Dextrine. THEE E. BRAND SMA, 1. K. G Tan Wijnhaven Fo. 85 Advertentie li. Prijs in pakjes van iHetlojri 5 Cent. Bouwknecht H P. van KASTEEL KIPSTRAAT 4 JONGEN, JONGEN, J. KLOK DROGIST Het peenMppelijli Kantoor worden door het plutocratisch libe ralisme, want de liberalen hebben in '74 niet willen luisteren naar Dr. Kuyper's raadgevingen. Hij denkt zeker, dat negeeren en klein houden de weg is om een groot en belang rijk deel van de natie tevreden te doen leven Of de heer W. weet het beter. Maar hoe moet dan geoordeeld wor den over den toeleg om een pleiter voor lecht en vrijheid (zonder meer) voor te stellen als een opruier? Uit de Pers. CilemeiiiS'd fieuws Deze poeder met koud of warm wa ter opgelost geeft een dadelijk gereed zijnde kleefstof. Alleen verkoop W. Boekhoven, Sommelsdijk. fBll Beeren van Varkens, AMSTERDAM. de Hoeksclie Waard te DEGEL IJK 38e Jaargang. DOELMATIG tl. GOEDKOOP Tijdschrift voor Fraaie Handwerken. Behangselpapieren. «OTTERDAM, IN EFFECTEN COUPONS EN WISSELS. ROTTERDAM Stationsweg* Ulo. 62, üooidblaak.Vo. 5. Daarom glimmen de bors ten zoo mooi. En mijne flanellen hemden voelen zoo zacht als zijde. Waar lijk SUNLIGHT is een prachtige ZEEP, zelf voor mijn toilet. VERTEL ONS 7AU JEZUS. Bereide Verfwaren ROTTERDAM. B. Van de Eovaart, Mr. A. C. Van Blommestein, DE VRIJE SCHOOL EN DE JOOD. In de Eerste Kaïner werd deze week voor het eerst als we ons niet vergissen, een lans gebroken voor het beginsel der anti-revolutionairen: de vrije school re gel, de staatsschool aanvulling. Merkwaardig en zeer leerrijk is de uitval, dien de heer Wertheim zich na het pleidooi voor de vrije school te gen den heer De Savornin Lohman veroorloofde. Over het algemeen mag veilig worden gezegd, dat het denkbeeld van de vrije school, bij de gebleken onmacht der ouders tegenover socialistische onderwij zers, door niet weinig liberalen in den grond huns harten zal worden toege juicht. Geen der leden in de Eerste Kamer achtte het dan ook noodig om tegen het hoogst belangrijk en geheel nieuwe stelsel van onderwijs op te moe ten komen. De eenigedie in toorn ont stak en sprak van schending der paci ficatie is een Jood. En waarom Omdat deze niet de vrijheid van allen wil. Dan toch komt ook de Jood apart te staan en dat wil hij niet. Merkwaardig is ook het feit, dat de Mi nister, die zich aanvankelijk zeer gema tigd over het stelsel der vrije school uit liet, daarna onder den invloed van de rede van den heer Wertheim ta melijk scherp den heer Lohman aanviel. Het was evenzoo in 1857. D? felste tegenstanders van bijzonder onderwijs ook al kregen de Joden subsidie was Go d e f r o i. En eveneens in 1878. Er mag in de school niets christelijks zijn. En onze school moet verjudet worden Boodsch.) Een hoogst treurig voorval bracht groote opschudding terweeg in de St. Jacobstraat te 's-Gravenhage. De koopman E. aldaar had onder meer in de afgeloopen week een revolver ge kocht, waarbjj de verkooper hem had verzekerd dat het wapen ongeladen was. Gisteravond schijnt de opkooper in tegenwoordigheid van zijn kinderen het wapen in handen te hebben genomen en door een tot nu toe niet opgehelderde oorzaak waarschijnlijk heeft hij on bekend met dergelijke wapenen tegen den trekker gedrukt ging plotseling een schot af en trof een kogel zijn 12-jarig dochtertje, dat zwaar gewond in de borst neerstortte. Het kind werd dadelijk naar het ziekenhuis overgebracht. De wanhoop van den armen vader laat zich beter begrijpen dan beschrijven. De Gouverneur van Suriname Aan den minister van] Koloniën is dezer dagen door de firma Van Tubergen Daam en andere handelshuizen, belanghebbenden bij de Kolonie Suriname, het volgende adres verzoude r Geven met versohüldige hoogachting te ken nen: „de ondergeteekenden, allen belanghebbenden bij de kolonie Suriname en gevestigd te Amsterdam; dat bij hen het bericht