Gemengd ülTieuws. DOODGESCHOTEN. Men seint uit Heinkenszand aan „de Nederlander." Dinsdagmorgen werd de rijksveld wachter Buurman van Borselen doodge schoten gevonden. EEN „LOOPEND" UURWERK. Het uurwerk der gemeentoklok te Veere is sedert eenige dagen defect en heeft zijn werk gestaakt. Om nu toch de gemeentenaren op de hoogte van den tijd te houden, gaat de smid ieder maal dat volgens zijn huisklok een uur om is, naar den toren en slaat daar het uur op de klok. Tel. TER NAVOLGING AANBEVOLEN. Met het oog op do kermis, die 8 dezer te Emmerik is begonnen, heeft de burge meester dezer stad bekend gemaakt, dat het aan jongens beneden 17 en meisjes beneden 16 jaar verboden ia, zich in ga- bouwen of tonten te bevinden tijdens er gedanst wordt. De houders der lokalen worden voor elke overtreding met eene boete van 60 mark bedreigd. --Men noemt nog steeds 23 dezer ala den dag, waarop Caserio voor de juffy to Lyon zal verschijnen. Zeker ia dit evenwel nog niet, want er hebben nog altijd verhooren plaats van andere anar chisten om te weten, of er ook een kom- plot of afspraak is geweest. Uit enkele bijzonderheden over den moordenaar blijkt welk een verdorven wezen dat jonge mensch is. Hj is meestal altjd geboeid, ook in de gevangenis. Bij het verhoor voor den rechter van instructie vroeg hj do riemen wat losser te maken, daar zj hem pjn deden. „De President heefc ook pjn gehad," merkte de rechter op en giug voort. Een grjns kwam op het gelaat van don moordenaar. Op een ander oogenbiik betuigde hj zijn spjt, dat hij den dolk had laten vallen, toen hj Carnot gestoken had; had ik den dolk behouden, sprak hj, dan had ik ook den politieagent kunnen steken, die mj beetpakte. En die agent was oorzaak, dat Caserio niet levend door het volk verscheurd werd. De anarchisten. Te Tur ju is een rjk leerlooier op straat door een anar chist ruet een dolk vermoord. De man had op een vergadering-gezegd, dat't de plieht was van elk burger, om iederen anarchist dood te schieten. Caserio is nog eens in verhooi ge nomen en gebracht tegenover den wapen handelaar to Cette, die hem den dolk verkookt. Beiden herkenden elkander on- middeljk. Caserio verzekerde lachend, dat hij het misdrjf nimmer zou betreu ren; zjn drjfveer wil hj echter niet opgevon eerst voor de jury zal hj spre ken. Zoo antwoordde hij beleefd maar vastberaden op alle vragen van den rech ter van instructie Benoit. De moordenaar van den burge meester van Chicago zal den 13n worden opgehangen. Verdronken. Dinsdag werd uit het kanaal to Eindhoven het Ijk opgo- vischt van een schippersknecht, die waarschijnlijk van do Eindhovensche kermis komende, in de nabjheid van zjn schip to water was geraakt. In de Berljnsche Kreuzzeitung kwam dezer dagen het volgend verina- keljk berichtje voor: „Toen korten tjd geleden de Koningin-Regentes in Den Haag een kinderbewaarschool bezocht, bezichtigde zj bj deze gelegenheid, on der leiding van de directrice, ook de keuken, waar „Aaltje," de kundige keu kenmeid, reeds jaren haren scepter zwaai de, Nadat de Konigin eenige spjzen geproefd' i ïj opende de directrice dè grooto keukenkast om de inrichting daar- van uit te leggen. Maar o schrik daar kwam een man te voorschijn, dio met gebogen hoofd stom voor de bezoek sters bleef staan. „Aaltje" werd door blikken als doorboord, doch zij doorstond die met een vingerwijzing op liaar grijze haren. Eindelijk kreeg de