Allerlei. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Stad aan 't Haringvliet. In de plaats van den heer G. Van Wageningen, die als opperbrandmeester bedankt heeft, is als zoodanig benoemd de heer C. Koppe naal. Den Bommel. Door de antirev. kies- vereen. alhier zijn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de Heeren J. C. Borgdorff en Jb. v. d. Velden. appetijt. En wie van ons heeft wel het beste geslapen Zonder twijfel de hand werksman want hij was het meest ver moeid. Zoo heeft hij voor zijn koper nog meer gehad, dan wij voor ons zilver en goud. Zoo is er eene verborgene veref fening der verschillende standen, voor ondersteld, dat het ééne onontbeerlijke aanwezig is, namelijk een tevreden ge moed, die gelijkmoedigheid van Paulus: „allezins en in alles ben ik onderwezen, beide verzadigd te zijn en honger te lijden, beide overvloed te hebben en ge brek te lijden; en die vereffening van Jacobus: „De broeder die nederig is roeme in zijne hoogheiden de rijke in zijne vernedering." Een vroom Graaf werd eens op een zeldzame weg in een bosch door een roover aangevallen die hem zijn geld afeischte. De graaf gaf het hem, klopte hem daarna vertrouwelijk op den schou der en zeide„En nu vriend, als gij eens aan den galg komt, gedenk dan hieraan, dat .lezus Christus, het Lam Gods ook voor uwe zonden gestorven is, misschien kunt gij dan nog in genade aangenomen wordenEen jaar daarna ontmoette de graaf op eene andere plaats schier toevallig den roover, en hij vond in hem een boetvaardig, en geloovig Christen. Dat woord was hem een prikkel geweest en een kracht tot zaligheid geworden. Het Woord Gods is levend en krachtig, en scherpsnijdender dan eenig tweesnij dend zwaard. De bekende Engelsche veldheer Wil liam Napier ontmoette op zekeren dag een arm kind, dat bitterlijk weende, om dat het een schotel gebroken had. Daar hij geen geld bij zich had, beloofde hij het kind den volgenden dag op hetzelfde uur en dezelfde plaats terug te zullen komen met geld om een anderen schotel te koopen. Toen hij te huis kwam, vond hij daar een uitnoodiging tot oen diner tegen dienzelfden tijd, en wel bij iemand, dien hij reeds lang gewenscht had te ontmoeten. Toch wees hij de uitnoodi ging af wegens de aan het kind gegeven belofte. „Ik kan het kind niet teleur stellen," zeide hij, „want het heeft aan mijne woorden een onbepaald vertrouwen geschonken Christophorus Jonas, zoon van den beroemden godgeleerde Justus Jonas, een van Luthers beste vrienden, had uitste kende, geestvermogens, en door het on derricht van zijn vromen vader, gelijk ook later op de hooge scholen, veel ge leerd. Maar hij had de vermaningen zijns vaders in de wind geslagen en dien va der menigmaal zeer bedroefd. In het jaar 1567 werd hij te Kopenhagen in het openbaar onthoofd, nadat hij aan eene zware misdaad schuldig bevonden was. Toen hij geblinddoekt werd, riep hij wee moedig uit: „Wat baat het, dat ik veel studeerde en niet leefde zooals mij be taamde." Een Christen moet beide heb ben het weten en het geweten. W(»LKERËM DER AARDE. Wederom is het Frankrijk, dat in de jongstverloopen dagen het meest de aandacht vroeg, en dat wel voor ge beurtenissen van treurige aard, gebeurte nissen zooals men het meest in Frankrijk verwachten kan. Er hebben n. m. weer ops tootjes plaat gehad, welke de politie niet bedwingen kon, doch waartoe de troepen moesten te hulp geroepen worden. De troebelen begonnen met de studen ten der school van schoone