I I if de Pers. Lessen en Weaken. Sommelsdijk. Naar men verneemt heeft de Heer A. Bos, Photograaf te Rotterdam, in de dubbele Ring alhier een buis gebuurd, waarbeen bij zijn Atelier zal overbrengen. Stad aan 't Haringvliet, 1 Novemb. Den Bommel, 1 November. Heden treedt in werking de door II. M. de Koningin Regentes goedgekeurde gewij zigde verordening op de heffing van haven en kaaigeld in deze gemeente. Ooltgensplaat. Tot leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk al hier zijn herkozen de H. H. Am. van Prooijen, A. D. Hobbel, K. Wielhouwer en in plaats van J Overbeeke gekozen den Heer 0. van Noordt Jzn. Nieuwe Tonge, 31 Oct. Door den gemeenteraad is benoemd tot huiponder- wijzeres Mej. J. Hijmering thans .".ls zoodanig te Bosch Kapelle. Oude Tonge, 1 Nov. In navolging van bet bestuur der Middelharnissche Stoomboot beeft de Directie der Bominel- scbe boot, tusschen deze gemeente en den Bommel een omnibusdienst geopend. Dirksland. J. Boom alhier bad het ongeluk van een wagen met bieten af te glijden, waardoor bij tusschen de wagen en bet paard terecht kwam. Het paard begon hierdoor te slaan, en ver wondde hem zoo ernstig, dat bij per wa gen huiswaarts gebracht en geneeskun dige hulp verleend moest worden. Melissant. De uitslag der loting voor de Nationale Militie is geweest als volgt 1 L. J. Scbilperoort. Ouddorp. Verleden week hebben nog enkele boeren haver gemend, terwijl men te Goedereede nog aan bet vlas rooten was. Oud Beierland. Op de rivier de Oude Maas nabij deze gemeente, had Maandag morgen een noodlottig ongeluk plaats. De stoomboo) „De Oude Maas" kwam bij bet omvaren van eene landpunt in aanraking met eene aak, waarin vijf personen waren, die allen te water ge raakten. Slecht twee hunner wisten zich te redden; de drie overigen, respectieve lijk vaders van 2, 4 en 7 kinderen, ver dronken. Ingezonden Stukken. Boekaankondiging. .coopen, tegen J f zullen wij oon- jot- en spoorweg- akoope vrachtprijzen /an zelf dat wij eisohen V-_, /énen, welke zich in de in de San Luis Valley en. Vooreerst dan wenschen emming met onze statuten. Ten .1 wij alleen zulke personen toe WERKEN willen en wier wensch /erlijk en onbezorgd bestaan te vin- zwier voornemen het is hier binnon /tren rijk te worden, doen boter uit onze -u „.ie te blijven. Wij hebben aan onze Regereering rechtsper soonlijkheid aangevraagd en op den steun van invloedrijke personen mogen wij rekenen. De Chr. Geref. Gem. die wij hier, 5 mijlen van Alamosa gesticht hebben, draagt den naam van RILLAND. Weldra zullen wij ook een Town- Company iucorporeeren (d. i. Stads-Maatschappij) met het dool eon stad te stiohten, die wij LEIDEN zullen noemen. Zij, die hun geld foordoelig en zeker willen beleggen, zullen gaarne een aandeel in die Stads-Maatschappij willen nemen. Wij hoopen aan onze Land- en Geloofsgenooten duidelijk gemaakt te hebben, dat wij geen winst bejag beoogen. Ons doel is van een gedeelte der San Luis Valley, een Christelijke Hollandsohe Kolonie te maken. Ons doel is, onze Land- en Geloofsgenooten in de gelegenheid te stellen, hun lot te verbetoren. Aan dit doel zullen wij, met Gods hulpe, al onze krachten wijden, ge- loovonds dat aan 's Hoeren zegen alles gelegen is. Ps. 127: 1. Wij mogen geen misbruik maken van de ons toegestane plaatsruimte, daarom kunnen wij niet uitvoeriger zijn. Voor verdere inlichtingen ver wijzen wij naar onze administrateur. Deze zal gaarne Statuten, Prospectus, kaarten, enz. toe zenden. Wij kunnen dit echter niet kosteloos doen. Briefwisseling kost geld en drukwerk kost geld. Daarenboven wenschen wij alleen te doen te hebben met belangstellenden en niet met nieuws gierigen. Daarvoor is onze tijd te kostbaar en