snoodaard zijn spraak terug en stelde zich voor .als redacteur van het Dagblad voor Zuid- Rolland en Gravenhage. Om een ge trouw bericht van dit hooge bezoek te kmiiisa maken, had hij zich in de kau- lceukast laten insluiten." Te Hillegom is een jongmensch, ze kere B., die met een vriend eon eind op da atoomtram meereed, bij het afspringen (laaronder geraakt. Zwaar gekneusc werd hij naar de ouderlijke woning gebracht, waar hij spoedig overleed. Een heer, die voor zijn ploizior eeni ge dagen in Amsterdam logeerde, viel Dins lagavoud van de trap eenev woning op de Mauritskade. Lïij \V9rd dood opgenomen. Te A.bbekerk is ten gevolge van de buitengewone hitïe eoa arbeider op het hooiland door eo zonnesteek getroffen en spoedig daarna overleden. Een arbeider uit Oosterbeek, werk zaam aan do steenfabriek van den heer T. te Drial, is bezig zijnde op een in de Rijn liggend schip, achterovergovailen en in de diepte verdwenen. De ongelukkige laat een „vfou w met vier jeudige kinderen na. Plaatselijk ï¥iewws. Sommelsdijk. Üaze vroegere dorpsge noot, den WelEdelen Heer Mr. A. Mijs te Leiden, heeft met gunstig gevolg, zijn examen afgelegd, voor hot tweede gedeel te van het Notarieël Staatexamen. Met het plukken en verzendon der zwarte bessen is alhier een aanvang ge maakt, de opbrengst is dit jaar zeer ruim, ofschoon de bessen niet zoo groot van stuk zijn. De prijzen zijn echter gering, daar men slechts 6 cent per kilogram krijgt. Do Heeron A. G. Breen te Goedereede en L. J. H. Koert te Den Bommel, hebben beiden met gunstig gevolg, hun examen afgelegd aan de Rijkslandbouwseiiool te AVageningen en zijn daardoor van B. I tot B. Jfl overgegaan. Overzicht van den Burgelijkeu Stand der Gamee te Sommelsdijk, over het eer ste afgeloopen halfjaar van 1894. Yan 1 Januari tot 1 Juli 1894 werden: Geboren 26 M. en 18 V, waarvan 1 M. niet tot de bevolking dezer Gemeente behoort, terwijl eene erkenning heeft plaats gehad Ovor- leden 7 M. en 9 V. waarvan 4 M. eu 4 Y. ongehuwd, 3 M. en 2 V. gehuwd en 3 we duwen waren, 18 Huwelijken voltrokken, namelijk 15 tusschen jongmans en jongo- dochters eu één tusschen een gescheiden manen jongedochter eueeneechtsoheide- ning ingeschrevon, tusschen een jongman en jongedochter. De jongeheer J. C. de Gait, leerling van den heer Yan Rijsinge, te 's Hage, slaagde aldaar voor de vijfjarigeen driejarige IIoo- ger Burgerschool. Middelharnis, 10 Juli. Zaterdagmor gen ontlastte zich boven deze Gemeente een hevig onweder, dat gepaard giug niet een weinig hagel, die echter aan de te veldstaande gewassen geen sohade be rokkend heeft. Den landbouwer van Eek, trof het ongeluk, dat een van zijn paarden dooi den bliksem werd gedood. 11 Juli. Heden middag had den land bouwersknecht C. Appel alhier het onge luk terwijl hij mot een paard naar de weide reed daar af te vallen en het sleutelbeen in de linkerschouder te breken. De kinderen van de hoogste klasse der Geref. Weeshuisschool gingen heden mor gen een uitstapje maken naar Rotterdam. Te negen uur daar aangekomen, stapten zij in gereedstaande trams, die hen naar I de Diergaarde brachten. Na dozo in alle richtingen doorkruist te hebben, ging het naar de handelskade, kwamen de kinderen te ruim één uie in het volkskoathuis op de Kipstraat, waar zij het middagmaal gebruikten. Versterkt door de voedzame spijzen IN HET BOSCH. keerden zij naar de Stoomboöt „Middel harnis" terug, en