AL VERDFB. Lessen en Wenken. VOLKEREN DER AARDE. Engeland geeft nog steeds het onverkwi ;kelijke schouwspel te zien dat een sterke minderheid kunstmatig de nationale tijd verbeuzelt met eindelooze redevoeringen, ten einde de afhandeling eener wet zoo lang mogelijk tegen te houden. Met de Home-Rule-wet is men toch nog pas aan art. 3, na een behan deling van eenige weken. Dat moesten eens zoogenaamde „clericalen" doen, wat zouden de liberale bladen er den mond vol van hebben! Gemengd i¥ieuw§. Plaatselijk Xieuws. Toorn niet, ala gij ondank ondervindt hebt gij eene weldaad bewezen, dank God, dat gij het mocht doen. Het gesprek wordt kostbaar, wanneer rechter en advocaten medespreken. Uit velen maken de jaren geen wijzen maar grijzen. Omkeeren is de beste vooruitgang voor hem, die verdwaalde of zelfs het eind doel reeds den rug toekeerde. Leeren dragen, wat God oplegt, dat is eene groote kunst; maar de zorgen, welke de duivel daar nog bij deed, op God werpen, die kunst is nog veel zwaarder. Dit trooste u in lijden Maakt God het niet terstond beter, Hij maakt het toch altijd 't beste. Yrede, vrede, en geen gevaar! Zoo klinkt het dikwijls van de lippen der groote politieke leiders, 't Is evenwel een eigenaardige vrede: als men tot de tanden toe gewapend tegenover elkander staat, en als iedere legerversterking in het eene land, door het andere land nagevolgd wordt. Men zegt wel eens dat zulk een ge wapende vrede voor de financiën nog erger is dan een oorlog. De Minister van buitenlandsche zaken in Oostenrijk, graaf Kaïnoky, heeft bij de opening de beraadslagingen over de begrooting, eene rede gehouden waarin hij betoogde hoe het oorlogsgevaar ver mindert naarmate de betrekkingen tus- schen de Vorsten onderling beter worden. Er bestaat zelfs, volgens Graaf Kalnoky, kans dat het op die wijze nog eens ge heel zal verdwenen. De toestand wordt steeds beter. Daar om behoefde de Keizer dan ook in zijne jongste toespraken van vele Staten niet eens uitdrukkelijk melding te maken. Overal zeide Kalnoky, is men vredelievend gezind, nog onlangs heeft de over- groote meerderheid van het Italiaansche volk het uitgesproken. Van de vastheid en duurzaamheid van het Drievoudig Verbond melding te ma ken, acht de Regeering overbodig. De politieke toestand is in geen enkel op zicht veranderd. Voorts meende hij dat weldra de uiter ste grens zou bereikt zijn wat de krijgs toerustingen betreft, en dat er dan een algemeene ontwapening zou volgen. Of de minister hier niet al te gunstig denkt, zouden wij niet gaarne ontkennen. Er is meer kans op, dat eerst meer dan één Staat onder den druk bezwijken zal alvorens een betere toestand zal geboren worden. Bij de begrooting voor oorlog klonk evenwel een andere toon, in schrille te genspraak met de woorden van Kalnoky. Door den Minister van Oorlog werd betoogd, dat Oostenrijk, om met de an dere Mogendheden in het gelijk te blij ven, zijne strijdkrachten weer een weinig moest verhoogen. Vooral meer officieren en generaals waren noodig voor het geval het eens tot eene plotselinge uitbarsting van vij andelijkheden mocht komen. De Oostenrijk-Hongaarsche afgevaar digden zullen nu wel mogen vragen, welke minister het meest te vertrouwen is. Indien Kalnoky, dan kunnen zij de komende vraag om geld voor bovenge noemde legeruitbreiding, met een gerust geweten weigeren. In Frankrijk schjjnen de volks vertegenwoordigers de kluts geheel kwijt te zijn. Er worden in den laatsten tijd zulke onzinnige besluiten genomen, dat zelfs die bladen, die het meest tegen de Senaat gekant zijn, hopen dat