zijn onze bedoelingen te ernstig. Zij die waarlijk belangstellen in onze Kolonie, zullen er geen bezwaar in hebben onzen Penningmeester EEN GULDEN te sturen tot dekking der onkosten. Onze Kolonie in uwe belangstelling aanbeve lende, noemen wij ons in gemeenschip des geloofs, Uw heilbiddende broeders S. HARTOG, Administrateur. D. SJAARDEMA, Penningm. P. S. Alle Christelijke bladen worden verzocht dit over te nemen en een nummer te zenden aan onzen Administrateur. Op onze lijn. Langen tijd hebben de toongevende kringen in oni land geen ander, geen doeltreffender geneesmiddel tegen de bedorvenheid van den mensch aangeprezen dan het onderwijshet aan leeren van kundigheden zegt de Boodsch. Scholen moesten^ daarom) bij de vleet worden gebouwd; immers, naar de stelling van Opzoo- zon het dan wel beter worden. Het onderwijs was een kostelijk remedie tegen krankzinnigheid, tegen allerlei slechte eigenschappen der mensohenkinderen. Niet de godsdienst, de kerk, het onderwijs, de school zou het doen. En men ging bouwen, school na school, en de eene al kostbaarder dan de andere. Men maakte ongetwijfeld ernst met de ontdekking. Geen geld werd ontzien. Jammer, dat al dat geld uit do schatkist of uit de gemeentekassen werd genomen, en dat de school metterdaad bleek do kerk te moeten vervangen, want het onderwijs ging togen de Schrift en alzoo tegen iederen positieven godsdienst En nu hoede tijden zijn'veranderd! Nog slechts enkele jaren geleden dacht ieder eerzaam liberaal, dat voldoende kennis van lezen en schrijven waarborg was voor allerlei maatschappelijke en christelijke deugden, en alzoo tegen allerlei menschelijke onhebbelijk heden. Wanneer een tiental jaren geleden de liberale partij een aannem lijke kieswet had kunnen formuleeren, de eerste voorwaarde die daarin aan het stemrecht zou zijn verbonden, ware ongetwijfeld geweest aan een soort examen, waarbij het bezit van de kennis van lezen en sohrijven zon moeten blijken. En thans nu de Minister Tak, op dit punt zuiver in de leer en getrouw aan het liberalis tisch systeem, met een dergelijke voorwaarde komt, klinkt het in het kamp geheel anders. Nu heet het bij De Beaufort, bij Rutgers, bij Tan Delden, ja zelfs bij Tan Houten, dat al die kennis niets geeft, ja zelfs, dat er per sonen zijn, die, het schrijven en lezen verleerd hebbende, van betrouwbaarder karakter zijn, ja zelfs een beter blik op de zaken hebben dan de gelukkige bezitters van die kundigheden. Precies gelijk wij steeds beweerden. Niet hot kunnen lezen of sohrijven, niet het intel lect alleen maakt den mensch ibeter; hooger dan dat staat de verkondiging van het Evan gelie en dus de kennis van de Waarheid,» die tot de godzaligheid leidt. Het eerste nu wordt ons thans door de li beralen van het intelleot onvoorwaardelijk toe gegeven; de erkenning van het tweede laat evenwel nog op zich wachten. Id ieder geval één schrede verder. Althans indien de De Beauforfs, door de ervaring geleerd, op dit punt wijzer zijn geworden Of is het hun slechts te doen om de kieswet- Tak at te breken? In dit geval zouden zij het dus nóg met Tak en met hun onderwijs- fetisj eens zijn maar dan zou hun tactiek moeielijk de qualificatie van huehelaohtig kun nen ontloopen. Dooh hoe dit zij met feiten hebben de De Beauforts aangetoond, dat het onderwijs niet is het geneesmiddel. Dit is niet meer te loochenen, evenmin dat zij daarmede op de lijn der mtirev. partij kwamen. Dat zij nog een stap verder mochten gaan Eea vloek is als een steen, die naar boven geslingerd, terugvalt op hem, die den steen wierp. Wereldsche vriendschap is als onzs schaduwzoo lang wij in zonnenschijn wandelen, hangt zij ons aan; zij verlaat ons echter, zoodra wij