dig is, en de schrijver meent, dat als deze overtuiging maar dieper wortel schiet bij de natie, en als beginsel van wetgeving wordt ge huldigd er ook wel een afzonder lijke wet zal komen, die de gevallen aanwijst, in welke ouders kunnen worden ontzet uit hunne rechten en plichten (behoudens de mogelijkheid van rehabilitatie) en die tevens de overdracht regelt [van die ouder plichten en rechten, hetzij, onder goede controle, aan de particuliere liefdadigheid, hetzij aan den Staat. Tot op zekere hoogte kunnen de antirevolutionairen met zulk een plan sympathiseeren ofschoon er omzichtigheid bij noodig is er wordt door hen die de goddelijke ordinan tiën niet eeren, en enkel op de uitspraak der menschelijke rede en van het menschelijk medelijden af gaan, zoo licht te diep ingegrepen. DER AAM SMS. Gemengd A'ieinvs. De Anisterdanische schutterij op de vlucht. Zooals wij jl. week in ons overzicht opmerk ten, staan de zaken in Cuba niet gunstig voor Spanje. Aan het hoofd van den opstand staat een krachtige persoonlijkheid, die aan Spanje heel wat te doen zal geven. Aan het Italiaansche blad Tribuna worden uit Barcelona de volgende bijzonderheden medegedeeld omtrent Antjnio Maceo, het Cubaan- sche rebellenhoofd, wiens naam in de laatste weken algemeene bokendheid heeft verworven. Hij is een onverzoenlijke fanaticus voor Cuba's vrijheid en onafhankelijkheid, een gezworen vijand der spaniaarden. Te Santiago geboren is hij thans 47 jaren oud en diendo het eerst onder Velasquez in den Yaraopstand. In 1879 onder nam hij een nieuwe veldtocht en week na het sluiten van den vrede naar Jamaica uit. In 1879 werden zijn pogingen om een derden opstand te doen ontstaan verraden en vluchtte hij naar Panama, waar hij aan het stoken bleef en midder- wijl zich op den handel toelegde. Later verplaatste hij zich als tabaksplanter naar Costi-Rica, vanwaar uit hij handelsbetrekkingen met Barcelona aanknoopte. Zijn ontembare moed en wilskracht zijn algemeen bekend en worden door de Span jaarden zeer gevreesd. In een kort voor het uitbar sten van den opstand gehouden interview heeft hij het volgende gezegd „Het eiland Cuba is thans bekwaam om zioh zelf te regeeren, maar wij zullen den oorlog niet beginnen voor het volk zelf do ontzettende lasten en misbruiken, waarvan het 't slachtoffer is, moade is. Het kapitaal, door de.Spaansclie regeering tegeu de zaak der vrijheid verkwist, zal haar doodelijkste vijand worden, wanneer hot niet meer dit bureau cratische leger zal kunnen onderhoudendat de oeeouomisehe ontwikkeling van het eiland tegen houdt. „Tien jaren van oorlog hebben mij het vertrou wen in mijn beginselen doen behouden Cuba zal vrij zijn. Ik wil het 1 „De Spaansche regeering zal niet bij machte zijn den opstand te smoren, want ditmaal is het land beter voorbereid op de worsteling. De Cuba nen hebben thans andere behoetten dan vijf jaren geleden; zij gevoelen dat zij ophouden mijnwerkers te zijn. „Spanje dat het rooversbedrijf op het eiland niet heeft weten uit te roeien, zal ook. de rev lutie niet kunnen temmen. Alles in mijn schoon vader land zweert tegen het koninkrijk samen. De werkman, de student, de priester, de boer, de vrouw, de grond, het klimaat alles is der Span jaarden doodvijand Volgens nadere berichten zijn de kansen gunstig, dat de onderhandelingen van China en ■Japan tot den gewenschten uitslag zullen leiden. Blijkbaar heeft Japan den eisch laten varen, om bezit te nemen van een gedeelte van het vasteland in Mandschoerijo en de haven Port- Arthur, want het is bekend, dat de Chineezen in geen geval in den afstand van dit gedeelte willenj berusten. De Japanners zullen zich dus tevreden moeten stellen