hij van zijn recht gebruik zal maken, en de uitvoering der besluiten zal verhin deren. Temeer onverantwoordelijk zijn de in grijpende besluiten, die genomen zijn, b.v. betrekkelijk de verkiesbaarheid tot lid der Kamer, als men bedenkt dat de Kamer ten doode opgeschreven is, en de algemeene verkiezingen naderende zijn. Zulk een Kamer moest zich tot het hoog noodige beperken, maar, ook te onzent zien wij iets dergelijksingrij pende belasting voorstellen worden door een stervende Kamer behandeld! Hoemeer de 15e Juni nadert, hoe meer in Duilsclllaml de verkiezingsstrijd toeneemt. Van het meeste belang is de scheuring in de Roomsche partij. In twee kampen is men verdeeld, en zelf de zoo hoog geroemde eenstemmig heid onder de geestelijkheid blijkt niet te bestaan. Vele lagere geestelijken, vooral in Zuid Duitschland ijveren zeer voor de democratische richting in het Centrum, in tegenoverstelling van de meeste bisschoppen, die meer conserva tief zjjn. De groote vraag, die de verkiezing beheerscht, is natuurlijkvoor of tegen de legerwet. En dan dunkt ons zijn de teekenen voor de regeering wet gunstig. Door de politie te Gouda is aan gehouden zekere H. S., die daar in be schonken toestand over straat liep en een vrij aanzienlijk bedrag aan bankpapier in een aangeteekenen brief bij zich had. Deze was geadresseerd aan het bureau Veritas, Binnenkant te Amsterdam, en bij nader onderzoek bleek, dat de gear resteerde H. S. aan dat bureau kantoor- looper was. Maandagmorgen was hij aan het postkantoor een aangeteekenden brief met f 450 en een postwissel van f 50 gaan halen, maar nadat hij het geld in ont vangst had genomen, was hij niet meer naar het kantoor teruggekeerd, maar had hij er eons goed van genomen en was toen per spoor naar Gouda gereisd. Ruim vierhonderd gulden en den post wissel had hij nog bij zich. De gearres teerde is een gepensioneerd sergeant van het O. I. leger. Te Bremen zijn 3 pakhuizen, waarin ongeveer 1000 balen katoen, 20.000 zakken rijstmeel en 3300 zakken rijst lagen afgebrand. De schade wordt op 500.000 M. geschat. Te Heidelberg is in de laatste helft der vorige m'aand tusschen 17 en 24 Mei uit de handtasch eener Russische dame een paarlsnoer ontvreemd van f 40.000 waarde. Het kostbaar voorwei p bestaat (of bestond) uit 200 groote paar- len in vier rijen geregen en eindigend in een slot met bijzonder grooten parel door diamanten omgeven. Verder is haar een speld met diamanten, in den vorm van een bouquetje en f 3000 waard, ontstolen, benevens een armband met twee groote ovale paarlen,van f500. Voorde ontdekking is eene beloonig van 3000 mark uitgeloofd. De politie in Zwitserland te Zurich heeft de hand gelegd op een zekeren Frick, die een internationalen handel in meisjes dreef en die, blijkens de in beslag genomen correspondentie, vrouwen „le verde" naar Rumenië, Oostenrijk, Neder land, Frankrijk en Italië. Onder de eerst onlangs afgeleverde meisjes was er een, die pas uit een Frausch klooster kwam. Met groote plechtigheid zal op verlangen van den paus kardinaal Vaughan „Engeland aan den Heiligen Petrus wijden." Dit zal een der grootste katholieke feesten zijn sinds de hervor ming. Een legende verhaalt, dat in den nacht vóór de inwijding van den kathe draal van Westminster, Petrus zich door een visscher over de Theems deed zetten. Een nieuwe roos trekt tegenwoor dig in Londen op de bloemententoonstel ling de aandacht. Zij is door den tuinman in Slough „ontdekt." De tentoongestelde exemplaren moeten een waarde hebben van 5000 pond sterling. De kleur is kar mozijnrood. Zij groeit