nooit naar omhooghet stuit en val te pletter op den bodem der werke lijkheid, door God gelegd, en ver oorzaakt alzoo slechts tijdelijke en eeuwige wroeging, verzuimendan verwilderen de huis gezinnen, dan vallen de zedelijke banden tusschen de leden dier gezin nen meer en meer weg, en verdwijnt daarmede het ware levensgenot. Wij zijn het met deze beschouwing geheel eens, en zien ook niet in, dat zij vatbaar is voor houdbare te genspraak. Wie de roeping der vrouw miskent, heft het huisgezin op en stoomt met volle zeilen de socialis tische wateren binnen. Het vraagstuk van den vrouwen arbeid hangt ten nauwste samen met het leven en het wezen der vrouw. Laat men nu de vrouw het werk van den man doen, dan vergrijpt men zich aan dat leven en aan dat wezen, eD het streven tegen de natuur in brengt altijd zijn eigen ellende met zich het gaat altijd in de rich ting des doods. Geheel het socialistisch drijven loopt dan ook enkel op ver derf en ondergang uiteerst onder mijnt het de maatschappij in zedelij ken, daarna in stoffelijken zin; het wentelt de dingen naar omlaag, maar Uit de Pers. VOLKËRËM DËR AARDE. Oemen^il Yieuws. Sommelsdijk, 4 April. Burgemeester hebben aan F. H. v. toestemming gegeven, tot het leggen van een riool, vanaf zijn erf, onder den westelijken achterweg, uitwaterénde in het Gemeen te-riool Stad aan 't Haringvliet. De Anti- revol. kiesvereen. alhier proclameerde den Heer Seret, en de liberale kiesvereen. den Heer Mr. v. Gilse als oandidaten voor de a.s. verkiezing. Den Bommel, 4 April. De hoeveelheid regen welke in de maand Maart, gevallen is bedraagt 43,5 m. M. terwijl er in- diezelfde maand 11 regendagen zijn ge- weest. OttdeTonge, 3 April. De onderwijzer aan de O. L. S. alhier de Heer Joh. van der Sluijs, is als zoodanig benoemd te Melissant. Naar men verneemt heeft hij de benoeming aangenomen. Nieuwe Tonge. In deze Gemeente wordt aan de openbare lagere school, gevraagd een onderwijzer, op eene jaar wedde van ƒ550 'sjaars. Herkingen, 4 April. De vorige week deed zich hier een nieuw geval van pok ken voor, gelukkig niet van hevigen aard. Brielle. Aan Mr. G. J. Goedkoop oud afgevaardigde ter Tweede Kamer voor disrict was door enkele liberale kiezers in genoemd district een schrijven gericht, waarin zijne meening over de kiesrecht kwestie gevraagd werd. Ingezonden Stukke». Ofliecieël Gedeelte. Boekaankondiging. BEKEERLINGEN. Zonderlinge dingen worden in deze troebele dagen vertoond. Mannen, die vroeger o zooveel bezwa ren hadden tegen de kietwet-Tak, zijn op eens volbloed-voorstander geworden nu zij candidaat ^jjib 7 De heer Levy had eerst grondwet tige bezwaren, kwam daarna met eon tamelijk ingrijpend amendement en thans zijn alle bezwaren als sneeuw voor de zon verdwenen. De lust om veel te spre ken, nota's te schrijven en zich door spits- voudige advokaterijen vermaard te ma ken, heeft den man zeker parten gespeeld, die hem duur te staan kunnen komen nu Amsterdam hem niet stelde. De heer Yan Kerkwijk stond ook bekend als tegenstander. Zelfs moet hij, uit louteren tegenzin, geweigerd hebben aan het afdeelingsonderzoek over de kies wet deel te nemen. Nu de stembus ge opend staat en de Zierikzeesohe kiesver- eeniging den véteraan een radicale motie te huis bracht, gaat hij op eens door dik en dun mee met Tak. De heer B o u m a, candidaat voor Har- lingen, was verleden jaar tegenstander, waardoor Mr. Heemskerk verkozen werd thans is hij ook al voorstander geworden. We zouden dit lijstje nog met meer deren kunnen aanvullen, nog wel met namen, waarover