UIT DEN RAAD VAN IERSEKE. In de te Ierseke gehouden raads vergadering, onder voorzitterschap van den burgemeester den heer Verboon, werd deze na de afhan deling der agenda door een der raadsleden geïnterpelleerd omtrent zijn handelwijze tegenover den ge meente-veldwachter Bles. Toen er namelijk drie weken ge leden brand was op het dorp, had deze veldwachter het klokgelui niet gehoord, zoodat hij niet bij den brand gesurveilleerd had. Hij had zich een voudig verslapen. Om deze reden was Bles, naar het gerucht luidde, tot ontslag voorgedragen. De voorzitter weigerde eerst in lichtingen te geven, doch later be vestigde hij het gerucht. De Raad sprak in eene motie als zijn gevoe len uit dat zulk eene 3traf, voor zulk eene geringe tekortkoming, hoogst onbillijk was Er was eene andere grief. In de vorige vergadering was een voorstel van B. en W. tot wijziging der po- litie-verordening, o. a. door den heer Cupéry bestreden. Het werd met groote meerderheid verworpen. Volgens getuigenis van de beide veldwachters had de burgemeester hun den volgenden dag opgedragen voortaan streng te letten op de kin deren van den heer Cupéry en over het minste vergrijp proces-verbaal op te maken. Toen een der veld wachters de opmerking maakte, dat dit niet baten zou, omdat die kin deren nog geen tien jaar waren, had de burgemeester gelegd: „dan zijn ze al vast bekend bij de justi tie en als ze dan 10 jaar zijn, zijn ze rijp voor de doos." De heer Cupéry sprak zijne ver ontwaardiging over zulk eene han delwijze uit, en eindigde met de woorden: „Gij zijt uwe plaats niet waardig!" De Raad sloot zich daar bij aan met een motie van af keuring niettegenstaande de voorzit ter ontkende, wat de heer Cupéry hem had ten laste gelegd Bij een hevigen brand te Lon den, 's morgens vroeg uitgebroken in een oliemagazijn aan Fulham Ralace Road, is de heer des huizes, George Wale, met vier zijner kinderen, om het leven gekomen. Men zag hem met de kinderen die hij wilde redden, voor een venster op de tweede verdieping komen, maar door den rook verstikt naar binnen vallen en het bleek niet mogelijk, hem en de kinderen nog tijdig te hulp te komen. Zijn vrouw en de twee andere kinderen, die van een balkon op straat sprongen, werden daarbij ern stig gewond. De „Commercial Advertiser" in New-York vermeldt een brutale diefstal van juweelen aan boord van de Cunardliner Dompania. Volgens dit orgaan werd voor de aankomst in New-York van het stoom schip door eene rijke weduwe uit Bos ton, mrs Fiske, aan den administrateur medegedeeld, dat een zak, bevattende diamanten, ter waarde van 4000 dollars en een credietbrief tot een bedrag van 100,000 dollars uit haar hut waren gestolen. Alle pogingen door de officieren aan boord aange wend om den brief te ontdekken, ble ven zonder ge vol De zaak werd bij de aankomst in handen der politie gesteM, die, hoewel bijgestaan door de douanen, al even weinig succes had. De plaat selijke rechercheurs, die de zaak sedert in handen hebben, zijn er tot heden toe evenmin in geslaagd om een spoor tot ontdekking van den dief te vinden. Mrs. Fiske verklaart, dat zij haar hut ongesloten had ge laten. Een troepje socialisten uit den Haag ondernam Zondag een tochtje naar Loos duinen. In de duinen werd halt gehouden en eenigen hunner maakten van de ge legenheid gebruik om een bad in de zee te nemen. Een jongmensch van 17 jaar, smidsgezel, had het ongeluk door den stroom te worden meegesleept en te verdrinken, ondanks de pogingen van verscheidene vrienden om hem te red den. Een noodlottige luchtvaart. Za terdagmiddag zou te Utrecht de ballon „Koningin "Wilhelmina", kapitein Leon Mary, te één uur in Tivoli opsteigen, doch de vulling ondervond vertraging, zoodat men eerst te zes uur daarmede gereed was. Op