mm w mm Kil? Slül a Tweede blad. Vrijdag 20 September 1893. Achtste Jaargang. No. 412. Antirevo Orgaan IN HOC SIGNO VINCES. T.BOEK HOVEN, Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOJIMlIMjSEMJBi. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. Alle stukken voor de Itedactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. Hit nummer bestaat uit twee bladen. Nadere verklaring van de Protest. Noordbra- f banter Terugkomende op de zinsnede uit gemeld blad, die wij de vorige week bespraken, erkent de redactie wel het recht van de verschillende pers organen om de actuoele politiek te bespreken. Doch tevens laat zij dui delijk gevoelen, dat het haar onaan genaam aandoet, als het een of ander blad over een voorgestelde wet, of over de houding van bevriende Ka merleden een afwijkend oordeel ju- bliceert. Zij onderscheidt hierbij vrij scherp tusschen „officiëele .leiders, die de verantwoordelijkheid dragen en aan den binnenkant staan" èn „de toeschouwers" wien het politiek beleid in engeren zin niet is opge dragen en wien daarom in de actieve politiek het trekken van aparte lijnen „niet toekomt." Met deze nadere toelichting ko men wij niet veel verder. Want zoo hier als in het vorige artikel heerscht toch déze grondgedachte, dat de Ka merleden eigenlijk boven de cririek van de pers verheven zijn, omdat de persmannen te weinig de „om standigheden", de innerlijke drijfvee- ren voor zekere handelingen kennen. Hoeveel hoogachting wij nu ook koesteren voor de geleerde redactie van de Proi. Noordbrabanter meenen wij toch tegen zulk een achteruitzet ting van de pers te moeten getuigen. Dat er „officiëele leiders'' zijn wie zou het willen tegenspreken Maar of de niet- officieele leiders even goed op de hoogte van de zaken zijn, hangt af van de personen die schrijven en van de meerdere ox mindere studiedie zij van de staat kunde makenen al zeer weinig van „het staan aan den binnenkant." Met dat schetsen van een buiten en een binnenkant op het politieke erf reserveert men wel een allerge makkelijkst leven voor de volksver tegenwoordigers, maar wordt de pu blieke zaak, meenen wij, slecht ge diend. Zeker, er zijn enkele officieele staatslieden, die den prikkel van de volkscritieK niet noodig hebben. Maar hoe velen zijn er zoo. Ook merke men wel op, dat een goed staatsman volstrekt niet bevreesd behoeft te zijn voor een tegen-advies in de pers want immers, hij moet zich i i staat gevoelen, zijne zienswijze te verde digen. De gegevens voor die zelf verdediging zullen in den regel open baar zijnfeitelijk toch bestaat er geen muur tusschen de binnen- en de buitenpolitiek, en in zooverre de verbeelding hem hoog deed oprijzen, dient hij te vallen. „I>e Aederlander." Rotterdam heeft kortelings een antirevolutionair dagblad gekregen, deels ter vervanging van „de Hoop," die voor het kerkelijk gedeelte onder dak is gekomen bij de Rotterdamsche „Gteref Kerkbode". De „Nederlander" zal zich in geen kerkelijke geschillen mengen verslagen van kerkelijke vergaderin gen zullen onpartijdig worden op gesteld. Daarentegen zal het 'sociale vraag stuk vaak besproken worden, bij het licht der H. Schriften lieden van verschillende kerkelijke richting zul len daaraan medewerken. Moge dit plan gelukkiglijk slagen. Het zal een aanwinst voor Rotterdam en omstreken zijn. Meer en meer krijgt de antirevo lutionaire pers invloed. Zij beschikt nu reeds over een veertigtal bladen. Maar zij is nog lang niet jwaar zij wezen moet; om aan haar roeping te beantwoorden ja een gewich tige roeping heeft zij is het noo dig, dat er geldelijke steun verleend worde door