stembusstrijd van '94 tegenover hun broederen positie namén. Of in de toekomst allo Protestantschè Antirevolutionairen weer als één korps zullen kunnen op reden, is thans nog niet te beslissen. „Antirevolutionair" is een even wijd begrip als „revolutionair"en gelijk de revolutionairen, heel Europa en Amerika door, in taaier-behoudende en vlugger- vooruitstrevende groepen uiteenvielen en nog vallen, kunnen ook de Antirevoluti onairen, zoodra hun aantal en de invloed hunner bemoeiing zich uitzet, niet duur zaam aan splitsing ontkomen. Reeds sinds jaren is zulk een splitsing ook ten onzent tusschen Protestantsche en Roomsche Antirevolutionairen een feit. Een feit evenzeer het verschil in opvat ting van het Antirevolutionaire stelsel tusschen hetgeen wij in Nederland leerden en de Kreuzzeitung in Pruisen, of ook de Ozaar aller Russen aan de Newa bedoelde. Maar schijnbaar althans trokken de Protestantsche Antirevolutionairen in Nederland dusver nog één lijn. Meer nog, zoo dikwijls het aan alle gemeenschappe lijk hoofdbeginsel weer in het geding komt, zullou ze dit blijven doen ook al organiseerden ze zich in sinaldeelen. Niet persoonlijke wilkeur, alleen de drijfkracht van het beginsel voert in het politieke leven heerschappij, nu eens uit eenslaande wat slechts door leugen samenbleef, en dan weer saarasnoerend, wat uit booze bitterheid den ouderlingen samenhang verbrak. Mensohen schijnen hierbij wei van be- teekenis maar kracht ter beslissing oefent toch alleen Hij, die in de worsteling van 's meusohen geest, Zijn pleit, het pleit van de Waarheid tegen de Leugen, beslecht, en tot de eere zijns Naams doorzet. Ook thans maan ik daarom tot voorzich tigheid. Zij men in het oordeel over den broeder niet te haastig, en legge men zich beider zijds meer op zelf-critiek toe. Blijve het bittere woord, dat naar buiten wil, achter de lippen terug, en druppele het woord van onderlinge waar deering niet al te karig. Het beslissend antwoord op de pijnlijke vraag, of we één kunnen blijven, dan wel als vroede mannen ter linker- en ter rechterhand uiteen zullen gaan, krijgt go toch niet van het kiesrechtvraagstub. Bij dit vraagstuk staan we niet naast maar tegenover elkander, en zoolang dit niet van de baan is, slaapt onze eenheid. Maar omdat ze slaaptontsliep ze nog niet. Want vergeet niet, de electorale quaestie maakt altoos exceptie. Daarbij laat alle ou de partij-indeeling u in den steek, en daar op is geen nieuwe partij-indeeling te- bouwen. En op afdoende wijze zal de partijschikking der toekomst dan eerst geregeld worden, als, na opruiming van het electorale struikelblok, de eisch van den dan géboren toestand aan de orde komt. Dan moetenof men wil ol niet, de gedach ten uit veler hart openbaar worden en al blijft het mijn bede, of in dat beslissend oogenblik die stroom der gedachten bij heel onze groep eenzelfde bedding mocht kiezen, toch zal ook ik gehoorzaam volgen, indien de uitkomst toonen mocht, hoe ver krachting van oprechtheid en schending van beginsel de van God gevloekte prijs zou zijn, waarvoor die eenheid alleen le koop was. Juist daarom echter loop ik op de beslis sing, die dan vallen zal, niet vooruit, en betreur het ten ernstigste, dat enkele dis- sentieerende broederen in de Residentie en in de Maasstad zich nu reeds, te overijld, onder den Christelijk-historischen naam tegenover onze partij organiseerden. Wat komt, is niet de „Democratie" als regeeringsvorm, want onzer blijft de constitutioneele Monarchie, in Oranje's naam bezegeld maar wel de democratische ontwikkeling van ons vertegenwoordigend stelselen, door die demoeratiseering niet van den regeeringsvorm maar van het parlement, de eiseh, dat de Overheids macht, meer dan dusver aan alle deelen van ons volksgeheel, ten zegen gedije, met name aan het dusver meest achtergestelde deel der natie, dat, als