bevel „los!" bleet de ballon onbeweeglijk, en eerst na het uitwerpen van ballast ging hij oen wei nig in de hoogte. Even Tivoli uit zijnde, zakte hij reeds en kwam in de Weistraat tegen een schoorsteen, tengevolge waarvan de pas sagier Dolmans, een heereboer uit Maar tensdijk, uit de mand stortte, op een dak terecht kwam en vervolgens op de straat viel, vanwaar hij opgenomen en naar den stal van den heer Sparenberg in de Nachtegaalstraat gebracht werd, waar de doctoren Winkler (benoemd profes sor) en Quldenarm hem de eerste hulp verleenden, doch het hopelooze inziende, hem naar het Diaeonessenhuis lieten brengen, waar hij te 8 uur ongeveer onder de behandeling is doodgebleven. Na het verlies van den passagier zette de ballon de luchtreis voort in de richting van Amersfoort. Blijkbaar had hij niet genoeg draagvermogen voor den aanvankelijk ingenomen last, wijl eerst na de noodlottige ontlasting de opstijging geregeld ging. Nader deelt men nog medeLéon Mary, die Zaterdag te Utrecht opsteeg, is met zijn ballon te 61/k uur nabij het station Zeist-Driebergen nedergedaald. Hij verzekert dat de ballon niet tegen eea schoorsteen aangekomen is en ver onderstelt daarom, dat zijn ongelukkige tochtgenoot uit den ballon gesprongen zal zijn, wat hij echter niet gezien heeft, daar hij het anders belet zou hebben. Bij den barbier Bronkhorst te Arn hem trad dezer dagen binnen een eerzaam boertje uit Westervoort. Terwijl het blinkende zeepsehuim hem de kaken bleekt en hij wachtende is dat het vlij mend mes des meesters ook zijn kin en wangen zal zuiveren van het stoppelig baardhaar, ziet hij hoe een pas gereinigd heer opstaat, een daalder in zilver op de tafel deponeert en heengaat. De barbier steekt het geld op en nadert de landman. „Een daalderzucht de arme en luistert ternauwernood naar het zoetvleiend „Mooi weertje van daag", dat de barbier Bronk horst hem toevoegt. „Een daalder," denkt hij weer, „dat's duur," want hij weet niet, dat de pas geschorene een abonne mentskaart heeft betaald. Het laatste haartje is weggeschraapt. De landman springt op, droogt zich het gelaat ten halve, grijpt zijn pet, werpt een gulden op tafel en snelt de deur uit alsof hij Mercurius' vleugels aan de voeten had. Verbazing in den seheerderswinkel. Bronkhorst bedenkt#zich niet lang. Hij rent den vluchteling na, met gewiekten tred. „Sta, manneke, sta!" Maar het manneke wou d'r niet stilstaanhij had van z'n leven geen kwaad gedaan. „Neen", brult hij, „neen, ik betaal niet meer, afzetter." De barbier keert terug in stomme verslagenheid. Een oogenblik later ver schijnt de dorpeling opnieuw in den winkel, in gezelschap van een geheimden dienaar der gerechtigheid. Oplossingteruggave van de 90 cent, waarmede Bronkhorst den boer had na- geloopen. In de rue du Temple 145 te Parijs is Vrijdagmorgen een vreeselijke moord gepleegd. Om 10 uur 's morgens klonken ver scheidene revolverschoten in het huis en schenen te komen uit het atelier van zekeren van Rossem. Op dat oogenblik stoof mevrouw van Rossum doodsbleek en met woest rol lende oogen naar buiten en deelde de toegeschoten buren onsamenhangend me de, wat er gebeurd was. „Een van onze welklieden vervolgde mij met zijn aanzoeken.... daar straks beleedigde hij me heel erg.... ik nameen revolver en schoot op hem.... Hij is daar, ga naar binnen...." Toen ze binnengingen vonden ze den werkman Louis Boucharden badende in zijn bloed. Hij is 29 jaar oud en sedert anderhalf jaar in dienst van van Rossem. Hij werd naar het hospitaal St. Louis vervoerd. De commissaris van politie M. Trobert heeft de daderes ondervraagd en ter zijner beschikking gehouden. Mevrouw van Rossem is 38 jaar oud. Vrijdagochtend waren te Aarden burg twee jonge kinderen door de ouders in de woning