allen, die daartoe bij machte zijn en die het belang van een duidelijke bespreking onzer na tionale aangelegenheden eenigermate inzien, Steun door het verspreiden van de lectuur, door advertentiën, en zoo meer. Lessen en Wenken. In den hemel zijn alleen rozen zonder doornenop aarde alleen rozen met doornenin de hel alleen doornen zon der rozen. In den molen spreekt het graan van de goedheid Gods en in de branderij Yan de laagheid der menschen. Onthoud van een predikatie, die gij hoort niet de woorden, die goed voor anderen zijn, maar die op u zeiven van toepassing zijn. Jezus zoekt den weg naar 't hartom dan 't hart den weg naar den hemel te wijzen. Het vertrouwen legt onze hand op den arm der oneindige Macht en ons hoofd aan het hart der Eeuwige liefde. De beste Vader hebbende kinderen Gods. AAN DE SPITS. Op het eiland Madagascar, aan de zuid-oostkust van ;Afrika gelegen, brak voor eenige jaren een opstand uit. Het leger werd opgeroepen om dien te dem pen. Maar vooraf moest, naar gewoonte, de gunst van den Landsgod worden in geroepen, en werd het afgodsbeeld te voorschijn gebracht, opdat alle krijgslie den het zouden aanbidden en met wijwater besprengd worden. Nu waren er driehonderd onder hen, die de afgoderij vaarwel gezegd en zich tot den dienst van den éénigen waar- achtigen God bekeerd hadden. Zij waren niet weinig verlegen, wat in dit geval te doen. „Indien wij ons voor het afgods beeld niet nederbuigen," zeide zij tot elkander, „zal men ons onder de oproer lingen tellen en is onze dood zeker. En toch hoe zullen wij met een goed geweten er voor kunnen neervallen Zij kwamen onderling overeen, den avond te voren een samenkomst te houden, om te beraadslagen wat in dezen te doen. In die vergadering heerscute "verschil van gevoelen. Sommigen zeiden: „Wij zijn arme, zwakke schepselen God moge het ons vergeven, wanneer wij ons voor den afgod buigen. Het is om ons leven te behouden, dat wij het doen." Anderen spraken: „Wij zijn gehuwd, wij hebben voor vrouw en kinderen te zorgen. Wie zal ze onderhouden, als wij er niet meer zijn De leider der tot Christus bekeerden hoorde alles met zachtmoedigheid aan. Eindelijk haalde hij een Nieuw-Testament uit zijn zak en las overluid„Zoo wie vader of moeder lief heeft boven jMij, is Mijn niet waardig. Want zoo wie zijn leven zal willen behouden, die zal het verliezen; maar zoo wie zijn leven ver liezen zal om mijnentwil, zal hetzelve vinden." En dit was voldoende. Hun be sluit was genomen. Zij zouden hunnen Heer niet verloochenen. Met dat al was het een beproeving, die zij hadden door te staan. En gezamelijk knielden zij neder voor den Heer, opdat Hij hen mocht sterken en nabij zijn. Daarop bezwoeren zij elkander, dat zij allen getrouw zullen zijn. Maar een hunner was een verrader. Hij ging naar den heidenschen hoofdman en verhaalde hem, dat driehonderd man tot de Christenen behoorden, die zich voorgenomen hadden, den Landsgod niet te eeren. Het hoofd der Christenen werd ontboden. Hij moest van de waarheid getuigenis geven. En hij deed het in alle oprechtheid. Hierop ontstak des hoofd mans toorn en gaf hij bevel, dat de ge melde driehonderd niet tegenwoordig zouden zijn, wanneer het afgodsbeeld werd ehuldigd. „Maar, voegde hij er bij, de godheid zal zich weten te wreken En daar zij in den strijd niet gemist konden worden, besloot hij hen vooraan te plaatsen, waar de dooddelijke pijl dei- vijanden hen het zekerst moest treffen. Het leger trok tegen de oproerlingen op. Het ontmoette hen in een hollen weg, tusschen twee hooge bergen. Hier nu stonden de Christenen in de voorste ge