X VOLKËBE1 DEBMRDE. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk, 7 Maart. Heeren Bur gemeester en Wethouders, hebben van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie, ontvangen eene missive, waarbij werd gezonden, een staat, aanwijzende het bedrag der Rijksvergoeding in de kosten van het lager onderwijs over 1892, tot een bedrag van f 2000. Stad aan 't Haringvliet. Binnen eenige dagen zal hier een aanbeste ling plaats hebben, tot het uitdiepen van het spui dezer gemeente. Den Bommel, 7 Maart. Het zoontje van M. W. alhier had, terwijl het met nog eenige vriendjes aan het spelen was, het ongeluk in eene daar dichtbij zijnde kreek te geraken. Door tijdige huip is men er in geslaagd, de kleine op het droge te brengen, Nieuwe Tonge, 6 Maart. Door de manslidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier zjjn tot Notabelen herbenoemd KI. Kievit en H. v. d. Broek, en benoemd A. Mos selman in de plaats van H. v. d. Velde, en door het collegie van Notabelen zijn tot kerkvoogden benoemd, P. Dorsch en H. v. d. Broek, dewelke alle hunne benoemingen hebben aangenomen, met uitzondering van H. v. d. Broek, die door zijn benoeming als kerkvoogd voor Nota bel heeft bedankt. Stellendam. Naar men verneemt zal de Stoomboot Vooruitgang vanaf een Mei tot einde Augustus tweemaal per dag naar- en van Rotterdam gaan varen. lijnza in den hoefijzer-vorm, de badinrichting zou, in plaats van een hoogst onvoldoende en primitieve gelegenheid tot het reinigen Tan het liohaam, een nagenoeg volmaakt en toch in aanleg en gebruik zeer goedkoope geweest zijn. Het toezioht op den gezondheidstoestand der verpleegden zou men opgedragen hebben aan een deskundige, in plaats van aan den direoteur dan zou een ernstig onderzoek zijn ingesteld naar de maatregelen, die tot een aanzienlijke vermindering van de menigvuldigheid der be smettelijke huidziekten to Neerbosoh zouden kunnen leiden die aan deze ziekten en evenzeer de aan enuressis lijdenden, zouden afzonderlijke slaap-, leer- en eetzalen verkregen hebben. Men zou de vraag ernstig overwogen hebben, of en in hoeverre de menigvuldigheid der tuberoulosis onder de verpleegden aan gebreken der inrioh- ting geweten zou kunnen worden, en zoo ja, wot daartegen kon worden gedaan. Reeds voor jaren zou een min kostbare, dooh voldoende ge legenheid tot het afzonderen van lijders aan heetc uitslagziekten en andere besmettelijke ziektevormen te Neerbosoh verrezen zijn. Deze groote tekortkomingen mogen oohter niet alleen aan den direoteur, maar moeten evenzeer aan de leden van het b33tuur der vereoniging geweten worden. Een reorganisatie van dat be stuur is daarom dringend noodzakelijk. Yoorts blijft hij ten stelligste meenen dat het toepassen van lijfstraffen in den vorm van slagen met een stok of touw goheel afgeschaft moet worden Het groote nieuws in de buitenlandsche politiek is thans het aftreden van Glad stone. Koningin Victoria heeft het ont slag aangenomen en lord Rosebery tot eerste minister van Engeland be noemd. Het is nog geen twee jaar geleden dat de „Grand old man" opnieuw de leiding van het Britsche Rijk in handen nam. Hadden sommigen zich groote dingen gedroomd van dit laatste optre den van den grijzen staatsman, thans is er algemeen verslagenheid. Gladstone