Vrijdag 15 Maart 1895. Tiende Jaargang No. 490. Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES I T.BOEKH O V E N. FEUILLETON. inóiula fVijdstraat Ï73. fff ff Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Twee soorten van de mocratie. Verwarring van verschillende be- teekenissen van hetzelfde woord be- moeielijktzeer de gedachten wisseling. Dit komt ook uit, als men het heeft over de democratie. De een begrijpt daar veel meer en soms heel wat anders onder dan de ander. Onze hoofdleider heelt onlangs zes klippen opgenoemd, tegen welke wij tij de ontwikkeling van ons volks leven in democratische richting wel op onze hoede mogen zijn, willen wij een antirevolutionaire partij blijven. Deze klippen heetende volks- souvereiniteit, de materialiseering van ons volksleven, de klasse-strijd, de ruwe vorm, het volstrekte woord, en het stands-égoïsme. Het zal de moeite loonen om de namen van dit zestal goed in het geheugen te prenten, niet alleen, maar ook om er in onze gesprekken over de sociale toestanden zoo ver doenlijk van daan te blijven. Wij werden er bij vernieuwing aan herinnerd, toen wij het Handels blad aan de hand van het fransche acedemielid, den heer Paul Bourget, hij schreef het werk Outre-Mer zagen wijzen op het groot ver schil tusschen de fransche en de Amerikaansche democratie. Zoowel Lincoln als Napoleon, schrijft de heer Bourget, heeft ge zegd, dat de democratie is „alles voor het volk en door het volk." Maar hoe verschillend wordt dat opgevat. In Frankrijk beteekent het, dat de meerderheid der volksverte genwoordiging de volle staatsmacht heeft. Er wordt niet gevraagd wat rechtvaardig en houdbaar is, maar wat naar den waan van de groote massa moet geschieden. De Ameri kaansche democratie daarentegen brengt de menschen er toe om, ieder persoonlijk, hun eigen krachten in te spannen en zich meer en meer te ontwikkelen, waardoor de Staats bemoeiing allengs wordt opgeheven. De geheele levenswijze der Ameri kanen is daarop ingericht. De werk lieden zoeken hun kracht in ver- eeniging, zonder iets van den staat te vragen. Zulk eene democratie leidt dan ook niet tot een algemeene gelijkmaking, zooals in Frankrijk, maar integendeel tot veel ongelijk heid evenals in de natuur. Men wil er dezelfde sociale vooruitzichten hebben, maar niet dezelfde sociale werkelijkheid afdwingen. Maar de Amerikaansche en de Fransche de mocratie verschillen ook in oorsprong; de eene is er stelselmatig bij het volk ingebracht, doch de andere (de Amerikaansche) heeft zich historisch ontwikkeld. Onder de Amerikanen bestaat dan ook geen klasse-strijd men misbruikt er de vrijheid niet tot onderdrukking van andere standen. „Diezelfde diepzittende eenheid en kneedbaarheid treft men aan bij alle volken, die zich hebben ontwikkeld naar de logica hunner geschiedenis, hoe er ook de regeeringsvorm is. Zoo iets ziet men ook in het aris tocratische Engeland" zegt de schrijver, en wilde men in Frankrijk tot dezelfde resultaten komen, dan geeft hij aan wat er te doen zou wezen „Wij zouden de oude, na tuurlijke provinciën moeten terug zoeken uit de kunstmatige en ver snipperde „departementen"; het oude gemeentelijke zelfbestuur uit de ad ministratieve centralisatiede plaat selijke en vruchtbare Universiteiten uit onze eenige officieële en doode Universiteit. Wij zouden aan de ge zinnen het grondbezit wedermoeten verzekeren door volle vrijheid om over zijne nalatenschap te beschikken, den arbeid beschermen door het her stel der vakvereenigingen aan het godsdienstige leven zijn kracht en waardigheid teruggegeven door de opheffing van het budget voor de eerediensten en door toekenning van het volle recht om eigendom men te hebben aan godsdienstige vereenigingenin één woord, wij zouden in al die opzichten stelsel matig het vernielenswerk der Fran sche revolutie te niet moeten doen." Dit is een opmerkelijke gevolg trekking, ofschoon niet in uitgangs punt en methode, toch in slotsom overeenkomende met hetgeen de drie analytische schrijvers, Balzac, Le Play en Taine hebben voorgehouden. Zonder herstel van „de souverei- niteit in eigen kring," zonder los making van de onnatuurlijke staats- banden, zonder meer ontwikkeling (oefening,) van