iAAR. T HAAS-IN i i INT BIJYOEGSEL Vrijdag 9 Februari. No. 432. i 'RANT 'TERDAM 1893. ij. aat 70 110 mak en >0 cent. zijn. Qn. Waar g*aan wij henen, wat wil men, wat zoekt men? De Standaard bracht ons zeer uitvoerige verslagen van twee pittige politieke redevoeringen, in de vorige week gehoudende eene door Ds. A. Brummelkamp te Groningen, en de andere door Prof. Fabius te Schiedam. Maar terwijl de eerste zich geregeld langs het antirevolu tionair spoor beweegt, zooals dit se dert 1878 geteekent ligt, openbaart de laatste allerlei afwijkende in zichten. Ook trekt Prof. F- met de Trot. Noordbr. en met baron Mackay par tij tegen de uitdrukking sturen in democratische richting," eene uit drukking, die door den hoofdleider onzer partij kennelijk na rijp beraad, en met de deugdelijkste bedoelin gen gebezigd en gehandhaafd is. Bij het lezen nu van het verslag van Prof. F's rede en van het jongste nr. van de Prot. Noordbr. vragen wij ons onwillekeurig afwat is er gaande, wat zoekt men toch tegen den Yoorzitter van het Centraal- Comité? Zouden enkelen waarlijk meenen, dat men hem het beleid zou kun nen verbeteren? En indien ja, zouden zij dan den ken, dat onze antirevolutionaire partij voor die meening te winnen zou zijn? Alle dingen zijn mogelijk! Maar tot nadere voorteekenen hou den wij het er voor, dat onze partij met groot leedwezen de houding van enkele onzer staatslieden gade slaat, en van hen verlangt, dat zij onzen hoofdleider op zijn eigen plaats laten. Door anders te handelen zul len zij wèl hun eigen invloed on dermijnen, maar nooit hun doel bereiken. Wij houden het er voor, dat de verschillende redacteuren onzer „klei ne pers," onze predikanten, onze Chr. onderwijzers en alle verdere par- tijgenooten, die iets meer dan opper vlakkig kennis namen van hetgeen er in de laatste vijfentwintig jaren op politiek gebied omging, een diep respect koesteren voor de bekwaam heden en de hartelijke toewijding van het nu pas weer voor Goes gekozen Kamerlid, en voor enkele andere Kamerleden, die met hem ééne lijn trekken maar tevens, dat, in het algemeen genomen, enkele uitzonderingen daargelaten, de thans zittende antirev. Kamerleden hun verkiezing middellijk aan den mach tigen invloed van den Standaard- redacteur te danken hebbentevens, dat ons in den weg van Gods aan biddelijk bestuur slechts één man geschonken is, op wien de heer Groen van Prinsterer met volle gerustheid zijn profetenmantel kon laten val len. Staatslieden van den eersten rang zijn natuurlijk niet na te rekenen op al hun gangen, door lieden, die minder ontwikkeld, minder geleerd, minder wetenschappelijk zijn dan zij veel minder nog door hen, die in het geheel niet wetenschappelijk zijn gevormd. Er komt bij, dat betrek kelijk maar weinig ontwikkelde bur gers in ongekleurd en vorm, dat is in de Handelingen zelve nalezen wat onze vertegenwoordigers in de Ka mers al zoo zeggen. Deden zij dit, menigeen zou meer gewaardeerd wor den, dan thans. Maar dat neemt niet weg, dat zich, ook bij het ge bruik van andere, zeer gebrekkige middelen, onder ons volk allengs een vrij vaste openie heeft ontwik keld omtrent de eigenschappen en talenten van onze staatsliedenen dat onze luidjes tamelijk wel weten waar zij het dikste hout in ons po- tieke bosch moeten zoeken. Ons volk zal ook niet ontkennen, dat, wat speciale wets- en rechtskennis be trekt, enkele volksvertegenwoordigers bij oogenblikken beter op de hoogte zijn, dan onze hoofdleider. Dit spreekt ook van zelf. Een mensch kan niet alles doen. Maar wat aangaat de kunst om het geheele terrein te overzien, om de verschillende quaestiën te rang schikken en toe te lichten, om pre cies te zien waar de lijnen moeten af- en omgebogen worden, aan alle rondomstaande helpers hun juiste taak aan te wijzen, zal wel schier niemand onder onze partijgenooten gevonden worden (tenzij dan door kerkistische antipathieën bewogen), die aarzelt om den eerepalm aan Dr. Kuyper uit te reiken. En dat weten de andere staatkundige par tijen ook zeer goed. Yandaar