kwamen te 6 uren we der alhier aan, wel wat vermoeid, doch zeer voldaan, Voldaan en tevreden over de vriendelijke bejegening van kapitein, conducteur, bootsknechts, hofmeester en helpster, die allen hebben getracht het èn geleiders èa kinderen zoo geriefelijk mogelijk te maken. Een woord van har- telijken dauk komt ieder van hen dan ook toe! Voldaan en tevreden, omdat de kinderen veel hadden gezien, wat hun ten eenen male onbekend was; de Diergaarde en haar Museum zullen dan ook niet spoedig uit de gedachten gaan; evenmin als ze de groote stoombootcu zullen vergeten, in de Maas gemeerd. Yoldaan, omdat de melkende krentenbollen heerlijk smaakten, en het middagmaal uitstekend was. Geen wonder dan ook, dat de kinderen vroolijk en blijde waren en de liederen zongen, door het Hoofd der School voor „de reis naar Rot terdam" en „de terugreis" vervaardigd. Jamrne:, dat het ongunstige weer iets van,dé vreugde vergalde. Stad aan 't Haringvliet. Door een der steurvisschers alhier ia eea steur gevangen die, op de fairbank gewogen, niet minder dan 158 kilo's woog. Tegeljjk had onzen beurtschipper op Rotterdam de aardigheid zich eens te laten wegen hij haalde het respectabele gewicht van 104 kilogram. Waarlijk geen kleinigheid. Enkele boeren zijn hier reeds begon nen met het snijden der gerst. Ooltgensplaat, 10 Juli. Heden werd de Schooljeugd der le openbare School onder toezicht vau il.H. Onderwijzers op aardige wijze verrast, wijl de Heer C. J. H. v. d. Broek van Middelharnis ver gunning had gegeven tot het bezoeken van zijn Plantage, r/2 uur van het dorp gelegen. Het gobi-uiken van fruit werd dankbaar aanvaard en zingend kwa:- ou de kleinen dan ook terug verzadigd en mat goed gevulde petten, zakken hoe den enz. Nieuwe Tong», 10 Juli. Aanstaande Maandag, 16 Juli des voormiddags ten 10 ure, zal alhier, in do herberg van den hoer Jb. V reeswijk, vergadering worden ge houden, van aandoelers iu de Meestoof van Nieuwe Tonge. De navolgende punten zullen ala dan, behandeld worden: lo. mededeeling van het geou tot heden is gedaan, 2o. voorstel tot bjjeeubrenging der banoo.ligde gelden, 3o. vaststelling reedhuur, 4o. boiooning stoofvolk, 5o. benoemiug drooger en 6o. idem eener machinist. Doorde gemeente Veldwachter J. Hage alhier, is proces-verbaal opgemaakt tegen Anna v. d. K. en Au na v. V., beiden arbeidsters alhier, die naar men vernoemt, ver lacht worden, eeuig lint te hebben ontvreemd, van oen kar, toebehoorendc aan I. d. W. te O. T. Herkingen, 10 Juli. Aan deu heer F. de Hes, is bij Koninklijk Besluit, een pensioen als Hootd der O. L. School alhier, toegekend van f 740 's jaars. Dirtsland, 10 Juli. Do heer C. A. Bakker alhier die onlangs zijn acte als hulponderwijzer verkreeg, is als zoodanig te lledel benoemd om 15 Aug. in functie te treden, welke die benoeming hoeft aangenomen. In een gezin alhier waar de vader en 3 kinderen aan de tyfhus lagen, is de man daaraau overledennaar men ver neemt zijn de overige beterende. Melissaut, 11 Juli. Van wege het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden dienst, is ieder der in deze gemeente wonende behoeftige oud- strjders C. d. B. en B. K. een bedrag van 10. uitgekeerd. Dat dit bedrag daar de 82 jarigen dank baar in ontvangst werd genomen behoeft niet te worden betwijfeld. Stellendam, 10 Juli. De geneesheer B. ter Cock, alhier is beno< md als zooda nig te Miliingeii, welke benoeming