1894. De keizer schijnt den koning eenige opmerkingen gemaakt te hebben over de houding der troepen en over de leiding, en hem den raad gegeven te hebben, zijn leger ta hervormen naar het voorbeeld van Baden, d. w. z. het geheel te voegen bij het Duitsche leger, en het zoodoende onder leiding van een bevelhebber te plaatsen, die door den keizer zou worden aangewezen. De ontstemming in Wurtemberg over dezen voorslag is groothet geheele ministerie heeft aanleiding gevonden ontslag te verzoeken, op het gerucht, dat de koning besloten heeft den keizer in zooverre toe te geven, dat het Wur- tembergsche ministerie van oorlog zal worden opgeheven en de keizer voortaan den bevelhebber van het Wurtembergsche leger zal aanwijzen. Reeds had de Wurtembergsche minis ter-president zich door de oneenigheid tusschen den keizer en den koning van Wurtemberg genoodzaakt gezien zjjn portefeuille neer te leggen, toen de keizer, tijdens een bezoek aan Stuttgart, weigerde hem in audiëntie te ontvangen. De Temps ontvangt uit Berlijn zelfs het bericht, dat de koning van Wurtem berg er aan denkt, afstand te doen van de regeering dit bericht komt ons echter zeer onwaarschijnlijk voor. Men spreekt van een komplot tegen den Czaar van Rusland, dat zou worden uitgevoerd bij gelegenheid van een sledevaart in den omtrek van Pe tersburg. Een student zou zijn gearres teerd en deze zou volledige bekentenis hebben afgelegd. De Russische vloot voor kunstverdedi ging in de Oostzee zal, volgens de „Polit. Corr.," versterkt worden met 6 groote pantserschepen. In het nummer van dit blad, hetwelk in den morgen van 1 Januari a. s. ver schijnt, zullen evenals vorige jaren, NIEUWJAARWENSCHEN gebracht aan FAMILIE, VRIENDEN en BEGUNSTIGERS, enz. enz., opge nomen worden, tegen den prijs van slechts 35 cents indien de advertentie 5 of minder regels bedraagt, elke regel meer 5 Cents. Advertentiën voor dat nummer worden uiterlijk ingewacht Zaterdag morgen 30 December 12 uur. T. BOEKHOVEN, Uitgever. 14e itie» <4*11 .Vieiiws. Een voorbeeld voor Nederland. In „Co vent Garden Theatre" te Londen vergaderden 38 matigheidsver- eenigingen uit het geheele Britsche rijk. Een motie werd aangenomen waarbij de regeering wordt verzocht spoed te maken met het wetsontwerp dat o. a. bepaalt, dat de ingezetenen bij meerder heid van stemmen den drankverkoop in hun gemeente kunnen verbieden. Met groote geestdrift werd de mededeeling begroet, dat Gladstone een diputatie van de vergadering zou ontvangen. De Min. van Binnenl. Zaken verklaar de aan een deputatie van een vereeniging voor de genezing van dronkaards, dat de regeering een wetsontwerp zal indienen, bepalende, dat dronkaards met of tegen hun wil in gestichten voor dronkaards zul len worden geplaatst. Te Bristol is een groot ongeluk zeer gelukkig atgeloopen. Een nieuwe galerij in de „Drill Hall," waar acrobatische voor stellingen werden gegeven, stortte in met 200 menschen beladen. Twaalf personen braken armen of beenen, of bekwamen andere wonden, maar geen hunner ver keert in levensgevaar. De paniek, die in het gebouw door het ongeluk ontstond, werd door het kalm en krachtig optreden van den directeur gestild. Men verneemt, dat de toestand van het lid der Tweede Kamer, den kapit. luit. ter-zee Land, vrij ernstig is. De Heldersohe afgevaardigde lijdt aan bron- ohitis. De nieuwe biljetten van f 10 zul len in hoofdzaak met de bestaande van f50 overeenkomende, daarvan niettemin op eene duidelijke en dadelijk in het oog vallende wjjze te onderscheiden zijn. Zij zullen vermoedelijk tegen 1 April 1894 in omloop kunnen worden gebracht. De kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te 's-Gravenhage heeft aan de gemeente aldaar bekend gemaakt, dat het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland, bjj uitspraak van 30 Nov. 1.1., Dr. D. C. Thijm heeft vervallen ver klaard van de bevoegdheid tot het uit oefenen van