den schoolstrijd af. Geen wonder. De schoolstrijd is" een deel van den levenstrijd. De belijder van den Chris tus moet hem voortzetten ten einde toe. Het i3 een heilige strijd, waar op de schoonste overwinning kan ver wacht worden Het is een strijd, waarin ieder christen persoonlijk heett deel te nemen, zoowel voor zijn eigen als voor het algemeen maatschap pelijk belang; maar die ook door de geloovigen gezamenlijk moet gevoerd worden, omdat de chr. school de leerkamer is der vereenigde chr. huisgezinnenen die ook gesteund moet worden door het instituut der kerk, omdat de kinderen op de c ir. school (als zij goed is ingericht) ook onderwezen worden in de belijdenis, die later het accoord der kerkelijke gemeenschap uitmaakt, en chr. deug den aanleeren, zonder welker beoefe ning eene kerk alle aantrekkelijk heid mist. Het adees-debut. Het parlementair gebruik brengt mede, dat er over het antwoord-adres op de troonrede een kort debat wordt gevoerd. Dit jaar echter beteekende dit de bat al zeer weinig, en daaruit bleek al weer de lusteloosheid der Volks vertegenwoordigers. Er waren onder werpen genoeg te bespreken. Men had de Regeering kunnen ondervra gen over de beteekenis van het op sommen van zooveel werkzaamheden als waarvan de Troonrede gewaagt. Maar er was geen ambitie voor. Nauwelijks had men het een of ander punt aangeroerd, of men liet het weer los. Wat zou de discussie daar over ook baten, zoolang niet het groote onderwerp eerst behandeld is, nl. de nieuwe kieswet. Zoolang toch déze quaestie niet nader is gebracht aan de oplossing, hebben de Kamer leden een gevoel alsof er aan hun afvaardiging wat ontbreekt. En dat doet er ook wel terdege. Kon een grooter gedeelte der natie zich uit spreken ov<n' de mannen, die zij het geschikst acht om haar belangen bij de Regeering te bepleiten, dan zou het Kamer-gezelschap ander3 zijn sa mengesteld. Menig lid, dat thans zitting heeft, zou dan niet gekozen worden. Maar dit besef geeft natuur lijk iets verlammends in den arbeid. Twijfel en onzekerheid maakt altijd zwak. Daarom moet de kiesrechtzaak ook no. 1 op het agendum blijven. Eerst als er beter verband gebracht is tusschen het volk in zijn geheel en de wetgevende macht, zal het werk beter opschieten. Door het val len van Tak 's ontwerp is er toch reeds zulk een groote vertraging. Het was dus maar wijs van de heeren Kamerleden, dat zij, mede door hun houding bij het adres-debat de Regeering op nieuw lieten be merken, dat er eigenlijk alleen op de kieswet gewacht wordt. Cscisieagd xWiesiw??. Ooltgeasplaat Bij den heer M. K. alhier doet zich het zeldzame geval voor dat een kanarie nu nog 3 jongen heeft en dit broed het zevende over dit jaar is. Oude Touge. Openbare Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag, den 4 October das namiddags te 51/a ure. Nieuwe Tonge, 10 October. Aan de loting voor de Nationale Militie, van de lichting 1895, zal op Dinsdag 23 October aanstaande, des morgens ten 10 ure, door de navolgende jongelieden, geboren in het jaar 1875, worden deelgenomen: Gerbrand Breesnee, Jan Adrianus Breesnee, Hui- bert van Eesteren, Gerrit Felsbourg, Adrianus van der Ham, Gerrit Katte- staart, Oornelis Kievit, Teunis Koppenaal, Aren van der Kroon, Leendert Maria Marx, Willem van Paasschen, Abram van der Sluis, Leendert Timmer, Simon van der Vlugt en Cornells Volaart. LOIHBOM. De Staatscourant" bevat de volgende lijst van namen der vermisten bij den verkenningstocht, waarvan melding ge maakt werd. Het zijnsergeant P. Thill, fuselier E. Dekker, fuselier J. G. Vos, fu selier A. Spin, fuselier N, A. Dumoulin, fuselier A. F. Knipper, fuselier F. Miggels, fuselier S. Brinks, fuselier T. Sippens. Tevens deelt de „Staatscourant" mede, dat bij