Arbeiderspensioenen. Gemengd Nieuws Plaatselijk Nieuws Middelharnis. Dijkgraaf en Gezwo rens van den Polder: „Het Oudeland," hebben bekend gemaakt: dat op a.s. woensdag 2 Mei, Schouw zal worden ge houden over: slooten, heulen, bruggen, zijlen, hekken enz. Stad aan 't Haringvliet. De eene dienst is de andere waard. De dochter van J. Peekstok viel j. 1. Maandag in de kaai, doch werd spoedig op het drooge gebracht; thans 18 April, viel het doch tertje van M. Scherpenisse in genoemd water, en mocht de dochter van J. S. weer op haar beurt het voorrecht smaken haar natuurgenoot op het droge te brengen. Oude Tonge, 18 April. Sinds de vorige week zijn weer drie nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Correspondentie. •tanden niet tevreden zijn met de bijzon dere voorrechten door God hun verleend als zij hun lager geplaatste medemenschen geen goed hart, geen opreohte genegen heid toedragen. Alsdan wordt niet langer overwogen, wat redelijk en zedelijk is, en in aller belang moet geschieden, maar dan wordt er slrchts op gestudeerd om bij hetgeen men door Gods vrije beschik king ontving ook nog zooveel mogelijk te nemen ten koste van de zwakkeren. Alsdan is er geen samenwerking meer tusschen de grondeigenaars, de ambte naren, de landbouwers, de fabrikanten, de winkeliers, de effectenhandelaars, de patroons, de arbeiders, en welke standen men meer zou willen noemen, maar dan zoekt ieder slechts het voordeel van zijn eigen stand. Ook klemt men zich dan krampaohtig vast aan het bestaande, omdat daardoor die extra-voordeelen worden be schermd. En zie, in zulk een toestand leven wij nu tegenwoordig. Veeleer zelfsrecht eu standaanmatiging dan liefde en me dedeelzaamheid geven op politiek gebied den toon aan. Men mengt en verwart hetgeen gescheiden moest blijven en wil de natuurlijke standsbevoorrechting ge niepig en kunstmatig doorzetten in de rechtsbedeeling. Vandaar de spanning en het wantrouwen, die allerwegen heer- •chende zijn. Maar van daar ook de nooizakelijkheid om spoedig aan alle standen invloed op de wetgeving te verleenen. Het gevaar voor een onbe tamelijke overheersching bestaat alsdan aan twee kanten, zoowel voor de hoogere als voor de lagere standen, en de rijkeren en meer ontwikkelden hebben dan slechts de keuze tusschen het gebruik van zede lijke middelen tot ophouding van hun stand èn het ondergaan van een welver diende wettelijke tuchtiging. Bij gevolg kan de ki srechtuitbreiding een heilzame prikkel worden tot verbetering van 's lands wetten. Eén van de belangrijkste punten van arbeiderswetgeving is de regeling der pensioenen, want dat deze er naar recht en billijkheid moeten komen, wordt door weinigen, die zich met de beschouwing der maatschappelijke toestanden inlaten, betwijfeld. Geheel de maatschappij pro fiteert van de handwerkslieden, en als nu hun loonen te laag zijn om er iets van af te zonderen voor hun ouden dag, en hun patroons zorgen er ook niet al gemeen en regelmatig voor, dan moet de geheele maatschappij zioh dit gebrek aantrekken, en is het de taak der Over heid om uit nooddrang ent en bate van alle standen deze zaak ter hand te nemen. Zóó alleen zal er een fonds komen, waar de arbeiders, die goed oppassen, op re kenen kunnen, als zij den ouden dag mo gen beleven. De Regeering moet dus regelend op treden, en, omdat er nog niet dadelijk genoeg geld in kas is om de thans af- gezwoegde arbeiders te pensioneeren, zal zij wel beginnen moeten met een