Ï1IUJ1 fflS IDMILMÜSM lij ZKKBÏÏ! Vrijdag 16 Februari 1894. Achtste Jaargang No. 433 Antirevo lutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES FEUILLETON. DE VERSTOOTENUN Jodenvervolging in Rusland. T BOEKHOVEN Deze Couraet verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Gent. Amerika bijveoruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: SOMJfiELSMJMi. Advertentiën yan 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 'ij,1 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den IJifg-ever. Het nieuwe kieswet- ontwerp grewüzig'd. Eindelijk zal eerstdaags, na een lange pauze, die reeds vanai Augustus des vorigen jaars loopt, de openbare beraadslaging over minister Tak's kiesrechtregeling hervat worden. In aanmerking genomen, dat er ook nog wel een lange redeneering zal vol gen over twee andere ontwerpen, met de uitoefening van het kiesrecht in verband staande (het invullen der biljetten in het stemlokaal, het stellen van officiëele candidaten door ten minste 50 kiezers, opening van de bussen nog op den zelfden dag van de verkiezingen voorts de splitsing der groote steden in enkelvoudige distric- Iten), is het nog vrij twijfelachtig of men vóór het Pinkster-recès met een en ander gereed zal zijn, cn of deze zaak niet nog een goed stuk van de anders lange zomervacantie van de heeren volksrepresentanten zal op- eischen. Men zou in dat geval slechts even vóór het voorgestelde tijdstip van invoering (1 Jan. 1895) de wetten in het Staatsblad kunnen zetten. Intusschen mag opgemerkt, dat de heer Tak door de nu in zijn ontwerp aangebrachte wijzigingen de verdere behandeling wel wat vereenvoudigd heeft. Tot dusver was het groote strui kelblok, het gevoelen van sommige staatslied en, dat de Minister geen an der kenteeken van „welstand" vor derde dan het «^-bedeeld zijnder halve een negatief kenteeken, dat reeds in de Grondwet zelve staat vermeld (die andere staatslieden meenden nl. dat er een positief kenteeken noodig was.) Want wel was bovendien nog 33.) OF DE HOOFDSTUK X. TIJDING UIT EEN YER LAND EN NIEUWE HOOP. de schrijfproef geëischt, maar alleen als kenteeken van „geschiktheid". Door echter thans voor geschiktheid en welstand maar één kenteeken te noemen, en de schrijfproef op te nemen onder een geheele reeks van bewijs middelen, die de aanwezigheid van het kenteeken moeten aangeven, ter wijl dat kenteeken zelf alleen gezocht wordt in „het voorzien in eigen onder houd en in dat van het huisgezin", is er nu vooreerst, naar den eisch der Grondwet een positief kenteeken ge steld, en is de schrijfproef op eene plaats gebracht, waar zij bij amende ment gemakkelijk kan wegvallen, zon der het verband te schaden. De leeftijd van 23 jaar is behouden, dus de voor gestelde uitbreiding is vooralsnog in hoofdzaak gehandhaafdmaar wat de redactie betreft, is er veel ver beterd. Als nu straks de schrijfproef maar losgelaten wordt, dan rekenen wij, dat de wet er doorgaatmisschien zelfs bereikt zij de haven nog wel zonder schrapping van de schrijfproef, maar dan zal het afnemen van dit kiezersexamentje ten minste zóó ge regeld dienen te worden bij de wet dat alle willekeurige beoordeeling van de zijde der secretarie-ambtenaren is uitgesloten. Schrapping van de schrijfproef ware echter veel rationeeler. Het kunnen lezen en schrijven maakt iemand niet per se geschikt of welvarend, en om gekeerd rooft het gemis van die ken nis' niet de bekwaamheid om te wer ken of goederen te bezitten of om 's lands belangen mede te behartigen. Gif of medicijn, In antwoord op onze vraag aan de redactie van de Prot. Noor dhrabanter waarom zij thans zooveel meer be zwaar heeft tegen een groote uitbrei ding van het aantal kiezers, dan de antirev. partij in '87 toonde te hebben, was zij zoo vriendelijk het volgende te antwoorden sas mmmm Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. V - Dokter Soheidel erkende ten volle de waarheid van een en ander, en besloot den raad van zijn vriend terstond op te volgen. Eenige dagen later had hij reden zich daarover te