de bovenbedoelde verkenning ge sneuveld zijn de kapitein der infanterie naderde zij terwijl ze (net de hand iets in den zak scheen te zoeken Ofsohoon niet lijn gekleed of uitwendig aantrekkelijk boeide toch de vreem delinge de aandaoht van Frederik. Was het haar donker rood hoofdhaar, of haar groot blauw oog, dat hem eene herinnering te binnen bracht? Ook hot meisje, zoodra zij den brief uit haar zak had to voorschijn gehaald, bleef als in ge dachten voor Frederik staan. „Een bedelpartij," fluisterde de eene moid de andere in het oor. Frederik meende eerst ditzelfde te moeten denken, maar nadat het meisje hem den brief overhandigd had met de bedeesde woorden„Wil mijnheer zoo goed zijn dezen brief aan zijn papa te geven?" toen herkende hij de schrijfhand van den bankier, en na een blik op Catharina gesla gen te hebben, bleef hij hem geen twijfel over, of daar stond Trijntje, de oudste dochter van den bezembinder, in levende lijve voor hem. Ook zij had Frederik herkend, maar was be scheiden genoeg, dit niet te laten blijken. Frederik* hart was gul genoeg, en vrij van hoogmoed, om haar dadelijk met een: „Zijt gij het, Trijntje?" de hand toe te steken; maar hij bodaoht nog juist van pas, dat de dienstboden uit do tuinkamer alles konden zien en wat zouden zij wel denken? Daarom zei hij alleen: „Ik geloof dat ik u herkenwacht mij bier evon, dan zal ik papa roepen." Het meiqje liet zich op de tuinbank neervallen. It. van Erpccum eti do eerste luitenant de: infanterie W. van Oppen, en zwaar gewond word de kapitein der infanterie C. J. van Griethuysenen dat aan de bekomen wonden overleden zijn de fu siliers A. Guldemont en J. A. Egloff. Verlangend wordt uitgezien naar het bericht, dat het Oostelijk gedeelte van Mataram is ingenomen. De opperbevel hebber zal zeker eerst de veroverde stelling krachtig willen versterken, waar mee nog al tijd is gemoeid. Wanneer deze versterkingen gereed zijn, kunnen wij de berichten van verdere krijgsverrichtingen tegemoet zien. De correspondent van de N. R. C. te Batavia seint Zaterdag: In Mataram zijn 300 vaten rookloos buskruit, 4 kisten patronen voor repeteer geweren en een hoeveelheid ontplofbare stof gevonden. De Ilollandsche en de witte vlag waaien in Tjakra (Dutsch white colours flying in Tjakra.) De verovering van Mataram heeft een kolossalen indruk op den vijand gemaakt. Eenige hoofden hebben zich met hunne volgelingen overgegeven. De direc teur van binnanlandsch bestuur is terug gekeerd. De gezondheid der troepen vor- betert. Nu de Indische bladen deze week zijn gearriveerd gaat er meer licht op, op de slachting op Lombok. Maar welk een treurig licht! Bedroevend om niet te spreken van ergerlijk is het in de bladen te lezen hos Vetter en zijn stat toonde niet berekend te zijn voor de zoo gewichtige taak. Of is dat te kraj uitgedrukt Geenszins, zelfs wanneer slechts de helft waar is van hetgeen in de Indisehe bla den vermeld wordt. Het is ons natuurlijk onmogelijk alles op te nemen ea beper ken ons dus tot de hoofdzaak. Zoo komt in het Soer. Hbl. o. a. de volgende ont hullingen voor over de buitengewone roekeloosheid van den opper-bevelhebber le. Een luitenant schreef aan een zijner familieleden Jelui denkt zeker allen, dat wij hier zoo rustig zitten, maar binnen korten tijd worden wij allen in de pan gehakt. Het veriaad schuilt inallehoeken. 2e. Volgens ooggetuigen werden on geveer twee weken geleden ter reede Arn- penan kisten met geweren en patronen voor den vorst van Lombok aangevoerd, die door den scheepskapitein zijn aan gehouden. Nadat hierover aan den op perbevelhebber was gerapporteerd, werd door dezen last tot doorzending aan den vorst gegeven. 