n A Lessen en Wenken. VOLKEREN OER MR1IE. Gemenere! Meuws. DE JONG. Plaatselijk Nieuws. Stad aan 't Haringvliet, 18 October. Het wegruimen der suikerpêen aarde op de kaai alhier is bij aanbesteding gegund aan A. Oosterling voor de som van 28. Den Bommel, 18 Oct. Tot onderwij zeres in de nattige handwerken aan school No. 2 is alhier benoemd Mejuffr. Bisschop-Visser. Ooltgensplaat. De in aanbouw zijnde toren alhier zal ook, naar we met zeker heid vernemen met eene nieuwe klok versierd worden. Oude Tonge, 18 Oct, Belanghebbenden wordt ter kennis gebracht, dat op Maandag 23 October a. s. des avonds ten zeven ure bij Mej. de Wed. G. Kanters, een vergadering zal worden gehouden van de Armen-Commissie, in welke vergade ring door den Penningmeester rekening en verantwoording zal worden gedaan. Dirksland. Voor enkele dagen herdacht de Heer Johs. v. d. Gevel den dag, waarop hij 25 jaren als bode van het begrafenis fonds „Let op uw Einde", gevestigd te Utrecht was werkzaam geweest. Melissant. Het aantal lotelingen in deze gemeente voor de lichting van 1894, die aan de loting op Dinsdag a. s. moe ten deelnemen bedraagt 9, waarvan slecht een reden van vrijstelling heeft. De kans van vrijloting staat dus buitengewoon goed. Ing-ezoiideii Stukken. lierknieuws. ISurg-erlijke ëtand EEN ZELDZAAM WEDERVINDEN. Een ware gebeurtenis. Volst mij met uwe gedachten naar die plaatsen in de Vereenigde Staten van Noord Amerika, waar zoo menig Europeaan onder den strijdbijl der Roodhuiden 71 Aldaar, in den Staat Pennsylvanië, ligt de stad Carlisle, óp wier markt in het jaar 1764 voorviel, wat ik verhalen wil. Voor het raadhuis staan dicht op elkaar gedrongen, hoofd aan hoofd, eene boute schaar van mannen en vrouwen, kinderen en grijsaards, meer dan vierhon derd in getal. Het zijn bevrijden die m de gevangen schap der wilden versmachtten. De Engelsche overste Bouquet, die de overwinning over de Roodhuiden behaalde, heeft de uitlevering der gevangene blanken geëischt en de couranten had den eene oproeping van hem verspreid: „Wiebetrek kingen mist, kome op dien en dien dag te Carlisle, om te zien, of zij zich onder de bevrijden bevinden. Op die oproeping waren van heinde en verre Eu™- peesche landverhuizers toegesne'd, om zoo mogelijk de hunnen terug te vinden en naar huis mede te nemen. De man, wien zijne vrouw, de moeder, wie haar kind, de jongeling, wien zjjn bruid ontroofd was de gade, die haren echtgenoot beweende, zij allen waren saamgekonien in vrees en hope. Nu zocht ieder de zijnen, en wie ze vond hoe wer den zij gekust en omarmd! In deze ure van het zalige wederzien dacht niemand aan de lange smart der scheiding. Maar wiens oog vruchteloos zocht wie de geheide gestalte niet ontdekte en haar nu voor altijd verloren moest achten hij ging in stilte weenend of luide klagend van daar weg. hier Hier uitgelaten vreugde, daar stille droefheid, luid gejammer daar stil, zalig ?®111®,;®nj Zie daar, waggelt eeu oud, half blint een kruk en zoekt vol angst naar de ^aar ontroofde dochter. Negen jaren zijn voorbijgegaan Z« was naar een verwijderden molen gegaan om koren te laten malen; en toen zij weder tehuis kwam, vond zij haar hut verbrand haar man en zoon vermoord, en haar jongste lieveling de negenjarige Marie geio In de negen jaren van smart en ontbetenng is de moeder vroeg oud, het kind, indien ie nog ^td eeno achttienjarige jonkvrouw geworden en spreekt de taal van hare Indiaansche pijnigers. w„„;„ Nauwelijks kan de moeder nog zien „Mar^w loept zij met luide stem. Maria! -en „Hier!Hier! weer klinkt van alle kanten het antwoord. Ach onder d e menigte zijn zoo vele Maries. Met een g P loopt de grijze moeder nu hierheen dan d^rheem en monstert ieders oog, zoo goed als zij ka S e Zij vraagt, maar niemand kent de verlo Daar waggelt zij naar den oversted™ klaagt hem haren Dood. Diep on ro kunnen oude vrouw aan en peinst er over wa merktee- gedaan worden. Hij vraagt of zy me J», ont ken weet op te noemen, dat bijliet„°" de vrouw dekking zou kunnen leiden. „Ach, - „ik weet van geen merkteeken, ma voor het inslapen zongen wij beiden d oud stichtelijk boek van Benjamin Schmolk dat mg van mijne moeder uit het Wurtemhergsche vaderland ^Zfag^dat' lied!" roept de overste uit, „misschien h"^Che"-t trillende, maar heldere stem te zingen: „Alleen en toch niet ganseh alleen Pen ik in mijne eenzaamheid; Want hoe verlaten ik ook scheen Verkort mjj Jezus zelf den tijd. Ik hen hij Hem en Hij bij mij. :nT,tvrouw Ziet, daar nadert een hoog opgeschotenej tgrt in de dracht van de vrouwen der Indianen naar het weemoedige gezang, dat uit ee gemoed ten hemel stijgt. Peinzend blijft zg dp daar op eenmaal valt zij in met een van stralend gelaat: w„„,i 'Spreek met mijn God steeds inzyn En door zijn Woord spreekt Hij met my,\ En bid ik in een eenzaam oord, God is er weldra aan mij zij." En in de geopende armen der moeder stoi J zingende met onuitsprekelijke vreugde: „Behoef ik raad bij kruis en smart, Hij is 't, die troost biedt aan mijn hal Sommige menschen gelijken naar sche pen die geen lading inhebben, maar rij kelijk getooid zijn met vlaggen. De goedkoopste bouw is zeker wel bet bouwen van lucbtkasteelen. Tocb kwam dat vaak ons zeer duur te staan. Ons kunnen zal vaak voor anderen nuttig, ons willen voor ons zeiven ge zegend zijn. Een dwaze vriend brengt u soms meer nadeel aan, dan een sluwe vijand. Men groet gewoonlijk liever een vriend, die rijdt, dan een vriend die te voet gaat. De wijze zegt niet, wat hij doet. Maar tij doet ook niet, wat bij niet durft zeggen. Aller meest trekt in de gepasseerde week, onder de volkeren der A arde de aandaoht, de komst der Russen te Toulon. Vrijdag was die lang verbeide dag voor de Fransohen aangebroken om aan hunne gevoelens van vriendschap en geestdrift voor Rusland luoht te geven. Eenige Eransohe oorlogssohepen verlieten de reede van Toulon om het Russisch eskader te gemoet te stevenen. In open zee had de be groeting plaats van beide eskaders en ging de Russische gezantsohapsraad De Giers, de oom- mandant van het Fransche eskader, Maréohal en de luitenant ter zee Vorelland, aan boord van het Russische admiraalschip Nicolaas over. De aankomst was bijzonder indrukwekkend en plechtig. Te kwart voor twaalf stoomde het Russisoha eskader de haven van Toulon binnen, gevolgd door honderden kleine booten en jachts die de vereenigde eskaders op de reede tegemoet ge varen waren. En dat alles te midden van het gejuich eener volksmenigte die onafzienbaar was, en onder het gebulder der kanonnen van het Russisch en Fransoh eskader en der forten. De muziekkorpsen speelden het Russisohe en Fran- sohe volkslied. Na het aan wal stappen trok de stoet van admiraals en officieren de stad door. De Rus- sifohe admiraal Avelane ging blootshoofds ter linkerzijde van den Fransohen admiraal. Het geroep van leve Rusland! leve Frankrijk! was oorverdovend. Aan den maaltijd die gegeven werd, ontbrak het natuurlijk niet aan groote toespraken, dien wij op zijn Hollandsch „likken" zouden noemen. Dinsdag kwamen de Russen te Parijs en wij kunnen