Vrijdag 29|December 1893. Achtste Jaargang No. 425. \Antirerolutionair Orgaan II 1894. IN HOC SIGNO VINCES TBOEKHOVEN "feuilleton. DE YERSTOOTENEN Jodenvervolging in Rusland. ïieze Courant verschijnt eiken Vrijdag, j Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika btf vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: SOMMELSDIJK. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. Alle stukken voor de Redaetle bestemd, Advertentlën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. 10- 4 In het nummer van dit blad, hetwelk in den morgen van 1 Januari a. s. ver- ■chijnt, zullen evenals vorige jaren, gebracht aan FAMILIE, VRIENDEN en BEGUNSTIGERS, enz. enz., opge nomen worden, tegen den prijs van slechts 95 cents indien de advertentie 5 of minder regels bedraagt, elke regel meer 5 Cents. Advertentiën voor dat nummer worden uiterlijk ingewacht Zaterdag morgen 30 December 12 uur. T. BOEKHOVEN, Uitgever. Ujj het einde des jaars De oudejaarsdag valt dit maal saam met den rustdagmet den eer sten dag eener nieuwe week. En, men weet het, die dag des Heeren getuigt van de opstanding van Chris tus uit den doodhij getuigt van het aanbrengen van nieuw onver derfelijk leven. De laatste dag van het weldra ten einde gesneld jaar roep dus den mensch met dubbelen ernst op om in stilte zijn weg te overdenken, zijn levensboek eens door te bladeren, en zichzelf het antwoord te geven op de vraag, of hij ook deel heeft aan dat door Christus verworven leven, en alzoo aan die rust, welke er over blijft voor het volk Gods. Gelukkig, driewerf gelukkig wie 26.) OF DE HOOFDSTUK VIII. VERDRIJVING DER JODEN UIT DE DORPEN. Zoo stonden zij daar een uur lang, dicht tegen elkander aan, want heen en weer loopen durfden zij niet, en de eenige beweging, die zij maakten, was wrijven iret de handen of stampen met de voe ten, terwijl Racheltje in een onrustige sluimering was gevallen. Daar hoorden zij voetstappen kraken over de sneeuw. „Wat zou het wezen?" fluisterde Na than, angstig uitziende naar den kant, vanwaar het geluid kwam. „Misschien een boer, die vroeg naar de stad gaat," zei Levi gerusstellend. „Zou hij ons niet willen meenemen P" vroeg Nathan; „er wonen immers ken nissen van vader in de stad. „Neen, stil!" hernam Levi, „dan zou immers alles weggenomen worden, wat hier staat!" „Is daar iemand?" riep een stem. „Vader is het!" juichte Levi, en sprong te voorschijn. „O, vader, vader!" riep Nathan, die zijn zusje niet los wilde laten, en zich ook moeielijk bewegen kon in den lan gen mantel, dio hem om de schouders hing; „Racheltje, word wakker! 'tis vader I" deze vraag op goede gronden beves tigend kan beantwoorden. Yoor den zoodanige is de wisseling en wente ling van het aardsche leven, ten deele reeds verslonden in den hoo- geren zin van zijn geestelijk bestaan En hoeveel kruis en leed hem dan ook nog omringt en treft, toch heft hij het hoofd omhoog en blikt op naar den hemel, vanwaar hij zijn Zaligmaker verwacht. Ja, zoo sterk kan die verwachting zijn, dat hij met den heiligen Apostel roemt: „Onze wandel is in de hemelen Toch gevoelen ook juist dezulken, die, aldus begenadigd, blijmoedig hun sterfdag (waarvan de stervensure van elk jaar een zoo nadrukkelijke profetie is) kunnen tegengaan, dat zij, zoolang God hun hier be neden nog geeft te vertoeven, eene roeping hebben te vervullen. Niet alleen voor zichzelf, neen ook voor anderen voor huisgenoot en, voor kerkgenooten, voor land- genooten, voor allen met wie zij maat schappelijk hebben te verkeeren. Terugziende op het jaar, dat achter ons ligt, hebben wij ruime stof oin den Heere onzen God oot moedig te danken voor de goedertie renheden, aan ons land en volk be wezen. Hij toch heeft ons verschoond van oorlog en pestilentie, en hoeveel ellende er op stoffelijk en zedelijk gebied ook werd doorworsteld, tot Baltikof, want hij was het werkelijk, dreigde in elkaar to zakken, overwel digd als hij werd door een gewaarwor ding van onuitsprekelijke blijdschap en doodelijken angst tegelijk, waarbij nog kwam een gevoel van uitputting, die aan machteloosheid grensde. Levi zag hij, en Nathan's stem had hij gehoord, maar hoe stond het met zijn kleine Rachel? Het kind was den geheelen dag reeds ongesteld geweest, had Lea hem ver teld, en nu zat of stond het daar meer dan eeni, uur zeker in de koude nacht lucht, bij tellen vorst! En