ons in de schaduw begeven. Lange gebeden en lange toespraken blazen het vuur uit, dat zij moesten aanblazen. Ware kinderen Gods onderscheiden zich van huichelaars en onverschilligen door voorbeeldig geduld. Eendracht bouwt een huis, tweedracht breekt het af. Die den toornige wil verbeteren voor dat hij kalm is,- gaat bladeren opharken, terwijl de windvlaag nog giert. fjJenieug'd Nieuws CHOLERA. Te Haarlemmermeer (Burgerveen) is de 72-jarige welnwe Aalswijk aan cholera overleden. Te Utrecht heeft zich Woensdag weder een geval van cholera voorgedaan bij een mm, buiten de Weerd. Te Kuilenburg is een geval van cholera voorgekomen bij een logement hondster in de Zandstraat aldaar. Zij is reeds overleden. Te Meppel kwamen Woensdag wederom twee gevallen van Aziatische cholera voor met doodelijken atloop. De slachtoffers waren twee vrouwen. Dinsdag bezweek er ook een lijder. Te Delft heeft zich weder een geval van pokken voorgedaan bij een 14-jarigen jongen. Het voornemen bestaat in de uni- formkleeding van brievenbestellers en conducteurs der brievenmalen belangrijke verandering te brengen. Uit een herbergzaal onder Zeven bergen hebben dievenhet biljart ontvreemd. Bij de politie is van dezen zonderlingen diefstal aangifte gedaan. De heer J. A. V"..., commissaris van politie te Zalt-Bommel, voor zaken te Rotterdam werd ongesteld. Eerst in het ziekenhuis verpleegd, is hij thans naar het krankzinnigengesticht overge bracht. De verrassingen van den burgerlij ken stand. Het Handelsblad van Antwer pen vertelt het volgend»; Voor eenige dagen ging een brave Brusselsche werkman naar Antwerpen zijn papieren halen om te trouwen, toen hij tot zijne groote verbazing vernam dat hij een meisje en geen jongen was. In afwachting heeft de sukkelaar een proces tot hervorming van burgerlijken stand mogen inspannen. Maar de klucht die aan een meid, in dienst te Brussel, is overkomen, is veel pijnlijker. Zij ging ook trouwen en had haar papieren gevraagd aan het gemeen tebestuur van haar dorp in Luxemburg, toen zij voor antwoord kreeg „Gij kunt niet trouwen, want gij zjt dood Inderdaad, het meisje, geboren in 1870, was in 1880 opgeschreven als overleden. Daar de dooden niet kunnen trouwen, moet ze wachten tot ze terug levend is in de boeken. Vervult de aarde. Te Berljn wonen de menschen nie» naastmaar boven elkaar. In elk huis wonen daar gemiddeld 73 personen. In de arbeiderswijken zjn die cjfers natuurljk nog veel ongunstiger. Er zjn straten, waarin gemiddeld 221, 416, ja 486 menschen één en hetzelfde gebouw bewonen. Zelfs is er een gebouw, dat 1074 zielen huisvest. In onzen tjd worden Gods ordinantiën juist omgekeerd. De Heere sprak: „Vervult de aarde' en de menschen vervullen de lucht en maken op deze wjze de groote steden tot pestholen en tot broeinesten van doodeljke ziekten en de verfoeiljkste onzedeljkheid. (De Getuige.) De geheele toonladder doorgestort- terd! Een stotteraar sprak eens: „Do do doorgaans heb ik geen re re reden tot klagen van mi mi militairen maar 'tis wel fa fa fataal dat enkele sol sol soldaten nu en dan vrij la la laat in den avond in een si si situatie verkeeren, waarvoor ik bang ben als voor den do do dood." In verband met in den laatsten tijd te Gou- driaan bedreven diefstallen van waschgoed, heeft men huiszoeking gedaan en goederen in beslag genomen bij den nachtwaker aldaar. De man is in zijne bediening gescborscht. De gepensioneerde hoofdofficier, die den 9den November te 's Gravehage moet terechtstaan, heeft, naar men verneemt, de wijk genomen naar België. Zaterdagmorgen half zeven ontstond aan het Om-en Bij in Den Haag een twist tusschen eenen schipper en een persoon, die zijne lading hielp lossen. De twist