Vrijdag 9 Februari 1894. Achtste Jaargang No. 432 Antirevolutionair de verstootenen IN hoc signo vinces FEUILLETON. T BOEKHOVEN Jodenvervolging in Rusland. uitgever: SOMMELSOIJTK. Alle stukke* voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. Een pleidooi voor de uitdrukking: in democratische richting stu ren" Een ongemeen gespierd en bezielend artikel verscheen er in de Standaard ran Maandag 29 Jan. jl., ten doel lebbende, de opheffing van de leuze ,Christelijk-democratisch" als uiterst gepast en noodzakelijk den volice aan tt bevelen. De talentvolle schrijver, hij teekent zich „Haganus" en zond zijn artikel van uit den Haag aan de Standaard-red&ct\e, voerde dit pleidooi in zulke bondige termen, met zulk een opeenstapeling van ar gumenten, met zulk een historischen rugsteun en met zulk een gloed in 4 zijn stijl, dat zijn opstel wel haast den meest bevroren conservatie fdie het las een oogenblik moet ontdooid hebben. Onze lezers weten, dat wij meer malen party voor die leuze hebfcen getrokken, en ons leedwezen te ken nen gaven, dat er onder de leidslie den onzer partij in de Staten-Generaal nog mannen zijn, die bedenking hebben om haar te aanvaarden. En daarom, al gevoelen wij maar al te goed, dat elke poging om zulk een opstel bij manisr van uittreksel te vertolken in anderen kring, nroet mislukken, dewijl men zoodoende als het ware een volvleezig lichaam tot een geraamte herleidt, toch kun- kun wij bezwaarlijk nalaten, er iets van op te sommen, in de hoop, dat velen daardoor aangespoord wor den om het artikel,zelf eens bedaard 32.) op de hoofdstuk x. tijding uit een ver land en nieuwe hoop. na te lezen. Want waarlijk, dit woord steekt in vorm en inhoud te gunstig af bij de groote massa cou- ranten-lectuur, die er dagelijks over ons land heen en weer waait, dan dat wij het zoo dadelijk zouden kun nen loslaten. De Sch. begint met te zeggen, dat het Shibboleth: „sturen in de mocratische richting'' geen tegenstel ling met de christelijk-aristccratische richting aankondigtdat dit niet kon, omdat gelijk èn Groen van Prinsterer èn Thorbecke hebben gezegd, het daartoe noodzakelijk element ontbrak, nu de adel met de overige klassen der burgerij zoodanig is saamgevloeid, dat hij ten aanzien der algemeene regeering geen andere dan gemeen- burgerlijke rechten of belangen heeft voor te staan. Neen, maar de chris telijk-democratische richting, staat tegenover de ■plutocratische richting, tegenover het streven om, met ver zaking van de belangen en de rech ten der kleine burgerij het over machtig albeheer in handen te laten van een rijken, baatzuchtigen tus- schenstand. Door 'verzet tegen dit streven blijft onze antirev. partij juist op de historische lijn, eenmaal door het gereformeerde geuzenge- slacht, getrokken. Hebben destijds de zeerob, de turfschipper, de hage- preeker, bezield door hun geloof onder aanvoering der Oranjes en Marnixen aan Nederland zijn naam, zijn doop, zijn opvoeding, zijn roem, zijn wereldbeteekenis gegeven dooi den Bijbel, thans moet het zijn oude rechten, vooral zijn recht op een vrije christelijke volksopvoeding zoeken te herwinnen, en daartoe moeten al onze landskinderen, ook de kleinere hun invloed op Kroon en Volksvertegenwoordiging, op Regee ring en Wetgeving kunnen doen gelden. Niet, om de moderne demo cratie (die het reeds zoover bracht, dat zij de wetgevende macht verdeeld heeft tusschen de Overheid en de volksvertegenwoordigers) nog verder voort te helpen; en ook niet om voor zichzelven, voor den minderen man Kamerzetels of