Tweede blad. Vrijdag 28 April 1893. Achtste Jaargang. No. 390. Antirevolutionair Orgaan Al FEUILLETON. IN HOC SIGN O VINGES T. BOEKHOVEN. HO.ntllSiljSlH.IN. De Vluchteling. "31 si Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetlaing f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dionstaanvragon en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters #n vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zjj beslaan. Advertentiën wordea ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. Alle stukken voor tie Reclaetle bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Geavanceerd modernis me. De Herder 21) F. HOFFMANN. XVII. DE GOEDE OVERSTE. Jeanne opende voorzichtig in afwach ting van Michiel of Francisca te zien, die zich altijd op dezelfde wjjzo aanmeld den. Maar niet weinig verschrok zij, toen daar eensklaps eene slanke gestalte vlug door het venster naar binnen sprong, en zich in hare armen wierp. „Ik ben het!" „Hij is het!" Deze luid uitgesproken woorden wer den vernomen door den grootvader, die nog niet was ingeslapen. Leentje werd dadelijk gewekt. „Hoe komt gij hier op dit oogenbliik P" vraagde Jeanne. „Laat ons in de eerste plaats naar grootvader gaan," antwoordde Herman. „Daar zal ik u alles samen vertellen." Weldra was de geheele familie om den grootvader verzameld en overlaadde elkaar met liefkoozingen. Ten laatste eyenwel moest Herman vertellen, wat Ierkiezinyen In het kiesdistrict Harlingen had Dins dag de herstemming plaats voor eeu zetel in de Tweede Kamer (vacature- Oppedijk), tussohen de heeren rnr. Th. Heemskerk (antirev.) en A. Bouman (liberaal). Woensdag bleken van de '2730 stem men te zijn uitgebracht: 1310 op den heer Bouman en 1366 op den heer Heems kerk, zoodat de heer Heemskerk is ge kozen. De Standaard onderschrijft dit feit, onder meer met: Dat dit ons een oorzaak van blijdschap is, behoeven we wel nauwelijks te zeggen. De tegencandidaat was een Fries, woon de in het district, had er velerlei rela- tiën, en de heeren Bronsveld c. s. zijn geëindigd met den tegencandidaat aan te bevelen. Men heeft ook tegen Mr. Heemskerk zijn wonen in de hoofdstad, zijn lidmaat schap van Amsterdams Gemeenteraad, zijn behooren tot de Gereformeerde kerken, zijn democratische richting uitgespeelt. En toch, niets mocht baten. De heer Heemskerk is toch gekozen. Dit nu is veel gewonnen. Er blijkt toch uit, dat men althans in Friesland wijs werd, en weigert de politieke stembus door kerkelijke consi- deratiën te ontwijden. Er blijkt uit, dat men ook een niet- Fries gaarne wil, mits hij een man van talent zij. Er blijkt uit, dat ook in Harlingen bet sturen in democratische richting al ler wensch is." hem eigenlijk hier had gebracht. De grootvader liet zijn grijs hoofd op het kussen rusten, Jeanne stond mede met van vreugde fonkelende oogen aan het hoofdeinde van het bedHerman rustte in den gemakkelijken leuningstoel, en Letntje zat op de leuning daarvan en boog haar hoofdje tegen Herman's schouder. De lamp wierp haar flauw licht over de gestalten der beide kinde ren, maar dit drong niet door tot achter het dikke gordijn waarachter de oude Anton in eene aangename duisternis uitrustte. Herman vertelde nu alles, wat er gedurende zijn verblijf bij de Corbiers was voorgevallen, en verzocht ten laatste de toestemming van zijn grootvader om soldaat te mogen worden. „Ga in vrede, mjjn kind!" zeide de grijsaard, terwijl hij Hermin aan zijn hart drukte. En toen hij Leentje en Jeanne hoorde snikken, richtte hij zich tot haar met de woorden „Weent niet, God is met hem, God is met ons. Gij kent nog niet al de gunsten die God mij ten deel liet vallen, Herman! Mijn beste jongen, hoe groot en sterk zij t gij in drie jaren geworden." „Grootvader, wat zegt gij F" „Dat ik u den laatsten keer nog als kind aanschouwde en u thans als een Clemen^d Aleuus. man weervind." „Gij? Mijn God, is het mogelijk?" Herman sloeg met de diepste ontroe ring zijne oogen op de oogen zijns groot vaders, en hij waagde, uit vrees hem verkeerd verstaan te hebben, geen woord te spreken. De grootvader echter zeide: „Ja, ik zie u, mijn kind! Heeft Lepage u niets gezegd? Daaraan heeft hij wel gedaan, want