kunsten, die ontevreden waren dat eenigen hunner, wegens onzedelijke voorstellingen op een bal, door den rechtbank veroordeeld waren. De politie moet aanvankelijk niet zeer verstandig opgetreden zijn, wat de zaak zooveel te ernstiger deed worden. Bij een botsing werden er velen gewonden, en één gedood, wat aanleiding gaf tot een aanval op de prifectuur van politie, van welk gebouw alle ruiten verbrijzeld werden. Yan de studenten-troebelen hebben vervolgens geheel andere elementen ge maakt tot het plegen van grove daden van geweld, tot de gewone rvolutie-daden het vernielen van staatlantaarns, het in brand steken van kiosken, maken van barricaden door het omver werpen van omnibussen en rijtuigen enz. enz. Toen werd de toestand zoo gespannen, dat niet minder dan 16000 man paardenvolk naar Parijs gehaald werd, om met kracht de troebelen te onderdrukken. In de Kamer had reeds meer dan eene interpelatie over de gebeurtenissen plaats, waarbij de regeering zich flink hield, en niet wilde antwoorden, voor dat de rust hersteld was. Zoo heeft Parijs zich weêr eens van eene ongunstige zijde doen kennen. In Duitschland is de nieuwe Rijksdag geopend, met eene redevoering van keizer Wilhelm. In de troonrede verklaarde Z. M., dat, sedert de indiening der door den vorigen Rijksdag verworpen legerwet, de staatkundige toestand van Europa onveranderd dezelfde is gebleven. De verheuding van Duitschland's mi litaire krachten tot die zijner buren is inmiddels evenwel nog ongunstiger ge worden dan in het afgeloopen jaar. Eene verdere uitbreiding van Duitschland's weerkracht wordt derhalve met het oog op de vorderingen, daarbuiten gemaakt, eene dringende noodzakelijkheid. De Keizer besloot zijn troonrede met het uitspreken der verwachting, dat hem, bij het vervullen van zijne taak, de hulp zjjner hooge bondgenooten en den vaderlandslievenden en offervaardige n steun van den Rijksdag niet zal ontbreken. Daar de legerwet reeds in behandeling genomen werd zal wel spoedig de be slissing volgen. Er is alle kans dat de, trouwens zeer gewijzigde voorstellen aan genomen zullen worden. Engeland heeft feest gevierd naar aanleiding van het huwelijk van den eenigen zoon van Prins van Walis. Daar dit de vermoedelijke troonsop- volger is en de prinses May de lieve linge van heel het volk is, was de geestdrift zeer groot. De behandeling der Home-rulewet vorderd nu beter, daar de discussie zoo dra de vastgestelde tijd voor elk artikel verstreken is, eenvoudig afgebroken wordt. Tot dezen maatregel is Gladstone, zooals wij vroeger reeds schreven, moeten ko men door de stelselmatige tegenwerking der oppositie. De Italiaansche Kamer verlengde den duur der voorloopige begrootingen tot 31 Juli a. s. In den Senaat heeft, bij de beraadsla ging over de begrooting van Oorlog, de Minister van Buitenlandsche Zaken ver klaard, dat, naar zijn oordeel, met het oog op den financiëelen toestand, de uit gaven voor militaire doeleinden vooreerst niet kunnen vermeerderd worden. Een goed besluit. De Gemeente raad van Ridderkerk heeft uitgemaakt, dat de in die gemeente te bouwen huizen voortaan minstens twee vertrekken moe ten tellen. Met het oog op reinheid en gezondheid een maatregel, die toejuiching verdient. Dank zij het droge, zonnige weder der laatste maanden, zijn de koninkrijken der bijen in de omgeving van Apeldoorn en meer in het bijzonder te Eerbeek, zoowei in bevolking als in gewicht der mate toegenomen, dat nu reeds, bij blij vend gunstig