li II 2!UiJ'il!liL\jjJ)5CilI 183 21 Vrijdag 22 Februari 1895. Antirevolutionair Negende Jaargang No. 487. Orgaan u IN HOC SIGNO VINCES De Magazijnen van J, Hoevenaars van Lith Rotterdam Hoofdadres Binnenrotte 137 Schoenmagazijn. T.BOEKH O V E N. m? Dez« Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Alle stukken voor de liedaetle bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te Eenden aan den Uitgever. De landbouwbelangen. Onze volksnooden zijn zoo talrijk, en ingewikkeld, dat, als eenmaal één bepaalde nood ter sprake gebracht is, het schier een verademing schijnt, zich uitsluitend daarmede bezig te zijn. En dat mag toch niet. We moe ten billijk blijven, en ons niet te veel door groote woorden en eenzij dige betoogen laten vervoeren. Daardoor bezorgt men aan den beklaagden stand ook geen voordeel, want gevoelens van verongelijking, spannende verwachting en diepe teleurstelling verminderen den le vensmoed bij de meesten. Men zegt„als het den landbou wer goed gaat, dan gaat het iedereen goedMaar, al ontkennen wij niet, dat de landbouw één der voornaamste middelen voor ons nationaal bestaan oplevert, zoo als dat zeggen verspreid wordt, is en blijft het toch een machtspreuk. De landbouwersstand gaat achter uit in de laatsten tijd. Daarover zijn allen het wel eens. Maar ivel/ce stand heeft geen tijden van verslap ping en achteruitgang Ongeveer dertig jaren geleden gingen de koop- en pachtprijzen van het land omhoog, omdat, vooral door betere vervoermiddelen de produkten meer begonnen op te brengen. En dan zijn de menschen altijd gauw genegen om te denken, als zij buitenkansjes hebben, en op wat grooteren voet kunnen gaan leven, dat dit zoo blijven zal. Nu is achter uitgang wel niet aangenaam, maar de landbouw ontkomt daar toch ook niet aan. Het meeste nadeel zal nog op den langen duur gevoeld worden door de eigenaars, en daardoor wordt dan de quaestie van het groot-grondbe- zit als vanzelf verzacht. Mogelijk zal men de grondbelasting van vele bezitters moeten verminderen, als zij aldoor minder van hun grond gaan trekken. Maar tegelijk ontgaat hun dan ook een groot deel van hun vroegere kapitaalrente, en dit komt ten goede aan de kleine burgers en de pachters. Opmerkelijk is het, dat men in Pruisen, waar een hoog invoerrecht op de granen geheven wordt, ook hevig klaagt over den treurigen toestand van den landbouw. Eèn der Duitsche bladen schreef er van Let wel, de grondbezitters moeten de crisis te boven komen. Dit zegt iets anders en iets meer dan de pachters ot de landbouwers. En dit wordt nu niet aangehaald om den ernst van het vraagstuk te ontwij ken. Maar het is niet te ontkennen, de heffing van invoerrechten, of schoon misschien voor het oogenblik nog het beste, is aan veel beden king onderhevig. Dit wordt ook in de landbouwbladen, waarin verschei dene deskundigen aan het woord zijn, toegestemd. En men dient vrij zeker van de uitkomst te zijn, eer men tot protectie besluit. Want het gaat niet aan, ze vandaag in te voe ren, en over drie of zes maanden weer af te schaffen. De vraag blijft alzoo aan de orde, wat het meest strekt tot bevordering der algemeene wel vaart, het wél heffen of het niet hef fen. Waar de hoofdredactie van de Standaard nog zwijgt over dit onder werp, en de bekende geleerde Redac teur van de Nederlandertevens doorkneed Kamerlid, belijdt, „dat hij zich liefst schaart onder dat minder soort van Journalisten, die nog be hoefte gevoelen aan inlichting", zul len onze lezers wel begrijpen, dat ook wij den knoop niet op eens wenschen door te hakken. Maar wij hopen de wisseling van gedachten over het voor en tegen te blijven volgen. Samenwerking, Met behulp van vele historische mededeelingen heeft de heer Den Tex uiteen gezet hoe wenschefijk het is, dat de arbeidersduur door het arbeidscontract geregeld wordt, en dan zoodat niet voor alle be drijven hetzelfde aantal uren gesteld wordt, maar dat het verband houdt met den aard van het bedrijf. Hij wil ook den arbeidsdag verkorten. Een ander schrijven, Prof. De Savornin Lohman Jr. houdt het be lang voor oogen, gelegen in het oprichten van coöperatieve volks banken. Als kleine handelaren de handen ineenslaan om kapitaal voor