nu wij dit schrijven gerust zetten „ge heel Frankrijk viert feest." In vele plaatsen zijn Zondag optochten ge houden; de klokken luiden „uit al hun macht." Men denkt in deze dagen aan de tragisohe gebeurtenis van juist honderd jaar geleden; de onthoofding van Marie Antoinnette op 14 October 1793. Heden zullen vrome royalisten over de geheele wereld requiems zingen voor de ongeluk kige koningin. Prof. Jorissen deelt in de Historische Bladen mede, dat in het gebouw bjj Straatsburg, waar Fransohe edellieden de prinses, uit naam van haar aanstaanden echtgenoot, den Dauphin, te gemoet kwamen een tapijt hing waarop de ge schiedenis van Jason, Medea en Kreuza werd voorgesteld. Liuks van den troon zag men de bruid worstelende met den gruwelijksteii dood, rechts stond de ongelukkigo vader verstomd de lijken zijner vermoorde kinderen aan te zien. Welk een roorteeken was dit! Bij de feesten, die het Fransohe volk thans viert, zou men een dergelijk voorteekeu kuuneu zien in het artikel, dat de heer Clemeneeau in de Justice schrijft. Op de offiLoieele betuigingen van vredelievend heid antwoord hij „Wij willen den vrede, omdat wij wachten kunnen. Daarom begroeten wij onze vrienden hartelijk en zonder bijoogmerk. Het Fransshe volk is niet gek. Het svcet dat wij als de oorlog kwam, Frankrijk op het spel zouden jzetton. Dit doet men niet licht met zijn vaderland. De democratie i heeft een afschuw van don oorlog." Dit belet niet dat Clemeneeau den oorlog on vermijdelijk echt: „Europa is in de wapenen," schrijft hij. „Overal groeit de behoefte de s'entre tuer,elkaar te dooden. De volken zijn geoefend voor een groote moord partij, die wordt voorbereid, zonder dat men de roden of het doel kan zien Eiken dag, elk uur komen wij dichter bij de onvermijdelijke slachting. Alle bewuste en onbewuste krachten der menschheid drijven er ons onweerstaanbaar heen. Verbijsterdloopen wij orinmetopenoogen." De „vrede" is volgens den heer Clemencau alleen een rustpoos in dien dollen ren. In ReistiB waar de werkstaking zoo goed als geëindigd was te beschouwen, zijn thans weer begonnen. Te Charleroi hebben 8000 mijnwerkers gewei gerd in de mijnen at te dalen. Ook Frankrijk, hoe feestvierend, telt niet minder dan 40,000 werkstakers tegen 3000 die den arbeid niet hebben gestaakt. De troepen van Spanfe zijn öf reeds aan gekomen bf op weg naar het bedreigde punt in Marokko. Het is verre van onmogelijk, dat er nog een bloedig treffen zal plaats hebben, tus- schen het Spaansche leger en de macht der Kabylen. Deze laatsten zijn, naar bericht wordt, besloten, om zich tegen de voorgenomen verster kingen aan de forten van Melila te verzetten. Het voortdringen van Rusland in Azie ziet Engeland met leede oogen aan. Herhaalde- li'k zijn er reeds geschillen tussehen beide mo gendheden ontstaan over de grenzen van Afghanistan. Rusland stoort zioh echter hoegenaamd niet aan de wederzijds overeengekomen bepalingen. Het Russisch gouvernement schijnt althans oog luikend het voortdringen dor Russisohe soldaten toe te laten. Thans is weer iets dergelijks ge beurd. De Times Terneem. uit Simla, dat de Russon brutaalweg trachtten een recht te doen gelden op de door Afghanen bezette gewesten Shignan en Roshan. Kolonel Vannowski, een zoon van den Russisehen minister van oorlog, wilde dit land doortrekken van de Murghali naar Bok hara. De Afghanen verzetten zioh hiertegen, gaven vuur en sloegen de Russen af, die zioh daarna naar Murgeshab terugtrokken. Zoo ziet men, overal gisting, overal wrijving' voorzeker de