slsdijk. JRST in Koperwaren. Vrijdag 21 September 1894. Negende Jaargang No. 4M. Antirevolutionair Orgaan 1 HAARDEN, :pen Mappij, in HOC SIGNO VINCES FEUILLETON. 'tl, smaak )el IN rringmachines ^machines, rerktuigen, A CHIN EH, nfjders, brekers, mies, IZKl. YS 'm )e dienst }15 OOt-1 T.BO EK HOVEN. Aflvertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en :i/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Alle JuKEtfü voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie franco toe te seisden aass den Uitgever. lie Schoolstrijd opge lost Somtijds hoort men tegenwoordig over den schoolstrijd spreken, alsof hij reeds ware opgelost, en bedoeld is dan natuurlijk opgelost in politie- ken zin, zoodat nu alle staatspar tijen vrede kunnen hebben met de bestaande regeling van het schoolwe zen, nl. in zooverre de overheid daarin de hand heeft. Want in zijn geheel genomen, en dus met inbegrip van de particuliere bemoeiing en de paedagogie zou het zoo dwaas mo gelijk zijn om van oplossing te ge wagen onder een natie met verschil lende godsdienstige gezindheden. Het is toch klaar als de dag, dat de schoolstrijd ten nauwste samenhangt met de taak der opvoeding, en der halve met geheel den levensstrijd want wat de menschen later zijn zullen in de maatschappij, ol zij daar al of niet iets zullen beteekenen, of zij daar het rechte gebruik van hun verstand, kennis,karakter en wils kracht zullen openbaren, en in welke richting zij zullen leven en arbeiden, het hangt grootendeels af van het onderwijs en de opvoeding welke zij genieten. Zoolang er dus onder de landszonen verschil bestaat over den oorsprong, het wezen, de roeping en de toekomst des menschen, even zoo lang blijft er ook een school- ol onderwijsstrijd voortduren. Maar wij bedoelen nu den poli tieleen schoolstrijd, en ook dan is het een groote dwaling, en getuigt het van een schromelijke oppervlakkig- HET GESTOLEN KIND. het sterfbed van een goochelaar. heid, als men denkt, dat onze volks vertegenwoordigers er mede gereed zouden zijn, en dat er op wetgevend gebied niet nog zeer groote veran deringen zouden moeten plaatsgrijpen. Neen, reeds alleen wat het lager onderwijs betreft, is er nog zeer veel te verbeteren, eer alle partijen wet telijk gelijk opdeelen. Het beginsel van rechtsgelijkheid, in de kleine rijkssubsidie en in de verplichtend gemaakte schoolgeldheffing neerge legd, moet zijn wasdom en uitbrei ding nog erlangen. Vooral bij school- bouw en ten opzichte van de oplei ding en de examens der onderwijzers is er nog een veel te groote bevoor rechting van die burgers, welke de opvoeding der volksjeugd alleen op het aardsche leven willen gericht zien, en die een onderwijs begeeren, dat in strijd is met Gods Woord. Er is thans aan hen, die hiermede geen genoegen kunnen nemen, om dat zij zulk een ouderwijs ook voor het aardsche leven noodlottig achten, slechts een „Caimans" gegeven, zoo als een bevriend orgaan onlangs zeide, d. w. z. een pijn- en strijd-stillend middel, waardoor er ruimte kwaw om ook andere dringende politieke vraagstukken te kunnen behandelen, zonder daarbij van oogenblik tot 00- genblik geprikkeld te worden door den netel van het gevoel van on recht, .den christenen op schoolgebied aangedaan. Een Caimans," een pijnbedarend, een voor het oogenblik bevredigend middel was dus de schoolswether- ziening van minister Mackay geens zins een beëindiging van den kamp. Dit zeggen wij ook vooral met het oog op het middelbaar en het hooger onderwijs. Daaraan wordt maar al te weinig gedacht. Het is alsof de re geling van het onderwijs op de hoo- gere trappen van minder belang en invloed geacht wordt voor de ver kondiging der Nederlandsche burgers. En toch behoeft men naar die hoogere stukken van het schoolwezen slechts even te verwijzen, om het voor ieder, die zien wil, duidelijk te maken, dat een groot deel onzer natie met het middelbaar en hooger onderwijs, door de overheid verstrekt, stelselmatig verdrukt wordt. Gelijk het in een menschelijk lichaam is, zoo bestaat het ook on der eene natiealle leden hebben niet dezelfde werkzaamheid te ver vullen er zijn gewichtiger lichaams- deelen, en