Advertentien (Boerenwagen VERK00PING, gegpoters iSGFiflSJiS 1 L M. DE GAST, Some*. LA MPENMAG AZIJN J. G. Kooimans Rotterdam. J. A. P. B. ZUURDEEG, 1 Nieuwe Friesche Jammen EET BIJ IEDER ONTBIJT 1, G. KOOIMANS. VLEESCHEAEMACEUTES, IJzer- en Koperwaren enz. enz, KAPWAGEN BOUW- EN WEILAND, 99 Het van ouds bekende „Levend begraven te Neerbosch." Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk, 11 October. Yan de 24 personen, die op 24 October aanstaande, moeten loten, zijn er 9 die broederdienst hebben, 2 eenige zoons en 1 die gebreken opgeeft. Middelharnis, 10 October. Wegens vermeerdering van het aantal leerlingen, wordt aan de Chr. School alhier eene Onderwijzeres of een Onderwijzer ge vraagd op een aanvankelijk salaris van f 550 's jaars. Stad aan 't Haringvliet. Tot weger aan de weegbrug is alhier aangesteld G. Smits. Oude Tonge, 11 Oct. De Gemeente rekening >ver het dienstjaar 1893 is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd in Ontvangst op f 21578,415; in Uitgaaf 20325,60 goed slot f 1252,81s. Nieuwe Tonge, 10 October. Aan de openbare lagere school wordt op eene jaarwedde van f 600, behoudens goed keuring van Heeren Gedeputeerde Staten eene onderwijzeres met acte nuttige hand werken gevraagd. Herkingen. Naar wij vernemen is door de landbouwveieeniging „De Eendracht" alhier in hare vergadering van Vrijdag 6 Oct. jl, besloten geen aardappelen meer per mud te verkoopen, doch per 70 Kilo. Dit besluit zal van vele moeie- lijkheden vooral met de maat een einde maken; ook werden in die vergadering nog eenige leden aangenomen, waardoor 't aantal leden tot 30 is geklommen, en er nog slechts 4 boeren in en onder deze gemeente niet tot de vereeniging behoo- ren. Stellendam, 9 October. In deze ge meente zijn de landbouweis druk bezig met het rooien der aardappelenhet zal niet lang meer duren of het is hiermede afgeloopen. Over de opbrengst behoeft men over 't algemeen niet te klagen. Dirksland. Ook deze gemeente zal een weegbrug krijgen. Goedereede. Schoolverzuim over Sep tember 1893. Aantal leerlingen 197, aan tal schooltijden 44. Totaal 8668. Ouddorp. Het Suikerpeen delven is in vollen gang. De wicht valt niet tegen, en loopt van 20 tot 31 duizend kilo. Burgerlijke Stand Kerknieuws. Marktberichten. Posterijen Verkooplngen. Aanbesteding. Ouddorp. Voor het maken van de schuur etc. van den Heer K. LODDER waren ingeleverd 3 inschrijvingsbiljetten n. 1. Getrouwd ■1 NIEUWE FRIESCHE 1 J. M. TROMMEL Md. Openbare Vrijwillige ten overstaan van Notaris YAN BERGEIJK te Middelharnisop f ïï'ij- dagen HO en Hl Oct. 1893. 's mid dags 1H uur, ter herber- ge van J. VREESWIJK te Nieuwe Tonge; van 14,44,50 heet. uit muntend in den den polder Klinkerland te Nieuwe Tonge. Verhuurd tot 1906 voor f 700 's jaars. Grondl. f 52,87, polderl. f 72,45. In 4 koopen en in massa. Breedvoerig bij biljetten om schreven. Inlichtingen bij voorn. Notaris. Hoek Lamsteeg1 No. 1 Boeren Vischmarkt. Groote Sorteering. Lage Prijzen. WEDER ONTVANGEN een ruime sorteering WIUfTKRARTIKELËHl, als fraaie KolenschoppenKolenbakkenPooken, Tangen Verder groote en kleine f'Aanjde „N. R. Ct.". meldt men nog: Gisteren laat verscheen uit Arnhem eene juffrouw, die allen twijfel plotseling in zekerheid heeft doen verkeerenhet was de vrouw bij wie mej. Roobol, de dame dia te Arnhem vermist werd, eene kamer heeft bewoond, welke zij nu negen dagen geleden verliet, daar zij de hoogere huur, welke men van haar eischte, niet kon betalen. Juifr. Roobol zeide te Am sterdam eene kennis te willen gaan opzoeken en vertrok. Gelijk wij reeds mededeelden, is zij bij die kennis niet geweest. De