eüüüömt" ■wil de antirevolutionaire partij het Oud-Nederlandsch karakter uit de 16e eeuw weer op zoeken te halen hij ons volk. Niet om de vaderen in alle uitwendigheden na te volgen maar om hun levensbeginselen toe te passen in het raam en naar de eischen van onzen tijd. Dat karakter is nu in ons land bepaald gevormd onder de inwerking van het Calvi nisme, en met dit historisch feit heb ben alle antirevolutionairen, van wel ke kerkelijke richting ook, te rekenen. Dit brengt o. m. mede, dat zij af keerig moeten zijn van te veel staatsbe moeiing en dat zij de volksvrijheid hoog houden. Ook is het licht begrijpelijk, dat dezelfde lieden, die uit eerbied voor God en Zijn dienst, en aan de lijn van Gods Woord tegen het omver halen van de grondslagen der maat schappij getuigen, tevens de kerk, de gemeenschap der heiligen lief hebben, en dus in zooverre eene kerkelijke partij zijn. Maar deze gemeenschap is nu een maal in meerdere kerkerlijke institu ten gedeeld. En daarom is van den beginne aan onderscheid gemaakt tus- schen hen, die uit organische geloofs- gemeenschap gezamenlijk de revolutie op het staatkundig erf bestrijden, èn de saamhoorigen in dezelfde kerkelijke instituten. In 1873 schreef Mr. Groen van Prinsterer aan het adres van Mr. Wintyens „Gij zoudt ons niet ongaarne doen voorkomen als onderdeel eener Her vormde Kerk; als opvolger der Dordt- sche vaderen in moderne vormen gehuld. Gij vergist u. We zijn hier (in de Staten-Generaal en overal waar tusschen het antirevolutionair begin sel en den grondtoon der Eeuw strijd gevoerd wordt) niet als eene fractie van de Hervormde Kerkmaar als een onderdeel van een politieke rich tingbekend in geheel Europa, en die niet binnen de grenzen der Her vormde, zelfs niet der Protestantsche Gezindheid beperkt is. Als onderdeel van de partij „welke, onder leiding, vroeger van Pitt en Burke, later van Guizot en Stakl, het christelijk-histo risch beginsel van vrijheid en recht tegen de vrijzinnige theorieën gesteld heeft, waarvan gij, evenals Thorbecke, in ons vaderland een der meest uit stekende vertegenwoordigers geweest is." Het is te hopen, dat zoowel de Her vormde vrienden als de antirevolutio nairen die buiten het Genootschap van 1816 leven, den inhoud van dit citaat, hetwelk nog altijd groöte waar de heeft, wat meer in het oog zullen houden. Onze staatkundige partij mag niet „verkerkt" worden'. Uit de Pers. Een feestdag te midden van zware beproeving. Elburg, 26 Eebr. G. Docter." VOLH&URffiiN SM513. AABtOfi. Utemeiig'd Xlew w*. Plaaisettfk \1cuwm. Stad a/'t Haringvliet, 13 Maart. J. van Gurp dienstplichtige, 1895 en den 5 den Maart vertrokken, is reeds terug ge komen. Hij is afgekeurd voor zijne oogen. Ooltgensplaat. Tot niet geringe blijd schap werden hier in de laatste dagen aan vele behoeftigen en arme gezinnen, een aanzienlijk bedrag in geld en brood, door een edelen gever uitgerijkt. Het laat zich begrijpen hoe die gaven met het oog op den kngduvigen en werkloozon winter met dankbare harten werden aanvaard. Onder dit opschrift bevat de Roeper de volgende haast ongeloofelijke mede- deelingen Eene eigenaardige advertentie bevatte de Standaard van Donderdag jl. „Op 1 Maart a.s. hopen onze geliefde ouders J. W Docter en Neeltje Schut, hun Gouden Huwelijksfeest te vieren. Hoewel ze aan den avond van hun leven, sedert Mei 1893 op het „Feythen- hof" om den Naam en de zaak des Heeren vervolgd worden, mogen zij zich toch met ons verblijden in de gunst des Heeren. Uit aller naam Hieruit zien wij