3e. Uiteen brief van een adjudant-on derofficier aan een zijner vrienden „He den-morgen (de briet was gedateerd 18 Augustus) werden twee verdachte Baliërs gearresteerd, door de po na wacht van het kampement te Mataram naar do wacht gebracht en in tegenwoordigheid van den bivak,commamdant en don docter aan den lijve gevisiteerd. Men vond brieven, behelzende nadere gegevens omtrent een bestaande samen zwering, ten doel hebbende de troepen te Ampenan, Mataram en Tjakra Negara op een nog nader te bepalen dag te ver moorden en dan in zee te werpen, zich meester te maken van onze wapenen en ammunitie, om zoodoende met vrucht weerstand te kunnen bieden, indien het gouvernement een nieuwe expeditie mocht uitzenden. De coup de main zou beginnen te Mataram en Tjakra Negara daar men het vooral gemunt had op het materieel der artillerie. Eenige Balische hoofden hadden zich omtrent de behandeling van het geschut op de hoogte gesteld, door met den neus er bij te slaan gedurende de exercitiën in de kanonnier-school, die in den laat- sten tijd te Mataram en Tjakra Negara hebben plaats gehad. Men had zich nu overtuigd, dat het niet zoo moeilijk was een stuk behoorlijk te bedienen, en zou de blanda's den weg opzenden, waarvan geen terugkeeren mogelijk is. De hoofden werden vervolgens uitge- noodigd tot de meeste voorzichtigheid en geheimhouding van het plan en om zich tot handelen gereed te houden dat alles stond in de brieven. Beide Baliërs wer den tusschen de bajonetten naar het hoofdkwartier gebracht, alwaar hun aan- 0,' ze was zoo vermoeid e>i liet gezicht van Frederik .deed haar pijnlijk aan! Zij herinnerde zich den tijd nog, toon hij 's morgens het eerst op moest wezen, om voor de familie de koffie to koken, en ofsohoon allen hem wol haddon mogen lijden toch als een soort van knecht behandeld werd. Maar weldra gevoelde zij weder welk eene schuld hare cuders op zich geladen hadden, door dit kind uit zulk eene omgeving weg te rukken, en hem in armoede en verwaar- loozing met zich rond te sleuren. Zo had niet lang tijd tot deze en dergelijke overdenking; want reeds kwam Frederik daar weer aan met het bericht, dat papa in de spreek kamer op het meisje wachtte. Het tooneel, dat daar plaats vond, moet wel aandoenlijk zijn geweest. Do kapitein zag Catha rina mot ultvorschendo blikken aan. Zij meende, dat hij boos was en geraakte daardoor in niet geringe verlegenheid. „Aoh, mijnheer," riep ze uit, „verhoor tóch de laatste bede van mijn stervende moeder, en vergeef haar en vader wat zij tegen u misdre ven!" „Dus zijt gij de dochter van den bezembinder?" vroeg de kapitein ietwat milder van toon. „J i, mijnheer, die ben ik. Mijn vader en zus ter bleven te Duisburg achter, n aar ik kwam op dringend verlangen rnjjner moeder tot u,om u uit haar naam vergiffenis te vragen." „Zoo, kan uwo moeder dan niet rustig ster ven, als ik haar niet vergeef?" hervatte Frede- riks vader bewogen. komst zeker Je grootste verbazing en ontsteltenis zal hebben verwekt." Erger zijn de teiten in een ander In disch blad, do Locomotief vermeld en waarvan de onderstaande wordsa overge nomen lo. Vrijdagmorgen deelde de Arabische agent van de Paketvaartmaatschappij aan den kapitein der genie Ruempol te Aui- penan mede, dat in den n tcht een aanval op de bivaks zou wordon gedaan. Kapi tein Ruempel bracht to paard de waar schuwing over aan den bevelhebber. Doch in weerwil van die waarschuwing, die dan toch niet vaag was, werd niets ge daan. 2o. In den middag van 24 Augustus, dus één dag voor den aanval, besproeidde een dwangarbeider den weg voor het bi vak. Een Baliër kwam aan, wilde niet op zij gaan en kreeg eenige druppels water tegen zijn lijf. Oaniiddelijk trok hij zijn klewang en vloog den dwangar- boider aan, die zich met zijn kapmes verdedigde. De wacht