Arnhemsche getuige nu kon, voor zij het lijk had gezien, de kleeding van hare vroegere huurster nauwkeurig be schrijving tot in de kleinste kleinigheden; zij zeide, dat op de drenkelinge waar schijnlijk zou zijn gevonden een horloge aan een koortje, oen medaillon met haar, een bos sleutels, waaronder de huissleutel, welke bij het handvat gesoldeerd moest zijn, drie licht schildpadden haardnaalden enz. enz., en al deze aanwijzingen kwa men volkomen uit; eindelijk, bij het lijk gebracht, twijfelde de getuige geen oogenblik, en zeide juffrouw Roobol met stellige zekerheid onmiddelijk te herken ken. Niettegenstaande alle merkwaardige overeenstemming met de vermiste Maria Schimtz en niettegenstaande alle bijzon derheden, daaromtrent hierboven vermeld, lijdt het thans geen twijfel meer of het lijk, gisteren uit den Amstel opgehaald, is dat van juffr. Roobol, die te Arnhem in geldelijke ongelegenheid geraakt, naar Amsterdam trok en ook hier geen uit komst vindende, waarschijnlijk door zelfmoord een eind aan haar leven maakte. Uit Keswick is door de Londensche po litie een brief ontvangen, waarin werd voorgesteld, in het district der meren (Noord Engeland) naar het lijk van mejuffrouw Juett te doen zoeken. De schrijver zegt, dat op den dag der ver dwijning van mej. Juett, zekere De Jong in de buurt met twee dames reisde en dat een van haar vermist werd. Zonderlingerwijs heet de eigenaar van het Keswick-hotel, vanwaar deze brief werd afgezonden, William Wilson, de naam van den Amerikaan, met wien volgens de Jong mej. Juett zou zijn weggeloopen. De politie heeft een onder zoek ingesteld. De heer G. Bouricius, gepensioneerd rijksontvanger te Amsterdam, heeft een vlugschriftje laten drukken ten voordeele van den strijd voor de weezen. Daarin wordt onder bovensteanden titel het vol gend verhaal gedaan „In Mei 1892 liep Willem Postma, verpleegde te Neerbosch, weg van de weesinrichting. Door de politie teruggebracht, deed de weesvader Van 't Lindenhout hem knie len, en diende hem een zóó zware kastijding toe, dat de jongen, uitge schreeuwd en afgetobd, amechtig bleef liggen. Hij werd daarop naar de gevangenis gebracht. En hoe Dat is te begrijpen Maar welke gevangenis De zoogenaamde kapel is gebouwd op een hoogte, opgeworpen als vluchtheuvel bij overstrooming, en daaronder zijn reus achtige kelderkluizen. Daaronder leidt een trap naar een lange gang, aan welker duister einde een deur. Deze is de afslui ting van een soort kluis, ruim één meter in het vierkantzonder venster, met aarden vloer. Er is een plankje om op te zitten, en in een der hoeken een tonnetje, dat men niet behoeft te zoeken. In de deur is eene kleine opening voor licht en lucht. Eenmaal daags steekt men een fiesch door die opening, met de hals vooruit, waaruit de gevangene mag drinken water natuurlijkterwijl de fllesch van buiten wordt vastgehouden. De gevangene geniet bovendien een stuk droog paarden roggebrood, waarmede hij drie etmalen moet rondkomen. Drie etmalen (72 uren) verbleef genoemde Willem in de gevangenis. Wat waren in die marteluren zijne gedachten Drie dagen en drie nachten langWist hij, wanneer ze om hem zouden denken Zonder licht, maar niet zonder lucht bedorven, vergiftigende lucht. Een stoof! onder de voeten van een kind in een kerkerhol Is het te erg, als ik dat noem„le vend begraven?" Dat riekt eerder naar de middeleeu wen 1 Maar de verlossing kwam. Uit de zoogenaamde gevangenis ge haald, joeg de weesvader Yan 't Linden- hout hem tegelijkertijd voor altijd uit de inrichting met wat hij aan het lijf had, meer niets. Op een afstand stonden zijne beide