dag der groote slachting nadert" Hondentrouw, Een Nederlander, sedert geruimen tijd gevestigd 'in Engeland, bezit op zijn landgoed, dat in het Zuiden van dat land en verscheidene uren sporens van Londen gelegen is, een hond van Iersoh ras, die zioh zeer aan hem gehecht heeft. Voor eenigen tijd in zijn woning teruggekeerd, vernam hij op een ochtend een hevig geblaf voor het huis, en onze land genoot vond toen zijn trouwen hond in deernis- waardigen toestand 'daar buiten staan. Hoe het dier hem daar gevonden had, zou wel altijd een raadsel zijn gebleven, zoo het toeval hem niet gediend had. Het beest had Bteeds zijn meester naar den trein gebracht, maar was nooit naar Londen meegenomen. Het geval helderde zioh op, toen een paar dagen later een ambtenaar der spoorwegmaatschappij een plaatskaartje le klasse kwam reclameeren en op de vraag van onzen landgenoot waarvoor dat diende, antwoord de, dat de hond op bewusten dag in eenen coupé le klasse plaats had genomen en daaruit niet te verwijderen was geweest. Daar het geoorloofd is in Engeland met honden te reizen en men den hond herkende, liet men hem in den coupé verblijven. Te Londen gekomen, had het dier, het huis van zijn meester weten te vinden, ofschoon het een uur rij dens van het station verwijderd is. Een treurig ongeluk had onder de gemeente Bleiswijk, aan den Binnenwegsohen molen, plaats. Een zevenjarige jongen kwam er in aanraking met het onderwiel in den bak van den molen, met het gevolg, dat zijn hoofd werd verbrijzeld. Te Benschop is het tweejarig zoontje van den veehouder F. de "With te water geraakten verdronken. Een meisje, dat van de kermis te Appin- gedam kwam, is te Holwierde in het Maar ge raakt en verdronken. In de oostelijke staten van Amerika heeft in den nacht van Vrijdag op Zater dag een vreeselijke orkaan gewoed, die zijn toppunt bereikte te Baltimore. Daar veroorzaakte hij, door de wrijving der electrische geleiddraden, brand in het gebouw der Bi usch Electric Company, dat geheel in de aseh is gelegd. De vlammen sloegen over naar de gevangenis, waarin 514 gevangenen waren opgesloten. Allen konden niet bijtijds worden gered; één hunner vond den dood in de vlammen en twintig werden half gesmoord uit het brandende gebouw gehaald. Te Magnola zijn 18 blanken en 6 negers bij den orkaan om het leven gekomen. In de laatste dagen is de water stand op onze rivieren aanmerkelijk ver beterd. Reeds is de Rijn ruim 6 voet hooger dan acht dagen geleden en namen de Pruisische reederjjbooten weer haar gewonen weg door bet Pannerdensche kanaal. In verband met den was, welke nog van boven wordt gemeld, zal de scheepvaart spoedig weer in haar vollen omvang kunnen uitgeoefend worden, het geen in de laatste maanden niet is gebeurd. Te Slikkerveer (Zuid-Holland) kon men op het erf van den heer P. langen tijd een „gelaarsde kip" zien rondloopen. Nu is het dier te oud om in zijn nest te klimmen en blijft het in een mandje op den bodem van het hok. Hoe die kip aan de laarzen kwam In den winter van 1891 op '92 vond men op een zeer kouden morgen de kip buiten het hok bewusteloos. Zjj was door een hond zoo hevig in de pooten gebeten^ dat zij het hok niet kon inklimmen. Mevrouw P. nam de kip, zette haar in een pot met stroo en verwarmde dien zoolang totdat de kip weder bijkwam. Vier maanden lang bleef de kip in een stoof liggen, bijna niet etende of drin- keude. Tegen het voorjaar knapte zij echter op en kon zich weder bewegen. Nu bleek het, dat de pooten waren af gevroren. Er werden rijglaarzen in den vorm