FEUILLETON, HET GESTOLEN EIND. ■waardig patiënt, wien men niets te verwijten heeft, maar die „verpleegd" moet worden. Zou het nog noodig zijn, in ver band met zulke wrange vruchten van het ongeloof, bij vernieuwing den belijders des Heeren voor oogen te houden hoe nuttig en dringend nood zakelijk het is om op te komen voor de Yrije Uhr. Universiteit en voor haar erkenning van overheidswege? Plaatselijk Mleaws. Sommelsdljk, 26 Sept. Door Dijkgraaf en Gezworens der Polders: „Het Oude land onEverdina", onder deze gemeente, zijn in de door hun gehouden vergade ring van den 21 September j.l., de Ko hieren van den omslag voor dit jaar opgemaakt on den aanslag per H. A. vastgesteld als volgt: Voor de Kostbare landen van hot Oudeland f 7,52, voor de Vroonlanden van het Oudeland2. en voor den Polder Everdina op f 6,50. Middelharnis, 21 Sept. In de plaats van wijlen den heer W. J. Nijgh is tot Gemeente-Secretaris alhier benoemd de heer A. W. Nijgh. Stad aan 't Haringvliet, 26 Sept. Bij den Heei I. Joppe alhier is ook een var ken aan de gevreesde vlekziekte gestor ven en i3 het vleesch daarvan voor de consumptie afgekeurd. Ooltgenspiaat. Als zeldzaam mag wor den vermeld dat door den 92 jarigen C. van Rij dagelijks met onvermoeide ijver tot zelfs in den nacht met het kruisnet zich bezig houd met visscben en meer malen de voldoening smakon mag met een bevredigende vangst huiswaarts te keerèn. Oude Tonge, 26 Sept. Er hebban zich voor de betrekking van weger aan de tweede te stellen fairbank alhier, vier sollicitauten aangemeld. Nieuwe Tonge. De heer J. v. d. Kreeke wegens ongesteldheid eenigen tijd buiten betrekking, is j.l. Maandag als onderwijzer te Puttershoek benoemd. Stellendam. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier Ds. A. v. Andel pred. te Hijlaart. Ouddorp. In de plaats van de drie voor die betrekking bedankte ouderlingen in de Ned. Herv. Kerk zijn benoemd de Heeren Jb. Mierop, C. v. d. Klooster en Ls. Padmos. Oud Beierland. De loting voor do Nationale Militie voor de lichting van 1895, i3 dit jair voor de navolgende gemeenten, allen behoorende tot het kan ton dezer gemeente bepaald op Zaterdag 20 October 1894 ah volgt: Bruinisse, 22 Sept. De heer C. M. Voorbeijtel is herbenoemd als burgemees ter dezer gemeente. geref. Tf bonte VOLKEREN AARDE. Van het oorlogsterrein in het Oosten veel nieuws. De Chineezen te land zijn volkomen verslagen en hebben in een zeegevecht ook de nederlaag geleden. En dit is ook de zaak, waar het op aan komt. De Japanners hebben in den slag bij Pingjang geheels regimenten krijgsge vangenen gemaakt en het totale getal der gevangen genomen Chineezen be droeg ongeveer 14.000 man. Volgens de laatste berichten leden de Japanners in den slag bij Pingjang een verlies van 11 officieren en 154 man en werden er 30 officieren en 521 man gewond. De verliezen dei Cnineezen bedroegen 2000 dooden; het g9tal der gewonden ontbreekt. En nu de zeeslag. Zelis in Chiua kan men het niet langer meer ontkennen, dat de Chinee- sche vloot in het jongste zeegevecht eene geduchte nederlaag heeft geleden. Dit kan trouwens wel niet anders, daar de feiten te sterk spreken. Men leze het volgende lijstje maar eens der verbrande of in den grond geboorde schepen tijdens dien zeeslagde kruiser „Yang-Wei", 