onze lezers zich zouden verbazen. Maar 'tis al wel zoo. Beets sprak eens van karaktersohaarsch- te. Of zouden al die heeren door de kieswet-debatten zijn overtuigd van hun dwaling Het is te hopen. Boodsch Zaterdagnamiddag is er in de nabijheid van Londen eene helsche maohine gevonden. Het was te Blackheath bij Greenwich. De eigenaar doofde de bran dende lont uit. De bom bestond uit een flesch, die zwart poeder, spijkers, stee- nen enz. bevatte en omgeven was door een metalen omhulsel, dat een ontplof bare stof inhield. Nadere bijzonderheden melden, dat de bom schijnt te zijn nedergelegd met het enkele doel, den eigenaar van het hotel schrik aan te jagen. Het voorwerp was naar men meldt, niet gevaarlijk. In het Zuiden der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, in Zuid-öarolina, is eene ware burgeroorlog ontstaan ten gevolge der nieuwe drankwet. Om het drankmisbuik tegen to gaan, had het gouvernement bepalingen gemaakt, die met kraoht door den gouverneur gehand haafd werden. De politie, die met de handhaving der wet werd belast, is even wel door het volk overmand en voor een deel gevangen genomen en gedeeltelijk op de vlucht gejaagd. De agenten, die zich aan het gepeupel te Darlington hebben overgegeven, zouden nu in de gevangenis zitten, ten einde nader een vonnis te ondergaan 1 Het is mogelijk, dat de overige politieagenten nog schui len in de draslanden nabij Darlington. In elk geval heeft de gewapende burge rij hen nagezeten en hen met lynchen gedreigd, indien zij zich niet wilden over geven. Overigens luiden alle berichten hoogst ernstig. Het lijdt nu geen twijfel meer, dat de door den gouverneur tegen de muiters uitgezonden militie geweigerd heeft tegen opstandelingen te vechten, en dat dit terstond oproer in de andere plaatsen van den Staat heeft doen ont staan. De bevolking heeft de staatsma- gazjjnen van drank opengebroken en bloedige botsingen hebben herhaaldelijk plaats gehad. Het schijnt dat de militie overal partij trekt voor de oproerige bur gerij, die thans gewapenderhand de maat regelen tegen drankmisbruik onmogelijk tracht te maken en de drankwetgeving te vernietigen. De gouverneur blijkt zijn staat als in een burgeroorlog te hebben gewikkeld; dat hij dit inziet, blijkt daar uit dat hij de telegrammen reeds aan censuur onderwerpt en alle spoorlijnen heeft doen bezetten, ten einde de ge meenschap te verhinderen tusschen de cen tra van den opstand. In tusschen is de gisting door deze krach- ,IT tige maatregelen nog sterker geworden. I:^n e ou ®ra> Yelemenschen, die de zaak aanvankelijk er^> a 10r' met onverschillige oogen aanzagen, trek ken nu partij tegen den gouverneur daar zij beweren, dat zijn willekeur alle ver in het Gemeen te-riool al- iiLj uoworou, uaii zyii winoaeur aue var- - keer in den staat onmogelijk maakt. Het I .r' stroomt telegrammen naar Washington, waarin om Cleveland's tusschenkomst wordt verzocht. De politie te 's-Gravenhage heeft de volgende bekend ntking gepubliceerd Op Zaterdag vóór Pasohen den 24 Maart, 11. is, zooals reeds werd gemeld in den vroegen morgen omstreeks 5% uur op het Alexanderveld vóór de so- citeit Concordia" ter hoogte van de Bor- neostraat door de politie een man gevonden die stervende was en kort daarop over leed. Er is gebleken, dat hij was Johannes Jacobus Petrus Rotteveel, geb. te 's-Gra venhage 7 Mei 1841 en alzoo oud 52 jaren, hij woonde alhier ten huize van den ketelmaker P. v. Veldhoven in de Koningstraat 525. De overledene moet vroeger huisknecht zijn geweest bij den heer