weder, een goed honigge- win kan worden voorspeld. Opmerkelijk is de uitbreiding, welke de zeevisscherij in de laatste jaren op het eiland Terschelling heeft verkregen. Terwijl vóór eenige jaren het getal visschersschuiten nog maar 6 beliep, is dit nu tot 58 geklommen. In den regel zijn het flinke vaartuigen, meestal op het eiland zelf gebouwd. Te Hillesluis (gem. Chavlois) brei den de pokken zich uit. Reeds in negen gezinnen zijn gevallen voorgekomen. Tot heden is gelukkig nog niemand daaraan bezweken. Te Dordrecht is een vierjarig meisje, dat bij hare grootouders werd verpleegd, in eene waschkuip met zeepsop gevallen. Het kind werd terstond er uit gehaald, doch het bleek reeds te laat te zijn, want niettegenstaande onmiddelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, kon men er niet in slagen de levensgeesten weder, op te wekken. Te Oosterhout (N.Br.) ging eer gisteravond een 19-jarig jongeling met een vriend op een afgelegen plaats zwemmen. Nauwelijks in het water zijnde, verdween hij in de diepte en verdronk. Zijn vriend heeft door den schrik de spraak verloren. Moord. Te Ees (Dr.) had Dins dag-morgen omstreeks zeven uur een ontzettend voorval plaats. De landbou werszoon E. Warringa, die voor eenigen tijd verkeering had gehad met Rika Wenning, 23 jaar oud, heeft dit meisje, wetende, dat zij alleen thuis was, door twee revolverschoten in hare woning gedood. Misschien heeft hij haar, alvorens tot de misdaad over te gaan, verzocht om de liefdesbetrekking, die door het meisje, op verzoek des vaders, afgebroken was, weer te hervatten. Het zal hem niet gelukt zijn Rika daartoe over te halen. Een zilveren halsslotje, vroeger door Warringa aan Rika gegeven, werd op de tafel gevonden, dat zij, zooals men denkt, aan hem zal hebben willen teruggeven. Voorts moet er eene worsteling hebben plaats gehad, hetwelk men meent te mogen afleiden uit krabben op haar bloote armen. Toen moet hij de twee schoten op haar hebben gelost, waarvan een haar achter het eene oor en 't andere haar in den schouder trof. Rika is toen naar buiten gevlucht en wilde eene ach terdeur aan den zuidkant der woning weer binnentreden. Hier is zij bezweken. De vermoedelijke dader, die gevlucht was, is gearresteead. Onbruikbaar! Uit de loterij, ver bonden aan de tentoonstelling te Win schoten, trok een invalide, die zijne beide beenen mist, een paar laarzen. Twist in de kerk. Te Borssele kregen Zondag in de kerk der oud-gereformeer den twee hoorders ruzie over het inne men van een zitplaats, die zoo hoog liep, dat de lezing eenige oogenblikken werd gestaakt. Bosnië en Herzegowina zijn een para dijs voor jachtliefhebbers. Van 1888 1892 werden daar volgens ambtelijke opgave niet minder dan 3785 wolven en 540 beeren gedood. Uit Zaandam meldt men Een zeer brutale oplichterij, zeker niet een van de alledaagsche soort, had dezer dagen hier ter stede plaats. J. Z. komt op zekeren dag tot de wetenschap, dat K. O. (hier) een broer heeft, die vóór lange jaren naar „de Oost" vertrok en van wien men na dien tijd niets meer vernam. Hij besluit voor dien broer te fungeeren. Aan de woning gekomen van K. O., valt hij dien, onder de hevigste aandoeningen van vreugde om den hals, welke blijdschap ook zijn uitwerking doet gevoelen op het broederhart van K. O. Feestelijk wordt de verloren gewaande broeder onthaald, terwijl hij van zijn avonturen vertelt. En als hij om eenig reisgeld vraagt, om zijn Militaire Wil lemsorde, die hij zegt verdiend