wils m imiiMiiiLaiDMi w imw BIJ70E5SEL 1 I Vrijdag 19 October 1894. Negende Jaargang No. 468. Antirevolutionair Orgaan Advertentiën. IN HOC SIGNO VINCES Het Finaacieele Nieuws. De RENTENIER ROTTERDAM. 1. S. K1CHE1AUER. y a Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. T. BOEKHOVEN. SOMMELSMJli. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. Alle stukken voor de Redaetie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie traneo toe te zenden aan den Difgeier. Lombok. Veel, zeer veel is er in den laat- sten tijd gesproken en geschreven over het voorgevallene op Lombok, ten. En zoo is het dan ook geschied. Er is eene slachting aangericht, en de heldenmoed onzer manschappen kon alleen hieruit blijken, dat zij in is daarmede dan ook begonnen, en de liberalen droegen daar niet weinig roem op. De patentbelasting werd af geschaft, de accijns op de zeep ging L a1- «T» 1 de tegenwoordig de opleiding Yan dominees is aan de overheids-Univer siteiten, gelijk die thans zijn ingericht. Met de bestemming van de beoefenaars welke meent, dat het er minder op aankomt wat de studenten in de the ologie leeren, als zij maar ontwikkelde menschen worden. TWenover deze onverschillige, on- Plaatselijk Nieuws. Somruelsdijk, 17 October. Door den heer Officier van Justutie bij de Arron- dissements-Reohtbank te Rotterdam, is aan P. H. M. alhier, een bevel tot het ondergaan van zijn gevangenisstraf ge durende drie maanden beginnende Za terdag, den 20 October a.s. uitgereikt. Den Heer M. W. V. van Bijlevelt alhier, Landbonw-Consulent voor dit ei land, is uitgenoodigd door de landbou- wersvereeniging te Poortugaal op het eiland ^IJselmonde om aldaar een voor dracht te houden, aan we i. verzoek door hem zal worden gevolg gegev on op Woens dag 24 October aanstaande en zal door hem als onderwerp worden behandeld Kunstmeststoffen. Door de navolgende personen, alleen behoorende tot de lichting van 1895, zal op Dinsdag den 23 October aanstaande, aan de loting voor de Nationale Militie worden deelgenomen Abram van der Baan. Cornelia de Bruin. Willem Buth. Mattheus Cornclis Buurveld. Jacob Doornhein. Leendert Doornhein. Jacob de Graaff. Mattheus Groenendijk. Jan Hartensveld. Teunis Hollaar. Jan Christoffel Jens. Johannis Kastelein Izakz. Mattheus Kievit. Cornelia van Lente. Stoffel Mulder. Anthonius Anne Mijs. Cornelia van Nimwegen, Johannis de Ruiter, Pieter Cornelia Sohippera. Jacob Slia. Frans van der Sluijs. Pieter Tieleman. Johannes Volwerk. Johannes Vroegindeweij. Pieter van der Waal. Jacob Cornelis Wielhouwer en Johannes de Wit. Dijkgraaf en Gezworens der Polders: „Het Oudeland en Everdina," onder deze gemeente, hebben in hunne laatste ge houden vergadering den datum van den zitdag door den penningmeester voor het ontvangen vau da omslagen van de Pol ders bepaald op Zaterdag, den 20 Octo ber a.s. De verlofgangers P. Volwerk, A. van der VeerH. Rostman en IC. Kieviet, allen yan de lichting 1893, die voor een maand in werkelijken dienst hebben ge weest, zijn volgens de van don heer com missaris der Koningin in dezo provincie, ontvangen mutatiestaat over de maand Juli dezes jaars, met groot verlof naar deze gemeente ran hun korps terugge keerd, terwijl de verlofganger D. Sc'hel- levis van de lichting 1892, wegens lichaamsgebrek is ontslagen en gcpaapor- teerd. De Minister van binneulandsche zaken, heeft benoemd tot leden in de commissie van toezicht, over de entsussen in landbouwkunde, vanwege door de ver- eenigiug„Landbouw-Ondarwijs," geves tigd te Middelbands, in dezen en volgen de winter te geven, voor da tijd van twee jaren, de beeren Jan van Schou wen en IC. de Graaff, beiden alhier. 