met het eiland Formos.' een voldoende oorlogschatting en het openstellen van eenige havens voor hot internationaal handels verkeer. Dit is trouwens voorloopig voldoende. Da Japanners zijn 3lim gonoeg om te weten, dat het blijven staan op hunne hoogo eischen, hen licht in moeilijkheden met de Europeesclie mogendheden kan brengen. Men vermoedt daarom te Yokohama, dat spoedig een vredestractaat zal worden gesloten, waarbij althans do voornaamste van Japans eischen worden ingewilligd. Rusland en Engeland zullen geen hinderpalen in den weg leggen, daar deze mogendheden niets liever wenschen, dan dat zoo spoedig mogelijk een einde kome aan den oorlog in Azie. Het groote nieuws uit het Oosten is, dat de vrede tussehen China en Japan gesloten is. Dit nieuws berust evenwel nog slechts op een particulier telegram te Shanghai ontvangen van een Chineesch ambtenaar te Hirosima. Officieele beves tiging dient dus nog te worden afgewacht, alvorens men het bericht voor waarheid aannemen kan. Blijkt het dat de vrede inderdaad tot stand gekomen is, dan is het wel tegen den zin van de groote meerderheid der Japanners, wier eer zucht niet bevredigd kan worden, dan door de inneming en bezetting der Chineesche keizerstad Peking. De „Times" vernam nog dezer dagen uit Kobê, dat de openbare meening in Japan niet gelooft, dat do vrede met China ophanden is, zooals men elders vrij algemeen schijnt aan te nemen. Eerder denkt men zelfs dat toch nog de onderhandelingen kunnen afspringen. In China beschuldigt men deJapanscho pers van te trachten deze op te houden ten eind tijd te winnen voor de krijgs- operatiëen. Een later bericht meld De vrede moet gesloten zijn, naar de „Times" verneemt, op de volgende voorwaarden onafhan kelijkheid van KoreaJapan behoudt de veroverde plaatsen en ook het gebied ten Oosten van de rivier Diao (de Liauho, waaraan Nioetsjoean ligt Formosa wordt voorgoed afgestaan, eene oorlogs schatting van 100.000.008 dollar en een of- en defensief verbond. De voorwaarden zijn zoo voordeelig mogelijk voor den overwinnaar als ver nederend en zwaar voor het krachteloos geslagen China. Japan heeft zijn doel bereikt. Het heeft door den oorlog met China le een burgeroorlog voorkomen in eigenland 2e door de onafhankelijk heid van Korea (wat beteekent afhan kelijkheid van Japan) en door het ver krijgen van het veroverde gebied op het vasteland van China, met de sterke ves tingen Port-Arthur en Wei hai wei en het zuidelijk gelegen groote eiland For mosa met de Pescadores-eilanden is Ja pan de baas geworden van Oost-Azië Bij al de nederlagen die China door de Japanners wordt toegebracht treft het ook nog ongeluk op ongeluk. Bij schietoefeningen in de Woensoeng forten sprong eergisteren een veertigtons Armstrong-kanon. Een buskruitmagazijn daar vlak bij sprong in dé lucht. Vijftig Chineesche officieren en soldaten zijn gedood of gewond. Op Formosa zijn de Chineezen al even slecht ingericht om do Japansche strijdmachten weerstand te bieden dan in andere deelen van China. Volgens een bericht uit Hongkong aan de „Times" loopen Chineesche roovers Formosa af. Vior buitenlandsche officie ren zijn te Thai wan aangekomen, om de Chineezen bijstand te verleenen. Telkens komen nog nieuwe verhalen van de ongelooflijke knoeierijen en zwendelarijen der Chineeshe overheden. Onder de granaten welke bij Tai-in- Kwan van do Chineezen zijn genomen, was een groot aantal dat met boonen in plaats van met kruit was gevuld. Het kruit was door de ambtenaren, ten eigen bate verkwanseld. Dikwijls ook werden de granaten vervangen door voorwerpen van klei, die men beschilderde. Als een ander staaltje van de oorlogskunst der Chineezen