Gemengd iieuws. Plaatselijk Nieuws. ItiirfferlijKe «land. 'lieeknieiiw Marktberichten. geloofsvertrouwen van den heer Van 't Lindnnhout; wat hij noodig heeft „zal de Heere te Zijner tijd geven." De oommissio is ten slotte van oordeel dat haar onderzoek geen sporen van kwade trouw of van onttrekking der fondsen aan hun bestem ming heeft aan 'tlioht gebracht, maar dat de primitieve finanoiëele administratie een algeheele hervorming behoort te ondergaan, en in de eerste plaats vermenging van de particuliereinkomBtene van den direoteur met die der Yereeniging moet ophouden. De Commissie schrijft vervolgens o. m. Reiniging. Zindelijkheid en netheid laten in vele opzichten weinig te wensohen over. Bij ons bezoek was ons oordeel daarover eenstemmig. Daarmede gaat echter een groote eenvoud ge paard, ook in de bevrediging van de materieele behoeften. Van verschillende zijden kwamen klachten, dat de wekelijksche verschooning niet bevredigend is. Een aantal kindereu wordt in kui pen gewasschen, zonder dat men intusschen tot verversohing van het water overgaat, en hét afdrogen gaat uiterst gebrekkig. Onreinheid door wandgedierte vertoont zich nu en dan. Voeding. Groote eenvoud kenmerkt ook deze. In hoeverre meer afwisseling in het menu wen- sohelijk is, wenschen wij niet .e beoordeelen. Een vriend der inrmhting deelde ons mede, dat op warme zomerdagen eenigszins beschimmeld brood was voorgekomen. Wij houden ons overtuigd dat de klacht omtrent onvoldoende voeding ongegrond Kleeding. Deze maakte een gunstigen indruk, slechts enkele getuigen klaagden. Slaapzalen. Hier is in vele opzichten verbete ring én noodig én mogelijk. Het toezicht moet gebrekkig zijn. De inriohting en plaatsing der privaten geeft aanleiding tot gegronde critiek. De bedden zijn zindelijk, de matrassen van zeegras goed in orde, op de dekking hadden wij geen ernstige aanmerkingen. De onreinheid, die men hier en daar bespeurt, vindt haar verklaring in de oor en andere kwalen, waaraan sommige kinderen lijden. Het opmaken der bedden geschiedt door meisjes veelal van 10-15 jaren, die nog schoolgaan en vóór het ontbijt deze taak moeten vervullen. Ofschoon de direoteur ons verzekerde dat dit door de oudere meisjes geschiedt, gelooven wij ons aan de verklaringen van de verschillende getuigen in tegenovergestelden zin te moeten houden. Op het verzoek om inlichtingen aangaande do zedelijkheid, ook in verband met de kribben op de slaapzalen, antwoordde de directie dat die zeer bevredigend was en dat gevallen van onzedelijkheid zich nimmer voordeden. Dat werkelijk de toestand zich zoo gunstig zou laten aanzien in een kolonie van 1000 kinderen van eiken leeftijd, kon echter, naar ons oordeel alleen met recht worden gevestigd op een meer stelselmatig onderzoek. Evenmin is het onwaarschijnlijk, dat er gedurende het 30 jarig bestaan der inrichting nooit onderwijzers of beambten zouden zijn geweest, die onzedelijkheid met kinderen hebben gepleegd of willen plegen. Een feit van dien aard, elf jaar geleden, is ons bekend. Het betrof een onderwijzer, die naar ods oordeel uit de inricht'ng verwijderd had moeten worden omdat de directeur van het feit niet onkundig bieef. Onderwijs. Hierover luidt het oordeel gunstig het ambachts onderwijs daarentegen is niet meer dan vrij goed. De opleiding der meisjes (voor dienstbode) is te eenzijdig. Straffen. Lichamelijke straffen, hoewel de direoteur de zaak trachtte te vergoelijken, zijn zonder twijfel toegepast, soms met een eind touw, soms met een stok. Evenzeer komt het haar