H. P. Texton, voormalig eerste seoretaris der legatie van Groot-Brittannië, wonende Prakti- zjjnshoek no. 8. Hij moet bij een diplo maat in Engeland verblijf gehouden hebben en in Den Haag voor omstreeks 6 maanden terruggekeerd zijn. De over ledene was ziekelijk, kortademig en liep moeilijk. Zijn lijk is in het Academisch ziekenhuis te Leiden geschouwd en daar bij is gebleken, dat de man moet ge- door uitwendig geweld, Bij Staatsblad No. 37, is een nieuw formulier, voor de aangifte in de Ver mogensbelasting vastgesteld. De houder van een café aan het Rembrandsplein te Amsterdam heeft aangifte gedaan dat kwaadwilligen het door hem geplaatste zeil, ter waarde van 340, in den naoht van Vrijdag op Zaterdag geheel hebben stuk gesne den en ook een der spiegelruiten vermoedelijk met een diamant is stuk gesneden. /Plaatselijk Nieuws. storven znu mtgeoefend tegen de rechterzijde van bevolking Ia7te werven. Moord of doodslag moet alzoo op den overledene zijn gepleegd. Ieder die inlichtingen omtrent de laatste verblijfplaats, het gezelschap enz. enz. ter ontdekking van den schuldige aan dit misdrijf aan do justitie kan geven, wordt verzocht, daarvan onverwijld mede- deeling te doen aan het kantoor van den commissaris van politie aan het Alexander- plein te 's-Gravenhage. MOORD OP DEN EERSTEN PAASCHDAG. Aan de Openbare Lagere School, in deze Gemeente, wordt een onderwijzer gevraagd, op eene jaarwedde van f550 'sjaars. Stukken franoo in te zenden aan den Burgemeester. Door den Heer Commissaris der Ko ningin is aan heeren Burgemeester en Wethouders in deze provincie, een schrij ven gericht waarin wordt medegedeeld, dat het den Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid gebleken is, dat door gemeentebesturen misbruik van portvrijdom wordt gemaakt, en wel onderling door de terugzending op den voet van portvrjje dienstzaken van sol licitatiestukken, en door de aanvraag en toezending op dien zelfden voet, van stukken tenbehoeve van derden, In verband daarmede worden zjj, voor zooveel noodig, bij vernieuwing hunne verantwoordelijkheid te dien aanzien in herinnering gebracht. Burgemeester en Wethouders hebben van de Maatschappij voor Gemeente- Crediet te Amsterdam bericht ontvan gen, dat het dividend over 1893, voor de aandeelen Serie B, is vastgesteld op f 61.per aandeel van j 1000 en dus voor deze Gemeente f 61. bedraagt. Middelharnis. Onder de visscherlieden, tot de vloot dezer gemeente behoorende, heerscht groote ontevredenheidvelen weigeren naar zee te gaan, zoodat op heden twee sloepen, ondaan van tuig aan de wal liggen, waarvoor geen vol- \De oudste inwoner Johanna Viskii Wed. Het onderzoek naar de daders wordt steeds voortgezet, tot nu toe eohter zonder eenig resultaat. Zondag-avond zagen de omwonende uit het huis van Schut, dat gesloten is, een man komen. Onmiddelijk werd hij door de politie gevolgd, doch hij wist te ontkomen. Eene huiszoeking had niet het minste gevolg. Heden middag werd de inboedel weggehaald uit den slagerswinkel. Het lijk van Schut is nog niet begraven. Vermoe delijk zal de ter aarde bestelling plaats hebben op Woensdag morgen. Gisteren werd een nieuwe getuige met K. geconfronteerd. De lijst, die in het sigarenmagazijn „Sarphatie". Van der Heistraat hoek Ceintuurbaan, ter teekening ligt, is reeds van meer dan 300 handteeke- ningen voorzien. Woensdagmorgen sloegen op het Damrak te Amsterdam twee paarden die voor een rijtuig gespannen waren op hol. De dieren renden in dolle vaart voort. Een voorbijganger wist niet tijdig genoeg uit de