Hinnenland. De zaak van 't Lindenhout contra Tan Deth Plaatselijk Nieuws. Sommelsilijk, 27 September. Bij be sluit van den 20 September j.l. A. No. 3089 (2e. afd.) is de loting voor de Nationale Militie voor het Eiland „Over- fiakkee en Goedereede" bepaald op Dins dag 24 October aanstaande en geregeld alsvolgt Middelharnis. Door het slingeren van het schip viel J. Langbroek, varende op de vischsloep „Zeemeeuw" schipper L. Koster, zoodanig op het dek neder, dat hij heden met gebroken arm thuiskwam. Stad aan 't Haringvliet. Van de 11 Den Bommel. De aardappelen zijn in deze gemeente grootendeels gerooid. Ooltgensplaat. J.l. Vrijdagavond werd alhier de gemeente in opschudding ge bracht door eenige brooddronken Zeeuw- sche mossel-schippers. Al spoedig werd hun door de politie aangezegd zich naar boord te begeven, welk verzoek echter met scheldwoorden en uitdaging beant woord werdzoo zelfs dat de politie zich genoodzaakt zag om van de wapens ge bruik te maken en de belhamels met den sabel uiteen joeg. Oude Tonge. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 21 September. Nieuwe Tonge, 27 Sept. Door de manslidmateu der Ned. Herv. Kerk al hier zijn tot leden van het kiescollege herbenoamd H. v. d. Broek, D. v. d. Kreeke en benoemd K. Kievit in de plaats van K. Niekerk. Bruinisse. De Unie-Collecte bracht dit jaar hier f 107,85 op. ICtirg-erlijke Stand. wij het oog op die kwade soort van centralisatiewelke middelpunten gaat stellen ter plaatse waar zij van nature niet zijn, of welke ten onrechte alle gewicht uitsluitend in die mid delpunten doet zoeken. Alleen tegen die overdreven cen tralisatie gaat onze waarschuwing uit. Laat ons een voorbeeld nemen. Als iemand een gas- of water leiding in zijn huis heeft, vindt ge zeker in de hoofdbuizen het meeste gas of water Maar als er geen geregelde door strooming in alle geleidingen van het buizennet is, geeft u die voorraad in de hoofdbuizen niets. Als er te veel bloed naar het hart vloeit, dan wordt het lichaam krank en loopt gevaar te sterven. Breng dit nu over op kerk en staat, of op welken levenskring ge wilt, en ge hebt onze bedoeling begrepen. Wij willen geenszins alle leden en krachten gelijk stellen. De een is tot veel meer geroepen dan de ander. Hij, die slechts één talent ontving, kan er geen drie of vijf op woeker zetten. Doch medewerken moeten allen Dit moet niet slechts geduld maar het moet aangeprezen worden. In de kerk moeten kerkeraad en gemeenteleden samenwerkenen in de politiek de Kamerleden, de lieden der pers, de kiesvereenigingen, enz. Donderdag werd onder plechtige stil te door H. M. de Koningin aan verschillen de troepen afdeelingen nieuwe Vaandels uitgereikt. Terwijl de lucht des ochtends sterk betrokken was, helderde het weer bij de komst van Hare Majesteiten geheel op. Na de inspectie bleven de Koninginnen in het rijtuig, terwijl het carré werd geformeerd voor de plechtigheid. Een zee van witte pluimen der on bereden officieren golfde o\er het groene- veld, toen de ban geopend werd. Koningin Wilhelmina stond op een bankje in het rijtuig, en zelve bevestigde zij nu de haar door de adjudant jhr. De Ranitz overgereikte uit de handen der kolonels overgenomen ridderkruizen op de banieren en vaandels. Mede reikte zij zelve de banieren aan de kolonels der verschillende regimenten over, geheel overeenkomstig het program. Bij het overreiken van ieder vaandel sprak de jeugdige Koningin de volgende vriendelijke woorden „Ik stel het op hoogen prijs aan u het nieuwe vaandel (of den nieuwen standaard) te mogen overreiken voor het reg. infanterie (of cavalerie) met mijne beste wenschen voor uw regiment." De kommandanten bogen, salueerden met 't vaandel of den standaard en gin gen in de rij terug. Toen, onder plechtige stilte de uit reiking had plaats gehad, waarbij tel kens vcor elk vaandel de troepen de