afknippen voor. Beide zijn voor ernstige vergrijpen, als diefstal en samenkomsten tusschen jongens en meisjes. Volgens zeggen van den directeur zijn ernstige strafoefeningen op jongens slechts 4 of 5 maal sedert de oprichting voltrokkenuit een onderzoek bleek echter dat tien jongens in gemiddeld 4 jaar te zamen 24 maal tot 12 of 15 stokslagen ontvingen van beambten. Wij nemen dus aan dat naast de strafoefeningen door of vanwege den directeur nog menigmaal door het personeel op eigen gezag de stok wordt tor hand genomen. Een getuige verklaarde 40, een an Ier 60 slagen te hebben gehad, wat de directeur ontkende. Ook zijn er verklaringen dat diefstal niet door slaag, maar door vermaning gevolgd werd Bij ons heeft zich de overtuiging gevestigd dat van opzettelijke mishandeling van de verpleegden geen sprake schijnt te zijn geweest, dat evenwel soms zonder overleg en te ruw tot het toedienen van lichame lij ke straf is overgegaan, zoodat een regeling op dit punt niet mag uitblijven. Afkeurenswaardig dunkt ons van de eohtgenoote van den direoteur om soms meisjes, en dat niet alleen bij zeer ernstige gelegenheden, met een stok ettelijke slagen op denrug te geven. De beschrijvingen van de zg. gevangenis zijn onjuist on overdreven. T ch is het wel voorgeko men dat jongens twee dagen en naohten daarin waren opgesloten. Directie. Dat de direoteur opzettelijk de aan zijn zorgen toevertrouwde weezen zou verwaar- loozen, moeten wij betwisten. Ops is integendeel gebleken dat er een goede en aangename ver houding bestaat tusschen den directeur en de weezen. Zulk een aangenamen indruk had zijne eohtge noote op de weezen en voornamelijk op de meisjes, die veel met haar in aanraking waren geweest, niet aobtergelaten. Ofschoon meenen wij dat het gemis van eigenschappen, die sommige vrouwen als aangeboren zijn, haar voor den dage- lijkschen omgang met meisjes in paedagogisoh opzicht minder gesohikt maakt. Wij moeten ons voor heden tothetbovenstaande bepalenin ons volgend nummer deelen wij nog één en ander uit het rapport mede. Een bewoner van den Duivelshoek te Amsterdam vermiste dezer dagen een jas uit zijn woning. Zondagmiddag het Spui passeerende, kwam hij iemand tegen naar zijne meening dat kleedingstuk had. Hij hield hem staande, bekeek de mwkeurig en gaf niet onduidelijk te i, dat hij zijn rechtmatig eigei dom tie hebben. Nu zette de dief het sfjen en rende de Spaarpotsteeg Volgd door eene menigte men- I:.maakte gebruik van zijn z éi en nu duurde 't niet lang, ■r&ë vogel werd gearresteerd. Een Snpig onderkomen werd hem verleend IW! bureau Molsteeg. j- Te Londen is een telegram ont- >!©n uit Port-Louis, de hoofdstad van Apgelsche eiland Mauritius (ten oosten .'-■wladagascar), waarin wordt gemeld, H JjÉÉfend weer is geteisterd door heviger dan men daar in De kracht van den wind was zoo groot, dat een trein in de nabijheid der stad geheel uit de rails gelicht en ge worpen werd in de rivier, welke zich op eenigen afstand van Port-Louis in de zee stort. Vijftig personen, deels reizigers, deels beambten, verloren bij deze ramp het leven, terwijl bovendien nog velen werden gewond. De materieele schade door den cycloon, die geruimen tijd aan hield, aangericht, is natuurlijk zeer groot. Zaak-De Jong. Naar men ver neemt zal te Amsterdam het onderzoek in zake de vermiste vrouwen weder heropend worden, naar aanleiding van gewichtige mededeelingen, die der politie uit Engeland geworden zijn. Het onderzoek naar De Jong's geest vermogens schijnt dus vrij bevredigend te zijn afgeloopen. De