dus, dat de vervolging, waarvan hier gesproken wordt, en waar van reeds vroeger de bladen melding maakten, nog voortduurt. Voor onze lezers, die hiermede onbe kend zijn, of wien het ontgaan is, zij het volgende in herinnering gebracht. Elburg is in 't bezit van eene stichting, het Fegthenhoff geheeten, aldus genoemd naar Vrouwe Feyth, die in 't laatst der vorige eeuw aldaar overleden, het benoo- digde kapitaal voor bouw, onderhoud etc. geschonken heeft. Het doel der stichting washuisvesting en levensonderhond te verleenen aan bejaarde lieden. Bjj testa ment werden als provisoren aangewezen de beide predikanten van Elburg, en van enkele omliggende dorpen. Terecht of ten onrechte zijn dit than3 de Hervormde predikanten dier gemeenten. Gelijk het testament uitwees tot voor korten tijd daarin alle oude lieden opge nomen, die Gereformeeul waren. Zoo vond ook het echtpaar bovengenoemd in die stichting een plaats. Beiden waren leden van de Geref. Gem. A. te Elburg, en des Zondags 'kwamen zij ook geregeld met die Gemeente in het huis des Heeren saam. Sedert Mei 1893, vooral door toedoen van Ds. G. van Dorsen, Herv. pred. te Elburg, kwam daarin verandering. Allen, die in het Gesticht waren opgenomen, moesten onvoorwaardelijk des Zondags naar de Herv. Kerk. Verboden werd, bij de Gereformeerden ter kerke te gaan, op verbeurte van alle eten en drinken. Deze oude lieden, trouw aan hun beginsel, hebben zich door die bedreiging niet laten weerhouden, om op Zondag samen te komen met de uitgeleide Ge meente des Heeren. Van stonden aan is de straf ingetre den. Van Mei 1893 tot op dezen dag toe worden alle levensbehoeften hun onthouden, en moeten de familieleden en vrienden hulp bieden, opdat zij niet van honger sterven. En dat in zulk een rijke Stichting als het Feythenhof. Dat gebeurt op last vau een college provisoren, waarin mannen zitten als de reeds genoemde Ds. van Dorsen, Ds. Vonk te Oldebroek en anderen. Is zulk een behandeling niet door en door hardvochtig, ja onrechtvaardig? Niet om wangedrag, neen, alleen om trouw aan hun beginsel geschiedt dit. 't Is dus eene geloofsvervolging. Is het niet vreemd, dat deze oudjes vroeger nimmer zijn bemoeilijkt, maar zoo plotseling, zonder dat daar eenige uitwendige oorzaak voor was, van het noodige werden beroofd De Heere is hun nabij geweest en heeft het hun aan Zijn gunst niet doen ODtbreken. Zijn goedertierenheid zullen zij ook wel hebben ervaren op den ge denkdag van hun gouden huwelijksfeest, 't Is onze bede, dat God hen verder nabjj moge zijn en hun alles schenken wat zij behoeven. Maar wordt het niet meer dan tijd, dat aan dit schreeuwend onrecht een einde kome, op de eene of andere manier hetzij door het inroepen van de macht der wet of anderszins Meenen de genoemde predikanten dan waarlijk Gode een dier st te doen door een paar oude vrome menschen zoo te vervolgen. Zij willen toch dienaren heetcn van onzen Heere Jezus Christus. Wat zou Hij. van al deze dingen zeggen Zou Hij hunne handelingen goedkeuren? Zouden zij, in de binnenkamer voor Gods aangezicht neergeknield, Zijnen ze gen daarover durven afbidden God geve, dat spoedig eene verandering ten goede moge komen Hij schenke aan br. Docter en zijn vrouw genade om op den ingeslagen weg voort te gaan, en pal te staan voor de eere Zijns Naams. Te Zijner tijd zal Hij uitkomst geven. Toch sta hier een woord van protest tegen zulke onchristelijke daden, die geschiede onder christelijke vlag. Ph. J Boodschapper.) Yolgens een bericht, dat evenwel nog