wapens presenteerden, nam H. M. de Koningin-Regentes het woord en sprak met luide stem als volgt „Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten! De plechtigheid, waarvoor wij hier te zamen kwamen, geeft mij een welkome aanleiding u de verzekering te geven van de oprechte gehechtheid van de Koningin en v.in mij aan het leger. God geve, dat de nieuwe vaandels en standaards, zooeven door de Koningin uitgereikt, slechts in tijden van orde en voorspoed mogen worden gedragen, als het zinnebeeld van datgene, wat ons allen heilig is: de eer van het leger, dat is de eer van het Vaderland! Maar indien ooit, wat God verhoede, een zwaarder taak van u mocht worden gevraagd, dan, ik ben er van overtuigd, zal geen offer u te groot zijn voor de handhaving van ons onafhankelijk volks bestaan. Niemand onzer zal voorzeker dit plech tig oogenblik ooit vergeten, toen Neer- lands jonge Koningin, omringd door een getrouw leger en ten aanschouwe van een getrouw volk, de nieuwe vaandels uitreikte. De vaandels, die standaards, ge zult ze hoog houden onder alle omstandighe den tot eer van ons Volk, tot heil ODzer Koningin en van het ons allen dierbaar Vaderland Na deze schoone woorden der Vorstin trad de Minister van Oorlog, steeds te paard, tot voor het Koninklijk rijtuig en sprak Hare Majesteiten aldus toe. „Majesteiten „Het is mij een onschatbaar voorrecht aan Uwe Majesteiten namens het leger, eerbiedig en oprecht dank te mogen be tuigen voor de groote eer, zooeveu aan de landmacht bewezen. Het plechtig oogenblik van de uitreiking der nieuwe vaandels en standaards door de hand van Neêrlands beminde jeudige Koningin en van de hooggewaardeerde toespraak van onze geliefde Koningin-Regentes, zal ons onvergetelijk zijn. Wij zullen die vaandels, die standaards bewaren als een heilig onderpand van onze Koningin, in tijden van vrede en voorspoed, maar ook, mocht het noodig zijn, in de ure des gevaars. Dan zal de aanschouwing van die vaandels en stan daards ons bezielen tot navolging van de groote daden, waarin de vorsten uit ons dierbaar stamhuis van Oranje-Nassau, sinds eeuwen zijn voorgegaan. Rondom die vaandels geschaard zullen wij steeds onzen plicht doen tot heil des volks, tot eer van Koningin en Vaderland. Wij allen hier tegenwoordig, bezegelen deze belofte met den uitroep Leve de Koningin! Leve de Koningin-Regentes!" Luide weerklank vond de driewerf herhaalde kreet hoerah! van den Minister door het geheele veld en daarbuiten, ter wijl de geweren gepresenteerd en de nieu we vaandels Hare Majesteit toewuifden. Onder een algemeen en luid hoerah reden de Vorstinnen om de troepen heen (die naar de buitenzijde van 't veld front maakten) en keerden door de onafzien bare menigte, die de straten vulde en haar uitbundig toejuichte, naar het paleis terug. Daar stonden duizenden geschaard, die opgetogen waren toen de Koninginnen, met de hofdames en den adjudant van dienst, voor een der vensters verschenen. Dit geschiedde met de bedoeling om nogmaals een hulde van de troepen in ontvangst te nemen. Deze keerden nl. alle gezamolijk uit het Malieveld terug en defileerden voorbij het paleis, onder het spelen van 't Wilhelmus en andere marsehen. Nogmaals werden de vaandels en standaards, waarmee men salueerde, door HH. MM. begroet. Juist toen de plechtigheid was afgeloo- pen, begon 't vrij hard te regenen. CiesiiensNl ieuw s. MOORD H. DE JONG. De verspreiding £der portretten van Hendrik de Jong, Sarah Juott en Marie Schmitz, te Amsterdam, heeft daar reeds tot herkenning geleid. Zoo is hot thans zeker, dat de Jong in het laatst van Augustus met Marie Schmitz het café i„ Palais Royal" tussclien 1 en 3 uur heeft bezocht en daar eenige dagen later mot haar en nog eeno andere vrouw heeft gedineerd. Beiden zagen er toen zeer stoffig uit, terwijl de Jong zich tamelijk vrijpostig, over het algemeen