kerkelijke rechten en het aanvaarden van kerkelijke bedieningen, voor onbepaalden tijd, en hem heeft ont zet uit zijne bediening van predikant bij de Ned. Herv. Gam. te 's-Gravenhage. Uit Raamsdonk wordt gemeld Op een der werken ter verlegging van den Maasmond had Vrijdagmiddag een ongeluk plaats. Terwijl eenige werklie den bezig waren stukken ijzer uit een roeibootje op eene baggermachine te werken, viel een hunner uit het bootje in het water, terwijl een stuk ijzer van 300 K.G. zwaarte volgde en zoodanig op zijn been terechtkwam, dat hij geen moeite kon doen omhoog te komen en ook zijn kameraads hem niet konden helpen. Hij verdronk voor hunne oogen. De man laat eene weduwe met zes kin deren achter. Zaterdagmiddag zijn te Delft door een onbekende oorzaak de kleederen van een 81-jarigen verpleegde in het gesticht in de Papenstaat in brand geraakt. Spoe dig toegeschoten hulp mocht- niet meer baten. De ongelukkige was reeds over leden. Eenige dagen geleden kreeg een winkelier in de Kalverstraat te Amster dam van een heer, die een daar ter stede welbekenden naam opgaf, een mooie bestelling zilveren lepels en vorken. De winkelier liet deze bestelling door een kruier bezorgen en gaf meteen de quitantie mee. De kruier ging naar het opgegeven adres, het pakje werd in ont vangst genomen, maar de quitantie kon nu niet dadelijk betaald worden. Meneer had het zoo erg druk ('t was juist St. Nioolaas-avond), maar den volgenden dag kon hij geld komen halen. Nu, de naam van meneer klonk zoo goed, dat de win kelier met deze boodschap volkomen te vreden was. Den volgenden dag echter, volgens het „Nieuws," kreeg toevallig dezelfde kruier een opdracht van een anderen winkelier om aan hetzelfde adres een partij zijden dassen van niet minder dan f 19 te be zorgen. Er werd thans echter een andere naam opgegeven. Dit wekte den achter docht van den kruier, die zijn vermoe den aan den winkelier mededeelde, met dit gevolg) dat de dassen niet verzonden werden. De leverancier van de zilveren lepels, die ook op de hoogte gesteld werd, ging eens kijken en zag toen hij bij het huis kwam, dat daar nog al een erge rom melzoo was. De quitantie werd herhaal delijk aangeboden, maar nooit was me neer thuis te vinden, of althans tot betaling gereed. Vrijdag eindelijk, toen er weer een bediende met de quitantie kwam, zag hij dat de meubelen uit het huis werden gedragen. Dadelijk waarschuwde hij zijn patroon, die er met een man of vier heen ging, om te trachten zijn geld of anders zijn goed terug te krijgen. 't Bleek, dat de meneer met den klin kenden naam niet aan het verhuizen was, zooals men eerst dacht, maar dat hij door den deurwaarder op straat gezet werd, omdat hij zijn huishuur maar niet betaalde. i Doordat hij er zoo gauw bij was, mocht 'tden winkelier gelukken zijn étui met lepels nog terug te krjjgen. De politie, die van de zaak op de hoogte was gebracht, verklaarde niets tegen dergelijke praktijken te kunnen doen. Dat er nog meer winkeliers, afgaande op den naam, goederen hadden afgegeven, bleek, toen de boedel op straat werd gezet er was nl. een partij ondergoed ter waarde van ruim honderd gulden. Te Wageningen zullen marechau- sees komen. Dezer dagen werd de gemeente Neer- linter in opschudding gebracht door eene verschrikkelijke mi. daad. De twee zonen van een hoefsmid, oud 14 en 16 jaar, hadden, tijdens de afwezigheid van hun vader, twist gekregen in de smidse. Eensklaps greep de oudste een gloeiend ijzer uit het vuur en sprong op zijnen broeder toe. Deze wilde den slag afweren, doch werd getroffen in den buik. Het gloeiend ijzer drong door hetvleesch en veroorzaakte een afgrijselijke} gapende wonde} met verschroeide boorden. De jongste broeder viel als levenloos ten gronde en werd binnen gedragen. Een geneesheer werd in allerhaast ontboden en deze stelde vast dat het gloeiend ijzer tot in de blaas van den ongelukkige gedrongen was. De