heeft niet veel genoegen beleefd van dit laatste regeeringstjjdperk. Ierland een zelfstandig staatsbestuur te schenken, was Gladstone's voornaamste doel. Juist hierin heeft hij de felste tegenkanting gevonden. Hoewel zijn hooge leeftijd Gladstone's ontslagnemen voldoende wet tigt, ligt het vermoeden toch voor de hand, dat hij nog geen afstand van de regee ring zou gedaan hebben, indien de poli tieke omstandigheden hem gunstiger waren dan thans. Gladstone's opvolger, lord Rosebery, is sinds jaren een geestverwant van den thans afgetreden eerste minister. Intusschen dachten zij niet eenstemmig over de buitenlandsche politiek. Rosebery was het drievoudig verbond steeds ge negen, in onderscheiding van Gladstone. Duitschland ziet dus met veel genoegen Gladstone aftreden, nu een man als Rosebery de leiding van zaken in han den neemt. De verhouding van Engeland tot het drievoudig verbond zal er zeker op ver beteren. Uit Lord Rosebery's polieke loopbaan is voeldoende gebleken, dat hij, ondanks zijn Pairschap, tot de echte liberalen behoort en tevens tot de ijverigste leden der Home-Rulepartij. Betreffende zijne bekwaamheid om de leiding der liberale partij uit Gladstone's handen over te nemen, wordt zelfs door zijn tegenstan ders geen twijfel geopperd. Vermoedelijk zullen dan ook de pogingen van Labou- chere om lord Rosebery tegen te werken, wel vruchteloos blijven. In Duitschland en Oosten- rök heeft men het aftreden van Glad stone, en het optreden van Rosebery met genoegen gezien. Gladstone T.as koel tegenover het drievoudig verbond en trachtte Engeland buiten de staatkunde van het vaste land te houden. Rosebery daarentegen heeft in zijne buitenlandsche staatkunde getoond, het drievoudig ver bond niet ongenegen te zijn. In Frankrijk acht men de ver wisseling van geen beteekenis te zullen zijn voor het buitenland, doch in Rus land is men niet zoo gerust. In Rusland vreest men daarentegen juist het meer op den voorgrond treden van Engeland in de buitenlandsche staat kunde. Men betreurt te Petersburg Glad stone's heengaan, omdat deze de buiten landsche politiek deed inslapen, en men betreurt zijn heengaan te méér, omdat hij vermoedelijk zal worden opgevolgd door lord Rosebery, in wien een der bla den de „verpersoonlijking ziet van de zelfzucht der Engelschen in de buiten landsche staatkunde." Onze lezers weten, dat liberaal in Engeland eene andere beteekenis heeft dan in ons land. EEN MERKWAARDIG STUK. Een merkwaardig stuk is dezer dagen ergens in Brazilië opgegraven. Het schijnt een afschrift te zijn der kopie van een vermoedelijk onecht document, welke ko pie in 1853 door don Jose Forror de Couta gevonden werd in de beroemde koninklijke archieven van Simancas (Spanje). Het is het vonnis, zooals dit door Pilatus over den Heere Jezus moet zijn uitge sproken. Ziehier de tekst, die de Zeeuw geeft: Algemeene archieven van Simancas. StaatszakenBundel 847. Rome nr. 1. Kopij van het vonnis, uitgesproken door Pi latus tegen Christus, onzen Heerontdekt in de stad Aquilen, in de Ahruzzen, in Hjaar 1580 tusschen de puinen van een tempel. Het was vervat in een ijzeren doos, op perka ment in hebrteuwsche letteren geschreven en werd aldus vertolkt „In 't jaar XVII van Tiberius Cesar, romeinsch keizer en overwonnen gebieder