nadere bevestiging behoeven zal, is bij keizerlijk besluit de knoet in Rusland afgeschaft voor het straffen van vergrijpen door de boeren gepleegd. Tot dusver was de landelijke bevolking in dit opzicht geheel aan de genade van de plaatselijke rechters overgeleverd. De Czaar heeft, naar men mededeelt, tot de afschaffing besloten toen hij een statistiek onder de oogen kreeg, waaruit bleek dat in de laatste tien jaren 3000 personen, voor het meerendeel schuldig aan diefstal van levensmiddelen, bezweken waren na een bestraffing met de knoet. Drie duizend menschen bezweken wegens bestraffing aan den lijve! Welk een barbaarschheid heerscht er toch in Rusland nog Maarschalk Jamagata, de vroegere aanvoerder van het Japansche leger in China, is tot minister van oorlog in Japan benoemd. Velix. Faure, president der Fran- sche republiek, zal niet met zich laten sollen. Hij zal zich door zijne ministers niet onkundig laten houden van wat er in Frankrijk voortvalt. Felix Faure heeft doen weten, dat hij het voorzitterschap van den hoogsten krijgsraad zal waarne men, evenals vóór hem Thiers en Mac Mahon hebben gedaan. Het doel van dit besluit moet zijn geweest te verhinderen, dat er gewichtige besluiten werden genomen zonder zijn voorkennis, zooals geflchied is onder CasimirvPerier, die door generaal Mercier onkundig was gelaten van de zaak Dreyfus, en van het naar huis zenden van een deel der troepen. In militaire kringen moet dit besluit een uitstekenden indruk hebben gemaakt. GENERAAL YETTER. Naar het „Dagblad" verneemt, zal generaal Yetter, na ingang van zijn veilot 15 Maart eenigen tijd de gast wezen van den Gouveineur-Generaal 27 Maart of 3 April vertrekt hij naar Europa. Te Genua verlaat hij de mailboot om een tocht van vier weken door Italië en waarschijnlijk ook dóór een deel van Zwitserland te maken. Tegen of in het begin van Juni wordt hij hier te lande verwacht. Generaal "Vetter, afgetreden opperbevelhebber v§ land- en zeemacht der expeditie naar Lombok, heett aan de hoofdredacteuren van het1 „Nieuws v. d. Dag'" en het „Algem. Handelsblad" het volgende, den 30en Januari 1895 gedateerd, schrijven gericht „Toen mij, onmiddelijk nadat de tijding der verove ring van Tjakra Negara in het vaderland wasbekend geworden, het telegram bereikte, waarin mjj en mijnen dapperen hulde Jwerd gebracht door u en velo anderen, die zich bij u hadden aangesloten, ontving ik omstreeks denzelfden tijd, uit alle oorden des vaderlands, zoowel als uit deze kolonie en uit vele steden in het buitenland, waar Nederlanders zijn gevestigd, zulk een groot aantal gelukwenschen met de behaalde overwinningen, dat het mij onmogelijk was op al die uitingen van sympathie en geestdrift te antwoorden. In die dagen toch, namen nog zoovele ernstige plichten mij zoo geheel.in beslag, dat ik mijne erkentelijkheid niet anders wist kenbaar te maken dan door het plaatsen eener openlijke dankbetuiging in eenige der voornaamste organen der dagbladpers Thans echter, nu m|j, in aansluiting met even bedoeld telegram, de keurig gecaligrapheerde lijst bereikt, waar in ik de namen aantref van hen, die zich met u hebben vereenigd om hun gevoel van vaderlandsliefde te toon en door de warme belangstelling in het door het Neder- landsch- Indische leger, onder mijne bevelen, op Lombok behaalde succes, acht ik het mi) tot een aangenomen plicht, u allen daarvoor mijnen warmen dank te betuigen, mede namens hen, officieren en minderen, die vermoeie nissen, ellende en gevaren met mij deelden, en die