1350 tonhet pantserdekschip „Chao- Yodg", 1350 ton; de kruiser „Lai-Yen", 2900 ton, welke allen zijn gezonken, en verbrand zijnhet vlaggeschip „Ting- Yuen", 7330 ton; de kruiser „King- Yuen", 2900 ton het kunstverdedigings: vaartuig „Ping-Yuen", 2850 ton. Niet minder dan zes Chineesche oorlogsche pen werden dus vernield en de overige zóó zwaar beschadigd, dat weken noodig zijn voor reparatie, alvorens de vloot we der zeewaardig is. In Port Arthur en Wei hai-Wei wordt de ontredderde vloot thans weer opgeknapt. Het wordt nu bevestigd, dat de Ja- pansche vloot geen enkel schip heeft moeten missen. Wel hebben drie barer schepen geducht er van langs gekregen, zoodat de kannonneerboot „Akagi", 615 ton de kruiser „Matsushime", 4240 ton, en het pantserschip „Hi-Yei", 2280 ton, ontredderd weiden. D,e kruiser is naar een Japansche haven ter reparatie gezonden. Het blijkt dus wel, dat de Chineezen zich ook krachtig j verweerd hebben. Evenwel is hunne nederlaag, ook in dit gevecht ter zee, verpletterend geweest. Een groot aantal Chineesche officieren is in den laatst geleverden zeeslag gedood. De kapiteins van vier oorlogschepen, thans in Port Arthur aangekomen, zijn even eens gesneuveld. De admiraal Ting is aan wang en been verwond door het springen van een granaat. Vijf Chinee sche transportschepen, die vermist waren, zijn gered. Men zegt, dat geen enkel Chineesch schip aan het gevecht ontkomen is, zonder zwaar beschadigd te zijn. Het nieuwe transport met Japansche troepen, dat dezer dagen uit Japan naar Korea vertrok, is den 16en dezer te Chemulpo aangekomen. Het transport bestond uit 32 transportschepen met 7000 soldaten, 3000 koelies, 2000 transport- pharden, pontons en berggeschut. Deze troepen worden onverwijld naar Seoel gezonden, waar men eenen aanval ver wacht. Het lijdt geen twijfel, of Japan zal de behaalde voordeelen zich ten nutte ma ken, Men gelooft algemeen, dat het een beslissenden zet zal wagen. Bijv. onver hoeds eene landing beproeven en China op eigen gebied gaan aantasten, of wel van uit hun westen van Korea over land op de hoofdstad Peking aanrukken. Het zou te bezien staan, of China in staat zou zijn de Japanners, die onte genzeggelijk hunne meerderheid in het oorlog voeren hebben bewezen, at te slaan. In ieder geval heeft de Japansche re geering besloten, den oorlog met kracht door te zetten vóór het invallen van den winter. Er is bevel gegeven tot het on- middelijk in hot veld zonden van 80.000 man. De nationale geestdrift is grenzeloos. De troepen worden overal warm toege juicht. De militaire overheden hebben alle spoorweglijnen in beslag genomen. De meeste troepen zullen worden over gebracht naaf Hiroshama, waar de Mika do eene wapenschouwing over hen zal houden. Men verzekert, dat de middelen van vervoer gereed zijn. Onder de troepen wordt de overwinning als zeker be schouwd. ^c»ieie&-*a Nieuws. LOMBOK. De minister van Marine ontving van den Gouverneur-Generaal telegraphisch het verzoek zoo spoedig mogelijk een oor logsschip te zenden. Ingevolge dit tele gram zal le oorlogsbodem „Koningin Wilhelmina," thans te Helder, den 6en October naar Indië vertrekken, onder commando van den kolonel P. Zeger Yeeckens, en met 120 man landingsdi visie, behalve de gewone bemanning. De correspondent