liep zoo hoog, dat de sohipper hem over boord wierp, en waren niet eenige personen den drenkeling te hulp geko men, dan zou hij zeker verdronken zijn. Door de politie is tegen den schipper proces-verbaal opgemaakt. In de gemeente Naaldwijk is uit een élootje terzijde van den Broekweg opgehaald het lijk van eene bedelares uit Delft, die sinds eenige dagen vermist werd. Op het lijk zijn eene flesoh en een glas gevonden. Te Enkhuizen is de heer J. Sterken voornemens aan ongeveer 20 arbeiders op zeer billijke voorwaarden een stuk grond te verhuren, en wel zoo, dat de huurders na verloop van 10 jaar eigenaars van den grond kunnen worden. Voor dit doel is door hem een verzoek aan een Raad gericht tot aankoop van gemeentegron d. In een der bladen deeLt een Am sterdammer mede, dat hj Zondagavond tegen elf uur op de Heorengracht een dame, wonende in de P, C. Hoofstraat, schreiende aantrof. Z j vertelde den heer, dat zj, zich huiswaarts spoedende, na haar zieke moeder een bezoek te heb ben gebracht, door een „heer" werd aan gesproken, die haar vroeg of hj haar naar huis mocht brengen. Toen zj kortaf „neen" antwoordde, pakte hj haar ruw beet, haalde hj een scheermes voor den dag en riep: „Als je gaat schreeuwen, snj ik je den nek af!" Toen hj den stadgenoot hoorde aankomen nam de ge weldpleger de vlucht. De dame gaf het feit niet bj de po litie aan. In een stooihkorenmolen te Stol- wjk werd door den knecht tusschen de I I K' steenkolen een"? patroon gevonden, ge wikkeld in vloeipapier. Geen kennis van zoodanig voorwerp hebbende, wilde hj het in het vuur werpen, hetgeen geluk kig door de tijdige komst van den heer K., die dadeljk zag, dat het een djna- mietpatroon was, werd verjdeld, waar door groote onheilen voorkomen zjn. Omtrent het overrijden te Zoeter- woude van een 8-jarig knaapje door de stoomtram, meldt men Het kind was ren zeer ondeugend ventje, dat meermalen met uitgestrekte armen voor de in beweging zjnde stoom tram ging staan. Herhaaldeljk is hj gewaarschuwd, doch hj beantwoordde die waarschuwingen met brutaliteit. Weer schjnt hj roekeloos voor de in beweging zjnde tram geloopen te hebben en heeft het toen met den dood moeten bekoopen, In de werkinrichting te Neerbosch zjn thans in de verschillende werkplaat sen 246 jongens geplaatst die een hand werk leeren en tot de navolgende vak ken worden opgeleid, als: letterzetter 37, snelpersdrukkers 13, timmerman 27, metselaar 8, schoenmaker 18, kleerma ker 28, boekbinder 29, schilder 10, tuin man 24, klompenmaker 9, landbouwer 11, meubelmaker 15 en smid 17. De directeur der weesinrichting ont ving uit Leiden van eene weezenvrien- din eene gift, groot f 1000, voor genoemd gesticht, Maandagmorgen is te Schevenin- gen, vlak voor „Seinpost" een balkaan- gespoeld van ongeveer 10 M. lang. De balk was geheel en al begroeid met mii- lioenen zeedieren, waaronder er waren van 1 M. lang. Deze dieren, allen van dezelfde soort, hebben den vorm van wormen, waarvan de kop in een schelp verborgen zit en zitten zóó dicht op el kaar, dat men geen vinger er tusschen kan krjgen. Eenige ankerzetters, zeer praktische lui, begrepen dadeljk, dat er uit deze gebeurtenis dubbeltjes te slaau waren. Fluks werden er vier roeispanen in den grond gestoken, daaromheen werd een ljn gespannen en het „terrein" waarop het wonder kon aamchouwd worden, was afgesloten. Nu werd er een zeil over den paal met zjn wriemelend gedierte geworpen en „Meneer, moet u de paal met wormen zien Een kleinigheid voor de arme zeelui, asjeblieft." Zeer vele nieuws- en weetgierigen maakten reeds van dit aanbod gebruik. 