(Advertentiea. Dextrine. JAMMEN LEGPOTERS Prijs in pakjes van 1 Hectogr. d 5 Cent. flnker-Pain-Expeller. mm Het peegsdiaplijk Kantoor Wij betuigen aan de geëerde redac tie onzen beleefden dank voor deze nadere omschrijving van haar in zichten. Eensdeels heeft zij ons hier mede ook wel bevredigd, nl. in zooverre zij nu nog meer dan vroeger voelbaar heeft gemaakt, dat zij niet anders kan oordeelen en adviseeren dan zij deed. Maar anderzijds mag niet verzwegen, dat het verschil zelf tusschen haar en ons is blijven be staan. Dit was ook niet anders te wachten, want dat verschil wortelt niet in het maken van onjuiste gevolgtrekkingen, maar in een on derscheiden appreciatie van toestan den en eigenschappen. Wij kunnen haar niet bewijzen, dat zij wat te pes simistisch oordeelt over de nieuwe kiezers, in '94 voorgedragen, en zij kan ons natuurlijk evenmin aantoonen met gansch onwedersprekelijke bewij zen, dat wij er te optimistisch over denken. Als de uitbreiding doorgaat, hetgeen wij nu toch wel verwachten, na de reconstructie van het ontwerp, dan moet de uitkomst zulks leeren. Wij weten, dat de redactie van de Prot. N.Brab. niet uit geringschatting van de deugden en de degelijkheid van den minderen man als zoodanig haar bezwaren zoo sterk accentueert. Wij vertrouwen veeleer, dat het na pluizen van locale courantenlectuur, voornamelijk uit Groningen en Fries land, en haar aanraking met de hoog ste Regeeringskringen haar eenige gegevens bezorgd heeft, die haar vrees voor democratische uitspattingen wèl zouden verklaren, als men ze alle eens kende. Het zou ook inderdaad treurig zijn, als de antirevolutionaire partij, door de nu voorgestelde uit breiding van het kiesrecht en door een nieuwe combinatie met andere par tijen straks tot meerderen invloed ge komen, de artt. 6 11 van ha9,r be ginselen-program ging verloochenen, of als een doode letter liggen liet. Het zou treurig zijn, als ook door haar toedoen de meer ontwikkelden en hooger begaafden verdrongen werden door de menschen, die slechts bij in drukken van het oogenblik leven, en die door hun bekrompen levensom standigheden niet vergelijkenderwijze kunnen oordeelen. O neen, wij zeggen niet, dat alle vrees daarvoor zonder aanleiding is. Maar toch, als wij aan de andere zijde letten op de onvruchtbaarheid van den parlementairen arbeid van de laatste twintig jarenals wij een blik slaan op de eindelooze oratorische steekspelen, door de geleerde heeren geleverdals wij er goed inkomen, hoe vele „volksvertegenwoordigers" onder al dien wijsgeerigen opstal vaak veel meer met elkander of met lucht- kasteelen bezig waren dan met het volk in zijn werkelijken omvangzie, dan helt de schaal voor ons toch weer naar de finale uitbreiding „nu reeds" over, omdat wij veronderstellen, dat daarin voor de geleerde heeren, die tot dusverre soms zoo bijna eindeloos breedsprakig over de volksbelangen redeneerden, een sterke prikkel zal liggen om een beetje voort te maken en bij minder woorden meer zaken af te doen, vooral ook in het voordeel der mindere standen. Niet dat wij de dwaze illusie hebben, dat de Overheid of de Volksvertegenwoordiging alle armoede en ellende op stoffelijk gebied zou kunnen wegnemen. Daartoe zou, gelijk de Prot. N.Brab. zoo terecht in een ander artikel uiteen zet, eerst de stuitende ongerechtigheid, de zedelijke ellende moeten kunnen verwijderd worden. Maar niettemin blijft het o. i. waar, dat de belastingen wel beter kunnen gereformeerd worden dan tot