van de N, R. C. te Batavia seint heden Honderd vijftig vaten kruit werden te Ampenan gevonden. Een gelukkig schot van Pegasangan uit veroorzaakte een hevige ontploffing te Tjakranegara waar schijnlijk van het kruitmagazijn van den vijand. Nog een ander telegram deelt mede Volgens geruchten is Mataram nage noeg vernield. Duizenden picols rijst zijn verbrand. Ook in Tjakranegara heerscht gebrek aan voedsel. Te Baarn heeft zich eene commissie gevormd om gelden voor de slachtoffers op Lombok te verzamelen. Er is reeds voor ruim 650 gulden ingeschreven. Ook te Arnhem, Nijmegen en Utrecht, werden Commissies opgericht. Bij den landbouwer Claiton, in Dykesville, werden herhaaldelijk des nachs meloenen gestolen. Hij vergiftigde toen eenige dier vruchten met strychnine en vond 's morgens in zijn tuin drie dooden, waaronder den zoon van zijn buurman en zijn eigen zoon. In wanhoop wilde de man de vlucht nemen, doch zijn buurman verhinderde dit en wreekte den dood zijns zoons door den giftmenger een kogel door het hoofd te jagen. In de omstreken van Den Haag breidt het mond- en klauwzeer zich uit. Moord op den Weesvader van Sche- veningen. Nog steeds verdiept men zich in gissingen over den moord of manslag, gepleegd op den vader van het Weeshuis der Hervormde Gemeente te Scheveningen. De beide vrouwen, die eerst gearresteerd waren, zijn weer los gelaten, maar hun huisgenoot is in heoh- tenis gehouden. De lezing der zaak, die op dit oogenblik het waarschijnlijkst voorkomt, is dat de verslagene, die zich in het huis der ontucht had begeven, daar misschien in een vechtpartij mishandeld is geworden en die mishan deling la.er den dood tengevolge had. Des middags toch is er om een dokter gezonden, die zich om 2 uur aan de beruchte woning aanmeldde, maar die gesloten vindende, weer vertrok. Mis schien was de verslagene in dien tus- schentijd overleden en hadden de drie bewoners uit vrees hun woning verlaten. Zij werden bij Ubbergen ten minste gearresteerd. Toen de woning den ge- heelen dag gesloten bleef, werd zij door de politie op verzoek der buren geopend, en men vond den weesvader half ontkleed op een bed liggen, met een gapende wonde in het achterhoold. Het lijk is begraven, en de zaak is natuurlijk ver der in onderzoek. Te Lausanne is een vjjgeboom ge storven, die meer dan 270 jaar oud was. Verleden jaar nog had hij zulk een over- vloedigen oogst geleverd, dat de takken onder het gewicht bezweken. Een der Londensche politie-rechters veroordeelde drie aankomende meisjes wegens het spreken van gemeene taal op de openbare straat. Het was te wen- schen dat het bij ons ook zoo ging Weêr een moordEen huzaar, die voor eenige weken den dienst verliet, had te Yenloo kennis gemaakt met^h 18-jarige doclfter van den caféhouder Fritzen aldaar. Volgens gerucht was de liefde van het meisje afgekoeld on had zij thans moer zin in een anderen vrijer. Zaterdagmiddag trof de afgewezen min naar het meisje op den Singel aan en loste hij op haar verscheidene revolver schoten, met het noodlottig gevolg, dat zij, in het hoofd getroffen, spoedig den geest gafdaarna schoot de moordenaar, zekere Klaas de Klein uit Meppel, zich door hot hoofd en bleef hij op de plaats dood. De berichten over de gezondheid van den Czaar van Rusland blijven