Tweede blad. Vrijdag 15 September 1893. Achtste Jaargang. No. 410, :oïït) iphijf Antirevolutionair mm 191 II1M®IMKI9 Orgaan Uil i! V lELEN IN HOC SIGN O VINCES T.BO EK HOVEN, FEUILLETON. DE YERSTOOTENEN Jodenvervolging in Rusland. ■V r L. 0RTT. arde merken lelgië. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderiy'ke nummers 5 Cent. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Alle stukken voor de Redaetie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan dcis 115gever. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gedachten. Lessen en Wenken. Gemengd Nieuws. Hl Ui 11 IJ: r m T^'r.k en Gullere mIj en Hellevoetslu uur (3,10). levoetsluis [lim 4,30 uur (4,10. delharnis |im. 5,15 uur (4, illeudnm uur, ,"2 (ting met d< boo Lsluis naar Rotter- jilam en 6,12 uur jzijn tussclien is) Iters taat oinifi, terdam, voorm. 5 uur, ito nl um fterdam, llendam, amsche tijd iedere maand en lBNIS. ag rm. 5.uur |dag rm. 6. Tm. 6,30 tig nm. 2, uur gen nm. 3, aatste Donderdag üHIItfi. larnis. lag 19 Oct. asiiympli. -en 1 April. Jrdam. ^m 2,30 en 6, otterdam. 10 en. 5,40 uur. trielle |45 en 6 uur öToetsluis. en 6,uur. |enst worden dej diensten des Zo n Rijks Veerboot- ETSLUIS. .RDINGEN naar liggende plaatsen igen III." Iiouden. ÉN: |nen. Locale tijd. |6.12 uur. 12.01 7.16 Itation. JIS Locale tijd. 8.35 uur. 3.45 9.10 <r 10 min. na liet na het Tertrek uit MES ïhage, Amsterdam Holland zijn bij hr. Voor Militairen sul geldig. billijk mogelijk ■ntenH. P. t. d ILD, Nieuweslui8; 'irectie te Vlaar- E DIRECTEUR. ïtbijt ooit ont liet krachtig levolen voor ikken en ■er warren met ïhe of Schot- trten lig de proef! de bekende 5N gesorteerd worden reeds Si ,Sommelsdyk. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. UITGEVER: SOMMESjSJUJH. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. De kunst kan het rijk Gods dienen en als zij zich daaraan wijdt en het toegang tot de harten verschaft, dan is zij eene soort van populaire prediking. Echter kan zij zich aan het rijk der duisternis dienstbaar maken, en wat den satan den menschen te zeggen heeft in zoete woordekens, schoone klanken en gestalten in het hart leggen. Een schrijver kan ten leste niets an ders geven dan zichzelf. Wil hij iets voortreffelijks geven, zoo moet het zijne eerste zorge zijn, voortreffelijk te worden. Men zegt„Waar veel licht is, daar is veel schaduw." Men kan het ook omkeeren en zeggen Waar veel schaduw is, daar is veel licht. Want Gods licht schijnt toch slechts in de duisternis. FJ Het is merkwaardig en wonderbaar, hoe zeer God hen iu bescherming neemt, die in moeilijke omstandigheden, om des gewetens wil, iets doen, dat hun de grootste schade dreigt te veroorzaken. Niet alleen brengt het hun geen nadeel, maar bezorgt hun zelfs tijdelijk voordeel. Er is een spreeKWOord dat zegt„Wat men in de jeugd wenscht, heeft men in den ouderdom in overvloed." Men moet er echter bijvoegen, dat men het slechts dan verkrijgt, wanneer men opgehouden heeft het te wenschen. Groote genade Gods, ons de schoonste goederen eerst dan te geven, wanneer zij ons niet meer kunnen schaden. 11.) OF DE HOOFDSTUK IV. IN SIBERIË. Toch kon hij moeielijk zijne ooren sluiten, wanneer Alexandrowitsch tot de andere mijnwerkers sprak over de liefde van Jezus, en vol vuur vertelde, hoe Gods Zoon zijue heerlijkheid verlaten had, en arm geworden was om ons rijk te maken; hoe Hij goeddoende het land was doorgegaan en slechts hoon en be spotting, smaad en verguizing onder vonden had, om zich eindelijk aan het schandelijk vloekhout te laten nagelen en zijn bloed te storten tot vergeving der zonden. Wel rezen dan hoon en ver ontwaardiging bij hem op, maar in het diepst zijner ziel werd hij getroffenen de vraag rees bij hem op: „Zou het mo gelijk kunnen zijn, dat Jezus van Na zareth onschuldig was? Indien hij eens, zooal niet de Zoon van God, dan toch de prins uit het huis van David, de be loofde Messias geweest ware?" Hij dacht hierbij aan zijn eigen onrechtvaar dige veroordeeling en aan zijn heftige verontwaardiging jegens allen, die, zonder afdoende bewijzen, hem schuldig hadden verklaard; en hoe had hijzelf gedaan ten opzichte van Jezus van Nazareth? Had hij Hem niet gesmaad en veracht als een bedrieger en