H If! ii Neerbosch. Plaatselijk Nieuws. Sominclsdijk. De Zangvereeniging «Wat niet is, kan worden" alhier.y zal, Stad aan 't Haringvliet, 24 Januari. Den heer J. Simons alhier, is benoemd tot regent van het weeshuis. Den Bommel, 24 Januari. Het aantal lijders aan Influenza kin deze gemeente mindert aanmerkelijk. Deze zoozeer ge vreesde ziekte kan thans zoo goed als geweken beschouwd worden. Oude Tonge, 24 Jan. Naar men ver neemt is door de regeeriug een som van i 600— uitgeloofd aan dengene, die, de gasboei No. 2 vindt, die door den ijsgang is losgeraakt en weggedreven. Herkingen, 24 Januari. Zaterdag 20 Jan. hield onze landbouw-vereeniging „de Eendracht", hare eerste jaar-vergadering, De opkomst was goed, en naar wij ver nemen liepen de werkzaamheden goed van stapel, uit de aan de leden rond gedeelde borderellen is 't te zien dat er gewerkt is, 40500 kilo's hulpmeststoffen Stellendam 23 Jan. Op het Telephoon- kantoor werden in 1893 ontvangen 441 verzonden 467 berichten. In het vorige jaar (1892) zjjn er 351 ontvangen en 249 verzonden. Stellendam. Op 1 Januari 1894 be vonden zich in deze gemeente 164 kin deren van boven de zes en beneden den twaalfjarigen ouderdom. In deze gemeen te werd in het afgeloopen jaar de open bare lagere school bezocht door 192 kinderen. Goedereede. Het aantal kinderen in deze gemeente, boven de zes en beneden den twaalfjarigen leeftijd bedroeg op 1 Januari 11. 171. De openbare school alhier werd in het jaar 1893 bezocht door 185 leerlingen. SH I' I 11 I t i VOLKElUa DEB Alltm: Het Parijsche blad, de Figaro," be hoort onder die organen, welke hebben gepleit voor gratie-verleening aan den anarchist Vaillant. Dit blad bericht nu dat waarlijk president Carnot bereid zou zijn van zijn recht, om gratie te schen ken, gebruik te maken. Doch niet zonder voorbehoud. De president zou ditmaal op eene geheel eigenaardige wijze van zijn recht gebruik maken. De uitvoering van de doodstraf zou n.l. geschorst worden, zoolang geen nieu we anarchistische aanslag op Fransch grondgebied gepleegd werd. Men zou Vaillant alzoo als een soort gijzelaar voor de bedreigingen zijner vtienden in ver zekerde bewaring willen houden. Deze wijze van doen moge door som migen slim genoemd worden, wij vinden dat hij weinig strookt met de waardig heid der overheid. Het i3 zwakheid te genover de misdadigers eenerzijds, ter wijl het anderzijds spelen is met het le ven van een mensch, om het behoud van zijn hoofd af hankelijk te stellen van al of niet door anderen te plegen anar chistische aanslagen. Bij de regeering van Belgie is be richt ingekomen, waarin wordt gemeld, dat de Arabieren op 20 Dec. de troepen van den Congostaat, onder bevel van de kapiteins Dhanis en Ponthier, in de na bijheid van Kassanga hebben aangeval len. De aanval werd met goed gevolg afgeslagen, maar kapitein Ponthier werd zoo ernstig gewond, dat hij aan de ge volgen zijner wonden overleed. Alvorens van hun kant tot den aanval te kunnen overgaan, wachten de Congo troepen de aankomst af van de troepen en de ar tillerie, die tot hun versterking in aan tocht zijn. De ministerieele crisis in Servië duurt voort en de politieke toestand van het kleine koninkrijk is weer ernstig. Behalve de oneenigheid onder de radicale leiders, heerscht er in het leger eene diepe ontevredenheid. Men verzekert, dat de officieren in verschillende provin ciën reeds drie maanden geen sold j ge zien hebben, terwijl eene commissie, die door hen naar den koning afgevaardigd was, door den minister van oorlog niet tot dezen toegelaten is geworden. Enkele bladen waarschuwen den ko ning om niet opnieuw zijne toevlucht tot geweld te nemen, omdat hem dan wel eens hetzelfde lot als aan vorst Alexander van Battenberg