op hagen en tuinen en draagt den naam van „the Rambler" (de Zwerver). Uit Noorwegen komen vele berichten van verwoestingen door een zwaren ijs gang aangericht. De nieuwe brug in de Maalseiv bij Kirkenas is weggeslagen, in hetzelfde lot deelen de drie bruggen over de Tverelv. De in aanbouw zijnde brug bij Alten is gedeeltelijk verwoest,] de brug bij Vardaelen wordt met geheelen ondergang bedreigd, daar het water de fondamenten verzwakt. De persoon uit Vlissingen, die naar de gevangenis te Middelburg is gebracht wegens schaking van een minderjarig meisje, moest door de politie beschermd worden tegen het volk, dat hem te lijf wilde. Het meisje, een kind van 13 jaar en half idioot, is in het ziekenhuis op genomen. Twee vrouwen verklaren alles gezien te hebben. De huisschilder C. van Eijk, te Ouwerschie, had het ongeluk, terwijl hij bezig was een lijst van eene dakgoot te verven, met de ladder omver te vallen. De man kwam met het achterhoofd op de steenen te recht, werd bloedend ver wond huiswaarts gedragen, en overleed een paar dagen later. Te Renswoude is de schuur van Jan Hoogeweg door eene onbekende oor zaak vei brand; twee zonen van 18 en 12 jaar en een paard en zeug kwamen in de vlammen om. Een zeeman, die in 1888 te New- York van het Nederl. stoomschip „P. Caland" deserteerde en sedert in het buitenland vertoefde, kwam jl. Zaterdag zijne familie eens bezoeken. Hij had van dit pleizierreisje echter weinig genoegen, daar hij terstond doorj de politie herkend en in bewaring genomen werd. Hij is gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. Van tijd tot tijd leest men nog wel eens van wonderlijke advertentiën in de dagbladen. Zoo verschenen verleden week een paar amusante staaltjes op dit gebied. „Verloren eene broche (camée) voor stellende Venus en Adonis, gaande van den Dam door de Kalverstraat en Rege- liersbreestraat naar hetRembrandtplein" en „Gevraagd een min voor een meisje tusschen de vijf en twintig en dertig jaar, gehuwd en van den P. G. Omtrent den brand in het kasteel van Blaerthum, op ongeveer 45 minuten afstand van Eindhoven gelegen, wordt nog gemeldNiets dan de zware muren bleven van het zeer fraaie kasteel, dat uit de 15de eeuw dagteekent, over. Eene antieke deur en een kunstig bewerkt bordes heeft men uit de brandende massa kunnen redden. Het kasteel was de laatste 6 jaar on bewoond men denkt dat het ongeval ontstaan is door onvoorzichtigheid van werkvolk, dat eenige herstellingen had te verrichten. De gebouwen waren voor 11.000 verzekerd. Het kasteel was vroeger de residentie der jonkers Vi n Eijk heeren tot Blart- hom-Zeeld en Veldhoven; volgens het grafschrift op een graf was jonker Ru- dolf van Eijk in 1580 overleden. In la tere jaren waren de baronnen Van Del- mermol te Brussel de bezitters dezer heerlijkheid, van wie het door erving in eigendom overging aan de tegenwoordige eigenaars, de familie Verduijnen nabij Lik woonachtig. In het begin dezer eeuw werd het kasteel nog gedeeltelijk vernield. Op een boerderij nabij Richmond in Yorkshire is een kind van veertien maan den door een haan aangevallen, en zoo deerlijk aan het hoofd gewond, dat het nog denzelfden dag bezweek. In den dierentuin te Maagdenburg heeft een hevige brand gewoedde res tauratiezalen en de vogelengalerij bleven gespaard, maar in de afdeeling der wilde dieren werd groote schade aangericht. Twee leeuwen, twee tijgers, een luipaard en meer andere kosbare dieren kwamen in de vlammen om. In Virginië is een trein verongelukt, waarmede een paardenspel vervoerd werd. Vijf personen kwamen daarbij