zekere som uit de schatkist naar de pensioenskas te doen overvloeien. Dit is danjweleen bijzondere, vergaande Staatsbemoeiing, maar zij is ten slotte in het algemeen belang, en wij zien niet in, hoe men dien geldelijken steun zal kunnen ver mijden, en toch de algemeene belang stelling prikkelen. VOLKEREN OER MRDE Het kleine Montenegro ziet zich tegenwoordig in velerlei moeilijkheden gewikkeld. De vriendschap tusschen den vorst van dit kleine rijk en den czaar van Rusland is geheel verkoeld, terwijl de be trekkingen van het vorstendom met Tur kije en Servië zeer gespannen zijn. Uit Skutari zijn op last der Turksche regee ring eenige bataillons infanterie, met 12 kanonnen, naar de Montenegrijnsche grens gezonden, (naar aanleiding van het geschil tussohen de Albaneczen en de Montene grin nen, dat reeds sedert eenige dagen aan de orde is). Alle opperhoofden der Al ba- neezen zijn afgezet en door anderen ver vangen. De Khedive van Egypte heeft het ontslag aangenomen, dat de minister-pre sident Riaz-Pacha en de andere ministers hebben ingediend. In overleg met den En- gelsohen gezant, Lord Cromer, heeft de Khedive nu Nubar-Pacha met de samen stelling van een ministerie belast. Thans is bij derde lezing het wetsont werp tot intrekking der Jezuïetenwet in den Duitsehen Rijksdag aangeno men. De wet, waarbij de Jezuïeten, als staatsgevaarlijk zijnde, uit Duitschland werden gebannen, bleef een doorn in het oog der Roomsohen, die geen pogingen voorbij lieten gaan om dit gehate werk van Bismarok te niet te doen. Hun onvermoeide pogingen zijn einde lijk geslaagd. De roomsohe staatspartij heeft de regeering weten te bewegen een voorstel tot intrekking der gehate wet in te dienen en een meerderheid weten te vormen. In den Senaat van Spanje hebben heftige woordenwisselingen plaatsgehad, tussohen den minister van buitenlandsche zaken Moret en den markies Mochales, naar aanleiding van de houding, welke de commissie voor de handelstractaten heeft aangenomen ten opzichte van de tractaten, welke de regeering met Duitsch land, Italië en Oostenrijk-Hongarije heeft gesloten. De markies Mochales behoort tot de leden der commissie. Ten slotte zonden beide heeren elkaar hun getuigen, om het geschil uit te vechten met pis tool of sabel. De commissie uit de Kamer, welke belast is met het onderzoek in zake het ontwerp tot bestrijding van de anar chisten, hetwelk de regeering onlangs heeft ingediend, heeft zich verklaard voor de aanneming van dit ontwerp, behou dens enkele onbeduidende wijzigingen. In de Itallaansche Kamer heeft de minister-president Crispi op echt radicale wijze de bezuinigingszucht der Kamerleden tot zwijgen weten te brengen. De regeering zou weten, zeide de heer Crispi dreigend, wat haar te doen stond, indien het bij de behandeling van de be grootingen voor oorlog en marine mocht blijken, dat de Kamer te dezen opzichte grootere bezuinigingen dan de regeering wenscht. De vrouwen van Honfleur. Gedurende den oorlog tussohen Engeland en Frankrijk in den tijd ran Napoleon, kruiste er voor den mond der. Seine een afdeeling van de Engelsohe vloot, wier admiraal het voornemen had, eenige zijner schepen stroomopwaarts op plundering uit te zenden. Daarvoor had hij een paar vertrouwbare loodsen noodig,want de Seine, die tussohen talrijke zandbanken doorkronkelt en afhankelijk is van eb en vloed, is een gevaarlijk vaarwater voor vreemde sohepen. Hij gaf dus bevel, zioh van alle vissohers van Honfleur, die