Unie „Ëen School niet den B||l»el." Hinnenland. fteineiigd Yfeuws. Beetwortelcoutracteu. Plaatselijk Wieuws. Dirksland, 21 Maart. Terwijl gisteren een persoon een koe vervoerde, viel de koe onderweg van zwakheid op de grond en is daar kort op gestorven. Melifisant,21 Maart.Ter vervulling der vacature van Hoofd der openbare school alhier is door Burg. en Weth. en den beer Districts-Schoolopziener de volgende voor dracht opgemaakt. J. van 't Hof Cz., hoofd der 2e openbare school te Ooltgensplaat. L. C. Langhorst, hoofd der 2e openbare school te Ouddorp. J. Varossieau, eervol ontslagen hoofd der openbare school I te Mijnsheerenland, te Rotterdam. J. Lokker, onderwijzer te Zoeterwoude en G. van der Molen, onderwijzer te Sommelsdijk. Kiirsrerlijke Stand. iierknieuw«. Marktberichten. Indien Minister Tak no* deze dagen zal kunnen g tan tot de Koningin-regentes met een besluit der regeering tot Kamer ontbinding en deze aarzelt dit besluit te teekenen, dan moet de Minister Tak kunnen zeggenMevrouw Gij moet teekenenEn wanneer do Koningin- Regentes eenigszins verontwaardigd zal vragen, weet wal wie ik benen Minister Tak antwoordt: Jawel Mevrouw Gij zijt de Koning in-Regentes11 der Neder landendan moet de Minister daaraan kunnen toevoegen: „En weet gewei Me vrouw wie ik ben Ik ben de overgroote meerderheid der Nederlandsche bevol king,Als Minister Tak dat zal kunnen zeggen, dan moet hij weten dat dit zoo is. Daarom meen ik, dat wij hulde moe ten brengen aan Minister Tak voor zijn correcte houding." De Koningin-regentes moet dus, volgens deze verderfelijke leer, den eisch van haren dienaar inwilligen. H. M. de Ko ningin heeft te gehoorzamen, minister Tak te regeeren. Jammerlijke toestand „Om drie dingen ontroert zich de aarde, ja om vier, die zij niet dragen kan" zegt Spreuken 30: 21. En een van deze wasIrVaimeer een knecht regeerde. Dat is onbestaanbaar. Dat strijdt tegen de ordinantiën Gods; en elk vaderlander, die land en vorstenhuis liet heeft, ontioert wanneer hij die stuitende majesteitschen- nende woorden der radicalen leest. Nederl.) Het vijftiende jaarverslag van boven genoemde vereeniging is weer verschenen. Gelijk elke jaargang, bevat ook deze de nuttige opgaven van allerlei wetens waardigs op het gebied van het Chr. onderwijs. Reglementen en statuten der verschil lende vereenigingen vindt men hier in de uitgebreide statistiek van het chr. onderwijs ook de naamlijst der verschil lende besturen. Uit het overzicht blijkt, dat er op 1 Jan. '94 558 scholen met den Bijbel waren met 91690 leerlingen of 12 scho len en 2400 leerlingen meer dan op 1 Jan. '93. Niet aangenaam stemt de mededeeling, dat telken jare de bijdragen der Locale Comité's aan de Uniekas verminderen. Het hoogst waren die bijdragen in 1883, toen zij f15000 bedroegen. Voor 1893 was het nog geen 5000; minder nog dan een derde deel. De Uniekas heeft geld noodig om te kunnen voortgaan, overal de belangstel ling voor het christelijk onderwijs levend te maken of te houden. Laten dan ook de Locaio Comité's dat toonen. Hopen wij mot het bestuur, dat de mededeeling van dat feit, eene verhooging dier bijdragen tengevolge hebbe. De jaarvergadering zal gehouden wor den op 27 Maart 1894 te Utrecht. Sinds ons laatste nummer verscheen, is de politieke crisis op het onverwachts een andere phase ingetreden. Het gerucht liep reeds