opvallend gedroeg. Het personeel van het restaurant weet zich nog te herinneren, dat de Jong eenen brief schreef en dien aan iemand te Bergen op Zoom adresseerde. Hij gebruikte daarbij eene euveloppe uit het hotel en vertrok in eon open „aapje." Omtrent de dagteekoning bestaat geen zekerheid hoogstwaarschijnlijk echter moeten beiden in het laatst van Augustus worden gesteld. Een der bedienden meent eohter dat het dineeren in een der eerste dagen van September plaats groep, wat niet te rijmen is met de uitkomsten van het door de recherche ingestelde onderzoek. In verband mot de zaak de Jong deelt men nog enkele bijzonderheden mede: Do vermiste Marie Sybilla Schmitz was als modiste werkzaam gedurende vier seizoenen bij de firn a L. S. van Sluyters, in modeartikelen, linten enz. in de Utrechtschestraat te Amsterdam. Zij voldeed igoed, gedroeg zich zeer fatsoenlijk, en was bij de andere dames zeer gezien. Men had haar wel eens in gezelschap gezien van iemand, volkomen gelijkende op de Jong. Na de betrekking bij de firma v. S. verlaten te hebben, kwam Mario zoo nu en dan hot atelier bezoeken, het laatst op 8 Augustus, in gezelschap van de Jong. Het paartje reed in een zeer net coupétje, en Marie liet zich uit, als iemand, die spoedig in het huwelijk hoopte te treden. Ook werd door haar nog het een en ander gekocht. Door mr. de wed. Liket, wonende in de Govert Flinckstraat, werd het volgende verteld: Zij schreef eenige maanden geleden op eene advertentie in „De Ëoho," waarin eene dame inwoning verzocht, en kreeg antwoord in het laatst van Juni. Toen kwamen, na dat antwoord, bij haar, Maria Sybilla Schmitz en haar oudere zuster, die toen woonden te Hilversum in do laan naar Trompenberg. De vrucht van dat onderhoud was, dat de oudere zuster bij mevr. de wed. Liket zou blijven inwonen ter assistentie. Evenwel vertrouwde mevrouw Liket het zaakje niet geheel en ging ze naar H., om zioh te overtuigen, wie de zusters waren. Hier waren zij, in strijd met hare verklaringen, bij de geestelijkheid onbekend, en waren de inlichtingen die zij kreeg, zoodanig, dat mevr. L. de andere zuster niet in huis nam. Toch kwamen zij naar Amsterdam. Er werd eene woning gezooht in de Jan Steenstraat, waar mevr. Liket ze in een en ander behulpzaam was. De omgang tusschen de Irie vrouwen werd toen echter door de weduwe afgebroken. Mevr. L. zag op het laatst van Juli, dat er een verhuiswagen voorreed voor de woning van de beide zusters en dat een heer, volgens beschrijving De Jong, de goederen wegvoerde. De wed. waarsohuwde den huisopzichter, maar deze meende niet tusschenbeide te mogen komen en na dien tijd heeft mevr. Liket de zusters niet meer teruggezien. Ook verk,aart zij, dat Maria veel sprak over uitging met een bewoner van de Prins Hendrik kade. Wie die heer is, heeft zij echter niet kunnen te weten komen. Het schijnt vast te staan, dat de vermiste vrouwen dikwijls naar Hilversum een uitstapje maakten. Op de Prins Hendrikkade te Amsterdam is naar de „Arnst." meldt de hoed in beslag genomen, welken Sarab Juet op het bekend gemaakte portret draagt. Dit portret is in het begin van Juli te Arnhem gemaakt. Daar men 7 Juli haar spoor is bijster geraakt, moet zij tot op het laatst dezen hoed gedragen hebben. De Jong zal zich dus niet, als hem dit hoofddeksel vertoond wordt, op de gebruikelijke wijze van de zaak kunnen afmaken met te zeggen, dat zijne vrouw dezen hoed reeds lang had afgedankt en dat hij hem daarom verkocht had. Zoo langzamerhand is de justitie nu in het bezit gekomen van bijna al het goed door de beide vrouwen gedragen en dat stuksgewijze en op verschillende plaatsen door de Jong verkocht is. Maandag 28 Aug. kwam de Jong in de Reguliersbreestraat bij de familie X. om kamers te huren. Hij was alleen, praatte van zijne studies in Leiden enz. en vroeg, of mevrouw hem de kamers ook