Het is dus maar de vraagin hoeverre wil men den godsdienst weer in eere herstellen; als gewetensver schrikker voor de armen, of als de bezielende kracht voor geheel het menschdom. Doch hoe deze keuze ook uitvalle, het is reeds eene aan vankelijke triumph voor het christen dom dat men in ongeloovige kringen weer met den godsdienst gaat reke nen. Helaas, met het oog op de voorspellingen van onzen Heere en Heiland moeten wij vreezen, dat de afval van zijn dienst zal toenemen op het einde van deze bedeeling zal dit zeker zoo zijnmaar mocht er thans nog een groote kern van belijders weer opleven, en voor het minst het eens zoo rijk door het Evangelielicht bestraalde Nederland weer terug ko men op de welbeproefde paden onzer gereformeerde vaderen, dit zou heer lijk zijn. Plaatselijk Nieuws. Nieuwe Tonge, 15 Mei. De vorige week had een oul ingezetene, A. v. d. Velde, het ongeluk om van de zolder te vallen, en werd daardoor inwendig zoo ernstig gekwetst, dat hij eenige dagen daarna overleed. goedachten. Er zijn indrukken die nooit vergeten worden en soms hebben twee menschen slechts noodig elkaar even in de oogen te zien, om elkanders wezen geheel te begrijpen. Wie aan oog en hart bescheiden eischen Stelt, vind spoedig wat hem bevredigt. Wie nooit door kreupelhout liep, heeft weinig kans ooit groote hoogten te be stijgen. Het groote geheim om veel te kunnen doen en toch veel tijd te hebben, be staat daarin, dat men altijd het eerst dat werk verricht, wat het meeste haast heeft. Zoo bescheiden is geen levenskring, of wij kunnen nuttig zijn. Ook uit de hut op de heide kan het licht van de kleine lamp voor den reiziger een baak in zee wezen. Bü de opening der Kamers der Sta ten-Gone raai/: op Woensdag j.l., word door de Heer Roël <j4 volgende Vroonrede gehouden. Mijnt Heeren! De Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, heeft ons opgedragen deze zitting van de Sta ten-Generaal in naam der Koningin te openen. De uitslag der jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, raadzaam geoordeeld om tot eeno bevredigende regeling van het kiesrecht te komen, heeft het vorig Kabinet aan leiding gegeven tot het verzoek van zijn taak ontheven te mogen worden en het Ministerie dat in zjjn plaats met de leiding van 's Lands zaken werd belast, ziet zich daartoe geroepen als gevolg van buitenge wone verkiezingen, met het oog op een bepaald staatkundig vraagstuk uitge schreven. Bij de bepaling der taak die het nieuw opgetreden Kabinet zal hebben te ver vullen, staat regeling van het kiesrecht op den voorgrond. Die regeling zal, wil zij aan recht matige wensehen voldoen, op breeden grondslag moeten worden gebouwd en behoort, naar het oordeel der Regeering voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden gelijktijdig te geschieden. Een herziening der wet op de perso- neele belasting, reeds lang in uitzicht gesteld, is te meer noodig geworden na de invoering van de belasting op bedrij fa- en andere inkomsten. Een nadere regeling van de verhouding tussohen de Rjjks- en Gemeente finan cien, gepaard met wijziging der bepalin gen omtrent belastingheffing door de Gemeenten, is mede te beschouwen als een dringende eisch des tij Is, waaraan zal moeten worden voldaan. Aan deze hoogst gewichtige, ofschoon beperkte, taak wenscht de Regeering in het bijzonder hare krachten te wijden. Andere onderwerpen van wetgeving zul len mede naar mate 's Lands belang dit vordert, worden voorbereid en ingediend, waarbij echter rekening zal worden ge houden met de noodzakelijkheid, dat daardoor hetgeen in de eerste plaats moet worden afgedaan, niet worde vertraagd. Moge, onder Gods zegen, onze gemeen schappelijke arbeid strekken tot heil