dat zij niet schromen, nu en dan openlijk uit te spreken in de Kamer, dat zij hun hoofdtegenstander gezeten reke nen buiten hun omgeving, op een niet-officiëele plaats. Of Dr. K. dan nooit eens den bal mis zou slaan Of hij zich nooit eens vergissen zou? Of hij steeds geheel juiste inzichten in alle han gende quaestiën zou hebben Hoor eens, dit kan niet, want Dr. K. is ook zelf een mensch. Ook gelooven wij, dat een weinig critiek hem persoonlijk goed kan doen, en dat zelfs een scherpe bejegening hem mede kan beveiligen tegen zelf-verhefïing. Maar zouden onze mannen niet beter doen met de toediening van dit medicijn aan de denkers van an dere richting over te laten En zou den zij1 als zij iets tegen Dr. K. in te brengen hebben, dit niet langs andere wegen kunnen doen dan langs den publieken rijweg Waarlijk, het is mede in het eigen belang van mannen als Prot. Fabius, dat zij dit eens ernstig overwegen. Hij en zijns gelijken zijn nu een maal tegen Dr. Kuyper niet opge wassen. Met hem kunnen zij veel goeds uitwerken voor ons Yaderland. Doch tegen hem ageerende, vermo gen zij weinig. Men wil zelfs zeg gen, dat er in het laatste geval wel eens een loopje met hem genomen wordt. Hoe dit zij, de antirevolutionaire partij zal haar hoofdleider wel nim mer loslaten, en zij zal nu met hem gaan sturen „in democratische rich ting." Yolstrekt niet om het den lieden van hooge geboorte onder ons per soonlijk lastig te maken. Integendeel. Zij moeten er mede van profiteeren, en daarom zouden zij verstandig doen, als zij mede in democratische richting gingen sturen. Dit kan best. Als het straks omgekeerd noodig mocht blijken, dat er een algemeene be weging kome tegen de aanmatiging der mindere standenals deze huil mannen van aanzien en talent mochten gaan veronwaarden, en er veel min dere krachten voor in de plaats mochten willen stellen, dan zullen wij, dan zullen allen die christelijk- democratisch gestemd zijn, met hen „in aristocratische richting" sturen, waarom niet? Het gaat niet om eenzijdige bevoorrechting van den een en stand boven den anderen, maar het gaat om recht en vrijheid voor alle standen, om het behoud van het geheel onzer natie, om het verkrijgen van evenwicht. En dan heeft Dr. Kuyper het goed gezien meenen wij, en klopt in zijn Stand, artikelen de pols van het antirevolutionair Nederland, als hij thans de leuze opheft: „in chris- telijk-democratische richting!" Een schreeuwend onrecht. Prijs der Bieten. TTERDAM. cent. I. en Gtaederocde ST en HelleTMWnii uur levoetiluii nm 2 uur (1,56. }d#!barni» 5 uur (2,85) Stellend»» ellendam atentant r. L. ORTT. «MO, tterdam, voorm. 5 nar otterdaa tterdam, lendam, tamaehe t(Jd lag 1 Haart, LBNIS. af na. «ar n rm. 5,50 ijk» nm. 2,— au» erdaj 22 Febraar{ «INH. «ruil NHKEL. dag rm 5,90 uur rdag na «,90 aur Donder d«f ea Za- HU f STSnüIS. DINOK» BW: iggende plaataea «en III." 899 tonden. N: nen. joeale tjjd S,06 aur. 2,0» 7,16 tatioa JIS .ocale tjjd. 7,52 uur. 3.50 8.10 >r 30 min. na het na het rertrek n!t rjEs hoge, Amsterdam Holland ajja »g ir. Voor Militairen )r. nd f eldlf billjjk msfeljjk ïnten: H. P. T. d LD, Nieuweelule Direetie te Tiaar DIRECTSÜR. a.**i BEÜOOREKDE BIJ INH0CS1GN0WSES I. Zoo enkele malen in het jaar worden ook voor de Middelburgsche rechtbank eenige zaken behandeld, die wijzen op een dringend noodige wijziging van het Strafwetboek. Wij bedoelen om het verboden onder zoek naar het vaderschap weder in eere te herstellen. Het aantal kinderen buiten echt geboren is jaarlijks groot, grooter dan het ooit geweest isen groot is ook het aantal sterfgevallen onder de in dezen staat geboren kindertjes. Groot is ook het aantal „onecht" geborenen dat onder de wreede moederhand sterft, en groot tevens het aantal bedrogen ODgehuwden dat in het vuur der bedrogen hartstocht de hand aan het eigen kroost slaat, om daarna gedurende korter of langer tijd het „uur van onbedachtzaamheid" te beweenen, of den man te vloeken die met rooving van haar onschuld en haar eer, haar aan schande en ellende ten