hij zich heeft laten welgevallen en den 15 Augustus as. aldaar, zijn nieuwe "betrek king zal aanvaarden. De heer W. J. Aalders, cand. te Am- besloot de regesring der Unie tot het iu bezit nomen van de Northern Pacific en Union Paci ficlijnen, welke thans door de federale krjjg» ovorhodon worden beheerd. Dat is vooral geschied om den geheel ontredderden postdienst te hand haven. Honderden brievenzakken heeten verloren te zijn. Te New York ontving men sodevt een week de brieven uit California niet. Velofabrie ken in de Oostelijke staten zijn voornemens te sluiten. Het spoorwegpersoneel te Pittsburg heet thans ook tot werkstaken geneigd te zijn, evenals dat te Buffalo. Telegrammen uit veel plaatsen melden nieuwe werkstakingen eu gewelddadigheden, welke door de geheels per» worden afgekeurd, uitgezonderd in California, waar de bladen de werkstakers toejuichen. Groote openbare vergaderingen te San Franoisco en Oakland namen moties van afkeu ring aan over Cleveland's inmenging, alsook over het spoorweg-monopolio van den staat. Zij eisehten inlgving in do eerste plaats van alle bemiddelden bij liet leger. De bond der arbeiders te New York vergaderde Dinsdag voor de stem ming over gelijksoortige motion. De „ridders van den arbeid" hielden Dinsdag een groote vergadering om te beslissen of ze zich bij de werkstaking zullen aansluiten. Hiertoe spoort ook het bestuur van den bond dor arbeiders van liet bouwvak te Chicago aan. De aanvoerders der werkstakers zonden aan Cleveland een krachtig protest tegen zijn inmenging. De blokkade dei- spoorwegen te Nieuw Mexico en New Orleans heet opgebroken te zijn, terwijl tevens vele aanvoerders der werkstakers zijn gearresteerd- Het personeel der spoorwegen in Omaha en Louisville weigort de werkstaking voort te zetten. De schatkist staakte die geldzendingen naar hot Westen. Men berekent dat de werkstakers reeds 6 millioen dollar waarde aan eigendommen hebben vernield. De werkstaking kost 1 miliioen dollar por dag, onkel aan loonen. Volgens de laatste beriohteu uit Chicago begin neu de werkstakers thans de spoorwegbruggen in brr.nd ts steken, waardoor op vele punten het verkeer gestremd wordt. Da politie te Chicago heeft een oompiot ontdekt om de openbare gebou wen met dynamiet in de lucht te doen springen. Te Cincinnati verergort de toestand, waar de centrale arbeidersbond, en ook een nieuw opge rich te viouwenbond de algeineene werkstaking prediken. Te Chioago hebben de leiders der werklieden vereenigingen beslist dat Dinsdagmiddag eene algemeene werkstaking zou intreden, tenzij de bestuurders der Pullman Car Comp. in een scheidsgoreoht toestemmen. Do werkstaking zal aJIo takken van nijvorkoid omvatten bouwlieden^ slagers, bakkers eu de beambten van alle spoor wogen. De voorspelling, dat de roomschen in ÏSuitscli- iaiid liun zin niet zouden krijgen ten opzichte van do wereld toelating der Jezuïeten, is uitge komen. De Bundejrath heeft hot wotsoatvverp be trekkelijk de opheffing der wet tegen do Jezuïeten verworpen maar hot voorstel van Beieren, om de Redemptoristen weer toa te laten, aangeno men. De Jezuïeten blijven das in Duitschland goweord. Do verscherpte wetten tegen de anarchisten, door de regeering van Italië voorgestold, zullen weldra in werking treden. De kamer heeft met 197 tegen 43 stemmen het wetsontwerp op ont plofbare stoffen en met 199 tegen 41 het ontwerp op do persdelioten