't Is overbodig te vermelden, dat en kele uren na het aanspoelen, de jeugd zich reeds meester had gemaakt van honderden „wormen," die spoedig in alle straten van Scheveningen te vinden wa ren en, tot groot genoegen van de onder- wjzers, ook weldra hun intrede deden in de schoollokalen. DE JONG. Reeds gedurende bijna 2 maanden is de Justitie onafgebroken bezig met het onderzoek in de zoo ge- heimzinnigen zaak-de Jong. Tot op heden zijn een 200-tal personen als getuigen opgeroepen of hebben zich vrijwillig tot het geven van inlichtingen aange meld. Al deze lieden zijn gehoord en men is geen stap verder gekomen. Herhaaldelijk zijn plaatsen, waar men meende eenige nan wijziging te hebben, doorzocht; er is gespeurd en gegraven in bosschen, gedregd in wa teren, en alles zonder gevolg. Het sta°t niet stil van welgemeende raadgevingen bij de justitie; men heeft hypnotisne, somnambulisme en wat al niet aan de hand gedaan. De justitie overweegt alles, en wat haar als uitvoerbaar en nuttig voorkomt, past ze toe, en ondanks alles blijft de zaak raadselachtig als in den beginne. Dat prikkelt in hooge mate, en wij kunnen dan ook beat verklaren, dat de spanning toeneemten de nieuwsgierigheid om meer van dien de Jong te weten met den dag grooter wordt. Toch zon men zich vergissen indien men meende, uiterlijk althans, in hem iets buitengewoons te zullen opmerken. Al de getuigen zijn 'ter over eens, dat deze man, die zoozeer het onderwerp van alle gesprekken is, een zeei gewonen indruk maakt. Onder leiding van den hoofdinspecteur der recherche, den heer Batelt, den kapitein van der Nagel en den luit nant Fabius had Zaterdag op de Blaricumsche heide, achter de Crailoosche bosschen door een driehonderd man artillerie en cavalerie, gerequireerd uit het garnizoen Naarden, een onderzoekingstocht plaats naar het lijk van Maria Schmitz. De justitie veronderstelt nl., dat de Jongden dertigsten Aug. 's middags om half zes het paviljoen Larenburg aan de achterzijde heeft verlaten, waar hij op de stille heide het misdrijf zou hebben kunnen plegen. Het terrein is zeer geschikt, door een aantal kuilen, waarvan de grond bestaat uit los zand. Aan de kanten langs de voetpaden door de heide zijn lage kreupelboschjes van eikenhakhout, en op een kilometer afstand ligt een uitgestrekt dennenbosch. Het terrein werd in alle richtingen doorkruist, de kuilen doorgegraven, de boschjes doorgezocht, doch niets werd gevonden dan een half verteerde als met bloed doortrokken rooden doek en een zwarten knoop van een damesmantel. De heer Batelt teekende de namen van Do Jong en juffrouw Schmitz al, die onlangs in het paviljoen zijn ontdekt. .Te half een 's middags werden de onderzoekingen gestaakt. Heden morgen is men de heide gaan afzoeken aan den anderen kant van den stiaatweg van Naar den naar Laren. Het Noordbr. Dagbl. komt de lectuur over De Jong met een bijdrage vermeerderen, die belangwek kend genoeg s, om ze hier mede te deelen. „Zekere J. H., 51 jaren, stoker van beroep, geboren en laatst wonende te Amsterdam, bevindt zich in de gevangenis te 's Hertogenbosch. Hij heeft zich als landlooper aangemeld, doch schijnt de bedoeling te hebben een en ander mede te deelen omtrent zekeren Willem Trompet, alias de Jong. „Benoemde H. zegt pertinent in De Jong's portret te herkennen dat van een persoonlijkheid, die zich indertijd in zijn qualiteit als hofmeester noemde Wil lem Trompet, met welken persoon hij langen tijd intieme relaties gehad heeft. Acht jaar lang heeft hij hem gekend en menige zeereis gemaakt op schepen waar hij als stoker, De Jong als hofmeester werkzaam was. Verschillende reizen hebben zij samen gemaakt van Holland naar Londen, New-York, Chicago, Porte, Bilbao enz. „Mocht de man waarheid spreken, dan is niemand anders dan De Jong (Trompet) de moordenaar van