Vrijdag, dat de conservatief-liberalen zich niet krachtig genoeg waanden om met een Ministerie- Roëll op te treden. Gevolg daarvan ook moet geweest zijn, dat de Ministers Van Dedem, Jansen en Pierson zich om den Minister Tak gingen scharen en dat de Minister Tienhoven weldra alleen stond. In deze omstandigheden zou de Ko ningin-Regentes het raadzaam gevonden hebben het advies der Ministers op te volgen en zoo verscheen Zaterdagavond het Koninklijk besluit in de Staats- Crnt., waarbij bepaald werd dat de zitting der Staten-Generaal Dinsdagmiddag 3 uur zou worden gesloten. De Tweede Kamer is bij Koninklijk besluit voor ontbonden verklaard en de verkiezingen voor de nieuwe Kamer bepaald op 10 April a.s. Dc Kamers zullen op 16 Mei worden geopend. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van'den 21en dezer, aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, Mr. G. Van Tienhoven, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten door hem bewezen en is het beheer van het Departement van Buiten landsche Zaken tijdelijk opgedragen aan den Minister van Marine, den heer Jansen. Te Sprundel, gemeente Rukfen (N.B.) was gisteren het driejarig zoontje van den heer J. de Br. alleen thuis gelaten. Toen de ouders uit de kerk terugkwamen, vonden zij hun kind zoo met brandwonden overdekt dat het een paar uur later over leed. De kleine had met lucifers gespeeld. Reeds sedert dertien jaren diende K. v. G. als meesterknecht op de stoom- olieslagerij van de firma Pasthuma en Koopmans te Gorredijk en genoot aldaar een volkomen vertrouwen. Eerst dezer dagen bleek het, dat dit misplaatst was. Het is tooh gebleken, dat hij zich geduren de geruimen tijd schuldig maakte aan oplichterij. Belast met de uitbetaling van het maalloon aan de overige knechten, betaalde hij steeds minder uit, dan op de briefjes, die aan de firma ter hand gesteld werden, stond genoteerd. De zaak is in handen der justitie. De verdachte is ge huwd en vader van 5 kinderen. Hij ver diende oen vrij hoog loon. Als een bijzonderheid kunnen wij madedeolen, dat te Joure onlangs een kalf werd geboren met twee koppen. In het Ned. Landb. Weekbl. komen eenigo besohouwingen voor van dr. Swaningte Goesover beet worteleontrac ten. De schrijver komt tot het besluit lo. dathet contracteeren op gehalte in hot belang is der baetv ortelcultuuv en dat deze modus van betaling algemeen uitvoerbaar mag worden geacht; 2o. dat de vereeniging van beetwortelsuikert fabrikanten zich meer dan ooit sterk gevoel- tcgenover don bietenproduoent 3o. dat het dientengevolge voor den landbouwer aangewezen is een anderen weg in te slaau, ten einde betere prijzen voor zijn gewas te bediugan. Hij zegt dan verder „Beotwortelsuikerfabriokantenop ooöperatieven grondslag liggen derhalve in de naaste toekomst. Het valt niet te ontkennen, dat daaraan vele moeilijkheden en vele bezwaren zijn verbonden, die niet te licht doch evenmin onoverkomelijk moeten worden geacht. De grooto en goed inge richte suikerfabrieken werken toch met voordeel: daarbij is thans de risico premie voor een goed deel op rekening van den boer en de win3tpremio geheel voor den fabrikant! wordt door een wetgeving de suikerproductie belast, zoo drukt het nadeel vooral op den landbouwer, wont de fabrikant verlaagt e -nvoudig den bietenprijs, om dezelfde winsten te blijven behalen, waarvan