alleen gelaten. Om paard te kunnen spelen, sloeg de oudste een lus om den hals van het jongste kind de lus van het dunne touwtje schoof dicht, en het kind werd geworgd. Bij de tehuiskomst der ouders was het kind overleden. Het was omstreeks 4 uren in den mid dag, zoo meldt het L. Dagblad., van Dinsdag 22 Aug. 1893, dat onder een groepje heeren op het promenadedek van de „Maasdam", van New-York naar Rot terdam, een passagier, de heer Louis Apol, de bekende kunstschilder uit den Haag, eensklaps uitriep„een bootje met menschen in zeeAls een elec- trische vonk verspreidden zich deze woor den over het schip. „Een bootje! waar? ik zie niets! wel daar! recht voor ons uit! ziet, daar is het weer, twee of drie menschen zitten er in." Algemeene be weging! allen dele, 2e en 3e Klasse, zijn in een oogenblik aan dek, alles leunt aan bakboordzijde over de verschansing, en aller oogen staren in angstige ver wachting naar één punt, hetwelk hoe langer hoe duidelijker wordt. Nog meer dan 50 meter verwijderd, nadert het steeds meer en meer, doch niet geregeld, want nu eens verheft het zich hoog op den kop eener reusachti ge golf, om bliksemsnel daarop te ver dwijnen in de diepte en eenige minuten onzichtbaar te blijven. Nu is het zeer nabij nu zien allen duidelijk eene kleine sloep, die door twee mannen met de grootste inspanning tegen de zee in evenwicht wordt gehou den door hart te roeien. Zij roeien op de „Maasdam" aan. De commandant, die boven op de brug kalm staat toe te zien, laat nu het roer snel over aan stuurboord leggen zoo dat de sloep zeer nabij aan de lijnzijde van de „Maasdam" nadert. Dit was een vreeselijk oogenblikaller oogen zien op nauwelijks 6 meter afstand de twee uitgeputte mannen en hunne kleine open sloep, welke reeds half vol water staat, worstelen tegen de onstui mige zee. Eene hoeveelheid versche visch in het vaartuigje bewijst hun beroep; het zijn visschers. Achdaar gaan ze naar de diepte eene golf heeft hun vlak voor ons oog onzichtbaar gemaaktdoch neen daar komen ze weer boven, en door een com mando van den gezagvoerder, om spoedig met volle kracht achteruit te stoomen, werd de oppervlakte van het onrustige water langs zij van het schip plotseling stil en heeft men gelegenheid, hun een eind touw toe te werpen, hetwelk gelukkig door den voorste gegrepen werd. Doch de angst van de toeschouwers had zijn toppunt nog niet bereikt de voorste man in de visscherssloep was, terwijl de tweede steeds hard roeide om het evenwicht te houden bijna niet bij machte het touw vast te houden en aan de sloep te bevestigenhet ontvelde bem de handen en trok hem door de kracht van den golfstroom hem bijna uit den sloep; elke seconde meende men dat de ongelukkigen er mede zouden worden uitgeslingerd. Met eene laatste krachtsinspanning gelukte het hem eindelijk, geholpen door zijn makker, om het touw aan de sloep vast te maken, die nu door de schepe lingen van de „Maasdam" werd langs zij getrokken, naar de inmiddels uitge hangen stormladder. Doch de uitgeputte man met de bran dende, ontvelde handen had niet meer de kracht, zichzelven tegen de trap op te werken, en bleef halverwege bewe- geloos steken. Op dit hachelijk oogenblik, terwijl het stille water langs zij weder in beweging was gekomen, klauterden als accrobaten zes matrozen van de „Maasdam" naar beneden, drie aan weers- zjjden van de stormladder, en met ééne hand zich vasthoudende en half hangen de, grepen de wakkere mannen den stak- kert aan en beurden hem hooger op tot aan de verschansing, waar hij door vele handen werd aangenomen ook den tweede werd hulp verleend en onder een daverend applaus aan boord gezet. De twee geredden wierpen een wee moedigen blik naar hunne nog drijvende sloep, welke aan de zee werd overgela ten. Uit een onderhoud met den lsten officier den Heer Heine, bleek, dat de geredden Franschen waren. Zooals men weet, verlaten de groote visschersschepen voor den kabeljauwvangst den ln Mei het Fransche dorp St.