'1 I .jij- L Antirevolutionair Negende Jaargang No. 443. Orgaan yjjHji ui miü-iiüiiiiiDSEjii sa SEKSHM siuajjsii ÏNHOCSIGNO VINCES FEUILLETON. HOOFDSTUK XI. EENV reeselijkepaaschnacht. 1 Yrijdag 27 April 1894. R 67J T BOEKHOVEN DE VERSTOOTENEN Jodenvervolging in Rusland, i te en 111894 uitgever: Alle stukken voor «Ie Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Zorgeloosheid. Gemengd Xieuws. pn, zooala tnz. staan zijn It vaste alle onze |n om ver- Mo. 5 |n Goedereede. IIENST, i en Helleroetsliii uur. peToeteluia 8 uur. [1de] harnil 4 uur. ellendam !,30 uur. lamsche tjjd. ■terstaat L. ORTT. 5 uur. eae. iterdam, dag voorm. lotterdam, otterdam, endam, derdag en Yrjjdsg sehe tijd. 5 April. [ARMS sdag Tm. 5,uur. rdag Tm. 6,uur. rd g Tm. (,30 uur. sdag nm. 2,uur. dogen nm. 3 uur. «iderdag 26 April. HING. elharnia. r en nm. 5,uur gen niet aangelegd n 16 Augustus If HEL. sdag Tm 4,30 uur irdag Tm 6,uur g, 1,45 Donderdag uur Tm 6,uur Tan uur OETSLUIS kRDINGBN naar liggende plaatsen VCEA III." 1893 «houden. ■EN: linen. Locale tjjd 6,06 uur 12,03 7,16 Station AJIS: Locale tjjd 7,52 uur 3,50 9,10 weer 30 min na het na het Tertrek uit TJES enhage, Amsterdam, Holland zjjn bjj aar Yoor Militairen elder ieud geldig. )o b-lljjk mogelijk agenten: H, P v d YBLD, Nieuwesluis e Directie te Ylaar- DE DIRECTEUR •n, Sonrnelsdijk. Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bjjvooruithetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMEMjSSPIJM. Advortentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanyragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. „Laat ons eten en drinken, want morgen sterven wij" daartoe leidt het ongeloof, gelijk de heilige Apostel Paulus ons in 1 Cor. 15: 32 op zoo aangrijpende wijze voorhoudt. Als 's men- schen idealen slechts aan deze zijde van het graf liggen, als men geen opstanding der dooden, geen nieuwen hemel en geen nieuwe aarde verwacht, dan komt er meer en meer een wild streven op, om in dit korte leven toch maar zooveel mogelijk te genieten en te verbruiken. En deze verteerjacht kenmerkt niet alleen het particuliere leven der enkele personenmaar zij viel ook sedert lang te bespeuren in het gemeenschappelijk volks- en gemeenteleven. Het was of het geld niet op kon, en alsof men zeker wist, dat het thans levende geslacht het laatste zou zijn op dezen aardbodem. De overheid gaf niet alleen het noodige uit voor volksontwikkeling en volksverkeer, maar er werd op vele plaatsen èn voor het onderwijs, èn voor de wegen, èn voor publieke gebouwen, èn voor volks feesten een massa geld als het ware weg geworpen. Aan sparen voor den kwaden dag werd niet gedachttegen geidleenin- gen zag meu niet op. Werd er door bedachtzamer lieden gewaarschuwd, dan sloeg men dien raad in den wind, en als de raadgevers tot de christelijke partij behoorden, dan verklaarde men hun spreken dadelijk uit bekrompenheid en zemelarjj. Maar wat is het gevolg geworden Dat men nu aan alle hoeken van het land, maar vooral in het vroeger zoo welgestelde Friesland de grootste moeite heeft, om de gemeentelijke huishouding voort te zettendat de ingezetenen den tienden penning en meer aan belasting moeten opbrengendat er voor de armen bijna niets overschiet, en dat het groot aantal werkloozen gestadig de burgerlijke rust bedreigt. Armoede dus aan alle kanten. En nu zoekt men de oorzaak van deze armoede overal, behalve daar waar zij het meest van daan komt. Men vaart uit