jongeling is daags nadien onder de ijselijkste pijnen overleden. De broe- dermoorder is aangehouden en is bijna zinneloos van smart geworden. Vrjjdagavond 11. is er in Parijs op den boulevard} een moordaanslag ge pleegd, die in de buurt algemeen opzien heeft gewekt. Het slachtoffer was de directeur van de firma Dehaïton, ma chine-fabrikanten; de moordenaar een zijner beambten, Dornier, oud negen en dertig jaar, gehuwd en vader van drie kinderen. Voor veertien dagen had de directeur aan Dornier zijn ontslag gegeven wegens een groote fout van dezen en ook om zijne opvliegendheid. Donderdagavond na zijn maandehjksch salaris} 245 frs., te hebben ontvangen, zeide Dornier tot den directeur: „dat is dus mijn laatste dag?" „Ja," antwoordde de chef. Dornier ging stilzwijgend heen en niemand had in het minst eenige gedach te op de daad, die hij voornemens was. Vrijdag kocht hij een revolver, en pos teerde zich voor het huis, dat de direc teur bewoonde. Om zeven uur in den avond kwam deze van de fabriek terug en trad zijne woning binnen. Dornier, die mede de vestibule indrong, loste een schot op zijn chef, zoodat deze languit op den grond viel. Hij bleek zwaar ge wond te zijn door twee kogels, waar van de eene diep in de linkerzijde drong. Men twijfelt aan zijn herstel. Dornier werd gegrepen en gevangen gezet. Onder het vee van verscheiden landbouwers in de Hooksche Waard vertoonen zich pokken aan de uiers der koeien. Den 2en Aug. vertrokken eenige werklieden uit Schoterland naar Slees wij k-Holstein om te arbeiden aan het Noordoostkanaalzij zijn nu teruggekeerd. Per dag verdienden ze f 1.65, maar het werk was niet zwaar. Aan kostgeld enz. moesten ze per week f 6 betalen. In 1894 hopen zij weer naar Dnitschland te ver trekken om te arbeiden aan het kanaal Berlijn-Stettin. Te Blerik bij Venloo heeft Maan dagmorgen in de gloeilampenfabriek Con- stantia eene gas ontploffing plaats gehad, waardoor twintig meisjes meer of minder gekwetst zijn. Te Leith heersehen de zwarte pokken. Eenige dagen geleden kwam er een geval van die ziekte voor, en nu zijn er reeds 38 gevallen voorgekomen. Onrustbarend is de omstandigheid, dat de ziekte op verschillende punten van de stad uitbrak. Brand te Antwerpen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in het groote graanpakhuis te Antwerpen, bekend rnder den naam „Maison Hanséatique." Het verbazend groote gebouw, waarin 11.000.000 KG. koren en 200.000 KG», lijnzaad geborgen waren, was na een uur tjjds één vlammenzee. Hoewel de geheele brandweer tegenwoordig was en met groote zelfopoffering en doodsverach ting alle pogingen in het werk steldeom het vuur te beperken tot het gedeelte, waar het uitgebroken was, mocht dit haar niet gelukken. Het geheele gebouw is een prooi der vlammen geworden. Het zal waarschijnlijk 3 dagen duren voor het vuur gebluscht is. De schepen, die voor het gebouw aan de kade ge meerd lagen, konden slechts met groote moeite in veiligheid gebracht worden. Persoonlijke ongelukken zijn, voor zoover men weet, niet voorgevallen. De schade wordt op ten minste 6.000.000 frs. ge schat. Alles is verzekerd. Men vermoedt, dat de brand aan kwaadwilligheid te wijten is. Een ambte naar van de douane heeft verklaard, dat hij kort voor het uitbreken van den brand twee personen uit het pakhuis zag komen, die zich zeer snel uit de voeten maakten. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Hoed afEen getuige, die voor een Berlijnsch Gerechtshof met zijn hoed op verscheen, werd onmiddelijk voor 6 uur naar de gevangenis gezonden. Te New-York staat een 28-jarige vrouw terecht wegens het vermoorden van haar zesden man. Deze is de eenige van haar misdaden, die bewezen kan worden, maar men acht het zeker dat de slechte vrouw, die met allerlei landloopers en slecht volk in betrekking stondv een aan tal andere moorden heeft gepleegd, o. a. op haar eerste vijf mannen, die allen ge heimzinnig verdwenen zijn, op haar stief zoon, een idioot, op een kruier en op twee vrouwen, die zij bij zich in huis had ge lokt. Men gelooft dat zij vergift heeft toe gediend. De New-Yorksche politie meent dat die vrouw betrokken was bij de moorden, die de geheimzinnige „Jack the Ripper" in de Vereenigde Staten gepleegd heeft. De influenza heerscht vooral te 's Gravenhage. In de beide laatste weken stierven aldaar 13 personen aan die ziekte, terwijl van de 103 personen die in de week van 26 November tot 3 De cember aldaar overleden, 43 aan ziekten der ademhalingsorganen zijn gestorven, en het sterftecijfer v in 24 pöt. tot 31 pCt. is gestegen. De toestand van Mr. Keuchenius was Dinsdagochtend, gelijk de laatste dagen, achteruitgaande; de krachten waren zeer afnemende. (Bs.) Weer een slachtoffer der speelzucht. Een jonge Spaansche graaf verloor te Monaco 850.000 frs. met roulette. Hij trachtte zich daarop met een scheermes den hals af te snijden, en toen de dood niet spoedig genoeg volgde, wierp hij zich uit het raam van een tweede verdieping. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Maandagavond zijn door de duister nis misleid een man en eene vrouw in het kanaal van Zuid-Beverland geloopen en verdronken. Aangezien 50 millioen kilogram nieuwe suiker binnen 't jaar in haar raffinaderij is gesmolten, heeft de directie der Westersuikerraffinaderij te Amster dam f 10.000 geschonken aan liet pen sioenfonds voor de werklieden, dat nu f20.000 bedraagt. Naar het „Dagblad" verneemt bestaat er gegrond uitzicht, dat de sluizen te Spaarndam dermate vergroot zullen worden, dat de zeeschepen, te IJmuiden geschut, door het te verdiepen zij kanaal en Spaarne tiaarlem kunnen bereiken. Te Hellevoetsluis doen zich in het gezin van een loodskweekeling twee ge vallen van pokken voor. Yoor de werkloozen te Amsterdam werd van H. f 5000 ontvangen. De schaatsenfabrikant A. K. Hoek stra, te Warga heeft 109 paar Friesche schaatsen geleverd aan het 6e reg. in fanterie, voor den prijs van f2.70 per jaar. In een huis in de N.-Havenstraat te 's Hage is het lijkje van een pasge boren kind verborgen gevonden. De po litie doet onderzoek. Een 15-jarig meisje wonende in de N.-Havenstraat, w rdt verdacht het kind, dat zij heimelijk het leven schonk in een pot te hebben verborgen. De justitie doet thans onderzoek in hoeverre dit verbergen den dood van het kind ten gevolge kan hebben gehad. De ontworpen visschershaven te IJ muiden zal een oppervlakte verkrijgen van 6V2 heet. De kosten zijn geraamd op f750.000 behalve f365.000 voor ontgraviugen. De bedoeling is het werk in 1894 aan te besteden om in 1895 voltooid te krijgen. Sommelsdijk, 13 December. De Lote- lingeu No. 4, 5, 7, 9, 12 en 13, genaamd A. Kool, H. Schellevis Johanneszoon, C. Lodder, A. Schol, L. van den Broek en en M. Groenendjjk voor de lichting 1894, zullen uit deze Gemeente moeten dienen nummer 12 zal echter een nummerver- wisselaar voor zich nemen. Burgemeester en Wethouders, brengen ter openbare kennis, dat de mannel jjke ingezetenen, geboren in het jaar 1875, zich op Maandag 15 Januari 1894, des voor middags van 9 tot 12 ure, vour de inschrijving van de Nationale Militie kunnen aanmelden ter Gemeente-Se cretarie. Den Bommel, 13 December. Ook in deze gemeente, z|jn reeds enkele perso nen aangetast door de zoozeer gevreesde ziekte: de Influsnza. Over het algemeen heerscht zij slechts gelukkig in een zeer lichten graad. Ooltgensplaat. De heer H. Plekker Conducteur le klasse der Artillerie op het fort Prins Frederik alhier, werd de zer dagen verplaatst als Bureaulist bij den dienst te Terneuzen, en kwam in zjjne plaats den heer F. de Gelder Conduc teur 2e klasse. Den heer van Zuuren, onderwijzer te Melissant is als zoodanig aan de le Open bare school alhier benoemd. Oude Touge, 13 Dec. De drukte welke de aanvoer der suikerpeên aanbracht, is voor dit jaar weer geëindigd. Mocht