zusjes te snikken, die hun eenigsten broeder zoo zielsgraag vaarwel hadden gezegd, maar door slagen en snauwen daarvan werden weerhouden. Is dat menschelijk In het Drentsche dorp Eksloo is in eene bedstede, welke, geregeld eiken nacht gebruikt werd, ;een groote slang op haar nest in het bedstroo gevonden. Het dier had reeds eieren gelegd en was niet ontdekt geworden dan toen het stroo verwisseld werd. Te Haarlem'is Zaterdagmiddag het zoontje van den Heer Veldhuizen, dat aan het hoepelen was, op het Spaarne bij de Wijde Steeg te water geraakt e« spoedig door den stroom naar het midden getrokken, waar hij zonk. Van de overzijde werd een luid geroep vernomen, hetgeen gehoord werd door een jong onderwijzer, den Heer G. Spaan, die terstond te water sprong. Juist kwam de jongen weer boven. De Heer S. greep hem, doch de knaap sloeg de beide beenen om zijn linker, zoodat hij slechts één hand en één been ter zijner beschikking had. Toch gelukte het den Heer S. den jongen behouden aan wal te brengen. Zijn eerste werk was de sigaar weder op te nemen, welke hij op den walkant had nedergelegd, waarna hij zich spoedig aan de huldebetuigingen van het publiek onttrok. In de Gemeenteraadsvergadering van 6 dezer is aan den heer L. Hamming, onderwijzer aan de O. L. School alhier, eervol ontslag uit die betrekking verleend, met ingang van 1 November a. s. Schier alle landbouwers en fabrikanten maken van de fairbank gebruik zoodat het bepaald druk genoemd kan worden. Het aantal lotelingen voor de Nati onale Militie, lichting 1894, bedraagt 29, waarvan 13 redenen van vrijstelling hebben. De heer Lammert Pen, die benoemd is tot onderwijzer met hoofdacte aan de openbare lagere school alhier, op eene jaarwedde van f750,behoudens goed keuring van Heeren Gedeputeerde Staten, heeft die benoeming aangenomen. Naar men met zekerheid verneemt is de Heer J. Yis Cz. te Sommelsdijk met de daarstelling belast. Yerzuimde schooltijden. Wegens a. ziekte enz. 108, b. weer en wegen 48, c. arbeid op veld 1163, d. overigen arbeid 280, e. overige redenen 31. Totaal 1630. Meekrap loopt van 4 tot 6 duizend ponden, jammer dat de prijs in de laatste weken ruim */3 is gedaald. Sommelsdijk, 21 September 5 October. GeborenJacob, z. van Lieven Schol en Adri ans De Korte Pietertje, d. van Arend van Lente en Maatje De Buiter. Overleden: Jaoob Schol, 11 d., z. van Lieven Schol en Adri.ana De Korte. Hlddelharnls, 28 September 4 Ootober. GehuwdArie Van der Stelt, 48, j. en Johanna Gideon, 45 j. GeborenPieter Leendert, z. van Leendert Koster en Hendrika Witvliet; Betje, d. van Mozes Bood en Baartje Hartog Philip. Stad a/'t Haringvliet, 29 September. Overleden: Als levenloos geboren aangegeven een zoon van Willem De Waohter en Maria Yaalburg Den Bommel, 4 October. Geboren: Cornelia, d. van A. Kroon en A. Ossewijer; Leuntje, d. van D. Wolfert en A. Donkersloot. Ooltgensplaat, 20 September 4 October. Gehuwd: Pieter Van der Wende, jm. 33j.en Adrians Leijdens, jd. 26 j. Goboron: Arentjo, d. van Willem Neols en Johanna Louter- Van NoordGeertrui), d. van Johannis Buscop en Maria Hotting; Abram, z. van Abrara Wagner en Trijntje Johanna Wit- vliot; Adrianus, z. van Teunis IJzebrand Nelis en Leentje Korteweg. Overleden: Pieternella Van Putten, wed. Hen drik Luiten, 74 j. Oude Tonge, 4 October. Gehuwd: Pieter Poldor, jm. 31 j. en Cornelia Van den Berg, jd. 26 j. Geboren: Cornelia d. van L. Osseweijer en N. Van der Kroon. Overleden.' Marinus Buscop, 67 j. 7 m., geh. met Hendrika HartmanGerarda Pieternella Ma ria Soheepers,'jd. 7 j. 8 m. IV ieuwe Tonge, 20 September 4 October- Geboren: Johannef Willem, z. van Pieter Boodzant en Maria Machalina Ooftdijk; Jan z. v. Jacob Verolme en Hendrika Van der Veer; Gerrit Cornalis z. van Arie Drooger en Chris tina Van Vliet; Jannetje, d. van Teunis Do Jong en Boudewijna Mijs; Dirkje, d. van Din- genis Van den Ouden en Leuntje De Geus; Grietje d. van Herman Vogelaar en Lena Tijl. Predikbeurten op Zondag 15 Oct. GEBEFOBMEEBDE KEBKEN. Middelharnis, vm. nm. enavond dhr. Vroolijk van Soheveningen. Stad aan het Haringvliet, 's avonds halfzeven ds. Drost van Ylaardngen. Donderdag 19 Oct. 