Plaatselijk Nieuws. Somraelsdijk. Naar men ons uit goede bron mededeelt, is door de suiker- peeënfabrikanteu besloten, den termijn van levering van 10 September te ver lengen met tien dag n en mitsdien op 20 September aanstaande te brengen, zoodat zij die op 20 September beginnen te leveren, dan ook vanaf dien datum f 12 zullen krijgen en vervolgens 10 cent per dag minder, tot den prijs van f 10. Stad a. 't Haringvliet, 12 Sept. De zoozeer gevreesde vlekziekte onder de varkens heeft zich weer vertoond. Den Bommel, 12 Sept. B. en W. maken bekend, dat de loting voor het neerleggen der suikerbieten in deze ge meente voor het najaar zal worden ge houden op Woensdag den 19 Septb. a.s. des voormiddags te 10y2 ure. Oude Tonge. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag, den 7 September, des namiddags te 6 ure. Dirkflland. L. v. d. Meide alhier is als weger aangesteld, aan de 2de fairbank Melissant, 12 Sept. Da kans voorde jongelieden, geboren in het jaar 1875 en behoorendo tot de lichting van 1895, die in de maand October aanslaande moeten loten, i3 dit jaar voor iedere loteling slecht, aangezion van de 11 aan gegeven jongelingen er 5 redenen van vrij stellingen hebben en er 2 te kort zijn, die niet onder de redenen van vrijstelling zijn begrepen en naar gissing minstens 3 zullen worden ingelijfd, zoodat als het goed gaat er hoogstens één vrij kan zijn. Stellendam. Door de Geref. Kerk al hier is een tweetal geformeerd, om later daaruit een te beroepen, uit de volgende heerenDs. A. van Andel van Hijlaard en Ds. M. J. Dijk van Bozum. Ouddorp. Melden wij de vorige week dat de Heer Koek als ouderling had be dankt, thans heeft ook de heer W. Voogd Dz. als zoodanig ontslag genomen. Oud Beierland. De Chr. School was Woensdag 5 September getuige van eeno indrukwekkende plechtigheid. Nadat de leerlingen dier school met hunnen nieu wen meester kennis hadden gemaakt en ruim waren onthaald, vereenigden zich des namiddags ten 4 ure een groot aantal belangstellenden uit Oud Beierland en van elders in het schoolgebouw, om het afscheidswoord te hooren van den heer A. Jongejan, die heden zijne betrek king als hoofd van genoemde school nederlegde en haar overdroeg aan den nieuwbenoemden hoofdonderwijzer, den heer Schuiid van Zwijndrecht, die aan de zijde zijner gade naast den spreker plaats nam. gedeeld) 's maands kunnen verdienen, met uitkeering van 5000 tael in geval van overlijden De Chineesche regeering heet te onderhandelen tot gedeeltelijke overname van de Argentijnsche vloot. De houding van den Koreaanschen Koning wordt dagelijks raadselachtiger. Terwijl de Japansche rijdingen hem voorstellen als zich onafhankelijk verklarend van China, seint de correspondent van de „Times" te Tientsin de aankomst aldaar van eene buitengewone Koreaansche missie, overbrengende geschenken van den Koning voor de keizerin-weduwe te Pe king bij hair geboortefeest. Volgens bericht uit Shanghai verging et Chineesche transportschip „Chean", waarop zich troepen voor Formosa be vonden, totaal nabij de Chetoengengte. Geen levensverlies had er bij plaats, ofschoon de recruten ongehoorzaam wa ren. De Chineesche ambtenaren alhier wilden eenon naar Japan vertrekkenden Franschen mailstoomer Zaterdag door snuffelen naar Japanners, die heeten terug te keeren tot dienstneming. De kapitein weigerde dit echter en dreigde met te hulproeping van een Fransch oorlogsschip, waarop de Chineesche ambtenaren be dremmeld afdeinsden. Koreaansche inlichtingen bevestigen de Japansche nederlaag op de Tatoengrivier. Gewonde Japanners komen dagelijks te Chemulpo