de fiscus hem een deel wil ontnemen. De zooge naamde „hoogst mogelijke" prijs welke door den fabrikant wordt betaald en waarmede zoo dikwerf wordt geschermd, berust toch eigenlijk alléén op de lage graanprijzen, er wordt juist zooveel voor de bieten betaald, dat met eenigszins meer voordeel beetwortelen kunnen worden verbouwd dan granen. „Dat noemt men den hoogstmogelijken prijs, en din wordt beweerd dat de landbouw zijn welvaart te danken heeft aan de bietenteelt in haar tegenwoordigen vorm „O, stille oenroud, die deze drogredenen slikt. „Het donkbeeld van ooöperatio op het gebied van beetwortelsuikerfabricatie is volstrekt niet nieuw. Zooals bekend is bestaan er sedert jaren in Duitsohland (vooral in de provinoie Hannover) een aantal zoogenaamde „Genossenschaftsfabri- ken" en Actienfabriken", waarover in een vol gend opstel wellicht iets mede te deelon." Donderdagmorgen vond men de wisselwachter in het wachtershuisje aan de Muiderpoort te Amsterdam overleden het lijk was reeds geheel koud, zoodat de dood eenigen tijd tevoren moet in- getteden zijn. Hm bemerkte het doordien de wissels niet. werden verzet. Het lijk is naar het politiebureau Muiderpoort overgebracht en later naar de vv >:ii >g van den over ledene. Een Haagsch milicien een man op krukken die vergeten had om bij den militieraad vrijstelling van dienst aan te vragen, is bjj de grenadiers inge deeld en onmiddelijk te 's Gravenhage naar het hospitaal gezonden. Woensdagavond heeft te Reenen de burgemeester, vergezeld van den ge meente-geneeskundige, eene huiszoeking gedaan bjj een w lgesteld ingezetene. Er bestond n.l. vermoeden, dat dezer dagen de huishoudster heimelijk was be vallen, Bij het onderzoek is dan ook in eene kast het lijkje- gevonden van een pasgeboren kind. De rechter-commissaris en officier van justitie worden er heden verwacht. De rechtbank te Leeuwarden heeft bevel verleend tot gevangenhouding van ds. J. Barger, te Ilarlingen, met bevel tot instructie der zaak. Als curiositeit deelt het Handelsblad mede, dat L. Pincoffs, wiens naam onaf scheidelijk aan de geschiedenis van Rot terdam verbonden is, thans te Chicago, waar hij verblijf hield, gefailleerd is. De passiva overtreffen de activa met 65.000 dollars. Op het kerkhof te Grossotto, in het Italiaansche dal Vantellina, is een treurig ongeluk gebeurd. Gedurende een begrafe nis is een deel van den hoogen kerkhofs muur ingestort op den stoet menschen, die bij het graf stonden. Vijf personen werden gedood en 36 anderen gewond, van welke laatsten eenigen in bedenkelijken toestand verkeeren. Gistermorgen werd in het pakhuis „De Tijger" op de Kroomboomsloot te Amsterdam de inboedel van het atelier van Krausse verkocht. Zooals te ver wachten was, waren er op de verkooping meer nieuwsgierigen dan koopers. Toch schijnt de opbrengst van den verkoop niet te zijn tegengevallen. De heer H. ter Kuile Jz. lid dei- firma B. W. en H. ter Kuile te En schede, civiel-ingenieur en lid van den gemeenteraad aldaar, heeft een vereen voudigde stoommachine uitgevonden, waarvoor hem dezer dagen de Pruische regeering patent heeft verleend. De heeren B. W. en H. ter Kuile hebben reeds in Duitschland zulk een stoommachine besleld, om er de dynamo voor de electrische verlichting hunner fabriek „Tubbantia" mede in beweging te brengen. Uit Oude Pekela zendt men aan de „V. Ct". het volgende avontuurlijke verhaal. Voor omstreeks 25 jaren vertrok van Pekela de familie Arent Stoppelman en vestigde zich te Delfzijl. Een der zoon3, zekere Kalmer, verliet later het ouderlijk huis en de familie bleef in het onzekere omtrent zijn verblijf. Nu arriveerde daar de vorige week een „Keizerlijk Russisch Hofjager" met gedresseerde beren en wolfshonden. Zaterdag van de vorige week gaf dit gezelschap een kindervoorstelling, waar ook de Israëlietische jeugd bij vertegen woordigd was. Een paar kinderen hadden gehoord, dat de „baas van 't spul" zijn knecht had toegeroepen KarlKarl!.... „Stoppelman en het was natuurljjk, dat de „naamgenooten" te huis vertelden, dat er ook een Karei Stoppelman bij den bereman was. „Dat moest Kalmer wezen", en de avondvoorstelling van Zon dag word door vele Israëlieten bezocht en.... oude bekenden meenden Kalmer te herkennen. De berenleider ontkende echter Stop pelman te heeten. Hij zeide nimmer te Delfzijl te zijn geweest 6n Duitscher van origine te zijn, geboren te Mannheim. Toch werd aan de wed. Stoppelman te Delfzijl geschreven van de ontdekking melding gemaakt en onmiddelijk kwamen twee zoons, broeders van den vermoe- deljjken broeder, naar hier, om een on derzoek in te stellen. Maar de bereutroep, was reeds naar Stadskanaal vertrokken, wat den familieleden echtern iet belette, ook daar heen te gaan. In 't „Hotel Dopper" verzochten ze de beren te mogen zien en de knecht van den baas nam de honneurs waar. B ij het beren hok gekomen, greep een der broe ders Stoppelman, den knecht bij den. kraag en sprak„Zeg mij, of ge mijn broeder zijt of En overbluft en be vreesd stamelde hij „Ich bin deinbrüder, lebt mein Vater noch Men kan zich de gewaarwordingen voorstellen van de personen, die hun dood gewaanden broeder weer levend zagen en aan hun moeder de wedervinding van den zoon konden berichten. Sommelsdijk, 21 Maart. Zijn wij goed ingelicht dan is op het Secretarie dezer Gemeente, te bekomen een mesthaak, die bij M. 1. G. een Vrijdag in zijn tuin, achter zijn woning is gevonden. Naar men uit goede bron verneemt, is door de Directie der Nederlandsch- Amerik. Stoomvaart-Maatschappij de prij zen voor de 3e. klasse of tusschendek- passagiers van Rotterdam naar Amerika verlaagd en zjjn voor de op Woensdag vertrekkende schepen gesteld op f 66 en voor de op Zaterdag vertrekkende sche pen op f60 per persoon. Vroeger was de prijs f75. Aanstaande Maandag, 26 Maart, des namiddags ten 7 ure zal de Raad dezer Gemeente vergaderen. Door den gemeente-veldwachter, W. van Geest, is proces-verbaal opgemaakt contra S. T. Koote, wegens het ontvreem den van een mestriek, toebehoorende aan H. v. Z. onder Nieuwe Tonge. Hoe noodlottig het is op een wrak te zeilen, bleek een Pernisser schipper, die gisteren bij Rockanj op een gezonken schip voerde, waardoor hij een gat in zijn schuitje kreeg, dat zinken onvermijdelijk maakte. Gelukkig mogt men spoedig er in sla gen met touwen onder den bodem door, het schuitje boven te houden. De Rijkspo litie van hier, daar aanwezig, nam hem op sleeptouw, en, na assistentie gekregen te hebben van de stoomboot „de gier" sleepte men hem te Helvoet binnen. Middelharnis, 20 Maart. Uit deze Gemeente, is den 22 Februari j.l., een brief gezonden, naar Mustaphe in Alge- rië, welke aldaar den 5 Maart is aan gekomen en het