aangenomen. Een verboden wapen, niet in de wet ge noemd. De Leidsehe politie heeft prooe3 ver- buai opgemaakt tegen een vrouw uitdeYander "Werffstraat, die, na eou heftige woordenwisseling over eikaars gedragingen, haar buurvrouw een ketel kokende koffie over het lijf wierp. Hoe warm heets H, Gron. Ct. meldt, dat ten gevolgo van de ondraaglijke hitte in een boot, liggende in het Botordiep to Groniugou, een-ge scbapou gestikt zijn en dat bij onderzoek bleek, dat het vet dezer Hooglandster sobapou gesmolten was Als een bewijs, boe groot de verzoudiug van nieuwe aardappelen naar Engeland is, dient, dat dezer dagen door één commissionair daar heen verzonden zijn verschillende partijen, tot een waardo van f60.000. Door een stier aangevallen. De vrouw van den landbouwer Ziramor te Heinzendorf begaf zich dos middags uaai- don stal om deu stier los te maken, daar 't gebeele personeel op het veld arbeidde. Het dier, dat men als goedaar dig besobouwdo, koerde zieh eensklaps tegen ile vrouw on takelde liaar op de afschuwelijkste wijze toe. Toen een landbouwer uit de buurt te hulp snelde, was do vrouw reeds een lijk, waarop bet razende dier nog steeds zijn woede kooide. Om den stier zijn slachtoffer te ontrukken, sloeg de buurman] met een ijzeren stang op het dier los totdat men er eindelijk in slaagde het weder vast te binden. Toen eerst kon 'tlijk wordon opgenomen. Een balcnn ingestort. Bij den intocht yan den jongen Koning van Servië te Constau- tinopel is een balcon ingezakt, dat door zjjn zwakken houw op 3 of 4 personen berekenl, nu niet minder dan 25 kijksrs moest dragen. Allen, die er op waren, deden een val van 2 meier. Twee vrouwen werlen terstond gedood en van zeven anderen, die ernstig gewond werden, zijn reeds twee overleden. don grond der zaak was dc redeneoring van de terroristen van een eeuw gelodon dezelfde als die van de hodendaagscho anarchisten. Is hot niet merkwaardig dat de kleinzoon in vollen voorspood op den hoogste trap der samenloving valt als slachtoffer van dezelfde theorie van wegdoen door (looding, waarmede de grootvader het land heeft helpen regeeren en dat ten slotte beider overblijfselen in het Panthéon terecht komen Do opmerking is treffend. Lazare Carnot, de gevierde revolutionaire hoofdman, hielp het revolutionaire schrikbewind om de oude regeer ders van Frankrijk te guillotineeren. Hij was de medewerker van Robespierre. Hij stemde voor den dood van zijnen vorst, Lode- wijk XYI. En de kleinzoon van den vorstenmoorder, de telg uit het revolutionaire geslacht der Carnot's, valt door den inoo'-ddolk der anarohisten, die dezelfde leer maar ruwer en verder ontwikkeld huldigen en in toepassing brengen als zijn grootvader heeft beleden en uitgeroerd. Gods oordeelon zijn ondoorgrondelijk, maar zijne rechtvaardigheid treedt in do geschiedenis der volken en geslachten soms zeer helder aan het licht. De Heero hoeft gesproken, dat Hij de misdaad der vadercu bezoeken zou aan de kin doren tot in het derdo on vierde geslacht der genen die Hem haten! „Hoe ondoorzoekelijk zijn Zijne oordeelen en onnaspeurlijk Zijns wogen." ®e anarchie In Amerika. President Cleveland heeft eens proclamatie uit gevaardigd, waarin do staat van beleg te Chicago wordt afgekondigd. De president gelast allen, die aan onwettige samenscholingen en vergaderingen deelnemen, uit een te gaan. Yóór 12 uur Maan dagmiddag werden beslissende