ook minder gewichtige, edeler, fijner bewerktuigde, en min der edele, minder sierlijke. Nu is het wrel waar, dat - in aan- tal de meeste landgenooten slechts lager onderwijs ontvangen. Doch daar staat tegenover, dat èn direct èn in direct verreweg de meeste invloed op geheel de natie uitgaat ,van hen, die na het lagere ook middelbaar en hooger onderwijs hebben genoten. Of zijn niet onze groote handelaars en fabrikanten, de mannen van onze geldmarkt en scheepvaart, onze ro manschrijvers en journalisten en kunstbeoefenaars voor een groot deel op de nu sedert dertig jaren bestaande middelbare scholen gevormd En dat nu deze invloedrijke lieden bij het stellen en naleven der oeconomische (maatschappelijke) wetten zoo weinig of geen rekening houden met de ze delijke wetten, eenmaal door God gegeven in Zijn Woord dat daardoor zooveel hort en stootdat er zooveel ellende en bitterheid is, en onrust broeit tusschon de mannen van het kapitaal en de dagloonerewaar komt het andere vandaan dan hieruit, dat zij op de hoogere burgerscholen en op de polytechnische school aldoor meeningen en stelsels hebben inge zogen, die geheel buiten het licht des Bijbels zijn ^verzonnen, even alsof de mensch de wereld kon inrichten naar zijn zin en naar zijn verstand En is niet nog veel verreikender en dieper doordringend do invloed van hen, die aan de hoogeseholen wetenschappelijk worden gevormd Het moet al weer worden toegestemd, hun aantal is vergelijkenderwijze ge sproken, niet groot. Doch zij zijn het, die de maatschappelijke toestan den tot op den bodem leeren door schouwen, on die de hefboomen leeren kennen, waarmede die toestanden na korteren of langeren tijd worden om gewend. Ach, wraarom staan zooveel eenvoudige burgertjes, die wel gevoe len, dat de loop der sociale zaken niet goed is, bitter verlegen tegeno ver do wetenschappelijk ontwikkelde toongevers, ofschoon zij soms volop gezond verstand bezitten Immers alleen hierdoor, dat men aan eene academie leert denken, oordeelen en redeneerenleert zijn verstand op een doelmatige en vruchtbare manier te gebruiken. Ja, hierdoor gebeurt het gedurig, dat de geleerden, als zij met niet-geleerden eene zaak te beslechten hebben, slag op slag over winnen, niettegenstaande de wapens der eenvoudige lieden onvergelijkelijk veel beter zijn. liet hapert dan alleen hier maar aan, dat deze hun wapens niet recht hebben leeren gebruiken. Vandaar ook de verwondering, als in eene volksvergadering van betee- kenis de kleine, eenvoudigen man zijn geleerden tegenstander zóó weet te antwoorden, dat hij hem kennelijk treft, hem op redeneerfouten betrapt, en alzoo voor ieders besef zijn be toog verijdeld. Want gewoonlijk gaat het vlak andersom, en overwint de geleerde, de wetenschappelijk op gekweekte woordvoerder met groote gemakkelijkheid den nJJ-opgeleerde, ook al heeft hij het grootste ongelijk, omdat door den ongeleerde te veel woorden en te weinig richting aan zijn woorden gegeven wordt. De we tenschappelijk gevormde neemt dan, zooals men dat noemt, „een loopje" met hem do groote massa hoorders geeft den hooger geplaatste gelijk; maar de zaak zelve, waar het om gaat. is er menigmaal slecht door gediend. Maar als men n.u bedenkt, dat al die vormelijke kracht door de heeren van de openbare hoogeseholen, op een weinig uitzondering na, misbruikt wordt om ons christenvolk in dm hoek te praten, en een glimp van betrouwbaarheid te geven aan theo rieën, die, omdat zij buiten Gods Woord en de werkelijkheid van het leven gaan, slechts op teleurstelling kunnen uitloopen, als de menschen I. HQEVENAAES VAN LITH, Botterdam, Hoofdadres: Binnenrotte 137, »ll mn. Vie drankmisbruik, b kanker der samen- ing, wenscht te be lden, make gebruik |rig maakt van alcoho- TUS, Jeiisiusstr. 41, ts. en is buitengewoon jrootten en prijzen, ïogelijke VEER. fflakkee en Goedereede delharnis en Dolle voetslui* nm. 2 uur. haar Hellevoetsluis juur en nm, 3 uur. naar Middelharnis en nm. 4 uur. naar Stellendam jn nm. 4,30 uur, J Amaterdamsche tijd. den Waterstaat F. L. ORTT. )RÜITGAMG. naar Rotterdam, )en Dinsdag voorm. 