te hebben, in ontvangst te gaan nemen, wordt hem dit terstond gegeven. Ook verstrekt men hem schoon linnen, om „knap voorden dag te komen," waarna hij verstrekt met de belofte, des avonds terug te keeren. Hij komt echter dien dag niet, ook niet de volgende dagen, zoodat men zijn iden titeit in twijfel trekt en de politie met een en ander in kennis stelt. Toen hij dan ook acht dagen na het gebeurde terugkeerde, werd hij in hechtenis ge nomen en geboeid naar Haarlem gevoerd. Hetzelfde tooneel had hij ook afgespeeld bij de zuster van K. O. Eenige dagen geleden wisten twee bandieten. Sedda, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en Tureggia, veroordeeld tot 35 jaar eenzame opsluiting, uit liet bagno te Cagliari te ontsnappen. Donderdag nu ontmoetten de bandieten niet ver van Donigala twee boeren, die tegen hen getuigd hadden, en onmiddelijk haalden zij hun revolvers te voorschijn en schoten, met het gevolg, dat beide beeren weldra den geest gaven. Ook op de wereldtentoonstelling in Chica go maakt onze sohilderkunst weer een bij uitstek goed figuur. De Chicago Evening Post roemt deze afdeeling als een der beste. „Geopend zonder ceremonieel" zegt het blad, „zonder bijzondere reclame, heeft deze sectie onmiddelijk de algemeene attentie getrokken." Werken van Neuhubs, Israels,Mauve, Thérèse, Schwartz, Henriëtte Ronner, Jacob en Willem Maris, T. Mesdag enz. worden voorts met enthousiasme besproken. Ook schijnt het met de fiuanoiëele risico van de inzenders, daar bij de aanvrage aan Rijks subsidie zoo hoog van opgegeven werd, nog wel los te loopen. Hetzelfde blad deelt ten minste mee, dat er van de Hollandsche schilderijen „goed verkocht" wordt. Veldwijk is een naam, die onder de onzon loeft als die van een stichting, waaraan met liefde en belangstelling gedaoht wordt. Het zal velen daarom welkom zijn, dat de heer H. J. Bast, photograaf te Amersfoort, photografische afbeel dingen van de gebouwen en van de aangename plekjes op Veldwijk in den handol brengt. Ter bezichtiging werd ons een stel van deze, door het Bestuur goedgekeurde photografiën toegezonden: verschillende paviljoens, ee.i ge zicht in de kerk van binnende woningen van den predikant en de geneesheeren„het heuveltje" het park enz. De photografiën zijn treffend juist, uitstekend geslaagd en keurig afgewerkt; zij geven zulk oen getrouw beeld van het lieflijk oord, waar zooveel ongelukkigen worden verpleegd, dat den heer Bast geluk gewenscht kan worden met dezen welgeslaagden arbeid, waarvoor velen, die Veldwijk liefhebben,hem dankzullenbrengen. (Standaard.) Maandagmorgen werd op den weg van Emmerik naar Pralst het lijk gevonden oener vrouw, ongeveer 30 jaar oud in nette kleeding. Het was ongeveer 100 meters door de slijk gesleurd, het aangezioht was door slijk onkenbaar gemaakt en over de kin een snede aangebracht. In de eene hand was oen revolver aanwezig, welke echte oogensohijnlijk niet tot moordwerktuig was gebezigd. De justitie was Dinsdagmorgen aanwezig, om een onderzoek in te stellen, aangezien hier aan een gruwelijke misdaad gedaoht wordt De heer E., te Boerta, behandelt zijne meiden uitmuntendtooh kan hij ze maar niet in dienst houden. De reden daarvan is, dat op de meiden slaapkamer Bpookt 's Nachts 12 uur komt een witte gedaante op de tafel wandelen en verjaagt de meiden uit het bed en uit den dienst! Ter plaatse waar men den nieuwen sluisput te IJmuiden graaft, is gevonden een been, dat wel 400 pond weegt, alsmede