mag het feit genoemd worden, dat de Japanners in Wei-hai-Wei voor de verdedigingswerken in het zand acht stukken geschut vonden liggen in den zelfden toestand, als toen zij werden ontscheept. In het geschil tussehen Frankrijk en Engeland over fliei Mcges-geEêsccl waardoor d i betrekkingen tussehen beide mogendheden gevaar liepen, zal binnen kort meer licht ontstoken worden. Volgens berichten uit West-Afrika keert kapitein Lugard onmiddelijk naar Engeland terug, met belangrijke beschei den en ettelijke getuigen, met behulp waarvan hij het departement van bui tenlandsche zaken wil voorlichten in zake het beweerde inbreukmaken door de Franschen op het Nigergebied. In Serwlë, inzonderheid in de hofkringen te Belgrado, heerst ongerust heid. Men is daar bevreesd, dat prins Karageorgevitch, die aanspraak op den troon van Servië maakt, niets minder in het schild voert dan den togenwoordigen Koning Alexander van den troon te stooten en zich zelf als wettige Vorst van Servië te laten uitroepen. Prins Arsen Karageorgevitch, die officier in het Russische leger is, is door den Czaar bevorderd en heeft tevens een vrij lang verlof gekregen. Men vermoedt, schrijft de „Koln. Ztg." dat de prins verlof heeft aaugevraagd om met het oog op den ongunstigen toestand in Servië groote vrijheid van optreden te hebben. Daar de prin3 door de pretenden- tenfamilio wordt aangezien als candidaat voor den troon en hij thans over ruime geldmiddelen beschikt, vreest men dat hij zich aan het hoofd zal stellen van eene beweging tegen het huis der Obrenovitch. Wij zijn niet dikwijls in de gelegenheid een persoonlijk woord of uiting van den sultan van Turkeije te hooren. Thans heeft deze Oostersche heerscher gespro ken, maar op zulk eene wijze, dat hij alle achting moet verliezen. Een redacteur van do „Neue Freie Presso" heeft een onderhoud gehad met den sultan over de Armeraascfoe gï'aswelen. Ill hoofdzaak verklaarde de vorst het volgende „In mijn bestuur laat ik mij steeds leiden door het beginsel der gematigdheid en der gelijkheid van al mijn onderdanen. Strengheid van eenigen aard is geheel buitengesloten. Ik verwacht dat mijn Ar menische onderdanen die onlangs van het pad der getrouwheid zijn geweken, berouw zullen hebben en mij daarvan de bewijzen zullen geven. De Armeniërs in mijn rijk hebben altijd bescherming en steun gevonden en de eersten onder hen hebben hunne positie geheel en al te danken aan den goeden wil van onze regeering." Wat een rechtschapen vorst is die sultan! Hij laat zich steeds leiden door het beginsel der gematigdheid. Streng heid is geheel buitengesloten! Zjjne Armei ische onderdanen waren van het pad afgeweken. De sultan hoopt dat zij berouwvol weder zullen keeren. Men kan deze stuitende geveinsdheid niet zonder verontwaardiging lezen. Van die duizenden, mannen en vrouwen, jon gelingen en meisjes, kinderen en zuige lingen, die wreedaardig gemarteld, gedood en geslacht zijn, zoodat de haren ons te berge rijzen bij het lezen van al die atgrijslijkheden, geen enkel woord. En die uitmoording geschiedde op last der Turk- sche oversten. Het geweten van den sultan moet wel met een brandijzer toegeschroeid zijn! Anders is dergelijke veinzerij niet mogelijk. Een nieuwe daad van ruw geweld wordt thans weder aan de Daily News" geseind. Een Koerdische stam heeft een klooster in Sassoen geplunderd en de monniken met gloeiende ijzers gepijnigd, omdat deze geweigerd hadden den Koer den hunne bezittingen af te staan. Te Rome wordt verwacht de aarts bisschop van Latio (Klein-Azië) en Bag dad, Altmayer, apostolisch afgevaardigde van Mesopotamië, Armenië en Koerdistan. Hij is vergezeld van den missionaris L'huillier