prooi liet en weigerde zijn eigen kind te erkennen. Legio is het aantal huichelaars, dat lispelend van liefde en bedelend om vertrouwen zich van de eer onzer maagden meester maakt; het aantal wellustelingen dat onder de schoonste beloften en verzekeringen de kinderen onzes volks tot zijn prooi kiest om ze daarna zonder mededoogen in den afgrond der ellende te doen verzinken. En zij worden niet altijd onder de koffiehuisknapen, onder de nachtbrakers, onder studenten en militairen, onder de beschaafde en onbeschaafde losbollen eener plaats gevonden. Een enkele maal hoort men ook van den een of anderen femelaar wiens plaats in de kerk nooit onbezet, en wiens zuiverheid in de leer steeds boven twijfel verheven is, verhalen dat hij de vrouwkens gevangen neemt of een door hem verleide aan haar lot overliet. Het wordt meer dan tijd dat het begrip van „zuivere en onbevlekte Godsdienst voor God en den Vader," naar Jacobus' ernstig vermaan, wat meer omlijnd, en krachtiger voor oogen gesteld worde. Voor hen die buiten God en Zijn dienst leven, weet men dat zij met de „definitie" van Jakobus 1: 27 heel veel op hebben, voorzoover het eerste lid der clausule betreft: weduwen en weezen te bezoeken in hun verdrukking. Met het tweede lid: zichzelven onbesmet te bewaren van de wereld, hebben zij echter minder op. Immers het is een eigenschap van eiken godsdienst op eigen hand. Hjj laat zich niet [of slechts voor een deel verzoenen met den (zuiveren en onbevlekten) Gods dienst. Te leven naar het goeddunken des harten is zoo de behoefte van ieder niet wedergeboren mensch, dat men dezulken over hun reserves op het punt der zede lijkheid niet eens pleegt hard te vallen; doch voor de leden der Kerk is het wel degelijk eisch nauw acht te geven op zichzelven en op elkander dat vooral dit pad zuiver gehouden worde. Van Oosterzee zei eens: ieder heeft zijn boezemzonden; en ook elke leeft1]d kent ze. Den fongeling ontsiert vaak eerzucht, den man niet zelden zinnelijk heid, den grijsaard in den regel gierig heid. Als tot verstandigen spreken wij de dwaas gelijk Salomo dezulken telkens noemt verstaat deze dingen niet en neemt ze niet aan. Maar is er in onzen tuin op het gebied der zedelijkheid niet veel te wieden? Is het bederf niet reeds ook in onze christelijke kringen doorgedrongen? Wie rilt niet onwillekeurig bij de gedachte aan Neerbosch, als het eens waar was dat een chr. onderwijzer op zoo verregaande lage wijze zijn overmacht had misbruikt, als zelfs op Neerbosch de eer niet meer veilig ware. Wiens hart heeft niet gebloed bij de tijding dat een predikant eindelijk ver volgbaar werd na herhaalde aanranding der eerbaarheiden een ander predikant werd geschorst. En ook een enkele maal verneemt men iets dergelijks omtrent chr. onderwijzers, die echter gelukkighun gerechte straf niet ontloopen. Maar moest niet, gedachtig aan het Principis Obsta Weersta de beginselen het kwaad reeds in zijn begin worden gestuit Er kleeft aan de conversatie ook in sommige christelijke kringen niet zelden iets zinnelijks. Er wordt gelachen om dubbelzinnige uitdrukkingen; er wordt zonder de noodige schuchterheid over de intiemste dingen gesproken. Een ge pleegde ontuchtige daad van den broe der wordt dikwijls vergoelijkend be sproken. Er is een zonde der gedachten, waartegen allicht de strijd met flauwheid wordt gevoerd. Er is een zonde der oogen, waaraan wordt bot gevierd. Er is om kort te gaan een openzetten van de deur voor den kemel en niet altijd vermijden van den schijn des kwaads. Laat het oordeel ook in dat opzicht, bij het Huis Gods beginnen; en laat onder ons ook dat stuk van den ouden zuurdesem worden weggedaan. Laat uit onze gesprekken alles worden geweerd wat de zonde der ontucht binnenroept. Laat men met fierheid tegen de zonde der oogen, tegen weelde en ijdelheid; tegen den schijn bij onze kinderen en dienstboden worden gestreden. Laat de Christenheid ook in dit opzicht een schijnend licht zijn in de wereldlaat er een scherpe afscheiding wezen tusschen hem, die op