hiertoe geschiedde, en dat er door het verzekeren van arbeiderspensioenen, en door het verleenen van wettelijke vrijheid aan de gemeentebesturen om door redelijke (geen roofzuchtige) mid delen invloed uit te oefenen op het meer intensief-productief maken van den grond wèl wat te verhelpen is. Ook door bezuiniging b.v. op het open baar hooger onderwijs Er komt bij, dat dit alles nu nog wellicht langs vreedzamen weg, door de bekwaamste mannen van ons land tot stand gebracht kan worden, maar dat de kans daartoe, ten gevolge van de eenmaal (hetzij dan terecht ot te onrecht) bestaande spanning bij den dag minder wordt, en dat de men schen ook steeds minder vatbaar zul len worden om hen tot het „besef" van het een of ander, tot het „besef" van hun waren toestand voor God en menschen te brengen. Er komt dus ook bij, dat te midden van al de toenemende, teekenen van onvrede en overprikkeling, die pogin gen om met een beperkter kiesrecht tot versterking van de zelfstandigheid der Kroon te geraken, niet veel succès meer beloven. De tijd daarvoor schijnt velen, en schijnt ook ons voor 't oogen blik voorbij te zijn. Er schijnt eerst eenige ontspanning te moeten komen door sneller en voor den derden en vierden stand doeltreffender wetge ving. Uit de f"ers. Kinnenland. Gemengd Hieuws. Neerbosch. Deze poeder met koud of warm wa ter opgelost geeft een dadelijk gereed zijnde kleefstof. Alleen verkoop W. Boekhoven, Sommelsdijk. Wat is met het iistl SUCCIS aan te wenden tegen en Wat moet dus steeds in ieder huisgezin Te Middelharnis bij A. TEEPE. Tijdschrift voor Fraaie Handwerken. B. Van de Rovaart, Mr. A. C. Van Blommestein, ingang Korte Wijnbrugstraat, te ROT T EHi> AM. dchillig. Om twee redenen. Vooreerst, om dat, gelijk Dr. Kuyper schreef, bij eene te groote uitbreiding „de talrijkste klasse de meer ontwikkelde klasse der maatschappij zou overstemmen," hetgeen hij „een kwaad" acht. Ten anderen, omdat het on mogelijk zal blijken geheel dat kiezercorps op den duur in beweging te stellen. Vooral in de groote steden. Meer nog dan thans zal de toekomst des lands afhangen van „toevallige meerder heden". Wij beweren niet, dat over deze bezwaren in geen geval mag worden heengestapt; maar wel, dat zij onder de oogen moeten worden gezien. Voorts, dat het wel degelijk erger kan worden dan het thans is. Wie overheerscht, is theoretisch, onver schillig; onverschillig dus, ot A. door B., dan wel B. door A. wordt onderdrukt. Maar krijgen wij het algemeen stem recht zonder versterking van het gezag der kroon, dan is de gelegenheid om dit laatste te verkrijgen voor goed voorbij, en is het verkrijgen van die versterking, ten zij dan tengevolge eener revolutie, on denkbaar. Ook ontstaat er Dr. Kuyper zeide het, gelijk wij zagen, vroeger zelf een nieuw kwaad, wanneer de „meerontwik- kelde" klasse der maatschappij geheel overstemd, dus, in ons staatsrecht, fei telijk van allen invloed beroofd wordt. Wij hopen de Maas- en Scheldebode thans, zooal niet overtuigd, althans vol doende ingelioht te hebben. VAGCINE-VEREERING. Het publiek is er allengs aan gewoon geraakt, dat zoodra in een gemeente de pokken heerschen, de groote pers met de mededeeling komt: de oorzaak daarvan ligt in het niet toepassen van de voor behoed-middelen, het niet gebruik maken van de vaccinatie. Wie aan de pokken leed, was niet gevaccineerd. Dat sprak en spreekt nog van zelf. Wat ook zelfs van wetenschappelijke zijde tegen de inenting, Jenner's voor behoedmiddel, is