een kop van een reusaohtig dier, van binnen bezet met taudrn. Naar men verneemt zal een en ander naar Amster dam worden opgezonden ter onderzoeking. Een bedelaar te Naarden, die in den laatsten tijd ziekelijk was en daarom in het diaconiehuis wenschte te worden opgenomen, is in bezit gevonden van een spaarduitje ten bedrage van f 578, welken schat hij op verschillende plaatsen in zijn armelijke woning had verborgen. Gebrekkig uitgedrukt en tooh beschamend Een Brahmin zeide tot een zendeling: „Wij vertrouwen u Christenen niet. Gij zijt niet zoo goed als uw boek. Als dit wel zoo was, zou geheel Indië binnen vijf jaren voor Christus gewonnen zijn De Schaoh van Perzië heeft verklaard, dat in geheel zijn rijk volkomen vrijheid van godsdienst bestaat. Niemand mag een Mohamedaan, die Christen wil worden, bemoeielijken. Ook staat hst iedereen vrij zijn godsdienst te kiezen. Mirza Ibrahim, die om zijn overgang tot het Christendom in de gevangenis was geworpen, is onmiddelijk vrijgelaten. Mirza Ibrahim, een bekeerling van den Islam tot het Christendom, is een voorbeeld van standvastigheid in het geloof. De prediking van JezusChrittusendien gekruistwas de oorzaak van zijne gevangenneming. Eerst werd hij opgeslo ten in de gevangenis te Oroomia, later in die te Tabriz. In beide ging hij voort met het Evangelie te prediken en was het middel tot bekeeriug van 11 misdadigers. Door zijn kloekmoedig optreden is daarbij de aandacht van duizenden Mohamedanen op de kracht des Christendoms gevestigd. Een boer te Passonick, in Saksen-Meiningen, heeft een boek, waarin jaar op jaar de oogst van veevoeder is opgeteekend. De sleohtste oogst tot dusverre was dio van 1842, namelijk 58 wagens hooi' en 12 wagens klaver. Maar de oogst van 1893 is nog veel minder geweest, namelijk sleohts 17 wagens hooi en volstrekt geen klaver! Te Milaan is een cholera-geval voorgekomen. Aan boord van het Engelsche stoomschip „Dante", komende van Marseille, deden zich ook „verdachte" gevallen voor. Een Engelsch schip, komende van de Antillen, had gele koorts aan boord. Een persoon stierf onderweg. Het schip houdt quarantaine te Cowes. In de PooLohe stad Hagowitz kwam de tramwegmaatschappij op de gedachte, met twee aaneengekoppelde open tramwagens te rijden op een 'der drukste lijnen, langs een met boomen bezetten weg. De maatregel op ziohzelf werd zeer gewaardeerd door het publiek; maar tot alge meene ergenis plaatste mon op de twee wagens slechts één conduoteur, die daardoor niet alleen een overmatig moeillijke taak kreeg, maar ook telkens in levensgevaar verkeerdo. Verleden jaar reeds werd een conducteur te gen een boom verpletterd, maar dit verhinderde de maatschappij niet, haar overig personeel er aan te wagen. Toen nu dezer dagen weer zulk een ongeval voorkwam, werden do protesten van het publiek en de pers zóó talrijk, dat de maatschappij besloot, eiken wagen van j oen con ducteur te voorzien. Hoe uiterst besohaafd het in Parijs bij het laatste straatoproer toeging, kunnen de vol gende staaltjes, dooreen ooggetuige verteld aan- tooncn. „Het Vaderland" meldt dienaangaande: Toen Dinsdagmorgen een agent, die langs cafe Vachette kwam, door de bezoekers werd uitgefloten, vloog hij op hen in en wilde een heer arresteeren, die een dor eerste fluiters was. Doch de koppen waren heet en onze meneer, die nog wel het Legioen van Eer in 't knoopsgat droeg, trok en revolver uit den zak en hield hem vlak voor het aangezicht van den „sbirre," schreeu