navolgende daaruit wordt vermist: 12 Fransche bankbiljetten ad frs. 50; No. 421, R. 594; 220, S. 272; 953, E. 628; 600, S. 214; 813, K. 208; 845, S. 597; 788, D. 635; 687, N. 356; 658, H. 626: 422, C. 224438, S. 544; 949, G. 639; en 1 Fransch bankbiljet ad fr. 100: No. 365, M. 858. De Officier van Justitie te Rotterdam verzoekt inbeslagneming en bericht. Namens de Wed. P. F. alhier, is aan H.M. de Koningin, een request gericht, om ondersteuning voor haar en hare kinderen, tengevolge het ongeluk, dat zij is overkomen, van haar man, die zijn dood in de golven vond. De Heer G. O. de Waard, Ontvanger der Directe-Belastingen enz., heeft tegen 1 Mei aanstaande, zijn ontslag uit die betrekking aan H.M. de Koningin aan gevraagd. Stad aan 't Haringvliet, 21 Maart. Een onzer lotelinïen, J. d. H., die reeds ingedeeld was, is bij nader onderzoek voor den dienst ongeschikt verklaard wegens een gebrek aan zijne oogen. Ooltgensplaat. J.l. Zondag ontstond er bij den Kastelein A. v. d. B. te Achthui zen begin van brand. Hoewel het zich ernstig liet aanzien, mocht men er in sla gen dezelve spoedig meester te worden, en is de schade gering. Oude Tonge, 21 Maart. Bij de gis teren gehouden verhuring van den Boe zem en Spuidijk was de hoogste bieder van den boezem H. Duijm voor f335. en van den Spuidijk I. van den Doel voor f121. Openbare vergadering van den Ge meenteraad op Woensdag den 14 Maart des voormiddags te 91/2 ure. Voorzitter: de heer J. van Schouwen, Burgemeester. Present al de leden. Na lezing der notulen der vorige ver- gidering wordt overgegaan tot de loting in welke volgorde in deze vergadering de stemmen zullen worden uitgebracht. Daarna worden eenige ingekomen stuk ken gelezen. Ie. Stelt de Voorzitcer aan de orde de rekening van den boedel L. G. Dabbe, over het dienstjaar 1893. De kwitantiën worden in handen ge steld van een commissie bestaande uit de leden de Haas van Dorsser en Vrees wijk. Na uitbrenging van het verslag der commissie dat tol goedkeuring adviseert wordt met algemeene Btemmeu deze re kening goedgekeurdin ontvangst op f 1744,36, in Uitgaaf op f768,15. En alzoo met een goed slot van 1 976,21. 2e. Wordt overgegaan tot liet in be handeling nemen van de rekening van het burger weeshuis over het dienstjaar 1893. De kwitantiën worden eveneens gesteld in handen eener commissie bestaande uit de leden de Haas van Dorsser en Vreeswijk. De commissie rapporteert tot goedkeu ring der rekening, waarna met algemeene stemmen deze rekening wordt goedge keurd: in ontvangst op fl395,391/2) in uitgaaf op f 1244,37 72- En alzoo met een goed slot van f 151,02. Wordt nog op voorstel van den voor zitter met algemeene stemmen besloten, voortaan het busje op de Zondagen ten behoeve het Weeshuis niet meer te doen plaats hebben. 3e. Daarna wordt in behandeling geno men de Rekening van de weegbrug over het dienstjaar 1893. De kwitantiën die in handen gesteld worden van een commissie bestaande uit de leden de Haas van Dorsser en Vreeswijk, worden, na gehouden onder zoek, in orde bevonden. Dienaangaande wordt met algemeene stemmen deze rekening goedgekeurd en vastgesteld. 4e. Het volgens art. 74 der wet op het lager onderwijs ingekomen verslag der schoolcommissie wordt met algemeene stemmen aangenomen voor kennisgeving. Er wordt echter aanmerkingen ge maakt dat het toezicht op het handwerk- onderwijs aanvulling behoeft, en wordt met algemeene stemmen besloten do in structie van do schoolcommissie in dien zin te wijzigen. 