van het Vaderland. Door de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, daartoe gemachtigd, verklaren wij deze zitting der Staten- Generaal, in naam der Koningin, te zijn geopend. WOLftËRGM RER AARDE. De regcering van de Transvaal maakt toebereidselen om met een Kaffer stam oorlog te gaan voeren. De „Times" verneemt uit Kaapstad, dat volgens berichten uit Pretoria de regeeringsartillerie Dinsdag naar Zout- pansberg gezonden zal worden. Er zullen 1500 burgers opgeroepen worden. Men beweert dat het hoofd Magato vriend schappelijk gezind is, maar dat de hou ding van Mallaboek redenen tot onge rustheid geeft. De werkstakingen der mijnwerkers in Oosteui'fjk breiden zich nog meer uit. In de kolenmijnen van Poolsch- en Moravisoh-Ostrau is het aantal werksta kers reeds tot over de 20,000 gestegen. Zij eischen hooger loon en een acht- urigen werkdag. Deze eischen worden hun evenwel geweigerd. De arbeiders blijven bij hunne verkla ring, dat de gendarmes te vroeg en vol komen noodeloos van hunne wapenen heb ben gebruik gemaakt en niet alleen dit, maar ook de maatregel der overheid, die uit vrees voor wanordelijkheden degedoo- den 's nachts stilletjes door soldaten heeft laten begraven, maait dat de opgewonden heid niet tot bedaren komt. Twee van de aanvoerders der beweging zijn, onder be schuldiging van de werklieden te hebben opgeruid om de gendarmes onder den voet te loopen, in hechtenis gonomen. De werk stakers hebben besloten zich liever de ergste ontberingen te getroosten dan het hoofd in den schoot te leggen. Het conflict tusscheu Ri*a.zllië en Portugal heeft dat gevolg gehad, dat de tegeering van eerstgenoemd land alle staatkundige betrekkingen met Por tugal heefc afgebroken. Peixoto heeft aan den Portugeeschen minister-resident zijn paspoort gegeven en bevolen dat de Braziliaansche legatie te Lissabon zich zou terugtrekken. In den Senaat van Delgië zijn de jongste aanslagen der anarchisten ter sprake gekomen. Enkele loden betoogden, dat thans de maatregelen tegen de anar chisten geheel onvoldoende waren. De minister van justitie beantwoorde de sprekers en sprak zijn afgrijzen over deze wandaden uit. Hij zal eene hernieu wing vragen van de eertijds voor de vei ligheidspolitie toegestane kredieten ook acht hij het strafwetboek op dit stuk on voldoende. De minister van landbouw zeide dat er ook maatregelen zullen ge nomen/worden tegen het in bewaring hou den yan ontplofbare stoffen. Doorom verzoek ik je, voor het* arme dier een genadige sententie. De gestolen dief wordt voor eenige maanden op 's lands kosten gehuisvest - Wederom heefc er te Parijs een dynamietaanslag plaats gehad. Het was gisteravond omstreeks 11 uur in de Avenue Kleber. Een bom ontplofte voor het huis no. 42, bewoond door de zijde-fabrikant Gemeng-d lieuws. DE GESTOLEN DIEF. De president. Beschuldigde, sta op. Uit de akte van den rechter van instruc tie blijkt, dat ge een paard, behoorende aan den heer B., uit de weide gestolen en het op de markt te A. verkocht hebt. Hebt ge hieraan nog iets toe te voegen Besch. Toe te voegen Nou, da's me ook eene mooie, zoo'n rechter van dis- truclie! Toe te voegen Neen, hoogmo gende rechter, daar moet heel wat af! 't Is maar niks om een eerlijk man zoo'n bagatelletje voor de voeten te gooien maar bewijzen, weet je, dan komt er wat anders kijken. Pres. Wat? Durf je, na de getuige nissen tegen je in gebracht, nog ontken nen Besch. Getuigenissen? ksvaje tongen, hoogmogende rechter, kwaje tongen, an ders niet! Maar 'k zie jou an voor een knap mcnsch en ik wil je alles vertellen, precies zooals het gebeurd is. Pres. Als je 't dan maar wat kort maakt. Besch. Ik heb anders al den tijd ik heb niks te verdienen 1 Je moet dan weten, hoogmogende rechter, ik neem afscheid van me Saartje, een best wjjf 's morgens om zes uur. Ik stap de poort uit den weg op naar W. Nouw je weet et of weet et niet maar ik zal je et vertellen, t's vier uur loopends, Ik loop de wei in dat wint me een kwartier uit maar daar staat me vlak voor de uitgang een paard, dwars op het pad 'n mooi beest maar kwaad, als de draak van Babyion 'k Wil voor langs, 't bijt naar me! 