bereid zou kunnen worden. De zeventien-jarige koning Alexander is ontevreden over de gedragslijn zijner nu ontslagen ministers. Vooral hunne vij andige politiek tegen Oostenrijk, om Rus land te believen, keurde hij sterf af. De koning keurde ook de in beschuldi ging stelling der vroegere minister af. Hij wenschte dat de vervolging onmiddelijk zou worden gestaakt en verklaarde, wat hem zeiven betrof, op grondwettig stand punt te zullen blijven staan. De radicale, machtige, partij in Ser- vie wil den jongen monarch in deze quaesties niet toegeven, zoodat de toe stand zeer verward is. De gewezen koning Milan woonde de bijeenkomsten van zijnen zoon Alexan der met de hoofden der partijen bij- Begrijpelijk is het, dat de roomschen min of meer bezorgd zijn voor hun ker kelijk opperhoofd te Rome, nu er door ge heel het Koninkrijk Italië beroeringen zijn. De roomsche bladen in het buitenland en ook in ons vaderland wezen reeds op gevaar. De Romeinsche „Osservatore Romana," die in betrekking staat met het Vaticaan gaf dezer dagen een artikel, waarin aan den paus het denkbeeld wordt toegeschre ven om de wijk te nemen naar Spanje, in dien de verdere gebeurtenissen in Italië van dien aard mochten worden, dat hij zich gedrongen voelde Rome te verlaten. De Carlistische bladen hebben zich da delijk bij het artikel aangesloten en den paus bet verblijf in het klooster van het Escuriaal aangeboden. €»eiiieiig-tl iVipiHvs. Een landbouwer, wonende bij de Halerbrug, had in de koude dagen van de vorige week een zeldzaam geval. Bij een plas water (ijs was het toen) ko mende, zag hij een haas staan. Daar het dier geen „beenen maakte", ging hij er naar toe en bevond dat de vlugge viervoeter niet van zijne plaats kon, omdat hem de voeten aan het ijs waren vast, gevroren. Het spieekt wel van zelf, dat B. wel zoo goed was het dier even zijne voeten te „ontdooien" I Te Udenhout in N. Br. heeft een moord plaats gehad. Een garen- en bandkoopman, vroeger in het krankzinnigengesticht vertoefd hebbende, heeft een bejaarde vrouw met een pistoolschot gedood. De kogel drong haar in het voorhoofd. De venter D. K. werd later door de marechaussee aangehouden. De Justitie te Breda heeft een onder zoek ingesteld. Ook de burgemeester van Zwolle heeft de opvoering van het sensatiedrama „Neerbosch" geweigerd. Te Nieuwer-Amstel is een oud strijder overleden die den slag bij "Wa terloo heeft medegemaakt. De heer Pieter van Vliet bereikte den leeftijd van 96 jaar. Een meisje in Den Haag, dat tegen den wil van haar vader „verkeering" had aangeknoopt en met haren beminde aan het wandelen was, zag op het Schev. Veer den papa aankomen. On middelijk zette zij het op een loopenen sprong aan den Hoogen Wal in het water. De vader sprong zijne dochter na, en daar do vrijer niets beters te doen had, vloog ook hij het water in. De drie drenkelingen werden door de politie er uit gehaald en moesten met een nat pak huiswaarts keeren, ieder zijns weegs. „Vad." De Oosterbeeksch beetwortel-sui kerfabriek contracteerde reeds f 1 hooger dan de andere fabrieken en wel tegen fliy2de 1000 KO. liet ongeval van de „Amsterdam." Het stoomschip Amsterdamdat den 16den Jan. van Rotterdam te New.York aankwam, ontmoette den 14n een visschersvaartuig, varen de onder Amerikaansohe vlag, dat in groot gevaar verkeerde. De bemanning, ten getale van 14, was vastgebonden aan de masten en werkte tevens met alle kraohtan aan de pompen. De gezagvoerder seinde, dat het vaartuig op het punt was te zinken en verzooht dringend om hulp. Onmiddelijk bood de eerste offioier van de Amsterdam mot zes matrozen aan in een sloep nog eene poging tot redding van do drenkelin gen te wagen. De sloop stak in zee, maar juist op het oogenblik, dat de