het vooruitzicht niet erg roos kleurig z|jn, het bleek toch dat men ook hierin wel wat voorbarig was, de aanvoer heeft alle verwachting overtroffen. De suikerpeên zijn dit jaar allen zonder uitzondering op de fairbank gewogen. Den weger dier fairbank de Heer J. Overbeeke komt allen lof toe h|j heeft door zijne accuraatheid en vlugge be diening veel toe bjjgedragen, dat thans alle in deze gemeente aangevoerde sui kerpeên op de fairbank gewogen z|jn. Zondag jl. z|jn uit Zuid Ameiika (Argentijnsche Republiek) via Roosendaal van het Steenbergsche Sas alhier aan gebracht vier kinderen van zekeren van der Groef, welke j eenige jaren geleden van uit Nieuwe Tonge daarheen z|jn vertrokken, en sinds aldaar is overleden. Door de zorg van den Burgemeester werden zij per rijtuig naar Nieuwe Tonge vervoerd. Tot ouderling der Ned. Herv. gemeen te alhier is herbenoemd dej fleer II. Hobbel en tot Diaken de fleer J. van Ballegooij. De eerste heeft de benoeming aange nomen. Verleden week is alhier gearriveerd uit Noord Amerika, een gezin bestaande uit 2 personen die in Mei van het jaar 1889 uit deze gemeente naar N. A. z|jn vertrokken. Nieuwe Tonge, 12 Dec. Door het Kies- collegie der Ned. Herv. Kerk alhier is tot Ouderling herbenoemd A. v. d. Boo- gert, die deze benoeming heeft aangeno men. Maandag II Dec. is alhier de Rijks- Telephoon geopend. Herkingen, 13 December. Voor dit maal kan ik weder niet veel goeds melden, de beide poklijders zijn hersteld, doch andere 3 vielen er sinds mijn jongste schrijven bij, waarvan 1 reeds overleed en nog 2 ljjdende zijn, in 't geheel heb ben zich sinds 't ontstaan der ziekte tot nu toe 6 gevallen voorgedaan waarvan 2 met doodeljjken afloop, ook komt on der deze gemeente, (Melissant) een ge val van mazelen voor, terwjjl naar som migen beweren de influenza ook weer heersehen moet. Stellendam. Op Maandag den 18 December des voormiddags ten elf ure zal onder nadere goedkeuring door den voorzitter, of een der leden van het college, van Gedupiteerden der Provincie Zuid Holland, ta 's Gravenhage worden aanbesteed het onderhoud van de Haven van Stellendam, voor den tijd van twee jaar beginnende 1 Januari 1894 eindig mde 1 Mei 1896 raming f 28000. Het aandeel dezer gemeente in de lichting der Natienale Militie 1894 be draagt vier en wel Izaak Human, Pieter Kok, Jan Leendert Koese en Jan Klink Mz. Vrijdag 1.1. had hier een inschrijving plaats aan der winning van een Tuin groot 30 voornsche roeden liggende in denelfden kavel vau den E u 1ic'it polder te Stellendam, het laast in p icht geweest bij Adriaan 't Hoen, overleden; de hoogste schrjjver was den Heer Cornelis Adrianus Riemens te Stellendam voor de som van twaalf gulden vijftig cent. Wel een bewijs als men met le Uggii g dier tuinen bekend is dat zij hier nog al wiarde hebben. Ouddorp. Vrijdigivoai werd de wo ning van C. den Engelsman gedeeltelijk een prooi der vlammen. Dit was het laatste huis dat in deze gemeente van stroo was opgetrokken. Hoogstwaarschijnlijk zal 't door mede werking der ingezetenen nu in steen herbouwd worden. Burgerlijke Stand Bnekaankondiging. Ingezonden Stukken. Schrijven doet schrijven! Hoe gaarne ik met mjjn laatste stuk in uw veelge lezen blad mijn pen hai neerg logd, noopt een daarop ingezonden verweer van W. C. van Zetten, mij bij vernieuwing een antwoord, even eerlijk en gegrond als m|jn vorig, in het woord Gods én onze kerkorde berustend te geven. De bevinding (om zjjn eigen woord te gebruiken) van vriend van Zetten, als zou ik den schrij ver van het stuk van 24 November j.l. onrecht hebben aangedaan in mjjne ver antwoording van zijn stuk, is geheel onjuist, hiervan neem ik niets terug, en beschouw het voor niet minder dan voor geestelijken hoogmoed te zijn. De schrift zegt: Niet, die zich zei ven prijst, maar dien de Heere prijst, die is beproefd. Noemt u het een verfoeielyke zaak om een mensch uit te maken. Daarin