gemeente ontvanger te Schiedam is, na zijn verhoor door den rechter commissaris, op vrije voeten gesteld. Het tekort moet bedragen f50.000 a f 60.000. In een gisteravond gehouden vergade ring van den Raad is de ontvanger in zijn betrekking geschorst. Gemoedelijk. De politie te Ber gamo (Lombardije) heeft een verrassende ontdekking gedaan. Zij kwam een bende valsche munsters op het spoor in de gevangenis. De gevangenbewaarders ver schaften den gevangenen het noodige materieel en deze werkten zeer gerust, bewaakt door de dienaren van het gerecht. In het spoorwegstation te Houston in Texas trachtte een politieagent eenen misdadiger in hechtenis te nemen. Deze trok toen eene revolver en vuurdede politieagent schoot terug. Een aantal schoten werden zoo gewisseld, en het eind is geweest dat de politieagent en twee omstanders gedood en drie anderen, onder wie twee vrouwen, doodelijk ge wond waren. Met moeite werd het volk weerhouden den booswicht, die ten slotte gevat was, op staanden voet te lynchen. Een leeüwendokter. Zekere me vrouw Pauline Nan d heeft in haar dier gaarde te New-York ook eenige leeuwen, waarvan de mooiste, die Nero heet, on langs, bij een vechtpartij met een ka meraad, een vreeselijken beet in den rechtervoorpoot kreeg. Sedert dat oogen- blik was Nero invalide en mevrouw Nand stelde alle mogelijke pogingen in het werk, om het dier genezen te krijgen. Alle vee-artsen, die zij om raad vroeg, gaven als hunne meening te kennen, dat het 't veiligste zou zijn, om het ge kwetste dier maar zoo spoedig mogelijk dood (e schieten. Thans wendde de leeuwentemster zich tot dokter Buren er. den" chef der vee- artsenijkundige school „Nero" werd in een kooi naar de school gebracht en daarop, nadat hem een strop om den nek was geworpen, aan de vier pooten gebonden e door middel van chloroform verdoofd. Daarop vond de geneesheer een beenbreuk en ging met moed aan den gang,'om de zaak in orde te brengen, waarin hij ook volkomen slaagde. Toen de leeuw weder tot bewustzijn kwam, stiet hij een zoo ontzettend ge brul uit, dat het geheele personeel van de inrichting aau den haal ging. Thans is „Nero" weder gezond en opgewekt en de gebroken poot kan hij even goed ge bruiken als zijn andere drie pooten Dokter Burener heeft sedert dit geval den bijnaam van „leeuwendokter" gekregen. De burgemeester en kantonrechter van Oud-Beierland zijn op audiëntie geweest bij den Mini.«ter van Waterstaat en den directeur-generaal der posterijen, ter bespreking van plannen ter verbetering van den postdienst in den Hoekschewaard, Besproken werd een plan om de post- karren te doen vervallen, en de stoom- bootreedeiij „Oude Maas" met het geheele postvervoer te belasten. Alle voetboden zouden dan van het postkantoor te Oud- Beierland vertrekken. Het plan kon niet tot uitvoering komen, omdat de som, die de minister aan de stoombootreederij daarvoor wil uitkeeren, te laag is. De Raad der gemeente Huizen heeft bij de kennisneming van de tee- keningen en de begrooting, ad/11,000, voor den voorgenomen bouw der openbare school, besloten zich tot de Regeering te wenden met het verzoek dit geheele be drag uit 's rijks kas te willen vergoeden. De toestand der gemeentcfinanciën laat geen uitgaven voor dien verbouw toe. De Regeering zal zeker aan dit ver zoek voldoen. De Rijks-schatkist is zoo boordevol dat de Minister van Financiën blij zal zijn le weten, waar hij wat geld kan heenzenden. Toen heden morgen de eerste per sonentrein op de lijn 's Hertogenbosch Utrecht de brug bij Zaltbommel zou