0. A. Vogel an D. Lodder Mz. beiden te Goedereede, J. van Schouwen en Phs. van Yugt beiden to Oude ïonge en Jb. van der Koogb te Middelharuis. Middelharnis. Dezer dagen heeft de jongeheer M. J. de Jong alhier, met gun stig gevolg zijn examen afgelegd voor de akte van gewoon lager onderwijs. De in deze gemeente door den landbou wer Iinan Holleaian wonende te Nieuwe Tonge, gehouden collecte wegens onder steuning voor hem en zijn gezin, tengevol ge van de schade die hij heeft gehad, bij de bij hem ontstane brand, heeft opge bracht ongeveer f 25. Stad a/'t Haringvliet. Het schoonhou den der school is aangenomen bij aanbe- steeden door Maarten Borgdorff voor de som van 85 gld. 's jaars. Ooltgensplaat. J.l. Zondagmiddagkwa- men twee aakschepen in het Helle gat alhier, tijdens een hevige bui gepaard met veel wind, in aanvaring, waardoor de eene een lek in het voorschip bekwam en dat gedeelte vol water lic-p. Nog bij tijds kon de schipper de haven van Wil lemstad bereiken. Do. andere (de Ohafca- rina Johanna, schipper Garsien) liep het achterschip vol water en kwam onder de wal alhier aan den grond. De vrouw en de kinderen zijn gered en den Inventaris is opgeborgen. Na reparatie zal het schip de reis na Brussel voortzetten. ;Allss was verzekerd. 17 Oct. Tot leden von not Kiescollege in de Nod. ilerv. Kerk alhier zijn her kozen de H.II. L. Dijkers, P. Korteweg Pz., D. Holleman. en in de plaats vau wijlen den heer G Mijs gekozen A. van Hassent Jzn. De volgende personen, moeten deelne men aan de loting voor do nationale militie, welke op Dinsdag a.s. te Dir1* land zal gehouden worden Wouter Los. Adrianus Tuns. Arij de Gast, eeriige zoon. Pieter Bogerman, broederdienst. Jacobus Mulder, id. Lovinus Johannes Jnge. Jacob Cornelis de Haas van Dorssor. Reinier Feijeu. Cornelis van der Voer, broederdienst. Adam Hartman, id. Adrianus Mc.óijaart. Adrianus B; eenige zoon. Arij Adrianus de Gast, eenige zoon. Izak Boom, broederdienst. Bezje Bosh. Cornelis Reedijk, eenige zoon. Petrus Kardux. Abraham Kanters. Jacobus Adrianus Oomens, broederdienst. Petius van Loon, id. Cornelis van den Ouden, te klein. Johannes van Bruinisse. ïman Slis, Adrianus van Schijndel. Engel de Been, broederdienst. Abraham Hartog. Teunia van der Spaan, broederdienst. Bartholomeus v.au Wezel, eenige zoon. Adrianus van den Ouden, broederdienst. Nieuwe Tonge. De in deze Gemeente door den landbouwer Iman Ilolleman wo nende alhier, gehouden collecte wegens ondersteuning voor hem en zijn gezin, tengevolge van de schade dio hij heeft ge had, bij de bij hem ontstane brand, heeft opgebracht plus minus vijftig gulden. Vrijdagavond omstreeks acht ure ont stond er brand in de schoorsteen van een fornuis in de woning van den timmerman Andries Mosselman alhier, welke men mocht gelukkig spoedig te blusschen. Herkingen. 