verleider, alleen om dat de groote menigte zijns volks hem daarvoor hield Was dit echter bewezen Had hij ooit de moeite genomen er naar te onderzoeken? Deze en dergelijke over leggingen hielden hem meermalen bezig, Geen kostelijker goed voor den Chris ten dan de vrijheid, welke hij dan slecht bewaart, wanneer hjj allen van Christus, en van hen aan wie de Heer hen on derworpen heeft, afhankelijk is. Geloof zonder liefde heeft, brandstapels opgericht. Toen heeft men eene menschen- liefde zonder geloof gepredikt en deze heeft tijdens de Fransche revolutie stroo men van menschenbloed vergoten. Wat bewaart voor zulke gruwelen Men moet het kenmerk dos geloofs daarin zoeken, dat het door liefde werkzaam zij, en het kenmerk der liefde daarin, dat zij de vrucht is van het geloof. Het ontsterfelijkheidsgeloof is een in stinct der menschenziel. Het is evenmin in den inensch een leugen, als iu den trekvogel, als hij voor gevoel heeft van een ander land en een andere lucht. Onsterfelijkheid is eene van de grootste gedachten, die in sterfelijke hersens en een sterfelijk hart zich kun nen bewegen. Familie om zich heen te hebben kan een zegen zijn. Maar zeker is 'teen zegen familie in den hemel te hebben. Dat we naar onder m >eten, is somber maar dat we naar boven kunnen, is heerlijk. Men zegt wel eens: de tijd zal 't leer en. Zeker! maar wat de tijd niet leert, zal de eeuwigheid leeren. en langzamerhand begon er een verlangen in hem te ontstaan naar het bezit van de boeken de3 Ouden Verbonds. Het Nieuwe Testament van Alexandrowitsch kon hem niet baten, want slechts de woorden van Jehovah, den God van Abi aham, Izak en Jakob, hadden waarde voor hemde boeken van Mozes en de profeten, die zouden hem licht en ze kerheid kunnen gevendoch hoe die te verkrijgen Omstreeks dezen tijd kwam er een gunstige verandering in zijn lot. Hij werd van zijne boeien ontslagen, daar hij zich gedurende twee jaren goed gedragen had, en tevens werd hem het uitzicht gegeven weldra de mijnen te mogen verlaten, om het land te gaan bebouwen en dan lang zamerhand in 't bezit van een eigen hoeve te geraken. In dit voorrecht deelde ook Alexandrowitsch. Den laatste stond echter nog iets anders te wachten. Op zekeren dag kreeg hij bevel zich in een mand naar boven te begeven. Hij ontstelde: want het was meermalen gebeurd, dat een banneling voor enkele oogenblikken de vrije lueht kreeg in te ademen, om daarna doodgeschoten te worden. Wat kan hiertoe aanleiding gegeven hebben Hij was zich van geen schuld bewust. Nog even wendde bij zich tot Nathan, vatte hem bij de hand, keek hem ernstig, maar met een blik vol liefde en medelijden aan, en sprak: „Mijn arme vriend, ge loof in den Heere Jezus Christus en gij zult zalig zijn." Toen keerde hij zich haastig om en stapte in de mand. Zijne kalmte was teruggekeerd. „Hetzij wij leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heeren." Deze woorden weerklonken in zijne ziel, en blijmoedig kon hij zich overgeven aan den wil van zijnen hemelschen Vader. Verbeeld u echter zijne verbazing en Volgens de laatste volkstelling, die in 1889 plaats had en welker resultaten eerst nu bekend zijn gemaakt, telt Spaiije 17 millioen inwoners. Daaronder bevin den zich 39.000 onderwijzers en 72.000 onderwijzeressen. Ongeveer 12 millioen Spanjaarden zijn Analphabetenslechts 3.318.000 mannen en 1.687.000 vrouwen konden lezen en schrijven. Een gestoorde bruiloft. Toen dezer dagen een werkman te Parijs zijn bruid van Belleville ging balen om baar naar het stadhuis te ge leiden vond hij haar niet thuis. Zij was een oogenblik te voren gevangen geno men, omdat zij zich den uiizet van een andere bruid, waarvoor haar de zorg was opgedragen, had toegeëigend, 't Bleek toen den bruidegom meteen dat zijn bruid een oude bekende van de jus titie was. Een kleine jongen, die te Rotterdam in de Raamstraat in een pot met kokend water viel, is in het ziekenhuis bezweken. Ouder Barendrecht is een paard in een weide door een zwerm horzels aan gevallen en zoodanig gestoken, dat het is gestorven. Een werkman viel daar in de Lau riergracht. Een half uur later werd zijn lijk opgehaald. Te Rotterdam is in de Maas een bootwerker verdronken, nalatende een g oo gezin. De ongelukkige was tusschen den