-Malo nabij Brest, om den lsten September terug te keeren de visch, die aan de haak gevangen wordt, wordt aan boord gezouten en in vaten gekuipt. De vangst heeft veelal plaats in de nabijheid der Newfound- landsche banken, en wel in kleine sloepen, welke bij rustige zee aan eene lijn met het groote scbip verbonden, zich op eeni gen afstand daarvan verwijderen. Door den opkomenden sterken wind en stroom was deze boot van de lijn losgeraakt en afgedrevende beide man nen hadden onder hevigen zuid-westen wind 26 uren onder aanhoudend roeien getracht hun schip te vinden, toen zij (zonder te weten hoever reeds afgedreven door den golfstroom) de „Maasdam" ontmoetten. De beide niet meer jonge mannen, met hunne zwarte, reeds grijzende haren en baarden, blootvoets en geheel doornat van het zeewater, wekten de algemeene deelneming op. De commandant liet nu de schipbreu kelingen van droge kleeding en logies voorzien, terwijl van verschillende passa giers aanbiedingen van schoenen, patalons, enz. werden gedaan. Onmiddelijk werd door een der passa giers eene collecte gehouden, en hij had de aangename voldoening, van de 1ste en 2de klasse passagiers ruim 400 franken in te zamelen. Wegens bekomen kneuzingen en uitputting, werd de man met de ontvelde handen in het hospitaal verpleegd. De wind stak tegen den avond nog heviger op, en in den nacht van 22 Augustus stond de zee vreeselijk holde beide aan boord genomenen waren dus van een wissen dood gered. Zondagavond is op de (Staatsspoor nabij Voorburg, een wegwerker, en op de Haagsche stoomtramlijn nabij Delft een persoon door den trein gedood. Te Rouveen wenschen de boeren algemeen de loonen der dienstboden te verminderen. Geen enkele boer heeft nog een knecht gehuurd. Nu hebben de knechten een jbond gesloten. Een volle knecht mag zich voor niet minder verhuren dan f100, de naar gewoonte bestaande kleeren in natura of ter waar de van f25 en de gewone verpleging. Overtreding wordt gestraft met f25. Het onweder van Vrijdag heeft op tal van plaatsen brand veroorzaakt. Boerenhuizen, hooibergen zijn afgebrand molens beschadigd, terwijl te Dalfsen de bliksem wederom in de toren sloeg. De nieuwe planken die des morgens waren aangebracht tengevolge van het in slaan op 17 Juli jl. zijn weggeslagen. Een stuk eikenhout boven van den toren werd op ongeveer 50 meter afstands teruggevonden. De bliksem is langs of door het uurwerk geslagen, dat is blij ven stilstaanvan daar sprong hij over naar het orgel in de kerk, waar van een pilaar een stuk is weggeslagen, ter wijl de muur op onderscheiden plaatsen beschadigd is. Een gruwelijke daad. Naar men ons uit Meppel schrijft, hebben polder jongens werkzaam aan het in aanleg zijnde Picardie-kanaal, een zeer ruwe wandaad gepleegd. Zij moeten hun keet vrouw, een meisje uit Nieuw-Amsterdam (Dr.) met petroleum overgoten hebben, na haar eerst dronken gemaakt te hebben, en vervolgens in brand gestoken. Onder een vreeselijk lijden is zij kort daarop overleden. Twee arbeiders uit Nieuw- Amsterdam en een berucht persoon uit „De Krim," zekere Kroeze, zijn zwaar geboeid achter slot gebracht. Een helper in den nood. In een menagerie te Barnsby was een leeuw zijn kooi ontsnapt. Groote ontsteltenis onder 't publiek. Een olifant echter pakte den leeuw met zijn slurf en zette een zijner voorpooten zoolang op den rug van zijn gevangene, tot de wachters in staat wa ren den vluchteling te binden en onscha delijk te maken. r Het was voor eenige dagen bij een begrafenis te Berlijn zeer druk en vol. In het dichtst gedrang