geschreven, heeft op het oordeel der redactiën van de liberale bladen nog niet den minsten invloed uit geoefend. Men zweert en blijft zweren bij Jenner En geen geschriften, zelfs niet de veelzeggende cijfers in de bekende of onbekende Nota van den Minister Lohman, zijn in staat om die overtui ging, om die vereering en aanbidding der vaccinatie aan het wankelen te bren gen of te verzwakken. Het was dan ook heel natuurlijk, dat bij het uitbreken van de pokziekte in de gemeente 's Gravezande de lezers der bla den werden onthaald over jeremiades, die hierop neerkwamen, dat de Burgemeester de wettelijke voorschriften, ook wat ontsmetten betreft, niet opvolgde bo venal, dat er geen voldoende gelegenheid was tot vaccineeren en dat ongeveer geen der lijders het voorrecht hebben gehad één of meer keeren aan het voortreffelijke voor behoed-middel te zijn onderworpen ge weest. En ieder deugdzaam vereerder van die bewerking op dat punt groot gebracht in de leer van het gelooven op gezag nam dat onvoorwaardelijk aan. Intussohen wat in de laatste jaren herhaaldelijk werd waargenomen, had nu ook ten aanzien van 's-Gravezande plaats. De Burgemeester van 's-Gravenzande kwam tegen het kranten-praatje krachtig op, verklaarde dat het bericht als zouden van de 30 door pokken aangetaste perso nen slechts 2 gevaccineerd zijn voor beslist onwaar en deelde mede, dat in tegendeel slechts 4 lijders, kinderen beneden de twee jaren niet gevaccineerd waren. De Telegraafhet Vaderland en nog en kele bladen waren zoo eerlijk daarvan me dedeeling te doen en alzoo hun eerste be richt te rectificeeren. Curieus is echter de wijze, waarop de aartsvereerster van de vaccinatie, de N. Rotterd. crnt. de officieële mededeeling van den Burgemeester van 's-Gravenzande bij haar lezers rondbrengt. En wel in dezer voege „De heer v. d. Kasteele, burgemeester van 's Gravenzande, spreekt in de H. Ct. het bericht tegen, dat de pokken zich aldaar voortplanten omdat er niet genoeg gedaan wordt om haar tegen te gaan. „De pokken breiden zich helaas nog uit, maar niet omdat niet alle beschikbare en bestaanbare middelen in het werk worden gesteld om haar tegen te gaan, zegt de burgemeester. In ieder geval wordt aan de wettelijke voorschriften, ook wat ontsmetten betreft, streng de hand ge houden en zijn gelukkig de ingezetenen, tot welke godsdienstige gezindte zij ook behooren, welwillend en meegaand genoeg om zich daaraan te onderwerpen." 't Was zeker te veel gevergd van de N. Rotterd. Ct. aan haar lezers mede te deelen, dat er èók pokken-lijders kunnen zijn wanneer de vaccinatie heeft plaats gehad. Dat schier alle lijders die bewer king hebben ondergaan, met geen woord wordt daarvan melding gemaakt. 't Is sterk, maar toch niet sterk voor de positie van een blad, dat bij de vaccinatie zweert J Boodsch.) De Gouverneur van Suriname. De thans uit West-Indië aangekomen bladen bevestigen het bericht, dat de gouverneur van Suriname, de heer Van A.soh van Wijok, aan de Regeeriug zijn ontslag heeft aangevraagd. Toen de Koloniale Staten dit vernamen, besloten zij met algemeene stemmen aan den heer Van Wijok een adres te zenden, waarin hem verzooht werd op zjjn besluit terug te komen, en dit werd hem overhan digd door een oommissie uit de Staten. De heer Van Wijok antwoordde eohter dat het hem onmogelijk was op zijn verzoek torug te komen, en in een toespraak, in de volgende verga dering der Staten door den griffier voorgelezen, heeft hij dit nader toegelioht. In die rede