om en een groot aantal werden gewondook van de paarden werden velen gedood of ver minkt. Bloedvergiftiging? Naar men aan de Prov. Gron. Crt. mededeelt, heeft zekere Kok, een 80-jarig man, ten huize van Bloem in de Driehovensteeg, buiten de voormalige Heerepoort, te Groningen, zich voor een paar dagen met een visch- graat in de hand gestoken, waardoor bloedvergiftiging moet zijn ontstaan. Kok, die daar vertoefde wegens het huwelijk van zijn zoon, is gisteren aan de gevol gen overleden. Ten bewijze, dat er op vaierlaad- schen bodem nog krachtige zonen gevon den worden, diene het volgende: Een landbouwerszoon van 14 (veertien) jaar ging de weddenschap aan, met drie (zegge drie) hectoliter graan veertig trappen te beklimmen. Hij nam onder eiken arm een hectoliter en liet er zich een op den rug plaatsen. En om te laten zien, dat het hem geen moeite kostte, stond hij daarenboven nog toe, dat een jongmensch van 19 jaar, wegende 151 ponden, op den zak, geplaatst op den rug, zich neer zette. Zonder veel moeite beklom de knaap de trappen, liet zijn levenden last bedaard afdalen en legde toen de zakken graan doodleuk op den graanzolder neer alsof er niets gebeurd ware. Het verhaalde vond plaats te Slikgat bij Zevenbergen, en de held van 't ver haal is de zoon van den bekenden vee houder M. Van Aken. In het dorp Blasdo vervoegden zich Vrijdag bij een welgestelden landman dertien mannen in de uniformen van Grieksche soldaten en met geweren, ge lijk aan die, welke in het leger worden gebruikt. De aanvoerder van den troep, die de onderscheidingsteeken van serge ant droeg, vroeg voor zich en zijn onder geschikten nachtverblijf, dat hem ook voor zeven man werd verleend, terwijl de overigen bij de andere bewone»s van het dorp een onderkomen moesten zoe ken. Vier van de gewaande soldaten bleven in huis, twee gingen naar buiten en de anderen deden, alsof zij verder trokken, maar in werkelijkheid bezetten zij wachtposten in de nabijheid van het huis. De landbouwer gaf inmiddels zijn dochter en zijn schoondochter, die bij hem inwoonden, opdracht om eten voor de mannen te koken. Eensklaps stond de sergeant, die, als ware hij erg ver moeid, op een rustbank was gaan zitten, op en zeide: „Wij komen hier niet om te eten, maar om geld." Toen de baas zeide, dat hij niets aan den Staat schuldig was, sleurden de kerels hem naar een aangrenzend vertrek, ontkleedden hem, branden hem met smeerkaarsen, en trokken hem met een nijptang vier tanden uit, om hem te dwingen met het geld voor den dag te komen. Op het geschreeuw van den gemartel- den vader riepen de dochters om hulp. Ondertusschen braken de roovers ver schillende kasten open en maakten zich van geld en kostbaarheden meester. Daarop bonden zij hun slachtoffer, om hem i ede te voeren en gaven den vrouwen bevel hen te volgen. Toeu de ze het huis verlieten, zagen zij, hoe de inmiddels teruggekeerde schoonzoon des huizes door een der gewaande soldaten werd vastgehouden; de man begreep door eenige woorden, die de vrouwen hem toeriepen, dat hij met roovers te doen had, wist zich los te rukken en slaagde er in met de vrouwen in huis te vluchten en zich in den kelder te ver schansen. De schooten, die hij uit een revolver loste, trokken de aandacht der buren, dezen snelden toe en wisten de roovers na een harden strijd op de vlucht te jagen. De roovers sleurden echter den land bouwer mede. Deze werd later doorsto ken terugegvonden. Donderdagmorgen vroeg, toen bak ker en slager hunne waren in de Keizer straat te Scheveningen aan het afladen waren, wilde een tram over den