redder het vaartuig hadden bereikt, kwam een zware golf opzetten, die de boot deed kantelen. Drie der Nederlandsche matrozen verzonken onmiddelijk in de diepte, maar de vier overigen klampten zich vast aan de gekantelde boot en wisten zioh zoodoende nog eenigen tijd boven water te houden. De gezagvoerder van de Am sterdam stoomde onmiddelijk op om de matrozen te redden. Weldra bereikte hij do boot, maar drie der matrozen waren toen reeds dermate verstijfd door de koude, dat zij niet meer in staat waren de touwen te giijpen, welke hun werden toegeworpen. De vierde matroos, die zieh nog kon roeren, greep een der touwen en werd nog behouden aan boord van le Amster dam gehesohen. Do drie anderen kwamen om, zonder dat zij geholpen konden worden. Onmiddelijk verklaarde zioh een andere ploeg matrozen van de Amsterdam bereid om een tweede sloep te bemannen en nog een laatste poging tot redding van hun makkers en de schipbreukelingen te beproeven, maar dit was onmogelijk. De storm, die reeds sedert eenigen tijd had geheersoht, nam steeds toe en de zee werd zoo onstuimig, dat de gezagvoerder on verantwoordelijk zou gehandeld hebben, indien hij nog meerdere mensehenlevens in do waag schaal had gesteld. Niettemin bleef de Amsterdam zoo lang mo gelijk in de onmiddelijke nabijheid van het zinkende schip, ten einde zoo mogelijk nog hulp te kunnen bieden, maar de storm, nu en dan met sneeuwbuien gepaard, onttrok het wrak weldra aan het gezicht. Gedurende twee uren werd nog gezooht naar het vi artuig, evenwel zonder gevolg. Toen eerst zette de Amsterdam de reis naar New-York voort. De kloeke mannen, die bij hun edele poging tot redding der schipbreukelingen het leven verloren, zijn de eerste stuurman Meijer, de bootsman Reguard, de timmerman Ouduin, de wachtmeester Bos, de kwartiermeester Eichhorn en de matroos Van Vliet. Hun namen zullen steeds met eere genoomd worden als bewijzen van plichtsbetrachting en mensohlievendheid. Dat ook de bemanning onzer handelsmarine in geen opzioht voor die van andere landen behoeft onder te doen, blijkt weer uit de houding van den gezagvoerder en de matrozen der Ned. Am. Stoomv.maatsch. bij deze droevige zeeramp. Op de De Ruyterkade te Amsterdam, zochten "Woensdagavond twee personen met een Engelsch man twist. De kerels zageu er verdaoht uit waardoor de Engelschman veronderstelde, dat hot om zij O geld te doen was. Hij verstond de kunst van boksen en sloeg er met zijn vuisten zoo goed op los, dat beide aanvallers met blauwe oogen en bebloede hoofden op de vlucht sloegen. Door de waakzaamheid van den brigadier Alma, te Krommenie, is de veehandelaar J. B., te Krommoniedijk wederom gevankelijk naar Haarlem gebracht. Ditmaal had hij een sohaap gestolen. Nog geen jaar geleden werd hij uit de ge vangenis ontslagen wegens zijn gemoedstoe stand; toen was hij veroordeeld wegens valsche handteekeningen. Dinteloord, 17 Jan. Heden werd alhier eene vergadering van landbouwers gehouden, ten einde te zien of er ook sympathie bestond tot het opriohten eener coöperatieve suikerfa briek. De heer J. de Klerk, onderwijzer, leidde de bespreking in en toonde aan o. a. met ge gevens van de Geldersohe land bouwmaatschappij, het voordeel van dergelijke vereeniging. Dit kwam daarop neer, dat" de landbouwers meer van hunne bieten zouden maken en tevens na 15 jaren on geveer, eigenaars der fabriek zouden zijn. Ook het voordeel voor huurboeren werd bepleit. Nadat de aanwezige landbouwers hunne sympathie hadden betuigd door het teekenen op eene daar voor bestemde lijst, werd de vergadering als ge ëindigd beschouwd. Het volk te De Wilp oefende Za terdagavond recht tegenover een gehuw den baas-schoenmaker, daar woonachtig, die reeds geruimen tijd het 7de gebod