tegen de grondbezitters en andere kapi talisten maar men wil niet erkennen, dat het gemeentelijk beleid in sommige opzichten een wanbeleid is geweestdat men zich op een zondigen weg heeft bewogendat men aan de weelde te veel toegegeven heeft, en dat men zich weer aan matigheid, aan soberheid moet ge wennen. Zeker, de particulieren hebben óok schuld. Maar dat neemt niet weg, dat één van de hoofdmiddelen om het volk woer tot welvaart te brengen isbet voorgaan van overheidswege in het be trachten van zuinigheid. Voor dit doel kan ook de kiesrecht- uitbreiding zeer dienstig zijn. 42.) OF DE De eerste Paasohdag ging Yoorbij, en de apostel Paulus zou van de inwoners van Moskou wel hebben kunnen getuigen, gelijk eenmaal van de AthenerB„Ik zie, dat gij alleszins zeer godsdien Btig zijt," doch er tevens do woorden van den Heere Jezus, tot wiens vereering dit alles heette te geschieden, aan toe kunnen voegen: „Dit volk eert Mij met de lippen, maar hun hart houdt zich verre van Mij." Geen barmhartigheid werd er betoond, geen recht gedaan aan de arme en Terdrukte Israëlieten, en de dag werd besloten vlag WOLKËRfEN DEK AAKDE. Nederland heeft onaangename en slecht vlottende onderhandelingen te voeren met de Fngelsche regeering over de gebeurtenissen met het schip de „Costa Rica Packet". De eischen van de reeders van dit schip en van den kapitein om schadevergoeding aan het Nederlandscbe gouvernement zijn aanmatigend hoog. Onze regeering weigert ze in te willigen, doch de eischers berusten er niet in en roepen met aandrang telkens de Engelsche regeering om hen te steunen in hunne vorderingen om schadevergoeding Blijkens de jongste besprekingen in het Hoogerhuis staat de Engelsche re geering de eischers krachtig bij en zal Nederland wel in de engte gedreven worden. Want het wil heel wat zeggen voor een kleine mogendheid om tegen het machtigen Groot-Brittanje stand te houden, al heeft men ook het recht aan zijne zijde. Lord Jersey hield in het Hoogerhuis eene rede ten gunste der eischers, waar van het slot aldus luidde: „Mijn plicht brengt niet mede het advies van de advocaten der Kroon te bestrijden, maar het komt mij toch zonderling voor, dat bij de verliezen, door de eigenaars en de bemanning geleden, niet in aanmer king mag komen dat het seizoen voor de walvischvaart, waarin het schip be trokken was, door het opbrengen er van zonder winst te geven vóorbij ging. Er zijn kansen op winst afgesneden en er zijn bepaalden verliezen geleden. En nu staan de Hollanders wel is waar geens zins als vrijgevig bekend, maar hunne handelwijze in deze weiger ik te beschou wen als eene voldoende compensatie ge vende voor het gevangennemen van een onderdaan eener bevriende mogendheid. De handelwijze, nadat gebleken is dat de beschuldiging onhoudbaar was, is niet die van een bevriende of eervolle regee ring. Indien andere natiën baar voorbeeld volgden, zou het vriendschappelijk ver keer tusschen de natiën onmogelijk wor den. Spreker zeide te vertrouwen dat de Britsche regeering zal blijven aan dringen, niet alleen op eene voldoende onmiddelijke schadeloosstelling aan kapi tein Carpenter, maar ook op een herstel met een daad van wreedheid tegenover die weerloozen, zooals zeker van rogeeringswege in gern ander land van Europa gepleegd zou kunnen worden, zonder inde hevigste mate de verontwaar diging des volks op te wekken. Dooh in Rusland is men gewond aan jjseljjke tooneelen, aan verbanning van onschuldigen, aan