Vrijdag 15 Februari 1895. li I Negende Jaargang No. 486. Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES De Magazijnen van J. Hoevenaars van Lith Rotterdam Hoofdadres Binnenrotte 137 Schoenmagazijn. LM, is f2.50, £1.46. T. BOEKHOVEN. n, 1, ENZ. 895 [k. enz. |d. -5§H worden lam. 1.— 1.— 0.70 'nis, '1,75. Ytgever Ik. .M Dezs Courant verschijnt eiken Vrijdag. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: SOMMEBjSEHJH. ABie stukken voor de Redactie bestemd, Adverfcentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan tien Uitgever. invoerrechten. Aan velen is zeker de motie be kend, door den heer Dobbelman in de Tweede Kamer voorgesteld. Zij luidt als volgt: „De Kamer, van oordeel, dat een herziening en uitbreiding van ons tarief van invoerrechten tot verbete ring van den toestand van landbouw en industrie en in bet belang der schatkist dringend wordt geëischt, gaat over tot de orde van den dag." Op verschillende plaatsen worden adressen van instemming met deze motie aan de Tweede Kamer opge zonden. De kans op aanneming van dit voorstel achten wij niet zeer groot, maar bet spreekt vanzelf, dat die kans wel eenigszins verbetert, als er veel adhaesie-adressen inkomen. Ook achten wij met de gegevens, die thans voor oogen zijn, de aanneming wel wenscbelijk, niettegenstaande er groote bezwaren aan verbonden zijn. Om de beoogde werking te heb ben moeten de graanrechten vrij hoog worden opgevoerd. Daardoor worden de broodprijzen belangrijk duurder, en dit is een ongerief voor alle weinig bemiddelde landgenooten ook voor de bewoners van bet platte land. Deze lieden hebben meerendeels oen stukje aardappel-land. Yalt nu de oogst tegen, dan is goedkoop brood een uitkomst, ook voor de gezond heid en het uitgespaarde geld komt aan andere winkeliers ten goede. Ook is goedkoop brood en goed koop koren een voordeel-voor de vee houders, vooral voor de zandbewoners in Drente en elders. Daardoor kun nen zij gemakkelijker hun bedrijf uitbreiden, de varkensfokkerij nog het meest. Een ander bezwaar is gelegen in het stremmen van den handel, ook •wat betreft het uitvoeren van graan naar het buitenland. Om goed meel te malen, hebben de fabrikanten veel buitenlandsche tarwe noodig, en moe ten die vermengen met een weinig inlandsche. De buitenlandsche geeft kracht en smaak, zegt de beer Mes dag in zijne brochure, de inlandsche hoofdzakelijk kleur Nu wordt van de inlandsche te veel verbouwd voor de behoefte in het binnenlandMaar van betgeen aan de Groninger markt wordt aangevoerd, gaat dan ook veel meer dan de helft naar het buiten- laad, naar Noord- en Zuid-Duitsch- land, naar België en Frankrijk. De buitenlandsche fabrieken hebben onze tarwe noodig tot vermenging met haar bardere soorten. Maar zij zullen, als bier te lande door de heffing van invoerrechten de graanprijzen stijgen, er niet zooveel meer voor willen betalen, en dit is dan weer tot nadeel van vele landbouwers èn vervoerders. Yoegt men bier nu bij het prin cipieel bezwaar, dat de minnaars van de ware vrijheid hebben tegen het beperken van den vrijen handel, dan is het te verklaren, dat de heffing der invoerrechten niet zoo spoedig zal ingewilligd worden. Sommigen zeggen ookde tegen woordige beweging is het gevolg van de jongste dalingen in de graanprij zen. Als de nieuwe toestand maar eerst wat bestendig is, en de boeren stand heeft zich eenmaal naar de gedaalde prijzen geschikt, als de pach ten ook wat gedaald zijn, enz. dan zullen de klachten wel verdwijnen. Alle overgangstijdperken zijn lastig zi) verwekken zoo licht stoornis. Nu, wat dat dalen van de pachten aangaat, daartoe moet bet toch meer en meer komen. Beter een lagere pachtsom, waarop de eigenaars kun nen rekenen dan een hoogere som, die in de lncht hangt, omdat zij wegens absoluut gebrek niet kan voldaan worden. Die daling van de pachten en de daarmee saamhangende daling van de koopprijzen der landerijen is ook niet zoo heel erg. De nieuwe eigenaars betalen dan minder voor den grond en hebben dus ook minder rente noo dig. En de oude eigenaars hebben er wel schade van, maar bun over komt niets vreemds. Zij hebben van ouds geweten, dat bun eigendom in waarde op en neer ging met de sociale