overtrad. Toen hij des avonds zijn vrindin, een weduwe, weer een bezoek bracht, werd hij door eenige jonge mannen naar buiten getroond, waar men hem onder de armen greep en voor zich uit door het dorp door was, ging het tegen 10 uur naar Marum, waar men den baas voor het huis van den burgemeester saluut liet maken en deed beloven voortaan zijn vrouw beter in eere te houden. Een man te Bennekom, die onlangs door zijne kat in de hand werd gebeten, is aan de gevolgen van dien beet over leden. Hilversum. De influenza eischt ook hier zeer vele slachtoffers. Ouden van dagen vooral, maar ook jongen van jaren, wor den er door aungetast en grafwaarts gesleept. We hoorden spreken van niet minder dan 1600 zieken. Naar wij vernemen zijn er in het na burige Laren in de eerste helft dezer maand 17 menschen gestorven. HOEK VAN HOLLAND HARWICH. Dezen morgen werd van de werf van de „Earl Shipbuilding Companyte Hull met gun stig gevolg te water gelaten het stalen dubbel- schroefstoomschip „Amsterdam" bestemd voor den dienst tussehen den Hoek van H' lland en Harwich. De afmetingen van dit fraaie schip zijn: lengte 302 Eng. voet en breedte 36 Eng. voet. De machines ontwikkelen 5000 paardenkracht, terwijl naar men verwaoht eene vaartsnolheid zal bereikt worden van 18 knopen per uur. De inhoudsmaat van dit schip is 1700 tons register en als bizonderheid wordt or op gewezen dat dit en het zusterschip „Berlin" hetwelk d.d. 10 dezer van dezelfde werf te water gelaten werd, de grootste stoomva a'tuigen zijn, welke in eenigen passagiersdienst tussehen Engeland en het vasteland van Europa in de vaart zijn. De kajuiten zijn ingericht voor 214 lste klasse en 118 2de klasse passagiers. De lste klasse kajuiten welke zioh midscheeps en voor de machines bevinden, munten uit door sierlijkheid en rijkdom en zijn, wat betimmering betreft gelijk aan die van de „Chelmsford". De 2de klasse bevindt zich geheel achter. Een metselaar liep Woensdag op de Laan van Meerdervoort te 's-Hage langs de huizen met een bedellijst. Een heer, ziende hoe lastig de man 't den bewoners maakte, waarschuwde een agent van politie. De metselaar ontstak hierover zoodanig in woede, dat hij den heer een dokter te lijf ging, ham op den grond wierp en hem mishand 1de. De politie ontzette den geneesheer en bracht den brutaleu aanrander, die zelf een toeval kreeg, naar het commissariaat, waar hij spoedig weder tot bewustzijn kwam. Te Delft zijn weder drie nieuwe gevallen van pokken aangegeven, en wel bij personen op een zekeren leeftijd. Te Vlaardingen is een oude vrouw dood in hare woning gevonden, die sinds jaren onderstand van het Burgerlijk Armbestuur ge oot. Het was dus voor de politie eene groote verrassing een ruimen geldvoorraad bij haar te vinden. Een kolenzak werd er geheel mede gevuld, welke behoorlijk verzekerd naar het Armbestuur werd overgebracht. Zij heeft nog eene dochter, die roods lang met hare moeder in onmin leefde. Tijdens de jongste koude was te Berlijn een jongen bijna 't slachtoffer zijner onvoorzichtigheid geworden. Een smidsleering nl. liep door een van de straten, toen eenigen zijner kameraden hem aanspoorden, eens aan een deurknop te likken. Toen de jongen dat deed, vroor zijn tong terstond aan het metaal vast. Eerst toen er warm water was ge bracht en aangewend, was 't mogelijk den knaap uit zijn benarden toestand te bevrijden. De stoomboot City of Pekingdie van Hengkong te San Erasoisco is aangekomen, heeft een vreesolijke tijding meegebracht. Op den 8sten December n.l. werd in den grooten tempel te Ningpo het jaailijksche feest ter eere van de goden gegeven, toen onder de voorsteUing eeu jongen zijne sigarette te midden van een bos stroo wierp. In een oogenblik stond't gebouw in