het qualitatief zwakste, in naam van Hem, Wiens dienaresse de. Overheid is, bij voorkeur op bescherming aanspraak kan doen gelden. Het gewijzigd stempel, dat hierdoor op de actie der Regeering staat gedrukt te worden, zal eeu reeks van eigenaardige gevaren met zich brengen, waaronder ik nu alleen deze twee aanwijs het dieper inkankeren van het leugenachtig begrip van Völkssoüvereiniteit en het doen opgaan van de Overheids actie in louter stoffelijke zorgen. (Slot volgt.) wë5i]a455Hi^°i»aii8fc De Japanners deelen mede, dat ver schillende Tartaarscbe hoofden uit de provincie Kerin hunne diensten hebben aangeboden, om den Japanschen voor posten als gidsen te dienen in het hoogland van Mandschoerije. Zij zouden tevens verklaard hebben 6000 man te willen leveren als hulptroepen bij de belegering van Moekden. De Japanners hebben hen als spionnen in dienst genomen. De Hova's op Madagaskar zijn, naar luid der jongste berichten, druk bezig om zich op ernstige tegenstand voor te berei den. Het malgassische leger bestaat uit 37,000 man, en als de bewapening nog wat te wenschëri "Iaat, is dit toch een gebrek dat met den dag beter wordt. Engelsche en Amorikaansebe schepen landen telkens en voeren officieren, ge weren en ammunitie aan. In den geno- ralen staf van het leger der Hova's zijn de volgende vreemdelingen aanwezig de Engelsche overste Sherving ton, de Engelsche oud-officieren Coster, Shar- pinck, Luinbly en Welt, de Noord- Amerikanen Bell en Cook, en nog eenige anderen. De berichten die in Frankrijk ontvangen zijn, melden dat uit alle provinciën troepen en levensmiddelen naar Omerina worden gebracht, dat de gouverneurs alle voorraden rijst en vee wegvoeren uit het gebied waarin de Franschen. opereeren en dat duizenden arbeiders werkzaam zijn aan de verster king der défiés. Op 22 K.M. van Tamatave worden door de Hovas twee verstrekte leger kampen ingerichthet eene bij Manja- kauriamano, het andere bij Antsivoinaka, Bovendien worden troepen bijeenge trokken in de provinciën Andahalo en Mahamondina. De regeering der Hovas toont daardoor, dat zij niet voornemens is zich aan de Franschen te onderwerpen. ©eiseeaig'iS X ienws. In den nacht van "Woensdag op Donderdag lieeft in de nabijheid van Baambrugge een brutale diefstal plaats gehad. Woensdag was ten huize vau W. Wagenaar een varken geslacht en werd het iu do schuur naast hot huis opgehangen. Toen do huisgenooten des morgens naar het varken gingen kijken, zagen zij tot hnnneniet geringe ontstelte nis, dat een ander hun reeds vóór was geweest. De deur, don vorigen avond goed gesloten, stond open en de eene helft van het varken was spoorloos verdwenen. Do dief of dieven hadden zich zeker nog al op hun gemak gevoeld, ten minste zij had den den tijd ervan genomen om hot beest door te Jiakkon. Bij nader onuorzoek bleek, dat in eon raam aan do aohterzijde van de schuur de ruiten verbrijzeld waren, zoodat men Zich daardoor een toegang hoeft weten to verschaffen en later door de deur het gestolene heeft weggevoerd. Of hot aan beleeftheid is toe te schrijven, dan wel, omdat men geen kans zag meer te vervoeren on daarom de andere helft heeft laten hangen, kan nog niet worden uitgemaakt. Bij den burgen eester is aangifte gedaan, zoodat men don dader spv. eclig op het spoor hoopt te zijn. Vrijdagavond werd to IJmuiden binnenge sleept door den visclilogger VL 31 „Trio" het nieuwe stalen sloepschip „Voorliohter" VL 156, met verlies van grooten mast, zeilen, want, boot, vischtuig en alles van dek. Tijdens den orkaanstorm op Woensdag jl. was dit schip door zulke geweldige stortzeeën beloopen dat het plat op zijde geworpen werd zoodat de visch uit de bun zwom, de ballast werd overgewor pen, de groote mast brak die met alle zeilen en want verloren ging. Alles spoelde van dek. Er stond G voet water in het schip. In