aan. Naar in officieele Chineesche kringen verzekerd wordt, is het Japansche oorlogs schip „Hiyei" bij bet jongste gevecht met de „Chenyuen" zóó beschadigd ge worden, dat het op weg naar Japan gezonken is. Een ander telegram meldt, dat de Chineezen door de Japanners in Noord- Korea ingesloten zouden zijn. Zij hebben geene levensmiddelen en dooden hunne paarden, om zich voedsel te verschaffen. Men verzekert, dat de Mikado met de ministers naar Hirosima gaat, de plaats van inscheping der troepen, welke bevel ontvangen hebben zich naar het oorlogs- tooneel te begeven. Indien het waar is, dat de Chineesche troepen in zulk een benarde positie ver- keeren, zullen zij weldra door den honger gedwongen worden om een uitval te doen en tc trachten de liniëu der Japanners te verbreken. Wij zullen er dan wel spoedig meer van hooren. Gemengd Nieuws Klaas Boes weigert in de gevange nis te Alkmaar voedsel te gebruiken. Bij den heer J. Pons te Pernis zijn ongeveer 100 kippen en 3 kalkoenen gestolen. De krankzinnige persoon van J. Russon te Didam, welke, zooals in de vorige week is gemeld, aan zijn bewa kers is ontsnapt, is te Haalderen in Duitschland aangehouden en terugge zonden. Bij den ingang van de Dordsche spoorwegbrug, over de Oude Maas, had eene aanvaring plaats tusschen het van Newcastle komend stoomschip „Berring- toa" en het aakschip „Maria" schipper v. d. Ee, bestemd naar Goes. Het aakschip werd midscheeps getroffen en verdween binnen 20 minuten tijds in de diepte. De schipper met vrouw en 4 kinderen en knecht werden gered door het perso neel vaneen in de nabijheid liggenden bargermolen. Het stoomschip bekwam geen andere averij dan een gebroken anker De St. Petersburgsche bladen heb ben een aanschrijving ontvangen, waar bij hun verboden wordt iets mede te deelen omtrent de toiletten der Keizerin. Dat verbod geschiedt omdat een der bladen in vergissing de Keizerin iets had laten dragen wat niet meer in de mode is, Op Donderdag 20 September a.s. zal te Zierikzee, door de Centrale Ten- toonstellings-Vereeniging „Landbouwbe lang" eene tentoonstelling van Zaaigra nen worden gehouden. Op deze tentoonstelling worden ge vraagd monsters van winierzaaigranen of zaden en verzamelingen gedroogde gras sen of planten, waarvan de kennis nuttig kan geacht Jworden voor den landbouwer. Monsters van zomergranen worden toe gelaten, maar niet beoordeeld. De inzending en mededingen op de tentoonstelling dezer Vereenigi'ng staat ieder vrij volgens onderstaande bepalin gen en met inachtneming van die voor waarden, welke in dit programma nader zijn omschreven. De inzendingen moeten vrachtvrij bij den Secretaris zijn aangekomen vóór 18 September 1894. De monsters moeten verpakt zijn in linnen of katoenen zak ken of in fiesschen, waarop naam en woonplaats van den inzender. De inzenders staan er voor in, dat de partij gelijk is aan het ingezonden monster. Zij, die op een der tentoongestelde monsters koopen, kunnen zich bij voor komend verschil op het oordeel van het bestuur beroepen. Oordeelt dit, dat de partij niet volgens monster is, dan wordt deze geweigerd en voor rekening.van den afzender terug gezonden. Daarenboven wordt de toege kende prijs niet uitgereikt en behoudt het Bestuur zich het recht voor, om de gron den waarop de weigering berust open baar te maken, ter plaatse waar zij dat nuttig acht. De inzenders zullen tot dekking der onkosten 2°/0 van het verkochte bedrag aan het Bestuur ter hand stellen. Bjj vooruitbetaling zijn de onkosten slechts 2,50 voor iederen inzender. Door de Belgische justitie was aan de Nederlandsche regeering