lichter en het schip gevallen. Uit Veendam seint men: hetaar- dappelrooieu is hedenmorgen aangevan gen doch vele arbeiders worden door socialisten gedwongen het werk te staken, op grond, dat het loon te laag is. verrassing, toen hem werd aangezegd, dat hij vrij wasEv waren bewijzen van zijn onschuld gevonden; een koerier had daarvan bericht gebracht, met de toe zegging er bij, dat bij in al zijne rechten hersteld en weder tot den adelstand ver heven was, waarvan men hem bij zijne verbanning vervallen had verklaard. Een oogenblik stond hij sprakeloostoen viel hij op de knieën, en dankte den Heere zijnen God, roet luider stem voor zijne bevrijding. Al de omstanders waren diep geroerd en overlaadden hem met gelukwenschen. Onze vriend ging evenwel nog niet dadelijk aanstalten maken totdenlerug- keer naar zijn vaderland. Vooreerstom- dat de winter reeds begonnen en het reizen in die streken dan ver van aan genaam, ja zelfs gevaarlijk is, maar ook omdat de toestand der arme bannelingen hem zeer ter harte ging, en hij reeds lang den wensch gekoesterd had, hen bekend te maken met de blijde boodschap des heils, en hunne kinderen, die van alle onderwijs verstoken waren, lezen te leeren. Hij besloot dus het beheer zijner goederen voor eenigen tijd op te dragen aan zijn neef, die te Karan woonde, en zelf een woning te huren in Tobolsk, waar hij terstond met zijn arbeid onder oud en jong een aanvang wilde maken. Weldra had hij een aantal leerlingen om zich verzameld, die gretig luisterden naar het onderwijs van „den vriendelijken heer," zooals hij weldra algemeen ge noemd werd. Als een echt discipel van zijn grooten Meester, die het land door ging goed doende, nam Alexandrowitsch elke gelegenheid te baat om het lijden van anderen te verzachten. Nadat hij 's morgens zijn school gehouden had, be gaf hij zich des middags op weg, hoe fel de kou, hoe ijzig de wind ook zijn mocht, Een tweejarig kind is te Vriezen veen in een kuip met zeepwater geraakt en daarin omgekomen. Vrijdag zouden de lessen op eene der openbare scholen te 's Ilertogenbosch weer eenen aanvang nemen. Om negen uur waren de onderwijzeressen en de oude en nienwe leerlingen present, maar allen werden weggezonden, omdat de banken geverfd, en nog niet droog waren Uit den goed n ouden tijd. In oen Duitsch blad wordt een en ander ver meld uit een oud dagboek van een schoolmeester, die alle door hem in zijn schoolmeesterschap (gedurende 51 jaar en 7 maanden) uitgedeelde straffen op- geteekend had. De optelling leverde het volgende Stokslagen 1572. Slagen met de roede 124010. Slagen op de toppen der vingers, klinkende klappen in de hand en knip pen met de vingers 20989. Slagen met den rug van de hand 176716. Klappen op de wang 10235. Oorvijgen 790. Draaien om den kop 1116800. Aandachtsopwekkingen met bijbel, gezangboek of catechismus 22763 777 maal moesten de jongens op erwten knielen; 613 jongens moesten op een driekantig stuk hout boete doen; 5001 het ezelsbort dragen; 1707 de roede om hoog houden. Aldus bedroeg het totaal der uitge deelde straffen, behalve die, welke hij vergeten had op te teekenen, 1.481.973. Verval! Een verslaggever van de Freis. Zeit. heeft van goed ingelichte zijde vernomen, dit de Berlijnsche adel van plan is in het Circus voor genoodig- den een weldadigheidsvoorstelling te ge ven, waarbij „een bekende vorst eenige in vrijheid gedresseerde paarden zal voorstellen, een prins van den bloede als August de Domme zal optreden en twee over sneeuw en ijs, naar de ver uit el kander liggende hutten, om aan de een zame bewoners de boodschap des vredes, de blijde tijding van Gods genade te brengen en hun den Heiland van zonda ren voor te stellen, die gekomen is om „aan de armen het evangelie te verkon digen en te genezen de gebrotoneu van hart." Zoo ging de winter voorbij. De onaf zienbare steppe herkreeg langzamerhand haar groen-bruine kleur, en groote be drijvigheid begon overal te kcerschen, want iedereen moest zich den korten zomertijd ten nutte maken. Op zekeren dag begaf Alexandrowitsch zich op weg naar een der verst afgelegen woningen, waar hij een zieke wilde bezoeken. Reeds had hij eenige uren voortgeloopen. Het stoffige, kronkelende pad voerde hem tus- schen groenende akkers en