's avonds 6 uur ds. Drost van Vlaardingen. Den Bommel, vm. en 's avonds leeskerk. Ooltgensplaat, vm. am. en 's vonds leeskerk. Stellendam, vm. en nm. leeskerk. Ouddorp, Voormiddag 9'/i, en 's avonds 5'/i ure leeskerk. De derde Zondag van iedere maand Bidstond voor Kerk en School. Zuidland, vm. en nm. ds. Hoek. DOOPSGEZINDE KEBK. Ouddorp, Voorm. en 'sar. Ds. K. W. Bössing GEBEFF. GEM. ONDEB 'T KBTJIS. Dirksland' Voorm 9 uur, Nam. 2 our, Av. C uur ds. Maokenzie. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Dantumawoude, dhr. De Jongt cand. te Dokkum. Te Engelen o. a., ds. Buchli Fest, te Hillegom. Te Terkaple en Alkmarijp (Fr.), ds. Steenbeek, te Wijnjeterp. Te Obergum, ds. van Binnendijk, te Stadskanaal. Te Gassel- tenijeveen, ds. van Boorne W. K. Jz., te St. Michielsgestel o. a. Te Meteron (bij Gejdermat sen; ds. Hacquebord, te Garrelsweer. Te Zeven huizen (Z.-H.), ds. Cladder, te Schoonrewoerd. Te Eist bij Geldermalsen, ds. Jolles, te Drachten. Te Nijkerk (Geld.) ds. van Wijngaarden, te Mij drecht. AangenomenNaar Tiel, ds. Paré te Tilburg. Bedankt: Voor Benschop. Dr. Gobius du Sart, te Nieuw- en St. Joosland. Voor Kampen en Charlois, ds. Wensinck, te Nijkerk, (Geld.) Voor Hoek, ds. de Buck, te Oostkapelle. Voor Lollum en Warxens, ds Havinga, te Den Ham (Overijsel) Voor Jutfaasds. Klomp te Lunteren. Voor Wezep, ds. Bokma, te Bruinisse (Zeeland). Voor Peperga, ds. Brink, te Vledder. Voor Welsum en Molkwerum. ds. Frederikse, te Almen bij Zutphen. Voor Oosterzee en Echten, ds. Mou- lijn, te Nijeveen. fieref. Herken. BeroepenTe Maassluis B, ds. Osimga, te Gouda B. Aangenomen: Naar Dordrecht C, door ds. Beuvl, te Overtoom (N.-Amstel.) Bedankt: Voor Schoondijke, eoor ds.Dalhvijsen. te Heinkenszand. Voor Holten, door ds. Gommer, te Grijpskerke. Voor Alblasserdam, doords. Hanra Pz. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft Ds Notten te Veldwijk, op grond van later opgekomen bezwaar, gemeend op zijn voornemen, om D. V. in het vosrjaar naar Noord-Amerika te gaan, terug te moeten komen, en heeft hij zijn aan de 3 de Gereformeerde Gemeente ie P-'la gegeven woord teruggevraagd. Brielle 9 Oct. Boter 0,70 Eieren a f 5,50 a f 0,per 100 stuk. Rotterdam, 9 Oct. binnenlandsche Granen. Tarwe. Jarige vras redelijk aangevoerd en vond tot onveranderde prijzen genegen kooplust. Per heet. f4,75 af 6,35 extra puike nog daarboven en per 100 kilo 7, a 7,75 Roode wordt niet meer getoond. Rogge me beste f 4,25 af 5,mindere f Gerst. Winter f 3,75tot f4,75 per heet. 100 kilo van f7,tot f 7,80 Zomer, f3,75 tot f4,50 en per 100 kilo van f 7,25 tot 17,35. Chevalier, per heet. f4,75 tot f 5,50 en per 100 kilo f 10 a f7.90 Haver goed prijshoudend en verkocht van f 2, - b— paardeboonen f 5,40 tot f 6,— bruine boonen f 7,50 tot f 8,50 Witte boonen f 9,50 a 10,5 0 blauwe erwten. Kooksoorj f 7,a f 8,75 niet Zeeuwsche Ajuin de aanvoer was heden c. a. 0 HL., waarvanweinigmarktgoed. KOOLZAAD 9,— a f 9.25 Kanarizaad f 7,50 a 8,75 Rotterdam 9 Oct. Op de veemarkt waren heden aangevoerd paarden, veulens, ezels, 227 vette runderen mageré dito, 199 vette kalveren 0 nuchteren kalveren 1696 schapen of lammeren, 514 varkens biggen bokken of geiten. Heden waren de prjjzen ale volgtRunderen 1 qual. 70 ets, 2de qual. 60 clflJJ 3de qual 52 ets.; kal veren lstequal. 