half gekleed was zij eerst uit haar warme bedje in den wagen gezet! Zij sliep, zei Levi; o, als het eens de doodslaap was „"Waar is zij vroeg hij gejaagd, en zijn zoontje bij de hand nemende, wendde hij zich naar de plek, waar Nathan stond. Deze had juist met groote inspanning zijn zusje op den arm genomen, en gat haar nu over aan zijn vader, die zijn kleine lieveling aan 't hart drukte en met kussen overlaadde. „O, God, ik dank U, zij leeft!" prevelde hij. „Is zij niet heerlijk warm, vader?" vroeg Nathan, terwijl hij om hen heen sprong en dartelde als een jong hondje, want de knaap was opeens alle leed ver geten, nu zijn vader maar bij hen was. „Heerlijk warm!" herhaalde Baltikof zuchtend, „helaas, het is koortsgloed! Arme kleine, hoe beeft zijWist ik nu maar, of Lea teruggekeerd zou zijn En hoe kan ik de kinderen weer alleen en nog langer hier aan de koude bloot gesteld latenMet hen terugkef ren gaat ook nietWitebsk is niet ver hier vandaan, ik zal ze daarheen brengen bij een onzer kennissen, om dan terstond Maar denken wij nu aan do toe komst, dan zien wij donkere wolken zich aan den horizant samen pakken en is het ons soms, als hoorden wij reeds de eerste slagen van den donder eener nieuwe, veel verwoestende revolutie. Hoe kan het ook anders De brandstof ligt opgehoopt. De sociale verhoudingen worden dagelijks druk kender en dreigender. Bij duizenden loopen de werklieden leeg, die geen brood hebben om zich te voeden, en tal van verstokte geldbezitters schou wen dat lijdelijk aan. Waarlijk, men moet al ziende blind en hoor'ende doof zijn, als men thans nog geen gevaar ducht. En wie zal nu al dat naderend 'onheil afwenden? Zal de nieuwe kieswet het doen? Zal een ander belastingstelsel het doen Of zal de wettelijke regeling van het werk contract het kwaad bannen O, gewis, dat zijn altemaal drin gend noodige dingen, die reeds lang tot stand moesten zijn gebracht. Maar toch, de oorzaak van de groote maatbchappelijke kwaal zit in het verzaken van Gods wetten en rechten. terug te keeren naar Lea." En zoo deed hij. Vermoeienis en pijn opnieuw vergetende, ging hij op weg en kwam een half uur later bij Eli Berdi- tova voor de deur. Men denke zich de verbazing en ontsteltenis der familie, toen zij hem daar zagen staan met zijn drie kinderen. Haastig en in weinige woorden deelde hij mede wat er gebeurd was, en terstond waren allan met mede lijden vervuld. „Laat de arme schepseltjes gerust hier blijven, ik zal goed voor hen zorgen," sprak Sara, de zwaarlijvige huisvrouw „En ik ga dadelijk met u meezei Eli, terwijl hij zich haastte nog eenige kleedingstukken aan te trekken. Daarop gingen zij samen inallerjjl naar Sam, den joodschen slager, die zich terstond bereid verklaarde paarden en slede te leenen, en bovendien beloofde een zijner knechts te zullen zenden om op te pas sen, dat het huisraad niet weggenomen werd. Zoo bevond Levi Baltikof zich dan weldra weer op weg naar huis, en hoe hij Lea terugvond is den lezer reeds bekend. Maar hoe ging het Ruth intus- schen Na het vertrek van Lea was zij een geruimen tijd als wezenloos blijven zittenalles scheen haar een benauwden droom toe; doch langzamerhand kwam zij meer tot bezinning en rees de vraag bij haar op, of zij niets zou kunnen doen om hulp te verleenen? „Ik zal naar Maehir Baltikof gaan riep zij opeens uithij zal wel raad weten, en in elk geval vast naar de stad kun nen gaan om een woning te zoeken, of voorloopig in zijn huis plaats inruimen." En zoo deed zij, niettegenstaande de De stervende Staatsman Keuche- nius getuigde zoo naar waarheid Wie op God vertrouwt en bouwt, dien zal de Heere niet verlaten." Maar omgekeerd, wie God verlaat, heeft smart op smart te vreezen. Worde daarom ook nu, bij het tegengaan van eene onzekere toe komst, maar veel gebeden tot Hem, die de Rots der eeuwen is. Hij kan nieuwe dragers van Zijn Naam ver wekken. Hij alleen kan ons volk voor verderen ondergang behoeden. Ons Krijgswezen. Tot de zaken, die door het aftre den van het vorig Kabinet schrik kelijk geleden hebben, behooren ook die, welke onze defensie raken. De doorwrochte wet van den Minister Bergansius, waarin men in het voor jaar '91 bleef steken, is toen van de baan geraakt. En wat is er voor in de plaats gekomen Och, men weet, dat de kieswet schier allen anderen arbeid verdrongen heeft. Nu zijn er wel nieuwe wetsont werpen