17 October. Aan den heer P. Kastelein Ez. alhier, die onlangs voor den dienst wegens lichaamsgebreken werd afgekeurd, is een pensioen van f 360 's jaar?, als onderofficier toegekend. Melissant. De heoren L. Driendijk vVz. en H. Koonian, door den heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie benoemd tot Zetters van 's Rijks directe belastingen, hebben die benoeming aangenomen. Weru eenigen tijd geleden medegedeeld dat zich in deze gemeente een geval van mond- en klauwzeer onder het rundvee voordeed, thans kan worden gemeld dat die ziekte zich ook voordoet onder het vee van drie veehouders, in de kom der gemeente. Stellendam, 16 October. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier dooi' Ds. van Andel te Hijlaard. Goedereede. De uitslag van het Rijks proefveld alhier ovor 1894 is Het proefveld is verdeeld in tien gelijke veldjes van 4x/2 Aren, ieder. Vijl zijn bezaaid met tarwe, vijf bepoot met nieuwe Frieache jammen. TARWE, (voorvrueht suikerbieten.) PERCEEL I. (onbemest) 174 kg. Stroo, 86x/2 kg. Tarwe. PERCEEL II. (in 1893 bemest met stalmest, 1894 niets) 2171/2 kg. Stroo, 1051/2 kg. Tarwe. PERCEEL III. (in 1893 bemest met stalmest plus superpht. en chili salpeter 1894 niets) 246 kg. Stroo, 1181;2 kg. Tarwe. PERCEEL IV. (in 1893 bemest met 100 ko. supht. en 50 ko. chili in 1894 200 kg. ammon.-superph.) 2461/2 kg. Stroo, 113 kg. Tarwe. PERCEEL V. (iu 1893 bemest met 100 ko. superph. en 100 ko. chiii in 1894 250 ko. ammon.-superpht.) 279 kg. Stroo, U272 kg. Tarwe. AARDAPPELEN, (voorvrucht tarwe.) PERCEEL I. (onbemest) 341 kg. groote, 260 kg. kleine. PERCEEL II. (in 1893 stalmest in 1894 niets) 467 kg. groote, 258 kg. kleine. PERCEEL ILI. (in 1893 100 ko. superph. en 75 kg. chili in 1894 150 ko. opgeloste peru-guana) 395 kg. groote, 276 kg. kleine. PERCEEL IV. (in 1893 bemest met 75 kg. chiii in 1894 200 kg. opgeloste peru-guana) 383 x/2 kg. groote, 260 kg. kleine. PERCEEL V. (in lb93 bemest met 61 kg. zwavelzure ammoniak in 1894 200 kg. opgeloste peru-gnano) 321 x/2 kg. groote, 255 kg. kleine. Smaak aardappelen perc. I slecht, de overige zonder onderscheid uitstekend. II 'tHAANTJE Mie gs fratst SO, NOTEERD Witte Suiker (Melis) 24 ets, per x/2 Ko. en 23 ets. per 5 Ko. Beste Koffie 60. 65. 70. 75 ets. per x/2 |Ko. en bij 2 !/2 Ko. 21/2 ets. per 1/% Ko. minder. Thee vanaf 60 ets. per x/2 Ko. Rijst vanaf 51/2 ets. per x/2 Ko. Krenten vanaf 10 ets. per 1/2 Ko. Rozijnen vanaf 10 cis. per x/2 Ko. Zout per 50 Ko. f 2.60. Soda per 50 Ko. f 1.60 enz. enz» enz. Aliössfiieertf U op DE KLEINE KAPITALIST (15de Jaargang 1894.) Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagnamiddag. Prijs por 12 maanden franco per post f 6. Met Wekelijksche Restantenlijst „8. Voor Buitenland en Koloniën pl. extra- porto. Goedkoop. Onpartijdig. (11de Jaargang (1894.) Verschijnt eiken Woensdag. Prijs per jaar, franco per post f 3. Met Wekelijksche Restantenlijst 5. Voor Buitenland en Koloniën pl. extras porto. Nauwkeurig. Volledig. Proefnummers zijn op aanvrage gratis verkrijgbaar en Abonnementen (welke op den lsten van elke maand kunnen in gaan) worden aangenomen bij den Boek handelaar W. BOEKHOVEN, SommeU- dijk. Ij "ij UITGEVER: 1 A A\r A.viaolia wnfanaplifln WOVfl f, Oaitc'ïsnge, 17 Oct. Op Vrijdag, den 26 October, dss avonds ton zeven ure, zal, ton herberge va; L. iuiaape alhier, door den pen ningmeester dor armen- Commissi», rekening on verantwoording worden gedaan van zijn gehouden beheer, over het dienstjaar 