5 uur naar Rotterdam, ,45 ure. naar Rotterdam, 1,30 ure. I liar Stellendam, ar Am8terdamsche tjjd. londerdag 4 October. >ELHARNIS. en Dinsdag vm. 5,uur. Donderdag vm. 6,uur. en Zaterd g vm. 6,30 uur. Jn Dinsdag nm. 2,uur )verige dagen nm. 3 uur* en Donderdag 27 Sept# KU\EMI\ü. Mid delharnis |J8,15 uur ïm 3,-*- uur 18 October BORREL. en Dinsdag vm 4,86 uur an Zaterdag vm 6,uur Dinsdag, 1,45 Donderdag 2,45 uur LLE V OETSLUIS VLAARDINGEJÏ naar ischen liggende plaatsen rsa, ARDINGEV 111 Mei 1894; oorbelioutlen. DINGEN er treinenj Locale tjjd 6,05 uur 12,03 7,23 het Station ETSLÜIS Locale tjjd 7,52 uur 3,50 9,10 ongeveer 30 min na hot min na het vertrek uit AARTJES Gravenhage, Amsterdam, ek van Holland zijn bij :rijgbaar Yoor Militairen >n Helder loopend geldig. 1 zoo b'llijk mogeljjk de agenten: HJ P v d 1NSVELD, Nieuwesluia de Directie te Vlaar- DE DIRECTEUR mm m mmimais Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post. 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag- 12 uur. 11.) X. „Ik bedoel, lieve papa, dat hij mij goed voedde en kleedde en" „En leerde met valsche sleutels kasten te ope nen; bij bankiers inbreken, den dommen hoop te bedriegen [met allerlei goochelspel, waarvan gij zelf wel wist, dat het al te maal dwaasheid was," zoo vnlde papa aan. „O zeker, zeker, papa. Maar zoo bedoel ik het niet. De man won daar nu eenmaal zijn brood meê, en hij zelf zag in die levenswijze geen zonde." „En zei bij zelf niet: ik heb tegen lichf en beter weten aan gezondigd?" Aldus Bprekende waren zij het huis van den bankier genaderd en schelden aan de huisdeur. „Gij hebt wèl gedaan, dat ge zoo spoedig ge komen zijt," zei de bankier, „als ge tot morgen gewacht hadt, waart ge waarschijnlijk te laat gekomen, 't Is zeer zorgelijk met Thomas; ik heb hem gisterenavond laat nog bezocht." „'t Is reeds alles gedaan, waarde neef; wij komen juiBt vandaar. Hij heeft reeds den laatsten adem uitgeblazen." 1 ft „En gij hebt hem niet gesproken?" „O, ja. Hij beeft nog gezegd wat bij op bet hart bad." Onder een kop koffie en eenige andere verkwik kingen voor het l.'chaam, virhaakïe nu de ban kier wat hij was te weten gekomen van Thomas leven, deels uit zijn eigen woord, deels uit rre- dedeelingen van den kastelein. Zijn halsbrekende toeren veroorzaakten de bloedbraking, welke zijn dood tengevolge had. Reeds het geheele najaar was hij sukkelend geweest. Toen had hij ook getracht tijding in te winnen van zijn ouden vader, die in Duitsohland woonde, en met wien hij sedert jaren niet op een goeden voet stond. Zelf had hij hem in vijftien jaren niet geschreven. Ilij had zich tegen den zin zijner ouders bij een kermistroep aan gesloten; leêglooper en luiaard als hij was, soheen hem dit een gemakkelijke kostwinning. Zijne moeder had hij sedert nog eenmaal ,jn het ge heim gozien; want zijn vader wilde hem zoolang hij goochelaar was niet meer in huis ontvangen. De teedere moedor kon evenwel niet rustig sterven zonder hem nog eenmaal gezien en gewaarschuwd te hebben. Die waarschuwing was treffend geweest, maar Thomas had zijn hart verhard en getracht haar te vergeten. Frederik had hem zoo aangetrokken hij had dit aan den ouden hoer bekend omdat hij sprekend geleek op een broertje v n hem, dat van Frede- riks leeftijd was, toen hij het huis verliet. Ook hadden de woorden, die de oude heer gesproken had, toen hij met Frederik heenging en den bezembinder zoo ernstig waarschuwde, hem een oogenblik aan het nadenken gebracht; maar ook zij werden vergeten en het oude loven voortge zet tot nu de dood het kwam stuiten. „Heeft hij nog bericht van zijn vader gehad?" vroeg Fiederik. „Ik geloof het niet. Hij heeft het mij ten minste niet verhaald." Met verbazing hoorde nu ook do oude hoer wat Frederik hem mededeelde aangaande Thomas en het voorgevallene op den kruisweg. „Zoo is zijn geweten dan toch eindelijk open gegaan; doch hij kwam niet tot b:rouw," zei de bankier. „Maar gij, mijn jonge vriend, liebt duizend redenen, om God te danken, die u te midden van zooveel gevaren en verleiding be waarde en nu ook in die treurige zaak de volle waarheid aan het licht deed treden. Wederstaat den duivel, en hij zal van u vlieden, zegt de Schrift. Geloof