in groot aantal met hun booten aan de kusten omzwierven en tot dusverre niet door de Engelsohen in hun vreedzaam bedrijf gestoord waren geworden, meester te maken en de bekwaamsten hunner als loodsen te gebruiken. De argeloozen vissohers werden dan ook allen gevan gen genomen, op ééne boot na, wier bemanning het gelukte naar Honfleur te ontsnappen. De Engel sohe admiraal zag zioh eohter in zijn verwaohting be drogen, want de gevangen vissohers van Honfleur betoonden zioh goede vaderlanders en weigerden man voor man standvastig, de vijandelijke sohepen den stroom op te loodsen. Daarover in toorn ontsto ken, verklaarde zijn Lordsohap, dat hij hen allen naar Engeland naar de pontons (afgetakelde oude sohepen te Portsmouth en in andere havens, die als gevangenissen gebruikt werden) bij de andere krijgsgevangenen zou zenden, waar zij konden smachten, totdat de vrede was gesloten, waarop voor 't oogenblik niet veel kans was. Hoewel de vissohers wisten dat Fransohe zeelieden bij duizen den zioh sedert jaren op de pontons bevonden en hun lot verschrikkelijk was, zwichtte hun vader landsliefde niet en volhardden zijn moedig in hun ne weigering. Na verloop van eenige dagen liep er een klein es kader van booten en sloepen de haven van Hon fleur uit enstevende regelreoht op de vijandelijke vloot aan. De Engelsohen waren verbaasd, toen zij niets anders dan vrouwen in de vaartuigen zagen het waron werkelijk de vrouwen en volwassen doohters der gevangen vissohers, die kwamen om hare mannen en vaders te bevrijden. Eerst parle menteerdenen jammerden zij uithare vaartuigen, maar werden door de Engelsohe zeelieden uitgela ohen en bespot. Toen enterden zij eensklaps de vijandelijke vloot en beklommen vlug de groote oorlogsschepen. Nu hioven zij zulk een oorver scheurend gegil en gejammer aan, dat het voor de Engelsohen niet was u t te houden. De adm- raai moest de gevangenen in vrjjheid stellen en hen naar huis laten gaan, of al de vrouwen en meisjes naar Engeland medenemen, om ze ook in de pontons gevangen te houden, dat was haar verlangen. Eindelijk werd het rumoer den admiraal en zijn officieren wat al te erg en om er een einde aan te maken, liet hjj, daar hij zag, dat geen van de gevangen vissohers hem tot loods zou willen dienen, hen vrjj, waarop zij met hun vrouwen en dochters zegevierend naar de haven terugkeerden. Deze welgeslaagde zeetooht der vissohers- vrouwen van Honfleur verwekte destjjds in Frankrijk; niet weinig vrooljjkheid ten koste van de Engelsche vloot. Men sterft niet van vreugde op het tooneel, maar in de werkelijkheid komt het wel voor. In 1865 werd een koopman te Epfig vermoord door den wijngaardenier Metz; de misdaad werd spoedig ont dekt en Metz tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld. Nadat hjj bijna 30 jaar in den kerker had doorgebracht, kreeg hjj gratie. Het bericht hiervan t maakte den ouden man zoo overgelukkig, dat hjj door een beroerte getroffen werd en op de plaats dood fvan V ugt bleef. Ben zonderling voorval had in den sneltrein van Derby naar St. Panoras plaats. Een der reizigers, een man van middelbaren leeftjjd, die nog slechts enkele uren getrouwd was en zioh op zjjn huwelijks reis bevond, werd plotseling krankzinnig, wierp met tafels en stoelen en wilde den aanwezigen te ljjf. De bruid en de andere dames vluchtten verschrikt uit de salonwagen in den rookwagen (het was een trein met doorloopende rijtuigen) en kregen 'daar hulp van een paar medereizigers, die den woesten bruidegom grepen en vasthielden tot het eindstation bereikt was. In de nabjjheid van Oklahame, in de far west der Ver. Staten van N.