on rustbarend. Het schijnt dat zijn kwaal snel in ernstigheid toeneemt. Bij Besluit van den 14 September 1894 A. No. 3119 (2e Afd. 1 Provinciaal Blad No. 46), is den dag en het uur bepaald, waarop de loting voor de lichting Sei^ Nationale Militie zal plaats hebben, voor de gemeenten in het eiland„Overflakkee en Goedereede", en geregeld als volgt: op Dinsdag, den 23 October aanstaande voor de gemeenten éste kwaliteiten j'aile sóórten Fantasie- en '.eephoeden in alle modellen en kleuren Groote, specialiteit in prachtige Kin- ierpetjes Clups, Doncarloss Sportpetjes- mz. Manspetten in groote keuze, als dijden Petten zonden en met voering in ijnste kwaliteit, om eenige soorten te noemenFantasie en Keephocden vanaf rT.25, Manspetten vanaf 30 cent, sterke ■'phoolpetten vanaf 12 cent. Heeren- en Kinderstroohoeden, Paardenhaarhoeden tot spotprijzen en verders al wat tot dit rak behoort tot de stekst coucureerende Door den Raad dezer gemeente is in zijne vergadering van den 24 September j.l. benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school in deze gemeente, op eene jaarwedde van f 550.— 'sjaars, in de plaats van den heer J. B. Eekman, die met 1 October vertrekt naar de ge meente Dirksland, de heer A. van Zuuren, onderwijzer te Ooltgenspiaat. Ook onder deze gemeente, op de West plaat (binnen), is door den Districts- Veearts mond-en klauwzeergeconstateeerd bij een melkkoe van W. v. d. M. wonende alhier. Op advies van den Districts-Veearts is het gors„De Westplaat", binnen bjjna geheel afgesloten. Nader verneemt men, dat volgens de verklaring van den gorswachter bij nog 37 koeien het Mond en Klauwzeer vanaf 21 26 Septem ber is uitgebroken. Voor de loting lichting 1895 der Na tionale Militie zijn voor deze gemeente 43 personen waarvan 15 personen rede nen tot vrijstelling hebben. 26 Sept. Dijkgraaf en Gezworens van den Polder: Het Oudeland", onder deze gemeente, hebben ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat do gewone jaarlijke door hen te houden waterschouw, zal plaats hebben op Maandag, dan 15 October aanstaande en gelasten de eige naren of gebruikers van de landerijen, te willen zorgdragen, dat alles in be hoorlijke orde wordt opgeleverd voor 14 October 1894. Bij de 1.1. Zaterdag gehouden aanbe steding is de levering van Petroleum ten behoeve der gemeente gedurende a. s. winter aangenomen door de Wed. A. H. Baartman voor 61/2 cent per liter. Den Heer II. Braak bezocht in de laatste dagen onze gemeente ten einde gelden in te zamelen tot bevordering der middernachtzending te Zutfheu. De j.l. Zondag gehouden Oogstcoll icte in de geref. kerk alhier onder leiding van Ds. G. Vlug van Barendrecht heeft de aanzienlijke som van f53 opgebracht. Vele pogingen worden hier aangewend tot hetverkrijgen eenor pastorie voor de geref. gemeente. Bij de op Maandag j.l. plaats gehad hebbende aanbesteding van het bouwen van een loods voor de nieuwe weegbrug alhier, is het timmerwerk gegund aan J. Hobbel voor f76,"en het metselwerk aan M. Kanters Abz. voor f125. Aanstaande Vrijdagavond zal de kerke- raad dezer gemeente vergaderen, ten einde tot de benoeming over te gaan van vier leden voor hot kiescollegie, we gens periodieke aftreding der heerenA. Breesnee, P. J. v. Heemst, M. Vreeswijk en W. L. F. van