1893/4. Belanghebbenden worden uitgenoodigd, die vergadering bij te wonen. FSNAWCIEEE WEEÏiSBEAD. Li. f:<' werk van kamer en keuken, maakte Catharina de groote cw&righeid op, dat haar verzoek van de hand zou worden gewezen. Toen evenwel mevrouw zoo hartelijk met haar sprak, en met zooveel deelneming naar haar verhaal van moe der» ziekte en dood hoorde, werd de begeerte om hier te mogen dienen, zro sterk hij haar, dat zij nu het besluit nam, zich zonder loon aan te bieden. Zooals wij gezegd hebben, het hooge woord kwam er uit. „Ach, lieve mevrouw, ik wil u mijn leven lang voor niet dienen, als gij mij ver gunnen wilt, bij u in dienst te tredenDan was ik ook van dat voor mij zoo schandelijk fabrieks leven verlost?" Pietertje gaat spoedig trouwen met een ar beider op de fabriek." „Wilde uw vader dan niet dat gij aan papa en mama vergiffenis gingt vragen?" „Ja. wèl w'Ide hij dat, omdat hij nu niet in ons vaderland terng durft komenik geloof even wel niet, dat hij berouw heeft over zijne zonden, zooals mijne lieve moeder had. Bij spot altijd met den godsdienst. Gij weet nog wel, toen wij in die oude hut bij den Duivelsberg vernachtten, wat er toen plaats had, omdat hij zulk een spot ter was?" „Hoor eenB, Catherine, wat in dio hut ge beurde, was naar, ik weet het nog zeer goed; maar geloof toch niet dat toen de duivel ver- dit laatste deed mevrouw een besluit nemen ten gunste van Catharina's verzoek. Daarom was zjj ook naar bet onderhoud dezer twee met zooveel opmerkzaamheid komen luisteren. Indien zij bemerkt had, dat het meisje hem met zekere familiariteit behandelde, of dat hij getoond hnd, zich ten opzichte van haar niet in alles vriende lijk en bescheiden te gedragen, dan zou ze haar nooit in dienst genomen hebben. Aon het einde van dien dag werd besloten, dat het meisje bij de familie in dienst treden zou, zoodra de werkmeid vertrokken was. Daar dit vertrek nog een paar maanden in de toekomst lag, had zij vooraf tijd, met al do bijzonderheden van haar dienst to worden bekend gemaakt. Zo vurig naa geuaDKr, uar ueze naar opuezeaweg zoo had geleid en beschermd, en de vervulling van het laatste verzoek harer moeder voor haar- zelve zooveel heerlijke vruchten had afgeworpen. Mij denken hier aan het gebod met een be lofte: „Eert uwen vader en uwe moeder, op da t het u welga en gij lang leeft op aaide." Eer wij dit lioofstuk eindigen, moet ik u nog berichten, dat de blief voor den bezembinder wel te Duisburg aankwam, maar om beter adres door den chef van bet postkantoor weid terug gezonden. Pieter had die stad Tcrlaten, en men wist er zijn spoor niet meer te vinden. Waar schijnlijk had hij zich angstig gemaakt, omdat zijne dochter naar Holland w as gegaan om zijn inspanning vordert. Echter ook zij ondervond de waarheid van het rijmpje: „Een vas' wil met God begonnen, Heeft n •- r gebrek verwonnen." Nu en dan op-r.sföe zjj ens wedei aan va der of zustc: te r ;;v>- maar do brieven bleven onbot-, - cc; zij eindelijk den moed opgaf, c-r r.e .Je - ts meer van hen to zullen booren Frcdnrilc had de one .e woning verlaten om zich op er: d -s.. 'oor te Rotterdam voor zijn toekc...*r:ge be- uing voor te be reiden. Zijne heido zuster;: g'roeiden zeer voor spoedig op, en de oudste was ter voltooiing harer

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 1