die de gruwelen in Armenië heeft bijgewoond. De beide geestelijken komen verslag doen van de jongste ge beurtenissen aan de propaganda. LOlBHOlt. De Radjah van Lombok is ziek ernstig ziek ook, zoodat binnen hoogstens een paar maanden zijn dood wordt tegemoet gezien. Sedert eenigen tijd reeds, is waterzucht bij hem ingetreden; zijn lichaam is pijn lijk en gezwollen; hij is half versuften moot door de zonderlingste middelen, welko zijn omgeving op hem toepast, eenigszins in opgewekte stemming worden gehouden. Reeds hebben de poenggewa's een verzoek tot de Regeering gericht, om bij overlijden het lijk van den vorst naar Lombok te mogen vervoeren, hotgeen natuurlijk en terecht van de hand is gewe- zeu. Een ware slag werd Donderdagmid dag te Parijs op den boulevard Riclia d'Lenior geleverd tussehen politieagenten en een troep dieven, die op heeterdaad werden betrapt. De dieven trokken de messen en de politie zou zeker het on derspit hebben gedolven, wanneer zij geen hulp had gekregen. Toen men de bende fouilleerde, vond men 60 pakken tabak, 80 sigaren, 25 portemonnaies, 10 horloges enz., alles gestolen van étalages. De politie-rechtbank te Nimes in Frankrijk heeft de lieden, die de stieren gevechten organiseerden, en zo in strijd, met de nadrukkelijke bevelen dor overheid hebben laten doorgaan, veroordeeld tot een boete van 1 frank. Zoo goedkoop kan men in Frankrijk tegen woordig de overheid tarton. De anarchisten zullen wel wenschen, dat zij naar denzelfden maatstaf zullen gestraft worden. Een vrij ernstig spoorwegongeluk had Zaterdag te Cornwall plaats, waai de mailtrein van Plymouth naar Pen zance derailleerde. De twee locomotieven, één personen- en één goederenwagen vie len om, waarbij 5 passagiers gekneusd en gewond worden, geen echter zeer ernstig. To Hoofddorp is een jongetje van 2 jaar, zich voor de ouderlijke woning met spelen vermakende, door een gela den wagon overreden, met dat gevolg dat het op de plaats dood bleef. Door de politie is opgevischt het lijk van den 21 jarigen schippersknecht, die bij het zinken van een schip te Akkooi iu het vaartuig was gebleven, liet water in de Linge is zooveel ge vallen dat het schip reeds de scheepvaart belemmert. Te Topeka, in Kansas, is eon man, Gray genaamd, ter dood veroordeeld, wegens een moord, welken hij niet gepleegd heeft, maar door hypnotischen invloed heeft laten plegen. De pleger van den moord, Thomas Mac-Donald, die eerst terecht stond, werd door de gezworenen niet schuldig verklaard „omdat hij gehandeld had onder den hypnotischen invloed vau Gray, waaraan hij geen weerstand kon bieden". Gray werd toen in hechtenis genomen en door het gerecht tot de galg verwezen, ofschoon het bewezen was, dat hij op tien mijlen afstauds van do plaats der misdaad verwijderd was, toen die gepleegd werd. In hooger beroep is zijn doodvon nis bevestigd. In eene correspondentie uit Tient sin (China) aan „het Handelsblad" lezen wij het volgende „Arme Generaal Wei! Wat heeft al zijn bedriegen en knoeien hem geholpen P Zijn rijkdommen zijn verbeurd verklaard en zijn hoofd staat tentoongesteld in een kooi te Peking, en het zal daar nog wel een poosje blijven, dat is zoo de gewoonte. De misdadiger in China wordt zoo mo gelijk op de plaats van zij n misdaad ter dood gebracht; zija hoofd wordt in een mand op een paal gezet en blijft daar totdat het vergaan iseen afschrikwek kend voorbeeld voor anderen. Mén zegt, dat het de mindere beambten van do „yamên te Peking zeer speet, toen men generaal Wei onthoofde, want zoolang hij in de gevangenis was, kon men hem, vior allerlei kleine diensten, groote sommen gelds afzetten. Vooral voor opuim, waaraan bijna