stem ik ten volle met u in, doch bewjjs mij dat ik zulks gedaan heb Ik vond het een verfoeielijk stuk geen onderscheid te maken tusschen beginselen en perso nen, wat ik in mijn vorig schrijven beweer gedaan te hebben. Op uw schrij ven ingaande mag u weten, dat ofschoon ik als lid van den kerkeraad niet ver plicht ben publieke verantwoording van Plaatselijk Wieuws Sommelsdijk, 7 14 December. Jaa z. van Johannis Johanniste van den Tol en van Maria Snijders; Pieternella Wilhelmina d. vnn Willem Johannis Nijgh en van Arendje Cornelia Schouten. Af Iddelharnls, 30 November 6 December Gtoboren: Aagje, d. van Johannis Smit en Adriana Petronella Van 'tHoff. Overleden: Aagje De Bloeme, 79 j., wed. Hendrik Van der Sloot. Oude Tonge, 6 December. Geboren: Maatje, d. van Aren Slinger en Pie- ternella Goemaat. Gehuwd: Pieter Kardux, jm. 28 j. en Ne eitje Wittekoek, jd. 26 j.; Jan Willem De Jong, jm. 31 j. en Cornelia Geers, jd. 24 j. Dlrksland. GeborenJan Cornelis, z. van Pieter Leunis van Loo en Barbera en Arendje Adriaantje Both. De halve-AIaan en het Kruis of het ontstaan van het Alohamedanlsme. Ben geschiedkundig verhaal door den schrij ver van Glauoia. Uit hetDuitsch door H. J K. met een woord van aanbeveling van Ds. J. P. G. WEST- HOPF. Prijs f 1.50; in stempelband f 1.90. De Slaven van Sablnus. Jood en Heiden. Uit het Engelsoh van CHARLOTTE M. YONGE. Prijs f 1in stempelband f 1.30. Zadok's kleindochter of De leidingen Cods met een verstoote nki nd. Uit hetDuitsoh door F. W. A. KORFF. Prijs f 1.in stempelband f 1.30. De drukkerij der Weesinriohti -g te Neerbosch handhaaft blijkbaar met vollen ernst den goeden naam, dien zij sedert jaren bij ons christelijk publiek bezit. Behalve vele kleinere zondagschool- uitgaven, zijn thans weer bovenstaande drie uitgebreide verhalen bij den heer P. J. Milborn te Nijmegen verkrijgbaar. Voor oudere leerlingen en ook voor volwassenen kunnen zij uitnemend als Kerstgeschenk dienen. Het eerstgenoemde boek, 264 blz. groot, ver plaatst ons in een tijdperk der middeneeuwen, waarin al de kiemen harer latere ontwikkeling liggen opgesloten. Het sohetst het leven van Mohammed, zooals het zioh allengs te midden dor Arabische volksstammen heeft ontwikkeld. Voorts treden in deze novelle tal van personen op, die licht spreiden over al de latere versohjjn- selen van den Islam als den godsdienst van een door het zwaard zegevierend fanatisme. En daar tegenover schildert de sohrijfster dan het Chris tendom. dat het geheele leven bevrucht, ontwik kelt en vered lt als toonbeelt van zulk eene heerlijke bewerking door het Christendom voert zij een blind meisje in, dat met vrede in de ziel als eene heldere ster in den nacht van het on- en bijgeloof flonkerde. Oorspronkelijk is dit verhaal in het Engelsoh geschreven, en daarna in het Duitsoh vertaald door Mej. STEEN, wier overige vertaalwerken reeds versohillende drukken beleefden. Ook het Nederlandsch gewaad is zeer netjes. Het tweede hierboven genoemde boek vermeldt een aantal feiten uit de gesohiedenis van 8abinus, benevens de lotgevallen van hun zonen. Alles is historisob behalve de ingevoegde karakterbe schrijvingen en het afzonderlijk verhaal der beide slaven. Hun geschiedenis vindt men opgeteekend onder die der kerkmartelaren. Ook dit werk ziet er aantrekkelijk uit en hou lt den weetgierigen lezer gevangen. Het laatstgenoemde boek, eene vertiling uit het Duitsoh, doet ons zien hoe God in Zijne al macht en genade eene ziel door alle hindernissen en wederwaardigheden van het aardsohe leven heen tot Zioh kan trekken en in Zijn dienst onuit sprekelijk gelukkig maken. Wij twijfelen niet of deze verhalen zullen vele koopers vinden. Moge daardoor ook de onder nemingsgeest van de bestuurders der Weezen- drukkerij worden gesterkt. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Geachte Redakteur

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 2