de persoonlijke en gemeenschappelijke vrijheid der burgerij in het algemeen, baat geen z. g. democratische beweging. Merkelijk en Calvinis tisch, of niet? Tegenwoordig komt de vraag nogal eens ter tafel, of men onze antire volutionaire partij al Uan niet mag en moet vereenzelvigen met de partij, die op kerkelijk gebied de voetspo ren van den grooten hervormer Cal- vijn wenscht te drukken. Nu onze hoofdleider van dit laat ste, sedert 1886 vooral, door daden, zoo krachtige bewijzen gaf, nl. dat hij ook op kerkelijk terrein een geesteskind van Calvijn is, mag het verwondering wekken, dat deze vraag nog niet veel meer herhaald wordt, en meer één der hoofdspillen is, waar de politiek der niet-„liberalen" om draait. Vermoedelijk moet dit ver klaart worden uit de gansch buiten gewone gaven, die gemelden leider sieren. Maar van tijd tot tijd wijke zelfs de knapste personen terug voor de vraag naar de beginselen. Wal nu bovenstaande vraag be treft, kan men antwoorden ia èn neenal naar gelang van het ver band waarin men deze vraag stelt, en het is wel wat moeielijk maar niettemin zeer noodig om dat ja en dat neen goed uit elkaar te houden, want anders wordt er een noode- looze scheuring bevorderd tusschen lieden, die heel goed samen kunnen werken, omdat zij niet op revolutio nairen bodem staan. Volgens art. 1 van ons program De Magazijnen van J. HoeVenaars van Lith Rotterdam Hoofdadre^Binnenrotte137 Schommagadjn. Verkoophuis Binnenrotte 48. Alleen Maandags en Dinsdag. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. Alle 8»! ai li keil voos* «Ie Redactie Destemd, Adverteniïëii en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. DËCOIKGIlltUË M T. 2.) Eerste Hoofdstuk. „O, wat ben je toch een zedepreek- sterantwoordde van Meerden lachend, ofschoon wel wat gedwongen. „Neen, Hendrik," was het zachte ant woord, „zeg dat niet, maar ieder oogen- blik biedt zich de gelegenheid niel aan om eens een ernstig woordje te spreken. Vooral de oudejaarsavond geeft ruim schoots aanleiding, om te gedenken wat de Heere gedaan heeft aan ons en onze kinderen. Voor ziekte en moeite zijn wij gespaard gebleven, terwijl zoo velen onzer kennissen gestorven zijn." „Zeker, zeker, Marie, wij zijn zeer geluk kig," wierp de huisvader er haastig tusschen in. „Ik ben ook zeer dankbaar", sprak hij, haar tot zich trekkende en op de wang kussende. „Maar kom," zei hij daarna, „het wordt .tijd om te gaan eten. Zoudt ge het niet klaar gaan zetten Een gesprek over allerlei onderwerpen volgde nu, totdat Marie na afloop van het avondeten den bijbel ter hand nam en enkele verzen las. Met stalen volharding, maar zonder dwang, had zij deze goede gewoonte van den eersten dag huns huwelijks onder houden. Om harentwille had van Meerden zich aan deze huiselijke godsdienstoefening onderworpen, ofschoon hij niet boos zou kijken als zij het naliet. Juist toen zij gedaan had met lezen, verkondigden 12 slagen der torenklok, dat een jaarkring afgesloten en een nieuwe ingetreden was. De nieuwjaarsmorgen bracht een fer me sneeuwjacht. Het duurde verbazend lang eer het daglicht door het dikke wolkenfloers heen gebroken was. In de huiskamer van koopman van Meerden was reeds vroeg het jonge le ven in de weer, en dartelde om moeder heen, terwijl de huisvader [nog afwezig was. De oudste was een knaap van 9 jaren en lijkt sprekent op zijn vader hij heet "Willem. Dan volgt Lina, een aardig meisje van 6 jaren, die met hare blauwe oogjes, zoo schitterend en helder en met de blozende wangen, veel van hare moeder weg heeft. Nommer drie, de jongstgeborene, die onafgebroken rondtrippelt, heeft al drie zomers achter de kleine rug, terwijl zij haar tongetje geen oogenblik met rust liet, de kleine Mina! Er scheen iets gewichtigs aan de hand. Zie maar eens, ze komen alle drie aan moeders schoot, terwijl Willem met zijn oogen op den zolder iets stond op te zeggen, dat door zijn zusjes met belang stelling gevolgd werd. Wat mag dat zijn „Daar komt vader!" klonk het op eens en het drietal vluchtte naar een hoek der kamer. „Waar zijn de kinderen vrouw vroeg de huisvader nadat hij gezeten was. Dit was het sein waarop Willem met zijn zusje voor de front kwamen. Met kluchtige deftigheid