schoot toe en ar resteerde den dwangarbeider. Maar met do wacht schoten ook duizenden zwaar gewapende Balineezsn uit alle hoeken en galen te voorschijn en wilden onder vree- se! ijk misbaar de wachthobbenden aan vallen. Onmiddelijk werd nu alarm go- blazen, hetgeen de aanvallers nog deed afdeinzen. Maar was deze waarschuwing vaag De bevelhebbers werden wol eenigszins ongerust. Doch om hun "twijfel op te hel deren, kozen zij den allerslecht3ten weg. Generaal "Van Ham en resident Dannen- bargh begaven zich naar den valschen Goesti Djelantiek en vroegen hem op heldering. Waren zij daar aan het goede kantoor 3o. Zaterdagmorgen werd Goesti Dje lantiek geroepen namens den bevelhebber. Het antwoord luidde dat hij ziek was en niet komen kon. Een docter werd gezon den naar Djelantiek's verblijf naast dat dor generaals en toen bleek het dat Dje lantiek niet ziek was, maar de kampong verlaten had. 4o. Kapitein Manders zat voor de Poeri binnen de ringmuur de oorlogschatting te tellen en hem werd toen uit do Poeri zelve esn ledige jenove:fiesch naar het hoofd geworpen. Teekeade zoo iets niets duidelijk de gezindheid, dio in het paleis heerschte? 5o. Eenige dagen vóór den aanval dood de staf aan de drie bivaks de order toe komen om de meeste waakzaamheid to betrachten. Men vermoedde iu het hoofd kwartier dus onraad. Maar waarom wer den toen niet teven3 de bivaks verplaatst? Ongeveer tien minuten bezuiden Tjakra ligt een hoog terrein met water, waarom niet daarheen opgerukt, maar gebleven in do bivaks waar zelfs geen druppel wa ter te vinden was en waar men dus da delijk in de ongelukkigste omstandighe den zou verkeeren 6o. Zaterdagavond eenige uren der halve vóór den afgrijselijken aanval trok generaal Vetter met Van Ilam en resident Dannenbargh uit hun logies (een vorstenhuis of Poeri) in het daartegenover gelegen bivak, dat omringd was door een lageu muur en geheel bestreken werd door de muren van do Poeri en de zui delijk gelegen kampong. Man vermoedde dus eindelijk spoedig onraad. Waarom werd toen niet dadelijk den onmiddeljjk naast het bivak gelegen tempol betrok ken, waarin de troepen veilig waren ge weest 7o. Toen de aanval plaats had, toen onze troepen reeds weerloos werden af gemaakt, vroeg luitenant Boerma den ingang der Poeri, waaruit het moordend vuur kwam, stuk te schieten. De Ambo- neezen-compagnieën brulden haar verlan gen om de Poeri binnen te dringen uit. „Als gij niet durft, dan zuUen wij Am- boneezen wel alleen den vijand uit de Poeri jagen." Maar dit mocht niet. Het moordhol scheen in de oogen van onze bevelhebber heilig te zijn! Wij komen in een volgend nummer op deze zaak terug. use:» A ASKS* K. DE OORLOG IX HET OOSTEX. liet heet dat Rusland zeer ontstemd is over het optreden van Engeland in de Koreaansche wateren. Men weet het, Rusland en Engeland zijn oude vijanden „Ze in reeds gestorven, mijnheer, en zo zeide mij ook dat zo in vrede heenging naar Jezus in den hemel. Maar.... (hier viel het Catharina zeer moeielijk geregeld te spreken) ik moest haar beloven u uit haar naam schuld te gaan bekennen en voor haar en vador vergiffenis te vragen „Zoo mijn kind. En wanneer is uwe moeder heengegaan „Ik heb mij dadelijk na hare begrafenis op weg begeven om u op te zoeken. Dat ik u zoo spoedig gevonden heb, moet ik dank weten aan don vriendelijken bankier, welke mij den brief aan u meegaf,en zij verhaalde hare ontmoeting in alle by zonderheden. „Gij hebt dan wel haast gemaakt met den laatsten wil uwer moeder op te volgen, mijn kind?" „Ach ja, mijnheer. Ik zal u ook zeggen waar om. Wij leven in Duisburg niet zooals het behoort. We wisten vroeger niet beter, maar sedert die vriendelijke liefdezuster in ons huis kwam en ons Yan den Heiland