wende: „Raak me met een vinger aan en ik schiet je door de hersens!" Bleek van woede ging de agent door. Een andere agent komt langs „la Source" en wil een kwajongen te lijf, die hem uitmaakt voor „Sergot", de gebruikelijken scheldnaam voor de agenten. In een oogwenk is hij omsingeld en een „ouvrier" geeft hem een vuistslag, dat hij op de straat duizelt. De agent vliegt op en wil zijn sabel trekken doch onder het geschreeuw van „A has les assasins!" ontrukt men hom zijn wapen, werpt zijn kepi over den boulevard, on hem zelf ter aarde. Men danst op don ongelukkige! Ge lukkig heeft de socialistische afgevaardigde Ferroul, die voor 't café zat, den inval om zijn sjerp voor den dag te halen en deze zwaai end zicli een weg te banen tot het slachtoffer der volkswoede. De agent werd verlost e» op verzoek van Ferroul, die geneesheer is, in 't café gedragen waar deze hem de eerste hulp ver leent. Men verhaalt, dat drie agenten in de Seine zijn geworpen; misschien is dat goruoht overdreven, doch met eigen oogen heb ik ge zien, hoe men Zondagavond op de brug St. Michiel een agent bij de borst ha.l en hem naai de leuning dioeg onder het geroep van „Al' eau a 1' eau 1' assassins"! Gelukkig kwamen eenige heeren tusschenbeide om den politieman te verlossen. Het feit, dat er agenten vermist worden, is zeker; een is als lijk opgevisoht, nadat men hem twee dagen op het rapport had gemist. De agenten wreken zich natuurlijk geweldig en in de rue 'Jacob, voor den ingang van het hospitaal la Charité, is de centraal brigade, die aan kwam stormen, terwijl de menigto van den anderen kant stuitte op de stadsgendarmerie te paard, zoo helsch ruw te werk gegaan, dat de mensohen half krankzinnig zijn geworden van woede. Men sloeg elkander do tanden uit den mond, men beet elkander, men krabde elkander naar de oogen. Een brigadier van de politie, die zich door zijn ruwheid ondersoheidde, had een vrouw neergesabeld en toen hij nu ook haar kind een sabelsteek gaf. vloog een der manifes ti nten, een forsche kerel, als een tijger op hem in, ontrukte hem zijn sabel en stak liem die in den mond, het wapen tot tweemaal toe in- en uithalend. De rampzalige verloor zijn bloed bij stroomen. Als een bewijs hoe boestachtig heter toeging, moge dienen, dat het hospitaal-perso neel, dat uit de vensters lag te kijken, zoo in toorn ontstak over het sabelen der agenten en over de afgrijselijke gewonden, die men elk oogenblik binnen droeg, dat het zichzelf niet meer meester was en van uit de vensters de agenten begon te werpen met alles wat onder hua bereik kwam: bloempotten, strijkijzers, flesschen met zwavelzuur, blokken hout, pots de chambre, stoelen, borden. Een stadsgendarm te paard kreeg een torrien vol kokende soop in het gezioht onder het geroep: „Vreet dat op, smeerlap!" een brigadier van de politie kreeg een volle wijnflesoh op den nek; de man stortte ter aarde, r en trok zijn sabel en stak hem die in den nek. De agenten van hun kant trapten de menschen nog, die bloedend op den grond lagen of schopten ze voort, dat ze in den goot rolden. Een ooggetuige heeft mij verzekerd, dat een agent aan wien met den strot dichtkneep, letterlijk bulkte. Dronken van woede wilden de agenten het hospitaal binnendringen, doch de directeur had de deur gesloten. In het groote Parijsche hospitaal „l'Hótel Dieua, nabij Notre Dame, konden de doctoren en beambten uit de vensters der bovenste ver dieping zien, hoe de gearresteerden op de binnen plaats der