van heel het aardrijk, in de CXXIe Olympiade, in het van de schepping der wereld volgens dé Hebreeuwen viermaal MCXLVII, in het jaar LXXIII van het romeinsche keizerrijk en CDXVII van den terugkeer uit de gevangenschap in Ba- bylonië de romeinsche hoogepriester Lucius Pisinus en Mucius Sauricus pro consuls van den onverwinbaren Yalerius Palestinus, gouverneur van Judea, zijnde consulsFlavius Quartus, president gra- tissimus, zijnde regent en gouverneur der stad Jeruzalem; Pontius Pilatus, zijnde gouverneur van Nedar-Galilea Anas en Coïphas, zijnde'patriarg en hooge priester; Ales Naclos zijnde bewaker van den Tempel en Quintus Cornelius Sublimus en Sextus Pompilius Rufus, zijnde hon derdmannen der romeinsche consulsden XXV meert. „Ik, Pontius Pilatus, vertegenwoor diger van het romeinsche keizerrijk, in dit paleis van Larchi, onze residentie, ik vonnis en veroordeel tot de doodstraf Jezus, genaamd Christus Nazarenus, uit het land van Galilea, volgeling der wet van Mozes, oproerling tegen te grooten keizer Tiberius Cesar; en, om redenen vau wat is betoogd, besluit ik dat hij zal worden gekruisigd, als beticht van te hebben vereenigd vele rijken en noodlijdenden, van o ïophoudelijk woe lingen te hebben verwekt in geheel Galilea, zich noemende Zoon Gods en koning Israëls Jeruzalem en het heilig Rijk met ondergang bedreigende, den tol aan Cesar weigerende en durvende zijn intrede doen, met palmtakken en in triomf, gevolgd door de menigte, in de stad en in den goddelijken tempel. „Om die reden beveel ik mijnen hon derdman Quintus Cornelius om openbaar te leiden door de stad Jerusalem, tus schen twee dieven moordenaars, Jesus Christus, gebonden en gegeeseld, in pur per gekleed en met doornen gekroond, dragende zijn kruis op zijne schouders, opdat hij den kwaaddoeners tot voorbeeld strekke. En allen zullen de stad verlaten langs de poort thans gezegd Antonina en zullen gaan tot aan den berg gezegd Calvarius, waar, na gekruisigd te zijn, zijn lichaam zal tentoongesteld blijven op het kruis, als het schouwspel der straf, die den misdadigers is voorbehouden. En boven h t kruis zal het volgende opschrift worden geplaatst in de drie hebreeuwsche, grieksche en lat j nsche talen: in het heb-mw-a'i Aloi o 1 i- s i d i n in het grieksch Jesos Naza- r e n o s en in het latijn Jesus Naza renus, Rex Judeorum. „En terzelver tijd bevelen wij dat nie mand, welk ook zijnen stand weze, roeke loos het gerecht belemmere door ons in al zijn strengheid uitgevoerd, volgens de decreten en wetten der Romeinen en Hebreeuwen, onder pene van de straffen op te loopen door hen, die tegen het rijk in oproer komen. „Hebben deze uitspraak bekrachtigd „Voor de 12 stammen IsraëlsRaban, Daniël segundus, Jan, Bencias, Barbas, Isabec, Presidan. „Voor den hoogepriesterRanban, Ju das Boncasalon. „Voor de PhariseeërsRollan, Simon, Daniël Braban, Mordagin Boncertassilis. „Voor het Keizerrijk en den president van RomeLucius Sextillius en Amos- trus Silius, openbaar en strafrechtelijk notaris. „Voor de heidenen Nostau en Reote- nan." De archieven van Simancas nabij Val- ladolid waar zich dat perkament bevond, waren lang voor alle opzoekingen geslo ten. Deze bewairplaats voor staatspapie ren, door keizer Karei gesticht, is een der belangrjjkste van Europa en bevat verscheidene millioenen documenten, waarvan men meende dat de oude slechts tot de XVe eeuw opklommen. 