de uitleve ring gevraagd van zekeren A. Cornet, bootwerker te Antwerpen, beschuldigd van diefstal onder verzwarende omstan digheden en voortvluchtig naar Neder land. Door de gemeenle-politie te Bergen- op-Zoom is genoemde persoon aangehou den en gevankelijk overgebracht naar de gevangenis te Breda. Te Lekkerkerk vindt men in den gevel van het koffiehuis van mejuffrouw D. van der Wouden een steen met het jaartal 1646, waarop onder de beeltenis sen van Adam en Eva in het paradijs het volgend opschrift voorkomt: Het A. A. 10 is 11, 8 soect die 20. Tot goed begrip van dit raadselachtige opschrift moet men de beide A's in den eersten regel lezen als paar a. Als men dan nog de cijfers leest, zoo als zij in het Eransch luiden, dan krijgt menhet paaradies (dix) is ons (onze) wie 't (huit) soect die vindt (viugt). Door den Generaal Majoor, Bevel hebber in de derde Militaire Atdeeling te Breda, is aan verscheidene burge meesters in dit eiland inlichtingen ge vraagd, betreffende lo. Opgaaf van het bedrag der onkosten verbonden aan het schoonmaken der lokalen, alsmede die voor verwarming en verlichting, hierbij rekenende dat elke week twee oefeningen gedurende 2 a 2l/z uur zullen worden gehouden 2o. of er eene goede berging voorde geweren is? en 3o. of er iemand die vroeger heeft gediend, de geweren kan en wil schoonhouden in het seizoen November 1894 tot 1 Maart 1895. Op last van de Hoofd-Commissaris van Politie te Rotterdam, werd door een agent van Politie tweede Klasse, van daar naar hier overgebracht de minderjarige M. V., oud 19 jaar, die aldaar zwervende werd aangetroffen en Dinsdag door de Recht bank werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, wegens het ontvreemden van een keuvel en een gouden slotje. A. J. van der Pijl alhier heeft daarom deze week zijn varken moeten slachten. stelden landbouwer zwaar zal vallen zijne knechts en arbeiders den aanmaanden winter aan het werk te houden tegen een loon, voldoende voor het onderhoud hunner meestal talrijke gezinnen. Yoor velen, lie het barre jaargetijde met vreeze en beven zien naderen, zal het inderdaad eene uitkomst zijn, nu in de gelegenheid gesteld te worden, voor den tijd van twee jarou en voor een handgeld, dat tot f300 is verhoogd, de gelederen van het Indische leger te ver sterken. Met de opname dezer regelen, zult u, Mijnheer de Redacteur, ten zeerste ver plichten. Uw dienaar Van dek VEUR. Kap. der Artillerie. Hellevoetslui?7 Sept. '94. Eindelijk is een uitgebreid regeerings- telegram de particuliere telegrammen komen bevestigen. Dit telegram luidt „Gisteren na vuur uit zwaar geschut, Agoeng met bostweringen zonder tegen stand genomen. Vele geweren en andere wapens buitgemaakt. Vier schoten van Mataram uit onze (achtergelaten) veld kanonnen kwamen in zee. Dewahuis (Hindoe-tempel) te Agoeng door (overste) Swart bezet met twee compagnieën en twee veldkanonnen. Terug kapitein Lindgreen, luitenant Yan der Plank, officier van gezondheid Ujlaki, sergeant majoor Yan der Wijst, sergeant Van Lith en Wentzler, fourier Sablerolle, korporaals Michels en Frent- zel, ziekenoppasser Loverink (allen als vermist opgegeven in de „Nederlandsche Staatscourant van 4 dezer) en 49 mindere militairen. Namen minderen gevraagd. Lindgreen capituleerde wegens gewonden en gebrek, onder beding vrijen aftocht, mits overgave wapens aan Anak Agoeng K'toetj doch daarna gevangen en eerst thans vrijgelaten en naar Kaló gebracht. Liet daar achter sergeant (A.) Schar (in de Nederlandsche Staatscourant van 4 dezer als gesneuveld opgegeven) en 15 inlandsche minderen, allen