ontredderden toestand werd het door de „Trio" aangetroffen, die het Donderdag ochtend op sleep nam en thans behouden binnenbracht. Als door een wonder zijn allo opvarenden behouden gebleven en hebben zelfs geen kwetsuren. Dat het schip niet geheel is vergaan, moet verwonderen als men ziet hoe de zee erop hoeft huisgehouden. WINTER IN HET BUITENLAND. In Spanje heeft nog zelden zulk een koude geheerscht als thans. De sneeuw ligt er zoo dik, als ware men in het Noorden het spoorwegver keer is gestoord in de provinciën Santander, Asturië, Biscaye, Navarre enz.te Burgos stond de termometer 12 graden onder nul, te Avila 8 en te Victoria 6 graden. In het Zuiden van Frankrijk is jhet niet beter gesteld Overal heersoht een vinnige koude en valt de sneeuw in ongekende hoeveelheid. Te Perpignan kondon de rijtuigen niet meer voort en moest men zijn toevlucht nemen tot sleden. In de bergen richtten sneeuwvallen vreeselijke verwoestingen aan, huizen in hun val meesleuren de, personen doodeude of kwetsende. Hier en daar vertoonen zich troepen wolven, die de kudden aanvallen en zelfs de mensehen niet meer vreezen. Iets dergelijks treft men ook aan in het dal van Luehon, andors bekend om zijn lachend uiterlijk. De daken der boerenwoningen zijn onder den last der sneeuw ingestort, het vee verpletterende. De be woners achten zich dan ook niet meer veilig in hunne woningen. Het gehucht Lagouda, nabij Saint Boat, een streek die zooveel door toeristen wordt bezocht is door een lawine bijna geheel verwoest. Vier huizen en vijfentwintig schuren zijn ingestort, terwijl twee menschenlevens te betreuren zijn. In Corsica is het [verkeer geheel gestremd. En uit Marseile werd 19 dozer gemeld .- Gisteren brak hier een zwaar onweerlos, terwijl de omstreken veel te lijden hebben gehad van hagelslag. Te Chateauneuf-les-Martigues sloeg de bliksem in de telegraafdraden, liep over naar het telegraafkantoor en van daar, zondor de ambte naren te kwetsen, naar het plein voor hetraadhuis, waar hij drie muilezels trof. Van alle zijden ko men berichten omtrent sterk en dooi cn in de Zuidelijke heeft men veel last van lawines. Bij Gap zijn de dorpen Sallices en Allemand onder een lawine bedolvenveel vee en twee menschen kwamen daarbij om het leven. Het verkeer is daar gestremdtroepen_ zijnter hulp gezonden. Uit het kanton Tessino worden verschillende nieuwe sneeuwvallen gemold. Gisteravond zijn in het gebergte nabij Biasoo twee vrouwen eu een jonge man omgekomen als ^slachtoffers eener lawine. De nieuw benoemde president der Fran- sche republiek is in Noord Brabant geen onbe kende, want onze dorpsgenoot, de heer C. L. Bressers, lid der Prov. Staten en leerlooier, stond tor tijde, dat de heer Felix Faure groot handelaar was te Havre, met dien in nauwe ro- latie. Meermalen logeerde hij bij den hoer Bressers, in wiens woning 't portret van deze Handelsvriend thans veler aandacht trekt. Te Milaan heeft men een bom gevonden in het venster van de bank Pozzi, welke échter niet ontplofte. Een andere bom is ontploft nabij de gevangenis, zonder schade aan te richten. Nog steeds ontvangt de weduwe van Carnot af en toe brieven van anarchisten waarin zij met den dood bedreigd wordt. De anarchisten schij nen dus met het vermoorden van president Carnot nog niet tevreden te zijn. Gisteren is to IJzendijke, nit „de Francke- mansput", (een wator aldaar) opgehaald het lijk van eene ongehuwde vrouw uit die gemeente. Wijl nabij den put haar mantel lag, waaraan bij nazien de zilveren bnoop bleek te ontbreken en daarbij tevens een doosje lucifers en een sigaar aangetroffen werd, denkt men aan een misdaad. Do justitie uit Middelburg is heden vergezeld van een arts, naar IJzendijke vertrokken, teneinde een onderzoek in te stellen. EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. Dinsdag j.l. overleed zeer plotseling