aldaar gelegden wissel passeeren, doch slager en bakker verhaalden hun wagen niet, maar bleven lossen, zoodat de tram niet op den wissel kon komen. De conductuur nam toen het paard van een der wagens bij den toom, om ruimte te maken, wat hem echter werd belet, en hieruit volgde een vechtpartij, tot bakker en slager met het ontladen van hun wagen klaar waren en men de tram Met passeeren. Verder op den dag hebben er nog twee malen botsingen plaats gehad. Eens werd zelf het mes getrokken. Een horlogo. Een knechtje van den landbouwer Metz te Nieuw-Bui- nen wilde gaarne een horloge hebben. Zijn ouders hadden het daarvoor echter te armoedig. Ook zijn loon liet niet toe. Geen anderen uitweg wetende, besloot hij H. M. de Koningin er om een te vra gen. Dezer dagen schreef hij in alle stilte een brief, en Vrijdag jl. overhandigde de burgemeester van Borger, mr. Dibbits, hem een prachtig uurwerk. Doove menschenindekerk. Aan de N. Veend. Crt. schrijft men daarvan Doof zijn is zeer lastig voor ieder mensch, maar vooral voor hen die 's Zondags ter kerk gaan en den predikant gaarne in zijn rede willen volgen. Zulke lieden gebruiken in de kerk zekere soort groote instrumenten en hebben gewoonlijk een vaste plaats bij den preekstoel. Niemand kan dat nu zoo'n mooi gezicht vinden, en de lijders hebben maar last van die dingen. Dit was ook het geval met vier leden van de Gereformeerde Kerk te Veendam. Thans echter is daarin veran dering gekomen, zeer ten goede van de lijders aan doofheid, en wij vertrouwen, dat het in meer kerken zal worden ge maakt, De heer P. Kuiper, smid aanhet Beneden-Verlaat, heeft het volgende toe stel vervaardigdIn de preekstoel is een groote koker, eindigende in een buis, die doorloopt tot onder den vloer en zich daar in vier takken veadeelt. Elke tak loopt naar de zitplaats van de(n) doove, die de buis slechts in verbinding behoeft te brengen met het oor, en de gehoor buis is gereed. De toestel beantwoordt uitstekend aan het doel, en de kosten zijn niet groot. Donderdag werden te Scheveningen de baden geopend. Aan het strand ont brak het niet aan bezoekers, maar de lust tot baden was nog gering, wat bij de lage temperatuur wel te begrijpen is slechts vier heeren gingen in zee. Ook te Katwijk zijn de baden geopend. Enkele families zijn daar reeds geko men. Te Scheveningen is tusschen twee steenen muren een kat gevonden, welke daar 31 dagen tusschen bekneld had ge zeten en in al dien tijd geen voedsel had gehad. Men zal trachten het taaie dier in het leven te houden. Men schrijft uit Breda Ondanks de verlaging van den zoutac- cijns blijft het smokkelen voortdurend. Da gelijks zien we zouts mokkelaars, die een vrachtje veilig hebben weggebracht, met den ledigen zak op den rug, door onze straten gaan. Toch schijnen net alleen de slimme, goed in onze grensstreek georiënteerde personen te zijn. De anderen werpen zich met meer kracht dan vroeger op de veld- strooperij, waarvan onze arme, geplaagde landelijke bevolking, meer dan ooit den last ondervindt. Voor eenige kersen. Een sol daat, deel uitmakende van het bataljon, dat op den Mont Valérien, gekazerneerd is, was nabij Suresnes bezig zijnen scha- ko vol kersen te plukken. Drie landbouwers van Suresnes, die op dit oogenblik daar voorbijgingen, geboden hem, onder bedreigingen, met plukken op te houden. De soldaat hield geen rekening van hunne opmerkingen en ging slechts heen na zijne zakken te hebben volgestopt. De boeren, die overeengekomen waren, vervolgden hem, maar de soldaat bereikte spoedig het fort en trad binnen. Van de drie personen die hem vervolgden, ble ven er twee staan, maar de derde, door zijne woede meegesleept, wilde ook het fort binnen. De schildwacht kruiste zijn bajonet en de ongelukkige stortte er zich op. Toen men hem opnam was zijn borst doorboord. Men bracht hem stervende naar zijne woning te Suresnes. 