door den tegenwoordigen Minister van Oorlog aangeboden maar in zulk eene zonderlinge volg orde, dat de heer ZE. Mackay haar vergelijken moest bij de handelwijze van een bouwmeester, die eerst het ontwerp stuurt van een dak van een nieuw te zetten gebouw, daarna dat boerderij op een uur afstands vandaar lag en het hard sneeuwde. Het was on geveer een uur na haar vertrek, dat Machir en Eli Berditova het vei laten huis binnentraden. HOOFDSTUK IX. TELEURGESTELDE YERWACH TINGEN. Vier jaren waren er verloopen sedert de gebeurtenissen in het vorige hoofd stuk beschreven de aanvankelijke toe passing der Meiwetten had in Westelijk Europa groote verontwaardiging gewekt, en na de aftreding van den minister, die er de ontwerper van geweest was, sche nen ze langzamerhand in discrediet te zijn geraakt. Velen waren zelfs van meening, dat ze ingetrokken waren; en op een aanvrage omtrent de toepassing er van in een zeker geval, antwoordde de gou verneur van Wilna in 1884, dat er een besluit van den Senaat dienaangaande ingewacht moest worden. Machir Baltikof was dus rustig op de boerderij gebleven, na een onderhansche schikking m?t den eigenaar, toen in 1884 de pachttijd ver streken was, en- Jonathan legde zich thans met ijver op den landbouw toe. Judith was nog bij haar ouders in huis, want om verschillende redenen was haar huwelijk eenige jaren uitgesteldnu ech ter zou het binnenkort voltrokken wor den, en groote bedrijvigheid heerschte er op de boerderij, om alles voor de groote gebeurtenis in orde te brengen. Simon Nitschewo werd verwacht tegen het einde van den oogsttijd, in 't begin van Sep tember; hij zou dan voor eenige dagen van de verdiepingen en eindelijk bet fundament. Er was nl. eerst ingebracht een ontwerp, regelende de samenstelling der landmachtdaarna een ontwerp regelende den militie- en schtuterij- dienst, en nu eerst zeer kort ge leden dat tot regeling van de dienst plichtigheid. Daar wij "echter met de fundee ring moeten beginnen, (zoo voegde de heer Mackay er bij) hebben wij die wetsontwerpen dus nog niet kunnen onderzoeken. Het is te hopendat het nieuwe jaar ook op dit terrein verbetering zal brengen. Maar het staat te vreezen tevens. Ons Parlement werkt in één jaar niet zooveel af. li essen en Wenken. Die van 't verzwegene spijt heeft, heeft meer gelegenheid tot herstelling, dan die van 't gesprokene spijt heeft, Zorg zooveel mogelijk tegen twee kwellingen te kort en te laat. Op elk gebied moet zaaien een daad zijn, waar de bede in schuilt: „Ik doe mijn werk Gij, Heerdoe 't Uwe. Overleggen met verstand werken met ijver, bidden met gloed; waar dat kla verblad groeit, is 't een vruchtbare weide. zijn intrek nemen bij Levi Baltikof, Jo nathan's vader. Deze had zijn huis en zaak voor een spotprijs moeten overdoen, daar iedereen wist, dat hij tot den ver koop genoodzaakt was. Zijn voornemen om naar Amerika te gaan, had hij moe ten opgeven, eensdeels omdat hij geen voldoende reiskosten meer bezat, en ten andere wegens ziekte van zijn echtge- noote, tengevolge van angst, vermoeienis en koude in dien verschrikkelijken nacht. Gedurende eenige maanden verkeerde zij in levensgevaardaarna begon zij langzamerhand te herstellen, dcch een vreeselijke smart stond haar nog te wach ten, waardoor voorgoed haar gezondheid werd geschokt. De lieve, kleine Rachel, haar eenigst dochtertje, was gestorven Lang had men dit voor haar verborgen gehouden, wat in de eerste weken nog al gemakkelijk ging, daar zij meestal buiten kennis was. En toen zij naar de kleine begon te viagen, werd haar ge zegd, dat het kind op een goede plaats zich bevond, waar het beter verzorgd kon worden dan thuis. Eindelijk echter werd haar vragen zoo dringend, dat de pijnlijke mededeeling niet langer verscho ven kon worden. "Wie zou het haar zeg gen Dit was de vraag, die gedurig her haald werd. Op dringend verzoek van Baltikof nam Ruth ten laatste die taak op zich, en met een bezwaard hart giüg zij er zeer voorzichtig op zekeren dag toe over. Tot hare verbazing stortte Lea geen enkele traan, uitte geen kreet van smart, en sprak er ook na dien tijd geen woord meer over. mm ffll W fSifïïlBH IMS1IEL NIEUWJAARWENSCHEN zulke gruweldaden als waarvan de èmYewlandsche nieuwsbladen ons nu en dan de tijding brachten, kwam het op onze vaderlandsche erve nog niet. Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 1