alle manda rijnen vorslaafd zijn, liet men hom duchtig betalen. Doch nu is het uit. En het hoofd van generaal Yell zal ook wel spoedig in een kooi prijken. Hier vertelt men dat men Kung To- atai, die te Port Arthur bevel voerde, niet dood is zooals eerst bericht werd, maar zich schuil houdt, nadat hij zich het hoofd hoeft laten scheren en als priester wijden. Dit heeft hij gedaan daar hij wel kon gissen wat hem te Peking wacht en als priester is zijn hoofd ten minste veilig, daar men oen priester niet mag onthoofdon," PROVINCIALE STATEN. In het district Brielle zijn voor de Prov. Staten nog nooit anders dan libe ralen gokozen wel stellen de anti revolutionairen er gewoonlijk candidaten, maar steeds zonder eenige kans op succes, zelts al zijii de liberalen bij de eerste btemining verdeeld. En waar het een periodieke verkiezing gold, daar werden de afcredonden door de liberale Kies- vereetiigingen in den regel met algemeene stemmen opnieuw candidaatgestold.Thans echter komt er uit hot liberale kamp oppositie tegen de herkiezing van den heer S. J. Korteweg, burgemees<or van Hecnvliet en Abbenbroek, omdat deze vrjj handelaar is. In de locale bladen noodigden een paar protectionis- ten hun mede uit, oin tegenover den heer Korteweg een „man naar hun hart" te stellen. In de liberale Kicsvereeni- ging te Nicuwenhoorn schijnt mon gemeend te hebben, dat de heer N. J. C. S. II. Lette, burgemeester van Brielle en Oostvoorno, als zoodanig zeergeschikt zou wezen althans hij verkreeg daar meer stemmen dan de heer Korteweg. Zijn wij echter goed ingelicht, dan wil de lieer Lette noch als protectionist te boek staan, nóch een candidatuur tegenover den heer Korteweg aanvaarden. Het andeie aftredende lid is do heer C. M. Loeff, notaris te Zuidland. Schoon wij daarvan tot nog toe niets hoorden, meenen wij uit hot feit dat de profecti- onisten zich niet tegen zijn herkiezing verzetten, te mogen opmaken, dat hij niet tegen protectie is. Bij bevel. Te Metz en omlig- gendo gemeenten heerscht onder do Pro- testantsche bevolking eenige gisting. Fr zal namelijk van de kansols worden afgekondigd, dat de leden der Gerefor meerde gemeente (nazaten van de Huge noten) geacht zullen worden tot de Luther- sche gemeente, naar de belijdenis van Augsburg, te zijn overgogaan, als zij niet binnen bepaalden tijd bij den burgemees ter het tegendeel verklaren. Natuurlijk zijn velen van meening, dat omgekeerd degenen, die wenschen over te gaan, zich behoorden aan te melden. Zeker was dat billijker, maar men is nu eenmaal in Duitschland. Alles bij bevel en dit kan ook wel, waar kerkelijk leven eigenlijk niet meer te bespeuren is. Een verzonken stad. De Perzische stad Kutschau, die bij een aardbeving geheel werd verwoest, is in de aarde verdwenen. Een voerman, die van het onheil ooggetuige was, verhaalt dat hij den 17en Januari kort nadat hijdestad had verlaten een onderaardsch gerommel hoorde, gelijkende op kanongebulder. Hij zag om en bemerkte een dichte rook en stofkolom. Eenige oogenblikken daarna was de stad als van den aardbodem weggevaagd. Een consulaire agent te Kutschau, die als door een wonder werd gered, verhaalt dat hij een hevigen schok voelde, kort daarop,.gevo!gd door een tweeden nog sterkeren, waarop de stad in een diepen kloof verdween. De aftredende leden van de Pro vinciale Staten voor het district Oud- Beierland, de heeren L. Overwater en B. Vlielander, zijn thans door alle libe rale klesvereenigingen iu het district candidaat gesteld. Yan anti-revolutionaire zijde zijn tot candidaten gesteld de heeren A. Jongojan te Oud-Beierland en Jb. Yos te Numansdorp. De heer J. L. Yerhoeven te Zuid-Beierland op wien een