van eendepooten bij een schoen maker besteld, met vilt van onderen, en de kip wist zich daarmede zoo goed te redden, dat zij weer meedeed als de beste. Zij heeft twee paar van die laarzen ver sleten. De liefderijke zorgen zijn dus niet te vergeefs aan haar beteed. Op de kermis te Stadskanaal is Zondagavond de tent van Mullens Robert, tijdens eene voorstelling, die door 400 personen werd bijgewoond, onder een vreeselijk geraas ingestort. Gelukkig wor den slechts eukele personen licht gewond. - Uit het Winschoterdiep bij de Oos terhaven te Groningen is opgehaald het lijk van den heer M., onderwijzer aan de school aan den Radesingel aldaar. Hij werd sedert Zondagmorgen jl. vei mist. Hoe hij te water is geraakt, is voorals onbekend. - In de Westerbaenstraat in den Haag maakte zich eeu vrouw zoo kwaad op een agent van politie, dat zij een bloed spuwing kreeg en op de plaats doodbleef. Het loggerschip VI. 65 „De kleine Marie" van de reederij „Warneke", is Woensdagnachtjop de Maasvlakte gestrand. D? equipage is te Hoek van Holland met de aldaar gestationeerde reddingboot behouden aan wal gekomen. Pogingen worden in het werk gesteld om schip en lading te bergen. Om de lotelingen uit de kroegen te houden, heeft het bestuur der Haagsche afd. van de Ohristen-geheel-onthouders- vereeniging den Raad verzocht, gedu rende de lotingsdageu te mogen beschikken over lokalen in het gebouw, waar de loting plaats heeft. Schipper Vrolijk, voerende deSCH. 72, uit zee terug, rapporteerde, dat eenige dagen geleden een kotter van Grimsby louter uit moedwil recht op zijn schuit is aangekomen, terwijl hij aan de vleet lag, en aan zijn zwaard, mast, touwwerk en achterschip belang rijke schade heeft toegebracht, zoodat V. genoodzaakt was, naar huis te zeilen. Schipper Keus, van de SCH. 27, heeft zich beklaagd, dat een kotter uit Yar mouth hem op zee een joon heeft ontstolen. De zesjarige Derkje Zijl, te Mild wol-' da, is door een der molenwieken van den molenaar Van Anker doodgeslagen. Een uit Duitschland komende dame, die te Venloo een plaatskaart genomen had om met de mailboot Vlissingen via Queenboro naar Londen te reizen, en Donderdagavond met het ss. Prinses Marie derwaarts vertrok, is Vrijdagmorgen, tussehen vier en vijf uur, van den ach tersteven op de rivier bij Londen over boord gesprongen. Hoewel de machine onmiddelrjk stopte en een sloep werd uitgezet, is het niet mogen gelukken de ongelukkige in het donker te vinden, en is zij verdronken. Toen zij de daad vol voerde, had zij een hondje in den arm, dat daardoor haar lotgenoot werd. Zij heeft geen andere bagage achtergelaten dan een parapluie, waarop de naam van een fabrikant te Bonn. (M. Ct.) Een deel van het hospitaal te Se- marang is door brand vernield. Bijzon derheden ontbreken. Persoonlijke onge lukken hebben er niet bij plaats gehad. Een treffend voorbeeld van honden trouw werd geleverd bij den dood van den zoon van een Dresdener magistraats persoon, dr. Hanel, die om bet leven kwam bij de bestijging van den „Schran- kögel" in de Alpen. De overledene was vergezeld van zijn hond, en het trouwe dier bleef vier dagen lang bij het lichaam van zijn meester en lokte ten slotte ee nige koeherders naar de plaats van het ongeluk. Een trein van Keulen naar Brühl heeft een rijtuig, waarin 3 personen zaten, omver ge worpen. Een van hen werd het hoofd van den romp gescheiden, de tweede stierf eenige oogen- blikken later en de derde ligt op het uiterste. Maandag is de Jong met den eersten trein uit Amsterdam naar Arnhem ver