gewond. Bracht brief vorst, waarin vrijlating voorgesteld als bewijs van vriendschap. Brief niet beantwoord. Flottieljevaartuigen „Bali" en „Borneo" versterken scheepsmacht." Door dit telegram wordt ons het een en ander duidelijk. Als wij goed begrij pen moest kapitein Lindgreen capitulee- ren. Als voorwaarde had hij vrijen aftocht gesteld, welke voorwaarde werd aangenomen. Weêr door trouweloosheid der Baliëts werd kapitein Lindgreen met de zijnon gevangen gehouden. Waarom? Om ons weer een blinddoek voor oogen te binden Bevreesd geworden voor de gevolgen van deze trouwelooze handeling, of ook om een weg te openen, waardoor hij tot den vrede kan komen, werd het detache ment teruggezonden met een brief aan den bevelhebber. In dien brief werd de vrijlating als een bewijs van vriendschap voorgesteld. Die vriendschap, we hebben 't onder vonden wat zij waard is. De brief werd dan ook niet beantwoord en de operatiën met kracht voortgezet. Het Haagsche „Dagblad" deelt mede, dat aan de oproepiug van den heer L. den Beer Poortugael om vrijwilligers voor Lombok, reeds door ruim 200 personen is gehoor gegeven. l'OLküRIjll DUit Mill»». Beslissende gevechten in Korea, of in de Chineesche wateren, behoeven nog niet vermeld te worden. Het zijn slechts schermutselingen, die hier en daar voor vallen. Yolgens bericht uit Korea over Shang hai ontvangen, werden de bewuste Ja pansche krijgsgevangenen, welke door de Koreaansche guerilla-benden waven buit gemaakt, aan de Chineezen uitgeleverd en door dezen terstond onthoofd. De Japansche en de Chineesche troepen te Pingyang schermutselen, maar de slag regens verhinderen alle ernstige operatiën. Yele vreemdelingen, meerendeels Engel- schen, verlaten den Chineeschen douane dienst tot dienstneming bij de Chineesche marine, waarin zij 150 tael (1 tael is f3.60, hetwelk we reeds vroeger hebben mede- geneesheer Prederik kon oen kreet van mede lijden en schrik niet onderdrukken, toen hij den eertijds zoo kraohtigen en sterken man daar zoo bleek en onmachtig zag nederliggen. Die kreet en het fluisterend spreken der waar din doed den kranke de oogen opslaan. Hij zag Prederik met een langen starenden blik aan alsof hij zijn best deed hem te herkennen. Toen wenkte hij met de hand, dat hij nader komen moest, en sprak op zeer zachten toon en telkens afgebroken „Ik wilde u voor mijn dood nog zien." „Dit doet mij genoegen. Gij zijt voor mij niet slecht geweest, mijnheer Thomas. Uwe manier van loven is heel anders dan de mijne; maar gij hebt mij veel beter behandeld dan menig ander." Met deze woorden wilde Prederik dien onge- lukkigen man iets vriendelijks zeggen. Hij had zulk een diep medelijden voor hem opgevat. Maar de kranke soliuddo met het hoofd en wees naar een glas portwijn, dat op de tafel stond. Prederik gaf het hem aan, en hij dronk het half ledig, 't Was blijkbaar zijn doel eenige krachten te verzamelen, om te kunnen (zeggen wat hij op het hart had. Toen ging hij voort: „Niet goed geweest voor u; voor niemand goed 'geweest; voor mijzelven ook zeer slechtu heb ik bedrogen Tegen licht en beter weten aan gezondigd Maar reeds had hij van zijne kraohten teveel gevergd en moest een wijle rusten. De kapitein gaf hom nog een teug portwijn, en sprak: „Mijn vriend, voor een stervenden moordenaar ontsloot de Heiland nog aan zijn kruis den weg naar den hemel. Belijd al uwe zonden voor God. Hoe veel, hoe groot ze zijn. Hij vergeeft om Jezus wil." De kranke schudde met hot hoofd, ou stamelde „Voor mij te laat." En al weder wenkte hij Prederik tot zich. Deze bracht zijn oor dicht aan don mond van den armen