lederen. Men dacht niet anders, of zij moesten allen onvermijdelijk omkomen. Maar een hoogere Macht waakte over henGeen hunner werd door een pijl getroffen. Toen de zon onderging, werd de aftocht geblazen. Men las de rol, en ofschoon er een groote slachting had plaats gegrepen, werd er van hengeen enkele gemist. De anderen, hierover verwonderd, vroegen hun, of dan het Boek, dat zij bij zich droegen, hun toover- en redmiddel was. „Neen," ant woordden zij, „maar de God dien wij eeren, die heeft ons bewaard." En het gevolg was, dat meer dan honderd an deren van dien dag [af hunne afgoden wegwierpen en zich tot den Heer be keerden. Een beschamend voorbeeld inder daad van getrouwheid aan den Heer en standvastigheid in het belijden van zij nen naam! Wat geloofskracht moet er huizen in het hart, dat zulk een vuur proef vermag te doorstaan Gemengd Hieuw s. CHOLERA. Te Kralingen heeft zich Woens dagmorgen weder een geval van cholera voorgedaan en wel bij een fabrieksar beider, wonende aan bet Kralingsche veer. De man is in den middag overle den. Dit is het 5e geval aldaar. Te Groote-Lindt (gem. Zwijdreeht) is ook het derde kind, dat door de cho lera was aangetast, overleden. De drie gestorven kinderen zijn uit één gezin. Zij werden gisteien gezamenlijk begraven. De man uit het tweede aangetaste gezin in diezelfde gemeente is nog in le ven, maar verkeert in zorgwekkenden toestand. Te IJselmonde heeft zich een zesde geval van cholera asiatica voorgedaan en wel bij een man aan den Oostdijk. De man was werkzaam te Bolnes. De toestand van den patiënt is vrij bevre digend. Dinsdag is te Schoonhoven het eerste geval van cholera asiatica geconstateerd bij een weduwe, die in de Nes aldaar een water- en vuurnering drijft. Het eerste geval van cholera asia tica heeft zich Donderdag te Dordrecht voorgedaan. De lijder bevindt zich in het gasthuis en is herstellende. Een tweede geval van twijfelachtigen aard deed zich Woensdag-avond voor bij een oude vrouw. Deze is kort daarop overleden. Te 's Gravendeel is het eerste ge val van cholera geconstateerd bij een werkman, die Zaterdag is thuis gekomen van zijn werk aan den Nieuwen Maas mond en Maandag ongesteld is geworden. Ook te Hamburg, daf verleden jaar zoo bezocht werd, zijn weder cholerage vallen voorgekomen. Van Woensdag ochtend tot Donderdagmorgen 12 nieuwe choleragevallen, 3 sterfgevallen. Te Al- tona Woensdag geen nieuwe gevallen, 1 sterfgeval. ONWEER. Woensdag-avond is in de woning van M. aan de Duinstraat te Scheveningen de bliksem ingeslagen door den schoor steen. In het plafond ontstonden gaten en het licht sloeg uit. Vermoedelijk is de bliksem langs de gasleiding afgeleid. Er werd vrij beduidende schade aange richt, doch er ontstond geen brand. Het licht is een lantaarn op 48 meter 'af stand werd mede gebluscht. De brandweer werd gealarmeerd, doch had geen dienst te doen. Er ontstond natuurlijk groote ontsteltenis jonder de leden van het gezin, waartoe 12 kinde ren behoorden. In de schuur van den landbouwer P. van den Berg, op Laurijssendijk, on der Steenbergen, is de geheele oogst door brand vernield. Wat niet is verbrand, is bedorven door water en rook. Van den oogst was niets verzekerd. Te Ruurloo is Woensdagmiddag de bliksem geslagen in de landbouwers woning „de Goudvink", bewoond door den landbouwer M. De dorpsbrandspuit kon wegens gebrek aan water den brand niet stuiten, zoodat de woning met den inboedel en al hel overige een prooi der vlammen werd. Eene kast met inhoud had men nog kunnen redden, doch uit vrees voor de ontploffing van een gela den geweer dat in de nabijheid hing moest