stonden drie zusters, naast haar een amateur-photo-? graaf met zijn helper. Deze laatsten hadden de platen gereed en wachtten slechts op een geschikt oogenblik voor een opname. Het meest scheen hun aandacht te vallen op een politieagent, die aan de overzijde der straat met waardigheid en ijver zijn plichten vervulde. De helper van den photograaf scheen nog ijveriger dan zijn heer, want deze moest hem steeds vermanen: nog niet! Wacht tot wij hem in profiel kunnen nemenPas op! de agent draait zich om - vlug, trek uit de plaat namenlijk. Het beeld was opgenomen en de photografen ver wijderden zich snel. Niet lang daarna gingen ook de zus ters weg en namen een huurrijtuig om zich naar huis te laten brengen. Bij het uitstappen wilde de eerste haar porte- monnaie uit den zak halen, doch deze was wegde tweede ging het niet beter, terwijl de derde gelukkig los geld in haar zak had, dat er bij het uithalen van de portemonnaie in gebleven was. Thans werd haar duidelijk waarom de photograaf er op wachtte dat de agent zich omkeerde en begrepen zij het bevel „vlug, trek uit!" Uit de Yereenigde Staten wordt het overlijden bericht van kolonel Pa- terson, eigenlijk Jeróme Napoleon Bona parte, kleinzoon van den jongsten broeder van Napoleon I, Prins Jeróme, die gedurende zijn verblijf in Amerika een huwelijk sloot met Mej. Paterson, dat wel bij decreet van Keizer Napoleon nietig werd verklaard, maar niettemin wettig was. De kolonel, door huwelijk een zeer rijk man, overleed op zijn landgoed bij Prides, in Massachusetts. Te Colehour, op korten afstand van Chicago, zijn twee passagierstreinen met elkaar in botsing gekomen. De wa gens werden over elkaar geschoven en de reizigers daaronder verpletterd. Tien personen werden gedood en 25 gewond. Scholen en kroegen. In België zijn 150,000 gelegenheden, waar sterke drank verkocht wordt, en slechts 5000 scholen. Op elke 39 Belgen is een kroeg, op elke 1176 een school. Als men rekent, dat kinderen en vrouwen niet drinken, blijkt dat 15 volwassen Belgen voldoende zijn om een kroeg te doen bestaan. In Duitsch- land, Nederland en Frankrijk is één herberg op de 250 inwoners. In 1891 is in België jvoor niet minder dan 450 millioen irancs aan alcohol op gedronken. Dit is ongeveer het derde ge deelte van het geheele inkomen der werk lieden. Te Schagerbrug (N.-H.) Jis geboor teaangifte gedaan van Pieter Bakker, zoon van Pieter Bakker. Als getuigen bij de inschrijving waren tegenwoordig Pieter Bakker (veldwachter) en Pieter Bakker (ambtenaar der secretarie). De Nederlandsche Krankzinnigen gestichten schijnen geheel gevuld te zijn, zegt het Utr. Dagbl. Een lijder uit Mun tendam kon nergens opgenomen worden de familie heeft hem nu naar Gheel (België) overgebracht. Te Terwispel (Fr.) verkocht een arbeider zijn schaap, om reisgeld te krijgen naar de meeting van socialisten te Oranjewoud. De meeting is nu over en het geld weg. Het huisgezin mist nu dagelijks de melk, doch is niet in staat een nieuw schaap te koopen. Naar de „Pr. Zw. en Ov. Ct." van goederhand verneemt en onder reserve meedeelt, moet de moordenaar van den ma- rechassee Hoekman te Osch bekend heb ben. Hij moet zich te Den Bosch in arrest bevinden en zou daar hebben meegedeeld, dat «en twintigtal medestan ders zich verbonden hadden om Hoek man uit den weg te ruimen. Daartoe hadden zij zich op den avond van den noodlottigen dag in verschillende groep jes verspreid. Wie Hoekman zag, moest op hem vuren. Het ongeluk trof dat de beste schutter van de twintig hem het eerst in het oog kreeg en het doodelijk schot toebracht. In een gezin, wonende in een zeer afgelegen deel der gemeente Boven-Har- dingsveld, is de vrouw reeds verschei dene jaren lijdende aan aanvallen van verstandverbijstering, echter