verheugen. Intussohen werd het tijd voor beiden omziob weer op weg te begeven; zij deden dus hunne pelsmantels weer om en trokken zich de bonte muts dioht om de ooren, want het was vinnig koud, en traden naar buiten. In „de aarden stad" gekomen nomen zij afscheid voor een klein huisje, waar wij dokter Scheidel reeds vroeger zagen binnentreden, en waar nu niet de vrouw, maar Tambolof zelf ziek lag. De man had ijlende koortsen en sprak allerlei wartaal. „Mijnheer Jurg!" riep hij angstig uit, toen de dokter binnentrad, „de politie zit ons op de hielen! vluohtl Alles is ontdekt. Ha, ha! hij is immers toch maar een jood," klonk het even daarna„zij zullen ons niet pakkenToen weer wenkte hjj met de hand en fluisterde: „Mijnheer Jurg, hoor eens niemand mag het weten kom dioht bij Was het wonder, dat er allerlei vermoeden oprezen bij dokter Soheidel, en hij de gejaagdheid van den heer Strelitz hiermede in verband braoht? Hij besloot den volgenden dag opnieuw een bezoek te brengen aan den fabrikant, weinig denkende, dat hij vóór het aanbreken van den volgenden morgen de stad reeds verlaten zou hebben, om er nimmermeer in terug te keeren Alexandrowitsoh begon dadelijk na zijn thuis komst toebereidselen te maken voor zijn reis naar "Witebsk, vanwaar hij verder daoht te gaan naar Odessa, om dan over Moskou naar Easan terug te keeren, waar hij, zooals de lezer reed weet, zijne bezittingen had. Na twee jaar vrij willig in Siberië te zijn gebleven, had hij aan zijn dringend veijangen om bloedverwanten en vrienden weer te zien, teegegeven; eenerzjds tot groot verdriet van Nathan Waisoovitz, die zioh zoozeer aan hem verbonden gevoeldemaar aan den anderen kant tot zijne vreugde, want Alexandrowitsoh had hem beloofd zijn betrek kingen te zullen opzoeken en persoonlijk zijne brieven aan hen te overhandigen, waarna hij hem zoo spoedig mogelijk berioht zou doen toekomen. Hoewol dus zijn neef Nioolaï er zeer op aandrong, dat hij nog eenige dagen zou waohten, vertrok hjj reeds den volgenden mor gen. Het was al donker, toen hij te Witebsk aan kwam; maar tot zijn geluk had het dien dag gesneeuwd, zoodat hij per slede den verren afstand van het station naar de stad kon afleg gen. Dien avond zat Benjamin Waisoovitz in het woonvertrek van zijn oom Baltikof, in treurig gepeins verzonken. Zijn moeder, tegenover hem gezeten, zag er bleek en lijdend uit, evenals „Gaarne zetten wij daar het hier een zeer gewichtige zaak betreft ons gevoelen nader uiteen. "Wij bepalen ons tot vier opmerken. lo. Toen en nu. In 1887 heeft de antirevolutionaire partij wel degelijk aangedrongen, niet op „besnoeiing van de macht der Staten-Generaal," doch op versterking van de zelfstandigheid der Kroon, op hetzelfde dus wat ook thans begeerd wordt. Destijds eene kleine min derheid, kon zij haar doel niet bereiken. Aandachtige bestudeering van de toen malige Handelingen zal der redactie de overtuiging schenken, dat ook destijds het verband van kiesrechtuitbreiding met onze overige staatsinstellingen niet over het hoofd werd gezieu, althans niet door hem op wiens woorden zij zich thans beroept. 2o. Het verband. De reden waarom wij zoo onophoudelijk op breedere her vorming dau enke! op kiesrechtuitbreiding aandringen, ligt voor de hand. Geene partij heeft ooit uit eigen beweging zich zelve beperk!. Wanneer in 1848, toen de uitbreiding van de macht der „bour geoisie" werd doorgedreven, waarborgen waren geëischt voor de zelfstandigheid der Kroon, zouden die destijds stellig verkregen zijn. Later werd dit onmogelijk. Eene meerderheid zal de inkrimping van hare macht liever overlaten aan de min derheid voor 't geval deze aan het roer mocht komen, en wanneer dan deze op hare beurt evenmin haast maakt met die inkrimping, kan zij daartoe moeilijk worden gedrongen door ben die haar zeiven verzuimden. Evenzoo is het nu. De antirevolutionaire partij is eigen zijn tante Lea, die nu en dan een angstvalligen blik sloeg op het gerimpeld voorhoofd van haar echtgenoot, om dan weer haar fluisterend gesprek met Judith, de dochter