verhuren wilde als hij met zijne zuster ging samenwonen Daar de verhuurster hier geen trek in had en de Jong. bovendien geen al te gunstigen indruk maakte, sprong do zaak af. Dienzelfden avond ging do bewuste familie naar het theater „De Vereeniging" en kwam daar to zitten naast. de Jong en een dame, Marie Schmitz. Hij had zich met de dame door een rijtuig laten brengen en trok in het theater de aandacht door zijne onhebbelijkheid tegenover den kellner, als deze hem b. v. verkeerd bier bracht en door de ontzaglijke hoeveelheden, die hij met zijne dame van dat vocht gebruikte. Samen zullen ze ongeveer een 20 glazen genuttigd hebben. De Jong sprak Engelscli of' Fransch met zijne gezellin, die evenals hij een zeerordinairen indruk maakte, al had ze ook grooto juweelen knoppen in de ooren. Hij hield zich voorts onledig met op zijn program aan te teekenen, „good", „very good" enz. al naarmate het optreden der zangers en zangei essen hem beviel De officier van justitie te Arnhem brengt ter algemeens kennis, dat thans vaststaat dat de Engelsclio vrouw van II. de Jong Vrijdag 7 Juli verdwenen is Dien ochtend zijn zij te zamen uit hun hotel te Arnhom vertrokken, zeggende dien dag een toertje per spoor te zullen gaan maken. In den namiddag van dien dag omstreeks 5 a 6 uur is hij alleen i hei hotel teruggekeerd, heeft de koffei'b gepakt en is daarmede vertrokken. Een ieder, dio dus genoemde personen, wier portretten ruim verspreid en bij de justitie disponibel zijn, dien dag ergens in de buurt van Arnhem of omliggende plaatsen mocht gezien hebben, wordt verzocht daarvan mededeeling te doen. Voor het geval dat de vrouw dien dag vermoord mocht zijn, wordt oen piijs van f25 uitgeloofd voor het aanwijzen van het lijk. Als een staaltje van de onveilig heid, die te Amsterdam heerscht, deelt men het volgende mede: Door een der boterhandelaren te Meppel was vóór 8 dagen een partijtje boter naar Amsterdam gezonden, die aldaar op twee karren in entvagst werd genomen. Bij het oprijd n van het nabij de aanlegplaats gelegen viaduct, bleef eene kar een oogenblik onbeheerd staan om ook de tweede tegen de hoogte op te brengen, doch terug komende was de kar met de elf zestiende vaten boter, die zich daarop bevonden, spoorloos verdwenen, zonder dat het der politie tot nu toe mocht gelukken ze op te sporen. Een treurig ongeval heeft Zaterdag te opier (gem. Beilen) plaats gehad. De vrouw van. d< n landbouwer Albert Harens wilde, om bij het courantlezen beter te kunnen zien, de petroleumlamp, die door middel van een katrol aan den zolder hing, wat naar beneden halen.Ongeluk kiger wijze brak het touw en viel de pasgevulde lamp de vrouw in den schoot. De petroleum vloeide haar in de kleeren en in een oogenblik stond de ongelukkige hulpelooze vrouw in volle vlam. Eerst na geruimen tijd en toen zij de woning verlaten had, gelukte het aan ter hulp geschoten buren het vuur door zand en melk te blusschen en de vrouw uit haar be narden toestand te verlossen. Toen bleek het echter, dat haar lichaam overdekt was met brandwonden. Men heeft daarop onmiddelijk geneeskundige hulp ingeroe pen, doch haar toestand is zeer zorgwek kend. werd Vrijdag voor de rechtbank te Am sterdam behandeld. De aanklacht van Van 't L. was beleediging, door de uit drukkingen in de bekende brochure, als gewetenlooze weezenbeul, dief, leugenaar, schurk, huichelaar, menschen bedrieger en dergelijke meer. V. D. erkent de woorden te hebben gebezigd, niet met het doel om te beleedi- gen, maar om de feiten bekend te maken en in het licht te stellen, niet wetende, dat dit strafbaar was. De O. v, J. achte het feit bewezen en eisehte eene boete van f250. Do heer Mr. Korthals, advocaat van Van 't L., ging het gebeurde na en schetste den moeielijken arbeid van Van 't L. Hij herinnerde aan den brief van Van outen, waarbij deze f293.schade