vlammen. De trap werd het eerst aangetast en daardoor werd de toegang voor allen, die op de galerij zaten, terstond afgesloten. Eenige menschen sprongen uit de ramen en kwamen öf dood, öf zwaar gekneusd terecht, terwijl niet minder dan 300 vrouwen in de vlammen omkwamen. Met spanning wordt door velen het rapport tegemoetgezien van de commissie, die benoemd is om een onderzoek in te stellen naar den toestand van de bekende weesinrichting te Neerbosch. Het Va derland heeft inlichtingen ingewonnen, waaraan het te wijten is, dat bedoeld rapport zot lang uitblijft, en daaruit is gebleken, dat het gerucht, alsof ver traging het gevolg zou zijn van groote verdeeldheid in den boezem der commis sie, onjuist is. Wel zijn de leden het niet over alle punten eens, maar de samenwer king laat niets te wenschen over. Het on derzoek was echter van grooten omvang voor de verschillende hoofdpunten, als voor de financiën, de hygiënische in richting, de paedagogische quaestie enz., werden sub-commissiën benoemd, en het spreekt vanzelf, dat die commissiën niet alle op denzelfden tijd gereed waren, Eerstdaags wordt echter'eene vergadering van de geheele commissie gehouden, waar in men hoopt geheel gereed te komen. Reeds nu kan met zekerheid worden be richt, dat uit het rapport zal blijken 1°. dat de bescliuldigingen van den heer Van Deth, meer in het bijzonder die, welke de zedelijkheid betreffen, bijna alle onwaar zijn 2°. dat het financieel beheer veel te wen schen overlaat 3°. dat bij de lichamelijke kastijdingen de grenzen der gematigdheid meermalen zijn overschreden 4°. dat men b'j het onderzoek van deze iurichting de medewerking van vrouwe lijke hulp niet van gunstige zijde heeft leeren kennen. in het verkooplokaal te Rotterdam. Maandagavond hadden wij het genoegen onder het gehoor te zijn van den Heer van Deth die een rede hield over Neerbosch. De plaatsruimte verbiedt ons deze rede, die onder een gehoor van pl.m. 4000 personen werd uitgesproken, geheel weer te geven. Alleen dit. De staaltjes van schurkerij door genoemde heer aange haald en die iemand de haren ten berge doen rijzen, doet ons steeds meer ver langend uitzien naar de rechterlijke uit spraak in die zaak. Gelijk wij steeds deden, zullen wij, hoenoode ook, een afwachtende houding dienaangaande aannemen. met medewerking van de vereeniging te Stad aan 't Haringvliet, den Bommel, N. Tonge, üirksland en Melissant eene uitvoering houden in het Zoudagsschool- gebouw, tenbate der Armen. Te oordeelen nair het programma, zal deze vergadering nog al varieerend zijn. Een oud onderwijzer van hier, den Heer N. v. d. Dusse werd j.l. week door den dood weggenomen. In de Zierikz. Nieuwsb. leest men dienaangaande het volgende, door be vriende hand geplaatst. I\ tlIllIOltltll. Op Vrijdag 19 Januari overleed te Dreischor een verdienstelijk man, de heer N. VAN DER DUSSE, die er sedert 1854 aan het hoofd der school stond. Eenvoudig in uiterlijk en bescheiden in zijne eischen, was hij een sieraad, van zijn stand en eeu zegen voor de gemeente, waarin hij zijn gewichtige roeping te vervullen had. Met onverdroten ijveren gelukkigen tact werkte hij aan de op leiding van Dreischors jeugd. Zoolang zijn zwak lichaam dit eenigszins toeliet, kwam hij wekelijks naar Zierikzee om, jaren lang geheel onbezoldigd, les te geven aan de Oefenschool tot opleiding van jeugdige onderwijzersen van het personeel, dat achtereenvolgens onder zijne leiding werkte, werden zoovelen als hoofden van seholen en leeraas bij 't Middelbaar Onderwijs geplaatst, als geen enkele school in onze omgeving kan aanwijzen. Hooggeacht door de op volgende leden van het Schooltoezicht en geëerd door zijn vakgonooten, sleet hij een stil maar nuttig leven, totdat