't Is zekere Giraud. De militaire en burgerlijke overheden hebben een onderzoek ingesteld. Sedert Vrijdag j.l. hebben te Monte- Carlo weder vijf zelfmoorden plaats ge had van geruïneerde spelers; éen der slachtoffers was een Russische jonge da me, die, na haar vermogen van 140.000 roebels te hebben verloren, zich vergif tigde. In de nabijheid van Tiel bij de Groote Burg hebben een paar honden op afschuwelijke wijze huis gehouden. De heer H. v. Loenen, reehouder te Echteld, vond gisteren niet mindea dan 17 schapen uit zijne kudde dood onge heel verscheurd in de weide liggenbo vendien waren er 7 zoo verminkt, dat ook deze wel sterven zullen. Een inwoner van Veendam, die op zijn rijwiel huiswaarts keerde, werd onder weg door eed hevig onweder overvallen. Plotseling zag hij een bliksemstraal op den stuurstang nederschieten en werd hij op den grond geworpen. Eenigen tijd daarna werd hij in bewusteloozen toe stand gevonden door een voorbijganger, die hem in de naastbijzijnde woning droeg, waar hij bijgebracht werd en waar het bleek, dat hij geen noemens waardig ietsel had bekomen. De reis moest echter te voet vervolgd worden, ofschoon het rijwiel onbeschadigd was. De vernikkelde stuurstang was door den bliksem geheel zwart gekleurd en had dienst gedaan als bliksemafleider. Dat de mensch geen oogenblik zeker is van zjjn leven, maar ieder oo genblik tan sterven, leert ons weder het volgende. Woensdagmorgen j.l. ging de brood slijter W. H., van Zoetermeer, als naar gewoonte met zijne kar den weg op. Onder Noortdorp gekomen viel de man, waarschijnlijk door een beroerte getrof fen, achter zijn kar neder en des na middags werd zijn lijk naar zijn woning overgebracht. Opmerkelijk is het, dat ook zijn broer voor eenige jaren, aan het werk zijnde op dezelfde nootlottige wijze is gestorven. Sommelsdijk. De Inspectie voor de verlofgangers voor de gemeenten Som melsdijk en Middelharnis zal plaats heb ben te Middelharnis op Maandag 26 Juni a. s. des namiddags te 6l/2 ure, en voor de gemeenten Stad aan 't Ha- Dezer dagen kwamen in de hoofdstad onzes lands onze moderne predikanten, die zich nog theologen noemen, bijeen. Hoe deze mannen, deze volksleiders, van jaar tot jaar op het hellend vlak der ontkenning en loochening der eeuwi ge waarheid vooruitgaan, is op die ver gadering weer bij vernieuwing gebleken. Zonder dat er een storm van veront waardiging onder hen opstak, kon het in hun midden worden uitgesproken „Van Jezus staat niets historisch vast. Ook niet zijn kruis. Ook niet zijn naam. Ook niet het feit zijner verschijning. In deze absolute (volstrekte) onwetendheid aangaande hem is juist de aanleiding en het recht der symbolische opvatting ge legen en tevens de gebiedende eisch het symbool absoluut als symbool te nemen." Zoo] gaat, naar terecht is opgemerkt, de stroom des ongeloofs voort en voort. De jongere moderne predikanten weten al minder van den Heiland. Rust vinden deze geesten eerst, als men aangekomen is bij de volkslagen ontkenning. Dan weet men niets van Jezus af. Zelfs niet, of er een kruis van Golgotha is geweest. Ja, eigenlijk niet eens, of er ooit zulk een rabbi als Jezus van Nazareth bestaan heeft. o, Snelle afloop als der wateren! De Zeeuw.

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 2