ministeriëele portefeuilles te verwerven maar in tegendeel om den antirevolutionairen, echt christelijken en historischen strijd door te zetten tot redding van ons volk uit de banden der slaafsche waan wetenschap, tot fnuiking van de macht der liberale aristocratie, tot behoud van de monarchie en alzoo tot versterking van den band tus schen Nederland en Oranje. Weg daarom, zoo concludeert de Schr. met alle angstig, benepen, conservatief overleg, en het geboden middel, Taks kieswet, zoo mogelijk geniaal gewijzigd, aanvaard! Ja, aan vaard, om aan Overheid en volk beide hun rechtmatige positie terug te schenken, Welk misbruik er ook moge ge maakt worden van de woorden „christelijk" en „democratisch," in de lijst onzer geschiedenis krijgt de uitdrukking „christelijk-democra- tisch" haar kleur, haar zin, haar licht, en bij gebreke van eene dui delijker, klinkender, populairder, een maal door duizenden geaccepteerde leuze, moet zij worden vastgehouden, Gode tot eer, ons Vaderland en Vorstenhuis tot zegen! De historie van Weer- bosch. Het gebeurde in betrekking tot de weesinrichting van Neerbosch moet elk ernstig en nadenkend mensch droevig stemmen. Een van beide toch de heer van 't Lindenhout is op lage wijze belas terd, en dan is het opnieuw geble ken, hoever lasteraars het kunnen brengen, welk een sensatie zij onder het publiek kannen verwekken en hoezeer zij de christelijke philan- tropie kunnen benadeelen. Of wel, hij is niet belasterd, en de inrichting te Neerbosch was in zedelijk, paedagogisch en financieel opzicht slecht ingericht, en dan is nu aan het licht gekomen, hoeveel verkeerdheid er in ons land gedu rende eene lange reeks van jaren bedreven kan worden zonder dat daartegen de noodige klachten opgaan. We hebben hier te doen met schaamteloozen overmoed in het heden öf met laffe moedeloosheid in bet verleden. Altijd is er bij deze zaak mis handeling in het spel, hetzij zij vroe ger te Neerbosch werd gepleegd, 61 thans ten opzichte van Neerbosch plaats heeft. Een netelige vraag, die dringend beantwoording eischt, en waarom het ook verklaarbaar is, dat het rapport van de commissie voor on derzoek met eenige spanning wordt tegemoet gezien. Maar wat hierbij bovendien nog droevig stemt, is de jacht op schan daal, waarvan gebleken is uit de opvoering van het tooneelstuk„De geheimen van de weesinrichting Meerbosch" en uit den gretigen toe loop van het «publiek bij de ver tooning van dit drama. Tot welk een laag zedelijk peil moet een groot deel onzer natie gezonken zijn, om zulk een opvoe ring mogelijk en winstgevend te maken Onedel of verblind. Toen de heer de Savornin Lohman in de Eerste Kamerzitting van 30 Jan. jl. er met veel nadruk, ook o. a. door verwijzing naar de geschriften van Prof. Rauwenhoff, Prof. Hama ker, den heer de Haan, directeur der H. Burgerschool te Winterswijk, er op wees, hoe de geesten in ons land zijn voorbereid voor de oproerigheid, thans door dA socialisten aan den dag gelegd, en tevens de aandacht der Kamer bepaalde bij den ver- derfelijken geest, door sommige on derwijzers op de openbare lagere scholen onder het opkomend geslach verspreid, toen antwoordde het lid Wertheim: och, de openbare on derwijzers zijn zoo slecht niet, maar Dr. Kuyper heeft in 1874 voor den vierden stand gepleit! Dit zeggen noemen wij öf naïef öf sluw. De heer Wertheim denkt zeker, dat de mindere man in ons land nog meer had moeten overheerscht mm ii 21IMMMJHSÏ11 m Deze Couramt verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Amerika bljToermitbet&linf