mij, door hunne plichtsbetrachting, hunne dapperheid en hunnen opgewekten geest, in staat hebben gesteld, den Lombokkrijg lot een ik mag het gerust zeggen schitterend einde te brengen. Aanvaardt, Mij no Heeren, met uwe medeonderteeke- naren, de verzekering mijner diep gevoelde erkentelijk heid en weest overtuigd, dat de door U aan Leger en Yloofc in mij gebrachte hulde mij steeds in aangoname herinnering zal blijven "Wij lezen in de Java Bode van 5 Febr: De Rus Maligan onderging gisteren weder een lang verhoor, dat 6 uur duurde, bij den officier van justitie Iiij moet omtrend Goesti Djilantik belangrijke mededee- ingen gedaan hebben Eerst tegen den avond werd hij in 'alands gevangenis opgenomen Bij visitatie aan den lijve, "werd bjjna 5000 gulden aan goud en zilverwerk bij hem gevonden Heden is Kij dood ziek naar het hospitaal vervoerd Uit Berlijn telegrafeert men aan „de Telegraaf" Het bezoek van den Keizer van Duitschland aan onze Koninginnen is thans vastgesteld en bepaald op 3 Augus tus. Daarna gaat de Keizer totdenlden dier maand naar Engeland. Naar van vertrouwbare zijde uit den Haag - ordt medegedeeld, heeft zich dezer dagen een sergeant van het 5e bataljon Jagers beklaagd over hoogst onrechtmatige bejegeningen van zijn Compagnies-commandant, kapitein zoowel tegenover zijn persoon als tegeno ver de compagnie, handelingen, die geheel in strijd zouden zijn met de voorschriften van het reglement op den inwendigen dienst, welke eischen, dat de militair „zacht en vaderlijk" door zijne meerderen in rang worde behandeld. Een commissie, bestaande uit een hoofdofficier en twee kapiteins is belast met een onderzoek. Het kader, zoowel als een paar manschappen, aan wie bedoelde officier een lichamelijke terecht wijzing had toegediend, zijn reeds door de commissie gehoord. Het onderzoek wordt voortgezet en daarvan zal afhangen, of de zaak al dan niet voor den krijgsiaad zal worden gebracht, of dat zal worden berust in hetgeen de kapitein tot zijne verontschuldiging heeft ingebracht. Naar men later verneemt, zijn de stukken betreffende het onderzoek in deze zaak van den bedoelden kapitein, om advies gezonden aan den auditeur-militair. Het kader en de manschappen zijn overtuigd, dat het recht thans zijn loop zal hebben, zonder aanzien des persoons. Een vreeselijk drama is afgespeeld te Toating, nabij Londen. John Taylor, een stucadoor, heeft zijn vrouw en zes kinderen en daarna zichzelf den hals afgesneden. Een der kinderen, een jongetje, is in 't leven gebleven. Toen de politie kwam, vond zij de kinderen met afgesneden halzen in verschillende hoeken der kamer liggen de vrouw lag op den vloer, voor het bed, eveneens met afgesneden hals, en haar man lag over haar. Hij ademde noch, doch spoedig was ook hij overleden. In de kerk te Notre-Dame de Clignan- court is tijdens een preek van den abt Garnier een bende socialisten binnenge drongen. De ïedenaar werd herhaaldelijk in de rede gevallen. Hierdoor ontstond een algemeen gevechtbanken en stoelen vlogen door de kerk, zoodat de politie ten slotte de orde moest herstellen. Het Con, iiê van Uitvoering der wereld- Tentoonstelling te Amsterdam heeft naast velschillende andere Sub Commisiënook eene tot Bevordering van het Werk- liedenbezoek gevormd, welke o. a. moet trachten de werklieden buiten Amsterdaon tot een bezoek aan de Hoofdstad op te wekken, ten einde daar onze werklieden eene gelegenheid aan te bieden hare kennis te verrijken, gepaard met aangena me ontspanning, welke heilzaam zullen werken op