«UITEMIiAM». STORM en WATER. Plaatselijk Mieaws. Ooltgeusplaat. In de laatste dagen werd alhier door p.m. 100 haudteekenin- gon aan H. M. de Koningin Regentes aduaésie betuigd op het adres van Patri monium Boaz in zake Graanrechten. EEN VREESELIJKE RAMP. Ouddorp. Door de storm die Zaterdag 1.1. gewoed heeft, is hier weinig schade veroorzaakt naar andere gemeenten op dit eiland vergeleken. De klingen of duinen zjn op enkele plaatsen tot 15 of 16 meter afgenomen en hier on daar gaten in den djk; maar niet heel erg. „Les théories sont tombées en pous- „sière au contact de la réalité. „II n'y a „plus ici et nous devons nous en fólici- „ter, de théoriciens doctrinairesil n'y „a plus qua des hommes pratiques; je „dis que personne ici ne peut plus dé- „fendre, la doctrine du libre échange;" dat ook wij met volkomen overtuiging tegen de hiervoor gevoerde beweringen meenen te mogen aanvoeren dat „geld" niet opgaat tegen artikelen, dat is, tegen de nationale nijverheid, dus tegen het voortbrengende intellect van den Nederlandschen werkman en in dustrieel dat industrieel en werkman geruïneerd worden door de lage prijzen, wanneer zij verkregen worden ten koste der nati onale nijverheid; dat onze overzeesche bezitingen, die het bloed onzer zonen kosten, wel een der sterkste bewijzen tegen het vrijhan delstelsel opleveren, dewijl na de afschaf fing van het differentieel recht en groot deel van den invoer aldaar vooi Neder land is verloren gegaan, doordat andere volken zoo welwillend waren ons dat af te nemen dat nog in December 1893 de Heer Vermeulen in onze Staten-Generaal de belangen van Neêrlands nijverheid en landbouw heeft bepleit en zij de vrijheid nemen uit de wederlegging van Zijne Excellentie den oud Minister Piekson het navolgende te releveereo „Ik zelf ben mj bewust niet liclit- „vaardig te zijn geweest, in het vormen „mijnor wetenschappelijke overtuig'ng „van vrijen handel." Wij gelooven dat de Heer Pierson oprecht in die raoening wasmaar dat Zijne Excellentie alleen vergat, naar zjjne eigene verklaring, die wetenschap pelijke overtuiging te hebben gecontro leerd aan het hoofd der Nederlandsche Bank, eene inrichting, dio zelf sterk gepririligeerd, bijna uitsluitend een blik geeft op den eveneens in ons land zeer gepriviligeerden groothandel, eeni stand punt dus, juist geschikt om de dringende behoeften der veel rijkere verscheidenheid van toestanden, waardoor de kleinhandel en de grootore en kleinere indrustriën en handwerken zich kenmerken, te doen over het hoofd zien en deze juist oefenen krach- tigen invloed op zeer verre het grootste deel der maatschappij. Redenen waarom onze Vereenigingzich met volkomene overtuiging, wendt tot Uwe Hoog# Vergadering, 4met het drin gend verzoek, in het belang vau Neêr lands Indrustrie de aanwtjziging van het tarief van invoerrechten iu ernstige over weging te willen nemen en wel in dier voege, dat alle gefabriceerde goederen die van buiten ingevoerd worden, mogen wor den belast of zoo noodig hooger .belast. ZÖ doet dit in het vertrouwen dat de hooge nood der Nederlandsche Nij verheid de (warme belangstelling zal wekkeu van de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk. Dit Nederlandsche volk ziet hoopvol uit naar betere toestanden en gaat door de toepassing van het in vele landen onvruchtbaar gebleken Doctrinarisme, met den dag achteruit. Had de Vereeniging voornoemd, voor enkele dagen de eer «en Request aan Hare Majesteit de Koningin Weduwe Regentes van het Koninkrijk te mogen inzenden, betreffende den voor den Land bouw zoo hoogstnoodzakeljken invoer van