-Amerika hebben vjjf vermetelde roovers een aanval gewaagd op een trein van de Boek Islands -Ijjn. Er volgde een hevig gevecht, waarbjj het personeel de overhand behield. Twee der aanval lers werden doodgeschoten, en een werd gevangen genomen, maar de beide anderen wisten te ontsnap pen. P. Diepenhorst als J. MijsJ.Bz. als J. van Weel als P. Segers als H.v.Rossum als P. v. Proopen als als L. v. Prooijen Cz als Men leest in de „Nederl. Zendings- bode", Orgaan van de Zendingsdrukke rij te Ermelo WAARSCHUWING. Wij zien ons genoodzaakt, de aan dacht van onze lezers te vestigen op de onder bovenstaand opschrift herhaaldelijk in dit blad geplaatste waarschuwing. Een sluwe oplichtermaakt nog voort durend onder den naam van Kerkhoven of Kerkhof of wel onder een anderen naam, een menigte slachtoffers onder de goê-gemeente. Dezer dagen weder werd ons bericht dat men een „Heer" f 25 voor den zendingsarbeid te Ermelo had ter hand gesteld. Herhaaldelijk komen dergelijke berichten van Kerkhoven tot ons. Om dergelijke praktijken voor goed te voorkomen, zij hier nogmaals vermeld, dat niemand in opdracht heeft voor den arbeid der zending vanuit Ermelotejcollec teeren: Meu vertrouwe dus geen „Heer" niemandhoe ook uitgerust met aanbeve lingsbrieven.ook niet voor gelden voor dit blad. Zr. BODDÉ-DEINUMgoed bevolmachtigd, is dezer dagen bezoeken bij enkele vrienden gaan afleggen in 't belang van den arbeid van barmhartigheid. Te Delft doet zioh weder een geval van pokken voor bij een 35-jarige vrouw. Te GenemuideD was de naam van den heer L. Kuiper, pred. der Chr. Ger. gemeente van den heer Beelaerts van Blokland geplaatst. Genoemde predikant liet daarom door den om roeper bekend maken, dat hij zeer beslist voor den heer Wiersinga zou stemmen. Heel gemakkelijk hadden het ('o stemop-j, nemers in de gemeente Poederoyen. Daar kwam geen enkel kiezer op het stadhuis. Het sohijnt, dat ook de leden van het stembureau zioh niet de moeite hebben gegeven, een biljet in do bus te doen. „Te Poederoyen (tellende 63 kiezers)? is geen enkele stem uitgebraoht," luidt het proces-verbaal In het Oldambt (Gr.) staat het koolzaad ten gevolge van de aanhoudende droogte zoel slecht. Het gewas is dun en spierig, en niet meer dan een voet hoog, terwijl het binnen korten tijd reeds bogint te bloeien. De klaver staat zoo sleoht, dat vele stukken worden om geploegd. In do kleistreken liggen de zaaigra nen en zaden droog in den grond. Te Emmer Compasouum en in den Weer- dingermond zijn werkstakingen onder de veen arbeiders uitgebroken. De burgemeester van Emmen heeft met het oog daarop 80 militairen aangevraagd. In Rusland zijn nu 557 vrouwelijke doc toren geplaatst aan hospitalen, laboratoi ia, asylen en kraamvrouwen-inriohtingen. Terwijl de onderhandelingen nog hangende waren tusschen het bestuur van het Jacksonpark" te Chicago, waar binnen zooals men weet de tentoonstel- lings-terreinen lagen, en de firma Bloo ker te Amsterdam betreffende het ter opluistering van het park laten staan van den Hollandschen windcacaomolen, die zoo algemeen in den smaak viel, hebben handige dieven deze kwestie kort beslecht door den geheelen molen met woonhuis erbij, af te breken en per as van de terreinen te verwijderen. Daaraan moet dagen lang zijn gewerkt, zoodat het verdwijnen van