het moreel der bezoekers. Zij zal trachten door verlaging van prijzen, door Volkskoffiehuizen, genoemd bezoek zoo goedkoop mogelijk te maken. De Spoorweg-Maatschappijen zullen goedkoope treinen organiseeren. De Commissie verklaart zich gaarne bereid diegenen, welke zulks mochten verlangen nog andere inlichtingen te verschaffen, en stelt zich voorover eenigen tijd meerdere bijzonderheden ter kennis van het groote publiek te brengen. Een'logementhouder uit de Looerstraat te Am sterdam moest even een boodschap doen. Hij een der bruggen op de Prinsengracht had hij echter het ongeluk door de gladheid te vallen. Oogenblikkely Ic schoten twee behulpzame jongelui toe, die den mun weer op do been hielpen en het vuil uit zijn jas klopten. Do logementhou der dankte hen hartelijk en zich niet erg bezeerd heb bende, vervolgde hij zijn weg. Toen hij echter thuis kwam, miste hij zjjn portemonna- ie. In de veronderstelling, dat die wellicht uitzijn zak gevallen was toen hi) uitgleed, wandelde hij direct terug naar do plaats, waar hij een buiteling gemaakt had. Een mensch wil zoo gaarne wat hij hoopt niet waar en onze vriend zou gaarne zijn portemonnaie tarug heb ben dus ging zoeken, maar vond natuurlijk niets. Niet erg opgewekt kwam hij thuis en achtte zijn geldja verloren. Den volgenden morgen echter kwam een jong- menscli bij hem eon glas bier drinken en willende betalen, haalde hij een portemonnaie te voorschijn, die de logementhouder direct als de zijne herkende. Hp greep er naar, doch het jonge mensch hield zijn schat goed vast en trok den logementhouder meteen rnk over de toonbank. Deze op zoo'n onverwachten aanval niet bedacht, spartelde met den buik op de toonbank liggende, zoodanig, dat lijj met zijn voeten tal van karraffenen glazen stuk sloeg. Er ontstond een worsteling, waarbij het den jongen man gelukte te overwinnen en snel als een haas te ontkomen. De logementhouder heeft nu behalve zijn verloren geld ook nog aanmorkelyke schade van ge broken glaswerk. Aan een Duitseher werd in eonhierlialle inc.ePjl- steeg tc Amsterdam 6000 Mark ontstolen. De politie deed er oaderzoek en zal al de bewoners der halle over de grenzen zetten Het geld is daarmede echter niet terechj EEN OOSTERSCHE VERKWISTER. De zucht tot praal en weelde hij de Oostersche vorsten, is bekend. Deze karaktertrekken waren ook aan den dezer dagen overleden Ismael Paelia in groote mate eigen. Het grenst aan het ongelooflijke wat deze Khedive van EüJ'Pte, om aan zjjne praalzucht te kunnen voldoen heeft uigegeven. Daar hij in Parijs zijne opleiding had ontvangen wilde hy aan den Nyl de Parysche toestanden nabootsen. Er kwam een operatroep, balletcorpsen, speelhuizen, café cliantants enz De verkwistingen namen steeds toe. nij gaf voor den piins van Wales een feest dat acht ton kosto. By de opening van het Suezkanaal gaf hy feesten die twaalf millioen guldon eischten. Iiy bouwde een tijdelijke brug over den Nyl voor de gasten vaneen enkel bal. De brug koste een ton on werd den volgenden dag afgebroken. Het uitgemergelde volk begou deze gronzenioozo ver kwisting te verdrieten. Ismael Pacha legde de bevolking niet alleen zware belastingen maar ook gedwongen arbeid op. Ten slotte werd Ismael Pacha door den Sultan afgezet. Hij scheepte zich in op zyn jacht mot tien millioen alleen aan zilverwerk, met zestig milliotu in geld, met zyn juweelen, zeventig by wijven, enz., enz. De koning van Italië bood hem een verblyf in het palazzo Favorita te Napels aan. Doch daar ontstonden