Anna Verhoeven, de meid, die in den avond van 29 Maart 1892 ten huize van den heer Viotta aan den Prinsengracht te Amsterdam, vermoord is. „De Jong heeft na dien moord aan H zijn wandaad medegedeeld, samen hebben zij eenige dagen geteerd van het geld, dat gestolen was bij gelegenheid van den moord. H. weet de plaats zelfs mede te deelen, waar Trompet zich van de bloedsporen gereinigd heaffc. „De Jong moet eens aan H hebben voorgesteld, diens vrouw even van kant te maken H heeft een tijd ^ang een wrok tegen zjjn vromvr gehad „Veel, zeer veel weet H nog mede te deelen; wij achten ons echter niet gerechtigd nu reeds neer te schrijven wat wij weten en zoodoende een justieel onderzoek vooruit te loopen „Wel kan nog gemeld, dat H meermalen moord werktuigen van De Jong gezien heeft; dat H op de hoogte is van te Londen gepleegde misdadendat hij de eerste maal dat Sara Juet in De Jong's gezelschap de Noordzee ©verstak per Harwichboot, met bestem ming naar Rotterdam, Sara Juet gewaarschuwd heeft voor den persoon van De Jong „Verdere mededeelingen moeten wij alsnog voor ons houden Wij hopen echter op deze zaak terug te komen, zoodra omstandigheden het toelaten" 100 150. 90 140. 40 90. 20 45. i*laalselijk Wieuws Om zich af te laten nemen behoeft men dus niet meer naar Rotterdam. 28 October. De toelating op de Open bare Lagere School, voor de zomerverzui- mers, is door Burgemeester en Wethou ders bepaald, op Maandag, 13 November aanstaande. 30 October. Aan de Bewaarschool al- bier, wordt eene derde helpster gevraagd, op een jaarwedde van 52.— 'sjaars. Vandaag was een landbouwer, in den Polder bet Oudeland, met drie paarden aan bet ploegen en had de onvoorzich tigheid, om zich van zijn paarden een oogenblik te verwijderen. De paarden, bet staan moede, sloegen op bol, docb werden later gevangen. 1 November. Op de heden alhier ge houden veemarkt, werden aangevoerd, 278 stuks hoornvee, 4 varkens, 11 biggen en 1 paard. De prijzen varieerden als volgt Vare koeien van. fllOtotflöO. Kalfschotten 2V2 jarige ossen 1V2 Graskalveren Uitslag Nat. Mil. 1 A. Arendsman. 2 L. Braber. 3 P. Kaptein eenige zoon. 4 J. den Hollander. 5 A. Arendsman. 6 Ms. Borgdorff. 7 P. Arendsman. 8 O. v. d. Sluis. 9 J. v. d. Gevel. 10 S. Westdijk. 11 J. v. Dijk. broederdienst. Door deze wijziging word het kaaigeld op pulpe verminderd tot op 10 cent; dat van hooi en stroo op 5 cent, en dat op paarden- en koepeen op 12 cent per ton. Door den Burgemeester dezer Gemeen te, is aan de eigenaren van paarden, een formulier uitgereikt, om daarin bet aantal hunner paarden te geven, in verband met een in 1894 te houden keuring ten dienste van het leger. Als zeldzaam mag worden veri eld, dat in den tuin van Mej. de Wed. J. J. te Achthuizen (Ooltgensplaat) de bloembeester (Citisus Laburnum) (Gouden regen) nu bloeit in plaats van in de maanden Mei en Juni. Gedurende de aanstaande wintermaan den zal bet herhalingsonderwijs op de Openbare Lagere School worden inge voerd. Diegenen welke daarvan wenschen gebruik te maken, worden uitgenoodigd zich daartoe ter Gemeentesecretarie aan te melden voor of op Dinsdag den 7 November, terwijl de zomerverzuimers Maandag 6 November in school zullen toegelaten worden. De Heer M. v. d. Slik hoopt D. V. op 9 Nov. aanstaande den dag te herden ken waarop bij voor 25 jaar als wees vader werd aangesteld. 31 Oct. Heden werd door den heer J. Vis Cz. van Sommelsdijk alhier ge plaatst een weegbrug met een draagver mogen van 4000 kilo. Na daarstelling van bet zoo uitnemend werktuig, werd door den beer de Groot, opzichter alhier, verschillende proeven genomen, en bleek het dat zelfs bet werktuig vijf Hecto gram zuiver aanwees, waarna ZEd. in bet bijzijn van een talrijk publiek zijne volle tevredenheid te kennen gaf. 2 K. J. van Immerzeel. 