niet van dien aard, dat men het noodig oordeelde haar in een gesticht op te sluiten. Aan •de buren was het echter niet bekend, dat haar kinderen aan vreeselijke mis handelingen bloot stonden. Na eerst gis termorgen haar 3-jarig zoontje meteen veger geslagen te hebben, trapte zjj het 's middags zoodanig, dat de dood bijna onmiddelijk volgde. Bij het daarop ingestelde onderzoek door den burgemeester was de schuldige zeer kalm. Daar zij in hoogst zwangeren staat verkeert, is zij nog niet vervoerd. De man, visseher van beroep, was af wezig. Uit Nederweert meldt men Door den kapitein der maréchausée uit Roermond, die zich Dinsdag hier be vond, zijn in overleg met onzen burge meester, maatregelen genomen, om met kracht een einde te maken aan de ver regaande brutaliteit en kwaadwilligheid, die in den laatste tijd hier voorkomt. Het zjjn vooral de bewoners onzer gehuchten, die zich in de kom der gemeente aan allerlei baldadigheden, vooral j Zondags, schuldig maken en zich nu weder mis noegd toonen over het vervroegen der kermis. De ontevredenen hebben beslo ten om hun hart dan eens lucht te geven. De vaart op den IJsel is zoo goed als gesloten. Alleen een enkel klein scheepje met halve lading waagt nu en dan nog een reisje. Ook op den boven- Rjjn begint de vaart hoogst moeielijk te worden. Slechts met groote onkosten (lichten) kunnen de verzendingen hare bestemming bereiken. Men meldt uit Rotterdam. Hoe ook de drankwet een hulpmiddel worden kan in de handen van oplichters Er [zijn nog altijd zoogenaamde bier huizen waar ter sluiks ook minder on schuldige drank verkocht wordt. In zulk eene inrichting vervoegt zich een man, die een glaasje bier bestelt. Spoedig na hem komen er een paar andere personen binnen en vragen een glas klare of bitter. Als hun dit gegeven wordt maakt de man van het glaasje bier zich aan den kastelein bekend als agent van politie „in politiek" en zegt, dat hij proces verbaal moet opmaken wegens overtreding van de drankwet. De kastelein, bevreesd voor straf bakt zoete broodjes en zoekt den politie-agent te bewegen voor ditmaal het feit door de vingers te zien. Hij geeft te verstaan dat hem wel een geldelijk offer waard is. In den regel mengen zich de beide personen, wier vraag de oorzaak is, dat de kastelein in moeielijkheid komt, bemiddelend |in het gesprek. Het einde is, dat de politieman zich laat vermurwen en, hoewel schoorvoetend, een paar gul den of een rijksdaalder aanneemt Het beangstigde gemoed van den bierhuishouder jis opgelucht, maar Lter moet hij gewaar worden, dat de man, die zich voor agent uitgaf, valschelijk die qualiteit had aangenomen en dat de beide anderen diens compéres waren. Yan deze nieuwe manier van oplichten zijn hier in de laatste tijd herhaaldelijk voorbeelden voorgekomen. Er was een knaap, circa 10 12 jaar oud, die in Arnhem woonde. Daar werd hij op weg naar school, gelokt door een kermisreiziger, die den jongen tegen zjjn zin in zijn kermiswagen op sloot. De tocht ging in de richting van Zeist. De knaap deed al zijn best om door hulproepen de attentie der voorbijgangers te trekken. Maar jawel, het bekwam hem slecht. De slagen regenden op zijn rug, als hij een kik durfde te geven. Eindelijk gelukte het hem toch een kik te geven, en een zoo luid gejammer weerklonk op eens uit den wagen, dat de menschen langs den weg opmerkzaam werden. Inmiddels was de wagen te Drie bergen ekomen. "Verschillende nieuwsgierigen wilden een onderzoek instellen en begonnen den kermisreizigers te ondervragen. De jon gen maakte van de verwarring gebruik om zijn beenen onder zijn arm te nemen en maakfe dat hij weg kwam. Zoo snel zijn beenen hem dragen konden, liep hij den weg op naar Utrecht.

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 2