5e. Wordt gelezen een ingekomen adie3 met toelichting van de vereeniging tot verkrijging van beter post- en per sonenverkeer te Ooltgensplaat. Daar deze gemeente hierbij geen be lang heeft wordt met algemeene stemmen besloten dit adres voor notificatie aan te nemen. 6e. Deelt de voorzitter mede dat op de kiezerslijsten voor den Gemeenteraad, voor de Prov. Staten en voor de Tweede Kamer geen bedeelden voor komen. 7e. Wordt met algemeene stemmen besloten de cijns voor de mestkade af te koopen voor de som van f 100, in eens. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Op de Tentoonstelling van Vee- en Pluimgedierte te Rotterdam, is ook be kroond, voor niet gemest Vee, met den 2e prijs van f20 voor den besten os, niet ouder dan 3 jaar, den heer G. Bosschieter, landbouwer alhier. De Raad dezer gemeente heeft de jaar wedde van het te benoemen hoofd dei openbare schooi, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, vastgesteld op f 1100. met vrije woning en tuin en f 1200.in dien de benoemde bevoegdheid heeft tot het geven van onderwijs in de Fransche taal of die bevoegdheid later verkrijgt. Volgens de op heden gesloten kiezers lijsten bedraagt het aantal kiezers van leden voor de Tweede Kamer, de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad 73. Ouddorp. De beestenmarkt zal voortaan gehouden worden op Dinsdagen 29 Maart en 25 October. 20 Maart. Tengevolge, het door den Gemeente-Veldwachter, Izak Petition, te gen 1 Mei aanstaande gevraagd, eervol ontslag uit die betrekking, worden tegen bovengenoemden datum, sollioitanten op geroepen, niet ouder dan 35 jaren op eene jaarwedde van f315, benevens vrije bo- venkleeding en schoeisel, en bij ijverige plichtsbetrachting, eene toelage van f85. van de verschillende, binnen deze ge meente gelegen Polders. Sollicitatiën, moeten zijn ingeleverd, voor 15 April 1894. Sommelsdijk, 15 21 Maart Gehuwd: Benjamin Grootenboer, jm. 23 j. rail Melissant en Cornelia Koote, jd. 24 j. Overleden: Jannetje Admiraal, 39 j. 3 m. geh. met Willem Kardux. Middelharnis, 25 Februari 14 Maart. GeborenMaatje, d. van Aren Verolme en Lena Troost; Klaas, z. van Bastiaan Buth en Johanna Kolle: Jannetje Jaapjo, d. van Pieter Cornelis Van Loon en Lena Van der Linden; Woutrina. d. van Aart Dubbelt en Huberta De Waard; Trijntje, d van Jacob Keizer en Hen- drifeje Schuurman; Bastiaan, z. van Jaoob Do Groot en Aartje Jaooba Braad. OndertrouwdMaarten Johannes Van Gelder, 21 j. en Abra Sprong, 21 j.; Gerrit Van der Kroon. 22 j. en Klaasje Kabos. 19 j.; Johannis Van Tooren, 30 j. en Magteltje Snoek, 30 j. Jan Sala. 34 j. en Grietje Hartman, 20 j. Gehuwd: Jan Snijder, 21 j. en Johanna Aup- perlee, 21 j. Overleden: Simon van Groningen, 7 w.; Bas tiaan Pieter Van Hos, 8 m.Pieter Leendert Koster, 5 m. Stad aan 't Haringvliet, 8 10 Maart. Geboren: Maria, d. v. Laurens Van Ttossum en Maria Wervers: Elisabeth, d. v. Andries Jo hannis Van der Pijl en Adriana Hoedemans; Stoffel, z. v. Dingeman Huizer en Lena Maria Koningswoud. Overleden: Maria Van Rossum, oud 1 d., d. v. Laurens Van Rossum en Maria Werrers. Oude Tonge, 13 Maart. Geboren: Maria Cornelia, d. v. Marinus Van den Noord en Catharina Johanna Moerenhout. Gehuwd: Dingoman