groot gedeelte der anti-revelutionairen het oog hadden gevestigd, heeft beslist geweigerd eene candidatuur te aanvaarden. Do beslissing van het Brusselsche Hof van cassatie, waarbij het hooger beroep van mevr. Joniaux, de Antwerp- sche giftmengster, werd verworpen, is der veroordeelde door don aalmoezenier en den directeur der gevangenis medegedeeld. Zij had den gehceler. dag in groote opge wondenheid verkeerd en viel in zwijm toen zij de uitspraak vernam. Eenige afdeelingen der schutterij zouden haar zomeroefeningen houden op het terrein aan de Nassaukade bij de Kin kerstraat. Zóó was bepaald en zóó was gelast door de schutterlijke autoriteiten. Er was evenwel niet op gerekend, dat de straatjeugd zoo iets wel eens niet zou kun nen toestaan. En dat is onzen dapperen opgebroken. Waar de legioenen vandaan kwamen is moeilijk to zeggen, maar er kwam een stroom van knapen en meisjes opdagen, die joelend en schreeuwend te kennen gaven, dat zij zoo al niet tegen de schutte rij, dan toch tegen haar excercitiën daar ter plaatste gekant waren. Wij konden op een afstand niet zien, of soms de schutters do eersten waren, die tot feitelijkheden overgingen, dan wel of zij het relletje soms aanmoedigden. Iu aanmerking genomen het goedmoe dig en weinig offensief karakter bij dezen tak van weerbaarheid, zijn wij allicht geneigd het eerste niet te gelooven. In ieder geval wat wij zagen was vreeseljjk. Op een gegeven oogenblik toch daal de een hagelbui van steenon en aard kluiten in zoo groote massa uit het leger der woedende jeugd op de landsverdedigers neer en hief do „hoop der toekomst" zulk een oorvordoovend krijgsgeschreeuw aan, dat standhouden den aangetreden schut ters niet meer mogelijk was, zoodat zij onder den luiden zegezang der overwin naars het hazenpad kozen. Waar zij vorder de zomeroefeningen hebben ge houden, is ons onbekend. Do overwin naars verstrooiden zich bij de nadering van één diender Op het lijk van do Elbe, dat door de beman ning van de Schevoningscho bomschuit Willem Beulcelszoon to Schevouingen is aangobracht, werd govondeu oon zilveren horloge, dat was blijven stilstaan op dertien minuten vooraohten. De naam yan deu verongelukte is tot heden onbekend; door do Duitsobe logatio wordt daarom- tront een onderzoek ingesteld. GEBEUREN ER NOG WONDEREN? Aan oon der groote stations to Borliju stond oen sneltrein gereed oin te vertrekken. Juist was een jonge man ingestapt; een zijner vrienden stond nan diet portier en riep heni toewat eon buitenkansje, in dezen prachtigen zomeravond te kunnen reizen. Ik zou wol mee willen 1 Welnu, ga moe, of kom gauw achterna, riep de binnonzittendo. Ohoriep de ander dan zou er wel een wonder moeten gebeuren, eer ik uit mijn zaken te Berlijn zou weg kunnen 1 Daarop antwoordde de ander: dan kun je wel eeuwig wachten,, want de wereld zal eerder ondergaan, dan dat er oen wonder geschiedt 1 Wondcron geschioden er niet incer 1 Nauwelijks was do trein in beweging of ik zag hoe oen oud lieer den laatsteu spreker vriendelijk op den schouder tikte, en ik hoorde hem zoggon wees voorzichtig, jongman; ik hoordo u daar zoo lichtvaardig zoggen er gebeuren geen wonderen meer 1 Yroeger bob ik dat ook wel gezogd en gedacht, maar nu ik zelf zulk een tastbaar wonder doorleefd heb, kan ik daaraan niet moer twijfelon Wat zegt u, mijnbeer Heeft u zelf oon wonder beleefd Dat wil ik gaarne liooron, want gelooven kan ik het nu niet Ik bon van mijn boroep apotheker zei de oude heer. Toen ik jong was, leefde ik als de meeste menschen. Ik dacht zelden aan God, en trok mij woinig aan van de eeuwige diugen. Sedert jaien bad ik niet moor, en in don Bjjbel las ik nooit, want ik geloofde