mm Dl MD-lBDMSIllEiai IS IIIWÏiMI IMBUES. tGïïaöro Vrijdag 2 Juni 1893 Achtste Jaargang. No. 395. Antirevolutionair Orgaan Tweede blad. Advertentien. J KLOK, Bi er bottel ar ij AÉer-Pain-Expsller. ~s'S flniier-Pain-Expeller. li D.SCHELLEÏIS te SoimelsdijL mmsTmm, IN HOC SIGNO VINCES 50 cent fliiker-Pain-Expelier. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij voornitbetlaing f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. T. BOEKHOVEN. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. A!3e stukken voor de itedactie Uestemd. Advertentiën en t erdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitg-ever. Uit nummer bestaat uit twee bladen. Vertrouwen. Het „Nieuws van den Dag'' geeft tegenwoordig soms hartige lesjes aan zijn geestverwanten. Wel doet de redactie dit in den zachtst mogelijken vorm en met vele bij redenen omhnld maar zij ontziet zich dan toch niet om de lezers op groote maatschap pelijke fouten te wijzen, en ook den eigen partijgenooten te vermanen om daartegen te strijden. Zoo b.v. neemt zij uit eene be schouwing over het „eendrachtelijk bijeenzijn" van Jezus' discipelen op den dag van net Pinksterfeest eene beschouwing die wij overigens, als uitgaande van verkeerde grond stellingen niet kunnen deelen aan leiding om op het betrachten van eendracht in het burgerlijk leven aan te dringen, en als middel daartoe wekt zij op tot het kweeken van on derling vertrouwen. „Waar geen eenstemmigheid is" zoo schrijft zij kan toch „wel eendracht heerschen. Moet „iemand, die anders denkt dan wij, „daarom slecht wezen? Zou de on eindige waarheid slechts te bezien „zijn van een enkel standpunt? En „zou ieder, die de waarheid van een „anderen kant beziet dan wij, dat „doen tegen beter weten in? „Geen* stelsel bevat louter onzin. „Geen stelsel bevat louter waarheid. „Het eerste- te overdenken, kan ons „verdraagzaam, het besef van het „andere kan ons bescheiden maken „en voorzichtig." En voorts: „Een drachtig samenzijn van de burgers „eener zelfde maatschappij eischt „geen eenstemmigheid. Maar wel „eischt het iets anders: het eischt „onderling vertrouwen Een drachtelijk bijeen kunnen alleen die „menschen zijn, die, bij alle verschil „van meening, vertrouwen stellen in „elkanders ernst." De groote fout in deze redeneering is natuurlijk, dat de redactie van „het Nieuws" het woord „eendracht" in een verkeerde beteekenis neemt dat zij alle richtingen, alle leerstel lingen, alle politieke inzichten zoowat op ééne lijn stelt, omdat zij alle iets goeds en iets kwaads zouden bevat ten. Maar zij, die Gods Woord niet als kenbron der waarheid en als toetssteen voor schifting van het echte en het onechte erkennen, moe ten dat wel doen. Doch daarom ware het te wenschen, dat de liberalen deze les van „het Nieuws" eens ter harte namen. Zij hebben geen recht om hun lee1 ing n als alleen goed en nuttig den volke op te dringen. Met Pilatus viagen zij: „wat is waarheid?" Waar de antirevolutionairen verdraagzaam en toegeeflijk willen zijn uit gehoor zaamheid aan Gods bevel, (mits nooit ten koste van de waarheid of met verloocheni g van eigen levensbe ginselen) moeten de liberalen het zijn uit onzekerheid en twijfel. Of zij het zullen zijn, is een andere vraag, maar hun onverdraagzaamheid verde- digen kunnen zij nooit. licmenafl l'ieuws. Posterijen BOTTERDAM Lets. v. p. op bet adres HOFHADE 30. dat is spotgoedkoop ANKER-PAIN-EXPELLER Wat is met het beste SIICC8S aan te wenden tegen Wat moet dus steeds in ieder huisgezin Middelharnis bij A' TEEPE. UITGEVER: SOMMES,SMJH. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. (1Immers vloeide de „eendracht" der discipelen van den Heiland voort uit éénheid van levens beschouwing en idealen; beter gezegd, uit één heid van levensbeginselen. Deze bestaat niet tussohen de burgerlijke partijen. De redactie ont leent haar anders nuttige les dus aan een ver keerde bron. Het bad te Scheviningen is Don derdag 1 juni geopend geworden. Een verbuurder van woningen te Bergen-op-Zoom, had vóór een paar jaar zijn woning verhuurd aan een winkelier. Of de zaken van dezen achteruit zijn ge gaan, dan wel, of hij onwillig werd in den laatsteu tijd om zijn huishuur te betalen, weet men niet, maar hij betaalde een voudig niet