is ingekomen dat de gou verneur van Suriname, jhr. mr. T. A. van Asch van Wijck gemeend heeft als zoodanig zijn ontslag aan Hare Majesteit de Koningin Weduwe Regentes te moeten vragen dat zij mooht dit bericht op waarheid gegrond zijn, gelijk zij reden hebben te vermoeden de inwilliging van dit verzoek zouden achten een ramp te zijn voor de kolonie Suriname dat het hun toch bekend is, dat die hooge ambte naar alles doet, wat in zijn vermogen is om Surina me op te heffen uit den staat van verval, waarin het verkeert, on de vruchten van zijn onverpoos den arbeid reeds zichtbaar worden; redenen waarom de ondergetekenden Uwe Excellentie eerbiedig verzoeken Hare Majesteit de Koningin-Weduwe Regentes te adviseeren zooda nig ontslag niet te verleenen." Valsche Bankbiljetten. Maandag jl. is aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam in ontvangst genomen een valsch bankbiljet van f 300. Men vermoedt, dat dit afkomstig is van een der depothouders, die Maandag gewoonlijk op het postkantoor afrekenen. Ondanks een ijverig onderzoek, is men er niet in kunnen slagen te weten te komen van wien het bankbiljet afkomstig is. Men brengt ditnatuurlijk in verband met de zaak der valsche munters. In de garderobe van de Staatsspoor te Utrecht moet Donderdagavond door de politie (van Amsterdam overgekomen) een koffer in beslag zijn genomen, geheel gevuld met bankbiljetten, die echter niet ter daarvoor bestemde plaats zijn gemaakt, en zeker in verband staan mot de elders reeds gevonden valsche bankbiljetten. De eigenaar van den koffer is nog niet bekend. Gistermiddag is te Haarlem door de subs off. van justitie aldaar, mr. Van Outeren, gevangen R. R. Thum, onlangs als uitgever gefailleerd, verdaoht van medeplichtigheid aan het uitgeven van de valsche bankbiljetten. Hij was bevriend met Krausse. Hij is naar Amsterdam overgebracht, De justitie heeft huiszoeking gedaan. Het blijkt meer en meer, dat men te doen heeft met een soort van maatsohappij, welke zioh ten doel stelde het op groote sohaal vervaardigen van valsch bankpapier. Reeds is uitgekomen, dat de maatschappij in verschillende plaatsen van ons land hare vertakkingen had. Krausse was de fabrikant, anderen verschaften het noodige kapitaal, terwijl sommigen zorgden voor de verspreiding van de vervaardigde bankbil jetten. Reeds is melding gemaakt van de arrestatie van den gefailleerden uitgever Thum te Haarlem, die op zijn naam de noodige instrumenten uit het buitenland liot komen; en van den te Utrecht in beslaggenomen koffer, met valsohbankpapier, en geadresseerd aan iemand, dien hot nog niet gelukt is, op te sporen. Gisternacht werd verder te Amster dam in hechtenis genomen de hoofdagent van de Miinohener Actiën Gosellschaft „Löwenbrau" Jo seph Frey. Hij werd in zijn woning, Warmoesstraat 193, aangehouden. Gelijktijdig met hem werd, mede te Amsterdam, de hand gelegd op zekeren Th. Arentz, dio voorna melijkals verspreider medewerkte. De eerst gearresteerde Rempt is weder uit Den Haag naar Amsterdam overgebracht. Uit verdere verhooren in deze zaak moet gebleken zijn, dat aan de medeplichtigheid van Van Liemt niet getwijfeld wordt. Hij moet herhaalde malen in de woning van Rempt in do Oudebrugsteeg te Amsterdam gezien zijn. Omtrent do arrestatie van Thum wordt nog gemeld, dat hij in hechtenis werd genomen, terwijl hij bezig was met verhuizen uit zijn woning, welke hij op 15 Febr. e. k. moest verlaten. Thum was zeer bevriend met den mede gearres teerden van Liemt en woont te Haarlem aan den Phoenixweg no. 1. De man is gehuwd en hoeft drie kinderen, en werd gisteren ook ter beschik king gesteld von don officier van justitie to Amster dam. In 's mans woning werden, naar de „Haarl. Ct." mededeelt, bankbiljetten in beslag genomen Het in omloop zijn van valsch bankpapier geeft een inzender in het „Vaderland" aanleiding tot de