3 C. van den Hoek. 4 P. Nagtegaal. 5 L. Sieling. 6 T. Troost. 7 H. van den Doel. 8 M. Soldaat. 9 W. van Loo eenige zoon. De collecte voor het Metalen Kruis beeft in deze gemeente opgebracht vier gulden. Uitslag der loting Nationale Militie. No. 1 Willem Koole eenige zoon. 2 Jacob Hameeteman. 3 Willem de Jong broederdien tt. 4 Marcus Hoek. 5 Jacob Meijer. 6 Jan Heerschap spraakgebrek. 7 Dimmen Bakelaar. 8 Paulus Heerschap. 9 Human Mierop. 10 Paulus Tanis Kz. „11 Jan Tanis Cz. eenige zoon. 12 Jan Westdijk. 13 Abram Klein. 14 Corn, van Koppen broederdienst. 15 Anthonij Rijnland eenige zoon. 16 Krijn Grinwis Kz. „17 Jacob Klepper Koenz. 18 Jacob Tanis Kz. 19 Jacob Breen Pz. 20 Mozes Boelaars. „21 Thijmen Tanis. 22 Tennis v. d.'Bok broederdienst. 23 Krijn Tanis eenige zoon. 24 Frans Witte. 25 Corn. Breen Dz. Paulas en Jacob Tanis zijn in een jaar geboren en geen tweelingen. Door den kantonrechter te Oud Bei erland is geboord de kapitein der stoom boot „Oude Maas I", die verklaring af legde omtrent de noodlottige aanvaring. J.l. Zaterdagavond ontstond er brand in de schuur in gebruik door J. de Vlieger aan den Schulpdijk. De vlammen sloe gen over bet woonhuis, met het gevolg dat dl) gedeeltelijk uitbrandde. De schuur is met den geheelen inhoud vernield. Mijnheer de Redacteur! Donderdag 9 Nov. a. s. zal D. V. in de Geref. Kerk te Middelbarnis eene openbare vergad. worden gehouden in 't belang van bet Christelijk onderwijs. Zoo meldde ons het laatste nommer Uwer courant. Ik zou, met Uw verlof, de aandacht mijne medelezers nog wel eens op dat bericht willen vestigen. De zaak van bet Christelijk onderwijs behoort immers allen antirevolutionairen ter harte te gaan? Hoe zal er van eene Christelijk-historische partij ooit kracht uitgaan, zoo de school en de jeugd wor den verwaarloosd, zoo men niet begint met antirevolutionair te zijn in zijn buisgezin, met zich aan Gods Woord gebonden te gevoelen ook in de opvoe ding zijner kinderen Daarenboven zullen zij, die de samen komst bijwonen, het genoegen mogen hebben, Ds. van der Valk van Schevenin gen te booren, een man, die niet alleen over sierlijke gaven beschikt, maar ook om zijn ernst en om zijne liefde voor het Christelijk onderwijs een gewensciit spre ker mag beeten. Wie zich herinnert, hoe Ds. Impeta ten vorigen jare en vroeger reeds Ds. Biesterveld en Ds. van Goor de vrien den van bet Chr. onderwijs hebben be moedigd en aangevuurdwie het weet, hoeveel kracht er onder den zegen des Heeren ter versterking en aanwakkering onze liefde van zulk eene samenkomst kan uitgaan, die ga met mij op ter ver gadering en spore vrienden en medestan ders aan, om eveneens op te gaan. En gebiede dan de God aller genade over spreker en hoorders, over onderwijzers en onderwijs, over ouders en kinderen zijn inildeu, rijken zegen Met alle achting, beilwenschend, Uw medestrijder voor de school met den Bijbel. 1 Nov. '93. Christelijke Scheur kalender voor 18B4. Weezen-almanak 1891 Geïllustreerde almanak voor de jeugd 1894 en Christelijke Wandka- lender 1894. Deze vier uitgaven van den heer P. J. Mil- born te Nijmegen roepen om aanbeveling, en zij verdienen dat ten volle. Zij die een hart hebben voor de zoo rijk gezegende Weesinrichting te Neêrbosch, kunnen door het koopen van één dezer kalenders tevens steun aan de» weezen- arbeid bieden. De scheurkalender, gehecht op een net sohild, aan1 Ro aang. rund< I nu vark< He qual. verei: schai alles c:l a kilo Stiei Mid wet Sta< Dei: Ooi Stel Ou< lees Bid Zui Ou. Dii ds. Te te car| \i| dÜ Te Tel Bi ne te m< Yc del M

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 2