het gevolg van zjjn werk was altijd nog twijfelach tig. Thans echter zie ik, en zelfs zeer goed Wij hebben het tot nu toe voor iedereen geheim gehouden, en zullen dit ook in het vervolg doen, totdat wij zonder gevaar voor het leven van onzen vriend iedereen kunnen verteilen, dat hij uwe zuster hare gezondheid en uwen groot vader zijne oogen heeft wedergegeven." XVIII. BESLUIT. Eenige dagen daarna liep Herman met den ransel op den rug in alle stilte uit het dorp weg. Het regiment was reeds vooruit, maar hij haalde dat bij den groo ten weg weder in. Het meerendeel der zieken was door de zorg van dokter Johan in dien tijd genezen. Michiel en Herman vonden spoedig gelegenheid zich in gevechten te onderscheiden, en werden weldra bevorderd. Eenige jaren later keerde Herman terug, om zijne zuster met zijn wapenbroeder, die het geweer De Assurantie-Maatsohappij tegen brandschade „de Nederlanden" te Zutfen keerde in het laatst verloopen boekjaar (hoewel het jaar 1892 in bijna alle banden >eer ongunstig was voor derge- tegen de spade verwisselde in het hu welijk te zien treden. Bij deze gelegenheid zag hij zijn grootvader voor den laatsten keer. Toen hij na vele veldslagen als kapitein te rugkwam vond hij kleine neven en nich ten, hij vond Jeanne en Francisca terug, maar zijn grootvader dien hij zoo teeder I beminde, vond hij niet i eer. De brave man rustte in het graf. Hernam nam het besluit zijn dorp niet meer te verlaten, en hij nam de goede oude Jeanne als dienstmeid bij zich in. Op zekeren dag zeide zij hem „Ik zou gaarne zien, dat dokter Lepage ons eens zeer spoedig een bezoek bracht. Mijne oogen worden alle dagen al slechter en slechter. Gij schrijft toch dikwijls aan hem, Herman, verzoek hem, dat hij ons eens komt opzoeken, zoolang ik nog in staat ben om hem te zien." Eenige dagen later had er eene ver rassing plaats en tevens een vroolijk feest. Lepage kwam inderdaad geheel onverwachts aan, Jeanne herkende hem met hare zoo zwakke oogen het eerst en op den versten afstand. De dokter was een weinig grijs geworden, maar had niettemin nog al zijne krachten en zijne volle gezondheid behouden. En toch, toen hij met den kapitein in het bosch liep, om alle plaatsen waaraan zulke dierbare herinneringen waren ver- lijke Maatschappijen) 20% dividend uit, terwijl zjj nog f17,363 bij haar reserve fonds voegde. Voornoemde Maatschappij, een der soliedste op dat gebied, ontving aan premie inkomen in 1892 nietminder dan f 1,948,391,-. De aardbeving op Zante. Men was op het eiland Zante nauwe lijks van den schrik de laatste groote aardbeving hersteld, toen Maandag het eiland andermaal door een hevigen schok, die bijna een minuut duurde werd aan getast. De stad was plotseling geheel vervuld met dikke stofwolken der in stortende gebouwen, en alom weerklon ken de angstkreten der bedolven slacht offers. Enkele blokken huizen verdwenen spoorloos. De schouwburg en het zeer groote club-gebouw zijn ingestort. De klokketoren, een meesterstuk van Vene- tiaansche bouwkunst, was één puinhoop. De straten vertoonden spleten van meer dan 50 Meter. Geen dozijn huizen op het gan^che eiland is meer bewoonbaar. De richting der trillingen was van Oost naar West en zjj begonnen juist op dezelfde plaats als de vorige. Zjj gin gen gepaard met een groote vloedgolf, en het oppervlak der zee was na de ramp ee,i voet gedaald. De woningen op het geheele eiland zullen nu weer opgebouwd moeten worden van hout of een(g ander materiaal, dat tegen aard bevingen bestand is. Echter maakt de algemeene armoede nu een landverhui- zlnS op groote schaal van de helft der ')ev"olking noodig om de achterbljjvenden 'e kunnen behouden. Het getal der personen, die bij de aardbeving op Zante het leven lieten, 13 reeds tot over de 200 gestegen. Bjj 'caap Khiri heeft men weder een hevigen schok gevoeld. Met 1 Mei wordt de accijns op de zachte groene zeep afgeschaft. Dit mag waarljjk voor alle gezinnen een belangrjjk feit genoemd worden want door de afschaffing wordt de prijs dier zeep 10 cents per kilogram vermin derd. e Ook het zout zal op 1 Mei, door de vermindering van den zout-accijns, heel wat goedkooper zjjn. bonden nog eens weer te zien