'tls slechts sedert 1844 dat men aan enkele geleerden tot deze beroemde boeke rij toegang heeft verleend. (Boodschap.) Oeinengd Jlieuws. Vrijdagmiddag te 5x/2 uur had te Dordrecht een treffend ongeluk plaats. Eenige werklieden brachten een verhuis boel in eene woning aan den St. Jorisweg. Terwijl twee hunner zich op een plat met eene kast bevonden, gleed een van hen uit, liet de kast los, waardoor de andere naar beneden viel en onder de kast geraakte. Per vigelant werd hij naar zijne woning vervoerd, waar de geneesheeren constateerden dat de jonge man, M. Oosterwijk zijn 3e en 4e rib gebroken had. Vrijdagmiddag werd een alleenwo nend ingezetene van Maasland, bekend onder den naam van „Dooye Jan" op eene wandeling naar Maassluis door eene beroerte getioffen. Toen voorbijgangers hem aan den kant van den weg vonden, waren de levensgeesten reeds geweken; per as werd hij naar zijne schamele woning gebracht. Het vergaan der „Kearsage." Uit latere berichten omtrent het vergaan van de Amerikaansohe kruiser Kearsago blijkt, dat de bemanning van het gestrande schip een ver- schrikkelijken nacht heeft doorgebracht. Vrijdagsavonds togen 7 uur kreog bet schip een vefschrikkelijken schok. Allen snolden op het dek, en zoodra begreep men niet, dat het schip op een rif geraakt was, of de bevelhebber liet de zeilen inhalen en achteruit stoomen. Het schip zat echter als oen muur, en had zeer veel .e lijden van de kracht der go|ven. Men besloot het verder op het rif te laten loopen, wierp om het te-verlichten oen""der kanonnen overboord en kapte de masten. Ongelukkigerwijze brak brand uit in de machinekamer doordat eenige gloeiende kolen uit den haard waren geworpen. Men was het vuur eohter spoedig meester. De Kearsage, vooral het aohtersohip, werd zeer geteisterd door de hooge zeeën, weldra waHp^T verblijf op dit gedeelte onmogelijk en hurkte^ ,ja mannen in den koudeu nacht, blootgesteld aaij }10t ruwe weder, doornat van het zeewater op r i,et; voordek neder. Zoo waohtten zij don dag af |)0 stendig vreezende, dat liet sohip uit elkaargoskir,,,, zou worden, niet wetende hoe zich te redden, neer er ten laatste een einde gekomen zou zijni afln den traag voortsluipenden nacht. Eindelijk bL„oa het te gloien; oen sloop werd uitgezet en koitaon danks de hooge zee het boven het water uitst(|.^on de deel van het rif bereiken.' Een lijn werd haar het strand gespannen, met behulp waarvan ook de overige mannen zich redden. Een der officiL.0n vertrok kort daarna in de zeilboot de s%,om barkas was tegen het schip te pletter geslagen bij het neerlaten en bereikte Colon, van' W-aar hulp gezonden werd om de bemanning der „ifcoar sage" van het rif Ronoa d'ore te redden. Een "përsöotï, van" beroep gla; wassclier, viel Zaterdagmiddag inde Gerard Doustraat te Amsterdam van ujt de 3e verdieping, met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Zijn lijk werd naar zijn woning in de Rozensti-aat gebracht. Zaterdagmiddag omstreeks halfdrie sprong in de 1 looierstraat te Amsterdam iemand in een bui van groote opgewon denheid uit de 3e verdieping van perc. 63 op de binnenplaats. De ongelukkige werd voor dood opgenomen en naar het gasthuis overgebracht. Te Zevenbergen speelden Zaterdag namiddag kinderen van den spoorweg arbeider B. in de nabijheid van eene timmermanswerkplaats, waar eenige oude spoorwegdwarsleggers tegen een muur waren geplaatst om te drogeneen dezer leggers kantelde om met net ongelukkig gevolg dat een kind hieronder geraakte en geheel werd verpletterd. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan die pachters der bouw- en weilanden van het Kroon-Domein welke in het afgeloopen jaar nadeel hebben geleden, een schadeloosstelling doen toekomen. Een moedig meisje. Een jonge dame te New-York ontwaakte dezer da gen, doordat zij iets langs haar hoofd kussen voelde bewegen; zij zag toen,- dat er een inbreker op haar kamer was en sprong het bed uit, waarop daze de kamer uitliep. Zij wilde daarop naar de badkamer gaan om den electrischeu stroom te ontsluiten en zoodoende in eens in het geheele huis het licht te ontsteken toen zij echter de deur naderde, wilde de d:ef dit verhinderen en greep haar vast, terwijl hij haar dreigend waar schuwde geen hulp te roepen. Zij worstelde met hem, maar hij drong haar in de badkamer. Daar gekomen kreeg ze één hand vrij, ontsloot den stroom en ontstak zoodoende ineens overal het licht. De dief maakte zich hierop ijlings uit de voeten, maar de moedige jonge dame wierp hem noch een fleschje met vliegenden geest in het gelaat, zoodat zij hem, daar hij een oogen- blik hierdoor bedwelmd was, haar gouden horloge kon ontrukken. Toch gelukte het hem nog te ontsnappen, maar met ach terlating van bijna zijn geheelen buit. De Vrijwillige oefeningen in den wa penhandel, voor de jongelui, is in deze gemeente geëindigd en aan de lotelingen van de lichting 1894, die een dienst plichtig nummer hebben getrokken en daaraan tot de laatste keer hebben deel genomen, een getuigschrift uitgereikt, waardoor die personen waarschjjnlijk een maand verlof zullen krijgen. Vrijdagavond omstreeks 10 uur, reed de landbouwer S. uit deze gemeente, met zijn veerwagen, waarvoor een paard was bespannen huiswaarts. Aan den dijk bij den Braber, nabij Oude Tonge ge komen, schrikte zijn pastrd van de aldaar aan dien dijk liggende boomen, waardoor hij met paard en wagen van boven den dijk in de sloot terecht kwam. Persoon lijke ongelukken hebben niet plaats ge had, maar wel is aan zijn rijtuig, be langrijke schade toegebracht. B. en W. zijn voornemens op Zater dag 17 Maart a.s. des vooririddags, ten 11 Va ure, in een lokaal van het Raad huis, lo te verhuren voor den tijd van 3 jaren, 1894, 1895 en 1896, het gras gewas, groeiende aan het Korteweegje, aan den Havendijk nabij de petroleum- bergplaats en op de begraafplaats en 2o te verpachten voor den tijd van 3 ach tereenvolgende jaren, in te gaan den 15 Juli 1894 en oi rijgende 14 Juli 1897, de haard isch, mest, vuilnis enz., val lende op do striten, wegen eiopenbire pl ratsen, binnen deze Gemeente. Het aantal Kiezers voor leden van den Raad, Tweeie Kamer der Staten- Generaal en Provinciale Staten, bedraagt op iedere lijst 212. De navolgende Kiezers zijn op iedere lijst geschraptA. v. d. Baan, M. Bree- man, A. Doornfrarny Pr-vaa—d+m Doel, J. 0. Faosse, J. Peeman, Jb. Sehol Wz., J. v. Straaten en M. v. d. Veer. Miilrlelharnis, 6 Maart. Di'tr-ufci -Oh/Md'hus