'k Wil achter langs, 't slaat naar me Ik roep poeah'k denk, 't zal gaan loopen. Jawel't blijft staan als de ezel van Billeam. Pres. Besch., maak het kort of ik ontneem je 't woord we weten toch al waar ons aan te houden. Besch. Een oogenbiikje geduld, hoog mogende rechter ik heb wel zes weken achter de grendels motten zitten, in priva tief arrest, voor je me voor] je toonbank hebt laten roepen Maar nou zal je 't hooren Nou, ik most toch voorbij. En aan bijten, en sohoppen had ik het land Sam, zeg ik, je hebt gommelastiek geleerd; spring over 't beest heen. Wat doen ik Ik neem de beenen onder den arm, ik loop ik spring, maar owai, mis, ik kom midden op het beest en zal ik gezond zijn, daar gaat 't met me er van door. Pres. Dus wil je ons wijsmaken, dat het paard jou gestolen heeft? Besch. Wis en waarachtig heef i 't! Dat heb je netjes begrepen. Pres. Maar Waarom heb je't dan later verkocht Besch. Ik kon het beest toch niet bij me in de bedstee zetten ik ben zoo klein behuisd. Pres. Nu, ga maar zitten of heb je misschien nog wat in te brengen Beech. Nog een enkel woordje Met je permissie, hoogmogende't Beest heeft me leelijk in de kadensie gebracht, dat 's waar't doet naar dat het ver stand het. De fabrikant was tijdens de ontploffing niet thuis. De bom ontplofte voor de deur en veroorzaakte slechts matericcle schade. De deur werd beschadigd en de ramen verbrijzeld. Toenemend zedenbederf. Het is een bekend feit, dat de groote steden tegen woordig overstroomd worden met publieke vrouwen. In Antwerpen, waar thans eene wereldtentoonstelling gehouden wordt, is dit buitengewoon erg. Uit Brussel ont vangt het Centrum de mededeeling, dat het zaak is de Nederlanders, die zich naar Antwerpen begeven, te waarschuwen tegen een grooj en ernstig gevaar. Niet alleen uit België, maar ook uit Nederland en andere Europeesche landen zijn over de Scheldestad zwermen van vrouws personen neergestreken, om hun schan delijk bedrijf daar voort te zetten. De autoriteiten hebben dienaangaande reeds de schrikkelijkste ervaringen opgedaan. Bij een „raffle", die gehouden werd, werden niet minder dan 400 op een bijzonder register ingeschreven. Er wordt aan gedacht, om de geheele vrouwelijke bediening op de tentoonstelling te ver vangen en een bijzonder toezicht in het leven te roepen op zoogenaamde cafe's met vrouwelijke bediening. Niettegenstaan de dit alles, schrijft de berichtgever, is het gewenscht, dat vreemdelingen de grootste voorzichtigheid in acht nemen. De zedeloosheid is groot. Indien er iets is, waaruit den kranken toestand onzer maatschappij blijkt, dan is het deze verdierljjking, die zich met den dag onbeschaamder vertoont. Een bederf, dat Gods oordeel inroept over degenen, die „naar het vleesch in onreine begeerlijk heid wandelen." -- Een bewoner van de "Westerstraat te Amsterdam, die duiven houdt (en iets aan het hok dozer vogels op het dak wilde veranderen, had het ongeluk mis te stappen en viel uit de dakgoot op straat. Hij was onmiddelijk dood. Te Den Ham (O.) is een twee-jarig kind van Ph. Gazan, door een molenwiek getroffen. De ongelukkige kleine was oogenblikkelijk dood. Volgens te Amsterdam ontvangen draadbericht uit Batavia is aldaar een petroleummagazijn, waarin ca. 55,000 kn. waren opgeslagen, door