graanrechten, thans meent zij, dat ook dit Request aan de Tweede Kamer dor Staten Generaal ten bewijze zal dienen, dat de motie van het geacht Kamerlid den Heer Dobbelmann door velen in den lande met yreugde wordt begroet. Een beter tijdstip dan thans is voor zulk een veel omvattende motie mosieljk te vinden, daar juist nu Landbouw eu Nijverheid in zulk eeu desolateu toestand verkeeren, dat krachtig optreden van hen, die den bloei van Landbouw en Njj ver heid wenschen te bevorderen, dringend noodzakelijk is, opdat het niet weldra blijke, dat een groot deel van het Neder landsche volk door achteruitgang in zaken niet langer bij machte is om de vele lasten, tot het welzijn der natie noodza kelijk, mede te helpen dragen. 't Welk doende, enz. De Vereen, van Nederlandsche Patroons Boaz,\ (w. g.) A. E. YAN KEMPEN, Voorzitter (iv. g.) J. A. WORM5ER, Sacretaris. AMSTERDAM, 14 December 1894. De storm en hoogen watervloed die in one vaderland zooveel schade veroorzaakte en eenige slachtoffers eischte, heeft ook in het buitenland zijne geduohte werking doen gevoelen. Op de kusten van Engeland, Belgie, Frankrijk •n Noord-Duitsland zijn vele schepen vergaan. Alle berichten stemmen hierin overeen, dat er sinds jaren niet eon zoo zwaren storm gewoed heeft. Ten gevolge van den storm uit het Noord westen, die in den nacht van Zaterdag op Zondag woedde, ontstond een springvloed. De Elbe trad op verschillende plaatsen buiten de oevers. Dientengavolgo werden eonige kelders, waarin handelswaren opgeslagen waren, onder water gezet. In de lag e- gelegen wijken der stad moet de tramdienat heden gestaakt worden. Insgelijks worden te Altóna in do wijken, wolke aan de Elbe gelegen zijn, vele keldera onder wator gezet. Do sohado, aan de daarin opgeslagen koop war on en in do dokken ver oorzaakt, is zeer groot. Men schat deze op meor dan 100.000 Mark. In Engeland zijn ook vele ongelukken geschied. Te Ifenilworth werd de fabrieksschoorsteen van oene looierij j geknakt als e 'n riet. Het puin stortte neer op do fabriek eu riohtte daar groote schadj aan. Gelukkig was er niemand aan het werk,zoodat geen persoonlijke ongevallen voor kwamen. Do treinen ondervondon overal vertraging on ook werd, wegens het omtvaaiou van telegraaf palen, de telegraaf-dienst in vele plaatsen verstoord. Het geregelde verkeer is nog niet volkomen hersteld. Ook het spoorweg-ongeluk bij Ohelford (Ches- here) werd door den storm veroorzaakt. Tengevolge van den hevigen wind werd een wagen van den goederentrein uit hot spoor ge worpen. De trein moest toen blijven staan en zoo ontstond een botsing met don sneltrein van Manchester. Daarentegen werd hot ongeluk volgens da „New-York Herald" veroorzaakt door het verkeerd stellen van ,een signaal. Van de reizigers werden 12 gedood, waaronder drie vrouwen en twee kinderen. Bovondien ontvin gen nog 20 personen min of meer ernstige kwetsuren. Bij Houghton (Dafleld) werd eon werkman van 70 jaren, die aan den weg werkte, door den Btorm op de rails geworpen, terwijl een trein zijn wachthuisje passeerde. De machinist jkon niet meer stoppen zoodat de man werd verpletterd. Te Beesten werden twee kinderen van 12 en 10 jaren bedolven onder een neerstortenden muur. „Te Linsburn aldus meldt oei correspondent zag het er ondagoohtend uit, alsof da stad was gebombardeerd. jDe straten waren bezaaid mot pannen, steenen en boomtakken. In de fabriek dor heeren Barbour en Son werd de schoorsteen neergeworpen. Deze schoorsteen was zoo hoog, dat er in de geheels wereld slechtsviar gevonden w orden, die nog hooger zijn". Dergelijke berichten