niets mcor en dacht nimmer na. Ik was hulpapotheker geworden in een zeer groote zaak en liad dag en nacht weinig rust. Op zekeren dag was het weer bijna middernacht eor ik mij kon ter ruste begoven. Ik legde mij doodmoede neer en sliep terstond in. Kort daarna werd ik uit den slaap gewekt door een vrocselijk hard en langdurig geschel. Nog half slapende en zeer versuft stond ik op en ging naar de apotheek. Hijgend van vermoeienis stond or een jongen van 13, 14 jaar, die mij toeriep: moeder is doodziek geworden, do dokter heeft een recept geschreven en bevolen zoo gauw mogolijk om medicijnen te loopoD Ik hielp den jongen snel, om zelf weer gauw naar bed te kunnen. In weinige minuten was ik klaar, de jongon loopt de deur uit, die ik weer in het slot doe. Ik keer mij en zal naar do kamer gaan, maar daar bemeik ik tot mijn stomme, verbazing dat ik een verkeerde floseb had genomen en dat ik den jongen een sterk werkend vergif had gegeven. Ik had mij vergist en wist terstond dat do kranke sterven moest als zij er ook maar iets van innam. En k was daarvan de schuld Over al mijn leden sidderende van ontroering, liep ik den jongen na, maar hij was al te ver weg en ik wist niet waar ik hem zoeken moest. Nu deed ik iets wat ik in vele jaren niet meer gedaan had: in mijn vreesclijken angst viel ik op mijn knieën en riepo God, als Gij er zijt en leeft, wees mij dan genadigLaat mij toeh geen moordenaar worden 1 O God, bewaar mij. Ik was radeloos en bleef tot God om hulpo sell reeuwen Daar wordt er gebeld, nog erger dan een kwartiertje geleden. Ik vloog naar de deur, opende die en daar stond dezelfde jongen voor me 1 Bevende en zuchtende zeide hijoeh mijn hoer neem mij niet kwalijk dat ik nog eer s kom 1 Ikheb over eeu steon gestruikeld en mijn flesch is gebroken. Och, help mijn arme moeder aan een andere Wat er in mij n ziel omging kan ik niet beschrjj - von. Ik gaf den jongen het tweede drankje en dankto God in mijn hart. Het werd de gelukkigste nacht mijn levens! O, ik loerde God danken, die door een wonder mjj gered had uit de grootste ellende Ja mijnheer, onze God doot nög wonderen. YACCINE-DWANG. „Van vertrouwbare zijde" ontving De Zeeuw een bo.icht uit Kapelle, waarover het blad diep verontwaardigd is. Ziehier wat er gebeurd is. Vanwege het burgerlijk armbestuur wordt in het armhuis te Kapelle aan behoeftige gezinnen gratis eeu woning verleend de ia wonenden behoeven zich daartoe tot niets verplichten. Nu was onder deze armen een weduwe mot een kind, een kind dat slechts één „gebrek" had, namelijk dat hetnictgevao- ciueerd was, terwijl de moeder wat immers niemand haar verbieden mocht gemoedsbezwaar tegen de vaccinatie heeft. Een en andermaal hadden armmeesters die vrouw gezegd, dat zij haar kind moest laten inenten het was de tijd dat de kinderen der armen daartoe bij den dokter moesten gebracht worden. De vrouw echter weigerde om bovengoenomde reden; tot eindelijk oen der armmeesters zijn naam doet er niet toe de woning der moeder ongeroepen binnenging, ondanks haar verzet haar kleine uit de woning haalde en bij den dokter bracht, die het vaccineerde. De Zeeuw spreekt de hoop uit, dat een ernstig onderzoek zal worden ingesteld. Ook de gemeenteraad, zegt het blad, mag niet nalaten, zijn afkeuring uit te spreken over deze daad van stuitende machtsover schrijding tegenover een arme weduwe. Uit New-York wordt gemeld, dat Oliver Curtis Perry, de bei uchte roover, die zich met vier zijner medeplichtigen te Matteawan in den staat New-York in hechtenis bevond, is ontsnapt. De specialiteit van Periy was het plunderen van treinen. Het brutaalste

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 2