maatregelen geno men tegen hen, die aan de aanmaning geen g6volg geven. Zondag is het te Hammond, bij Chicago, tot eene botsing gekoinon. De federale troepen schoten op de werkstakers, doodden er vier en kwetsen er twaalf. De toestand is ernstig. Er zijn versterkingen heen gezonden. De politie werd gewaarschuwd, dat anarchistoa in de vrcemde- lingenwijk hun handwerk uitoofennen. Eene al gemeene werkstaking is op verschillende spoor wegwegen in het Westen en Zuid-Westen bevolen zoo ook te Buffalo. To Hammond, bij Chicago, heeft de menigte hot telegraaf-bureau vernield, goederentreinen doen ontsporen, waarbij een vijf tal beambten, een doodeljjk, werden gewond, een salonwagen verbrand en versperde met dat al het treinenverkeer. De gouverneur van Idiana heeft 750 man militie naar Hammond gezonden. De toestand te Chicago is nog niet verbeterd. De regeering gaat »t«9ds voort uit verschillende streken troepen naar de stad te zenden. De Pennsylvania Spoorwegmij. maakt bekend, dat 667 van haregoederonwagens, waarvan een lOOtal gevuld waren, verbrand zijn. Zondag handhaafden te Chicago gewapenden den vredo. Twaalfduizend man uniotroepon en staatstroep m bewaakten hot station en zorgden voor den geregelden loop der treinen, die zij tegen de volkshoopen beschermden. De unietroe pen, die meerendeels uit vreemdelingen heeten te zijn samengesteld, omsingelen de uniegebou wen, waarin de kelders der schatkist zicli bevinden, vanwege de bedreiging der anarchisten, dat ze de gebouwen met dynamiet in de lucht willen laten springen. De brandweer van Chioago ia, naar gezegd wordt, geheel uitgeput, doordat ze zestigmaal binnen tweemaal vier en twintig uur is gealarmeerd. In dezen ontroddorden toestand is liet ergste van alles nog, dat er niet eens samenwerking bestaat tusschen het gouvernement van den Staat Illinois en de regeoring der Unie. Het gouvernement van Illinois kan niet dulden, dat president Cleveland zich met de troebelen inlaat. Ook de stedelijke overheid van Chicago vrorkt niet samen mot de Unietroepen. Toen de burgemooster werd gevraagd of bij wou samenwerken met de unietroepen,antwoordde hij: „Wij hebben met de unietroepen niets uit te staan." Door den nood gedrongen, is men eindelijk wel genoodzaakt geworden om gemeenschappelijk op te treden. De staatstroepen en de politie bewaken nu de stations, alsook de magazijnen, terwijl de unietroepen de treinen vergezellen. Deze zullen echter niet aanvallenderwjjze te werk gaan, tenzij de mayor het verzoekt. President Cleveland gaat, ondanks alle aanvallen, voort zich kraohtigmetde zaak te bemoeion. Drieduizend man Unietroepen staan in de Oostelijke staten gereed om naar Chioago te trekken, ongerekend de nationale garde der staten New York en Pennsylvania (twintig duizend man). Gelijktijdig een leven sleepte hij voort! Met Pieter en zijne vrouw en dio drie kribbige deernen heideplanten zoeken, heibezems binden, sparappels opsoharre- len, houtsprokkelen, al deze dingen verkoopen; botten- en beenderennegotiedoondat was zijne bezigheid. En als hij eens gestolen ware, of hoe dan ook aan zijn ouders ontvreemd; als die officier eens zijn vader was als als O het begon den knaap te duizelen! Hier in de buurt! Als ik eons wegliep zoo redeneerde hij eindelijk, verder den afgebroken draad weer opvattend. Als ik mij eens bekend maakte! Maar ik weet niet bij wien. Ik weet mjj eigen naam niet, misschien noemde mijn vader mij niet Frederik. 