zulk een kolossaal gebouw, bij afwezigheid der tentoonstellings-politie en der commiezen van de belastingen, gerust een stout Amerikaansch stukje mag heeten. AM8TERDAMSCHE DIEVEN. Een broodbakker heeft aangifte gedaan, dat door verbreking van het slot van zijn afgesloten erf, gelegen aan de Hoogte Kadijk, zijn broodwagen is ontvreemd, terwijl een man, wonende Commelinstraat, aangifte heeft gedaan, dat uit zijn stal, staande op bovengenoemd erf, zijn paard en vier tuigen zijn ontvreemd. Sommelsdijk, 18 April. De vergoe ding, voor het innen, der opcenten op de Grondbelasting, dienst 1893 en op de Personeele Belasting, dienst 1892,93, be draagt voor deze Gemeente f105,595. Burgemeester en Wethouders, hebben aan Cornelis Springvloed alhier, vergun ning verleend, om aan de bestaande woningen, aan de Zuidzijde, van den Westdijk, nog eene v. oning bij te bouwen. De Dijkgraven on Gezworens, van da hieronder vermelde Polders, liggende in het Eiland: „Ovor- flakkee en Goedereede," zijn dit jaar aan de beurt van aftreding. P.Tanis Kz. als gezworen van den Springertpolder. K. Mastenbroek als het West-Nieuwland. P. Breen als Oude-Nieuwland. L. Akershoek als Dijkgraaf van het Oudeland. J.RoodzantKz als v.d.polderDirksland. J. Roodzant als v.d.pold.Nieuwe-Kraier. M. v.d. Baan als gezworen v. d. polder Kraaijenisse. C. de Graaff als v. d. polder Oud Kraier. v. d. polder Oude Stad. v.d. polder Nieuwe-Stad. v. d. polder Don Bommel, v. d. polder De Tille. v.d. pold. Het Oudeland, v. de Weipold.en Al te klein, van De Heerenpolder. u. v. van Den Nieuwen Blok. J. Mij s Dz. als Dijkgraaf van De Magdalena polder. 'J-Mijt) Cz. als gezworen v. d. Groote Bloksohe pold. P. Soheepers als van De Krammerpolder. L. v. Prooijen als v. De Anna Wilhelmina pold. \D. v. d. Sluis als van Den Diederik. yk. v. Prooijen als van Het Rietveld. 17 April. Heden avond had het drie jarig zoontje van D. v. d. Hoek het ongeluk al spelende in het spui te vallen, en zou zeker verdronken zijn zoo niet den broodbakker H. v. Beek den moed had zioh gekleed te water te be geven, en het kind meer dood dan levend op te halen. Door zijne Excellentie de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland is aan den heer W. Kern alhier machtiging verleend tot het bij zich dragen van een verboden wapen (revolver). Tot nog toe zijn vier gevallen aange geven. Op Dinsdag, 24 April des namiddags te zes ure zal op de Polderskamer al hier publiek worden verhuurd het gras gewas aan de wegen in de polders Ou deland, Noordland, Oostende Heerenpol der, Magdalenapolder en Molenpolder, onder Oude Tonge. De Conditiën van verpachting liggen ter inzage ten kantore van den secre- neer JU, JXU1DÜJ., JJAttU. U»I VUI. WW. gmuocuw i i uldftur, verkeerdelijk onder eene nenbeveli ng taris ter gemeente-secretarie. Tot commies bij de belastingen te Schiedam is benoemd de alhier gestatio neerde commies de lieer J. Karreman. Dirksland. Bij G. Robijn alhier, had in den kelder een begin van brand plaats, men had de onvoorzichtigheid gehad om bij het krijgen van aardappe len, een lampje in den kelder te zetten waardoor het stroo vuur vatte. Hoewel de onderlagen der bedstede reeds in brand waren, konden de buren met em mers water de vlam meester worden. Dinsdag herdacht den heer P. Zaaijer oud-burgemeester dezer gemeente met zijne gade don dag waarop zij 60 jaren geleden met elkander in den echt ver bonden werden. Hoewel dien dag geen ieest gevierd werdt, wapperde van