Vliet. Tot voorzanger en voorlezer in de Ned. Ilerv. Kerk, met ingang van 7 October aanstaande, is benoemd, in le plaats van Abraham Gerritse, aan wien eervol ont slag is verleend, Bastiaan Dekker. De landbouwer J. II. wonende alhier onder deze gemeente, had een Vrijdag nacht het ongeluk één 2jarige merrie, tengevolge van pijn in 't lijf te verliezen. Terwijl Zondagmorgen omstreeks kalf- vijt ure, eenige kerels van do kermis te Oude Tonge, door dezo gemeente heen reden cn vervolgens den dijk naar den langeweg, hadden zjj de brutaliteit bij een paar inwoners wonende aan dezen dijk, de ruiten stuk to maken. Herkingeii, 26 September. Door den Districts-Veearts te Dordrecht, werd een Dinsdag bij een beest van den landbou wer Willem Lokker, mond- en klauwzeer geconstateerd. Melissant. In do op 20 Sept. jl. ge houden openbare vergadering van den Gemeenteraad, waarbij met den voorzitter allo leden tegenwoordig waren werd de gemoentebegrooting voor 1895 vastge steld in ontvangsten en uitgaven op f 12575,531/2 nadat alvorens was besloten om in uitgaaf op te nemen de jaarwedde van een onderwijzer met hoofdakte omdat het reeds nu te voorzien is dat het aantal schoolgaande kinderen op 15 Januari 1895 meer dan 199 zal bedragen. Tevens werd besloten tot inzending van een adres aan H. M. de Koningin-We duwe-Regentes, om tijdelijk subsidie in de kosten van het lager onderwijs voor 1895. Verder werd besloten om aan den gemeenteveldwachter C. Struik, eene gratificatie toe te kennen van f 50, en tevens om in den loop der maand November het torenuurwerk, dat in den laatsten tijd veel te weuschen overlaat door den horlogemaker Palingdood, te Sommelsdijk, in orde te doen brengen. Ook in deze gomeente is onder het molkvoe van den Landbouwer W. Lokker, mond- en klauwzeer uitgebroken. De noodige maatregelen tot afzondering zijn genomen. In den loop der volgende week zal in deze gemeente vanwege Burgemeester en Wethouders, eene collecte worden gehouden ten behoeve der nagelaten be trekkingen van onze op Lombok ge sneuvelde militairen. Hoewel de collecte langs alle huizen, zoowel van gegoeden als van minder met aardsche goederen gezegenden, met een bus zal worden gehouden en bij eene dergelijke oollecte in den regel weinig wordt gegeven, hopen Burgemeester en Wethouders dat daarop bij deze gelegen heid eene gunstige uitzondering zal worden gemaakt en de ingezetenen door ruime giften, naar ieders krachten, zul len toonen, dat zij in waarheid met het lot dor weduwen en weezen van onze gesneuvelde militairen zijn bogaan. In de voorraiddaggodsdienstoefening op Zondag 30 Sept. a.s. zal in de Herv. Kerk, de gewone jaarlijksche dankzeg ging en tevens eene collecte worden gehouden voor den ingezamelden oogst. Door vertrek van den heer B. ter Cock naar Millingen is dhr. Zielstra van Goe- derecdo als tijdelijk gemeente-Arts be noemd. Door den WelEerw. Heer Ds. Teijke van Dordrecht zal a.s. Zondagavond in de Ned. %Ierv. Kerk alhier een rede worden gehouden over het Christelijk Onderwijs. Bij die gelegenheid zal een collecte voor d8 Christelijke Sohool wor den gehouden. Numansdorp 's morgens ten 10 ure, Zuid Beierland ÏO1/^ Klaaswaal 10Y2 Goudswaard 10% Piershil 11 Nieuw Beierland 11% Westmaas ll'/j Mijnsheerenland 11% Ileinenoord 12 Oud