de 22 jarige zoon van den vleeschhouwer R., wonende aan den Ringdijk der Haarlemmermeer nabij Halfweg. Na huiselijke twist mot zijn vader en broeder ging het jongmensch naar den stal, waar hij een half uur later in zittendo houding dood word gevonden. Do geneesheer mot de lijkschouwing belast, liet de hulp inroepen van oen ooiega en beidon vondun een nader gerechfiglijk onderzoek noodzakelijkde begrafenis, op Zaterdag bepaald, moest worden uitgesteld on het lijk met alle kleoilingstukken word Vrijdagavond naar het hoofddorp overgebracht. Naar men mededeolt, vertoonde het lijk een bloedendo wond; het bloed had ook de onder kleederen besmet. Hierbij dient nog te worden opgemerkt, dat de overlodene zich voor eenige jaron ernstig had verwond waarom hij ook thans nog in deze dagen voorzichtigheid moest in acht nemen. Te Heapbridha, Hoy wood, stierf Donderdag een vrouw. Zij werd afgelegd; men nam de maat voor haar kist en bedekte haar mond met een linnen band. Acht uren later, toen twee meiden de kamer in orde brachten, zagen zij de doode zich eens klaps oprichten. Do meisjes vluohten hals over kop de trap af, waarbij zij zich nog al erg kwetsen. Na oenigen tijd vatten eon paar baren al hun moed te zamen en gingen naar de sterfkamer. /ij vonden de arme vrouw nog rechtopzitten, maar zij was zeer zwak. Ilorton tijd later stierf zij werkelijk en naar de geneesheer verklaarde, tengevolge vi n den schrik, dien zij tijdens haar schijndood had uitgestaan. Zij vertelde nog in eeni ge woorden aan haar zoon, welke vreeselijko angst haar had gefolterd, toen zij voelde, dat haar li chaam gewasschen en tot do begrafenis werd gereed gemaakt. Uit Yokohama wordt gemeld, do Prins Arisugawa, de chef van den generaion btafbijhe- Japanscho leger in Mandsohoorije, is overleden. Toen de trein van Fontainebleau gisterenmid dag te Parjjs aankwam, haalde een persoon, in een waggon der tweede klasse gezeten, plotseling een revolver uit don zak en begou te sohieten op zijne mederoizigers. Een non, die in den waggon zat, word doodelijk getroffen on bovendien werden van de andere reizigers nog drie personen gewond. De moordenaar, d e niet wel bij zijn vorstand is, word terstond in hechtenis genomen. Te Louisville (Kentucky) ontploften eenige tonnetjes kruit, bestemd om in mijnwerken ge bruilct te worden. Vijf werklieden bleven op de plaats dood en vele anderen werden gewond. Hoewel minder ontzettend in zijne gevolgen dan voor eeno maand, toch bood hot Sohevening- scho strand ook Woensdagmiddag en avond eeu verheven schouwspel, dat weder vele inwoners van het dorp en uit de residentie, waaronder tal van hooggeplaatste personen werden opgemerkt, tot zioh trok. Te één uur was het vloed, waarbij het water reeds buitengewoon hoog stond, dooh door den hevigen noordwesten wind bleef het ook na dien tijd voortdurend waBsen en bereikte weder eenzelfde hoogte als bij den vloed van 22 Deo. jl. Weder geraakten de beneden staande schuiten en wrakken en lo^se stukken los en sloegen en dreven op en tegen olkander, waarbij een zevental belang rijke schade bekwam. Weder beukten de golven het strand zoo hevig, dat het enkele voeten van zijne breedte nu nog maar een smalle zoom verloor, en ook de versterking, door Delfland voor het einde van de Keizerstraat aangelegd, had het hard te verantwoorden. Voor de sohoone Gedenk naald begint het goYaarlijk te worden. Reeds maakten velen zioh ongerust, dat met do opkomst van het tweede getij van 2 uur, nieuwe onheilen zouden plaats hebben, doch gelukkig, laat in den avond bedaarde de wind en voriiep dit getij zonder schade. VERDRONKEN. Maandagavond is bij Vlaardingen de beurtschipper van Piershil, op zijne reis naar Rotterdam over boord geslagen en verdronken. Heden morgen is zijn lijk gevonden. Zijne vrouw met 7 kinderen bevinden zich aan boord. WEDER EEN MISDAAD