volgende herrinnering en vz-aag Enkele jaren geleden waren er valsche biljetten van fr. 500 van de FranscheBank in omloop, en toen de Bank weigerde ze in de trekken, weigerde het publiek ze in ontvangst te nemen. Het natuur lijk gevolg was, dat ze in massa terugvloeiden en even natuurlijk was, dat de Bank op haar maat regel terugkwam. Zou het nu niet verstandig van de Nederland sche Bank zijn om, evenals haar Fransche zuster, alle bankbiljetten valsch of niet valsoh in te trekken Nadere berichten melden Het staat thans vast, dat voor een bedrag van 300,000 aan valsch bank papier gefrabriceerd is. In den koffer was aanwezig ƒ216,000.' Deze koffer werd, zooals reeds ver meld werd, in de garderobe van het station van den Staats-spoor te Utrecht aangetroffen. Hij was daar neergezet door een on bekende. Deze persoon is nog niet ont dekt, maar dit doet minder ter zake, daar Krausse de vervaardiger van de biljetten den koffer reeds als zijn eigendom herkend heeft, Krausse kende wel de hoofdagenten van de „Onderneming" maar dat (gelijk gebleken is) deze weder sub-agenten aangesteld hadden, wist hij niet. Het zal dus een van deze laatsten geweest zijn, die den koffer te Utrecht heeft doen belanden. Behalve deze voor het in circulatie gaan geredde ƒ216,000 zijn, gelijk men zich herinnert, ook nog eenige paketten valsche biljetten te Amsterdam op straat gevonden. Bovendien zijn er in de privaten van een café in de Kalverstraat gevonden, zoodat het aantal in omloop gebrachte biljetten in zekeren zin beperkt is. Niettemin zijn er behalve die in Lei den, Den Haag en Rotterdam, ook nog ontdekt in Brussel en Parijs, 't Is trou wens geen wonder want de biljetten zijn zoo allerbedriegelijkst nagemaakt dat de beambten van de Nederlandsche Bank moeite hebben ze van echte te onder scheiden. Ook de firma Enschedé in Haarlem, die, gelijk men weet, de biljetten voor de Nederiauderlandscho Bank drukt, heeft verklaard, dat haar nog nimmer zulk goed gelukt vervalscht bankpapier onder de oogeu was gekomen. Het blijkt hoe langer zoo meer, dat Krausse zijn atelier op Heerenmarkt met geen andere bedoeling heeft opgericht dan om er valsch bankpapier te ver vaardigen. Sedert een half jaar was hij met de voorbereidende maatregelen be gonnen en toen die achter den rug wa ren, ving nu vier weken geleden, het eigenlijke vervaardigen aan. Om daarin geheel vrij spel te hebben, heeft hij zijn eenige bediende vier weken vrijaf gege ven met behoud van salaris. Hij gaf voor dat er niet gewerkt kon worden omdat de waterleiding bevroren was, doch door de justitie kon geconsta teerd worden dat die leiding geen enkel oogenblik verstoord is geweest. Van de acht gearresteerden zijn thans de hoofdpersonen in hechtenis, maar het laat zich aanzien, dat nog meerdere ar- restatiëen zullen volgen. Het pleit zeker voor het tactvol optreden van de justitie, merkt het N, v. d. Dag terecht op, dat men binnen den tijd van een week reeds zoover gevorderd is, want het staat vast, dat de eerste biljetten Maandag jl. zijn uitgegeven. Reeds dien dag, men herinnert het zich, werd de eerste medeplichtige (Rempt) gevat. Het eerste valsche bankbiljet, dat te Amsterdam werd ontdekt, werd door een dienstbode van zekere inrichting op het liokin ter wisseling aangebo len in het bekende wisselkantoor van Johannis Kramer Co. op den Vijgendam tegen over het Kommandantshuis. Dc chef van de firma bemerkte onmiddellijk, dat het biljet niet geheel in orde was. Hij bekeek het eens nader en kreeg spoedig zeker heid, zoodat hij onmiddellijk de politie telefoneerde. Bij onderzoek bleek, dat de personen die het biljet in de bedoelde inrichting hadden uitgegeven, daar goede bekende waren, zoodat de politie hen spoedig op het spoor was. Toen volgden het was Donderdag de eerste arrestaties te Amsterdam. Nader wordt medegedeeld, dat de kof fer op