toren en gemeentehuis de driekleur, en ontrolde vele ingezetenen hunne vanen de oude en behoeftige luidjes in deze gemeente kregen van de jubelarissen krentebrood, en een geschenk in geld, wat hun zeker welkom geweest is. J. Vijfhuizen kreeg, terwijl bij op 't Sas werkzaam was, door onvoorziene omstandigheid een slag tegen het hoofd, waardoor hij bewusteloos neervielper wagen moest hij thuis gebracht, cn ge neeskundige hulp ontboden worden. Goedereede. Aan de openbare lagere school, in deze gemeente, wordt ten spoe digste gevraagd, eene Onderwijzeres, voor de vakken a, i, en k van art. 2 der onderwijswet, op eene jaarwedde van ƒ550. Stukken in te zenden voor 24 April a. s. aan den Burgemeester. Ouddorp. Aan het Telefoonkantoor al hier werd gedurende het le kwart, ont vangen en verzonden 501 telegrammen, tegen 453 in het zelfde kwartaal van 1893. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Kiezers, past op uwe neuzen! Andermaal wordt ge op 24 dezer ter stembus geroepen. Vóór of tegen uit breiding van kiesrecht met de noodwen dige gevolgen ervanin den zin van Tak's ingetrokken ontwerp, is dan weder het parool. Kunt gij, liberalen, die recht en billijkheid liefhebt, en daarom den eersten keer uw biljet invuldet met den naam van Van Gilse of Van der Veur, thans een oogenblik weifelen in uwe keuze Ge weet het, de geldmannen zijn het, die ons eene lange reeks van jaren hebben beheerscht, die meenen, met de dubbeltjes ook de wijsheid in pacht te hebben, die den middelstand drukken met onevenredig opgelegde belastingen, die den werkman een recht trachten te onthouden, dat hem van nature toekomt, daar hij in de eerste plaats is de kapi taalformeerder der maatschappij doorzijn productieven arbeid trachten te onthouden nu reeds èn in Engeland, èn in Frank rijk, èn in België, èn in Duitschland, èn in Zwitserland enz. het algemeen stemrecht is ingevoerd, die steeds den mond vol hebben van verbeteringen en hervormingen b.v. van leerplicht etc., maar slechts noode en gedwongen die tot stand helpen brengen, welke ze niet krachtig genoeg zijn tegen te houden die er niet tegen opzien valsche leuzen aan te heffen, als of „uitbreiding van kies recht" gericht ware tegen de macht en het aanzien van ons doorluchtig en ge ëerbiedigd vorstenhuis de Koningin- Regentes gelooft en blijkbaar niets van en daarmee ons eu onzen werkmansstand een slag in 't gelaat geven, die, gevoelen de, dat hun rijk ten einde spoedt, in hunne strooibiljetten (Verkiezingsblad van Oolt- gensplaat van 9 April o.a.) niets weten te doen, dan personen in stede van zaken te behandelen, diedan waartoe verdere uitweiding?Deoonservatief-libe- ralen hebben zichzelven geoordeeld, komt op 24 dezer ter stembus en veroordeeld hen, ware het slechts, om aan onze heer lijke vrije (sic stemming voor goed een einde temaken, door te kiezen den heer H. Seret, „een volkomen veribe ?)trouwbaar antirevolutionairzooals de Verkiezings bode, een liberaal blad in optima forma, van 6 April jl. hem terecht noemt Verkiest ge evenwel een vierjarig tijd perk van stagnatie (stilstand) op politiek gebied, verkiest ge, dat anarchisten en socialisten het land beroeren, wilt ge blijven zuchten onder oneveredig druk kende belastingen, wilt ge opnieuw wor den geringeloord, wilt ge onbillij. ja onrechtvaardig zijn welaanuwe keuze kan niet moeilijk wezen. God verhoede het EEN VOLBLOED LIBERAAL. Burgerlijke Stand. Sommeïsüyk, van 12 18 April. Gebaren: Willemtje, d. van, "Willem Wiel- houwer (overleden) en Neeltje Wielaard; Adri- anus, z. van, Dingeman van der Wekke en Jaooba Barta Zeedijk. Overleden: Sietje Vroegindeweij, 8 m, dochter van Marinus Vroegindeweij «n Cornelia de Man Jacob Joppe, 42 j en 4 m, zoon van Dirk Joppe (overleden) en Jannetje van der Velde. Ondertrouwd: Jacob Joppe, 49j. wedr. van Geertrui van Sliedrecht en Cornelia Zeedijk, 46 j. jd.Willem Hoogmoed23 j. jm. en Adri- ana Hollaar, 24 j.jd. ■Middelharnis, 5 11 April. Ondertrouwd: Arie Van Nierop, 33 j. en Woutorina Jaooba Van der Sloot, 29 j. Geboren: Arend, z. van Cornelis Van der Put en Maria Bakker; Arie, z. van Jacob De Gans en Anna VroeindeweijJan, z. van Jan Blok en Johanna Teijl. OverledenJohannis De Boed, 16 d.Eliza beth Dijkers, 60 j., echtg. Adrianus Viskil; Johanna Christina Van Wezel, 9 j. Stad aan 't Haringvliet, 7 11 April. Ondertrouwd: Pieter Van der Pijl, jm. 26 j. en Adriaantje Arensman, jd. 25 j. GeborenCornelis, z. van Arij Arensman en Marina PioterB. Overleden: Nioolaas Den Hollander, 54j., eohtg. van Adriaantje van 't Hoff; Johannis iu t Veld, 64 j., echtg. van MariaNijpjes. Den Bommel, 11 April. Geboren: Cornelia, d. v. A. van Weel,en van M. van der Weel. Overleden. Jan Keuvelaar, oud 22jaar, zoon van Gerbrand Keuvelaar en van Maria Roosa. Ondertrouwd Jan Raap, jm.28j. en Johanna Van de Tonnek reek. id. 27 j. Overleden: Pietertje Van Neuren, 74 j., eohtg. van W. Menheer, vroeger wed. van A. DeBie; Herman Vaalburg, 77 j., eohtg. van Ca. Van Proojjen; Cornelis Maris, 81 j., wedr. van Maria Segboer. Oude Tonge, 11 April. Ondertrouwd: Johannes De Vos, jm. 28 j. en Annechien Bosscher, jd. 21 j. van Oude Pekela. Overleden: Klaas Hobbel, 53 j. en 10 ra., gehuwd met Maria Braber. Dirksland, van 11—18 April Gehuwd: Pieter Vroegindeweij, oud 24jaren en Cornelia Buth, cud 19 jaren. GeborenCornelia, dochter van Leendert Koo- le en Cornelia Robijn. Ondertrouwd: Jaques van Broekhoven jm, oud 23 jaren, en Jannetje Snijder, jd. oud 2l jaren Benjamin van der Linden, jm, oud 25 jaren en Adriaua vau 't hof, jd, oud 26 jaar. Krijn van Putten jm. oud 24jaren en Din- gena Kaslander jd, oud 26 jaar. füerknieiiws. Predikbeurten op Zondag 32 April. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. en 'g avonds Ds. Ophout van Noordwijk aan Zee. Stad aan het Haringvliot, vm. en nm. leeskerk. Den Bommel, vm. en 'g avond* leeskeik. Ooltgengplaat, vm. nm. en 's avond* leegkerk. Stellendam, vm. en 'g avonds leeskerk. Ouddorp, vm. 9 nm. 2 en 'savonds 6 uur f Zuidland, vm. en nm. dg. Z. Hoek. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voorm. en 'sav. Dg. K. W. Rösging. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, Voorm. 9 uur, Nam. 2 uur, Av. 8 uur en Woensdugavond 6 uur Ds. k. Maokenzie Sfed. Merv. Kerk. BeroepenTe Uitwijk, ds. Westhoff, te Kol derveen en Dingsterveen. Te Schiermonnikoog, dhr. Bahler, oand. Te Ingen (toezegging), ds. Cou vrette. te Hall bij Eerbeek.To Monster, ds. do Lind van Wijngaarden, te Oud-Alblas. Aangenomen Naar Heenvliet, door ds. Krom te Ouwerkerk (Duiveland). Bedankt: Voor Nieuwenhoorn, door ds. Lam ping, te Naaldwijk. Voor Welsum, door ds. Ja- link, te Druten. Voor Zuid-Scharwoude, ds. Brin kerink, te Neede. Voor Streefkerk en Soester- berg, door ds. Gobius du Sart, te Nieuw- en St.