voerd om geconfronteerd te worden met eene weduwe W., met wie hij vroeger be trekking had aangeknoopt. Bij die gelegenheid vernam de Arn- hemsche Cour. nog een klein voorval uit de Jong's vroegere bezoeken aan Arnhem. Op een middag ging hij met een valies in de hand door de straat, te Arnhem die achter de „Poort van Cleve" loopt en waarin dat koffiehuis een uitgang heeft. In den uitgang is ook een geheim ge mak. De Jong begaf zich terstónd daar heen en weinige minuten later verliet hij het, maar thans in de uniform van officier bij het Oostindisch leger. Een der bedienden, die hem vroeger gekend had, toonde zijne verwondering over deze positie, waarop de Jong zeide„ja, 't gaat in de oost beter dan hierdat heb ik in twee jaar gehaald Op heden is gedagvaard om door den rechtercommissaris te Amsterdam te wor den gehoord, Mej. Marg Kramer, uit Voor- burg, die reeds een jaar in ondertrouw is opgenomen met H. De Jong. Deze juffr. Kramer woonde vroeger op de Martelaars gracht te Amsterdam. De fopperij door De Jong, van haar en haar vader is reeds vroeger door ons medegedeeld. Volgens den correspondent der New- York Herald heeft mr. Simons, de rechter van instrntie in de zaak de Joug, met wien hij een kort onderhoud heeft gehad, pertinent ontkend, dat er eenige sprake van is, dat de Jong zou worden gehypno tiseerd. Souiuielsdijk, 17 October. Hedena vond, had ten overstaan van den Notaris, J. C. van Bergeijk, gevestigd te Middel- harnis, alhier de afslag plaats, van eenige perceelen, toebehoorende aan de erven vau de Wed. Adriaous van der Sluijs. le koop, afgemijnd door den heer M. de Gast, te Sommelsdijk, voor 2200. Koopen 2, 3 eti 4, gecombineerd, de heerenP. en A. van der Sluijs, te Som melsdijk, voor ƒ3200. Koopen 5a en 5b, gecombineerd het Diaconie Armbestuur te Sommelsdijk, voor 600. Koop 6, een huis en erf, Gemeente Middelharnis, door den heer Jb. van Splunteren Jz. te Haarlemmermeer, af- geloopen op de inzetsom van ƒ1150. De gemeente-begrooting, voor a. s. jaar is vastgesteld in ontvang op ƒ20221,30 en in uitgaaf op ƒ20221,30, alzoo sluitende met een saldo van Nihil. De post Hoof- delijken Omslag werd gebracht op 4200, alzoo is deze post verlaagd met ƒ200, in aanmerking nemende, dat deze post op de begrooting (v in dit jaar 1893) op 4400 was gebracht. 18 October. De Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel, zullen in deze Gemeente, beginnen op Donderdag, den 26 October aanstaande. Dijkgraaf en Gezworens der Polders „Het Oudeland en Everdina," onder Sommelsdijk, hebben bij publicatie be kendgemaakt, dat zij op Dinsdag, 24 October a.s. den Waterschouw zullen hou den. Het Schoonhouden derschool is aan M. Borgdorff aanbesteed voor 85. Tengevolge bet vertrek van den heer L. Mooijaart plaatsvervangend telefonnist alhier heefc de raad in diens plaats be noemd de heer C. van Vliet. Van do 14 lotelingen dezer Gemeente lichting 1894 hebben 4 redenen van vrijstellingen en hebben er zich 7 aan gemeld als ongeschikt voor den dienst wegens lichaamsgebreken. De Gemeentebegrooting alhier dienst 1894 is door den raad in zijne verga dering van den 16 dezer voorlooping vastgesteld in Ontvang op 16620.57 y2 Uitgaaf 16620.571/2 terwijl in dezelfde vergadering de be grooting van het groot Armbestuur werd vastgesteld in Ontvangst en Uitgaaf op f 4279.04. De op 11. Zondag gehoudene Oogst- collecte bracht in de Geref. Kerk alhier op de som van f 46,50. Niet minder dan 34 personen zullen a.s. Dinsdag aan de loting deelnemen de kansen zijn echter niet best daar