Beierland 's middags 1272 Was de verwachting van de Zeeuwscho mosselzaadbanken reeds niet groot, do opbrengst van de opengestelde pereeelon bleef daar nog beneden. De vissehais, die van hier met ongeveer 70 vaartuigen vischten, konden zelfs op de beide eerste dagen niet meer dan ge middeld 6 ton per vaartuig en per dag bijeenbrengen. Zeer is het te wenschen dat de nog te openen banken een grooter zaadvoorraad zullen opleveren. Boekanikkontligiiig. De Bijbel voor Hin deren door Dr. J. H.GUN NING J. Hzn. In 12 afl. elk van 32 blz. a ƒ0,25. Ver sierd met 16 piaten en twoo kaarten. Uitgegeven bij den Heer A. W. SYTHOFF ta Leiden. Dit prachtwerk is thans compleet. "Wij bevolen het nogmaals aan. Niet om den eigenlijken Bijbel, het onveranderlijk "Woord onzes Gods te ver dringen; maar om bij dien Bijbel ton'nutte van de kinderen gebruikt te worden. Want in een veor kinderen van 10 jaar (en daarboven) bevat telijke taal; vloeiend en boeiend zooals wij dat van den bekwamen Dr. GUNNING gewoon zijn wordt bier de gansohe Bijbolscho geschiedenis in een kort bestek behandeldterwijl een over zicht der Kerk- en Zendingsgesobiedenïs het geheel besluit. Vooral ook zij, die met de leiding en opvoe ding dor jeugd in meerdero of mindere mate belast zijn, kunnen er voordeel uit trekken. De uitvoering is netjesde prachtband stem mig iSiir^eiiyiic ëiantl. Üoiumelsdijk, van 20 26 Sept. Ondertrouwd: Willem van Gelder, 20 j. jm. van Middelharnis en Adriana Doornhein, 20 j. jd. Middelharnis, 13 19 September. Geboren: Arij, z. van Adrianus Van der Gijzo en Catharina Geertje De Wert. Overleden: Willem Jobannis Nijgh, 67 j.eohtg. Jannetje Van der Velde; Heime Vermaas, 13 m. Oude Tonge, 19 September. Geboren: Anna, d. Yaa Gerrit Soldaat en Ca- tkalina De Korte. Biei'kiiieuws. Predikbeurten Zondag 30 September. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. en 's avonds ds. Sieders van Vlaardingen. Stad aan het Haringvliot, vm. en nm. leoskerk. 12.) HOOFDSTUK XI. IN DUISBURG. „Mejuffrouw," sprak toen do kranke, „ik moot u eens spreken over mijn zorg en kommer we gens de beide meisjes, die ik achterlaat. Een kind is ons vroeger door den dood ontvallen; dat sohaapje was zeer ziekelijk en kon niet te gen ons zwervend leven. Maar deze beide, ze heeten Trijntje en Pietje, waren altijd zeer ge zond. Ruw en onbeschaafd groeiden zij op, zoo als ook wij waren, maar het komt mij voor dat ze hier nog sleohter worden. Ze verdienen een aardig duitje op do fabriek en ze kleeden zioh zóo, dat men haar bij ons in Gelderland voor juffers zou aanzien, maar het gezelschap, waar- mêo ze omgaan, is afschuwelijk in mijn oog, vooral sedert ik eenigszins met andere oogen leerde zien. Daarbij leeren mijne doohterg niets van het huishoudelijk werk, wat moet er van haar worden in de toekomst? Nu houdt do liefde tot mij haar nog een weinig tegen, maar als ik er eens niet meer ben. Hier begon de arme moeder bitter te schreien, terwijl de liefdezuster zichzelve afvroeg, welke droefheid thans bij dio moeder de grootste was hierover, dat zij zelve moest sterven, of dat hare dochters verkeerd terecht zouden komen. Zij wilde eerst tot zekerheid daaiomtrent geraken, en zei: „Maar gij kunt nog wel beter worden, moe dertje." „Gij weet wel beter, mejuffrouw. Bij