toestanden, die ons doen huiveren, wanneer wij er sleohts aan donken. En niet zoo lictt kan dus de groote menigte tot medegevoel en hulpbetoon opgewekt worden, te minder waar het geldt een natie, sedert eeuwen aan verachting en vernedering prijsgege ven, waarbij nog komt, dat niemanl gaarne in een kwaden reuk wil komen bij de overheid, die alles, wat ook maar den schijn heeft van verzet of tegenkanting, zonder verschooning, en menigmaal zonder onderzoek zelfs naar de ware toedracht der zaak, met de uiterste gestrengheid straft. t Het vroor hart; de sneeuw lag op sommigo plaatsen zoo hoog, dat een mensch er in wegzinken kon. Daar gingen de deuren der gevangrnis open; waar de Israëlieten, wier verblijfpas niet in orde was bevonden of die geen reisgeld hadden, heon- voor de beleediging de Britsche aangedaan. De Engelsche regeering zal volgens de verklaringen van lord Kimberley, eene krachtige nota naar Den Haag zenden, zonder het nader advies van de advoca ten der Kroon af te wachten. Lord Kimbeiley voegde aan deze verklaring toe, te vertrouwen dat deze nota doel zal treffen, want de Britsche regeering oordeelt dat Oerpenter inderdaad hard is behandeld en dat Nederland hem schade loos behoort te stellen." In Frankrijk wordt op ditoogen - blik een congres van mijnwerkers der Noorderdepartementen gehouden, onder voorzitterschap van den socialistischen afgevaardigde Basly. Het doel is om te komen tot eene volkomen aaneenslui ting van alle mijnwerkers, opdat de werkstakers den toestand meer beheer- schen kunnen dan tot dusver en ten allen tijde door geweld hunne eischen kunnen verkrijgen. Uit Mézières wordt gemeld, dat de arheidstaking, die onlangs o der de me taalwerkers te Deville is ontstaan, een dreigend karakter heeft aangenomen. Een vijfhonderd hnnner, revolutionaire liede ren aanheffende, hebben zich in optocht op weg hegeven naar de woning van den patroon Dery met het blijkbare doel die binnen te stormen. Maar de cfficiervan justitie en de rechter van instructie te Mézières, begeleid door gendarmes, zijn nog bijtijds toegeschoten om het te verhinderen. De overheid heeft nu verder voor zorgsmaatregelen genomen. Te Falkenau in Ilohcmcst hebben de mijnwerkers den arbeid gestaak t. Yan de 5000 mijnwerkers, die daar in de kolenmijnen arbeiden, hebhen zich reeds 4000 bij de werkstaking aangesloten. Uit KuiilAfrika. Volgens berich ten uit Zoutpansberg vreest, men daar ernstig voor eenen opstand der inboor lingen tegen de Transvalers. Het ziet er voor de blanken dreigend uit. Uit Vrijburg (Potchefstroom wordt ge meld Ingekomen berichten bevestigen de tijding, dat het Namaquahoofd, Hen drik Slammert, de Betschuanen in de Kalabariwoestijn aangevallen heeft. Ze ventig Betschuanen, onder wie vrouwen en kinderen, werden omgebracht, zoo ook een gezin van boeren trekkers. De hoofden der Betschuanen zijn bier aan gekomen om met de overheid raad te plegen. gesleept waren, en een aantal mannen, vrouwen en kinderen, achthonderd ongeveer, traden in de duisternis naar buiten. Het was een treurige stoet! Men zag er moeders mot eon schreienden zuigeling op den arm, en wanhoop in het starend oog, waar uit geen traan moer vloeide, want den ganschen dag reeds hadden zij geweendmannen met een uitdrukking van vertwijfeling op 't gelaat; jongens en meisjes met bleeke, treurige gezichten; jongelingen, eenige dagen te voren nog de trots on steun hunner ouders, en nu als vagebonden voort gedreven, met