de volgende manier in het stati on te Utrecht is beland. Krausse moet tamelijk vroeger bij eene zekere juffrouw Boelaert op de Achter gracht te Amsterdam aan huis verkeerd hebben en van deze destijds f 4000 ge leend hebben om in „zijne zaak te steken". Nu zou Krausse den bedoelden koffer, toen hij wist dat de zaak ontdekt was, bij de genoemde juffrouw hebben doen bezorgen met de opdracht dezen te Utrecht in de garderobe aan het station af te geven en achter te laten. Door bemiddeling eener vriendin ge schiedde dit. Deze manoeuvre schijnt dus alben te hebben moeten dienen om de lastige bewijzen van schuld uit den weg te ruimen en opsporing der herkomst zoo goed als onmogelijk te maken. Ge lijk men echter weet, is deze toeleg mislukt. Betreffende de arrestatie van Thum te Haarlem wordt nog medegedeeld De sub3titbut-officier van justitie, mr. Joh. P. van Outeren, begaf zich naar Thum's woning, waar hij dezen bezig vond meubels enz. op te laten. De Offi cier verzocht hem even buiten te komen en deelde hem daar mede dat hij zjjn ar restant was en hem had te volgen. T. vol deed daaraan. In de laan bij zijne woning ontmoette hij een zijner dochtertjes hij is gehuwd en heeft drie kinderen dat zijne hand vatte en vroeg met pa mede te mogen gaan. Het kind liep huppelende mede naar het politiebureau, waar T. werd gevisiteerd. Vervolgens werd hij naar het paleis van justitie overgebracht endaar opgesloten. Mr. v. Outeren begaf zich daarop weder naar Thum's woning, die eenzaam is gelegen aan het einde der Phoenix- laan. Aan de zijde van den spoorweg heeft men slechts één raam, de andere zijn alle dichtgemetseld. Aan de zijde van de Phoenix heeft men voor zich het groote sportterreinin de laan komt zoo goed als nooit iemand, evenmin als in het aan de vierde zijde gelegen Rip- perdapark; het was alzoo eene verza melplaats al geknipt voor personen als Krausse, v. Liemt en den aangehoudene. De huiszoeking duurde van even half 3 tot 5 uur. Geen boekje bleef ondoor- zocht, en gevonden werden twee bank biljetten, een van f60, dragende de handteekeningen Quack en Mees, en een van f40 met de handteekeniDgen De Hoop Scheffer en Pierson. Of die biljetten valsch waren, viel niet dadelijk te be slissen. De echtgenoote van Thum heeft van de zaak blijkbaar niets geweten. Zij schetse Krausse als een door en doorslecht persoon, die haar haatte, omdat zij haren man steeds tegen hem waarschuw de, en over den sigarenfabrikant v. Liemt liet zij zich eveneens zeer ongun - stig uit. Thum en Krause waren van der jeugd af bekenden. Beiden waren eerst letter zetter in Duitschland en hebben elkaar in Amsterdam teruggezien. Thum had zijn kantoor op de Heerenmarkt beneden de werkplaats van Krausse. Deze laatste heeft voor eenigen tijd zijne diensten als meesterknecht aange boden bij de firma Joh. Enschedé, als drukker van de echte bankbiljetten, en die heeren waren eerst wel geneigd hierop in te gaan, doch veranderden later van plan. Van Liemt heeft eenen brief geschre ven aan zijne familie, waarin hij raadt zich te troosten, daar gedane zaken toch geen keer nemen. Hieruit valt natuurlijk zijne bekentenis af te leiden. Zaterdag werden te Amsterdam gear resteerd de kastelein A. Keese, wonende N. Z. Kolk, hoek 26 en de makelaar in roerende en onroerende goederen B. Sin- nige, Singel 522. Eerstgenoemde heeft in de manufactu- renmagazijn van den heer Beauser een valsch biljet van f300 gepresenteerd. De laatste, zeer bevriend met Krausse, heeft insgelijks aan de verspreiding de biljetten medegewerkt. Uit Haarlem bericht men nog, dat het onderzoek in de cliché's welke vroe ger aan Thum hebben toebehoord, tot niets heeft geleid. De bij hem gevonden biljetten zijn echt gebleken. Het Nbl. v. Nèderl. deelt nog mede, dat door den heer Batelt voor ruim 21/2 ton aan valsche bankbiljetten is in be slag genomen. Zaterdag