God is alles mogelijk, maar naar mensehon-oogensohijn is alle hoop Yoor mij weg." „En beeft gij dan niet meer voor dood en eeuwigheid?" „Mejuffrouw, al wat ik van die dingen weet heb ik in den middellijken weg aan u te dan ken, en dan moet ik zeggen ik heb nooit go- weten, dat ik zulk een groote zondares was, ook niet dat Jezus zulk een vriendelijke Heiland is." „Juist gezegd een groote zonderos zijt gij,-en gij weet wat wij lazen in het Oudo Tes tament „Mejuffrouw," viel de vrouw van den bezem binder» in, „Mejuffrouw, Sinaï doet mij boven; maar Golgotha geeft moed." „Zoo is het, lieve vrouw," riep nu de liefde zuster, „ik had nog niet geweten, dat gij u zoo kinderlijk vertrouwend aan den neere Jezus bul overgegeven. Waag het gerust op Jezus, op Hem alleen. En laat ons nu ook ovor uwe doch ters spreken. Wat wensoht ge omtrent haar?" „Wel, mejuffrouw, ik daoht gisteren, dat ik mij best kan begrijpen hoe sommige ouders hunne kinderen in een klooster laten opnemen. Dan zijn ze bezorgd." „O, meent ge dat? Maar als nu die doohterg zeiven niet in dat klooster bogeeren te gaan en het alleen uit dwang doen, zou dat eenige waarde hebben?" „Neen, dat niet, maar ik wil maar zeggen, dan denken de ouders: ze zijn bewaard." „Aoh, neen, lieve vrouw; want ook binneq dio stille muren behouden zij hetzelfde hart, dat ze van daarbuiton mecbracilton, met dezelfde lusten eu begeerlijkheden „Maar gij dan, mejuffrouw?" Hier bemerkte de diacones dat de bezembinders- vrouw haar altijd voor eene non had aangezien. Dit verwonderde haar niet zoozeer, wijl zij in eene Katholieke omgeving gewoon was, en zich herinnerde, dat ook deze vrouw tot de Roomsche Kerk heette tebehooren. „Ik ben geheel vrijwillig in het Wees- en Ziekenhuis," antwoordde zij, „ik behoef er geen uur langer in te blijven dan ik zelve begeer." „Ach, men had mij altijd, gezegd dat een geestelijke zuster hot klooster niet meer mooht verlaten. Maar het is ook wel mog lijk, dat er aan mijne dochters niets meer te doen is. Gij laast van do zonden der vaders bezocht aan de kinderen. Och, daar hob ik ook zooveel over gedaoht. Wij kunnen nooit vreugde van onze kinderen hebben, mejuffrouw. Wij hebben ons dio straf op den hals gehaald toen wij vóór jaren een kind hebben „Nu ga voort, vrouwtje „Ja, ik zal het u maar zeggen, God weathet toob, en ik heb Ilem gesmeekt het mij te ver geven. Wjj hebben een kind gestolen." „Een van die twee meisjes?" „Neen, een jongentje, mejuffrouw." „En waar is die dan? Dien heb ik nooit bij u gezien." „Hij is reeds lang weer bij zijne ouders terug. Het is uitgekomen. Men heeft hem herkend." „O, zoo! dat is gelukkig!" „Ja, wel is het dat. Maar mijn man heeft ook onmiddelijk daarop Holland verlaten en durfde niet terugkeeren, uit vrees dat de politie hem pakken zal, Dat is nu hot eerste gevolg van dat kwaad. Jarenlang zwierven wij rond met een onrustig hait. nu loven wij uit ons vaderland verbannen, on dan worden wij in onze kinderen gestraft voor den angst en do smart, die lief hebbende ouders aangedaan, welke hun kind jarenlang als dood beweend hebben." Opnieuw barstte de arme vrouw iu tranen uit. „En hebt gij geon vergiffenis kunnen bekomen van dio ouders?" „Neen, mijn man heeft dc ouders nooit gespro ken wel een oud heer, die familie van het