passeeren, bemerkte men dat eenige pij lers, men zegt zeven, waren ontzet. De goederentreinen zijn er in den afgeloopen nacht nog alle overgegaan, maar met den personentrein waagde men het niet meer. Thans rijden de treinen van weerszijden tot aan de brug, de passagiers worden overgebracht en het materieel keert terug. De gemeente-veldwachter P. M. v. E. te Meerloo, verdacht in een strafzaak een valsch getuigenis te hebben afgelegd, is door de marechaussee te Helmond over gebracht naar de strafgevangenis te Roer mond. Op de Tentoonstelling van Zaai granen in het „Huis van Nassau" te Zie- rikzee gehouden op 22 Februari 1894 werden de volgende'inzenders bekroond. Voor Chevaliergerst. le en Eereprijs: Zilveren Medaille met de beeltenis van II. M. de Koningin C. O. Harison, Rilland-Bath. 2e Prijs J, B. de Beukelaar, Bergen op Zoom. 3e Prijs H. T. Landegent, Burghsluis. Eerv. Yerm. v. d. Blink Aaij, Brielle. Ferv. Verm. J. M. Zaadnoordijk, Leeuw arden. Voor Chevaliergerstin Schouwen- Duive- land verbouwd. le Prijs Ch. Groeneveld de Kater, Noordgouwe. 2e Prijs Gebr. v. d. Bout, Eikerzee. Voor Probstei-Haver. le Prijs J. M. Zaadnoordijk, Leeuw arden. 2e. Prijsv. d. Blink Aaij, Brielle. Eerv. Yerm. v. d. Bosch Co., Goes. Eerv. Yeim. Ch. Groeneveld de Kater, Noordgouwe. Voor Deensche Haver. Eerv. Verm. Job. v. d. Have, Nieuwer- kerk. Voor Kortloof-Erwfëh. 2e PrijsL. Koopman Cz., Zierikzee. Eerv. Verm. Job v. d. Have, Nieuwer- kerk. Voor Middenhof-Erwten. le PrijsWed. A. Geluk, Nieuwer- kerk. 2e Prijs M. Enzlin, Zierikzee. Voor Kroon-Erwten. le PrijsM. Enzlin, Zierikzee. 2e Prijs v. d. Bosch Co., Goes. Voor Ronde Schokkers. le Prijs: J. M. Zaadnoordijk, Leeuwar den. Voor Schokkers. le Prijs J. M. Zaadnoordijk, Leeuw arden. 2e Prijsv. d. Blink Aaij, Brielle. Eerv. Yerm. v. d Bosch Co., Goes. Voor Duiveboonen, le PrijsMaatschappij van Welda digheid, Frederiksoord. 2e Prijs v. d. Blink Aaij, Brielle. Voor Paardeboonen. le Prijs J. M. Zaadnoordijk, Leeuw arden. 2e PrijsJ. M. Zaadnoordijk, Leeuwarden. Eerv. Yerm. J. M. Zaad noordijk, Leeuwarden. Voor Platte Boonen. 2e Prijs v. d. Bosch Co., Goes. Voor Wikken. le Prijs Job v. d. Have, Nieuwerkerk. Voor Zomertarwe. le. Prijs Van Hoorn, Luitjes Kam- minga, Uithuizermeeden. Voor Pootaardappelen. le Prijs Maatschappij van Weldadig heid. le PrijsS. J. de Rijke, Sirjans- land. le Prijs W. C. Postma, Kims- wera. Voor Spurriezaad. le Prijs Maatschappij van Weldadig heid. Voor Canariezaad. le Prijs J. M. Zaadnoordjjk, Leeuw arden. 2e PrijsJ. M. Zaadnoordijk, Leeuwarden. Voor Geel Mosterdzaad. le PrijsC. van Bloois, Dreischor. Eerv. Yerm. v. Hoorn, Luitjes &Kam- minga, Uithuizermeeden. foor Uienzaad. le Prijs J. W. Romeijn, Ouwerkerk. 2e Prijs C. van Bloois, Dreischor. Voor Riga Lijnzaad. le Prijs C. van Bloois, Dreischor. Voor Inlandsch Lijnzaad. le Prijs J. W. Romeijn, Ouwerkerk. 2e PrijsC. v. Bloois, Dreischor. Voor Collectiën Gras- en Klaverzaden. le PrijsD. J. v. d. Have, Kapelle bij Goes, le Prijs v. d. Bosch Co. Goes. De prijslijst der bekroonde zaden is op franco aanvrage te ontbieden bij den Heer Job v. d. Have, Voorzitter van het bestuur te Nieuwerkerk bij Zierikzee. Sommelsdijk. Door het bestuur van het Sommelsdjjk8che begrafenisfonds werd de volgende circulaire gezonden aan hare leden Aan de leden van het Sommelsdijksche begrafenis fonds. Het Bestuur van bovengenoemd fonds geeft te kennen dat het bij voldoende deelname, besluiten zal tot de oprichting van een Ziekenfonds. Zij doet dat, omdat herhaaldelijk het verzoek, door