sprak, leerden ,mijne moeder en ik inzien, hoe slecht we waren en hoe verkeerd we leefden. Meer dan ooit gevoel ik, nu ik mijne moeder kwijt ben, hoe slecht mijn hart is en hoe zwi k om in de verzoeking te blijven staan. Om u alles ronduit te zeggen, mijnh jer, ik daoht bij mijzelve: nu gevoel ik nog een betere stem in mijn hart, laat ik mij haasten deze plaats te ont vlieden en mijner moeders begeerte op te volgent eer ik terugzink in de oude onverschilligheid.'' en het maakt den toestand iu het Oosten niet weinig ge vaarlijk, dat de belangen van deze twee machtige naties zoo nauw betrokken zijn bij den loop dien do Oosterscho oorlog neemt. Da bevelhebber van het Russische eskader zou thans het strikte bevel ontvangen hebben om, zoodra eenige Europeesche mogendheid de belangen der Russen schade toabrengtof de meest stipte onzijdigheid schendt, dadelijk aan de hoofden der overige eskaders kennis te geven, dat hij zich door de daad van die mogendheid genoodzaakt ziet zulk onwettig gedrag als c a sus belli (reden tot oorlog) te beschouwen. Voor het geval, dat een dergelijk feit zich voordeed, zou er eene speciale overeenkomst tusschen Frankrijk en Rusland getroffen zijn. kXdus de „Kreuzzeiting." Te Borlijn koestert men h.t vermoeden, dat Engeland zich de positie, waarin Rusland thans tengevolge van de ziekte van den Czaar verkeert, in Oo3t-Azië zooveel mogelijk ten nutte wil makeu. „Reuter's Office" verneemt, dat het Engelsche minis terie van marine nog geen bevel heeft gegeven tot het zenden van versterkingen der Engelscho zeemacht in de Chineesche wateren, maar men verzekert, dat er toebe reidselen gemaakt worden tot dit doel. Officieel wordt erkend, dat de toestand in China elk oogenblik een karak ter kan aannemen, waardoor de versterking der krijgs macht ter bescherming van de belangen der Engelschen noodzakelijk gemaakt wordt. ITetvermoeden ligt voorde hand datde oorlog tusschen China on Japan niet zal eindigen, zonder dat ook enkele groote Europeesche mogendheden in de moeilijkheden, betrokken zullen worden. Ea de inmonging v<4n eene maakt ook de andere wakker. China heeft niet alleen te strijden tegen denbuiten- landschen vijand, maar het moet (zijne troepen ook uit zenden tegen opstandelingen in Mongolië. De ergste vyand is altijd geweest, die mon in eigen ingewand heeft. Daarbij komt nog dat in het keizerlijke paleis te Peking zelf onlusten zijn ontstaan. Het ziet er in een woord allerellendigst voor China uit en de sombere voorspelling dat met dezen oorlog ook de ondergang van het tegenwoordige keizerlijke huis daar is, schijnt verwezenlijkt te zullen worden. Toch zal de oorlog zoo goed en zoo kwaad het gaak worden voortgezet, ondanks de schromelijke verwarring. Men seint uit Shanghai #dat de Chineesche oorlogsvloot te Port-Athur bijna hersteld is aen spoedig weer zee zal kiezen. De Duitsche kruisers Marie Alexandrie en Arcona heb ben gisteren de haven van'Yokohama veriaten om zich naar de Golf van Petsjili te bege ven. KINDERMOORD. Maandag vrc:d te Rotterdam Dr. De Boer ter hulp geroepen voor den 24-jari- gen A, N., wonende Boschlaan 21, die plotseling ongesteld was geworden. Hef bleek den geneesheer dat er eene beval ling had plaats gehad, doch van het kind was geen spoor te zien. Hij waarschuwde de politie, dio daarop huiszoeking deed en in een lade in couranten gewikkeld, het lijkje vond van een kind van het mannelijk geslacht. Aan den hals waren sporen van geweld zichtbaar. Het lijkje werd gedeponeerd aan het bureau iu de Meermanstraat, terwijl voor de woning een vaste politiepost werd geplaatst om do jonge moeder zoodra zj zoover hersteld is om de deur uit te gaan, te airesteeren. Het meisje leefde met hare moeder alleen. WERKSTAKING VAN