crediet te verzamelen, dan kun nen zij zich daardoor tegenover den groothandel natuurlijk veel langer staande houden. Dit kan ook ge schieden door te vereenigen voor inkoop en productie, ofschoon dit weer zijn schaduwzijde heeft, omdat men elkaar daardoor vrij ver in de kaart kijkt. Men heeft de bedenking opge worpen, dat de kleine burgerij, door aldus haar kracht in vereeniging te zoeken, zich op den weg van het socialisme gaat bewegen, want im mers deze wil samenwerking in het groot onder leiding vqn het staats bestuur. Het is zeker goed, op dit bezwaar bedacht te zijn, cn er een tegenwicht voor te zoeken. Maar om schadelijke consequenties kan men plannen, welke op zichzelf goed of dringend noodig zijn, niet altijd laten varen. Vrijwillige samenwerking van vrije groepen burgers en gedwongen samenwerking van staatswege zijn hoee. Dualisme. In do Kerk. Crt. vonden wij een met ophef overgenomen artikel van de hand van een leeraar bij het openbaar onderwijs over hetgeen de ouders zeiven kunnen en moeten doen door woord en voorbeeld om het karakter hunner kinderen te vormen, en hen te wapenen voor den tijd, dat zo het ouderlijk huis moeten verlaten. De slotwoorden van dat artikel, door de Kerk. Crt. als „uitnemend" geprezen, luiden aldus „Wanneer uwe kinderen door averechtsehe toepassing van hun of anderer kennis tot u komen met bezwaren tegen de christelijke ge loofsleer, wanneer de oppervlakkige wereldgeest, die alles meent te moeten begrijpen en niets wezenlijks acht dan hetgeen door hem met wiskundige zekerheid kan worden bewezen, of wanneer een ernstige twijfel beslag legt op hun denken, och, geeft vooral nu hun geen ka rikatuur van den christelijken gods dienst te zien. Wanneer gij, zooals dit met de meesten onzer het geval is, geen godgeleerde zijt, houdt dan geen lange vertoogen over dogma tische vragen, die gij niet geroepen en gerechtigd zijt te beantwoorden, jaagt u niet in het harnas over de echtheid of onechtheid van dit of dat bijbelsch verhaal, maar zegt uwen kinderen in korte bewoordingen, wie Jezus Christus voor u in uw leven is. Hij bracht u het geloof in Gods Vaderliefdeen hijen nie mand anders legde u het Onze Vader op de lippenen in het hart. Hij geeft u den moedomterwijl de schuld over uwe zonden u drukt, tel kens te naderen tot Godiciens groote genade in schuld vergeven bestaat. Dat gij van die genade gewis moogt zijnheeft geen mensch u kunnen leeren God uit den Hemel heeft het u door Jezus Christus verkondigd." enz. (Wij cursiveeren Red.) Iets schoons en iets leelijks zijn hier onder elkaar gemengd. Dat de ouders vooral door hun wandel een krachtigen indruk van den aard van het christelijk geloof moeten zoeken te gevendat zij hem door hun voorbeeld tot Christus en zijn dienst moeten trekken, en geen „preêken" houden boven kracht, o welk kind van God zal dit tegenspreken Maar het fatale, het stuitend „oppervlak kige" in deze raadgeving is, dat hier over het onfeilbaar gezag der H. Schrift, over den voorwerpelijken grond des geloofs, over de onbedrieg lijke basis en sleutel der Godskennis als over een kleinigheid wordt heen- gesprongen, onder voorgeven, dat dit terrein aan de „godgeleerden" moet worden overgelaten. Onze gereformeerde vaderen dach ten er beter over. Zij maakten geen scheiding tusschen een degelijke, heldere verstandelijke kennis en de ervaring in het hartmaar zij lieten het vrome leven rusten op een zuiver onderricht uit Gods woord. Daarom wilden zij ook, dat de H. Catechismus op de scholen tegelijk met de godzaligheid zou onderwe zen worden. De onderwijzer, door de Kerk. Crt. geciteerd moge het goed be doelen, hij drukt zich slecht uit. Binnenrotte 50 en 2e Lombardstraat 45 ScllOGnJOtbviek en, SjeilcvliatUlel. In alle onze magazijnen zijn de prijzen aanmerkelijk vermindert. Voor liet publiek geopend, die dagen tot uitverkoop geregeld. UITGEVER: Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. „De nood van den landbouw werd door den minister onbewimpeld toegegeven, maar hij schreef dien toestand voornamelijk toe aan de concurrentie van Noord- en Zuid- Amerika en geenzins aan het gemis van belangstelling van Staatswege. Hij hoopte, dat de Rijksdag alle pogingen