dit punt God dient, en die Hem niet dient. Gescheidt dit, dan mogen wij ook met te meer kracht en vrijmoedigheid aan den wetgever vragenOntsla ons volk toch van die goddelooze bepaling dat naar het vaderschap niet mag worden gevraagd. Help ons toch, o regeering, het kwaad ook aan dien kant aantasten, dat men het recht heeft den naam van den ver leider te noemen, den man voor den rechter te trekken, tot het onderhouden van de door hem verleide vrouw en van zijn eigen kind hem te verplichtenen zoo daar een kindermoordenares terecht staat, den ellendeling, die meer dan zij aan en moord schuldig staat, mede aan sprakelijk te stellen. Er is veel ellende in onze maatschappij, maar ellende die niet in geringe mate verhoogd wordt door de zonde der onze delijkheid. Welsprekend is de taal, waarin de Duitsche schrijver Polaczek voor herstel naar dat onderzoek van het vaderschap pleit. Een proeve er van nam de heer Ds. Pierson, de ijverige kampvechter veor de openbare zedelijkheid, in zijn blad, „De Bode der Heldringgestichten," over. Wilt ge ze lezen, dan bieden wij u daar toe de gelegenheid aan. Misschien heeft de conclueie de slotsom van Ds. P. vat op hem of haar, die met [schrik ontdekt aan den rand van welken afgrond hij of zij staat. Want de gelegenheid, die den dief maakt, is ook in onze omgeving treurig groot, en in andere deelen der provincie waar het modernisme de klopping der consciëntie heeft gedood, wordt met onrustbarende schaamteloosheid door het „jonge volkje" aan de wellust geofferd. (De Zeeuw.) €mC3iic?i«<I Nieuws. Zaterdag werd te Rotterdam een buitengewone vergadering gehouden van den suikerfabrikantenboud, waarin de prijs der bieten is verhoogd. De contracten, door Belgische fabri kanten met Nederlandsche verbouwers gesloten, zullen daarvoor wel de aan leiding zijn geweest. Te Hoorn vond Zaterdagavond een ongeval plaats. Bij de repetitie van een paar tooneelstukjes, die de Vereeniging voor volksvermakelijkheden Zondagavond in het Park zou opvoeren, kwam ook o. a. het afschieten van een pistool voor. Men wist niet beter of het pistool was met los kruit geladen. In plaats daar van bleek het met hagelt geladen te zijn, en trof eenen heer die in de zaal aan wezig was in het dijbeen. Een arts, die aanwezig was, verleende geneeskundige hulp. De hagel kon echter uiet verwijderd worden en de gewonde is niet geheel buiten gevaar. Een treurig drama is in den nacht van 2 op 3 Februari jl. in de Zandstraat te Yianen afgespeeld. Door de buren er op attent gemaakt, dat de woning van P. Mer- ton aldaar den ganschen Zaterdag, tegen gewoonte, gesloten bleef, verschafte de politie (na eerst vruchteloos eene poging te hebben aangewend om de voordeur te forceeren), zich 's avonds ten half zes ure toegang door de deur van het achterhuis. De binnendeur stond open en P. M. vluchtte bij de nadering der politie als een bezetene in de bedstede. Daar vond men het bebloede lijk van zijn echtgenoote J. de Kruif, reeds verstijfd en ongekleed te bed. Bij onderzoek bleek zij met een of ander hard voorwerp op het hoofd geslagen te zijn, in den nek had zij een zeer diepe snede, die ook een slagader getroffen had, waardoor een hevige verbloeding plaats gehad had. Nadat Merton herhaaldelijk aange maand was, om uit de bedstede te komen, bleek het, toen hij naar voren werd getrokken, dat hij zich een ernstige wond aan den hals had toegebracht. Men vermoedt, dat Merton, aan epilepsie lijdende, in een vlaag van waanzin zijn vrouw heeft gedood, daarna de deuren en vensters heeft gesloten gehouden en toen de politie kwam, geen uitweg tot ontkomen ziende, zich den hals heeft willen afsnijden. Bij nader onderzoek vond men dan ook een schei p mes en in het stroo een hamer waaraan eenig haar kleefde. Merton, hoewel buiten kennis, leeft nog. Het parket en de rechter-commis saris uit Tiel zijn Maandag hier geweest om een nader onderzoek in te stellen. Het ongeluk te 's Gravenhage. De toestand van het meisje te 's Gravenhage, dat Woensdagavond door haar vader door een