toont de heer Van Asoh van Wijok er zioh zeer gevoelig over dat de Minister van Koloniën in het algemeen beaamde de meening van die leden der Tweede Kamer, die een ongunstigen indruk hebben van het financieel beleid van den Gouverneur bedoeld wordt (volgens den heer V. A. v. W.) finanoieël beheer alsmede om in de verdediging van andere leden sleohts te zien eene vergoelijking, waaraan niet alle kracht kan wor den ontzegd. De Gouverneur toont in vele bijzonderheden aan welk een nauwlettend toezioht hij heeft gehouden over de uitgaven en inkomsten der Kolonie en hoe zeer de Kolonie onder zij n bestuur is vooruitgegaan en eindigt: Hoe gaarne had ik mijne nog jeugdige krachten verder gewijd aan de ontwikkeling dezer schoone Kolonie; hoe had ik mij voorgesteld mijne waardigheid te kunnen blijven uitoefenen tot de Regeering werd toevertrouwd aan onze geliefde Koningin, en Suriname alsdan zou zijn een der sohoonste parelen der Kroon. Het staat bij mij vast, dat in dien gedurende eenige jaren krachtig de hand wordt geslagen aan verbetering van land en waterwegenen middelen van verkeer, van sub sidie geen sprake meer zal jzijn, maar de Kolonie zelve zal kunnen opbrengen datgene wat noodig is voor verdere ontwikkeling. Ik keer naar Nederland terug met den naam van een duur Gouverneur. Niets ware mij gemakkelij ker geweest dan om voor enkele jaren de Kolonie te besturen zonder eenige subsidie vooral nu onder mijn bestuur, zonder eenige belasting-hervorming of wijziging, de middelen zooveel ruimer vloeiden. Ik had dan den naam verworven van een zuinig beheerder, maar van mij zei ven niet kunnen ver klaren dat ik de welvaart der Kolonie naar vermo gen had bevorderd, want na enkele jaren zou het gebleken zijn, dat dan de hoogere ontvangsten weder moesteD verdwijnen, terwijl groote uitgaven zouden noodig geweest zijn om alles weder inden toestand te brengen, waarin de Kolonie was bij mijn optreden." HET NADEEL VAN TE T.ANGE RUST VOOR DE GEZONDHEID VAN HET VEE. Een veearts heeft de ervaring opgedaan, dat paarden die aan regelmatigen dagelijksohen arbeid gewoon zjjn, wel één, maar sleohts zelden twee dagen achtereen kunnen rusten, zonder nadeslige gevolgen te ondervin den. De dageljjksche plaats hebbendt krachtige omloop van het bloed, die door buitengewoon lange rust ge stoord wordt, geeft aanleiding tot uitstorting van bloed in het ruggemerg en nieren, waarvan de gevolgen ali naarmate de uitstorting «leer of minder hevig was zijn: onvolkomen herstel (kruislamheid) of bij snelle hulp en geringe hevigheid wel is waar volkomen hersteld, maar eerst na langdurige ziekte. Het is daar om bepaald noodzakelijk, dat zulke paarden op den tweeden rustdag eenige uren beweging nemen, en in stap of draf minstens twee uren uitrijden Dat lange rust niet alleen sehadel jjk is voor het vee, doch ook voor den mensch, is wel is waar1 over bekend, doch tevens een feit waaraan de langslapers zich zeer weinig storen. Bij een kiezers-corps van 340, kwamen te Schagen twee ingezetenen in herstemming voor den Gemeenteraad, ieder met slechts 7 stemmen. Tijdens het carnavalsfeest te Nijmegen, hetwelk jl. week in vollen gang was, is ee 74jarig vrouwtje bij een harerkennissen voorover hi een diepen kelder gestort zonder dat dit door iemand werd gemerkt. Eerst Woensdag voormid dag, toen men in dien kelder kwam, vond men haar hevig verwond, badende in bloed en in bewusteloozen toestand. Hoewel na de ontdekking dadelijk de noodige geneeskundige hulp