van den polder „Het Ouie- land," hebben bekend gemaaktdat door hen de Begrootingen voor het jaar 1894 zijn ontworpen en de rekeningen oyer 1893 van bovengenoemden Polder en van het voormalige Breozijn opgemaakt en gedurende 14 dagen vanaf 7 M-'art ten kantore van den Secretaris ter inzage tijn nedergelegd. Voor hoofdonderwijzeres in de bewaar school alhier is benoemd Mejuff. T Ooster hof, van Heerenveen. In deze gemeente hebben zich voor de lichting 1895 der Nat. militie aangegeven 43 personen, waarvan 15 redenen tot viij- Door den Heer W. K. Horlogemaker alhier is bij de poütie een valsch kwartje gedeponeerd door hem in betaling ontvan gen. Het aantal kiezers in deze gemeepte bedraagd 213 B. on W. dezer gemeente, maken bekend, dat de lijsten der personen, bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer, de Provinoiale Staten en don Gemeenteraad zijn vastgesteld en aangeplakt terwijl die lijsten mot de vastgestelde sehattingstaten, gedurende veertien dagen, van den 8ston tot en met den 22sten Maart a.s. tor Secretarie voor een ieder ter inzage liggen. Het aantal Kiezers voer den gemeenteraad, tweede Kamer en Provinciale Staten bedraagt 99. Als oen bewijs dat hier veel gestroopt wordt, diene dat verleden week een persoon gesnapt werd wegens het zetteD van hazenstrikken in een perceel bouwland; en dit reeds de derde of vierde is in dezen winter. Herklngen, 7 Maart. De militieplichtigen dezer gemeente zullen pas de volgende week worden ingedeelt. Dit is vermoedelijk uitgesteld door 't heerschen der pokken alhier, terwijl hiervoor in plaats van Dordt, Rotterdam is aangewezen. Tothoofd der openbare sobool alhier is benoemd de heer J. H. Kohier te Groeden. Dlrksland. Een jongetje van A. Maasdam gemeente veldwachter alhier had het ongeluk bij het spelen te vallen waarbij de kleine zijn been brak. Zondagavond door de duisternis misleid had de vrouw van H. Bakker, toen zij uit de Kerk der Ger. Gemeente onder 't Kruis kwam het ongeluk om van een tamelijk hoogen dijk in het Spui te vallen, op haar geroep werd zij door behulpzame ha den op het drooge gebraoht. De geleverde manschappen voor de Nationale Militie uit deze gemeente zijn ingedeeld als volgt: J. Noordijk en K. Tanis grenadier den Haag. J. Bette, L. Sluis en J. Molenaar infanterie Bergen op Zoom. Hellssant, 7 Maart. Donderdag j.I. had de heer T. K. alhier door het schikken van zijn paard het ongeluk, met pai rd en rijtuig aan den staakweg in eene sloot te geraken. Do heer K. kwam met den schrik vrij nn het paard bleef ongedeeld, doch het rijtuig bekwam be langrijke sohade. Blijkens de vasgestelde kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeen teraad 73. Door den Raad dezer gemeente is een adres aan de Tweede Kamer verzonden, waarbij hij verklaard in te steramen met de bezwaren, die door Professor Mr. Fockema Andrae zijn inge bracht, tegen de invoering van den midden-Euro peeschen tijd, en mitsdien verzoekt de daarom trent voorgestelde motie van de Heeren Beelaerts c.s. niet aan te nemen. De Heer K. van Heek onderwijzer aan de openbare school alhier is aangewezen als waar nemend hoofd der school, tijdens de vaoature ontstaan door het overlijden van den heer C. van Loo. ifiur^erlijke Ml anti. Sommelsdijk, 1 tot 7 Maart. Goboren: Dirkje, d. van Leendert van Ant werpen en Pietertje Vroegindeweij Maarten, z. van Johannes Anthonij van den Broek en Jan netje Verolme; Cornelis, z. van Teunis Buurveld en Willempje Groenendijk. Ondertrouwd: Benjamin Grootenboer, 93 j. j.m. van Melissant en Cornelia Koote, 24 j. j.d Getrouwd: Johannis Groenendjjk, 46 j. wedr. van Johanna Maria Ramais en M.iohiella Mao- kloe.t 33 j. j.d. Overliden: Willem Wielhouwor, 37 j. 3 m. goh. met Neeltje Wielaard; Paulus Mastenbroek, 61 j. 8 ra. goh. rait Jihanna Cornelia Knape. Stad aan 't Haringvliet, 23 Februari. Geboren: Teuntje, d. van Aren Donkersloot en Johanna Van der Kroon. Den Bommel, 28 Februari. Geboren: Ruth, z. v. M. van Zmten on J. Do Bakker; Leendert, z. van J. Den Br iber en A. J. Vermaas; Adriana d van H. Van der Made en A. Brands; Hendrikje, d. van C. A. Wostdjjk en J. C. Donkersloot. Oude Tonge, 28 Fobruari. Ondertrouwd: Dingoraan Kieviet jra. 22 j. en Johanna Van den Tol, jd. 33 j. Geboren: Adrianus, z. van Adrianus Bikelaar eu van Neeltje Bruinse; Miria Willielmina, d. van Anthonius Van Es en van Pieternella Stoop; Petrus, z. van Leendert Van Markenstein en van Kaatje Kievit. Overleden: Wilhelmina Maria Groenendijk, hvr. van Bwtiaan Schouwenaar, 74 j. en 11 in.; Komraor Berk. jra. 21 d. Dlrksland. Ondertrouwd: Hendrik Hogohem, jra. oud 25 j. en Magdalona Miria Coenradie, jd. oud 23j. Getrouwd: Dingoraan Nagtegaal, jm. oud '21 j. en Johanna Adriana Kamp, jd. oud 19 j Adrianus Both, jra. oud 24 j. en Rozetta van Markenstein, jd. oud 22 j. Geboren: Komraertje Grietha, d. van Karei Willem den Hollander en van Adriana van der Sluijs. lierknïeuw*. Predikbeurten op Zondag 11 Haart. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. en 's avonds dhr. Goris van Brielle. Stad aan het Haringvliet, vm. en nm. leeskork. Den Bommel, vm. en 's avonds leeskei k. Ooltgensplaat, vm. nm. eu 's avonds leoskerk. Stellendam, vm. en 's avonds leeskerk. Ouddorp, vm. on 'savonds leeskerk. Zuidland, vra. en nm. ds. Z. Hoek. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voorm. en 'sav. Ds. K. W. RBssing. GEREFF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, Voorm. 9 uur, Nam. 2 uur, Av. 6 uur en Woensdagavond 6 uur Ds. 4Maokenzie. IVed Herv. Kerk. Beroepen: Tc Zuid-Sohermer, dhr. van Loon, oand. Te Wolsura en Westhem (Fr.), ds. Gesel- sohap, te Berkel en Rodenrijs. Te Oosterzee on Eohten, ds. Hattink Jr., te Nieuwerkerk aan den IJsel. Te Hoog-Blokland (Z-H.), ds. RuÏ3 te 's Grevelduin-Capelle. Te Hallum, ds. Bohui- ringa, te Harkstede. Te Ferwerd (toezegging), ds. Rimein, te Leeuwarden Te Meppel, ds. Gerritsen, te Lopik c. a. Te Cats on te Steenwij k ir veld, din\ Voors, oand. te Leiden. Aangenomen: Naar Zwartsluis (toezegging), door ds. Gazitnier, te Exmorrha o. a. Na-ar Koe dijk, door ds. da Groot, te B ixinaer. Naar F'-e- deriksoord, door ds. van Leeuwen, te Bargum. Naar Katwijk aan deu Rijn, door ds. Bolle, te Rumpt. Naar Hoino, door dhr. Voors eind. te Lei len. B ;dtukt: Voor Harderwijk, door ds. H lineman, te Alblasserdam. Voor Ondikerkaan den IJsel, door ds. Biotsmi, te Zootermeer en Zegwaart. Voor Grijpske ke, Kerkwarve, en Niiuwvliet door dhr. Voors, eind. te Leiden. Voor Gio3en- Nieuwkerk, door ds. Steenbeek, te Vianen. Voor Hoedekenskerke, door