prefectuur mishandeld werden. Zij begonnen te fluiten en te roepen: „Lafaards, moordenaars;" Do politie drong toen het hos pitaal binnen, na den concierge een bejaard, gedecoreerd militair, gruwelijk te hebben mis handeld. De agenten wilden zelfs den professor in de medicijnen te lijf, doch het geheole par- soneel sch ot den man der wetenschap ta hulp en drong den oommissaris-geweldenaar de deur uit. De prefeot moest NB. in eigen persoon tusschen beide komen, om de orde te herstellen Professor G ei main Sée, chef van het hospitaal is zoo verontwaardigd, dat hij verhaalt hoe de oommune, zelfs in haar laatste dagen, altijd deonschendbaar- heid van het hospitaal voorbeeldig heeft gerespec teerd. Thans meest hij ondervinden, hoe de diena ren van het openbaar gezag, die eerder handlangers verdienden genoemd te worden, den drempel schonden van het toevluchtsoord der lijdende mensehheid. BRAND TE BOTTERDAM. Vrijdagochtend 9 ure ontstond, door een naphtaontploffing, een felle brand in pand no. 28 aan 't Spuiwater, waar een handschoenen was- scherij gevestigd was. In een oogenblik stond het geheele gebouw in liohtelaaie |en hieraan is het dan ook toe te schrijven, dat plechts de jongere leden van het gezin van den heor Du Moulin, wisten te ontkomen. De familie Du Moulin bestaat uit 5 personen en eene dienst bode. Het jongste zoontje kwam geheel vrij, maar de 30-jarigo zoon en diens zuster kregen beide brandwonden aan de handen, doch van weinig beteekenis. De heer Du Moulin, 72 jaar oud, werd door de spuitgasten geheel met brandwonden over dekt in eene achterkamer van het benedenhuis op den grond gevonden. Terstond werd |bij, nog levende, naar het ziekenhuis gebracht. Nauwelijks had dit vervoer plaats |gehad, of anderen kwa nen aandragen met de jzeor ernstig verwonde 71-jarige vrouw van den heer Du Moulin. Haar gelaat en handen waren bijna door brandwonden onkenbaar. Ook zij werd terstond naar het ziekenhuis vervoerd. Op de le verdieping was de brandweer in middels in zoover het vuur meester geworden, dat men de 2e verdieping kon binnendringen, om tot eene nog vreeselijker ontdekking te ko men. Hier werd {[namelijk geheel verkoold ge vonden het lijk van de 17-jarige dienstbode, Cornelia Labruclc, die tijdens de brand uitbrak op die verdieping in de slaapkamer werkzaam was en waarschijnlijk door de opstijgende gas sen was gestikt. Vreeselijk is de ramp, dio de familie Du Moulin treft. De vader is reeds te 11 ure Vrijdag ochtend in het ziekenhuis overleden. De oude juffrouw leefde Zaterdag nog, maar haar toestand was hoogst bedenkelijk. Naar ons werd medegedeeld hebben de vol gende brandweermannen zich bij de redding ten zeerste onderscheiden: F. N. Tournier, 8. den Arend, J. H. D. Morrée, M. W. van Nieu- wenhuizen en van Roon. Een woord van lof mag hun niet onthouden worden voor hun moedig gedrag en de onver schrokkenheid, waarmede zij hun daad vol brachten, zonder te denken aan de mogelijkheid eenur tweede ontploffing. De brandweer was dadelijk ter plaatse en van do vijf eerst aanwezige spuiten, die alle water gaven, hadden successievelijk 3, 8 en 9 de premien. Nog 4 spuiten, de reddingsbrigade, de stoom spuiten 1 en 2, mede op het terrein |aanwezig, konden spoedig weder inrukken, daar hunne hulp niet vereischt werd. Bij onderzoek is gebleken, dat dadelijke red ding niet mogelijk was, ondanks het in een ommezien ter plaatse aanwezig zijn van de be- noodigde reddings- en blussingsmiddelen. Het geheele