lijder. Aldaar ving hij op: „Ik heb u bedrogen op den kruisweg Niet de duivel is bij u geweest. I k heb tot u gesprokon Een siddering ging Prederik door de loden, bij deze herinnering. Die kruisweg met de doods beenderen en al den aankleve van dien en dit BterfbedO, hij kon niet onder woorden brengen wat er in zijne ziel omging. Na eene pauze ging do lijder voort: „Ik heb niet alleen mijn oigen leven verwoest, maar ook dat van vele anderen op allerlei wijzen Nu moet ik storven j en ik gevoel hetik zal mijn rechtvaardige straf niet ontgaan Niemand was altijd zoo gedwoo en gezeggelijk, zoo geheel op mij vertrouwende als gij Nu pijnigt het mij dac ik u in den waan gebracht heb, in den donkeren nacht, dat de booze geest tot u heeft gesproken O, tot mij sprak hij, roaar niet op den_kruisweg, hierbinnen" en hij wees op zjjn hart „Ik was zijn knecht, zijn getrouwe knecht, en nu nu ga ik bij hom het loon voor mijn trouwen dienst ontvangen Hoewel afgebroken had de kranke dit laatste toch met zeker |vuur en grooto krachtsinspanning uitgesproken, Prederiks vader kon het volstrekt niet verstaanmaar Prederik miste slechts enkele woorden. iNu was evenwel de; kranke ook geheel uitgeput. Mot tranon in do oogen zag Prederik zijn holle blikken aan. De vader kwam weder nader en wilde nu eer hij vertrok nog een woordaohterlaten, dat hij moer.do den stervende tot een troost te kun nen worden. Hij greep zijne hand, drukte die zacht en zeide „"Wij vergeven u alles en vergeet dit niet: het bloed van Jezus Christus, (Gods Zoon, reinigt van allo zonden!" De kranke deod zijn best om overeind te komen, maar het mooht hem niet gelukken. Een hevige hoestbui greep hem aan, en daarop volgde weder eene bloedspuwing. De waardin, die hen eerst alleen gelaten had, kwam nu weer binnen. „Ziet ge wel?" zei ze, „dat komt van het praten. De dokter had het zoo stellig verboden." ,,'t Is onze schuld niet," zei Prederik, „hij heeft ons laten komen en had mij wat te zeggen. Horkent ge mij niet meer P Vroeger woonde ik ook op deze kamer." „lieer® mijn tijd!" riep de dikke vrouw, „zijt gij het, Prederik!" Maar er bleef niet lang tijd voor het gesprek, de zieke moest worden geholpen. De zure droppels worden opgozoeht en. hij van het bloed gereinigd. Zóo wilde Prederik hem niet verlaten; maar tevergeefs wachtten zijn papa en hij, dat de heer Thomas de oogen weer zou opslaan. Zo bleven Be zoon van L. Dorsman had het ongeluk, terwijl hij eene op eene aanzien lijke hoogte gelegen dakgoot aan 't verven was, daar af te vallen. Gelukkig werd zijn val gestuit, zoodat hij er zonder noodlottige gevolgen afkwam. Burgem. en Weth. dezer gemeente maken bekend, dat de Gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1895, van den 11 September tot en met den 25 Sep tember a.s. ter visie ligt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld. Terwijl de landbouwer J. v. d. M. gisteren met een wagen beladen met biggen, huiswaarts reed, had hij het ongeluk op den hoek der Schaapsehe weg onder deze gemeente, met wagen en paard van het oprid te vallen. Na onderzoek bleek dat er een big dood was en de wagen erg beschadigd. J. v. d. M. zelf kwam in een sloot terecht, waar hij zich gelukkig uit wist te redden, zoodat hij met een nat pak vrij kwam. Voorzitter: de Heer J. van Schouwen, Burgemeester. Present al de leden. Na opening der vergadering door den voorzitter, worden de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ie. Wordt bij loting uitgemaakt in welke volgorde, in deze vergadering, de stemmen zullen worden uitgebracht. 