bewegingen. Intusschen, dit alles neemt niet weg, dat de vraag, of de landbou wers niet voor het oogenblik ten minste eenigszins door beschermende rechten te helpen zijn, is een nader onderzoek overwaard. Indertijd is bet vrijhandelsstelsel ingevoerd op grond van de houding van andere landen. Nu die andere landen van houding veranderden, en protectie invoerden, kan dezelfde beweegreden van vroe ger voor ons land weer gelden. "Willen groote staten beschermende rechten, dan moet een klein land als bet onze wel volgen. Tevens kan het beffen van invoer recht strekken tot herstel van het in t-ns land verbroken evenwicht tusschen directe en indirecte belas tingen, en kan er geld gewonnen worden voor leniging van andere sociale nooden van Staatswege. Onderwijzersplichten. De beer Mr. Kerdijk, een der be kende warmste voorstanders van Kappeyne's schoolwet, schijnt tegen woordig toch niet erg gerust meer te zijn omtrent het karakter der openbare school. Ten minste, toen hij kort geleden in de vergadering der Haagsche Aideeling van den Bond van Nederlandsehe Onderwijzers op trad, begon hij met te zeggen, dat hij ditmaal niet over de rechten, maar wel over de plichten der onderwijzers zoude handelenhij wilde uiteenzet ten wat de maatschappij, de gemeen schap van den onderwijzer als zoodanig èn als burger mag verwachtenen hij eindigde met eenige vermanin gen toe te dienen. Het bleef ook voor zijn hoorders niet verborgen, dat hij het school-ide- aal ver van bereikt acht. Yan de „hoofdzaken," karaktervorming en voorbereiding voor het Kven, komt volgens hem op de openbare school weinig terecht. En nu wijt hij dit wel niet aan de onderwijzers, maar schreef het toe aan de wetgeving, aan de schrielheid, waarmede het openbaar onderwijs wordt bejegend, maar het feit zelf werd dan toch geconstateerd, dat de openbare school niet oplevert wat de kinderen noodig hebben. De onderwijzers mogen op te jeugdigen leeftijd, als hun eigen karakter nog niet gevormd is, bij het vak komen, meende hij. Ook hebben zij naar zijn oordeel te groote klassen, en wordt de handenarbeid op de school nog te weinig beoefend. Hij ziet nu den tijd tegemoet, dat de leerplicht de kinderen noodzaken zal tot hun 14de jaar het gewone onderwijs te volgen, en tot hun 16de (liefst tot hun 18de) jaar het voort gezet onderwijs. Aldus gedurende veel langeren tijd voorgelicht en ge steund door de onderwijzers, zou het wel beter gaan, dacht hij. En ook na hun achttiende jaar zouden dan wel vele scholieren ambitie ge noeg voelen om het geleerde bij te houden en voort te zetten. Nu dit langer schoolleven nog niet in onze volksgemeenten indrong, en de wet er ook niet toe verplicht, vond hij het te meer noodig, dat de onderwijzers met nauwgezetheid hun plichten zouden vervullen. Zij moesten den leerlingen steeds prediken „weest altijd waar, doet altijd uw plicht; hebt alles voor anderen over." Ook moesten zij als ambtenaar bij hun pu bliek optreden nog andere grenzen eer biedigen dan de strafwet en hun ge weten hun stellen. Zij mochten b. v. in hun redenen niet het openbare ge zag aantasten, of verkondigen, dat hun beleden ideaal maar met geweld moet verwezenlijkt worden. Het lezen van zulk een verslag stemt al zeer weemoedig. "Wij hou-, den ons overtuigd, dat de heer Ker dijk het zeer goed bedoeltdat hij een warm hart heeft voor de volksbelan gen, en dat hij leed draagt over de sociale nooden. Bij onderscheidene gelegenheden toonde hij ook, dat hij tegen geen moeite opziet om iets voor de eene of andere klasse van burgers te doen. In dit opzicht verdient de heer K. achting boven velen. Maar het treurige is hierin ge legen, dat zijn boven vermelde raadgevingen niet berusten op een houdbaren grond. Daarom kunnen zij ook zoo weinig baten. Leerzaam heid is geen middel tot het betrach ten van burgerdeugden, maar is er veeleer het gevolg van. Of men één of tien jaren den kinderen inprent, dat zij hun plicht moeten doen en voor hun naasten alles over hebben, als men hun er niet bij leert uit welke geboden die plichten voortvloeien, en aan wien zij daar omtrent rekenschap verschuldigd zijn, en van Wien zij de kracht hebben te vragen tot het volbren gen van die plichten, dan