gebogen hoofd, als vreesden zij iemands blik te ontmoeten, mot gebalde vuisten en saamgeperstelippen, doch machteloos en buiten staat hnlp te verloenen, evenals de zwakke grijs aards, die voortstrompelden, leunend op hun arm. Mevrouw "Waicovitz bevond zich ook onderhen, doch zij had niemand om op te steunen. Alleen, gansch alleen, geschieden van al hare geliefde betrekkingen, moest zij gaan naar een stad, waar zjj nimmer tevoren geweest was, en waar niemand haar kende. "Waarom moest de onuitsprekelijke blijdschap bij de gedachte aan Nathan's terugkeer, D 3 berichten uit de provincie Ant werpen luiden ongunstiger. De werksta king heeft zich uitgebreid tot Hemixen. Aldaar werd Woensdagavond de houding der werkstakers zoo dreigend, dat troepen ontboden moesten worden, die slechts met veel moeite het volk kon uiteenjagen. Wederom is brand gesticht in een der pannebakkerijen. Drie personen die vluchtende het fabrieksterrein verlieten werden gevangen genomen. De brand werd spoedig gebluscht. Later in den avond kwamen de werkstakers openlijk in verzet tegen de troepen. Reeds was het ernstig bevel gegeven de geweren te laden, toen de burgemeester het volk nog bijtijds wist te bewegen uiteen te gaan. De staat van beleg is ook te Hemixen afgekon digd. De socialistische partij te Antwerpen heeft 10.000 frs. ter beschikking der werkstakers gesteld. De werkstakende timmerlieden te Weenen eischen: afschaffing van stuk werk, den 8 uurarbeidsdag, een mini mum-loon van 10 florijnen en IMei te beschouwen als feestdag. Aan de 150 werklieden van de tentoonstelling, die morgen moet worden geopend, stonden de vergaderde timmerlieden, ongeveer 10.000 man, toe het werk voort te zet ten. Twaalf patroons willigden de eischen in, waarop ook hun werklieden den arbeid mochten hervatten, 't Is rustig in de stad. Het aantal gelukwenschen, door Bismarck op zijn verjaardag ontvangen, bedraagt meer dan 11000. Te Harlingen is een meisje, dat belast was met het toezicht op haar broertjes en zusjes, terwijl de moeder uit weiken was, vlak voor de ouderlijke woning verdronken. Bezig met eenig huishoudelijk werk aan het water, schijnt zij in de trekvaart gegleden, of wel duizeling te zijn geworden. Tegen den avond vond men het lijkje van het on geveer 11-jarig kind. Een inwoner van Nottingham in Engeland beeft onlangs een boot laten houwen 3 meter lang, 90 cM. breed en 75 cM. diep waarmee hij den Oceaan .wil oversteken. Met dezen notedop zal hij eerst de Trente tot Huil afzakken om vervolgens langs de Zuidkust van En geland in den Grooten Oceaan te komen. Hij rekent, dat zijne reis naar de Ver. Staten een maand zal duren. die haar reeds alle leed had doen vergeten, zoo plotseling veranderd worden in bittere smart? Hoe had zij gesmacht hem weder te zien! En nu hoe zou hij haar kunnen vinden Schrijven baatte niet meer, want do brief zou hem vóór zijn vertrek toch niet meer kunnen hei-eiken. Was zij niet gelijk oen schipbreukeling, die met een veili ge haven voor oogen, opnieuw in volle zee geslin gerd wordt, om voorgoed daarin te verzinken? Aan haar dochter in Odessa kon zij bericht zenden, en daarheen zou Nathan toch zeker gaan, wanneer hij tevergeefs zijn naaste betrekkingen had gezocht, doch wie weet wat ook Mirandi boven 't hoofd hing of reeds overkomen was Zoo liep zij voort onder droevig gepeins, methaar valies aan den arm. Benjamin, aan wienhet gelukt was haar verblijf uit te vinden en haar dien dag een