2e. Wordt gelezen, eene missive van Heeren Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, dd. 28 Augustus/1 Scy><ember B no. 540 (3e afd.) G. S. no. 43/2, daarbij mededeelende, dat de begrooting yan. het 12e Bataljon Rustende Schut terij in deze provincie, is g >edgekeurd en dat het aandeel, dezer gemeente in de kosten 18.73 bedioeg. 3e De Voorzitter deelt mede, dat deze vergadering is bijeengeroepen om te trachten, voor rekening der gemeente, een tweede weegbrug te doen plaatsen en wel, aan den oostkant der haven, op de oude mestkade. Algemeen wordt, het nut van een tweede fairbank, beaamd, en wordt dien overee: koms'ig met algemecne stemmen besloten, nog een fairbank te plaatsen, voor rekening der gemeente, op de Oos telijke mestkade alhier. De hiervoor te maken kosten, zullen gevonden worden uit eene geldleening, tegen den minst mogelijke rente. Verder wordt aan het Dagelijksch Bestuur opgedragen, het noodige te ver richten om de weegbrug zoo spoedig mogelijk in werking te doen stellen. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. In deze gemeente heeft zich een geval van Roodvonk voorgedaan. Op Maandag jl. zijn de eerste suiker peen, op de kaai alhier gebracht. Na de uitkomst rekenende zal dit product niet tegenvallen, zooals aanvan kelijk wel werd gevreesd. Bij Kon. besluit is tot Rijksontvanger alhier benoemd, de heer K. van Schouwen, thans als zoodanig te Hontenisse (Zee land.) Bij de op 5 September jl. gehouden aanbesteding is le. het aansteken en onderhouden van de lantaars der straat verlichting gegund aan Jan Kik, voor 75.en 2e het leveren der benoo- digde petroleum aan C. Tan der Jagt voor f 57.— beide alhier. Voor de as. loteling is de kans slecht, aangezien van de 29 aangegevenen 15 redenen van vrijstelling hebben en er naar gissing minstens 7 zullen moeten worden ingelijfd. Nieuwe Tonge, 12 Sept. Voor de vrijwillige oefening in den wapenhandel hebben er zich alhier 22 aangemeld. Voor de oproeping als voorzanger en lezer in de Ned. Herv. Kerk alhier heb ben zich drie sollicitanten aangemeld. gesloten.Nog een paar snikken, toon jrocholde het in zij n keel, het bloed liep hom aan beide zijden de» inond uit. Ach, hij was reeds opgeroepen voor den eeuwigen Reohter. Erederik dacht aan zijne laatste woorden„Ik ben een getrouwe kneoht van den Booze geweest, en ga nu bij hem mijn loon ontvangen." O, hoe aangrijpend ontzettend is toch het steiubed van hen, die geen hoop hebben; die heengaan met de eeuwige ellende in oog en hart! Op het hooren van hetgeen daar plaatsvond in het aangrezi nde vertrek werd het een oogenblik stil in de gelagkamer, en toen do kapitein er door ging zagen al de bezoekers der herberg hem eer biedig aan. Hij (maakte van dit oogenblik gebruik om hen in korte woorden op dood en eeuwigheid te wijzen nis ons aller toekomst, en op een leven zonder God, dat in] wanhoop moet eindigen, terwijl een vriendelijke Heiland roept: wendt u naar Mij, en wordt behouden." „Ja, mijnheer," waagde het een uit den hoop te antwoorden, „daar moest een mensch meer aan denken, maar het gaat zoo niet." Anderen mom pelden eenige onverstaanbare woorden. Frederiks vader grootte hen allen beleefd en ging zijns weegs. „Hoe vreeslijk is het," zei hij onderweg tot Ere derik, „iemand zoo te zien heengaanWat had hij u zoo dringend te zeggen, mijn zoon Verberg tooh niets voor uw vader." „O neen, lieve vader, 'gij moogt het gerust weten. IIij zeide mij, dat hij mij bedrogen had op den kruisweg, en niet een booze geest maar die over de haven geplaats is nabij het Israëlitisch kerkhof. Door stemgerechtigde lidmaten der Hervormde gemeente