om den landbouw te helpen zou ondersteunen, doch verwachtte niet veel en nog minder spoedig heil van Regeeringsmaatregelen. Men kan door den aanleg van ka nalen den landbouw helpen, door maatregelen als wijziging der suiker belasting (waarmede de minister de kleinere suikerfabrikanten hoopt te ondersteunen) onderdeelen van den landbouw beschermendoch het meest verwacht deze minister van geduld en spaarzaamheidwaardoor de grond bezitters deze crisis te boven zullen komen". VOLKEREN HER, De keizer van Cliina heelt Li hung Chang in alj zijne waardigheden hersteld, hem het gele staatsiekleed en de pauwe- veer teruggegeven, en hem gelast in aller haast naar Japan te gaan om vrede te sluiten.! Li hung Chang zal zich aan boord begeven zoodra hij een onderhoud met don keizer gehad heeft. Te Londen is een telegram ontvangen uit Wei hai wei, waarin wordt gemeld dat de Chineesche Admiraal Ting zich van het leven heeft berooid. Zoodra de capitulatie der vloot was onderteekend, maakte de admiraal een einde aan zijn leven. De Chineesche schepen zijn nu aan de Jappanners overgeleverd. De com mandant der landtroepen deed hetzelide. Admiraal Ting nam vergif in en worgde zich daarna met een zijden koord. Da generaal benam zich het leven met be hulp van een dolk. De beide aanvoerders zullen waarschijnlijk uit vrees voor de wraak der Chineesche regeering, de han den aan hun leven geslagen hebben. Het volgende is ontleend aan brieven van pater Farier te Peking, welke hij half December van daar verzond. „Ik heb u gezegd, dat do marinesol daten, bestemd om ons hier te bescher men, te Tientsin door den onderkoning worden achtergehouden. China zou „face" verliezen, als het die vreemde manschap pen aannam, sehjnt het. „Wat, gelooft men dat China de vreemdelingen te Pe king niet kan beschermen Hebben wij Europeesche soldaten noodig enz." De keizer vaardigde een besluit uit, waarbij gelast werd vooral de vreemde gezantschappen en kerken te beschermen. „Om aan het keizerlijk bevel gevolg te geven, heeft de Chineesche regeering wachten gesteld voor gebouwen van Eu ropeanen. Voor de deur van alle gezant schappen staan zes tenten, in elk waar van vijf of zes, man. Het zijn knapen van 18 tot 20 jaar, gewapend met niets dan lansen en die den heelen dag ple zier maken het is erger dan bespottelijk, het is treurig. „Niemand in Europa kan zich een begrip vormen van hetgeen hier voorvalt, niemand zal het gelooven. Wij hebben te Peking of in den omtrek ongeveer honderdduizend man Chineesche troepen. Niet betaald, niet gevoed, gekleed als in den zomer bij 10 graden onder nul; hunne wapens zijn van de avontuurlijkste soort van pijl en boog, den met ijzer beslagen stok, en het musketon der dertiende eeuw tot het nieuwerwetsche geweer. Deze ge weren pas, uit het tuighuis gehaald, zijn overigens geheel verroest, en patronen heeft men niet. Voeg daarbij zundgewe- ren, percussiegeweren, met het merk Postdam 1801, tweehandige zwaarden en de rest!" De verklaring van Nicolaas II, dathij het autocratisch gezag in Ilu§Iand onver minderd zou handhaven, heeft begrijpelij kerwijs ontstemming te weeg gebracht bij hen, die sinds jaren invloed des volks op den gang der staatszaken begeeren. Nadat de| Czaar door genoemde verkla ring aan de verwachting der laalsten den bodem had ingeslagen, ontvangt bij bijna alle dagen dreigbrieven en manifesten van nihilisten.jjZelfs wordt gemeld, dat een der paleisbediende in hechtenis is genomen wegens het plaatsen van allerlei ergerljjke prenten in de studeerkamer van den Keizer. Een dezer prenten stelde voor de vermoording van Alexander II, terwijl op een andere dergelijke plaat de tegenwoor dige Czaar op de plaats van zijn vermoor den grootvader was gest.ld. Men zegt dat over geheel Rusland dergelijke prenten verspreid zijn. Binnenrotte 48, 2e Lombardstraat 43. Schoen magazijn.En gros Export. Oppert 14G. Hoogstraat 390. SCHOENMAGAZIJN. Amsterdam. Daniels Stainperstraat (16. SCHOENMAGAZIJN. Baamstraat 54. SCHOENMAGAZIJN. Tionda Wijdstraat 1Ï3. SCHOENMAGAZIJN. Schledamschedljk 8G hoek Brandsteeg. SCHOÈNMAGAZIJN. Ëllemeet (Schouwen.) SCHOENMAGAZIJN. ,1 <1 I? V

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 1