vergoeding vroeg of anders dreigde de brochure uit te geven. Hij las een brief voor van V. D. aan Van 't L. van zeer vriendschappelijken inhoud en wees er op, dat deze in strijd was met de brochure. Van 't L. zeide, hij is minder belee- digd, dan in het gemoed getroffen. Als mensch vergeeft hij V. D. en hij wil als V. D. tot inkeer komt, alles met den mantel der liefde bedekken. Hij eischt dan ook slechts fl schadevergoeding. Mr. Simons adv. van V. D. wijst er op, dat al wordt V.D. veroordeeld, geen enkele beschuldiging der brochure is wêer- legd. Pleiter ontzegt der tegenpartij daarom het recht om eene beschuldiging der brochure als gelogen te qualificeeren, dat kan en mag hier niet geschieden. Uit den brief van V. D. aan V. 't L. blijkt, dat zij toen goede vrienden waren en later vijanden zijn geworden, wat veroorzaakt werd door V. 't L. door de behandeling der kinderen van V. D., die zelfs hun vader niet mochten bezoeken, toen deze zoo goed als op sterven lag. Bovendien qualificeerde V. D. niet alleen maar ook Van 't L deed dit, door in „Het Oosten" te spreken over eene „Sa menrotting van de hel" laaghartigen geest enz. Niet veeleischend. - In een der Duitsche bladen komt de volgende advertentie voor „Een koopman, twee on dertig jaar oud, wenscht met een dame in kennis te komen, om daarna, onder wederzijdsoh goedvinden, eon huwelijk aan te gaan. Op leeftijd) schoonheid, godsdienst, karakter, nationaliteit of fortuin zal niet gelet worden. Brieven, enz." In Engeland is men gewend aan gerucht makende processen, waarin jonge dames klin. kenden balsem vragen voor hun hart, dat door een verbroken trouwbelofte is gewond. Nog zel den is het echter voorgekomen, dat een regee- rend vorst deswege voor den rechter word ge daagd, dat is thans het geval. De aanklaagster is een zekere miss Jenny Mighell, te Brington, een alleraardigst meisje; de beschuldigde is de sultan van Johore, een Indisch vorst, die reeds geruimen tijd verblijf houdt in Engeland. De verdediger des sultans beweerde, dat zijn cliënt als souverein hoerscher niet onderworpen was aan het Engelsehe recht de advocaat van de aanklaagster daarentegen hield staande, dat de sultan, die in Engeland ve.i blijf hield onder den plebejischen naam van Albart Vake, bovendien ook als Indisch vorst onderworpen was aan de rechtspraak van de keizerin van Indië. In October zal waarschijnlijk de uitspraak vallen. Te Rome werden dood gevonden een Amerikaansch ingenieur en zijn twee geliefden een Italiaansche en een Fransche, naast elkan der liggende. Zij hadden zich vergiftigd. Familiedag. -De nakomelingen van don Nederlander Pieter Smit, die in de 17e eeuw naar New-Jersey vertrok zoo bericht „Tindépendance" houden nu al sinds meer dan twee eeuwen ieder jaa.- een familie-bijeen komst. Dit jaar waren cp den familiedag 5647 personen bij elkaar. Do oudste was 96 jaar oud. Gisterennamiddag is door de politie te Rotterdam aangehouden en naar het bureau in de Witte de Withstraat gebracht een jongen, die zich door overklimming toegang had ver schaft tot eenen tuin aan den Westersingel. De aangehoudene kwam reeds meormalen in handen der politie en vertoefde ingevolge rechterlijk vonnis geruimen tijd in een verbeteringsgestioht. Diefstal is waarschijnlijk het doel van zijne komst in dien tuin geweest. Op den Sohiedamschendijk werd door de politie een man gearresteerd, die een persoon, door hem tegen de straat te werpen, hevig aan het hoofd verwondde, zoodat hij veel bloed ver loor. Beide personen hadden verschil gekregen over eene vrouw, in de Bleekersteeg woonachtig. Aan de verschillende bureau's van politie is wederom aangifte gedaan van de ontvreem ding van een 25-tal koperen bussen der water leiding ten nadoelo van bewoners van verschil lende wijken. Door de recherche is in een bierhuis aan de Fsyenoordstraat een manspersoon aangehou