het beschermende beukenbosch, de rotsen met het hol, het graf der duif en van den armen Castor gevoelde hij, noch Herman den minsten lust, in het hol naar beneden te dalen, en verwonderden zjj zich er zelfs over, dat zij zoo iets in vroegeren tjjd hadden gewaagd. Lepage wilde nu ook de schuilplaats bij de Oorbiers weerzien, en Leentje was gaarne bereid hem die aan te wijzen, „Maar eerst na den maaltjjd," zeide zjj tot hem. „De tafel is gedekt gewor den in de kamer onder de schuilplaats, in hetzelfde vertrek waar Francisca u eens met mjjn man en mijn broeder om drie uren des morgens een maaltjjd heeft laten houden." "Wat werd er niet over alles aan ta fel van Leentje gebabbeld en gesproken Hoevele oude herrinneringen kwamen weer bovenWelke vergelijkingen maakte men niet tusschen het verledene en het tegenwoordige. Yan de ontroering ging men tot de vreugde over. Ten laat ste echler moest men toch weder schei den, want alles op de wereld neemt eenmaal een einde, en zoo is het ook gelegen met deze eenvoudige vertelling. EINDE. mm m mmmmwMwmm m uitgever: Op eene vergadering van moderne theologen'' werd dezer dagen, vol gens een verslag in de N. Rotterd. Courantgezegd, dat (het is om er van te huiveren) van Christus niets historisch vast staat, ook niet zijn kruis, ook niet zijn naam, ook niet het feit zijner verschijning. Ook werd in dien kring verklaard „Iedere geloofs- en zeden leer, ook de christelijke, heeft zijn voorbijgaan de beteekenis. Is het wonder, dat zulke theolo gen mee optrekken met de partij, die de natie verheffen wil boven alle geloof s ve r d eeld h eid Als de verschijning van den Chris tus zelf toch niet eens meer histo risch vaststaat, wat twist men dan nog over diens eer, over christelijke deugden en wat dies meer zij. Dan is alles op losse schroeven gebracht. Dan geeft de modede opinie der meerderheid aan, wat als plicht en als deugd geëerd moet worden. Dan komt het volstrekt niet te pas, om elkaar het leven moeielijk te maken door het zoeken van afzonderlijke levenskringen voor het kweeken van een bepaalden godsdienst en een bepaalde zedenleer. Dat is dan enkel bekrompenheid en gebrek aan verdraagzaamheid, want ieder heeft zich dan eenvoudig naar den grooten stroom te schikken, en de minderheden mogen ten dienste van het „algemeen belang" veilig onderdrukt worden. Wint dus straks het socialisme maar meer aanhangers EK DOOR (en reeds trad de moderne „theoloog" Ds. Bax van Zaandam openlijk als medestander der socialisten op) dan is hun zedenleer de beste Men ziet het, zij die het historisch christendom prijs geven, moeten ook ons christelijk volkskarakter voor waardeloos verklarenmaar tevens geven zij onze natie geheel over aan de wreede golven der revolutie. In dit opzicht gaan de modernen en de liberalen hand aan hand. llot .Veiferlanthcli Jongelingsver bond hoopt op aanstaanden Hemelvaartsdag' zijn Veertigjarig bestaan te Dordrecht leestelijk te gedenken. Uit het zoo gozegend Réveil, dc geestelijke opwekking in Nederland, die zoo vele vruohten heeft gedragen voor het christelijk leven in on» Vaderland, ontstaan, is het, klein en gering begonnen, langzamerhand tot een boom gewassen, die in zijn schaduw duizenden jongelingen hoeft welgedaan. Het hoeft getracht lien voor den zaligen dienst van den goeden Herder te winnen, hen samen te brengen en te houden, onder hunne inedejongelingen te arbei den het bood hun een toevluohtsoord tegen Jde verleidingen, waarvan zij, vooral in onzen tijd, zijn omringd. Niettegenstaande velerlei gebrek en geringen jsteun, heeft het voor allen arbeid in Gods Koninkrijk vele werktuigen geleverd en wat het gevolg is geweest in huisgezin, kerk en staat, van 't geen in de Jongeliugsvereeniging werd gezocht en ontvangen, is evenmin in woor den te brengen, als wat de eeuwigheid van hare vruchten zal openbaren. De plant, gelijk zoo veel, uit den vreemde tot ons gekomen, en met onzen volksaard en ziens wijs in overeenstemming gebracht, heeft bewezen ook op dien grond to kunnen groeien en vruohtdragen. Het Nederlandsch Jongelingsverbon 1 telt thans 200 afdoolingen met ongeveer 5500 leden; boven dien bestaat er eeu nog groot aantal Veroeni- gingen, die