meer. De eigenaar en verhuurder nam ten slotte zijn toevlucht tot do rechtelijke maoht en de zaak zou haar gewoon verloop hebben om vanzelf te eindigen met „opstraatzetting" zoo de huurschuld niet betaald werd. De huurder kreeg var, zelf hier kennis van _Qn liet daarom gedurende den loop van het pro ces zijn winkelwaren en bezittingen van eigenaar verwisselen. Zoo verdween op een goeden dag zijn gansohe bezitting in den gapenden muil van een verhuiswagen. De verhuurder niet weinig blij, dat hij zoo betrekkelijk goedkoop van zijn lastigen huurder af was, haastte zich zijn eigendom in oogenschouw te gaan nemen. De man vond de huisdeur in slot. Ben smid werd spoedig gevonden en het slot werd opengestoken. Wat bleek nu? De huurder had niet alles meegenomen, maar het een en ander van weinig waarde laten staan. Met veel vertoon haalde hij eenige buren in de woning om hun te laten zien, dat men in zijn woning was „gebroken." Hiervan zou hij aan gifte doen en hen als getuigen dagvaarden. Hij had volstrekt niet alles te gelde gemaakt en me' opzet iets overgehouden, want „hij wilde op straat gezet worden." De Nederlandsche bank houdt de gouden munt vast en gewent de circulatie zoo aan klein bankpapier. Is dat rechtmatig en benadeelt dit niet een groot deel der natie De heer Kivits uit Haarlem komt krachtig tegen deze handelwijze van de ned. bank op. Hij noemt ze eene onrecht matige daad, waarvoor de minister van justitie ter verantwoording moet geroepen worden. Maar, zegt hij, de toestand in Neder land is zoo lam, dat men het eigendom der natie voor enkele bevoorrechten be houden kan. Als dat geen gedwongen koers is, wat is het d»n vraag de heer Kivits. Goedkoope kersen! Haar men uit Wageningeu meldt, zijn bij de groote verpach tingen van kersenboomgaardea, welke gisteren een aanvang namen, lage prijzen besteed en wel naar berekening 1 tot 3 cent per '/2 K.G. op den boom. ïusschen Ulvenhout en Ginneken (N.-Br.) heeft men van het zoogenaamd Ulvenhoutsche bosch een uitgestrektheid van 10 H.A. moeten verbranden, om zoodoende bevrijd te worden van de millioenen rupsen, welke aldaar gevon den werden. Men meldt uit Deventer: Een voorname handelsfirma heeft het loon van haar werkvolk met 50 cent per week ver hoogd. De werklieden krijgen 'het echter niet dadelijk in handen, maar het wordt voor hen in de Spaarbank voor den ouden dag belegd. Do tweede groote „velddag" was het geheele „Leger des Heils" in Nederland zal gehouden worden op het landgoed Middaohten, hij de Steeg op Woensdag 28 Juni. Generaal W. Booth, Bromwell Booth (de chef van den staf), commis sioner Railton en vertegenwoordigers van Duitschland, Majoor Taft en stafkapein Reid van België zullen waarschijnlijk vertegenwoor digd zijn, alsook kolonel en mevrouw Oliphant en alle Nederlandsche staf- en veldofflcieren. Eau vermakelijk voorval had in het Engel- sehe Lagerhuis plaats, waar volgens een zon derling gebruik, wie spreekt, 'steeds den hoed ophoudt. Sir John Gorst wilde dezer dagen een rede van den heer Goschen beantwoorden, doeh kon zijn hoed niet vinden. Haastig greep hij een der hoeden, die zijne vrienden hem toestaken en plaatste dien op het hoofl. Ongelukkig was de hoed veel te klein, zoodat hij gedurende zijn geheele toespraak met de linkerhand eerbiedig aan den hoed moest staan. Zoo maakte hij in groote verlegenheid zulk een dwaas figuur, dat het Lagerhuis zijn ernst niet kon bewaren en in lachen uitbarstte. Ontmoedigd liet sir John Gorst zijne redevoering in den steek en gaf hij den hoed aan den eigenaar terug. Het lijk van den te Rome overleden Prof. Molesohott is, op zijn wensoh, verbrand. (Mole- schott's asoh is, volgens een nader bericht, dat naar het N. v. d. Dag opmerkt, velen genoegen zal doen, tooh niet in den wind verstrooid. Het vervullen van dien wensoh des overledenen was in strijd met de gemeentelijke bepalingen, waarschijnlijk op hygiënisoh gebied. De asoh zal nu in een kistje worden begraven naast die van zijne vrouw, wier treurig uiteinde Mole- schott's laatste levensjaren heeft verduisterd. Koningin Victoria vierde haar vier en zeventigsten verjaardag. Te Thebbe zijn door een hevige aardbeving verschillende huizen bescha digd, De schok werd ook te Athene gevoeld. Te Dover