voeten te komen, zoodat de paarden op hem aanrenden en de wagen over zijn li chaam ging. Zwaar gekneusd werd hij in een naburige apotheek binnenge bracht. Inmiddels holden de paarden voort. Zij botsten tegen het trottoir en vielen neer, zoodat alle strengen braken. Met behulp van eenige behulpzame handen werden de dieren weder opge holpen. Door de politie te 's-Gravenhage is eene zwendeliirma van vrouw en kind als vreemdelingen zonder bestaansmid delen over de grenzen gezet. Op naam van dr. Mertens deed zij bestellingen in het buitenland. ZAAK-DE JONG. De Jong zal 12 April voordeArron- dissement-Rechtbauk te Amsterdam te- "Tot recht staan, onder beschuldiging van verduistering en oplichting. De zuivelfabriek te Kampen heeft j.l. Donderdag de eerste grasboter van dit jaar aan H. M. de Koningin aangeboden welke volgens daarop ontvangen bericht in dank door H. M. is aangenomen en met veel smaak gebruikt geworden. onzer gemeente, A. Roetman, is in den ouderdom van ruim 96 jaren overledende laatste tijd was zij ver pleegde in het oudemannen- en vrouwen huis alhier. Op een gehouden vergadering van den polder het Oudeland werd besloteD, alle wegen in dien polder die nog niet tot grintweg zijn aangelegd, in de vier eerst volgende jaren te begrinten en dit jaar te beginnen met die wegen die van hof steden loopende zijn. Naar wij uit goeden bron vernemen is de aanvoer van grint voor deze ge meente en de Polders het Oudeland en Oost- en Westplaat aangenomen door de gebroeders W. en J. v. d. Heuvel, te Sliedrecht, voor f 1,70 per M3. Burg. en Weth. der gemeente den Bommel, maken bekend, dat op Donder dag den 12 April a.s, des namiddags te 2 uren, de gelegenheid zal zijn openge steld, tot kostelooze inën'ing en her- inënting van de ingezetenen, die zich daartoe in het doktershuis aanmelden. heeren C. Moerkerk Wethouder en C. Lokker hebben beiden zeer onver wacht ontslag genomen als leden van den gemeenteraad, in de plaats van den heer Moerkerk, werd tot Weth. gekozen de heer Abr. Munster met 4 tegen 2 stemmen op den heer A. W. Keijzer, de aanvullingsverkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 10 April a.s. terwijl als candi- daten worden genoemd, de heeren C. J. Kardux, M. Lokker, en J. den Boer; ^voldoende keuze dus. onderwijzeres aan de openbare school alhier is benoemd Mej. J. van Twisk te Hoogwoud N.H. Dirksland. Hedenmorgen (Donderdag) had den heer P. Buth landbouwer onder deze gemeente, het ongeluk om met paard en kar in een sloot te recht te komen. Gelukkig, hoewel met veel moeite, wist men een opening te maken, en op het droge te komen, doch het paard moest het met den dood bekoopen. Bij de politie alhier werd aangifte gedaan van 't ontvreemden van een bot, een riek en een ballastschop toebehoo- rende aan P. Visbeen, J. Hameete, en de Gebr. Gebuis, al hoewel de goederen reeds verkocht waren, mocht het de politiebeambten Breur en Pape alhier gelukken J. v. A. als den schuldige op te sporen. In zijn antwoord toont Mr. Goedkoop een tegenstander van het stelseIJTak te zijn. Ware hij bij de stemming over het amendement-De Meijier, tegenwoordig geweest, hij zou voor gestemd hebben. De ongewijzigde wet was voor hem onaannemelijk. Buiten verantwoordelijk heid van Redactie en Uitgever. Vanwege de antirevolutionaire kies verenigingen in de beide deelen van het district Zierikzee is aan den oud vertegenwoordiger van ons district, den heer VAN KERKWIJK, onderstaand schrijven toegezonden Weledelgestr. Heer! Vergun mij, ingevolge opdracht eener vergadering, door