f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en s/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. „Ja," dokter Sekeidel peinzend, „en de vrijgek°c'1':en ^es Gearen zullen wederkeeren, en tot Zion komen met gejuich, en eeuwige blijdschap zal op hun hoofd wezen; vroolijkheid en bljjdschap zullen zij verkrijgen, maar droefe- ni» en zuchting zullen wegvlioden. (Jesaja 35 10.) Welk «en heerlijke toekomst staat Israël nog te wachtenMaar het moet gaan door de groote verdrukking, waarhij hun tegenwoordig lijden ze ker nog niet vergeleken kan worden. Zij waren de eersten tot wie Gods vriendelijke uitnoodi- ging kwa®. ^och ZÜ zullen de laatsten wezen, die do heerlijkheid beërven." „En hoe gaarne, zei Alexandrowitseh, „had hun G°d k°n 'ijden willen besparenHijzelf zegt immers: „Och, dat Mijn Tolk naar Mij ge luisterd had, dat Israël in Mijne wegen gewan deld bad! In kort zou l'< hunne vijanden ge dempt eD ^ïjne hand gewend hebben tegen wederpartijders. (Ps. 8115 Een tijd lang liepen de vrienden, die inmid- dels hot huis verlaten qq zioh op weg begeven hadden, zwjj£on(* voor^ Eindelijk begon Alexan- drowitsoh weer: „De weduwe Waiscovitz heeft zeker ook de stad verlaten?" „Ja," zei Soheidel, „zij bevindt zich thans te Odessa bij haar schoonzoon, wiens echtgenoote haar oudste dochter is." „Kent gij haar persoonlijk vroeg Alexan dre wisoh. „Ja, ik heb haar gedurende eenige maanden onder behandeling gehad, toen zij ziek was ten gevolge van de vreeselijke ontmoeting met haar zoon op zijn tocht naar Siberië; zeker heeft hij u daarover wel een eens gesproken?" „Ik was er zelf bij," zei Alexandrowitseh, op nieuw ontroerd bij de gedachte aan dat tooneel. „Arme moeder!" sprak hij diep bewogen, „hoe ontzettend moet zij geleden hebben, toen zij hem zóó zag wegvoeren! Zij had ook nog een dochter," ging hij voort, „die in Archangel ge logeerd was bij haar zoon Nathanweet gij ook iets van haar?" Een lichte ontroering was merkbaar op het gelaat van dokter Scheidel, en hij antwoordde haastig; „Zij is vier jaar geleden met haar moe der naar Smolensko vertrokken; doch waar zij thans is weet ik niet." „Nu, dat is ook minder, ik ben tooh van plan zelf naar "Witebsk te gaan, waar haar schoonzuster zeker wel nadere inliohting omtrent haar zal kunnen geven weet gij precies haar adree „Neen, ik kan het u tooh wel bezorgen wanneer denkt ge te gaan „Liefst morgenoohtend reedsgij weet," ver volgde hij glimlachend, „tijding uit een ver land is als water op een vermoeide ziel, en mij dunkt dat zij meer dan ooit behoefte daaraan zullen hebben, na zooveel teleurgestelde verwach tingen." „Dat is waar; Welnu, dan stel ik uvoor mij te vergezellen naar fabrikant Strelitz, die he* juiste adres van den jongen Waiscovitz heeft; wij moeten dan mijne woning passeeren, waar kunnen theedrinken, en vervolgens keer ik met u een eindweegs terug om nog eenige patiënten in „de aarden stad" te gaan bezoeken." Dit plan vond instemming bij Alexandrowitseh uitgenomen de moeite, die het zijn vriend ver oorzaakte, waarvan deze eohter niets Milde hooren Zij hadden nu nog een lange wandeling voor zioh, maar onder druk gesprek soheen de weg hun zeer kort toe. Bij het huis van den fabrikant gekomen, vernamen zij, dat deze zioh op zijn kantoor bevond en voor niemand te spreken was. „Ik ben zeker, dat hij mij wel een oogenblik te woord zal staan," zei dokter Soheidel, terwijl, zij zioh verwijderden „we^ftkoo goed mij hier in den omtrek te wachten, Alexandrowitseh," vervolgde hij, „dan ga ik hem even alleen op zoeken," Daarop