brand vernield. Van de petroleum waren 37,000 kn. gemerkt HR en 18,000 kn. M Co. Een zeer brutaal feit had Dinsdag middag plaats aan het kantoor van de kassiersfirma G. L. en A. E. Groeneveld te Winschoten. Reeds eenige malen ver voegde zich dien dag aan 't kantoor de ex-paardenkooper H. L. Eefting met ver zoeken, die de heer Groeneveld niet wenschte in te willigen, 's Namiddags ongeveer 3 uur werd dat verzoek nog eens herhaald, terwijl zich toen ook op 't kantoor bevond de landbouwer Groene veld van Nieuw-Beerta, tot het in ont vangst nemen van de belangrijke som van ƒ15,000. De landbouwer had het ontvangen bankpapier los in zijn zak boekje voor zich op de tafel liggen, toen opeens Eefting op hem toesprong, het bankpapier greep en daarmede trachtte te vluchtten. Bij de kantoordeur werd hij echter door G. gegrepen en was de strijd spoedig beslist, daar de landbouwer hem met zijn ijzeren vuisten vasthield, totdat de kassier met zijn kantoorperso neel kwam toeschieten om hem het bank papier, hoewel eenigszins geschonden te ontnemen. Op het kantoor eenigon tijd bewaakt achtergebleven, kwam de in allerijl ontboden rijksveldwachter Van Tholen, die hem geboeid medenam en ter beschikking stelde van den heer Officier van Justitie. Te Bokstel is de buitengewoon zware vrijheidsboom' een eik, welke aldaar in het jaar 1793 door de Fransohen was geplant en die een eeuw lang het sieraad van het markplein uitmaakte onder de bijl des houthakkers gevallen. Daar zjjne wortels en ook de stam zeer rot waren geworden, leverde hij groot gevaar op voor de omringende huizen. De stam bracht nog ƒ86 op. Op den 2n Russischen Paaschdag werd te Jekaterinoslaw, een stad va'n 48000 inwoners, weder eens jacht op de Israëlieten gehouden. Toen zich boven de op het Ostroschnitzplein verzamelde menigte den kreet verhief: Weg met de Joden! begonnen enkele opgeschoten jongens onder de grootste verwarring de manden van de vruchthaudelaars in den modder te werpen. De politie die de ergste belhamels arresteorde, werd gedwongen dezen weder in vrijheid te stellen. Is raëlitische kooplieden en voerliedenwer- den mishandeld. Vele door Iraëlieten bewoonde huizen werden vernield of de venster van deze ingeworpen. In een huis sloeg het volk den bodem uit een petroleumvat en stak deze aan. Er had den ongeveer 100 arrestatien plaats. Maatregelen werden genomen ter voor koming van verdere ongeregeldheden. Men schrijft uit Beilen In den laatsten tijd is de sterfte onder het rundvee in deze streken bijzonder groot. Onder het melkvee schijnt de zoo genaamde kalverziekte te heerschen, welke vele ofiers vraagt. Ook doet zich hier een gebrek voor, waaraan de koeien zoo gezond en zoo dood zijn. Er zijn tenminste landbouwers, die hun veo 's morgens gezond naar de weide brengen en 's namiddags een koe dood hebben liggen, waaraan niets bezonders is te ontdekken, dan alleen dat er een bloed vaatje (adertje) in den kop is gesprongen. Een landbouwer te Wijster verloor aan bovengenoemde kalverziekte en an dere oorzaken in korten tijd vjjfkoeien en vaarzen. EEN KLIKKER. Donderdagavond kwam de Gemeente raad van Zieriksee bijeen. Nadat een besloten zitting was gehouden, werd de vergadering geopend en bleken slechts twee leden tegenwoordig te zijn. Ingeko men was een schrijven van 9 raadsleden, mededeelende hun besluit geen besloten raadsvergadering meer bij te wonen, zoolang geen afdoende pogingen zijn gedaan om den persoon te vinden, aan wien het te wijten is, dat het als geheim behandelde wordt publiek gemaakt. Men schrijfc uit Breda: Woensdag j.ltegen den avond, is hier een schan delijke daad gepleegd die de schrome- lijkste gevolgen had kunnen hebben als niet een samenloop