blijven al die vermaningen losse klanken, waar de scholieren eigenlijk geen weg mede weten, en die, omdat zij de menschen om zich heen zoo ge heel anders zien handelengaande weg verdwijnen voor den drang van het „practische" leven. Ook de klacht over de jongheid van vele onderwijzers hangt hierme de samen. Christelijke karakters zijn in beginsel spoedig gevormd. De jeugd is er de beste tijd voor. De zaden van wedergeboorte en bekee ring vinden in het kinderhart min der tegenstand dan in het gemoed, dat in allerlei zondige gebruiken is vastgegroeid. Hiermede is niet ont kend, dat alloen onweerstandelijke genade het kind tot de zaligheid brengen kan. Doch de levensstrijd wordt door een vroege bekeering veel verzacht. De verzoekingen wor den er door verminderd. En het karakter wordt er veel eerder door gevormd. De Gereformeerde Kerken veronderstelden dan ook steeds, dat lieden van 16 of 17 jarigen leef tijd beslist genoeg voor den dienst van God en Christus konden geko zen hebben om ze tot het Heilig Avondmaal toe te laten. En hoe zouden daar lieden mogen komen zonder een aanvankelijk gevormd karakter? Doch op ongeloovig standpunt, ja daar komt men met zijn begrippen omtrent plichten en deugden en naastenliefde eigenlijk nooit gereed, want dat alles wisselt met de mode, en het heeft geen wortel in een onomstootelijke levens overtuiging. En voor zoover men meent eene overtuiging te hebben, moet men die nog verborgen houden, als zij niet overeenkomt met die van de maatschappelijke meerderheid. Dit bedoelt de heer Kerdijk als hij den onderwijzers aanraadt bij hun publiek optreden zekere grenzen in acht te nemen. Binnenrotte 50 en 2e Lombardstraat 45 Schoenjotbriek €M Sjeder handel. In alle onze magazijnen zijn de prijzen aanmerkelijk vermindert. Aoor het publiek geopend, die dagen tot uitverkoop geregeld. l ïllijk. letton •k. ideellot, lerkcoht 1.35 1.70 1.50 1.10 0.75 0.52 mm ui zuiu-nyiLfiüüscitë w ihtomi luim Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij Toornitbetaling f 3,50 per jaar. 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en s/2 maal. Cent per regel en maal. Advertentiën ran 1 - Boekaankondiging 5 DienstaanTragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. JLOMSSOEA. ie gehalten wan ILombok. Men meldt dat er een order is uitgevaar digd op Lombok, waarbij gelast wordt om al wat nog van de schatten des vorsten gevonden mocht worden, onmid- delijk in te leveren bij hat bestuur. Het schijnt dat deze order beter wordt opge volgd dan men oppervlakkig wel zou denken de Sassak's vertrouwen elkander maar half en hebben ook onderling nog al eens oneenigbeid reden te over om het dengenen, die het meest gerampast hebben, lastig te maken hun verworven rijkdom in tevredenheid des harten te blijven bezitten. Er moeten dagen zijn, waarop voor een waarde van vijfduizend rijksdaalders aan goud, zilver, kleinodiën of andere voorwerpen van waarde bin nenkomt. Het is ons niet bekend, zegt de Loc., of de gouden schalen reed» gevonden zijn, waaruit den generaals voor 25 Augustus zoo lustig de eere wijn toevloeide. ADESAEREM DE!» AARDE. Bp devesting Wei-hai-wei hebbende Japanners weder eene volledige overwinnig behaald. De eilandenforten, die door de Chineezen hardnekkig werden verdedigd, zijn eindelijk den Japanners in handen gevallen, terwijl de daar liggende Cbineesche vloot gedeeltelijk in den;grond geboord en voor een deel veroverd is. De twee grootste pantserschepen der Chinee- sche vloot, de „Chen joeën" en de „Ting joeën" zijn den 5den door Japansche torpedos bij een nachtelijken aanval in den grond geboord. Twee stoombarkassen, op eene waarvan zich admiraal Ting bevond, wisten door de linie der Japansche vloot te breken. Zij werden door een paar Japansche oorlogs schepen achtervolgd. Het gerucht loopt Binnenrotte 48, 3e liombardstraat 43. Schoenmagazijn. En gros Export. Hoogstraat 390. SCHOENMAGAZIJN. Raamstraat 64. SCHOENMAGAZIJN. ScMedamscltedijk 86 liocït Brandsteeg. SCHOENMAGAZIJN. Oppert 146. Amsterdam. IBaniels Stam» per straat ®6. SCHOENMAGAZIJN. 'ftoHda Wijkstraat 173. SCHOENMAGAZIJN. .Eiiemeet (Schouwen.) SCHOENMAGAZIJN.

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 1