moeielijkheden. Stedelijk bestuur en rechters vonden een harem, met jzijn eigenaardige inrichting en straffen, wat al te onduldbaar in een Christenland, Toen ging hij voor langen tijd naar Parys en was daar bekend door de heer lijke diners, welke hy zijn vrienden aanbood. Som» ging hp naar Londen, naar Berlijn, naar Carlsbad. Hjj bleef al het mogelijke doen om zich in Egyptische zaken te mengenom verandering tebrengen in de successie ging hy ten slotte met eenige miilioenen aan backskies naar Constantinopel doch daar klapte hot deurtje dicht en eens in de Tergulde kooi, kwam hy er niet mi er uit! Nadat hij verdreven was uit zyn land en zooveel miili oenen had medegenomen, wist hij nog te bewerken dat hem een millioen gulden als jaargeld geschonken werd, met 400,000 por jaar voor zjjn „gezin". Ten laatste wist hy nog met behulp van sir William Marriott, 25 millioen gulden te ontvangen, „als finale afrekening van hem en zyn gezin met Egypte Volgens een telegram uit Sofia is do onlangste "Lompalanka geopende protestantsche kerk door roovers overvallen en geplunderd. Alles, wat zich aan waarde in de kerk bevond, is geroofd. Volgens de verklaringen der Bulgaarsche regeering zjjn de plunderaars reeds door de politie opgespoord. Het aantal der slachtoffers van het spoorwegon geluk in Mexico is veel grooter dan aanvankelijk gemeld werd. Er zijn reeds 139 ijken uit deoverblj- selen der vijf neergestorte waggons bevrjd on nog liggen daaronder velen bedolven. De Ijken zyn afgrjj- solijk verminkt; in de meeste gevallen zyn de-doodeu niet te herkennen. Men vertelt', dat het ongeluk geheel te wijten is aan den machinist. Deze, een Amerikaan was beschonken i n daardoor niet in staat bij de gevaarlijke kromming de snelheid te verminderen. De geruohtmakende zaak van het Engel- iche meisje, dat eenigen tijd verblijf hield in een Hollandsch roovevshol, genaamd „café chantant", is, naar het schijnt, nog lang niet afgeloopen. In Engeland zelf is aan dit feit een zee officieel karakter gegeven en in Nederland zal irièn o. i. zeer goed doen, met er maarniet heel lakoniek over heen te loopen 'onze zede lijkheidsreputatie zou er anders wel eens mee gemoeid kunnen zijn. Voor den Londonsche politie rechter van Worship- street verscheen Zaterdag de ageiit, die clo zun- geres Annie Nightinggale had in dienst genomen, ten einde haar te doen optreden in een café- chantant te Amsterdam. De agent, door rechter Busbby verhoord, ontkende de juistheid van do verklaring, dooi' miss Nightinggale afgelegd, op grond, dat hij door deze mededoelingen in zijn beroep, werd benadeeld. De agent, C. H. Houghton genaamd, verklaarde dat hij woont in Yorkrrad in de voorstad Lam beth. Het is zijn beroep zangeressen te Londen aan te werven, voor café' s-chantant op het vaste land De verklaring, door hem over deze geruchtmakende zaak afgelegd, luidt aldus „Ilc was zeer verbaasd, toon ik miss Nighting gale plotseling hier voor mij zag. Zij zeide, dat zij naar Londen was teruggekeerd en riep mijne hulp in tot het terugkrijgen harer bagage. Overigens klaagde zij niet over de behandeling, welke zij te Amsterdam had ondervonden. Ik wist niet, wat ik voor haar kon doen en schreef aan den Engelsohen consul te Amsterdam". Do zoogenanmde „hotelhouder" uit Amsterdam, in wiens „établissment,, deze schandelijke dingen plaats hadden, toonde zich natuurlijk zeer belee- digd over de vragen hem gedaan. Uit een door hem publiek gemaakt verhaal bleek, datZEd.do reinste onschuld was en door miss Annie Nightin gale