werd aan de Ned. Bank aangeboden een valsch bankbiljet van f100 en aan de associatie cassa een van f300. Zie vervolg hijvoegsel. PSALM 103 1 (rijm). Zoo de Heere wil en wij leven hopen onze geliefde ouders ELIZA KASTELEIN Dz. EN MARTI JNT JE VOOGD Pd. op den 20 Februari hunne 25-ja- rige Echtvereeniging te geden ken. Hunne dankbare kinderen. Herkingen, 9 Februari 1894. Gevraagd tegen 1 Maart a. s. een be kwame met groot werkend gezin bij M. VAN ECK Jz. onder Middelh^rnis. Bij den ondergeteekende bestaat gele genheid tot het bij een zuiveren Zuid-Hollandschen Beer. Toelating f 2, D. SIELING te Melissant. vn.iDE ap.nif Alleen in verzegelde pakjes voorzien van bovenstaand gedeponeerd Handelsmerkver krijgbaar op Overflakkee te C. Kuijper A. Zuidijk. A. van Eesteren. A. O. A. Foots. P. van Driel. A. Vroeg in/de Weij. L. C. Boudeling A. Teepe. A. Waterman. K. F. Meijer. J. v. d. Gevel. A. G. P. de Vries. J. de Gast. Stad a. 't Haringvliet, C. van Wageningen J. v. Dijke. Ooltgensplaat, L. Dorsman. Goedereede Den Bommel, Nieuwe Tongo, Oude Tonge, Sommelsdijk, Middelharnis Dirksland, s Gravendeel, n Klaaswaal, Nieuw-Beierland, Numansdorp, Oud-Beierland, V Puttershoek, Zuid-Beierland, Goudswaard Strijen, C. Brand. L. de Best. Wed. J. W. A. de Koningh. A. Gravendeel. A. Bouwman. K. de Korve. D. 't Hooft. .1. S. ter Langener. T. A. v. Hylckama Vlieg. M. Rijnbende. Wed. L. v. d. Sluis. C. Koster. W. van Winden. B. Weijers. L. B van Nugtoren J. de Koning Cz. per 6 Nrs Alom gewaardeerd is het Dames- Modetijdschrift m Duizende teekeningen van Dames modes en Handwerken. Vele snijpa- tronen. Bij ieder No. een kosteloos Bij'blad, bevattende Modekroniek Feuilleton en Varia. Per 6 Nrs f 1.00; portvrij f 1.25 Met 6 gekleurde platen 1.50; 1.75 Met geknipte patronen, 1.50; „1.75 f0.50 per Kwartaal. Uitgave Gebr. BELINFAN TE 's-Gravenhage. Specialiteit in Ruime keuze van bij de GOUDSCHE WAGENSTRAAT. ■i Verstrekt gelden op UanderUen Gebouwen en Effecten. Hoofdagent van Assurantie-Maatschap pijen tegen brandschade sterfte van Paarden, Rundvee, enz. Advocaat en Procureur zal iederen Dinsdag Zitdagen houden wat zijn die overhemden prachtig wasschen eu ge streken Die nieu we huishoudster uit Rotter d am heeft er goed slag van. Maar, geen wonder! Zij l£ heeft voor de wasch de ech te sdiudï n gebruikt en zoo zij zeide, ook wat SUNLIGHT ZEEPSOP in de stijfsel Vertel ons van Jezus. Verhalen uit het le ven van Jezus voor jonge kinderen. Tweede druk. Met 11 mooie pli ten. De platen stellen voor: Bezoek van den En gel hij Maria; De vlucht naar Egypte; Nicodemus bezoekt Jezus; De roeping van Matthefts; Petrus komt Jezus tegemoet op zee; Jezus bij Maria en Martha; De opwekking van Lazarus; Jezus tot de Schriftgeleerden en Fariëen; Jezus naar Piiatns te ruggezonden Begraving van JezusDe Emmaüs gangers. „Och vertel mij nog iets van den Heere Jezus 1" vragen kleine kinderen dikwijls hunne ouders. Welnu dit werk wordt den ouderen aangeboden als een zwak middel om hen hierin behulpzaam te zijn. Het is mij mogen gelukken van dit werk een groot getal aan te koopen en wordt met een klein winstje uitverkocht. Voor den spotprijs van 90 ct. ruimen wij dit prachtige werk op. Kan voor dien prijs onmo gelijk meer herdrukt worden. Zoolang de voorraad strekt voegen wjj er nog gratis een Chr. Scheurka lender hij. Op den postwissel f0,90 te zetten „Vertel ons" en het wordt u franco toegezonden door T. SLAGTER, I Itg. Kollum. Glimmend, Sneldroogend en Standhou dend, in eiken verlangde kleur, en klaar voor 't gebruik, is verkrijgbaar in bus- schen a 21/2 5 10 kilo enz. A 50 ct. per kilo, ook proefbuschjes a 1 kilo ver krijgbaar, niet goed, geld terug, bij HoyIsade 30, VAN Procureur EN Advocaat-Procureur is gevestigd ingang Korte Wijn bin gstraat, te ROTTERRAM.

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 2