P Te Sas van Gent (Zeeuwsch Vlaand.) is uit een sloot langs den spoorweg het lijk opgehaald van zekeren Jan Chinitor, surveilland bij do Spoorwegmaatschappij Gent Ter Neuzen. Men vermoedt dat ook hier weer een misdaad in 't spel is, wijl de grond ter plaatse vertrapt was, waarom de justitie uit Middelburg er been vertrok met 2 deskundigen, om een onder zoek in te stellen. Het slachtoffer, een man die reeds vele jaren in dienst van voornoemde maat schappij was, laat een talrijk gezin achter. DE VORST heeft dezen winter lang gewacht eer zij ons land bezocht. Nu is zij echter in eens met groote hevigheid opgetreden. Te Groningen stond de thermometer van Fahrenheit Maandagochtend te 8 uur slechts 8 graden boven bet nulpunt, d. i. dus 29 graden vorst. Een zoo lage stand is in vele jaren niet voorgekomen. Maar wij zijn niet alleen bezocht door dat winterweder. Ook in het buitenland, in België, Frankrijk en Engeland blaast de vorst haar versUjvenden adem. Doch men heefc daar nog Vrijdag en Zaterdag duchtig last gehad van storm en sneeuw. Engeland bad met wind, Frankrijk en westelijk Duitschland met sneeuw te kampen. De Franscke spoorwegen in de Vogeezen waren op vele plaatsen door de opgehoopte sneeuw geblokkeerd, zoo dat de treinen er niet door kouden. De wind was buitengewoon sterk, zoo zelfs, dat een gedeelte van bet dak van een kerk te Roubaix werd omlaag geslingerd, Erger nog ging het te Menin. Een fabriek werd gedeeltelijk vernield door bet instor ten van een dak, waardoor een twaalftal arbeiders wonden bekwamen. Een werk ster kreeg zulke ernstige kneuzingen, dat zij zeker aan de gevolgen zal omkomen. Te Conoon werden de wieken van een molen op driehonderd meter afstand weg geslingerd. Op de vijvers in bet Haagscbe Bosch zakten tal van personen door bet ijs. Op eenmaal stonden zelts 8 jongemannen tegelijk tot aan de borst in bet water. Een 12-jarige zoon van den landman K. te Holysloot is door bet ijs gezakt en verdronken. Op hafc eiland Rozenburg (Z.-H.) heeft verleden week de hooge watervloed met noordwestenwind weder veel schade aangericht. De dijken, welke door den storm van 22 December zooveel te lijden hebben gehad, waren nog niet voldoende versterkt en konden aan dezen vloed geen weerstand bieden. Vele polders zijn dan ook weer volgevloeid. Persoonlijke onge lukken zijn aldaar niet voorgekomen. Te Hoes wijk (N.-Br.) zijn de Aa, Leigraaf en Wetering zoo hoog, dat de lage landen en wegen overstroomd werden en de gemeenschap met de omliggende gehuchten gebrekkig is. Sommige boer derijen staan rondom in bet water. De waterafvoer laat veel te wenschen over. To Arnhem is bet Arnhomsche en Velpsche Broek, een binnenwaard van 750 hectaren, ten gevolgo van bot booge water in den Rijn geheel ondergeloopen. Door het werken der overlaat te Lobitb zijn eenige honderdon bunders bouw- en weiland [onder Oud-Zevenaar en Herwen en Aordt diep onder water geloopen. Het water staat thans van dijk tot dijk. Dat ziet er niet voordeelig uit met het oog op de vorst. Eene werkstaking op 1 Maart e. k. van buisschilders on behangers te Amster dam is in voorbereiding. Door de behangersgezellen, voor zoover zij n.l. vereenigd zijn, is den patroons een circulaire aangeboden, waarin bun verzocht wordtbet loon van 20 op 25 ets. per uur te willen verboogen voor werklieden böven 23 jaren en op 20 ets. por uur voor jongelieden van 15 tot 23 jaren. Voots voor overwerk 25 pet. per uur. Eindelijk een werkdag van 12 uren en afschaffing van Zondagswerk, uitgezon derd bij nood, en dan met 50 pet. per uur verbooging. Bij ni.it inwilliging zal bet werk op 1 Maart worden gestaakt. Te Rozendaal beeft men in een weiland een 30-jarig man gevonden met bloed bevlekt en zwaar gewond. Door eenige personen werd bij in een nabijstaan- de woning gebracht, alwaar bij zonder tot bewustzijn gekomem'fie