komen ook uit Liverpool, Manchester on andere steden. Dat de sohade zeer groot is, spreekt van zelf. Het aantul der personen, die het loven verloren is nog niet bekend. Men spreekt van 40 dooden en pneer dan 100 gewon den. Te Rome is voor het gebouw van het Duitsche en Oostenrijkse he consulaat met luiden knal eeue bom ontploft zonder schade aan te richten. Waarschijnlijk is dit eene demonstratie geweest ter gelegen heid van den verjaardag der terechtstel ling van Oberdank. Te Gent heeft zekere Ernest De Keukenlaere zijn broeder George, die weigerde hem 10,000 frs te geven, met een revolver gewond, George loste daar op drie revolverschoten, ten gevolge waarvan Ernest dood neerviel. Ernest stond zaer ongunstig bekand en had zijn broeder reeds vroeger bedreigd; deze wa;s algemeen geacht. In Frankrijk heeft men weer eens een Duitseher in hechtenis genomen, die verdacht wordt een spion te zijn. Naar men zegt, zou de politie gewichtige be wijzen tegen hem in handen hebben. De storm van Zaterdag heeft vele en groote verwoestingen aangericht. Uit versohillande stre ken van ons land meldt men ons 'taan en an der omtrent de gevolgen van den storm. De laatste trein uit Utrecht naar Rotterdam kon de reis niot verdol- voortzetten dan tot Gou da. Hij moest daar aclit-jrblij ren, omdat de hooge waterstand het ongeraden maakte verder te gaan. Verschillende polders in den omtrek van Zuid- land werden onder water gezet. De dijk van den polder van P. Lammerao brak op drie verschil lende plaatsen door. De bewoners der in dien polder staande hofstede kouden zich ternauwer nood op den zolder redden. Zondagmorgen eerst kondon zich de bewoners en het vee, door middel van roeibootjss] redden 9 koeien, 9 schapen, een varken en een groot aantal kippen kwamen om. Het uitgezaaide ko ren kan als verloren beschouwd worden, terwijl de gronden door het zouto water zoodanig zijn geteisterd, dat nog na jaren die ramp zich aan de vruohten des velds zal openbaron. Door het stermvvedor sloeg e<tn zeilboot van Krabbandjjke bij Ierseke om. Met levensgevaar werden do opvarenden door een sohipper gered. Ook te Hellevoatslui3, Zwartewaal en Brielle liep alles onder. Te IJsolmonds werd men ook door het water verrast. Vele kippen zijn verdionken. Aan den Vleatenschenweg, bij Utrecht, zijn een üötal in aanbouw zijnde huizen, die reeds under dak wa ren, door den sterken wind met een vreesolijk gekraak ineengestort. Gelukkig werden van de 40 personen, die aan het werk waren, slechts 2 ernstig gekwetst. Ook te Oudekerk a. d. IJssel werden in den nacht van Zaterdag op Zondag benauwde uren door leefd. Om 12 uur b-igon da noodklonk t# luiden, om het volk op te roepen tot bescherming van dan dijk en tot kisting van het dorpHot water bereik te eone hoogte van 3.55 M. boven Amst. peil. Alle huizen buitendijki stondon onder water. Zeer veel werd vernield, zoodat do schade groot is. Te Gou da had men op de gewone plaatsen dammen aan gelegd, met eene laag kleiaarde er tagen. 's Naohts om half drie echter, juist tijdens den hoogsten stand, baande het water zich een weg onderdoor den dam, en stroomde met geweld de straten in. Hier en daar hadden verzakkingen in do straat plaats, en liepen versohoidene kelders vol water, zoodat de Zondagsrust moest wordon opgeofferd om de zaken oen weinig te herstellen. Even buiten de stad is de toestand echter nog treuriger. Vijf minu ten oostwaarts deuIJsel op, wist hat water, dat tot op de kruin toe stond, onder den dijk door te drin gen, en deed 4 a 5 huizen, aan de overzijde go- bouwd, geheel verzakken, zoodat zo dadeljjk