bezoek te brengen, had haar dit gebraoht, volgepakt met de noodigste kleedingstukken, alsmede eenig geld, en ook den bonten mantel, dien zij nu om had. En, schoon zelf overstelpt van smart, had hij getracht haar moed in te sprekenhij had haar aangeraden haar toekomstig adres te zenden aan zijn oom Bal- Zeer waarschijnlijk zal in 't aan staand badseizoen tusschen den Haag en Scheveningen een pleizieiboot in de vaart worden gebracht, waarbij een petroleum- motor als beweegkracht zal worden ge bezigd, gelijk thans reeds gebruikelijk is te Bremen en te Hamburg, en ook Is ingevoerd op den pakschuitendienst Den HaagAmsterdam. De jachtliefhebberij schijnt in de gemeente Zevenbergen niet groot te zijn. Door den ontvanger der registratie en domeinen werden aldaar dezer dagen 40 hectaren jachtveld verpacht voor -een termijn van vijfjaren en toegewezen voor 10 centen per jaar. Gevaarlijke jongensspelen. Dins dag middag stoeiden eenige schooljongens in Klarendal fe Arnhem. Een der jongens, gewoon te stompen met zijne vuisten en een duim vooruit, raakte een zoontje van Peters, wonende in de Beekstraat, in de miltstreek. Thuis gekomen, zwol de plek op, en 's avond was de knaap overleden. Zaterdag werd ter hoogte van het fort „Sprokkelenburg" boven Nijmegen met baggeren uit de rivier de Waal opgehaald een Romeinsche bronzen helm, die er fraai en gaaf uitziet. Dit is reeds de vierde, welke binnen weinige jaren in deze streek gevonden is. Waarschijnlijk dat daar, afgaande op de vele achtereenvolgens gevonden voor werpen, een tolhuis of nederzetting der Romeinen geweest is. Door den bekenden oudheidkundige uit de Betuwe, den heer G. J. Brenkman te Lienden, is een steenen bijtel uit het steentijdperk gevonden. De bijtel is 12 cM. lang, heeft een schuine sneê en is gepolijst. Op dezelfde plaats (deMaat- steeg) werd voor eenigen tijd een bron zen speer gevonden. Beide voorwerpen zijn in het bezit van het Museum voor oudheidkunde te Utrecht. Een knap zakkenroller. Te Franfort werd een zakkenroller opgepakt. Toen de man op het politiebureel werd onderzocht, bleek dat hij tijdens zijn arrestatie nog gauw het horloge van den politieagent had gerold! Uit den Hofvijver te 's-Gravenhage is het lijk opgehaald van een net ge kleed beer, naar gissing 60 jaren oud. Op het lijk is gevonden een visitekaartje een fleschje en eenig geld. Blijkbaar had de drenkeling nog niet lang in het water gelegen. Het lijk is naar de be graafplaats overgebracht. tikof in Witebsk, aan wien hij dan het zijne zou doen toekomen. Zoodoende zou lijj bericht van haar kunnen ontvangen en zoo mogeljjk iets ter ondersteuning zenden, of wel reisgeld om tot hem over te komen. Hjj wist niet, dat zjj dienzelfden avond reeds vertrekken zou, anders ware hjj zo- ker gekomen, om haar op dien moeielijken tocht te vergezellen en te hesehermen tegen ruwheid en geweld, waaraan juist de ouden van dagen, de zwakken en weerloozen het meest waven bloot gesteld. „Halt!" klonk het opeens uit den mond van den aanvoerder der kozakken, die hen begeleid of liever voortgedreven hadden naar het spoorweg station, „hier kunt ge wachten totdat do trein arriveert." „Mogen wij niet in de wachtkamc r gaan vroeg een vrouw,' die bibberend van koude haar kleintje zocht te verwarmen onderhaar dunnnen doek. „Ha, ha!" lachte een ruwe kozak, „een wacht kamer voor jodenvolk Wordt vervolgd.) IJ <11 'V - i 'ff 'M

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 1