vin Machir, voort te zetten. De jonge vrouw verkeerde blijkbaar in zeer opgewonden stemming en kon ternauwernood hare tranen bedwingen. Nitschewo, die zioh thans in den winkel bevond, was dien dag bij haar vader geweest, en had daar vernomen, dat de onderhandsche koop dor boerderij, eenige jaren tevoren gesloten, waarschijnlijk nietig verklaard zou worden, als in strijd met de Meiwetten. Gebeurde dit, dan zouden hare ouders, opeens van alles beroofd, op hun ouden dag nog gebrek moeten lijden! Lea, hoewel zelf zeer ontroerd door dit berioht, trachtte haar gerust te stellen; maar tegelijkertijd kwamen haar zoovele bezwarende omstandigheden voor den geest, dat zij een diepen zucht slaakte. De zaken gingen met den dag sleohter, zoodat Levi, in plaats van zijn vader behulpzaam te kunnen zijn, werk had moeten zoeken in een paBsement- fabriek, en Nathan van zijn eigen verdiend weekloon niet eens een nieuw winterpak had kunnen krijgen, boewei hij het hoog noodig had en nu zou Jonathan ook nog thuiskomen Maohir en zijn vrouw konden zij toch ook niet aan hun lot overlaten, evenmin als Judith en Nitschewo, wier spaarpenningen niet lang meer strekken konden. Daar trad Judith's echtgenoot binnen met de boodschap,- dat er een vreemde heer was [om mevrouw "Waisoovitz te spreken. Ruth keek Leu en deze haar man aan. „Laat hem binnen komen," zei Baltikof, „in 't spreekkamertje is 'tnu te koud, en heeft bij lijk de eenige die, zonder met haar antecedenten in strijd te geraken, nog kan aandringen op versterking van de macht der Kroon. Mocht zij echter ooit de meerderheid worden, dan is ook van haar niet te verwachten dat zij zich zelve uit eigen beweging beperken zal, en zonder haar medewerking kan zulk een beperking niet worden doorgezet. 3o. Het gehalte. De tegenstelling van „een hoop vadsige, onnadenkende, ru moerige, begeerzieke schreeuwers", en „enkel antirevolutionaire kiezers, kundige, veerkrachtige, onbaatzuchtige, slechts voor de hoogere belangen ontvonkte lie den," is niet van ons. Zij is met onze tegenstelling zelfs in volstrekten strijd. Wat wij bedoelen, en ook gezegd hebben, is iets geheel anders. Wil men debatteeren, dan behoort men zich strict te houden aan de uitdrukkingen zijner tegenpartij. Wij meenen volstrekt niet, dat in het eene deel der natie de brave, kundige, bedaarde lieden zitten, in het andere niet; bovendien hebben wij zelfs vaak beweerd, dat „kunde" niet als voorwaarde van kiesrecht gesteld moet worden. Wat wij echter wel verlangen is, dat menschen die deelnemen aan politieke stemmingen heseffendat op politiek ge bied niet eigen, maar aller belang op den voorgrond moet staan. Een liberaal moge denken dat dit de eenvoudigste zaak ter wereld is, maar een Christen denkt daar geheel anders over. Zelfs al erkent men dat aller en niet eigen belang den doorslag moet geven, leert men die kunst toch nog niet zoo gemakkelijk. Die kunst moet beoefend worden. Men moet voortdurend leeren beseffen, dat men, ter wille van een hooger belang, allerlei persoonlijke be langen moet opofferen, en dat niet elke goede gedachte voor verwezenlijking, vooral niet voor dadelijke verwezenlij king vatbaar is. Doch om dit te leeren, moet men daar toe in de gelegenheid zijn. Die gelegen heid hebben de voorstanders van Chris- teljjk onderwijs gehad en hebben die nog. Door te arbeiden voor de Chris- geheimen, dan kunnen wij wol eren naar de keuken gaan." „Misschien bedoelt hij mijn schoonmoeder," zei Ruth, die niet begrijpen kon, wie haar zou wensohen te spreken. Zij hield met niemand conversatie sedert Nathan's verbanning, en ui Archangel zou men haar niet komen opzoeken. „Benjamin," vervolgde zij, haar zoon aanziende, „ga jij maar eens even met hem sprekenwel licht iB het iemand uit Smolensko, die in de meening verkeert, dat uw grootmoeder met de familie Marandi hierheen gekomen is, en wien men een verkeerd adres opgegeven heeft." Zwijgend stond de aangesprokene op, en begaf zioh naar den winkel; eenige minuten latei- kwam hij terug, doch uu niet stil en bedaard maar