leden van het fonds gedaan werd, om zulk een fonds naast het Begravenisfonds te willen oprichten. Zij die zulks verzochten, hebben meestal familie of kennissen te Rotterdam, of eenige andere stad wonen, en hebben daar het nut der ziekenfondsen, ook wel genaamd zie kenbussen, leeren kennen. Wanneer nu voldoend deel genomen wordt, dan is het Bestuur bereid te zorgen voor geneeskundige behandeling en voor de levering van de benoodigde geneesmiddelen, tegen een wekelijk sche betaling van 15 centen voor een gezin, en il}2 et. voor kinderen van leden, die den leeftijd van 20 jaren bereiken, of reeds bereikt hebben, alsmede voor een- loopende gezellen. Welke betalingen plaats moeten hebben van den eersten Zaterdag af in de maand Mei, tot en met den laatsten Zaterdag der maand October van elk jaar. Men is dus voor slechts f3,90 een geheel jaar ver zekerd van geneeskundige behandeling en de noodige geneesmiddelen. Enkele jaren, wanneer 27 Zaterdagen in het hiervoren bedoelde half jaar vallen, beloopt de uitgave f4,05. Voorwaar een kleine uitgave voor het genot) dat men gerust de noodige hulp kan inroepen. De biljetten worden eerst over acht dagen terugge haald, opdat elk kan informeeren in die plaatsen, waar ziekenfondsen bestaan, of het al of wensohelük is, zich als lid te doen inschrijven. ;i Het BestfA (w.g.) J. VIS Cz/ G- J- JOïfiïf. ij J. L. ARifShjm A. VAN WT A. J. DE GtBsjp. Door don heer Doctor Breee werd daarop in veschillende barl-winkels enz. het volgende ter lezing ophangen. Naar aanleiding van eene dezer dagen, )r een vijf tal Heeren rondgezonden circulaire, totojhting van een ziekenfonds, is aan ondergeteekeridu-rhaalde malen gevraagd, of hij bij dat ziekenfonds Genees kundige zal optreden. Ter inlichting diene, dat hoewel heni.liieden de eer niet is te beurt gevallen, daartoe te won uitge- noodigd, hij nu reeds bij voorbaat, verklafni miner voor dat ziekenfonds als Geneeskundige te Hen op treden. (w.g.) Dr. T. BREE81Ï1 Sommelsdijk, 26 Februari 1894, O. i. is Docter Breesnee hier-, et in de rechto weg. Immers wat mensc, die een nieuwe zaak wil stichten, gaaterst heen en huurt een knecht, en gaaiich dan hier of daar vestigen? Ditdoeim- mers niemand Doch deze kwestie daar gelaten: Yij hopen van harte dat ieder lid zijnbemg goed zal begrijpen en toetredewant votral nu Docter Breesnee zich niet aan Jat fonds wil verbinden, moet er een tytede Docter in deze gemeente komenen dat is dunkt ons toch geen luxe te noemen voor een gemeente als Sommelsdijk! Te meer daar onze Docter tevens lid der Prov. Staten is en dus meermalen nog afwezig moet zijn. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de Kohieren van het Patentrecht over het 3e kwartaal en No. 5 der Person eele belasting, beiden over het dienstjaar 189394, op 22 Februari j.l, invorder baar zijn verklaard, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschul dige is verplicht zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. In de plaats van den heer J. Houtaar te Nieuwe Tonge, die ontslag had ge vraagd als Majoor-Kommandant van het 12e battaljon rustende schutterij, is be noemd den heer K. de Graaff alhier. Een goed? vangst. Gepasseerde week, kwam een jongen, J. v. d. P. langs den openbaren weg met twee spoormanden, bij zich; daar deze persoon niet best Bj de politie bekend staat, verzocht de meente-Yeldwachter, hem te laten wat er in aanwezig was; waarna bijj derzoek bleek dat in iedere spoor een grooten haas lag. Het rijden der benoodigde lat, vooT de Gemeentewegen over 18§ is