zijn, weldra over leed. In de weide was de sneouw op verschil lende plaatsen rood gekleurd van bet bloed. De politie doet onderzoek. Het lijk is naar bet schouwlokaal over gebracht. EENE YREEMDE ZIEKTE. In Harlingen doet zich een vreemd verschijnsel voor. In de laatste 14 dagen zijn er plotseling 4 personen blind gewor den. Midden onder hunne bezigheden was bet, alsof eensklaps bet licht uit hunne oogen verdweeu. Een der patiënten, die op de wandeling was, verbeeldde zich eenige malen dat bet sterk weerlichtte, en na de laatste maal was hij stekeblind. Tot nog toe is geen der patiënten iets beter. Te Hilversum heeft men bij een paard van den Heer V dat wegens voortdurende verzwakking is afgemaakt, bij de opening in de ingewanden tweo steenen gevonden, waarvan de een drie en de andere acht pond woog. De steenen zijn specifiek zeer licht en dus in verhouding grooter dan anderen. Volgens deskundigen is deze steenvorming in een dier hoogst zeldzaam. Plaatselijk Wieuws. Sommelsdijk. Foor de levering van grint ia dit jaar, voor de Polders: „Het Oudeland cn Everdina", onder deze Gemeente, hadden bij do aanbesteding 3 personen hunne inschrijvingsbiljetton ingeleverd, waarvan het minst was in geschreven door L. de Boom, voor f 1,69 per M3, franco op de wal. Door L. Prins alhier, is aan den Raad dezer Gemeente, met ingang vau 1 April o.k., eervol ontslag gevraagd, uit hare betrekking als tweede helpster aan de Gcmeente-Bowaarsohool. De plotseling invallende vorst was oorzaak dat de stoomboot Onderneming de reis heden Woensdag schuldig bleef. De „Hiddelharnia" volbracht zijn taak nog, doch bleef aan het hoofd liggen. De rivier Ï3 overdekt met ijs dat door den feilen oosten wind naar deze kant gestuwd wordt. Ook de post had een paar uur vertraging. Miiltlelharni3. VoordeNotionaleMilitie- lichting 1896 zijn alhier 38 personen in geschreven, waarvan 16 redenen van vrij stelling inbrachten. Oude Toiige, 30 J m. Er hebben zich voor de Natjonale Militie voor de lich ting 1896 aelit en dertig jongelingen aangegeven. Dirksland. Foor da loting der Nati onale Militie hebben zich voor deze ge meente 20 manschappen aangegeven. Indien men goed ingelicht is, zal D. F. den Heer Jb. van Oversteeg amanu ensis der Vrije Universiteit te Amster dam, op Maandag 11 Februari (vorst voorbehouden) in 't Koor der Kerk alhier eene rede houden over bet Christelijk Onderwijs. De beide beurtschippers do Graaf en v. d. Linde, konden door bet. ijs de haven alhier niet binnenloqpen. Door dat de ankers niet hielden, dreef eerst genoemde de koers naar Stellendam uit, en de andere kwam op de slikken terecht. Melissaut, 30 Jan, Het aantal der in deze gemeente op 1 Jan. jl. aanwezige kinderen boven 6 en beneden 12 jaren bedroeg 225, dat der Schoolgaande kin deren 214. Er waren derhalve 11 kinde ren die geen onderwijs genoten, waarvan 5 geboren in 1888, één wegens ziekte en 5 geboren in 1883 en 1884, die de school reeds voor goed hadden verlaten. Uithoofde bet aantai der op 15 Jan. jl. op de Openbare School Schoolgaande kinderen 214 bedroeg door den Gemeen teraad bepaald dat het aantal onderwij zers met een onderwijzer den rang van hoofdonderwijzer bezittende zal worden vermeerderd en ia diens jaarwedde vastgesteld op 650. De vorige week is door het bestuur der landbouw vereenigiug Dirksland en omstreken aan de T weede Kamer een adres verzonden, waarbij om in het adres aange voerde redenen instemming wordt be tuigd met de motie Dobbelman, tot de invoering van graanrechten en waarbij tevens wordt aangedrongen den Minister van Buitenlandscbe Zaken te verzoeken het daarheen te leiden dat de invoer van vee in de naburige Rijken weder worde toegestaan. Op 25 Jan. jl. bad te Dirksland eene vergadering plaats van landbouwers,, waarin de heer J. F. Vlekke, directeur der Gastelscbe beetwortelsuikerfabriek, uitvoerig