den, die zes weken gevangenisstraf moe't on dergaan, waartoe hij door de Arrondissements- Rechtbank te Alkmaar wegens oplichterij ver oordeeld was. Hij is naar de strafgevangenis alhier overgebracht. Een persoon die Zaterdagmiddag te Zut- fer, met eenen anderen veroordeelde van de ge vangenis bij het gerechtsgebouw naar de cellu laire gevangenis zou worden overgebracht, om zijne staaf te ondergaan, wist zijnen geleider te ontsnappen en do stad in te vluchten. Tot nog toe heeft men zijn spoor niet weten te ont dekken. Zestig mannen en vrouwen, aardappelen- rooiers bij landbouwers au het Beneden-Wes- terdiep, onder Vcendam, hebben hot werk ge staakt, vragende loonsverhooging. Hun is geen hooger loon toegestaan. Te Yenloo heeft een gast in het logement vun den heer IC. P. eene kast opengebroken en zich met eene aanzienlijke som uit do voeten gemaakt. Ylak nabij het station Arnhem liep Zon dagavond de sneltrein van 6.40 op een rangeer- trein. Drie personenwagens van den sneltrein vielen om. Do passagiers moestan er uit getrok ken worden, maai niemand had ernstig letsel. De trein, welke uit Emmerik kwam, was naar Utrecht op weg maar had nog geen groote vaart. Maandagochtend was de weg weder vrij. Alweder een romantische liefdesgeschiedenis in het romantische Beiersche Koningshuis. Prinses Augusta Maria Louise van Beieren, doehter van Prins Leopold Maximiliaan, een meisje van 19 jaar, is verloofd met een gewoon luitenant der lichte cavalerie. De familie was eerst zeer tegen die verloving en de jonge officier werd naar een afgelegen garnizoens plaats gezonden; maar het Prinsesje werd ziek van verdriet, toen haar luitenant weg was, en om zijn dochter niet te laten verkwijnen gaf Prins Leopold eindelijk zijn toestemming. Een grijsaard presenteerde zich Vrijdag aan het politiebureau in de rue-Jouvenet te Auteuil. Hij zeide in geen twee dagen iets gegeten te hebben en vroeg om een stuk brood. De agenten begaan met zijn lot, hadden bouillon voor hem, waarna de man geheel opgeknapt zijn weg vervolgde. Nauwelijks had hij 20 stappen gedaan, of hij zeeg van uitputting ineen. Do dienaren .der politie snelden te hulp en brach ten hem naar oen apotheek, waar men hem weder bijhielp, orn hem vervolgens naar het ziekenhuis over te brengen. Terwijl ;men wachtte op het rijtuig, fouilleerde een der agenten hem, met het doel om papieren te vinden waaruit zijn identiteit blijken kon, doch hoe verbaasd keek men toen de man een oude portefeuille vond met zes biljetten van 100 franos en vijf obligaties tèn laste der gemeente. De grijsaard werd naar het ziekenhuis overgebraoht, doch zal vermoedelijk zijn verpleging nu wel zelf moeten betalen. Door eenen handelaar in thee in de Beurs- steeg te Rotterdam is bij de politie aangifte gedaan, dat een bediende, als reiziger in zijnen dienst, zich aan verduistering van versohillende geldsommen schuldig heeft gemaakt. De bediende heeft zich uit de voeten gemaakt. Woensdagavond sloeg de bliksem in een in aanbouw zijnd pand aan het Kralingsche Veer, Blijkbaar nam hij zijnen weg door sen opendstaand kelderraampje. Muren, schoorsteenmantels enz. werden beschadigd en in eenen hoop krullen ontstond brand. De tram die om 12.54 uit Oosterbeek naar Arnhem vertrekt, reed gisteren op den hoek van den Oosterbeekschen en den Sohelmschenweg eene kar met hit aan. Een op den kar zittende man, een grijsaard vun 80 jaar, Te Winkel geheeten, werd gedood, evenals het paard. De andere voerman werd gewond naar dr. Rensen te Arnhem vervoerd. Melissant 's morgens 9 ure. Herkingen O1/-, Sommelsdijk 9x/2 Middelharnis 93/4 Stad aan 't Haringvliet 10 Den Bommel 101/4„ Ouddorp 10V2» Goedereede 103/4 Stellendam 11 Ooltgensplaat 11J/4 Oude Tonge 11V2 Nieuwe Tonge ll3/i» Dirksland 12 Volgens achterstaande advertentie zal de Vereeniging Landbouw-onderwijs te Middelharnis hare