-Joosland. Voor Blokzijl, doords.Moulijn Jz., te Nijeveen. Voor Veldhoven, door ds. Meerburg Snarenberg, te Heumen. Voor Harderwijk, (toez.), door ds. van Meer, te Wjjk bij Heusden. Voor Wichmond, doords. Pjjzol, te Linsohoten. Voor Otterloo, doords. ten Have, te Polsbroek. Creref. Kerken. BeroepenTe Arnemuiden, dhr. Steijling ot nd. aan de V. U. AangenomenNaar Groningen A., door ds. Kouwe.nhoven, te Voorschoten. BedanktVoor Groningen B, door ds. Feringa te Klundert. Voor Maassluis B,door ds. Hoekstra, e Kollum B. Voor Breukelen, door ds. van Sohelven, te Wageningen. JU arktberlchten. Brielle, 16 Aprii. boter f 0,47%. Eieren 2,50 de 100 stulu. GRAANMARKT. Rotterdam, 16 April. Binnenlandtche Granen. De aanvoer bestond heden weder groo- tendeels uit tarwe, die echter wegens flauwe stemming opnieuw lager moest worden afgegeven. Tarwe in'de beste soorten 10-en goede en mindere qual 20 et, lager f4,25 a 15,60 per heet. en per 100 kilo van f6,a f6,80. extra puike 17, Canada tarwe 10 ot. lager f4,50 a f5, Rogge, in de beste soort als voren, mindere qual. on verkoopbaar f 4,4 f 4,60. Gerst. Winter weinig ter markt, kon 10 a 20 ct. meer opbrengen, f 3,50 tot f 4,80 per hect. en per 100 kilo in puike qual. f7,90. beste f725 a f7,75 en mindere f6,75. Zomer onveranderd fS,25 a f4,50 per heot. en per 100 kilo in de beste soort f 7,a f7,20. en geringe qual. f 6,50 a f6,75 Chevalier onveranderd f 4,50 a f 5,60 per heot. Haver onveranderd 12 a f 4,— per heot. en per 100 kilo f7,50 a f7,75. Paardeboonen 20 ct. lager, per heot. f 450 a f 5,50. Witte boonen komen nagenoeg niet meer voor. Bruine boonen, waren tot onveranderde prjjzen te plaatsen. Naar deugd f 4 tot f7,25, per hect. Blauwe erwten onveranderd. Kooksoor'.- f6,75 tot f 7,75, niet-kokende 5,50 a f5,80. Kanarizaad onveranderd f 6 a f7,76. MEELBERICHT. Vorige week ging er onder den invloed van het prachtige zomerweder weinig om, en waren de inlandsehe fabrikanten weder om meer genegen verkoopers. Heden ter beurse was het zeer stil; de fabrikanten boden weder tot de laag ste prijzen aan. Amerikaanscheen andere buitenlandsche merken noteeren geheel onveranderd. Rotterdam 16 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerdpaarden, veulens, ezelg, 360 vette runderen magere dito, 173 vette kalveren nuohteren kalveren 87 schapen of lammeren, 404 v arkens, biggen bokken of geiten. Heden waren de prijzen als volgt: Runderen 1 qual. 63 ots. 2de qual. 56 ets. 3de qual. 45 ets. kal- veren 1ste qual. 85 ets. 2de qual. 70 ct. a 60 et. soha- pen 1ste qual. 60 ets 2de qual 45 ots 3de qual, alles per kilo, varkens le qual 20 ac, 2de qual. c, 8 qual e. licht soort 19 a 21 per halve kilo a o koeien fkalfkoeien f per kilo melk graskalTeren f van Stieren erz.n alles mager vee OUDE TONGE. Op de markt alhier werd deze week verkocht: Jarige Tarwe f-,a f-,N. Tarwe f5,20 a f5,50. Gerst 6'/, ct. p. K. Rogge f4, a f4,25. Haver f2,25 a f2,50. Koolzaadf-, af-,—. Erwten f -,a f-,Aardappelen f 1,60 a fl,90 per H. L. Poters f-,Ajuin f2,25 a f-,per 60 kilo. Poter Ajuin f-,a f-,Boter 50 ot*. por 5 on*. Eieren 3 ots. per stuk. Visscherü. Sedert de laastetopgaaf binnengekomen. Te IJmuiden: Waakzaamheid sch. J. de Waard met 300 sohelv- Titia Jacob. D. v.d. Hoek 200 W. d. Zw. G. Langbroek 200 Emma Anna M. d. Braber E°0 Te Middelharnis: Zeemanshoop soh. W. Viskil 600 HendrikaA. J. Koster 600 Tweelingen J. A. de Waard 200 Noord Over A. Jongejan 200 Plaatsgebrek noopt ons Prijsraadsel, veel Nieuws en eenige Advertentiën tot een volgend nummer uit te stellen.

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 2