de officiëele vertegen woordigers der antirevolutionaire kies verenigingen in de beide deelen van het district Zierikzee Donderdag 29 Mrt. te Bruinisse gehouden, de volgende vra gen tot U te richten 1. Acht Gij finale uitbreiding van hetjkiesrecht, en dat nu reeds, in het belang des lands P 2. Staat art. 80 van de Grondwet naar Uwe inzichten aan die uitbrei ding al dan niet in den weg 3. Zijt Gij bereid, opdat de uitbrei ding des te meer recht erlange op den naam van finale uitbreiding, mede te werken tot wegneming van de schrijfproef? 4. Kunt Gij medegaan met den leef tijd van 23 jaar P Van Uw antwoord op deze vragen hangt de gedragslijn af, die wij met het oog op de komende verkiezing mee- nen te moeten volgen. Wijl de tijd ter voorbereiding zoo kort is, nemen wij de vrijheid op bespoediging der zaken met bescheidenheid aan te dringen, terwijl wij ons de vrijheid voor behouden, dit schrijven en Uw antwoord te publiceeren. In afwachting van Uw geëerd ant woord, hoogachtend, Namens de vergad. voorn. P. ORANJE, Loco-Secr. De heer VAN KERKWIJK zond daar op dit antwoord: 's Gravenhage 2 April 1894. Aan den Heer P. ORANJE, loco-secret, van antirevolu tionaire kiesvereenigingen te Middelharnis. In antwoord op Uw schrijven van 30 Maart j.l. (ontvangen Zaterdag 31 Maart 10 uur 's avonds) merk ik U op, dat de gestelde vragen in nauw verband met elkander staan, en de regeling der eene zaak invloed heeft op de andere. Ik weet ook niet, welke bepalingen in de nieuwe wet zullen staan en zoo ja, in welk verband; daarom kan ik mijne zienswijze over de vragen 3 en 4 niet mededeelen. Op vraag 1 antwoord ik ja, en op vraag 2, dat volgens mijn zienswijze Art. 80 der Grondwet aan die uitbreiding niet in den weg staat. Omtrent mijn zienswijze in zake kies- regt deel ik mede, dat ik steeds voor uitbreiding van het kiesregt ben geweest; reeds 25 jaar geleden onder den Minister FOCK heb ik daarop, maar tevergeefs aangedrongen; had men toen geleidelijk uitgebreid, dan was men nu in geen moeijelijkheden. Nadat de Minister TAK zulk een uitgebreid kiesregt voorgesteld heeft, en de Regering, dus ook de Koningin- Wedu .e-Regentes, die lagere kringen der Maatschappij alzoo geschikt voor kiezer heeft verklaard, moet ieder Staats man, of hij al dan niet uitbreiding van kiesregt wenschelijk acht, met dit feit rekening houden, en met de uitbreiding verder gaan, dan hij in gewone omstan digheden anders zou doen. Voorstander van uitbreiding van kies regt stemde ik voor Art. 3 der ingetrokken kieswet en tegen het amendement Meijier, door welke amendement vooral velen op het platte land ontkiezerd zouden worden. (w.g.) J. J. VAN KERKWIJK. Uit dit antwoord blijkt le. dat de heer VAN KERKWIJK zich verklaart vóór finale kiesrecht uitbreiding 2e. dat hij in art. 80 geene belem mering van die uitbreiding ziet; 3e. dat hij reeds voor 25 jaar voor uitbreiding van kiesrecht is geweest en het betreurt, dat men daar niet geleidelijk toe gekomen is 4e. dat hij en anderen thans door de omstandigheden gedrongen worden, verder mode te gaan, dan zij anders doen zouden 5e. dat hij zioh de vrijheid voorbe houden wil, om hetzij door de schrijfproef, hetzij door het kiesrecht eerst toe te kennen op hoogeren leef tijd dan 23jaar, of op andere wijze een dam op te werpen tegen eene uitbreiding, die hem te ver gaat. (Naar wij ons meenen te herinneren, stelde de heer VAN KERKWIJK laatstelijk bij amendement voor, hot kiesrecht toe te kennen op 28 jarigen leeftijd.) En juist met het oog op het laatste punt kunnen de