't Zou mjj niet baten of ik al betuig de een rijk kind te zijn zie .nijne armelijke kleeding! Ook kan ik niet lezen en gohrijven zoo als de rijke liedenMaar d i t kan ik toch doenik kan goed opletten wat Pieter en zijne vrouw met elkander spreken, misschien hoor ik dan nog meer. 't Schijnt, dat de arme jongen toch eindelijk ingesluimerd is, want toen zeer vroeg in den mor gen, als bet nog priomdonker was, de bedelaar of bezembinder hoe gij ham noemen wilt is mij om het even; gij zoudt zelfs roover en dief tot hem kunnen zeggen zonder hem in zijn fatsoen te tasten toen hij (zegik)Fredrik riep om weg te trekkon, deed deze e m paar grooto verwonderde oogen open, en riep alsof hij droomde: Ja, ja, mijnheor de offioier!" 't Was blijkbaar uit de drooiuen- werold, dat dit woord kwam, moar het deed Pieter schrikken, en een duister vermoeden greep hem aan, dat wellicht Frederik iets mocht bemerkt hobben. In allerijl werd de kruiwagen met bezems weer opgepakt, en hot zestal ver dween, terwijl de geit, het varken, hot kalf en do kippen hun een goede reis wensohten al knorrond en blatend eu kakelend. Het voe was uit de naohtrust opgesohrikt. Om zes uur wreef Harmen de knecht zich de oogen uit. Hij was juist wakker gewoi den door het blaffen van Caro. Daar zult ge liove leven hebben, daoht hij, nog altijd met de sombeie voorgevoelens van den vorigen avond vervuld. Haastig kleedde bij ziob aan en begaf zioh met een griep gewapend naar de achterdeur. Hoe vreemd stond hij daar evenwel te kijken, on wolk een gek figuur maakte hij toen hij do deur openend een jong meisje v< or zioh zag met een groote koperen melkkan aan den arm en de vraag op de lippen „Och Harmen, zou vrouw Petersen mij niet kunnen helpen aan een kan ot tien room Ik moet vandaag zooveel melk leveren!" „Welzeker kan de vrouw dat", antwoordt Har men, en meteen klopt hij Teuuisje opdensohouder op eene wijze, die laat zien hoe gaarne hij haarziot. Heeft Caro tegen u zoo geblaft vraagt hij verder. „Ik had de griep al ter hand genomen, want ik vermoedde onraadge komt ook zoo vroeg." Al keuvelend met Teunisje begint Harmon eindelijk het bedelvolk in de sohuur te vergeten, en treedt deze daarna binnen beladen met een paar emmers varkensvoer. „Die slokkers zullen meenen dat dit voor hen is," bromde by tusschen de tanden; maar jawel, de slokkers zijn verdwenen, on wat is nog meer verdwenen? Dat zult ge hooron, lezers. „Baas!" roept Ilarmeri onmiddellijk daarop weer in don koestaltredendo stonden er niet twee groote baggerlaarzen van u in de schuur?" „Zeker Harmen, in den hoek bij het geitenhok." „Preoie»; nu ze zijn geblazen, hoor. En hingen er niet vier mooie sohapenvaohten aan de hanebalkon?" „Zeker, dat weet jo zelf immer» ook wel!" „Wel ja ik, maar ik wil maar zeggen, dat die ook geblazen zijn." „Wol nu zal ik jo krijgen!" „En dan dat halve mud knollen, dat naar burgemeester moet met die stuk of wat roode kooltjes alles weg, man, alles weg." Harmen vertelt dit met een zekeren triomf, want hij heoft voorspeld, dat dit bedelvolk niet veelgoedi in den zin had, en nu was zijne profetie uitgekomen. „üadeljjk naar burgemeester, Harmsn," zogt boer Petersen, „geef het aan uit jmijn naam, laat hem dadelijk don veldwachter er op afsturen." Harmen ging naar don burgemeester en kwam met den veldwaohter terug, dio alles op do plaats zelve moest opnemen