zich niet daarbij hebben aangesloten. Nog enkele opriohters van het Ned. Jongelings verbond zijn in leven eu werkzaam op dit gebied. Moge oen trouwe opkomst vau vele leden en vrienden in Dorclt op den Hemelvaartsdag be wijzen, dat deze arbeid voortdurend belangstel ling en waardeering vindt bij ons Christenvolk, en 'het tegenwoordig bestuur, ook tot zijn aan moediging, menig bewijs, km het zijn ook stof felijk, ontvangen van veler erkentelijkheid voor onverdroten arbeid in Jezus' Koninkrijk. In al ler liefde en voorbede bevelen we daartoe dit veertigjarig foest hartelijk aan. Het wordt voorafgegaan door een bidstond den avond te voren, terwijl de Jaarvergadering door een samenkomst in de kerk wordt gevolgd. Onder de sprekers hehiorfc de hoor W. van Oosterwijk Brnijnmedestichter des Verbonds, die de geschiedenis der doorleefde 40 jaren, voor onze jongelingschap van zoo groot belang, zal meedeelen. Het zal een eenvoudige herden kingsdag zij van al wat des Heeren hand ook in dazen arbeid hoeft gewrocht. Verdere sprekers, het optreden van het Fanfare corps enz. vermeldt het weldra verschijnend program De toestand van den toren te Purmerland blijft nog steeds groote bezorgheid baren. Dins dagmiddag om vier uur werd het laatste stuk van het houten vierkant nagetrokken, dat zich tusschen het ateenen geva: rte en de spits be vond. De hoogte.van den geheelen toren bedroeg 155 voeten of ongeveer 45 meters. De hoogte van de spits met het vierkant was 86 voeten zoodat er nog 66 voeten voor het steenen ge vaarte overblijven. Hoewel (le drukking- thans veel verminderd is, blijft het gevaar echter nog zeer groot. Be droeg de helling Sen tiental dagen geleden 1.40 M. vanaf de spits, thans wijst 't schietloot van het overblijvend gedeelte oeno afwijking aan van ruim 1.50 M. De toren blijft steeds werkende en wees van Maandagavond 7 uur tot Dinsdagavond 8 uur eene verontrustendon helling aan van 18 centimeters. De verzakking wordt van dag tot dag'grooter en het sloopen van den toren van uur tot uur gevaarlijker. Klok en uurwerk moeten nog wor den ingenomen en men vreest, dat de aannemer ondanks alle krachtsinspanning, het gevaarte in zjjn alles verpletterenden val niet zal kunnen tegenhouden. Deskundigen hobben berekend, dat de toren 2000 kub E, steenon bevat gelijkstaan de met een gewicht van 2 miloen kilo's. Dinsdagmorgen, jl. week hij het aanbreken van den dag, zag een politie-agent te Amsterdam, dat boven den hoofdingang van de kazerne „Oran je Nassau" een ongeveer 4 meter lange, roode vlag was uitgestoken. Hij melde zich aan bij den sergeant van de wacht on maakte hem opmerkzaam, op wat hij gezien had, niet anders denkende of do roode vaan zou onmiddelijk wordeti verwijderd. De sergeant verklaarde echter daar niets aan te kunnen doen. Toon vond de agent, Veendam genaamd, het noodig, zelf naar hoven te gaan. Hij nam de vlag weg en deponeerde haar aan 't politie bu reau. In do kazerne is een gestreng onderzoek in gesteld en aan eenige personen arrest gegeven Een later bericht luidt: De milicien, die de roode vlag op de kazerne „Oranje Nassau" geplaatst heeft, is ontdekt. De zaak heeft zich op de volgende wijze toe gedragen Eeu korporaal van de compagnie waar toe de dader behoort, had vermoedens tegen dezen gekregen. Toen hij bemerkte, dat de verdachte eene brief begon te schrijven, plaatste de korporaal zich naast hem, voorgevende in een dienst regelement wijzigingen te moeten aanbren gen. Hij oopiëerde evenwel lotterlijk of liever cijfer voor oijfer den geheelen brief, die in cijfers gesteld was. Deze copie werd door hem aan len kapitein N. van liet 4e bataljon ter hand gesteld, die al spoedig den sleutel vau dit schrift ontdekt had. De milicien is onmiddelijk in arrest gesteld en in voorloopig verhoor genomen. Hij heeft bekend het vergrijp gepleegi te hebben; hij weigert evenwel te verklaren op welke wijze de zaak zich heeft toegedragen of eenige verdere inlichtingen te geven. Aangezien het feit met het verbreken dei- sluitingen van afgesloten lokalen hoeft plaats gehad, zal de schuldige waarschijnlijk voor den krijgsraad tereohtstaan.

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 5