moes ten ontruimd werden. Weor vijf minuten verder, maar nu aan de overzijde, had zich het water even eens onderdoor den dij k een weg gebaand, waar door de rails van den stoomtram GoudaOudewa- tor geheel verzakt waren. De oerste tram, die Zondagmorgen 7 uur van Gouda vertrok, »loeg om, de locomotief roldo den dijk af, doch de personen wagen, die gelukkig ledig was, bleef, sterk over hellende, staan. De machinist, die wegens de duisternis niets aan den toestand van den weg had kunnen zien, is aan het hoofd gekwetst en bekwam «enige brandwonden. Men sohrijft de oorzaken toe aan den weaken toestand der dijken door de laatste menigvuldige regens. Aan het Sohevoningsche strand was het (Zon dagmorgen een tooneel van verwoesting, zooals do oudste bewoners van het dorp zich niot her inneren, ooit te hebben aanschouwd. Van de vloot hadden een honderdtal sohuiton een ligplaats te Sohiedam, Vlaardingen en Maas sluis bekomen, maar het grootste gedeelte (128) stond hier opgetrokken op den dijk, den straatweg langs het strand. Bij den hevigon wind was mon Zaterdag voor enkele t- huiten die wat laag stonden, wel bezorgd, dooh toen des avonds de barometer vooruitging en de wind bedaarde, hoopte men, dat het tweede getij van 11 uur ook wel zonder schade zou verloopen. De ze verwachting werd deerlijk beschaamd. Reeds te half negen stond het wator tegen den dijk on twee uren later wist men .1 to zeggen, dat som mige sohuiten in govaar kwamen. Het water bleef wassen, niet tot elf, maar tot één uur. De wind stak hevig op uit zeo, de golven bereikten het strand en spoedig was er zooveel van den dijk en onder de schuiten weggeslagen, dat de eene na do andere mot krakend geweld neersloeg en nu, ten spel van wind en golven, tegen elkander bonsden of op elkander stieten, dat er van som mige niets geheels overbleef. Van voor de Keizer straat voorbij Hötel d'Orange zijn zoo honderdtal schuiten losgeraakt en ontredderd, waarvan eon dertig zoozeer jiesohadigd, dat zo niot meer te horstellen zjjn. Hoe veel dsze sohade beloopen zal, is nog met geen mogelijkheid te berekenen, ook zelfs niet bij benadering, doch zeker is hot, dat, als do helft, van het dorp was afgebrand, do ramp nift grooter zou wezen. Het du:n aan het strand is weder eenige meters afgenomen. Dö wind sloeg hot zeewater nu reeds eeuigjzins over den dijk; maar zulk een storm als van Zaterdag op Zondag kan hat Schoveningscha strand niet meor weerstaan, ot het zoowater stroomt midden door het dorp. Een groot gedeelte van den sohoonen straatweg is weggespoeld, zoodat de rijtuigen uit de Keizerstraat gisteren al niet meor langs het strand kondon rijden. Nog dient vermeld, dat oen schipper bij zijn pogen om de sohuit vast ta leggen, te wator is geraakt en omgekomen, zijn lijk wordt nog ver mist. Moest deze ontzettende ramp da Soheveuingsohc visschersvloot treffen, om enkele hooggeplaatste personen te overtuigen van de noodzakelijkheid van een roiligejligplaatis voor de schepen De duizenden, die het tooneel van verwoesting roeds aanschouwden, zouden den heeren wel kun nen on willen verzekeren, dat dozo toestand on- houdbaav en onverantwoordelijk is. Op da Morwede voor de gemeente Papendrecht werd do ijzeren zeilboot van een marktschipper uit Sliodrecht door den wind omgeslagen. De 3 opvarende, vader, zoon en een jongetje, verdron ken. Ook te Sehellialrwoude verdronken door het omslaan van een schuitje, vader en zoon. Te Charlois liop ook alles onder. Dc Buigemees tor, bij dergelijke gelegenheden altijd flink op zijn post, stond met een fakkel in de hand de zandsohep pers