revolverschot in de borst verwond werd, is eenigszins vooruitgaande. Het levensgevaar is geweken. Te Sas van Gent verdween 8 weken geleden de marechaussee Van Damme spoedig liep het gerucht, dat hij naar Ame rika zou vertrokken zijn. Woensdagoch tend is zijn lijk in de kom der nieuwe sluis drijvende gevonden. De verklaring van het raadsel, hoe de verdronkene bijna acht weken onder water kon blijven, ligt hierin, dat een voet, blijkens afdruksels aan de laars, heeft vastgezeten aan een der voor werpen, welke nabij de sluisdeuren in de muren worden aangetroffen. Overigens werden geen sporen van geweld be&peurd en was de ontbinding van het lijk nog nau welijks ingetreden. Op het lijk werd o. a. gevonden een zilveren horloge, dat op 10 u. 20 min. stond. Men houdt het er voor, dat de man 's avonds het was ruw weer bezijden de sluisdeurleuning is gestapt en boven de deur in het water is gevallen. Een doktersweduwe te Parijs stond deze week terecht, omdat zij haren huisheer gedreigd zou hebben het huis in de lucht te doen vliegen. De vrouw, die zich na den dood van haren man gedwongen zag in haar eigen onderhoud te voorzien, was echter volstrekt geen anarchiste. Zij kon het alleen maar niet vinden met den corcierge, die haar en den overigen medebewoners het leven ondragelijk maakte. Men had den huis heer reeds verzocht een andere concierge aan te stellen, maar dit was niet gebeurd. Daar een verzoete niet hielp, nam men de toevlucht tot vreesaanjagingmen zond de huisheer een brief, waarin hij gewaarschuwd werd, dat men het huis in de lucht zou laten springen, als de con cierge niet vervangen werd. De brief was onderteekendUn ancien locataire anarchiste, en eindigde met de woorden „Leve YaillantLeve de anarchie De weduwe bekende dat zij, namens de overige huurders, den brief geschre ven had, maar voegde er bij, dat het niet ernsig gemeend was. Niettemin werd zij door de rechtbank tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, krachtens de nieuwe wet tegen de anarchisten. Te Hansweert hebben zich^n één gezin vier gevallen van pokken voorge daan. Te* 's Gravenzande zijn reeds aange geven 33 gevallen van pokken overleden 6 personen. Te Ylaardingen is de werkman P. Selle aan de pokken overleden. Woensdag-morgen vroeg, toen te Catsche Teer de knecht van den jager J. B. v. Hurck, van Philippine, Joh. de Smit genaamd, een geladen geweer van de hoogaarts wilde nemen om aan Yan Hurk te geven, bleef de haan achter een touw haken, waardoor het schot aj- ging en J. de Smit de volle lading in den buik kreeg. Hij werd zoo zwaai gewond, dat hij kort daarop is overleden. Een treurig ongeval had te Win terswijk plaats. Terwijl de korenmolenaar J. B. Venneman, met zijn beladen meel- wagen naar het dorp reed, schrikte het paard bij een draai in den weg voor het een of ander voorwerp; bij zijn poging om het dier in bedwang te houden, kwam hij te vallen en geraakte onder het paard, met het noodlottig gevolg, dat hem de borst werd ingetrapt. In allerijl ingeroepen geneeskundige hulp mooht niet meer ba ten de ongelukkige bezweek reeds tijdens onderzoek. Tegen Van Emmenes, beschuldigd van opruiing tot 'diefstal en tot verzet tegen het bevoegde gezag, welke zaak gisteren voor de Amsterdamsche recht bank diende, werd door het openbaar ministerie eene gevangenisstraf van 2 jaren geëischt. Jl. Zondag had op het Duitsch ge deelte van den weg tusschen Kalderkir- chen en Yenloo een zonderlinge jacht plaats. Twee wielrijders werden achter volgd door een marechaussée te paard. Deze zat hun dicht op de hielen. Toen men in de nabijheid der Ned. grenzen kwam, dreigde de marechaussee te schie ten, waarop de wielrijders, bevreesd ge worden, afstegen. Onmiddelijk werden beiden geboeid en te Kaldenkirchen in verzekerde bewaring gebracht. Naar men me[dt, had men hier met een paar ge vaarlijke sujetten te doen, die van dief stal hun handwerk maakten, en ook thans, de velocipèdes, waarop zij vluchtten, gestolen hadden. T

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 5