van omstandigheden den toeleg had belet. In de kathedraal heeft men namelijk een der altaren, do communiebank en de toetsen van het orgel met vet besmeerd, de gaskranen opengezet op het altaar en op de orgel- toetsen een altaardoek gelegd en dezen in brand gestoken. De doeken hebben echter niet voortgebrand. Slechts een stuk er van werd vernietigd en daardoor een groote ramp voorkomen. Het gesmoken vet is echter tusschen de toetsen van het orgel geloopen, zoo dat dit tijdelijk onbruikbaar is. "Vele altaarkaarsen waren gebroken. Ook in de St. Antoniuskerk waren de gaskranen opengezet en versieringen van het altaar omgeworpen. De justitie doet ijverig onderzoek. De Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer voor Utrecht en Omstreken zal van 20 Augustus a. s. tot 1 October d. a. v. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar, een Tentoonstelling van Oude Schilderkunst houden, welke zal bestaan uit eene af- deeling schilderijen van Oud-IIollandsche meesters, bijeengebracht uit particuliere cabinetten en eene affleeling schilderijen van Oud-Utrechtsche meesters, verzameld uit particuliere cabinetten binnen- en buitenslands en waar dit voor de volle digheid noodig blijkt, aangevuld uit verschillende musea. Zeer belangrijke toezeggingen, zoowel uit ons land als uit het buitenland, zijn der commissie reeds gedaan, zoodat het succes dezer tentoonstelling is verzekerd. Sominelsdijk, 16 Mei. Door den heer waarnemend Inspecteur, der Directe Be lastingen te Hellevoetsluis, zijn aan Hee ren Burgemeesters het materieël gezonden benoodigd voor de Belasting op bednjfs- en andere inkomsten, waardoor aan de schippers, op hunne aanvrage, gratis op het Secretarie wordt verstrekt een ver klaring dat zij aangifte hebben gedaan voor de Bedrijfsbelasting, die zij vanaf 15 Mei 1894 op hun schip moeten heb ben in plaats van hun patent, dat zoo als bekend, is vervallen, teneinde die verklaring aan den ontvanger der Di- recte-Belastingen, die de schepen komt bezoeken, te vertoonen. Voor het dienstjaar 1894/95, zijn be noemd tot rij kschatters voor de personeele belasting in het schattingsdistrict Helle voetsluis de heeren J. Groeneveld Az te Rookanje, J. Wildenboer, C. de Kievit en J. Iloftijzer te Zwartewaal, A. G. Penning te Dirksland en C. J. Moster- dijk alhier. De Heer W. van Loo te Melissant, die door den Raad dezer gemeente met ingang van 1 Juni 1894, benoemd i3 tot onderwijzer aan de Openbare Lagere SohQöl alhier, heeft zioh die benoeming laten welgevallen. Staat der Bevolking van de gemeenten liggende in het Eiland „Overflakkee en Goedereede" op 31 December 1893. Mann. Vrouw. Totaal. Soramelsdijk 1304 1370 2674. Middelharnis 2088 2059 4147. Stad a/'t Haringvl. 513 503 1016. Den Bommel 758 781 1539. Ooltgensplaat 1293 1254 2547. Oude Tonge 1387 1345 2732. Nieuwe Tonge 776 737 1513. Herkingen 348 373 721. Dirksland 1029 1099 2128. Molissant 706 732 1438, Stellendam 554 540 1094. Goedereede 536 568 1104. Ouddorp 1337 1307 2644. Totaal dus 25297 inwoners. Door den Heer Bijleveldt, Landbouw- Consulent, zal in de vergadering der Veroeniging „Landbouw-Onderwijs" te Middelharnis, op Woensdag den 28 Mei a.s., des namiddags ten 3 ure, in het Hotel „Spée" alhier, nadat de Rekening over 1893, begrooting voor 1894 en wijzing bepaling in de Statuten en het Huishoudelijk Reglement zijn behandeld, een voordracht worden gehouden. Middelharnis. Op 22 Mei a.s. 