eu dragers bij te lichten om kistingen te ma kon bij het stoomgemaal, wat ten deele gelukto. De spoordijk van zand brak door, zoodat een klein poldertje rol liep, en angstgaschrei van vrouwen en kinderen do lucht vervulde. Alleen varkens an kippen verdronken. Bij het huis van deu heer Ver hoef bezweek de Rietdijk en stroomde het water met kracht naar beneden, keisteenen enz. mooslae pende. Niet zonder verbazend veel moeite en krachttin spanning werd dat gat eenigszins gestopt. Geluk kig rees het water na half 2 uur niet meer. De dijk graaf van den polder bleek op dat oogeublik niet voor zijn taak berekend en wist zijn grafelijke waar digheid niet op te houden. Ook daarom is het ge wonscht, dat Rotterdrm zich over ons ontfermt. Dqji is or kans op eenheid van gezag. Deze buitcgowoon hooge vloed is in de eerste plaats een bewijs vau do Almaohtdes Hoeren, maar wijst er toeh op, dat do verbreeding en verdieping van den Nieuwen-Waterweg weldra do poiderbe sturen langs de Maas van Rotterdam tot de Noord zee noodzaken zal, 't zij met of zonder hulp van den Staat, de dijken te verhoogen onjte verzwaren. Uit Schiedam, Kampen en meer plaatsen komen de berichten daarin oreraea, dat de waterhoogte ongekend was en do sohade er door veroorzaakt zeer |groot is. Ook op onze kusten zijn de gevolgen vanjden N. W. storm niet achtergebleven. Te Nieuwediep spoelen vele ledige okshoofden aan cn oer.ig wrakhout, waaruit men kan opmaken, dat een schip verongelukt is. Op de VÏiehors is de Zweedsche bark Johan Tough gestrand. De reddingboot kon het volk in de 2 eerste reizen niet redden. Db lichttoren van het Noordei hoofd te Hoek vau Holland is weggeslagen, terwijl het licht van het Zuiderhoofd niet brandende is. Hoogte wa teraoin aan don Hoek 125 d.M. Egmond. Hoden jochtend benoorden Egmond gestrand on verbrijzeld de Duitsche bark Caroline, "kapt. Geerdes, met hars en terpetijn, van Savan nah naai Hamburg. Van 17 personen equipage zijn 7 ie fond, 5 dood aan land gekomen. De lading is grootendeels op strand. Schiermonnikoog. Gestrand het Duitsoh s.s. Lanock, kapt. Buolioa, van Hambnrg naar Lissa bon met stukgoed. Zeven mau gered. Reddingboot vertrekt voor de tweede maal voor overige beman ning-. Te 1 uur 's naohts werd te Kralingen de storm klok geluidbij de oude plantage namelijk stroom de hot voortgezweepte water den dijk af, daze vernielende en de straatsteenen aan den Lagedijk meesleurende. De aldaar wonende personen moes ten zich door de vlucht redden. Op het klokgeluid waren spoedig een aantal werklieden aangekomen en begonnen door middel van planken en mest waterkoeringen te makon, hetwelk gedeeltelijk gelukte. Gelukkig trad spoedig de eb in en keerde het water terug, terwijl ook de storm wat bedaarde. Da bewoners van het oude tolhuisje aan den dijk bij den ingang der plantage, die nog te slapen lagen, werden mot moeite uit het huis gedragen. Het wa ter had daar de bedstede reeds bereikt. Onder anderen lag daar ook een 83 jarigo man ter ruste. Volgens zijne herinnering heefthet water in geen halve eeuw zulk een hoogt® bereikt. Geheel Kralingen was door het klokgebrom gewekt en hier on daar maakte men reeds toebereidselen om te vluchten. Gelukkig behoefde het zoo ver niet te komen. Te Feijenoord is aan de Nassankade eon stuk kaaimuur ingestort, ter lengte van oirca 80 meter. De gording word gedrukt tegen een aldaar liggend zeilschip, dat ijling3 de trossen moest los werpen om weg te komen. De schade voor de gemeente wordt op oen halvon ton geraamd. Het lijk vau een man, ongeveer 60 jaar oud, tamelijk lang, gekleed met