er veel vrijstellingen zijn wegens de gevor derde lengte en lichaamsgebreken. Als blijk van waardeering ontving de jubelaris, van genoemd fonds een zilveren inktstel, met toepasselijk schrift er bij. Uit deze gemeente zullen 20 jongelin gen aan de loting der Nationale Militie deelnemen, waarvan 10 redenen totvrij- stelling hebben. Op Maandag a.s. zal in deze gemeente eene collecte worden gehouden ten be hoeve van het ondersteuningsfonst voor behoeft,igen gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel- Medaille. Vooral omdat in de gemeente drie ingezetenen wonen,die uit gemeld fonds ondersteuning genieten wordt de collecte ten zeerste aanbevolen, Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Mijnheer de Red. Vergun mij onderstaande letteren in Uw ge- eerd blad te plaatsen. Wat hebben wij aan do Rijks-politie ten platten lande, en wel in de landen die het meest bebouwd worden waar ook het eiland Over- flakkee en Goedereede er een van is als rij haar tijd op het water doorbrengt? Zoo is de Rijks-politie alhier, bestaande uit Brigadier, Brigadier-titulair enRijks-yeldwaohter, van Maandag 9 tot Vrijdag 13 October op het water geweest. Een go .Tolg hiervan is, dat zij onmogelijk een wakend oog kon houden voor den land bouwer, die vooral in den oogst en in den herfst groote behoefte daa1 aan heeft! Het mindere publiek maakt van die gelegenheid gebruik on dagelijks met massa in het land te loopen, zoo men dat noemt „lezen," maar ook stelen. Het ware te wenschen dat Z.Exo. den minis''01' dit tooh eens veranderde, en de politie hier, meer gelegenheid gaf tot ondersteuning van den land bouwer. door harr den tijd te geven om te kunnen surveilleeren. Niet dat de politie voor dien enkelen dag dat zij thuis zijn, hun plicht niet doet, o neen! maar het is steeds door varen, varen en nog eens varen Hopende, dat Zijn Excellentie hier eens spoe dig verandering inbrenge teeken ik mij, Esn landbouwer te Sommelsdijk. (Eiland Overflakkee Goedereede.) Mijnheer de Redacteur! Vriendelijk verzoek ik U een weinig plaatsruimte in nw geëerd blad voor onderstaande regelengij kunt mij en menig collega onder de landbouwers daardoor een dienst bewijzen. Gedurende tal van jaren worden in uwe omgeving jaarlijks nieuwe jammenpootaardappelen gebruikt, uit Friesland afkomstig. De uitkomst beantwoordt zeker niet altijd aan de verwachting, en geen wonder. Door sommige lever anciers van pootaardappelen wordt niet nauwkeurig genoeg toegezien, van waar en van welk gewas ie pootaardappelen herkomstig zijn, waardoor menig ver bouwer ten uwent bedrogen uitkomt. Ik wil volstrekt geen aanmerking maken op de goede soort poters die jaarlijks uit deze strekenwor den verzonden; evenwel acht ik het plicht, mede te werken, om in dezen tot betere toestanden te geraken, zoowel ter wille van onze zuidelijke collega's, als van de Friesche landbouwers, die jaarlijks ten uwent een markt vinden voor hunne overtollige jammenpootaard appelen. Bij de tegenwoordige goedkoopte van bijna alle landbouwproducten, moet juist een groote ojibrengst de landbouwers voqr ondergang behoeden. Een eerste vereischte om daartoe te geraken is goed zaai- en pootgoed. Hen, die in dezen een vertrouwd leverancier hebben raad ik aan zich daarbij te bepalen. De anderen kunnen zich gerust tot mij wenden. Er zijn hier in Noordelijk Friesland genoeg goede jammen pootaardappelen voorhanden, verbouwd door de beste teelers, en van goed gewas afkomstig, om aan vele aanvragen te kunnen voldoen, terwijl ik door uitge breide relaties in deze streken met de zorgvuldigste teelers bekend ben. Landbouwers, die in het bezit zijn van bijzonder uitmuntende voorjaarszaaigranen verzoek ik om boven vermelde redenen hiervan nota te wiilTn nemen. Met dankzegging voor de toegestane ruimte heb ik de eer te zijn, Uw. Dw. dr. W. C. POSTMA. Predikbeurten op Zondag SS Oct. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. nm.en's avond du. Wijdoogen van Oud-Beierland. Stad aan het Haringvliet, nm. en's avonds leeskerk. Den Bommel, vm. en 's avonds leeskeik. Ooltgensplaat, vm. nm. en 's vonds leeskerk. Stellendam, vm. en nm. leeskerk. Ouddorp, Voormiddag 91/,, en's avonds 5'/, ure leeskerk. Dinsdag 24 Oct- avonds 6 nredhr.A.v. d. Valk. De derde Zondag van iedere maand Bidstond voor Kerk en School. Zuidland, vm. en nm. ds. Hoek. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voorm. en 'sav. Ds. K. "W. Róssing GEREFF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland' Voorm. 9 uur, Nam. 2 uur, Av. 6 uur ds. Mackenzie. Veil. Herv. Kerk. Beroepen Te "Woubrugge, ds. van den Bijtel Jr., te Eibergen. Te Deurne, ds. Bolderman, te 's Gravensande. Te Oud-Vo3meer, ds. Meinsoh- ke, te Raamsdonk c. a. Te Maurik (toez.) ds. Jolles, te Drachten. Te Willemsoord (Maatsoh. van Weldadigheid), dhr. Warrena, cand. te Gouda. Te 's Gravenpolder, dr. v. d. Beke Callenfels, te Delden. Te Maartensdijk (bij Utrecht), ds. Noordink, te Kubaard (Fr.) Te Klaaswaal, ds. Conradi, te De Lier (bij Delft). Te Ransdorp en Schellingwoude, ds. Wierts jvan Coehoorn, te Etershem en Schardam. Te Ter Apel, ds. Poórtenga, te Meeden. Niew-Lekkerland, ds. Visscher, te St. Jansga en Dolfstrahuizen. AangenomenNaar Amerongen, door ds. ten Kate te Harderwijk. Naar Brielle, door ds. Ver- kouw, te Gent (bij Nijmegen.) Bedankt: Voor Eist, door ds. Jolles te Drachten. Voor Leeuwen en Puiflijk, door ds. Meerburg, te Vreeswijk. Voor Molkwerum, door ds. Frederikse, te Almkerk- Geref. Kerken. BeroepenTe Stad Vollenhoven en te Ambt Vollenhoven A, ds. Rispens, te Hijum. Te Groningen A, ds. Westerhuis te Heerenveen. Te Alblasserdam A. ds, Gezelle Meerburg, te Doesburg. Te Echten en Oosterzee,ds. Petersen, te Mildam. Te Ommen, ds. Eselink te Sliedreoht. AangenomenNaar Rotterdam, door ds. Landwehr,te Sneek A. Naar Reeuwijk, Sluipwijk, Haastrecht, door ds. Nieborg, te Exmorra, Allingawier. Bedankt: Voor Monnikendam, door ds. Nieborg, te Exmorra. Voor Veenendaal, door ds. Spoel, te Harderwijk. Sommelsdijk, 5 12 October. Geboren: Johannes, z. van Willem Vroeginde- weij en Geertruij van Dongen; Klaas, z. van Klaas van Brussel en Sietje van Splunter Mar tij ntje, d. van Jacob Noordijk en Cornelia de Korte. Ondertrouwd: Jacob de Gans, jm. 19 j. yan Middelharnis en Anna Vroegindeweij jd. 20 j. üliddelharnls, 5 11 Ootober. GeborenCornelia, d. van Cornelis van Eok en Sietje van Noord; Leendert, z. van Pieter van der Valk en Maatje Maria Blok; Mjjndrina Petronella, d van Jan Mosselman en Mijndrina Sara Viskil. Gehuwd: Pieter de Korte, 19j. en Adriaantje Buth, 21 j. Overleden: Lientje van der Velke, 74jechtg. L. van Strien. Mellssant 5—18 Ootober. Geboren: Maartje, d. van L. Witvliet en D. M. van Rumpt. Maartje d.jvanP. van Heukelen en M. Otte. Dina, d. v. D. Tieleman en H. C. Rooij. Adrianus z. vanP. Hameeteen A. Vreeswijk. Gehuwd: J. Roodzant en L, Sieling. A. F. de Wit en E. A. S. Buijs. OverledenAdriaante Cornelia Doorn 3 ma r, r, TE den i en beide ringe Ac land. mei Ut Hui P of dr i b/d.

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 2