ZEds. goede naam en faam werden belasterd. De Londensche correspondent der Arnh. oour. schrijft echter „Een gevoel van afschuw- hoving mij, toen ik ui» den mond van miss Annie Nightingale, een der slachtoffers van den café chautanthouder, vernam, op welke wijze zij naar deoevers van IJ en Amstcl gelokt werd, en boe zij daar binnen de wallen van de eerste stad des lands aan de aanvallen van hare belagers blootstond." „Hoe ik het zoolang in dit roovorshol heb uitgehouden, zeido het slachtoffer tot dezen correspondent, weet ik zelf niet. De toestanden, die daar heerschen, zijn vrooselijk, mcnscliontee- ror.d en geheel in strijd met do^humanitijdsbegiu selen van onzen tjjd. Wanneer ik uw taal machtig was, dan zou ik naar Holland teruggaan, maar met een gansch andere roeping. Denk er om, dat de, wraak van e ne vrouw vergiftiger is dan de pijlen, der Afrikaansche inboorlingen. Ik zal dienscliurk dio mij te Amsterdam in zijne netten gelokt heeft, mijn koffer ten geschenke geven, wanneer ik dien niët anders kan terugkrijgen, doch ik zin op middelen om hem voor zjjne vele misdaden te doen boeten", en een lichte blos kwam op hare wangen terwijl zij dit zei. En mat oen)beleefde buiging en een vriendelijk lachje liet zij mij do deur uit Zij zag er niets wraakgierig uit, doch ha re aandoening verried, dat er iets in haar binnenste omging dat om gerechtigheid riep. Te Salevno in 'Italië is groote ontsteltenis gewekt door het verdwijnen van Emilia Favelore, de 17 jarige dochter van do rijkste familie der slad. Men houdt het er voor dat een avonturier de jonge dame geschaakt heeft, ora in het bezit te komen van haar vermogen, dat een millioen lire bedraagt. Soimnelsdijk, 13 Maart. Bij beschik king van den Minister van Binnenland- sche Zaken, is bepaald, dat bij voorschot over het jaar 1895 aan deze gemeente zal worden uitgekeerd f2000.als Rijksbijdrage ingevolge de wet tot re geling van het lager onderwijs. Namen van de kiezersljjaten geschrapte personen Cornelis van den Borg. Teunis Buurveld, Klaas Gouswaart, Johannes Groenendijk, Wouter Hartensveld Jr., Anthoniede Korte en Marinus Spee. Door den heer Huibert Kooman ,Lz. te Melissant, is aan Burgemeester en Wet houders namens zijne mede aandeelhou ders vergunning gevraagd, tot het oprich ten eener boterfabriek met stoom jonder deze gemeente, op een perceel weiland toebehoorende aan L. van Rossum en ge legen aan het korteweegje. 9 Maart. Tot Ambtenaar ter Gemeente- Secretarie aan Mijdrecht (Provincie Utrecht) is met ingang van 1 April a. s. benoemd de heer Johs. Kastelein Izakz. te Sommelsdijk. Miclfïelharnis. De Buitengewone Vergade ring van hot Locaal Comité Middelharnis Sommelsdijk, gehouden op Dinsdag 12 Maart in het Zondagsschoolgebouw, werd geopend met het zingen van Ps. 86 vors 6. De voorzitter las hierna Markus 10 vers 1 16 en opende dan de veigadering met gebed. ZEd. deelde in 't kort mede, met welk doel deze vergadering gehouden werd en herinnerde er aan, dat dezelfde drie sprekers, die verleden jaar gesproken hadden, weer zouden optreden. Hij gaf nu het woord aan don heer Dij kers. Deze behandelde het onderwerp: Ons en onzer kinderen recht. Na ee"e korte inleiding, sprak hij over de verhouding tusschen volk en overheid, tusschen ouders en kinderen. Op grond van Gods Woord zette hij uiteen, hoe God volk en overheid zelf in 't leven geroepou heeft, met dit doel, dat die beide elkander wederkeerig zouden dienen en aldus een schoon en samengesteld geheel zouden vormen. Wanneer echter de overheid