TYPO GRAFEN. Maandagavond had te Amsterdam eene vergadering plaats van patroons en ge zellen, om zoo mogelijk, tot overeenstem ming te komen. De vergadering had tot resultaat, dat de voorzitters der vereenigingen „Nederl. Drukpers," Katholieke pers," „Voorzorg en Genoegen" en Antirevolutionaire Ty- pografenvereeniging werden aangewezen om contact te houden met het bestuur der patroonsvereeniging, ten einde de beslissing dier vereouiging op den nu gesteldeu eisch te vernemen en aan hunne eigen vereenigingen mede to deelen. De loonbeweging der typografen is dus deze phase ingetredenaan de eene zijde der patroons die zullen trachten over het geheele land eene evenredige stjging der loonen te verkr jgen door de stichting van eonen algemoenen bondaan de andere zjde vier gezelleuvereenigiugen die den eisch van 23 cent per uur voor den be kwamen letterzetter stellen tusschen deze beiden elementen overleg en samen werking; buiten deze staande de „Typo grafenbond" die door werkstakingen aan stonds een loontarief met oen minium van 23 cent en gebonden aan leeftijd tracht te verkrijgen. Ook te Groningen en te Arnhem is men begonnen het werk op verschillende drukkerjen te staken. Te Arnhem is de werkstaking, uitge broken bj den uitgever Misset, geëindigd met het inwilligen der eischen. Da Sohotsche sneltrein van Edin- burg naar Londen, die van Edinburg ver trok, is omstreeks 3 uur in den nacht, nabj Northallerton op een rangeerendon goederentrein geloopen. De beide loco motieven van den sneltrein drongen met een vreesel jken schok tegen de machine van den anderen trein in, welks machi nist, daar de trein stilstond, gelukkig was afgestegen. De beide machines werv „Gij hebt wèl gedaan, kind." sprak de kapi tein nu. „Ik voor mij wil u gaarne de verzeke ring geven, dat ik uwo moeder alles vergeef. Ik heb ook reeds naar uw vader «n uwe moeder gezocht; maar ze waren ons land uit. Ik zal met mijne vrouw gaan sproken. Ook haar moet gij die boodschap uwer moeder doen." Hiermede stond de kapitein op. Hij vond zijne vrouw en Frederik reeds bij de koffietafel in allerlei gissingen omtrent het vroemde meisje. Frederik had zijne vermoedens roods aan mama medegedeeld. D.'zo werden nu ton volle beves tigd. Papa verhaalde zijn goheele gesprek met Catharina. Mama hoorde hom met vochtige oogen aan. „Zoo heeft de Heer toch ook uit dit kwaad nog iets goeds doen voortkomen," sprak ze. „De moedor en do doohter voor den Ileore Jezus gewonnen! Wat zijn Gods wegen onnaspeurlijk. Zoo laat God soms oen groote zonde too, om harten te vermurwen door schuldbesef, die anders waarsohijnlijk onvermurwd gebleven waren. Wij zullen het meisje binnen laten komen, ze zal wol hongor hobben." „Zeer goed, lieve vrouw," antwoordde haar eoht- geuoot, „maar bedenk, dat zij or haveloos uitzie t. De reis heeft haar geen goed gedaan. Me dunkt gij moest eerst eens tot haar gaan in de spreekkamer. Mevrouw vond dit goed en begaf zioh tot Catha rina. Dadoljjk vatte het meisje vertrouwen in dat open on liefderijk gelaat; zjj herhaalde het verzook dor gestorvon moedor en betuigde, dat zij, als het iu haar vermogen was, gaarue haar leven wilde den uit de rails gssliugerd en kwamen op ecu veld naast den spoorweg terecht; ook eenige derde-klasse wagens ontspoor den. Het tooneel van verwoesting was vroe- salijk. De beide machinisten en de sto kers van den sneltrein werden zvaar gewond, zoo ook twee der passagiers, terwijl al de overigen lichte kneuzingen opliepen. Dria geneesheeren, die in den trein waren, worden met een extra-trein naar Loudeu vervoerd. Het gerucht ging, dat Rosebery in den trein was; doch deze was reeds vroeger naar Londen teruggekeerd. Nieuws. Sommalsdijk, 10 October. De in deze gemeente door