liep hij haastig vooruit. Hij vond den heer Strelitz geheel verdiept in het nazien van rekeningen en blijkbaar in geen opgeruimde stemming. Half verstrooid stak liij hem de hand toe, en tweemaal moest hij zijn verzoek herhalen, alvorens de fubrikant hem reoht begreep. „O," zoi hij toen, met een flauwe poging om te glimlachen, „het adres van Benjamin Waisco vitz meent gij? vlak voor u kunt ge het lezen." Dit zeggende wees hij naar eon gereedliggenden brief en ging terstond weer voort met zijn werk Dokter Scheidel schreef het over, groette on ver trok, wel wat verbaasd over de zonderlinge houding van den fabrikant. „Zou hij in moeielijkheden geraakt zijn?" daoht hij, en onwillekeurig trad de boekhouder Jurg hem voor den geest met zijn sluwen blik en onaangenaam voorkomen. Het boekje, door dien persoon verloren, zooals de lezer zeker vroeger begrepen heeft, was nog steeds :n zijn bezit, hij or niet toekomen het te vernietigen, en evenmin had hij er toe kunnen besluiten het der politie in handen te geven; te minder, daar het op zichzelf geen waarde had en do over tuiging steeds vaster bij hem geworden was, dit Russchische politiebeambten slechts dsor omkooping tot ijver zijn aan to sporen dat zij zich niet ontzien door afpersing misbruik te maken van hun macht, en dat men in elk geva' wijs handelt met hun tusschenkomst niet in te roepen dan ,bij direkte noodzakelijkheid. Toch besloot hij er thans nog eons met Alexandro witseh over te spreken, Thuis gekomen ver kwikten zij zich eerst door het gebruik van een kop thee, waarna dokter Scheidel het bewuste boekje voor don dag haalde, den brief er uit nam en dien aan zijn vriend overreikte, nahem medegedeeld te hebben, hoe hij in 't bezit er van gekomen was. „Welnu?" vroeg hij, toen Alexandrowitseh, na hem gelezen te hebben, nog bleef zwijgen. „Ik denk over iets, mij door Nathan Waicovitz meedegedeeld," sprak hij peinzend „het betrof iets dergelijks als in dezen brief voorkomt en hij koesterde verdenking tegen zijn boekhouwer." „Heett hij °u zijn naam nooit gezegd?" „Neen maar wat zou dat ook baten ik be twijfel zeer of de politie geneigd zou wezen in deze onderzoek te doenin geen geval ware ditte wachten ter wille van de benadeelde personen waarvan de een als banneling, do ander als Israëliet aangeduid wordt in den brief. De drijfveer er toe zou moeten wezen, dat zoowel de schrijver er van, als degene, die hem ontvangen heeft, tot de nihilisten schijnen te behooren, en wel tot de gevaarlijke Boort. Het komt mij echte voor, dat de overheid te veel zou moeten blootgeven, wanneer zij een nauwkeurig onderzoek ging instellen, want niet alleen heeft zij zioh, blijkens den brief, door de nihilisten laten verschalken om schuldigen als aanklagers te doen dienen en onschuldigen te straffen, maar schuilt het kwaad zelfs in haar eigen boezem, j.en wordt haar opzettelijke medewerking daaraan en laste gelegd. Zij zal de wonde niet durven peilen, die toch ongeneeslijk is, on zioh wel wachten den pleister van sohijnbare reohtvaai digheid er af te rukken, opdat zij niet in al hare afzichtelijkheid gezien worde, in dat groote regeeringslichaam woedt eon kanker, die niet overal even duidelijk is waar te nemen, maar tooh het gansche lichaam krank maakt, en waaraan geen uitsnijden meer helpt. Mijns inziens kunt ge niets beters doen, dan uw geheole vondst aan de vlammen prijsgeven, indien de brief in uw bezit gevonden werd, dan zou dat voor u ernstige gevolgen kunnen hebben." (Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 1