Kievit, jm. 22 j. en Jo hanna Van den Tol, jd. 23 j. Overleden: Engeltje Kuijp, jd. 61 j. en 8 m. Dirksland. Getrouwd: Jan Hogchem, 25 j. enMagdalena Maria Coenradie, 23 j. Goedereede, 1 Februari 1 Maart. Geboren: Lijntjo, d. van L. Van der Wende en M. de Reus; Cornelis, z. van C. Boshoven en T. Van der Bok; Hendrik, z. v. K. Tania en K. Kwaadland. GetrouwdP. Krijger en N. Van Heest. Overleden: Loentje Van dor Wende, 7 m. Willem Van den Ochtend, 80 j., wedr. van W. Do Wilde. Predikbeurten op Zondag 25 Haart. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. en 's avonds en 2e Paaschdag voormiddag dhr. den Boer van Hoogvliet. Stad aan het Haringvliot, vm. en nm. leeskork. Den Bommel, vm. en 'g avonds leeskeik. Ooltgensplaat, vm. nm. en 's avondi leoskerk. D'nsdag en Woensdag vond 61/, uur ds. H. Kuik van Putten. Stellendam, vm. en 's avonds leeskerk. Ouddorp, vm. en 's avonds leeskerk. Zuidland, vm. en nm. ds. Z. Hoek. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voorm. en 'sav. Ds. K. W. Rössiug. GEREFF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, Voorm. 9 uur, Nam. 2 uur. At. 6 uur en Woensdagavond 6 uur Ds. 4Maokenzie. Med. llcrv. Hcrk. Beroepen Te Kluudert, ds. Pierson, te Hen- geloo ;G.). Te Deu.-ne, ds. Oudegeest, te Bruiks- loot. Te Garshuizen, dg. Toorenbeek. op Marken. Te Da 'tumawoude, ds. Hulsman, te Lemele en Archom. Te Otterloo (ol. Arnhem,) ds. ter Have te Polsbroek o. a. Te IJzendoorn, ds. Tap, te Gameren. Te Meppol (toezegging in de vacature Vermeer), ds. van Paassen te Langweer. Aangenomen: Naar Op- en Neder-Andel, door ds. Havinga, to Den Ham (Ov Bedankt: Voor Meppel, door ds. Gerritsen, te Lopik o. a. Voor Monster, door ds. Grave- meijer, te Gorinchem Voor Anjum, door ds. Harthoorn, te Hardenberg. Voor Ternaard en voor Woubrugge, door ds. Havinga, te Den Ham, (Ov.) Voor Zuid Schermer, door dhr. van Loon, oand. Voor Kootwijk, door ds. Conradi, te De Lier. Voor Wolsum en Westhera, door ds. Geselsohap, te Berkel en Rodenrijs. Gerei". Herken. Drietal: Te Groningen, Doorn van's-Graven- hage, Kouwenhoven van Voorsohoten en Littooy van Middelburg. Beroepen: Te Vrijhoeven-Capel, (2de maal), ds. Bosch, teAndijk. Te Sohiedam B, ds. van Soholven, te Wageningen. Te Breukelen, ds. van Sohelven, te Wageningen. Te Marum(Fr.), ds. Dekker, te Oldeboorn. Te Axel A., ds. Gommer, te Grijpskerke. Brielle, 19 Maart. Boter geen handel. Eieren f3,de 100 stuks. GRAANMARKT. Rotterdam, 12 Maart. Binnenlandache Granen. Ofschoon de aanvoer heden niet groot was heerschte in het algemeen eene flauwe stemming, zoodat de meeste arti kelen slechts sleepjnde opruimden. Tarwe flauw als voren. f4,50a t5,75 per heet. en per 100 f6,50 a f7,—. extra puike f7,lik Canada tarwe onveranderd f4,50 a f5,10. Rogge, vond weinig aftrek en moest 10 cent lager worden afgegeven) 4,a f4,60. Gerst. Winter flauw als voren, f3,50 tot f4,75 per heet. en f7,60 a f7,75 per 100 kilo, extra qual. Zomer iets beter gevraage en lOcts. hooger verkoeht f8,25 a f4,50 por heet. en per 100 kilo 6f,8l af 7,20. Chevalier als voren f 4,50 a f 5,60 per heet. en per 100 kilo in middelbare qual. f7,60 a f7,75 betere f7,90. Haver flauw met redelijken aanvoer, f2 a f4,per heet. en fj7,50 f7,60 per 100 kilo. P aardeboenen ruimer aangeboden doch minder ba-

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 2