plaatste hij zich voor zijn vader en begroette hem met een nieuwjaarsverBje. „Dank je wel jongen," sprak van Meerden, terwijl de kinderen op zijn knieeen klommen, nu hoop ik dat jelui voor dit jaar goed zullen oppassen en leeren Natuurlijk beloofde het drietal dit, zonder zich te bedenken. „En blijft u nu vandaag thuis vroeg Willem. „Ja jongen den ganschen dag. Yan middag misschien even naar 't kantoor „Moeder," begon Lina, „u blijft toch ook thuis „Neen kind ik ga straks naar de kerk." „Moet ik meegaan vroeg Willem, blijkbaar met vrees dat moeder „ja" zou zeggen. De huismoeder fronste even de wenk brauwen. „Het is vandaag geen Zondag Willem, dus als ge liever bij vader en de zusjes blijft moogt ge het doen. Nadat het ontbijt gebruikt was, ging Marie naar de kerk. Wat zou het haar waard geweest zijn als haar man mede- gegaan was. Maar die had aan zijn courant meer. Toen) de klok twaalf sloeg kwam juf frouw van Meerden te huis vergezeld van een man die door de kinderen als oom Paul begroet werd. Deze was aan stonds als „buitenman" kenbaar door zijn gezond en blozend voorkomen. „Dag Hendrik riep hij uit met vroo- lijk gelaat op den huisvader toetredende, die met een onwilligen trek op het ge laat opstond. „Dag Hendrik, van harte hoop ik dat de Heere u en uw gezin dit jaar nabij zij Koel was het antwoord dat van Meerden liet hooren. Hij hield niet van zijn schoonbroeder. O ja hij erkende dat Paul een flink man was, maar vond diens levensopvat ting te bekrompen. Hij was te vroom, die broer van |Marie. Deze was inmiddels door de kinderen bestormd. Oom Paul was handelaar in fruit, en had ontelbare vruchtboomen. „Die groeien ook voor mijn nichtjes en neefjes" zei hij altoos en ook thans kwam hij niet ledig. Wat al heerlijkheden in ruil voor de wenschen der kinderen. Ieder een paar [lekkere roodwangige win terappelen en den mispel en zelfs voor vader en moeder eenige fijne peren. Omdat oom Paul ver weg woonde bleef hij, wanneer hij kwam, doorgaans een paar uurtjes, 't Was de moeite an ders niet waard. Nu ook bleef hij kof fiedrinken. Yan Meerden kwam langza merhand in geregeld gesprek met zijn schoonbroeder, waaraan de huismoeder tusschenbeide deel nam. Op eens begon Mina, die met Willem en Lina aan het spelen was, luidkeels te schreien. Willem stond er bij en hapte lachend in een der nieuwjaarsappelen. „Wei Mina," vroeg van Meerden, „waarom huil je zoo De snikkende kleine kwam, roepende „Willem heeft al mijn appelen geno men en eet ze op." „Maar Willemsprak zijn vader gestreng, terwijl hij de weenende op de knie nam, „kom êens hier Met neergeslagen oogen trad Willen nader. „Waarom deedt gij het Wim „Ik heb ze niet weggenomen," ga de knaap ten antwoord. „Wel waarsnikte Mina. „Niet waar hield Willem vol. „Hij heeft zo van ons gekocht vader," verklaarde Lina, wier gezichtje ook niet vroolijk stond. „Wat, gekocht?" riep van Meerden uit. „Kom, nu geen praatjes meer en spoedig vertelt hoe het geschied is." Willem, ziende dat geen uitvluchtten meer baatten, begon te vertellen „Wij hebben eerst met de appels ge speeld en toen heb ik ze eerlijk voor mijn zes mooiste albasten knikkers ge kocht, maar toen ik de appels begon op te eten, is Mina gaan huilen." „Zoo, handelt gij zoo met de albasten knikkers die ik je gaf. Ik dacht, dat ge er zoo blij mee waart?" „O ja vader zeer blijsprak Willem, die bemerkte dat zijn vader het nog al zoo kwaad niet opnam, „maar ik dacht „Vooruit jongen wat dacht je vroeg van Meerden glimlachend. „Ik dacht" vervolgde Willem, door die glimlach aangemoedigd, „ik dacht, mor gen zal ik ze wel weer terug krijgen want Lina en Mina houden er toch niet van." (Wordt vervolgd.) Binnenrotte 48, 3e Lombardstraat 43. Hoogstraat 300. Raamstraat 54. Seliiedamsehedük 8B boek Rrandstees- Binnenrotte 48, 2e Lombardstraat 43. Schoen magazijn. En gros Export. Hoogstraat 300. SCHOENMAGAZIJN. Raamstraat 54. SCHOENMAGAZIJN. Scliiedamsekedijk 86 hoek Brandsteeg. SCHOËNMAGAZIJN. Oppert 140. Amsterdam. Daniels Stain perstraat 66. SCHOENMAGAZIJN. SGHOENM AG AZIJN. Ellemeet (Schomven.) SCHOENMAGAZIJN. Voor liet publiek geopend, die dagen tot uitverkoop geregeld.

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 1