kiezers, die zoo groot mogelijke uitbreiding van kiesrecht be- geeren, onverschillig of ze liberaal, an tirevolutionair of anders heeten, met de candidatuur-VAN KERKWIJK geen vrede nemen. Het gaat er bij deze juist om, de kiesbevoegdheid zoover uit te breiden, dat er geene quaestie meer over zijn zal. En om daartoe te komen, moe ten wij een man afvaardigen, die con amore d. w. z. met liefde en geestdrift mede werken wil. Zulk een man wjjzen wij u aan in den heer Mr. Th. HEEMSKERK van Arasterdam. In antwoord op de vier vragen, boven vermeld, zond hij het volgende schrijven Amsterdam 1 April 1894, Den Weled. Heer P. ORANJE, te Middelharnis. Weled. Heer In antwoord op Uw schrijven van 30 Maart kan ik U berichten, dat ik, gelijk ik ook reeds in de Kamer heb uitge sproken, finale uitbreiding van het kiesrecht, en dat nu reeds, iu het belang des lands acht, dat naar mijne meening art. 80 der Grondwet daaraan niet in den weg staat, dat ik zeer beslist tegenstan der ben van de schrijfproef en zeer bereid om mede te werken tot hare wegneming; dat ik kan medegaan met den leeftijd van 23 jaar. Hoogachtend. XJw dw. w.g.) Th. HEEMSKERK. Ons dunkt, dat is eene fiksche ver klaring, die den heer HEEMSKERK als volbloed en warm voorstander van finale kiesrechtuitbieiding kenschetst, waarom wij hem met volle vertrouwen en allen aandrang bij de kiezers aanbevelen. P. ORANJE. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Sommelsdijk, maken bekend, dat op Vrijdag 6 A.pril a.s., des namiddags van 2 tot 3 uien, de gelegenheid zal zyn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zioh daartoe in een lokaal van het Raadhuis kunnen aanmelden. Sommelsdjjk, den 3 April 1894. De Secretaris, De Burgemeester, Jb. Breesnee L. S. De Graaff. SLUITING DER KIEZERSLIJSTEN. De Voorzitter van den Raad der Ge meente Sommelsdijk maakt bekend, dat de lijsten der personen bevoegd tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad zijn gesloten, en ter Ge meente Secretarie voor een ieder ter inzage liggen, terwijl een exemplaar van die lijsten is aangeplakt. Sommelsdijk, den 3 April 2894. De Voorzitter van den Gemeenteraad, DE GRAAFF. Gekeurd en gelouterd. Het leven, lydenen ster ven der martelaren, aan Neerlandsoh volk verhaald door W. ANDRINGA Gz. en J. VER HAGEN Jr. Utrecht, Joh. De Liefde, 1893. Dit belangrjjk werk, dat ongeveer 1300 blz. groot wordt, zal verschijnen in 54 afleveringen. Iedere afl. is voor zien van een fijne plaat op carton. Elke 14 dagen verschijnt er eene aflevering k f 0,30. Bij de 27e afl. ontvangen de inteekenaars twee keurige platen, voor stellende De dochter van den voor zanger" (Hindeloopen) en „De Bijbel lezing," groot 80 bij 96 cM.bij de 50e afl. een Chineesch Theeblad, een ver nikkelde Thee- of Koffiepot, vernikkelde Melkkan en Suikerpot; en bij de 54e of laatste afl. twee prachtbanden met gouden titel. Daar er reels 20 afl. verschenen zijn, kan men deze uitgave desverlangd in ruim één jaar compleet hebben. Doch men kan er ook twee over doen. Zonder premiën kost het werk de helft van den prijs, dus ƒ0,15 per afl. Met vrijmoedigheid bevelen wij hun, die van stichtelijke leotuur houden, en bij machte zijn om de kosten te bestrijden, dit indrukwekkend historieboek aan. In boeienden stijl wordt hier verhaald, onder welke omstandigheden vele ge loofshelden en heldinnen hun leven ten off r gebracht, voor de eer van Jod en Zijn Woord. De uitvoering (papiersoort, letter plaatwerk) verdient mede alle lof.

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 2