de dood hem wegnam, weinige maanden vóór hij zijn 40jarig ambtsjubiié zou hebben mogen vieren. Zijne gedachtenis blijve in gezegend aandenken Zierikzee, 22 Januari 1894. BASTMEIJER. Op den dood van onzen ouden Meester. De doodklok luidt 1 Zij galmt eu dondert in het [ronde Zij kondigt ons den dood van onzen meester aan Ofsohoon geen hofstoet stond rondom zijn stervens- [sponde, Zijn naam moet in ons hart nog lang geschreven [staan. Mag ooit't ondankbaar kroost zijns vaders naam [vergeten, Wij blijven dankbaar voor des meesters onder- [rioht, En zullen, aan ons eind zjjn naam nog even weten Als toen wij onder hem vervulden onzen plioht Schoon jong nog, toch bewust, dat 'k tot hem graf- [waarts glooie, Wensoh ik, daar dit tot blijk van zijn waardee- [ring dient, Dat D r e i s o h o r op het graf een hand vol bloemen [strooie, Ter nagedachtenis van zijn ontslapen vriend. Dreischok. A. DORST. Sommelsdijk, 24 Jan. Met de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel voor deze Gemeente, Middelharnis en Dirksland, is belast voor tijdelijk de heer II. A. De Chalmot, Ie. luit. voor speoiale diensten, van het regiment grenadiers en jagers. Het Kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, over het dienst jaar 1894, is op 19 Jan. j.l. invorderbaar veikaard en op 22 Januari aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden tijd te voldoen, Het aantal ingeschrevenen voor dé Nationale Militie, bedraagt dit jaar, voor deze Gemeente, van de lichting 1895, 27, waarvan er 7 zijn, die rede nen van vrijstelling hebben opgegeven. Volgens de door Burgemeester en Wethouders opgemaakte lijst, zijn II kinderen, vrn 6 tot 12 jaren, die de sohool niet in het afjgeloopen jaar hebben, bezooht. Op 31 Dooember 1892 bedroeg de bevolking dezer gemeente 1294 m. en 1345 v. Totaal 2639. Zij vermeerderde door geboorten met 40 m. en 51 v. en door vestiging met 55 m. en 80 v. Totale vermeerdering 95 m. en 131 v. Daarentegen verminderde zij door overlijden met 21 m. en 21 v. en door vertrek met 64 m. en 85 v. Totale vermindering 85 m. en 106 v. Zij is dus vermeerderd met 10 m. en 25 v.(Totaal 35. Alzoo bedroeg zij op 31 December 1893,1304 m. en 1370 v. Totaal 2674. Er worden 23 huwelij ken voltrokken. De Voorzitter van den Raad dezer Gemeerte brengt ter kennis van de in gezetenen, dat diegenen die elders in 's Rijks Directe belastingen zijn aange slagen, daarvoor aangifte moeten doen voor 15 Februari a. s., ten einde eene plaatsing op de Kiezerslijsten zoonoodig te kunnen bewerkstelligen. In het jaar 1893, zijn in deze ge meente 9 huwelijken gesloten. De ge heele bevolking bodraagt thans 1538 zielen Ier wijl 1893, 1511 zielen telde. Voor de lichting 1895 der Nationale Militie hebben zich 29 jongelingen aan gemeld. werd er voor gemeenschappelijke reke ning aaagekoebt, en op de door haar gestichte fairbank werden 2575473 kilo's suikerpeên gewogen terwijl de totale ontvangsten der fairbank bedroeg 209,29 plus 30 reeds uitbetaald aan de weger, de generale rekening bedraagt in uitgaaf f 916,62 en in ontv tng 785,485 of een te kort van/131,135. Tot voorzitter werd met algemeene stemmen herkozen de heer C. v. d. Velde, terwijl de heer Burgemeester dezer gemeente het eere-lidmaatschap zal worden aangeboden. Wanneer de geheele boerenstand zich haar roeping zoo be wust was als onze vereeniging, ons dunkt dat de toestand dan een geheel andere zou zjjn op Flakkee. - De Burgemeester dezer gemeente heeft gepubliceerd dat volgens de wet het verboden is of kan worden dat personen uit gezinnen waar de pokken heerschen zich niet onder 't publiek mogen mengen en dat de overtreding hiervan gestraft wordt met geldboete van ten hoogste f 25, of 3 dagen hechtenis, of deze maat