kind was. Dezen, heeft hij zeer dringend gevraagd hem niet aan hot gorooht over te leveren. Die oude heer was zeer vriendelijk en de jongen zelf, dien wij gestolen hadden, sprak nog ooi- mijn man; maar die hoor kon jniets beloven omdat hij do vador niet was." „O, zoo! En bobt gjj er toen niets verder van gehoord „Neen, maar Pietor durfde niet in Gelderland blijven. Zo hadden hem ook met een list naar Arnhem gelokt. Hij daoht er met zekeren heer Thomas, eon kermisreiziger, af te rekenen, bij wien Frederik in dienst was." „Wie is Frederik?" „Zoo hoette die jongen." „Nu vrouw, ik begrijp uit uw verhaal dat gij u zwaar bezondigd hebt. Wel is waar, hot bloed van Jezus Christus reinigt ons van alle zonden, maar in Gods Woord staat ook„Wie zijn over tredingen bedekt, zal niet voorspoedig zijn; maar wie ze bekent en laat zal barmhartigheid ver krijgen." Gij hebt ze nu aan mij beleden, en zooals gij zegt ook aan God. Maar indien gij tot volkomen vrede des gomoeds in dezen wonscht to komen, dan moet gij ook nog uwe zonden aftn die ouders belijden en vragen hun om vergiffenis." „Weet ge naam en woon plaats?" ging ze na een oogenblik zwijgens voort. „Niet juist, maar als we wildon, kondon we den kapitein wol uitvinden. Ik vroes eohtor al te zeor mijn man in „ongemak" te brengen. Hij zou het zoker afkeuren, als hij wist d it ik het u verteld had." Ik zal er toch eens met hem over spreken." Én zoo gebeurde het ook. Pas was de bezem binder te huis of hij werd over de zaak ondervraagd. Eerst ontweek hij ieder positief antwoord; maar eindelijk viel ook hij door de mat eu bekonde alles. ,Toen bood do liefdezuster aan eens naar hen te in» formeeren bij een harer konnissen in de stad Zut- fen, o dor belofte van geheimhouding. Zij ver maande don bezembinder nu ook God te zoeken eer het voor hom to laat was. (Wordt vervolgd.) T. A Te t Den Bommol, vm Ooltgenspiaat, vn Stellendam, Tm. i Valk van Ylaard Ouddorp, vm. 9 Donderdag f (inwy ding kor kg „„„«.«j, ~óo- I Ouddorp, Voorn Dirksland, Tooi Ds. A. Mackenz' Beroepen nep o. a. Te Ootmarsum. mans PaquIt Lumbers, te I Heckman, te Boven, te Ede. te Wilsum. te Ammerstol. Aangenomen te Appel80*1®- Bedankt: v Oldebroek. V blink Sohrode Veor Renswou Beroepen Vosmeer. Te Yeenstra, te dhr. Kapteijn ds. van Giffei Aangenome Geus, te Wol Boter Rotterdam, S De aanv ner was da tot ongeve wel op, i tarwe diein moest wor< afwijkende ruimen. TARWE. J per 100 kilo i Nienwc Tarwi de aanvoer g heel op te ri por 100 kilo KOGGE. v< voor eiaaisoors kocht van f2 HAVER di zonder uitzor et. lager wo een groot g< heet. en per GERST. V kende qual, voor zaai. P< f6,25 per 10 f 3,60 per h: CHEVALI f2,50 tot f4, KRO INE aangevoerd, meerendeol den aanvoel verwachting BLAUWE Noteeren va KANARII f 10, De vo werd ine< week kv tot stand Ook 1 ming fla heel ontl 1 e qualite: 2e 3e le D 2e ext. qual. le Ordinaire Prima An le qual. 2e qual. Zeeuw. Ta Zeeuw. Ta Fransch Duitsche Inlandse! Rotterdal arngovoen runderen - kalveren 2 biggen Heden qual. 70 veren lste pen lste qf Varkens 1< soort a Seder viscbsloe Vertrouv Volhardi Tweelind Noord O Pionier j Nijverhe Toekomi Waakzai Vooi ontvaD zeer g huwd- JOHA innige Midh i van h welke genom te doe te Di i --

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 2