zwarte jas, dito vest, zwarten manches ter broek, witkaporen borstrok, blauw gestreepte boezeroen, bombazijnen onder broek, zwarte kousen en hooge laarzen, is uit de Keizersgracht bij den Amstel te Amsterdam opgehaald. Op het lijk is bevonden f 94,52'/2* He hoofdinspecteur van politie der 3o sectie 2e afdeeling verzoekt inlichtingen. „Mutua Confidentia" rueldt, dat een firma, die in fijne vleeschwaren handelde, gefailleerd is. Het cnrieuse van de zaak is, dat de aanvrager van het failissement een paardenhandelaar is! Woensdagmorgen vond de vkswer- ker J. M. op de Dorpstraat te Ridderkei k 65 golden aan bankpapier, waarna de eer iijke vinder het bedrag onmiddelijk bij den burgemeester bracht. Eenigen tijd later deed de koopman in manufacturen G. R. aangifte van het verlies van f 65, en vernam toen van den Bargemeostcr dat het geld was gevonden. De koopman G. R. had het geld op de toonbank in zijn winkel gelegd. Bij zijn afwezen had zijn moeder den winkel uitgestofd en ook de baakbilletten mede gevoegd, on daarna alles wat op het vuil nisblik lag door het raam op Graat geworpen. Als nu de eerljke vinder maar een behoorlijke belooning krjgt, dan i3 alles weer in orde. De marinier, die jl. Zit-erdagnacbt, bij het fort Oost-oever te Helder op schild wacht staande door drie visscher heette tozjn aangerand,heeft, na eeniiaglu- rig en scherp verhoor door den commis saris van politie, bekend, dat verhaaltje sleehts te hebban verzonnen. Hij heeft zichzelf met vitriool of eenige andere bijtende vlo istof het gelaat gebrand, vermoedeljk met het oogmerk om met pensioen uit don dienst te worden ont slagen. In den laatsten tijd zijn de gemoe deren onder de arbeidersbevolking to Woi- faartsdjb eonigzins in beroering. Vjf landbouwers hebben nl. voor een paar weken bet arbeidsloon, dat 90 cent per dag belraagt, met een dubbeltje vermin derd. Twee hunner hebben het voor hunne veiligheid reeds beter geacht, om het oude loon maar weder uit te beta len. Tegen de drie anderen, die uit den vreemde daar zijn komen wonen en de kat de bel hebben aangebonden, bevatte het aanplakbord to Oostkerke Maandag morgen j.l. eene bedreiging. Juist op het oogenblikdat de stoom- bood „Pernis" d© haven van Schiedam passeerde om aan het havenhoofd aldaar aan te leggen, werden van een zeilklaar liggend schip de touwen los gemaakt. Het gevoig daarvan was dat de beide vaartuigen in botsing kwamen. De stoom boot kroeg belangrijke schade aan de ver schansing, en van het schip brak de voorsteven. E#£Seiï>3A. Aan het N. v. d. D. wordt geseind, dat geueraal Vetter, hoewel ziek, op Lombok blijfthij wil er persoonljjk de zaken ten einde brengeu. Middel har nis, 26 December. Heden arriveerde alhier de Visciisioep Adriana Lumina sell. J. de Korte, met de treu rige tijding dat Zaterdag namiddag jl. omstreeks 5 ure, den matroos P. Groen bij een hevige storm in de Noordzee is over boord gevallen eu verdronken. Aan redden viel niet t# danken. Da ongeluk kige was oen oppassend man en laat zijn vrouw met een kind troostloos achter. Mede zijn nog met averij aan tuig bj denzeltden storm gearriveerd de sloepen Volbaiding sch. 0. Boone en Tweelingen sch. J. A. de Waard. B j de stonn van Zaterdagnacht heeft deze gemeente aan een groot gevaar bloot gestaan. Het water liep op enkele plaat sen over den Westhavendjk heen, ter wijl dicht bij het sas oen kleine wer king in dien dijk geweest is. Ware dien djk doorgeslagen, het onheil zou groot zjjn geweest; van het gors de westplaat was alles, palen, netten van de ganzen- vangers, en een hut waar drie personen iu lagen