bij inschrijving gegund aan dwaagsten inschrijver, zijnde J. A. v. d.iroek al hier, voor de som van f 0,38 ?r meter. Yoor acte nuttige handwerlaslaagden gisteren o.m. te 's Hage Maurouw C. Boekhoven, onderwijzeres telpier. Middelharnis. Voor deietrekking van hoofdonderwijzeres in e bewaar school alhier, op een jaarlij ksptractement van 500 gulden, met vrije |oning, heb ben zich 54 sollicitanten aangemeld, waarvan op verzoek vier dmes hebben gewerkt. Oude Tonge, 28 Februd. Verleden Woensdag werd alhier in d consistorie kamer der Ned. Herv. Ker, door de in deze gemeente bestaande zai;vereeniging een zanguitvoering gegeves De entree gelden a 5 ets. per persoo kwamen ten voordeele van de blindenKoudijzer te Middelharnis. Heden werd alhier tc Raadhuize aanbesteed de levering vaip. m. 600 M3. grove onderhoudsgrint. F werden vijf briefjes ingeleverd waarun de minste inschrijver was E. J. varDongen alhier voor f 1.68 per M3. Herkingen, 28 Febt-iari. Naar de betrekking van hoofd aai de openbare School alhier dongen 57?8ollicitanten. in de weg staande bonden meer. Melissant, 24 Februari. Heden had de plechtige teraardebestelling plaats van den heer C. van Loo, in leven hoofd der school in deze gemeente. Gaf zijn toestand in de laatste dagen voor zijn overlijden ons hoop op eene ten minste gedeeltelijke herstelling van den zwaren slag, die hem het vorige jaar trof, zijn plotselinge dood heeft aan deze verwachting ten eenenmale den bodem ingeslagen, en daarmede is een man heengegaan, die zijne rust, zijne gezondheid, die alles opofferde voor het vervullen van zijn plicht, dien hij in den strengsten zin van het woord opvatte. Hoe de overledene bekend stond, dat bewijst genoegzaam de algemeene deel neming die zijn achtergebleven gezin mocht ondervinden, zoowel van zpn meerderen, als van zijn collega's leerlin gen en oudleerlingen, ondergeschikten en van de burgerij alhier. Een talrijke stoet begeleidde dan ook den dierbaren afgestor vene naar zijne laatste rustplaats. Treffend was het huldeblijk der leerlingen van de Rijks-normaalschool te Sommelsdijk, be staande in een prachtigen krans. Gok sprak de hartelijkste deelneming uit de toespraken, die op het graf werden ge houden, en waarin de heer /aaijer, als burgemeester en schoolopziener, hulde bracht aan des overledenen onvermoeide werkzaamheid als opvoeder der jeug heer Habig, aan al wat hij deed voor zijn medeonderwijzers en de heer van Broek hoven, evangelist alhier, ons er op wees, hoe hij door zijn streng, rein leven ieder achting en eerbied moest afdwingen. Worde zijne plaats weder in eere ver- vuld. ParticCorresp.) 22 - 28 Februari. 't Volgend achttal kom volgorde op de voor.Irach ivoor ;ii alphabetische Middelburg Kralingen. Kralingen. Groeden. Zoeterwoude. Sommelsdjjk. Zwarte Waal. Rotterdam. 1. J. Boogerd 2. V. G. F. Hendriks 3. F. de Jong 4. J. H. Kohier 5. J. Lokker 6. G. van der Molen 7. N. Nieuwdorp 8. H. Swemlo Gisteren werd door bovenstaande hee ren voor de klasse gewrkt, en Donderdag zal vermoedelijk een keuze worden ge daan. In de jl, Yrijdag giüouden raadsverga dering is de heer D Dale eervol ontslag verleend als Gem. fecr. Ont. en Boekh. van 't algemeen armatuur en in deszelfs plaats benoemd de teer C. Wiifliet, brie vengaarder alhier. 't Aantal gevallen van pokken bedraagt tot nu 26, waarvan 9 met doodelijken In de j.l. Zaterdag gehouden vergade ring van „de Eendracnt' is besloten 4000 musschen te laten vangen, en is voor belooning hiervoor uitgetrokken de kapi tale som van f 10.