golvende korenvelden, nu en dan langs een boerderij of schuur, maar geen enkele boom of struik was er te ontdekken, onder welks schaduw hij eens uitrusten konen hij wilde thans niet aan een der huisjes aankloppen, want hij vermoedde, dat de bewoners, afgemat door den zwaren veldarbeid, een middagslaapje deden, waaruit bij hen ongaarne deed opschrik ken. Zoo zette hij zijn wandeling voort, verlangend uitziende naar het einde van den tocht. Daar zag hij opeens een man naar buiten treden uit een klein huisje, dat langen tijd onbewoond was geweest. Haastig stapte hij voort om den nieuwen bewoner aan te spreken, die wellicht niet ongenegen zou zijn nog een oogen blik in zijn woning te vertoeven, om den vermoeiden wandelaar gelegenheid tot rusten te geven, waarvan deze meteen gebruik hoopte te maken, om hem uit naam van zijn Meester de uitnoodiging over te brengen„Komt tot Mij, allen graven als springers zullen debuteeren." Enkele gravinnen zullen staande op ge zadelde en ongezadelde paarden rijden, door hoepels en over koorden springen. Eene heldin. De heldenmoed van een Weenor jonge dame heeft 6 personen, die in liaar gezelschap eon boottocht maakten op het Wolfgangmeer, van een wissen dood gered. Midden op het meer gekomen, bemerkten de opvarenden tot hun schrik, dat de boot zich langzamer hand met water vulde. De schipper verklaarde dat allen verloren waren, wanneer de boot niet ontlast werd. Snel besloten sprong de moedige jonge dame in het water en zwom twee uren lang naast de boot voort. De open wand, waardoor het water binnendrong was nu boven dp, opperv'akte, zoodat het gevaar geweken was. De overige personen kon den geen van allen zwemmen en waren dus reddeloos verloren geweest, had niet het jonge r eisje hen op zoo zelfopofferende wijze het leven gered. - Nadere berichten omtrent den brand aan boord van het Spaansche stoomschip Don Juan, waarbij meer dan 200 levens verloren gingen, melden, dat het schip met 225 Chineesche passagiers op de hoogte van Manilla was, toen een lading kerosine vlam vatte. De vlammen breid den zich bijzonder snel uit en omvatten weldra het middengedeelte van het schip. Twee booten werden door het vuur ver nield in de overige ontkwamen 26 man van het scheepsvolk en 30 reizigers. De overigen verzamelden zich op het voor- en op het achterschip. Een stoomboot, die juist in de nabijheid was zette 4 booten uit en redde 93 Cliineezen. Vele passagiers sprongen in zee, waarin zij een gemakkelijke prooi der haaien wer den, die in groote getale het schip om ringden. Men gelooft dat in het geheol 220 man bij de ramp het leven verloren. die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven." Naderbij gekomen, scheen het hem toe, als had hij den man reeds meer gezienen ja „"VVaiscovitz!" riep hij uit op een toon van groote verrassing; „gij hier! Hoe gaat het u?" Nathan, want hij was het, bleef staan en zag den spreker aan. Voor een oogen blik verloor zijn gelaat de sombere, peinzende uitdrukking; zijn oogen schit terden, het was duidelijk, dat de ontmoe ting hem genoegen deed. Reeds had hij vernomen, dat Alexan drowitsch vrij verklaard en in het oord der verbanning nochtans gebleven was; en meermalen was de wensch bij hem opgekomen, zijn vroegeren lolgenoot te zien en te spreken. Diens laatste woorden waren als een scherpe pijl in de ziel gedrongen, en tevergeefs had hij getracht er zich van te ontdoen. „Zalig worden door Jezus van Nazareth! Onzinnig denkbeeld zoo sprak hij telkens weer bij zichzelven„mogelijk kan het wezen, dat hij onschuldig veroordeeld is geworden, maar de zaligheid te verkrijgen door dien Jezus! Toch maakte een heimelijke angst zich van hem meester, en bliksemsnel vloog de gedachten hem door de ziel: „Als dit eens bet antwoord ware door God mij toegezonden op mijn gebed, om mij te doen weten, hoe ik zou kunnen ontkomen aan dat vreeseiijk lot van „op te staan tot versmaadkeden en eeuwige afgrijzing?" Even snel echter verwierp hij die gedachte, of liever trachtte dit te doen maar toch wenschte hij van nu af vuriger dan ooit de boeken van Mozes en de profeten te bezitten, on gelegenheid te hebben die nauwkeurig te onderzoeken. (Wordt vervolgd.) tf I h T

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 5