pand is uitgebrand en de water schade aan pand no. 26 is niet gering. De burgemeester en vele andere autoriteiten waren ter plaatse aanwezig. Ongeveer 10 ure was de brand geheel gebluscht onder de opper- leiding van verschillende hoofden der brandweer. Dat er geen personen in het Spuiwater zijn geraakt is wel te verwonderen, want het gedrang, vooral aan de overzijde was vreeselijk. Middelliarnis. Ia het afgeloopen driemaandelijksch tijdvak kwamen 393 schepen de haven binnen, terwijl 402 vaartuigen de gemeente verlieten, res pectievelijk met een tonneninhoud van 17669 en 17532. Onder deze opgaven is de vaart der stoombooten niet begre pen. 11 Juli. Heden avond had alhier een begin van brand plaats in de kruideniers winkel van J. de R. aan den Ring alhier door dat een brandende petroleumlamp, die op den toonbank te dicht bij een hoeveelheid papierenzakken was geplaatst. Gelukkig werd het gevaar door voorbij gangers waargenomen, de bewoners er mede in kennis gesteld, en een en ander op straat geworpen, zoo dat het met een geringe schade afliep. In de plaats van den heer J. H. Si mons die als regent van het weeshuis alhier bedankt heeft, is als zoodanig be noemd de heer C. Kopenaal. Twee arbeiderswoningen aan den Kra- nendijk onder deze gemeente werden Dinsdagmorgen in den asch gelegd. Oorzaak onbekend. Ooltgensplaat, 11 Juli. Heden middag werd de schuur behoorende en staande in de onmiddeljjke nabijheid van de R. K. Kerk en Pastorie te Achthuizen ge meente Ooltgensplaat als in een oogen blik in den asch gelegd. Vreeslijk was den aanblik temeer daar men van vol doend water en spuiten geheel verstoten was. Gelukkig mocht men slagen met de brand te blussen het water uit de naburige regenbakken en welputten. Door het flink optreden der aanwezige personen werd de Kerk en Pastorie be houden. Oude Tonge, 12 Juli. Het kohier van den Hoofdelijken omslag is door Ge deputeerde Staten goedgekeurd. Nieuwe Tonge. De opbrengst der collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden bedroeg in deze gemeente f3,89. Dirksland. Bij het on weder, dat van Zaterdag op Zondagnacht alhier losbrak, werden 4 telegraafpalen aan den Gelderschendijk door de bliksem getroffen. Herkingen, 12 Juli. In de laatste dagen komen hier verschillende gevallen van mazelen voor, echter niet van kwaad- aardigen aard gelukkig, de kinderen zijn een paar dagen ziek wat gepaart gaat met hoestbuien, dat 't hier bij blijven moge. Ook komen hier gevallen voor van sterke diarheé met hevige brakingen, ook hierb.j is 't tot nu toe gebleven. Met den bouw der fairbank is een be gin gemaakt door de firma R. S. Stok vis Zonen te Rotterdam wordt zij geleverd. Onze gemeenteraad heeft in zijn jong ste zitting besloten tot 't slaan van een Northonpomp, men zegt dat er de vol gende week een begin mede wordt ge maakt. De naamlijst der candidaten voorden gemeenteraad is grooter dan ooit te vo ren terwijl weldenkende burgers klagen dat er zoo weinig geschikte personen voor zijn. Voor de aftredenden de heeren 0. Lokker, D. Gebuijs en C. T. Zeedijk (weth.) worden genoemd de heeren Ls. Bruggeman, J. den Boer en P. Soeteman, H. Noordijk en E. Kasteleinmen zegt dat sommige kiezers die de aftredenden niet allen wenschen te stemmen bij voor keur hun stem zullen uitbrengen op den heer Soeteman en indien zij er 2 laten val len ook op den heer Laurens Bruggeman, of Noordijk, deze gaan van de onder- l

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 2