regel stel dat ze goed is, tjjdig genomen is, is de vraag. Dat evenwel door straatschenderij deze publicatie on leesbaar gemaakt is geworden, is platweg een schandaal. In de week van 17 tot 24 Ja\ deed zich weêr 1 geval van pokken voor, zoodat er reeds 18 gevallen zijn geweest, en overleden er gelukkig geene, overigens lijden er hier velen aan influenza. Als curiositeit kan van bier worden gemeld, dat onder meer andere stroopers er ook twee metselaars zijn verbaliseerd wegens overtreding der jachtwet.Op hun zou van toepassing kunnen zjjn „schoen maker houdt je bjj je leest". Even voor 't afdrukken van dit blad vernemen wjj bjj geruchte dat j.l. Woensdag definitief is besloten tot op richting van een Zuivelfabriek te Her kingen; nadere bjjzonderheden ontbreken nog._ [Red.] Dirksland. Op de alhier plaats gehad hebbende keuring, en Hengsten vergade ring is door den Heer J. C. Roodzand, alhier een 2-jarigen Hengst voor f700 en een 1-jarigen Hengst voor f300 ver kocht, beiden afstammelingen van den Hengst Nelson alhier. Helen had hier de inschrijving plaats voor de mannoljjke ingezetenen geboren in het jaar 1875 voor de lichting 1894. Het aantal lotelingen bedraagt twaalf waarvan er twee reden tot vrijstelling hebben. Tot koster in de Ned. Herv. Gem. alhier is benoemd Bastiaan van de Ree in de plaats van Hendrik van Seters, die wegens hoogen ouderdom voor deze betrekking heeft bedankt. Heden werd ten herberge van Frans Troost een vergadering belegd door in gezetenen dezer gemeente, tot het op richten van een jjsclub. Nadat er met elkander het een en ander was bespro ken ging men over tot het opmaken van een Reglement hetwelk door de vergadering werd goedgekeurd. Dat er liefhebberij voor deze zaak bestaat, be- wjjst, dat er dadeljjk ruim vijftig leden toetraden. Na met elkander een genoeg- gelijke avond doorgebracht te hebben werd de vergadering ten tien ure ge sloten. Btiirarerlijke Sla ml. Sommelsdijk, 18 Jan. 25 Jan. GeborenGabriel, z. van Cornell's Snoep en Adriana Wesdorp. Elizabeth, d. van Wouter Vijf huizen en Maria Knape. Ondertronwd: Pieter Abraham de Korte, jm. 24 j en Maria Freen. jd. 18. Middelharnis, 4 17 Januari. Geboren Simon, z. .an Johannis Van Gronin gen en Arendje De Leeuw; Adriana Maria, d. van Willebrordus Huijsmans en Maria Van Reijen; Nicolaas, z. van Cornelia Van Wezel en Adriaan- tje Essebaggers; Bastiaan, z. van Abraham Dub- beld en Sophia Van Dalen; Maria, d. van Petrus Van Markensteijn en Elizabeth De Korte; Tho mas, jz. van Laurens Stapel en Jobje Volwerk. Overleden: Elizabeth Kardux, 69 j., eohtg. van Aren BraberJohanna Geertruid Van Driel, 63 j., echt. van Joost Wursten; Engel Kleijn, 76jeerst wedr. van Jannetje Grevenstuk, laatst echtg. van Martina Van Neukelen. Janne tje De Waard, 67 j. eerst wed. van Jan Pas, daarna van Gerrit Van den Nieuwendijk. Stad aan 't Haringvliet, 5 16 Januari. Geboren Jobje, d. van Cornelis Van Rossura en Margaretha Kardux. Jannetje, d. van Leendert Van Eek en Adriaantje Huizer. Overleden: Dina Van Seters, 74 jechtg. van Pieter Maliepaard. Pieternella Buijs, 71 j., eohtg. van Willem Soherpenisse. Oude Tonge, 17 Januari. Geboren Adreas Mattheus, z. van J. J. De Jong en G. Laanen. Jaooba Wilhelmina, d. van Pieternella Van den Tol. Marinus, z. van C. Hameete en D. Huizer. OndertrouwdD. L. Lujjendijk, jm. 20 j. en 'I 3CK A. C. Kc 4e Bur melsdj des vq aldaar en w vóór c 1 Rot Ofs< reis h was dt kee, v eenige aanleii sche n Tarv onveran af 6,50 0,-. K 100 kilo Rogg Gerst fO,tc kilo vai tot f5,6 Have 3,9( paan bruit Witt blair Zeeu HL., KOO Kam Het scheep hervai del bl Hei zocht onver: Rot geloo meer lijk in Hec 23000 tendee pers v LIJ wegen weinig zoo fff A

Maas- en Scheldebode | 1894 | | pagina 2