is een nieuwe wandel- pier in zee geopend, die zich 900 voet ver uitstrekt. De geheime politie der tentoon stelling te Chicago ontdekte Zondag een complot om de horloges en juweelen te stelen, die in de Zwitsersche afdeeling zijn tentoongesteld. De dieven hadden onder de planken dezer afdeeling een platform gemaakt, en daarop staande, waren ze begonnen de planken te doorboren. Indien zij ge slaagd waren, zouden zij een buit van vier tnillioen hebben kunnen meenemen. Er hebban geen arrestaties plaats ge had. In de Nijm. Cour. schrijft A. J. C. K. „Ik heb appels gegeten, die meer dan 1800 jaar geleden rijp geworden warenbrood, gemaakt van tarwe, die gegroeid was voordat de kinderen Israëls door de Roode zee trokken, besmeerd met boter, die gemaakt was toen Elisa beth koningin van Engeland was; en daarbij wijn gedronken, die reeds oud was toen Columbus barrevoets met de jongens van Genua speelde", is de op merkelijke verklaring, afgelegd door eeu schrijver in de St. Lons Globe-Democrat. „Deze merkwaardige maaltijd" aldus gaat de schrijver voort, „werd gegeven door een oudheidkundige, genaamd Goe- bel, in de stad Brussel in 1871. De ap pels waren uit een steenen kruik, die in de ruïen van Pompeji gevonden was, die onder lava bedolven stad, van wel ker inwoners wij de kunst geleerd heb ben vruchten in te maken. De tarwe was genomen van een der vertrekken in een der kleinere pyra midende boter van een steenen uitstek in een ouden put in Schotland, waar ze eeuwen lang in een onde kruik onder ijskoud water gelegen had, en de wijn was verkregen uit een ouden wijnkelder in de stad Corinthe. Er waren zes gasten aan tafel en ieder had een mond vol van het brood, een theelepel vol van den wijn, maar hij mocht zooveel van de boter eten als hij zelf wilde, daar er verschei dene ponden van waren. De kruik met appels bevatte ongeveer twee-derde gal lon en de vrucht was even zoet en aan genaam, alsof ze den vorigen dag was ingemaakt. Lijst van brieven, geadresseerd aan on bekenden over de le. helft der maand Mei. Van Middelharnis D. de Haan, Breukelen. Van oedereede G. H. Schilling, Dordrecht. Van Herkingen G. Mast, Nieuw Beierland. Van Nieuwe Tonge A. Dekker, 'sGravenhage. DROGIST Hof kade 30 hoek Rottestraat zendt steeds onder Rembours, Limonadepoeder (frambozen of citroen naar verkiezing) per pakje 85 cent waar men zelf 5 liters Limonade van kun maken. Alsmede ook Amerikaansch muggen- kruid ter verdelging van muggen, en plan- tenluis, per doos /"0.20. Carbolzuur per kruik k 1 liter 0.33. Oarbolpoeder per 5 ons 0.40. Echt Perzisch Insectenpoeder [per 5 ons 0.90. Vliegenlijm „0.30. Campher „2.—. Naphtaline 0.50. Naphtaline-Oampher per pakje van [4 tablet „0.07. Chloorkalk bij minstens 10 kilo per 5 ons 0,08. Idem bij een vaatje van 25 [a 50 kilo per 5 ons 0.07. Gemalen krijt p. Baaltje van 50 K. 0.95. Schuurlinnen per 100 vel„2.75. Schuurpapier „1.50. Cososvet per kilo 0.52. bij 5 kilo 50 c. perk. bij 10 k. 48 c. p. k. Gemaakte roode Wrijfwas in bussen per kilo 70 c. per 5 kilo 65 c. en bij 10 kilo 60 c. per kilo. voor een middel, dat reeds vele dui zenden personen, die lange jaren door smartelijk Rhemnatlsme geplaagd werden, hulp en genezing gebracht beeft. Meestal zijn enkele inwrijvingen met (50 c., 75 c. en f 1.25 de flesch) voldoende, om de hevigste pijnen van Jicht, Rhenmatiek enz. te doen ophou den. Een huismiddel, dat beter werkt, dat gemakkelijker aan te wenden is dan de ANKER-PAIN-EXPELLER, i» niet denkbaar; daarom is het ook in de meeste huisgezinnen en op tal van schepen aller natiën steeds voorhan den. Yerkrjjgbaar bij de meeste Apo thekers en drogisten. Alleen echt met „Anker!' F. AD. RICHTER Cie ^^tggggM^RoPterdan^jB^ns^ Te Middelharnis bij A. TEEPE. en UFni is de beste inwrijving tegen Jicht, Rheumatiek, Lendenpijnen, kortom tegen pijnen van al lerlei aard Prijs 50 cent, 75 cent en ƒ1.25 de flesch. Voorhanden in de meeste Apotheken en bij F. Ad. Richter Co. te Rotterdam. van Vraagt Prijscourant van alle soorten Bieren, Limonades, Minerale-, Bron- en Medicinale "Wateren, Bessen- en andere Wijnen, Gedistelleerd, Likeuren enz. Vanaf heden voorradig STAALWATER uit de W ilhelmina Bron enz. enz.

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 5