90 ets. 2de qual. 70 ct. a 60 c schapen 1 qual. 50ets., 2de qual. 40 ets., 3de qual. alles per kilo, varkens le qual. 25, ac., 2e qual, 23, c, S qual e. licht soort 23 a 225. per '/i kilo a o koeien f kalikoeien f por kilo melkgraskalveren f Stisren vaerzen f alles mager vee Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden over de 2e helft der maand September 1893. Yan Dirksland C. J. Both, Zevenberger. M. Yroon, Montana (Amerika.) Yan Stad aan 't Haringvliet J. A. Smink, Schoonhoven. Ten overstaan van Notaris v. Bergeijk te Middelharnis, voor de erven "Wed. A. van der Sluia, bij opbod, le. koop, dhr. M. de Gast te Sommelsdijk, voor f1725. 2e. koop, dhr. J. van Splunter, te Haar lemmermeer, voor f1590. 3e. koop, alsvoren voor f 1725. 4e. koop, dhr. A. van der Sluis te Sommelsdijk, voor f775. 5e. en 6e. koop, Noordelijke en Zuide lijke helft, elk afzonderlijk ingezet, beiden door dhr. C. Joppe Cz. te Sommelsdijk, elk voor f280. 7e. koop, Huis Middelharnis, dhr. J. v. Splunter voor 1150. P. BOELAARS, Ouddorp 5819,—. S. DE RONDE, 5550,-. J. DE RONDE, 5534,-. Naar men verneemt is het werk niet gegund. Johannis» Rooilxant Johz. en ■jij cl ia Sieling »d. die ook namens wederzijdsche familie hunnen oprechten dank betuigen voor de belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. JIRKSLAND, JA ELISSANT, 12 pCTOBER 1893. TE KOOP aangeboden eene in goe den staat zijnde en beiden op IJZEREN ASSEN, tegen ge ringen prijs. Adres H. KLFINOD, te Dirks land. Den 17 October aanstaande hopen onze geliefde ouders M. B0RGD0RFF Hz. EN hunne 25-jarige echt vereeniging te gedenken. Hunne dankbare kinderen. Stad aan 'f HaringvlietOei. 1893. Wederom puike Friesche legpoters van de beste gewassen verkrijgbaar bij St. VAN DER PLAATS te Arum-Friesland. Bestellingen worden aangenomen door de Heeren: J. van den TOL te Ooltgensplaat. A. van St. MAARTENSDIJK teZuidland. S. BEUKELMAN te Poortugaal. J. de HOOG Gzn. te Oud-Beierland. van de beste soorten die hier jaarlijks ver edeld worden kan ik met de zakken franco aan boord te Rotterdam leveren. Groen stam en Miedemas voor f 2 ph. Op plaatsen alwaar ik niet door ijverige agenten vertegenwoordigd wordt verzoek ik modewerking, bij voorkeur beurtschip pers die op Rotterdam varen. Noordhorn. W. DIJKSTRA. i die bediend willen worden van de eerste soort Friesclie Jammen po ters stel ik daarvoor in de gelegenheid f 2 per mud inclusief de zak en vrij boord Rotterdam. Ge kunt U daardoor overtuigen, dat de beste soorten niet door tusschenpersonen geleverd worden. Boe renzoons worden verzocht om orders voor mij op te nemen. W. C. POSTMA, landbouwer. Kimswerd, Friesland IN EFFECTEN COUPONS EN WISSELS. Verstrekt gelden op Lander jj en Gehouwen en Effecten. Hoofdagent van Assurante-Maatschap- pijen tegen brandschade sterfte van Paarden, Rundvee, enz. Heeft weder ontvangen de echte Lamp-Beige, alsmede H inkel-, ■Werk- en Fafélampen, en een prachtige sorteering van hang- en staande Lampen voor Kamer en Salonalsmede eene groote Collectie Lampen met de nieuwste Constructie van BRANDERS. en alles wat tot de Huishoudelijke Ijzerwaren behoort. geschikt voor Vleeschhouwers, Spekslagers, Hotels, Restau rants en particulier gebruik. Specialiteit in alle Slagersbenoodigdheden. VRAAG CIRCULAIRES OF PRIJSCOURANTEN. Gedempte Botersloot 138ROTTERDAM.

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 6