is ver leend, is zij nog niet tot haar bewustzijn terug gekeerd, zoodat men voor het behoud van haar even vreest. Bloeddrinkers Dat het bloed j van ge slacht vee tot nog andere doeleinden kan worden gebruikt dan tot hot maken van bloedworst, zal niemand betwijfelen. Het bloed, dat men op het abattoir niet tot het maken van worst kan gebrui ken, wordt gewoonlijk weggespoeld Te Parijs echter gebruikt men hot om in te baden en om het wat nog zonderlinger klink* te drinken. Tot het eerste doel, omdat het bloed een versterkenden invloed op de weefsels uitoefent» zoodat het zeer heilzaam is voor personen, die iets gebroken hebbentot het tweede, omdat bloed een bijzonder versterkend voedsel is. Hoofdzakelijk in den zomer ondergaan bloed drinkers hun kuur. Men gaat er in gezelsohap een glas bloed drinken, zoocis men op de Pré Catelan een glas sohuimende melk gaat gebruiken. De stamgasten hebben er hun geliefkoosde bloedkuip en meestal hun eigen glas, dat zij op hetzelfde oogenblik vullen, dat de slachter eenj snede heeft gemaakt in de hals van den stier. Het bloed wordt warm gedronken, terwijl de smaak veel overeen komst heeft met dien van melk. Do meeste liefheb bers vertellen, dat zij hun eerste glas bloed met gesloten oogen gebruikten. Geen wonder 1 Zaterdag stonden voor de arr.-recht- bank te Arnhem terecht L. Sies, oud 21 jaar, opzichter van de weesinrichting te Nserbosch, F. van Geelen, 21 jaar en 0. de Bruyn, 29 jaar beiden nog onderwijzers te Neerbosch alsmede A. J. van Houten, vroeger onderwijzeraldaar, thans te Almkerk. De ten laste gelegde mishandelingen, vier in getal, werden alle afzonderlijk be handeld. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de mishandelingen zich hadden bepaald tot slagen met een stok of lat, of ook met de hand. Drie der geslagenen hadden er geen letsel door bekomen, bij één was er bloeding ontstaan, althans het lichaam van den laatste vertoonde bloederige striemen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat een der geslagen jongens, Willem van Deth, ondanks het bestaand verbod, o ver den kalkput was geloopenhij was er toen in gevallen en had zijn nieuwe pak bedor ven. Sies had den jongan Yan Deth toen door vier anderen laten vasthouden gedurende de kastijding, omdat de ge strafte zoo tegenspartelde en Sies bang was, dat hij den jongen anders gevaar lijker zou raken. De officier van justitie, Jhr. Mr. Nahuys, die het O. M. waarnam, stond uitvoering stil bij de tweede brochure van Van Deth, die hij voor het grootste deel zeer overdreven noemde en zelf dikwijls onwaar in de mededeeling van feiten. Yan Deth zeide de officier van Justitie verder is een onvertrouwbaar persoon hij weet niet alle namen te noemen van hen, die hij met initialen aanduidt. Ook spreekt van Deth in zijne brochure en op zijne vergaderingen met veel fantaisie en overdrijving over zjjn vorig verhoor bij den officier van justitie. Yan onze delijke handelingen door Van't Linden- hout gepleegd, is der justitie niets ge bleken. De eisch van het O. M. is f20. boete, subsidiair 7 dagen hechtenis. Als verdediger trad op Mr. Korthals Altes, uit Amsterdam, die concludeerde tot vrijspraak. Op de Oude-Gracht nabij de Geerte- brug te Utrecht, woonde sinds geruimen tijd eene dame van middelbaren leeftijd, die dikwerf diende tot vermaak der edele straatjeugd. Wanneer eenige belhamels het waagden door de ruiten naar binnen te gluren, waar men een chaos van allerlei voor werpen en meubelen-in bevallige