in zenuwachtige gejaagdheid. Zoo mat en lusteloos als eerst zijn voorkomen geweest was, zoo geheel in vuur scheen hj nu. „Moeder!" sprak hij haastig en met trillende stem, „die heer brengt tjding van hj haperdehet woord „vader" wilde hem niet van de lippen;. uit Seberië!" eindigde hij, terwijl een donkere blos zijn gelaat over- toog. Met strakken blik keek ze hem aan, en braoht de hand aan 't hoofd als om hare gedachten te verzamelen. „Onmogeljk, kind, onmogelijk!" stamelde zij. „Wie is het?" „Alexandrowitsoh noemt hj zich, maar u kent hem niet zegt hjzal ik hem binnen laten komen, moeder?" Z j knikte teestemmend, en hield toen haar oog onafgewend naar de deur gerioht, totdat de vreemdeling versoheen evenzoo deden al de tel j ke School kregen zij geen greintje meer verstand van Financiën, van Oorlog of Marine, van de Oost of wat dies meer zij. Dat was ook niet noodig. Maar zij leerden wat organisatie, wat opoffering, wat eigen inspanning beteekent, zoodat, toen zij de meerderheid werden, zij wis ten wat ze wilden en wilden wat ze konden. Het nieuwe kiezersvolk bestond, de uit komst bewees het, voor een aanzienlijk deel uit die mannen, die werkelijk gestre den en gearbeid hadden voor een hooger, voor een algemeen doel. Die gelegenheid hadden wij ook door de instelling van Kamers van Arbeid wil len gegeven zien. Ook dan zou het volk zich beter dan nu geoefend hebben in onderlinge samenwerkingin het veelzij dig bezien eener quaestie in hel zoeken naar middelen om ieders recht en belang te handhaven. Zoodoende zou het zich voor- berei 1 hebben voor deelneming aan arbeid in nog ruimeren kring, en zou het, in de meerderheid gekomen, weten wat het wilde, en datgene willen wat voor allen het beste is. Een volk dat dit niet geleerd heeft kan wel btemmen; doch niet naar eigen oordeel en inzicht. Het kan voortreffelijk en orde lievend zijn, maar het moet zich her- en derwaarts laten leiden; niet uit domheid, maar bij gebrek aan oefening. Daarom, en daarom alleen, zouden wij gewenscht hebben, dat kiesrechtuitbrei ding gelijken tred had gehouden met volks ontwikkeling (in den zin als door ons wordt bedoeld). Zij die ons wijzen op Enge land zullen toegeven, dat men ook daar 50 jaar bezig is geweest om te komen tot een uitbreiding kleiner dan nu bij ons voor gesteld wordt, en dat aan die uitbreiding de voortreffelijke ontwikkeling der Trade- Unions is voorafgegaan. Maar daardoor heeft dan nu ook het Engelsche volk wer kelijk invloed; het Fransche daarentegen ons door Mr. Tak ten voorbeelde ge steld is vaak het slachtoffer van intri gues en demagogen gewor len. Het bezit geen andere macht dan die om Ministeries te helpen afbreken. 4o. Het aantal. Ook dit is niet onver anderen. „Een aanzienljk heer," dacht Baltikof zoodra hj hem gewaar werd, „maar geen koop man, naar het mj voorkomt." „Wat ziét hj er rriendeljk uit!" was de opmerking, die Lea bj ziohzelve maakte. Ruth was intusschen opgestaan, doeh was genoodzaakt zioh aan de leuning van haar stoel vast te houden, zoo beefde zj. Baltikof stelde haar nu voor als mevrouw Waiscovitz, zjn schoonzuster, en bood hem een stoel aan. Niet lang duurde het, of allen zaten metingehouden adem te luisteren naar hetgeen hj vertelde van zjne verbanning, z jne kon ismaking met Nathan, hun verbljf in Siberië, zjne vrjlating en al wat wj dienaangaande reeds weten. Natuurljk werd zjn verhaal telkens door v ragen afgebro ken, en onthield hj zioh vooralsnog van mede- deeling te doen omtrent Nathan's geloof in den Messias. Wel trachtte hj hen daarop voor te bereiden, door te spreken van zjn onderzoek der profetiën, hoe h j daarin troost en verlichting voor zjn smart gevonden had en zekerheid aan gaande Gods bedoelingen met het leed hem overkomen; maar verder verwees hj hen naar Nathan's brieven, die hj nu te voorsohjn haal de: één voor Ruth en één voor Benjamin, bovendien had h'j er nog twee bj zioh, deze waren voor de weduwe Waiscovitz en haar doohter Rebekka. Wordt vervolgd.) \-\

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 1