eeu contract besprak omtrent het telen van suikerbieten, dat geheel afwijkt van de tegenwoordige wij zo van contracteeren. Als grondslag ter bereke ning van den bietenprijs werd daarbij aangenomen bet suikergehalte der gele verde bieten en de gemiddelde prijs waar toe de suiker, eerste produet, -in bet boekjaar der levering is verkocht. De grondslag per 1000 K. G. bieten, netto gewicht, bij een suikergehalte van 14 pet. en een suikerprijs van 12.is 10. Bovendien ontvangen de verbouwers boven dezen prijs de helft van de winst, die door de fabriek over bet boekjaar is gemaakt. Blijkbaar werden de bepalingen van het contract door de aanwezige landbou wers met ingenomenheid aangeboord, en hoewel bij de discussie daarover bleek dat enkele bepalingen nog wel iets aan dui delijkheid te wenschen overlieten, is het te verwachten, dat velen van de aange boden gelegenheid zullen gebruik maken om volgens de nieuwe bepalingen over de levering van bieten te contracteeren en werd algemeen erkenddat het voor gestelde contract geheel is in de goede richting voor den landbouwer. Herkingon, 20 Januari. Jl. Zaterdag bioid do landbouwvereeniging „de Een dracht" alhier haar 2de jaarvergadering. Uit 't verslag van den Secr.-Penm. bleek dat 't aantal leden was gebleven 36. Op de fairbank waren gewogen 3,050,569 Ko. suikerpeën, tegen 2,575,473 Ko. in 1893. De totale opbrengst van de iairbank be droeg ƒ349,50V2. De totale ontvangsten bedroegen 532,56. De totale uitgaven 501,90, alzoo een batig saldo van ƒ30,66. Er werden voor gemeenschappelijke reke ning aangeschaft 40,000 Ko. hulpmest stoffen tegen 41,000 in 1893. Do vergadering kenmerkte zich door orde en eensgezindheid terwijl onder gezelligen kout alle punten de revue van den voorzittershamer passeerden; de leden werden op kosten der gemeenschap ont haald op koffie en koek, en dat de leden de werkzaamheden van 't bestuur op prijs stelden bleek hieruit dat de afgetreden 2do Voorzitter de hoer C. T. Zeedijk met algemeene stemmen werd herkozen. De Voorz. kreeg een belooning voor 1895 groot 10,enden Seer. Penm. zag zijn wedde verhoogd met f 7,als zoo vele blijken van vertrouwen, in de onverbeterlijke wijze van bestuur. Moge ze op den ingeslagen weg voort gaan, tot heil van den landbouw in onze gemeente. Niet van onze gewone correspondent.) Stellendam, 30 Januari. Uitslag van de gehouden aanbesteding van bet her- stelleu der waterschade en eenige verbou wing aan de gebouwen in den polder Nieuw Stellendam voor den beer van Hattem als volgt: J. v. d. Velde Hcrkingeu ƒ1790. Pietmaat Stellendam 1712. C. P. Tieleman Melissant 1549, P. Roevolaars Ouddorp 1498. G. de Ronde Goedereede 1475. A. v. Oostenbrugge Stellendam 1616,53. D. v. <1. Broek 1448,50. De begrooting was ƒ1600. Carïa VERBORGEN SCHATTEN. In het Huren Meer, tegenover den in gang van Donder Baai, is eene groote boei, die meer dan gewone belangstelling zou opwekken als men wist dat ze de plaats aanwijst waar op een diepte van 25 vademen hot wrak ligt van een «chip, dat daar zonk met 60 passagiers, van welke niemand gered werd. Ofschoon er sedert dit gebeurde 30 jaar verloopen zijn, bestaat er geen twijfel of de over blijfselen dezer passagiers bevinden zich nog in de diepte, daar het water dp zulk een groote diepte gewoonlijk zeer stil is en bet volstrekt niets ongewoons is dat duikers gezonken sqhepen op don bodem vinden in de zelfde positie, alsof ze nog op de oppervlakte zeilden. Doch niet alleen de overblijfselen de zer passagiers liggen daar, maar ook een schat van 30Q.0QQ pd. st, aan goud en- 500 ton koper. Het gezonken vaartuig was de stoomboot Powabie, geladen van Koper Eiland, aan bet Boven Meer, toen de rijkste kopermijn in de wereld. De Powabie kwam in aanvaring met de stoomboot Meteor en zonk bijna onmid-

Maas- en Scheldebode | 1895 | | pagina 2