niet, dat gij zijne listen en aan vechtingen ontloopen zijt, al weet gij nu, dat hij hetjniet persoonlijk was, die u9aansprak op den kruisweg. De geheelo wereld ligt in het booze, en wij worden opgeroepen, om on£e zielen weg te dragen als een buit, en gered te worden van dit verkeerd geslacht. Juist op den kruisweg, op den waren kruisweg, waar men Jezus leert lief hebben en ontmoeten, vallen do booze geesten op ons aan. John Bunyan heeft dit in zijne „Chris- tcnieis" figuurlijk en zeer duidelijk voorgesteld. Gods voorzienige liefde heeft zooveel aan u ge daan, mooht gjj u nu ook eens geheel aan haar -overgeven." „Dat is het dagelijksche gebod van mijne vrouw en mij," antwoordde de kapitein in Fre- deriks plaats, terwijl deze moeite had zijne tranen te weerhouden. „En wat zal er in de maatschappij van onzen Frederik worden? Heeft hij lust in den militaren stand? vioeg de oude mevrouw. Hij moet nu eerst maar goed leeren, mevrouw Hij is in de studio zoo ver achteruit," merkte zijn vader op. „In ieder geval hoop ik dat hij een goed krijgsknecht van Jezus Christus wor den zal," De oude heer knikte met het hoofd en het was al weder hoog tr'd om naar bed te gaan. Nu was het de beurt van Frederik om wakker te blijven. Het was hem onmogelijk dat sterfbed te vergoten. Nogmaals ging door zijne gedachten al wat hij van dezen goochelaar wist, zoowel bij eigen ervaring als door hetgeen hem verhaald was in die avondure. En van den goochelaar rezen zijne gedachten op naar God en diens rechtvaardige vierschaar. 'tWas hem, als stond hij zelf ook daar. Als zou ook over hem het vonnis worden uitgesproken. O wat al schuld en zonden! Welk een langen lijst van allerlei verkeerdheden, die hij schier vergeten was maar neen, zijn geweten hielp hom getrouw herdenken en onthouden. Hoe bar.g werd liet den armen jonkman Hij j koer do zich om en om op het bed, piet zweet brak hem uit. Als gij eens sterven moest nog in dezen nacht, klonk het daarbinnen. Eensklaps sprong hij liet bed uit, wierp zich op do knieën en smeekte God om genade en geen recht. „Het bloed van Jezus Clirietus,Gods Zoon, reinigt ons van alle zonden."Zoo klonk het op eenmaal in zijn hart. Die \voorden had zijn papa aan den stervenden Thomas toe geroepen; liij had liet duidelijk gehoord. Thomas had er het hoo.d van geschud. Hij begeerde dat bloed niet, verwierp het, meende niet meer te kunnen behouden worden- Anders ging het Fre derik. Hij wèl. Hem kwam dit verlossend en schulduitdelgend bloed thans zeer begeerlijk voor. Meer dan ooit begreep hij de noodzakelijk heid daarvan ook tot verlossing van zijne ziel, on in vurige gebeden gingen zijne verzuchtingon op, dat toch dat bloed over hemkwame. Zoo vond hij ruBt, ging weder te beden viel in een zoeten slaap. Reeds was het dag toen papa hem wekte. Deze zag nog de tranen in zijne oogen on vermoeddo wel dat er iets met Frederik was gebeurd in dien nacht. Hij was echter verstandig genoeg om or niet naar to vragen. Eerst toen Frederik bij moeder kwam moest hij heel zijn hart ontlasten, en toen erkende deze met innige dankbaarheid, dat hot nu haar kind ernst was geworden met het heil zijner ziel en de behoefte aan den Heiland. Die keus bleef onborouwclijk. De toclit naar Arnhem enjliet sterfbed van den goochelaar waren onvergotelijk voor F rederik, terwijl de nacht op den kruisweg zijne beteekenis voor hem verlo ren had. Binnenrotte AO en 3e Eombardstraat 15. Schoenfabriek Lederhandel. I. Hoevenaars van Litli. Binnenrotte 4S en 3e Eombardstraat 43. Schoenmagazijn. En gros Export. I. Hoevenaars van Litli. Binnenrotte 131 en Oppert 146. Schoenmagazijn. I. Hoevenaars van Lith. Sehledanischedljk 86. Schoen magazij n I. Hoevenaars van Lith. v. d. Bulnstraat 49. Schoenmagazijn. 1. Hoevenaars van Lith. Amsterdam. Oaniels Stalpertstraat 66. Schoenmagazijn. I. Hoevenaars van Lith. Hoogstraat 396. Schoenmagazijn. J. Hoevenaars van Lith. ISaamstraat 54. Schoenmagazij n J. Hoevenaars van Lith. EÜElimZEE, Poststraat C 11®. Schoenmagazijn. I. Hoevenaars van Lith. ELLEJIEET. (Eiland Schounei!.) Schoenmagazijn. I. Hoevenaars van Lith.

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 1