hare macht, haar door God geschonken, misbruikt, dan rust op ons de verplichting, om, op grond van dat Woord, te eischen, dat ons rc cht gedaatr-worde. Sprekor verklaart nader hoe de overheid op schoolterrein hare macht misbruikt, dat zij, in plaats van te dienen, heersoht. Hij ontwikkeld dit vorder, en zegt, wat ons recht en der kinderen recht is, dat de ouders gehouden zijn, om de kinderen niet alleen naar Zondagsschool en Catechisatie te zenden, maar tevens, om ze Christelijk Onderwijs te doen geven. Hij eindigt met er op te wijzen, dat een ieder, die v oor minstens 5 cent per maand contri bueert, lid is van het L. C. en deze zaak alzoo steunt. De voorzitter dankt den heer Dijkers voor zijn woord en verzoekt den heer Timmerman, om te spreken over „De Doopsbolofte." Vooraf eohter wordt Ps. 25 vors 2 gezongen. Als inleiding stelt ons den heer Timmerman de geschiedenis van Hanna en Samuël voor. Hij spreekt daarna ovor zijn onderwerp. Na een woord van dank geeft de voorzitter Ps. 8112 op, om te zingen, on beveelt eene collecte ten voordeole dor vereeniging ton zeerste aan. Hierna laat ons de heer Oranje eenige gedachten hooren over do lectuur der kinderen. Hij spreekt een 7 tal stellingen uit, en naar aanleiding daarvan behandeld hij zijn onderwerp. De stellingen waren: Ie. De vraag naar de lectuur onzer kinderen is van het grootste belang. 2e. Vele ouders behandelen der. aankoop van lectuur voor hunne kinderen en wat daarmede samenhangt, niet met den noodigen ernst. 3e. Men traöhte den kinderen niet veelmaar goed te doen lezen, oen twee of drietal goede boeken door gedurige herhaling in het gehougen en het gemoed te doen opnemen. 4e. Men beijvero zich, om den lust tot degelijker lectuur aan te kweeken, en zij ook in dezen gedachtig, dat de ziel meer is dan het lichaam en de eeuwige belangen meer dan de tijdelijke. 5e. Men lezo d.-.arom den Bijbel en geve dien ook zijne kinderen in banden. 6e. Hieraan worde Bijbelsohe en Vadorlandsohe Gesohiei enissen toegevoegt, benevens Kerkgeseh. Zeudingsleetuur, boeken over het menscbelijk lichaam, over ons land en -volk, en andere, die ook nuttig zijn in den meer bijzonderen zin des woords. 7e. De courant is geene kinderleotuur. Na de vergadering bekend gemaakt te hebben, dat als Bestuurslid de Heer Pceman gekozen is, geeft de heer Dijkers als slotzang op Ps. 105 vers 5 en sluit de bijeenkomst met dankzegging. Naar wij uit goede bron vernemen, is de Chr. Zangvcreeniging „Looft den Heere" voornemens, om op Woensdag 20 Maart a. s. eene uitvoering te geven in het schoolgebouw. Door den raad dezer gemeente is beslo ten voor af braak te verkoopen een aan de gemeente toebehoorend gebouw „de Ron duit", welk dagteekend van het jaar 1622. Deze opruiming zal eene schoone verbe tering aanbrengen. Voorts werd in dezelfde vergadering het 25 jarig Udmaatschap herdacht van den heer Nipius. Door den voorzitter werd ZE daarmede geluk gewenscht, en in herinnering gebracht het vele goede dat hij had tot stand helpen brengen tevens den wensch daarbij voegende dat het hem gegeven mocht zijn nog vele jaren zijne vruchten aan de belangen der gemeente te mogen wijden, daarna namen de twee nieuwe lede de heeren J. v. d. Baan en O. J. Kruithof, n.a beoediging zitting. Naar wij uil goeden bron vernemen wend men pogingen aan om een Tele- phoon wan hier naar de Schutsluis te krijgen. OadeToilge, 13 Maart. De lotelingen van de lichting 1895, zijn ingedeeld als volgt

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 2