alhier, is in hunne vergadering van 11 Sept. tot predikant beroepen Ds. II. II. Barger te Bloemen- daal. De kans voor de jongelingen, geboren in het jaar 1875 en behoorende tot de lichting van 1895, die in do maand October a.s. moeten loten, is dit jaar uitstekend om een nummër te trekken, dat buiten oproeping valt, aangezien van de 12 aangegeven jongelingen er slechts 2 zijn, die redenen van vrijstelling hebben en er naar gissing hoogstens 4 zullen moeten worden ingelijfd, zoodat er zeker 6 vrij kunnen zijn. Nadat den heer Jongejan Psalm 84 vers 3 had laten zingen en de vergade ring verder met gebed had geopend, gaf hij een boeiende schets van de geschie denis van het Chr. Onderwijs in het algemeenen daarna van die te Oud Beieiland sedert 1882 toen de school aldaar werd opgericht en hij daarvan de leiding als mede-bestuurder en als Hoofd onderwijzer op bijna zestigjarigen leeftijd op zich nam. In het bijzonderzette (hij toen de redenen uiteen, die hem, den zeventigjarigen, maar nog krachtvollen man, sedert meer dan 50 jaren hoofd eener school en die geen grooter genoegen kende dan als onderwijzer tot het tijdelijk en eeuwig heil der jeugd werkzaam te zijn, noopten om afstand te doen van zijne betrekking. Hij wenschte te Oud Beierland waar hij zooveel vrienden had, te blijven wonen en daar in zijn levens avond nog te doen, wat zijne hand vond om te doen, tot bevordering van den bloei van het Chr. Onderwijs. Vervolgens wendde hij zich tqt. zijn opvolger, schetste hem de moeilijkheden en bezwaren, aan de betrekking als Hoofd van een zoo bevolkte school met alles behalve bloeiende finantiën en onvolledig personeel, ver bonden, wenschte hem en zijne gade genade, wijsheid en kracht toe en beval hem aan in de liefde der ouders van de schoolgaande kinderen. Daarop stelde spreker voor, den nieuwen onderwijzer en zijne echtgenoote biddend toe te zingen Ps. 134 vers 3 welk zingen door dezen, zichtbaar ontroerd staande werd aange hoord, waarna spreker sloot met een hartelijk en waardeerend woord tot de ouders van den heer Schmid, tot het Bestuur der school, zijne vrienden en collega's van de SWeeling van Chr. Onderwijzers „De Hoeksche Waard", tot de aanwezige predikanten, tot zijne oud- leerlingon, waaronder twee hoofden van scholen, enz. Thans werd het woord hij zelf tot mij gesproken had. Ik ben blij dat ik dit weet; want die kruisweg heeft mij al wat ellende gebracht. Ik meende zoo stellig daar dan Satan te hebben gesproken, en vreesde zoozeer dat deze mij voortdurend onder zijne rnaoht had, dat ik nooit in de eenzaamheid durfde bidden, 't Was of hij iuimer achter mij stond." „Maar had ik u op onze zomerwandeling niet duidelijk uitgelegd, dat het geloof aan die ver schijning dwaasheid is, dat zóo de Satan niet komt. Gij herinnert u toch jwel wat wij daarover spraken. Gij spraakt mij toe ook niet tesren, Frederik?" „Wel neen, papa, ik wildeugaarnegelooven en ik herinner mij ook alles wat ge toen zeidet, maar ik zei telkens weer tot mijzei vod ik zelf heb het tooh gehoord en ondervonden." „Nu, dan is het inderdaad eene besturing der goddeljjke Voorzienigheid, dat wij den man nog hebben gesproken, en de reis wel waard. Vergeet niet, mijn zoon, hoe ontzettend het is to sterven zonder God voor het hart." „O neen, papa, dat oogenblik zal ik nooit vergeten! Wat spijt het mij voor Thomas. Hij was anders zoo kwaad niet voor mij." „Mijn lieve jongen, dan zijn onze verleiders hot gevaarlijkst wanneer zij ons den indruk geven, dat ze nog zoo kwaad niet voor ons zijn." {Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 2