's avonds van 6 7 ure, zal alhier oefening met de brandspuiten gehouden worden. Oude Tonge,, 16 Mei. De Heer J. Mijs Dz. te Den Bommel, is door Ingelanden met algemeene stemmen herbenoemd tot Dijkgraaf van den Magdalenapolder on der Oude Tonge. Naar de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier wor den sollicitanten opgeroepen op eene jaar wedde van 475. Franco stukkon worden uiterlijk 25 Mei a.s. ingewacht bij den Heer Bur gemeester dezer gemeente. Dirkslaud. Vergadering van de Ge meenteraad van 9 Mei 1894. Voorzitter de Heer J. Zaaijer Pz. Tegenwoordig alle leden. In behandeling komt een adres van het bestuur van den Polder Dirksland om subside in de aanlegkosten en het jaarlijksch onderhoud voor een aan te leggen grindweg over den Westdijk. Dit adres wordt ondersteund door een adres van de landbouwers, die aan dien dijk wonen. Daarin wordt gewezen op de bil- lijkhe'd dat de gemeente zich eenige of fers getrooste tot verbetering van hunne communicatie met elkander en met de gemeente, daar zij evenals de andere bewoners in de lasten der gemeente moe ten bijdragen, terwijl er vele uitgaven van wege de gemeente gedaan worden, waar zij weinig of geen nut van kunnen trekken. De voorzitter deelt mede dat in het college van Burgemeester en Wethouders geene eenstemmigheid heerschtde min derheid vindt wel, de meerderheid geene termen tot het geven van eene subsidie. De Heer C. Kardux wijst op den ou- houdbaren toestand van den dijk en is van oordeel dat de billijkheid voor het geven eener subsidie pleit. 'De voorzitter wijst er op dat de West- dijk evengoed tot de gemeente behoort als de kom zelf. Hij is van oordeel dat nu voor dit deel der gemeente iets kan gedaan worden, het ook moet geholpen worden. Hij wijst op het bestraten der achterwegen in het dorp en verzoekt de leden eens te vergelijken, van welken weg meer nut getrokken zou worden. De Heer Grootenboer is er tegen. Hij ziet het nut niet in en meent dat wij dan ook subsidie zouden moeten geven bij de begrinding van de andere wegen in den polder. De Voorzitter antwoord dat er dan alle reden zou bestaan sub sidie te weigeren. De Heer v. d. Linden is er tegen omdat daardoor minder producten van hier zullen verscheept worden. Ieder schip van 100 last brengt ongeveer 60 gulden in de gemeente, behalve hetgeen de bakker en de winkelier er door ver dienen. De hoofdelijke omslag is boven dien reeds zeer aanzienlijk 25 jaar ge leden was zij ƒ2500, thans ruim 5000. Wanneer wij alles toegeven, wat, voor grindwegen gevraagd wordt dan is er geen einde aan te zien. De Heer Kardux ziet volstrekt niet in dat men in Dirksland minder zal ver schepen dan tegenwoordig, wanneer de Westdjjk begrind is. Hetzelfde zegt de Voorzitter en voegt er bij dat ook als dit zoo was, het toch niet aangaat de menschen te willen dwingen. Wat den hoofdelijken omslag betreft, men vergete niet dat wij toen de belasting op het gemaal hadden. De gemeente kan zijns inziens de kosten zeer goed dragen en, al viel dit moeilijk, de gemeente zou ze moeten dragen, omdat bij weigering sommige ingezetenen on billijk zouden worden behandeld. De Heer van Es verdedigt de billijk heid en is ook iran oordeel dat men de bewoners van den Westdijk toch niet kan dwingen hunne producten naar hier te brengen, terwijl zij op eenige minuten van Herkingen wonen. De Heer Joost Zaaijer stelt voor de beslissing te verdagen. Door den Heer v. d. Linden wordt nog opgemerkt, dat het hier uitsluitend een polderbelang geldtdoor den Heer Grootenboer dat de gemeente er niets aan heeft. De "Voorzitter merkt op dat hot hier stellig niet uitsluitend een pol derbelang geldt maar ook een belang der gemeente. Aan de Heer Grootenboer doet hij de vraag: of de bewoners van den Westdijk niet meer als bewoners der gemeente meetellen Het voorstel tot verdaging wordt aan genomen met vijf tegen twee stemmen. Tegen de Heeren v. d. Linden en Grootenboer.

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 2