wanorde kon gewaar worden, dan kwam een vreemd uitziend vrouwtje te voorschijn, die dan steeds door hare vreemde gestalte en gelaatsuitdrukking de bengels op de vlucht joeg, Kwam het mensch op straat, dan was zij ook daar immer het voorwerp van de spotternijen der straatjeugd en had ze altijd een staf van gillende en schreeuwende jonge staatsburgers om zich vereenigd, zoodat ze nergens meer veilig was voor haar kleine kwelgeesten. Sinds eenige dagen hoorden de buren haar niet meer en toen eindelijk eene vrouw, die somtjjds bij het mensch ging werken, gedurende geruimen tijd tever geefs had gescheld, werd de politie met de zaak in kennis gesteld. Zaterdagmorgen wist deze het huis binnen te komen, waar den handhavers der openbare orde oogenblikkelijk een minder aangename lucht tegemoet kwam. Bij het onderzoek dat toen volgde, vond men het lijk van de ongelukkige vrouw, hetwelk reeds in staat van ont binding verkeerde. De Goudsche politie ontving Za terdag een telegram uit Dordrecht, in houdende dat aldaar eenige voorwerpen, vermoedelijk afkomstig van den diefstal bij de wed. van Yliet, waren verkocht onder den naam van van Vliet. Een door de politie te Gouda gedaan onderzoek heeft dit bevestigd; eenige der gestolen voorwerpen zijn in beslag genomen. Veel is gewonnen, nu de politie het signale ment van den verkooper tot in bijzon derheden bekend is. Voor de levering van het raads- verslag te Doesburg hebben zich drie inschrijvers aangeboden. De heer The- mans, te Deutichem, bood aan het werk te leveren voor f 109.80, de heer Becking, te Doesburg, voor f39, terwijl de heer Opwyrda, te Dieren, de levering wilde aanvaarden gratisNatuurlijk werd dat bijzonder goedkoope aanbod aanvaard. Door den hevigen wind woei Zon dagmorgen op de spoorbrug te Kuilenburg een conducteur uit een remwagen van den goederentrein, die circa half zeven aldaar van Utrecht aankomt. De man kwam gelukkig met lichte kwetsuren vrij. (Zie vervolg bijvoegsel.) NIEUWE FRIESCHE kan ik leveren voor 2,25 p. H. met in begrip van de Zakken en franco aan boord te Rotterdam. Landbouwers die vertrouwde nieuwe poters verlangen, ver zoek ik, om spoedig aan mijn agenten of direct aan mij de verlangde hoeveelheid te willen opgeven. Voor zuiver soort, voldoen de sorteering en goede maat, zal ik zorg dragen zoodat de afnemers even als j.l. herfst over de uitvoering tevreden zul len zijn. W. DIJKSTRA. Noordhorn. Gevraagd tegen 1 Maart of eerder een goed bekend met de molkerij en alle huishoudelijke arbeid. P. Godsdienst, niet beneden de dertig jaar, van goede ge tuigschriften voorzien. Brieven franco bij P. V. D. WEKKE, te Stellendam. 117nf is de beste in «rij ving tegen Jicht, Hctl Rheumatiek, Lendenpijnen, kortom {>jjnen van al- erlei aard Hoofdpijn ën Anker-Pain-Expeller. Verkoudheid? den worden ge- AnkerPain-Expeller. Prijs 50 oent, 75 cent en f 1.25 de flesck. Voorhanden in de meeste Apotheken en bq F. Ad. Richter Co. te Rotterdam. DE6EL IJK 38e Jaargang. DOELMATIG f 1. GOEDKOOP per 6 Nra Alom gewaardeerd is het Dames- Modetijdschrift Duizende teekeningen van Dames modes en Handwerken. Yele snijpa- tronen. Bij ieder No. een kosteloos Bijblad, bevattende Modekroniek Feuilleton en Yaria. Per 6 Nrs f 1.00; portvrij f 1.25 Met 6 gekleurde platen 1.50; „1.75 Met yefcnipte patronen 1.50; „1.75 f0.50 per Kwartaal. Uitgave Gebr. BELINFANTE 's-Gravenhage. van Procureur en Advocaat-Procureur is gevestigd

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 2