den landbouwer Iman Holieman wonende te Nieuwe Tonge, gehouden collecte wegens ondersteuning voor hem en zijn gezin, tengevolge van do schade die hij heeft gehad, bij de bij hem ontstane brand, heeft ODgebracht f 25.13. Als een zeldzaamheid dient wel ver meid te worden, dat buiten do jonge kinderen na den 24sten Mei dezes jaars tot op heden, dus ruim 4 maanden slechts één volwassou porsoon is overleden. Door den heer Officier van Justitie te Rotterdam wordt executie on- bericht verzocht van M. V. 19 jaren, dienstbo de geboren alhier, laatst wonende te Rotterdam, Raamstraat 33, welke bij vonnis der Arr. Rechtbank te Rotterdam, dd. 11 Sept. jl. veroordeeld is tot 4 maan den gevangenisstraf. Present al de leden. Na opening der vergadering door den voorzitter worden de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd. le. Wordt bij loting uitgemaakt in welke volgorde in deze vergadering de stemmen zullen worden uitgebracht. 2e. Worden gelezen eenige ingekomen stukken welke voor notificatie worden aangenomen. 3e. Wordt overgegaan tot de benoeming van een weger aan de tweede fairbank alhier, welke betrekking door het bedan ken van W. de Berg, is opengevallen. Tot stemming overgaande blijkt dat mot algemeene stemmen tot weger is benoemd M. Kanters Arjjz. alhier. 4e. Wordt door den voorzitter mede gedeeld dat zich voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhior, één sollicitant heefc aangemeld. Na gehouden onderzoek is gebleken dat genoemden sollicitant geen voordu rend verblijf in deze gemeente zal hebben. Met algemeene stemmen wordt daar om besloten, deze persoon voor benoeming niet in aanmerking te doen komen. 5o. Wordt in behandeling genomen, een reclame tegen den aanslag in den hoofde lij ken omslag, in hooger beroep. De voorziter staL voor in deze ver gadering to beslissen of de gemeente, bij de behandeling yan dia reclame al of niet zal worden vertegenwoordigd. Wordt met algemeene stemman beslo ten de gemeente niet te doen vertegen woordigen, maar de gronden, waarop dezo aanslag berust, schriftelijk aan H.H. Gedeputeerde Staten mede te deelen. Na nog eenige besprekingen van huis- houdelijken aard, en niemand meer hst woord verlangende, sluit de voorzitter do vergadering. besteden om weer goed te makon wat hare ouders bedierven. „Lieve kind,"zeidemevrouw, „Godheoftonsons kind teruggegeven,en wij hebben in hem zulk een groote blijdschap in ons huis, dat wij de jaren van druk en smart vergeten zjjn. Alleen wat onze Fre derik verzuimde to leoren in zijne jeugd dat schjjnt niet meer goed te maken." Toen werd Catharina zeer verlegen, en het was haar aan te zien, dat zij iots op het hart bad, 't welk ze niet durfde medodeelen. Mevrouw, die dit be greep, moedigde haar aan om zioh uit te spreken, en nu kwam tiet er uit. Catharina had vernomen, dat mevrouw eene dienstmeid noodig had. Terwijl zij daar alleen zat te waohten, waron de beide mei den bij haar geweest, waarschijnlijk uit pure nieuwsgierigheid, om de zonderlinge bezoekster, die zoolang met mijnheor gesprekon had, eens wat nauwkeurig op to nemen. Ze gaveu voor, iets iu de spreekkamer te moeten doon en maakten een praatje mot het Duitcche meisje, 't Scheen haar doei te zij n haar uit te hoorenmaar Catharina had do reden van haar bezoek zorgvuldig verzwegen. In het korte gesprek evenwel vischtede werkmeid: „Komt ge uw dienst hier aanbieden „Gaat er dan een van u b dden weg?" had Catharina ge vraagd, waarop de keukenmeid geantwoord had „Ja mijn kameraad gaat trouwen, maar," voegde zij er mot zekere minachting bij, „wij hobben hier Geldorscho meiden genoegzoo'n Duitsche fa brieksmeid zal mevrouw nooit huren." (Wordt vtrvolffd.)

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 2