ds. Hulsbergen, te Gees- teren. Voor Hicksi, door ds. Boersma, te Nijehaske o. a. Voor Humineloo, door ds. Vinke, te Tricht Voor Opijnen en Heeselt, doords.de Haan, te Opheraert. Voor Bovensmiide, door ds. Steen'oeek, te Vianen. Geref. Kerken. Tweetal: Te Alblasserdam B. ds. Oudkerk, te Zalk, en ds. Sohouten, te WiUem3tad Beroepen: Te Nunspeet (ol. Harderwijk), ds. Middelkoop, te Nijkerk op de Veluwe. Te Hol werd, dhr. Out, oand. te Wormervoer. Bedankt: Voor Leer lam A, loer ds. den Hartogh, te Heerjansdam. Voor Woerdon, door ds. Keutamans, te Z erikzee. Voor Stad op Flak- kee, door ds. Wijdoogon, te Oud Biierland A. Oud- Geref. Kerken. Beroepen: Te Sappenneer, dhr. Snapper, te Vaassen. Te Tor Aar, ds. Broekhuysen te Lekkerkerk. Te Sloten, dhr. Hartkamp, te Wageningen. Marktberichten. OUDE TONGE. Op de markt alhier werd deze week verkocht: Jarige Tarwe f-,a f-,—N. Tarwe f5,25 a f560. Gerst 7 a 7*/4 et. p. K. Rogge f4,20 a f4,50. Haver f2,30 a f2,65. Koolzaadf-, af-, -. Erwten f 6,a f6,25. Aardappelen f 1,90 a f2,per. H. L. Poters f-,—Ajuin f3,a f-,— per 6) kilo. Poter Ajuin f-,a f-,Boter 60 ets. per 5 ons Eieren 3*/2 ets. per stuk. Brielle, 5 Maart. OPQAAF YAN DSM MYRKMEESTER Boter f0,60 Eieren f3,— de 100 stuks. Rotterdam, 5 Maart. Bianenlandsche Granen. T)t ongeveer onveranderde prjjzen ruimde de middelmatige aanvoer beden langzaam op. Tarwe, flauw als voren. Naar qual. van f4,50 a t5,80 per heet. en per 100 kilo van f6.— a f7, Canada tarwe onveranderd f4,50 a f5,20. Rogge, flauw als voren f 4,af 4,70. Gerst. Winter in de beste soort als voren, mindere qual. onbeschadigd, f3,50 tot f4,90 per heet. en f7, a f7.8i per 100 kilo. Zomer flauw f3,25 tot f4,30 per heet. en per 100 kilo f 6,80 a f7,—. Chevalier onveranderd, f4,50 a f5,75 per heet. en per 100 kilo f7,50. a f8,— ll.iver als voren, naar deugd verkocht van f 2, a f 4, per heet en beste qual. af8 per 100 kilo. Paardeboouen vonden tot vorige prijzen vrij wel plaatsing, f 5 a f 5,80. Bruine boonen, als vorig verkocht, naar qaal. f 4 tot f7,25 extrr puike soort f7,5o. Witte boonen iets trager en 25 cent lager afge geven. Naar qual. van f8 tot f 10,75. Blauwe erwten onveranderd. Kooksoor/ f7 tot f 8,25, extra puike qual. nog daarboven, niet-koken de f5,50 a f5,90. Kanarizaad met ruimen teevoer f 6 a f7,75 per heet. en f9,50 a 10,25 per 100 kilo. MEELBERICHT. Bij voortduring blijven de zaken in meel beperkt tot ötuw onveranderde prijzen. Alleen Amerika noteert vaster zelfs in enkele gevallen iets booger. Heden liep de markt stil onveranderd af. Rotterdam, 5 Maart. VLAS. Geduren de de vorige week is er op het land nagenoeg niets omgegaan, alleen de beste soorten trokken nog eenigzins de aan dacht. Heden werden aangevoerd 31,000 steen Hollandscb en 4800 steen Zeeuw. Het Hollandsche vond voor ruim 2/3 gedeel te koopers tot onvera iderde, doch vaste prijzen terwijl van het Zeeuwsche weinig verkocht v aanmerkelij geweest zij eenigen om Botterdam 5 npng-ev.prd runderen mi Onuchteren ka varkens b Heden war< qual. 68 ets, 2 reren 1ste qn» schapen 1 qt" alles per kilo, c2 3 qual - j, c koei kilo melk van Stieren Sedert de Zeemeeuw Middelharnii Vertrouwen Ebenhaëzer f Met H bete en hen tot rou ron 11 e<

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 2