en procesverbaal opmaken, zooals hij het noemde. Daarna keorde hij naar den secretaris terug, cm verslag te doen. Tot den mid dag liep hij een uur links en rechts, maar zonder iet3 van het bedelvolk te vernemen en 's avonds zat Poterson bij den burgomoestor achter de kachel en zei deze: „Ja, boer Petersen, wjj zullen ons best doen om het volk nog in to halen of op het spoor te komen; maar 'tis best mogelijk dat er niet voel van terecht komt. Go moot met zulk ijolk voor zichtig zijn. Ik herinner mij nog ultjjd van vóór tien jaren die treurige geschiedenis met mijn neef, den huzarenofficier. Gij weet nog wel dat die toen bij mij gelogeerd was met vrouw en kind, on hoe dat jongsken weg raakte en nooit terecht gekomen is?" „Ja wel, burgemeester," antwoordt Peterson. „In dien zomer werden wij als het ware over stroomd met al zulk bedelvolk. Die menschen zijn tot alles in staat. Ik heb altijd nog Bpijt dat wij dien bazemkoopmau niet gevisiteerd hebben. Op dien man had ik sterk vermoeden, en wat eigenaardig is: ik kreeg hom na dien tijd nooit weer te zien." „Onze Darmen had ook geen goed oog op dat volk, maar ik heb ze niet eens gezien, eu mijn vrouw, die nog al meêlijdig is, wa» hun voorspraak, bargomeestsr." „Eu wat zogt uwe vrouw nu, Petersen?" „Ja, heer burgemeester, wat zal zo zeggen 't spijt haar." Eu boor Petersen nam aficheid van don bur- gomeoBter, zich vast voornemende geou vagebon den meer in zijne sohuur toe te laten./oo dempt men, naar het spreekwoord zegt, den put als het kalf verdronken is. HOOFDSTUK II. Acht dagen later treffen wij liotzolfde gezel schap weder aan. Do veldwachter van Ileurne on do burgemooster van Aalton hebben torer- geefs naar het zestal geïnformeerd. Ze konden I nergens hun spoor terugvinden. Wij herkomen ze evenwel dadelijk tusschen Nijmegen en Cianen- burg, in de boaohaehtige strook, waar Nederland en Pruisen elkander naderen. Ziet ge daar die bouwvallige hut tusschen de denneu? Vroeger woonde daar oen eenzame en eerzame houthakker en boschwaohtor met vrouw en dochter, en toen de vrouw stierf, nog jaren lang met do dochter alleen. Toon is ook de doohter van hem heengegaan, niet naar het graf, maar naar het Prnisland, om de vrouw van een ambachtsman te wordon. Eindeljjk kwam de dood don bouthakker uit zijne eenzaamheid vorlossen. Men vond hem op zekeren dag voor overgebogen met het hoofd op zijn ouden Bjjbel iu zittende houding aan deu verweloozen disoh. Hij was niet meer iu het land dor levenden en werd door hot annbesunr ter aarde besteld. Nu zal de lezer weten, dat deze streek meestal bewoond wordt door Rooinsch-Katholieken. De omstandigheid, dat men hora had gevonden met het moodo hoofd, van zorg en arbeid en kommer zwaar, op het Boek der boeken geleund dio in ons oog voor dat lijk eene benjjdenswaardige positie is maakte dat hij niet ingewijde aarde moelit worden begraven; en had men in zjju leven er nooit over gedacht of de stille hutbewoner ook kettersche gevoelens koesteren zou nu wa» het overtuigend bewezen, dat hij met hevige kettorjj wasbesmat. Hoe zmdarliog, dat in het oog van Romo de Bjjbel on kettorij steeds bij elkander schjj nen te behooren! Zoo groot werd nu do veraohting zjjner nagedachtenis, dat niemand aanspraak maakte op do oude hut, ja zolfs ,werd zjj als een vorbljjf van spoken of booze geesten angstig gemeden, (Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 2