te slapen weg gedreven. De drie personen zijn na ongeveer 2x/2 ure op een paar planken te hebben gedre ven aan den westelijken havendjk aan gekomen. Tot weger op de gemeente-fairbank alhier is benoemd M. van Prooien, tegen een vierde van de totale opbrengst. Woensdag 2e Kerstdag hadden de kinderen van do Geref. Zondagschool een genoeglijken avond. Zij werden onthaald op melk en koek jes, terwijl ieder bovendien nog een kerst boekje kreeg. Men las dan ook de blijdschap op ie ders gelaat. Dé storm met hooge watervloed heeft jl. Zaterdagnacht ook hier verschrikke lijke verwoestingen aangebracht. Vele kelders, regenbakken en woningen aau de waterzijde vloeiden onder, waarvan enkele bewoners naar zolders en veiliger plaatsen moesten vluchten. Tegen 12 uur werden de noodklokken geluid, het water stroomde over Slikdijk en Voorstraat, twee gaten werden in de Slikdijk ge&lagen die onmiddelijk met matten, mest enz.moesten dicht gemaakt worden. Omstreeks half één ontstond er één doorbraak in den buitendijk van de groote Adriana The odora Polder ter groote van p.m. 200 Meter zoo ongevoer 1/4 uur van het dorp gelegen. Waarna de Polder onmiddelijk onder water liep ter hoogte van 3 Meter. Een in het dorp wonend werkman van dc bewoners der in dien polder staande hofstede L. en J. van Nieuwenhuizen wekte deze nog bijtijds, zoodat zij slechts half gekleed inet hunn kinderen konden vluchten en het leven redden. Er is niet minder dan 40 stuks hoornvee (klein en groot) omgekomen,daarbij nog een veulen, een aantal varkens, kippen en waakhon den. Het koren en hooi in de schuren leed veel schade, de paarden met eenige koeien 'waren na door de 14 jarige zoon los gesneden te zijn, met aangebrachte hulp van roeibooton enz. gered, na ongeveer tot vier uur iu deu vloe i geworsteld te hebben. Het aaubrengen van het verdronken vee bracht Zondag veel drukt# in hot dorp. Behalve dit alles wordt er nog 500 mud aardappelen en 200 mud ajuin als ver loren beschouwd, tot heden staat alles nog onder water. Het uitgezaaide koren kan mede als verloren geacht worden. De deelneming «net de noodlottigen is alge meen. Oude Tonge, den 24 Dec. Op a.s. Nieuwjaarsdag zal, evenals het vorige jaar, weder een bsdeeling worden gehou den van kleeren, en geld. De hooge waterstand bracht Zaterdag nacht jl. bij de kaaibewonei-8 èn angst èn schade aan hunne goederen. Ja, wij zouden haast schrijven, èn levensgevaar. Een oude vrouw, ook op de kaai wonende, had haar kleindochtertje reeds aan zich vastgebonden, omdat haar do weg was afgesneden, om te vluchter, daar zij geeu zoldertje had. Gelukkig werden zij echter gered. In het Raad huis had het water eeu hoogte bereikt van 75 cM. Het voorste gedeelte van den djk aan de Westz jde der haven, was te laag, om het water tegan te houden. Daardoor liep het poldertje St. Crispyn en een gedeelte van den Suigspolder, onder wa ter. De oudste menschen herinneren zich niet, dat zj zoo'n hoogen waterstand hebben bjgewoond. Niieiivve Tonge, 26 Das. De storm en hat water hebben ook op Battenoord lian krachtdeen g-olili n. Jn ran otfciienaani t«aü .'