cursus op 16 October openen. (Zie verder advertentie.) Zoo hier en daar is men begonnen met het delven der suikerpeen, ja reeds zijn eenige geladen schepen vertrokken. lotelingen op 24 Oct. a.s. zijn twee vrij stellingen, een als broederdienst en een als wettige eenige zoon. De kwaliteit en kwantiteit overtreffen verre de verwachting. Met de suikerpeen is een begin ge maakt. Voorzitter: de heer J. van Schouwen Burgemeester. Na opening der vergadering door den voorzitter worden de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ie. Na mededeeling en lezing van de ingekomen stukken wordt door den voor zitter aan de orde gesteld de nadere tijdregeling voor de kermis alhier. Was in de vorige vergadering besloten die kermis veertien dagen te schorsen en alzoo te doen aanvangen op 5 October as., thans werd erkend dat het vooral met de plaatsruimte op de kaai voor het neerleggen van suikerpeen wenschelijk zou zijn de kermis acht dagen vroeger te doen plaats hebben. Met zes stemmen werd daarop besloten de kermis te doen aanvangen op Donder dag den 28 September as. op de voor waarde dat geene nieuwe gevallen van cholera in deze of naburige gemeente voorkomen. 2e. Wordt met algeineene stemmen vastgesteld de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1894. 3e. Wordt met algemeene stemmen besloten een der bovenlokale 1 van het Burger-Weeshuis thans in gebruik voor de Gemeente-Secretarie gratis af te staan tot het geven van Landbouw Onderwijs. 4e. Wordt met algemeene stemmen besloten om de bodekamer in het raad huis tegen vergoeding en huur ai te staan aan den Gemeenteontvanger. Na nog eenige mededeelingen van huishoudelijken aard en niemand meer het woord verlangende, sluit de voor zitter de vergadering. Herkingen. De fairbatik, hoewel reeds eenigen tijd voor verschillende zaken gewerkt, is voor de suikerpeen heden in gebruik. Zoowel weegbrug als weger schijnen aan de gestelde eischen ten volle te beantwoordendoor alle boeren op 2 na wordt er dan ook gebruik van gemaakt, terwijl het niet gebruiken dier twee in meer persoonlijke aangelegenheden moet gezooht worden. Sommelsdijk, 14 -- 21 September. Geboren: Cornelis, z. van Jaoob Appel en Maria Grootenboer; Wouter, z. van Hendrik Oosterling en jMartijntje Hartensveld; Jaoob z. van Lieven Schol en Adriana De Korte. Overleden Willemijnfje Van der Veer, 80j. 4 m wed. van Adrianus Van der Sluijs; Jan netje Looij, 76 j. 2 m., wed. van Balten Doorn hein. Middelharnis, 14 20 Sept. Geboren: Johanna, d. van W. C. Van Zet ten en K. Van dor Weide. Ondertrouwd Arie Van der Stolt, 48 j. en Johanna Gideon, 45 j.; Ario Van Assen, 26 j. en Lena Hartman, 27 j. Gehuwd: Arend Groen, 22 j. en Klaasje De Groot, 23 j. Overleden: Dirk De Korte, 31 j. echtg. Dina Springvl ed. Stad aan 't Haringvliet, 12 17 Sept. Geboren: Willemina, d. van Dirk [Hogerwerf en Elizabeth Koningswoud; Huibreoht, z. van Laurens Huijzer en Jacoba Trommel. Den Hommel, 20 September. Geboren: Kommertje, d. van E. Berkhof en N. Do Gast; Kaatje, d. van W. Van Maastricht en C. Bakker. Overleden: Johannis Van Delft, 53 j., man van L. Van den Nieuwepdijk; Cornelis Van Tilburg, jra. 3 w., z. van A. Van Tilburg en A. Vervloet. Ooltgensplaat 30 Augustus 20 Sept. Geboren: Johannis, z. van Jacob Korteweg en Leentje Jacoba Van Gurp; Lambrecht, z. van Jacob Buskop en Maartje Kaslander; Jan- netje, d. van Leendert Van den Berg en Janna Raap. Gehuwd: Jan fan Oostende, jm. 24 j. met Bartha Maria Berghout, jd. 23 j. Arie Van Rossum, jra. 24 j. met Johanna Cornelia Don kersloot, jd. 24 j. OverledenLouis Donkersloot, jm. 2 ra. Arij Cornelis Bruggeman, jm. 2 m.Jacobus Crezee, jm. 5 m.; Adrianus Huijsmans, jm. 32 j. Oude Tonge, 20 September.' Geboren: Cornelia, d. van Johannis Osse- weijer en Adriaantje BuscopDimphena, d. van 4

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 2