— zegge tien gulden, ook is in diezelfde vergadering besloten om niet mede te werken aan de oplich ting van een bond van dorps-landboüw- vereenigingen op Flakkee, dit besluit moet genomen zijn als protest tegen 't oprichten van bonden alsbeetw rtel- suikerfabriekanten-bond, den bond ot maatschappij tot verkoop van huipmest- stoffen en zooveel andere den landbouw Stauaan 't Karin£"vï Geboren: Jacomijna Adriaantje a.™ Jaques Braber en Jannetje Cornelia De Wachter. Ondertrouwd: Willem De Wit, jm. 42 j. en Laurina Arendje van Ree, jd. 24 j. Overleden: Maria Kranenburg, 66 j., eohtg. van Aiend Vroegindeweij. Oude Tonge 21 Februari. GeborenMaria Johanna, d. van Bornardus Van Tilburg en Diniphina Pietornella Van Dongen. Gehuwd: Pieter Holleman, jm. 23 j. en Neeltje Gebraa l, jd. 24 j. Predikbeurten op ïondag 4 Maart. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. nm. en 'b avonds dhr. Eger van s'-Qravenhago. Stad aan het Haringvliet, vm. en nm. leeskork. Den Bommel, vm. en 's avonds laoskë'i'V. Ooltgensplaat, vm. nm. en 'g avond» leeskerk. Stellendam, vm. en 's avonds ds. Mol van Zwartewaal. Ouddorp, vm. nm. en 's avonds ds. Siedors va* Vlaardingen. Zuidland, vm. en nm. ds. Z. Hoek. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voorm. en 'sav. Ds. K. W. Róssing. GEREFF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, Voorm. 9 uur, Nam. 2 uur, Av. 6 uur en Woensdagavond 6 uur Ds. AMackenzie. Wed. Herv. Kerk. Beroepen: Te Dokkuiu, ds. Cramer van Baum- garten B.Jz., te Veendam. Te Op- en Neder- Andel, ds. Havinga, to Den Ham. Te Noordeloos, dhr. Zweedijk, cand. te Oud-Vosmeer. TeBarohem, ds. de Jong, em. pred. te Hilversum. Aangenomen: Naar Tilburg, door ds. van der Meer van Kuffeler, te Moordrecht. Bedankt: Voor Giesen Nieuwkerk, door ds. Steenbeok, te Loohem. Voor St. Johannesga, door dg. Havinga, te Den Ham. Voor Ingen (bij Tiel), door ds. van IJsendijk, te Kapelle. Voor IJsendoorn, door ds. Moorrees, te Aalst. Voor Zuid Soharwoude, door ds. de Vries, te Assen delft o.a. Voor IJbergen, door B. Bollée, te Rumpt. Geref. Kerken. Tweetal: Te Holiverd(alpb.) dhr Felderhof en dhr. Out, oandidaten aan de Vrij e Universiteit. BeroepenTe Alblai serdam A, ds. Rispens, te Hijum A, (Friesland). Te 's Gravenmoer o. a ds. Gunst, te Roon. Te Langerak bez. de Lek, dhr. van der Valk. cand. Bedankt: Voor Hoofddorp, door ds. Oosselink, te Sliedreoht o. a. OUDE TONGE. Op de markt alhier werd deze week verkocht: Jarige Tarwe f-,a f-,N. Tarwe f5,25 a f570. Gejst f7a f 7,30. Rogge f4,— a f4,20. Haver f2,30 a f2,60. Koolzaad f-, a f-, -. Erwten f 6,a f6,15. Aardappelenf 1,70 a fl,90 per. H. L. Poters f-,—Ajuin f3,50 a f3,75 per 60 kilo Poter Ajuin f-,a f-,Boter 60 ctB. per 5 ons Eieren 3'/j ets. per stuk. Brielle 26 Febr. Boter f0,62'/2. Eieren f3,—de 100 stuk». Rotterdam, 26 Febr. Binnenlandache Granen. Door de middel matige aan voer heerschte heden wederom eene gedrukte stemming en ging een en ander slechts sleepende van de hand. Tarwe. 15 cent lager. Per heet. f4,50 af 5,80 extra puike nog daarboven en per 100 kilo 6,40 A 7,terwijl voor extra puike f7,15 betaald werd. Canada tarwe werd verkocht a f5,20. Rogge me beste f 4,af 4,70 mindere f Gerst. Winter f3,50totf5,— per heet. 100 kilo van f7,— tot f 7,75, Zomer, f3,25 tot f4,30 en per 100 kilo van f 6,90 totjt 7.io Chevalier, per heet. f4,50 tot f5,75. Haver goed prijshoudond en verkocht van 12, - 4,- paardeboonen f 5,tot f 5.60 bruine boonen f 4,tot f 7,50 Witte boonen 8,A 11

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 2