..n-i'-inKii- p^Uendam Maandag en Dinsdag voorin. S uur. v- dagen 6,30 uur v, Van Hellevoetsluis naar Rotterdam., |ag en Dinsdag ra. 5,45 ure. Overige dagen 7,15 Van Nieuwealuis naar Rotterdam en Dinsdag vm. 6,30 ure. rOverige dagen 8, Van Rotterdam naar Stellendam, dagelijks nm. 1,30 uur Amstordamscho tijd. Ganst des Zondags en Donderdag 6 December. T Stoomboot SIII>I»EI,IfARNIS. jddelhari is Maandag en Dinsdag vm. 6,30 «or Overige d gen vm. 6,50 «Hr Van Rotterdam dagelijks nm. 1,30 uur jjlienst des ZONDAGS en Donderdag 25 Deo f omboot ONDERNEMING. Van Rotterdam op Middelkarnia [otterdam dagelijks vm. 8,15 uur da/vAÜiks nm 1,uur,, smegen ue golven uöor'ae Achterdeur er in _en de voordeur er uit de straat over de pol der in, nadat 't water gevallen was kwa men de belanghebbenden tot de ontdekking dat varkenshokkon, privaten, kippenhok ken en mesthopen totaal omver lagen en gedeelteljk eggedreven; 't aantal ver dronken kippen bedraagt ruim 50. De buitend jken hielden zich uitstekend. DirkslAiiil. Ds.|Callenbach pred. alhier heeft voor de toezegging van beroei) naar Hollandscheveld bedankt. Nog heeft ZE W. een beroep naar Nieuw Beierland ontvangen. Gelukkig zijn wij bier bavrijd met [den laatst gewoed hebbende storm voor ongelukken. Doeh had de storm nog een poosje aangehouden,dan warebet'ook niet te voor zien geweest, daar reeds bij het Sas den djjk bet begon op te geven en reeds een begin ontstaan was (van doorbraak. Stellendam. De nacht ran 22 op 23 Deo. heeft voor onze gemeente een b. nge geweest door de zware storm en hooge watervloed, welke zeer veel sohade heeft veroorzaakt. De polder Nieuw Stellondam is we gens doorbraak der dijk ingevloeit. De landbouwer J, Koese kon met haast nog zijn paarden en koeien red den, doch zag zieh verder genoodzaakt met achterla ting van alles wat er in schuur en huis aanwezig was te vluohten. 3 varkens, 2 kalvers, eeu hond en een 60 tal kippen zijn verdronken. Ook van de arbeiderswo ning, mede iu dien polder staande, moesten de bewo ners vluchten met achterlating jvan alles wat er zich in bevond; enkele stukken ran hun huisraad dreven uit de woning, daar een muur was ingevallen. Ook op den molondjjk hebben de bewoners voel schade gele den. Allen halden het zeewater in hunne woningen; meeBt alle de achter hunne woningen staande varkens hokken zijn door de zware vloed ondermjjnd, ingestort of gedeeltelijk ontzakt. Alle regenbakken en kelders Btaan met zeewater. De schaddeieepoldev, en de grootte Zuidpolder tusschen Goedereede en Stellendam is ook ingevloeit, zoodat nu reeds gebruik word gemaakt, van een roeiboot om overgezet te worden van Stellendam naar Goedereede en omgekeerd. Dat deze ramp de bewoners veel schade hoeft gebracht kan ioder beseffen. Gelukkig zjjn geen menschenlevens te betreuren. De Sjharezeepolder, Spuipjlder en polder Nieuw Stellendam staan allen nog gevuld met water welke door de hooge waterstand nog niet kunnen uitloozen. Maandag is door C. de Kluiver een schildpad gevangen welke een gewicht bedroeg van 284 halve kilo's; niet we tende wat het was, jammer genoeg, heeft hj het dier dadelijk met een paal dood geslagen. Op tweeden Kerstdag heeft het te bezichtigen geweest in de schuur bj A. de Kluiver en bracht voor een arme weduwe (J. Smit) die-juist 2e Kerstdag begraven werd f 14.50 op en 80 kop tarwe. Donderdag is het voornemen dit dier naar Rotterdam te vervoereD. &ïtge£i>nflen stukken. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Beleefd verzoek ik U het volgende in de Maas en Seheldebode op te nemen. Het heerljk kerstfeest mogten wj vieren en het wonder der genade, dat God geopenbaard werd in h«t vleesch, om zondaren zalig te maken, in aanbidding herdenken. Welk een liefde en dank baarheid moest niet de gansche christen heid in het bijzonder op die dagen bezielen, nu de Heere oas nog een rustdag daartoe schenkt, maar hoe diep treurig is het dan to zien'en te hooren hoe deze dagen door velen geheel gewjd worden tot allerlei uitspatting. Wat gaf die westdjk en

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 2