ook deze aan het vuur worden overgelaten. De levende have bleef be houden. Alles was verzekerd. De bewoner, die binnenkort zoude verhuizen, had reeds eenige goederen uit het huis vervoerdzijn opvolger had daarentegen al het een en ander op zij ne nieuwe bouwplaats gebracht, hetwelk nu mede is verbrand en niet verzekerd was. Ongeveer acht jaren geleden trof deze bouwplaats hetzelfde ongeval. Onder de giften, ingekomen tot voltooiing van het in aanbouw zijnde ziekenhuis aan de weesinrichting te Neerbosch, is er deze week een van f1000 uit Utrecht. Te 's-Hertogenbosch is Dinsdag, 19 dezer, eene vereeniging opgericht van gemeente-ambtenaren, secretarissen, ont vangers en ambtenaren ter secretarie in de prov. Noord-Brabant. Het bestuur der vereeniging is opgedragen aan de heeren Pels, gem.-secr. te 's-Bosch, president; Romme, adj.-comm. ter secretarie aldaar, secr.v. d. Mark, v. Liempt en Cuppen, gem.-secr. resp. te Tilburg, Waalwijk en Beers. Yan de 82 sterfgevallen te 's-Her togenbosch, in de maand Augustus jl. waren er 42 kinderen beneden den leef tijd van éen jaar, en die verhouding is aldaar sedert maanden zoo. In navolging van den Haag heeft de Amsterdamsche politie zich bemoeid met het optreden van kinderen beneden den door de arbeidswet voorgeschreven leeftijd in de schouwburgen. -Te Harich (Fr.) haalde een boer zjjn stier uit het land, om hem op stal te zetten. Het kwade dier nam echter zijn meester op de horens, holde er dol mee door het land en wierp hem ten slotte met veel kracht in het kinaal. Merkwaardig genoeg schijn de boer bij dit alles volstrekt geen letsel te heb ben gekregen. Te Vucht is Jan vanVeesem, die op de trambaan moet gelegen hebben, door de stoomtram BoschVucht over reden. Behalve zijn kunstbeen (een aan denken aan een dergelijk ongeval, hem het vorige jaar overkomen) werd hem de hiel van den anderen voet afgereden, terwijl hij aan het hoofd, een der elle bogen en in de lenden wonden of kneu zingen bekwam. Voor de rechtbank te Haarlem staat heden Zaterdag terecht Jan Zo merdijk, de achttienjarige jongen, die beschuldigd wordt van poging tot moord op zijn stiefvader, door hem met een revolver een schot in de borst toe te brengen. Uit Barendrecht wordt gemeldDe 18-jarige L. J. kwam gisteren van de jacht en ontmoette zijnen broeder W., die hem vroeg behulpzaam te zijn bij het op beuren van eenen zak aardappelen. De jager gaf daarop zijn geweer aan eenen jongen, die bij hem was, om het even vast te houden, terwijl hij zijnen broe der hielp. Het schot ging op welke wijze weet men niet af en trof den broeder van den jager, een 26-jarig man, in het gezicht. De man werd zoo zwaar gewond dat hij aan de gevolgen is over leden. Tijdens de landbouwer B. en diens vrouw, wonende aan den 's-Gravenpol- derschen straatweg te Middelburg, afwe zig waren, heeft de veertien jarige zoon des huizes die op vogels schoot, bij on geluk zichzelf dood geschoten. Op een kermis te Bonn raakte een zwaar beladen wagen in den grond vast en vijf sterke paarden konden het voer tuig niet voorttrekken. Toevallig was op de kermis een menagerie waarin zich ook een olifant bevondmen spande thans de dikhuid voor de kar en deze trok de wagen dadelijk op zoo bedaarde en ge makkelijke wijze voort, alsof hij een wan deltochtje maakte; met zijn snuit zocht hij onderwijl langs den grond of hij niets eetbaars vond. Heden (Zaterdag) is het 30 jaar geleden dat de heer J. F. Smeets, sta tions-chef te Dordrecht, bij de Maatschap pij tot Exploitatie van Staatspoorwegen in dienst trad. UITGEVER:

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 5