Bil «Ie Pers. Plaatselijk Nieuws. nemen. De Sabbath ligt in de Schep pingsorde gegrond, en de rust van dezen dag is m\ de komst van Christus op den Zondag, den eersten dag der week, overgegaan. Eene christelijke natie heeft dit te erkennen, en daar om den schuttersdienst op Zondag na te laten. Toen deze bestrijding niet hielp en het amendement toch aangenomen werd, trok de heer Donner zijn wets voorstel in. Alles blijft dus nu bij het oude. De Nieuwe Rotterdamsche, dezen loop van zaken vermeldende., voegt er dadelijk bij, dat nu voortaan de gemoedsbezwaarden, die op zondag schutteren moeten, hun bezwaar aan den heer Donder to wijten hebben, want dat de kans zeer schoon stond, om alle bezwaar opgeheven te krijgen. Oppervlakkig geoordeeld is dit ook zoo. Want in algeineenen zin ge nomen was het voorstel-Donner in in dat van Kielstra begrepen. Doch op de beginselen gelet, is het zoo niet. De heer Donner zal wellicht gedacht hebben bij de in trekking van zijne wetsvoordracht als de rustdag in de wet beschreven wordt als te zijn een door de kerk- genoot,schappendus slechts bij men- sehelijk goedvinden aangenomen dag, dan wordt het geneesmiddel erger dan de kwaal. Want de Overheid moet geen vrijstelling op zondag verleenen, omdat de kerkgenootschap pen het zoo willen, maar omdat het christelijk karakter der natie het aldus eischt. Een tegemoetkoming op ongeoorloofde gronden is slechts schijnzij biedt geen wezenlijk voor deel. Atjeh. Het „geheime" Atjeh-rapport, dat de heer Snouck Hurgronje bij den Minister vau Koloniën heeft ingediend, schijnt uitgelekt. Althans de Deli Crt. geeft eeg vrij uitvoerig overzicht. Blijkens die mededeelingen verwacht de lieer Snouck Hurgronje alleen afdoen de uitkomst van een krachtig optreden. Het sijsteem van generaal v. d. Heijden gedurende de eerste jaren van zijn gou verneurschap: „er op inhakken," heeft, voigeus den schrijver, een machtigen in druk bij de Atjehers achtergelaten; dit is zijn conclusie, na acht maanden uit sluitend onder en met Atjehers geleefd en verkeerd te hebben, en na zich hun taal machtig te hebben gemaakt en ken nis te hebben genomen van hunne ver halen en krijgszangen. Geen genade voor wie zich verzet; oog om oog, tand om tand, predikt de heer Hurgronje dat is de eenige manier om Atjeh teu onder te brengen, ontzag in te boezemen en den Atjehef onder den duim te houdeniedere zwakheid onzerzijds straft zichzelf; het geringste écheo, dat wij ljjden, is een welkom wa pen in de handen der onverzoenlijken, die van geen vrede willen weten. Het te vuur en te zwaard vernielen van 's vijands have en goed, het verdelgen van een ieder, hoog of laag, die met de kwaadwilligen heult of net waagt zich tegen de Compagnie te verzetten, is zijn antwoord op de vraaghoe hij den oor log wenscht gevoerd. Slechts de bestuur der, die onverbiddelijk straft, overtuigt den Atjeher van macht, en die overtui ging, daarop dringt hij meermalen aan, moeten wij hem inprenten „tot eiken prijs." Na de straf echter van onzen kant geen haatdragendheid, geen al te angst vallig napluizen wie aan het verzet heeft meegedaan. Een beetje meer Oos- tersche onverschilligheid op dat punt kan geen kwaadieder Atjeher doet mee en zal in de eerste jaren nog meedoen, als hij de kans schoon ziet. Aan ons hem zoo weinig mogelijk kans te geven. Zijn huldiging van v. d. Heijdens régime is de vrucht van hetgeen hem de Atjeh- sche krijgsliteratuur leerde. Gedurende zijn verblijf in Atjeh vond hij gelegen heid onder dictaat van den dichter den krijgszang over te schrijven, waarin Atjeh's worsteling tegen de Hollanders bezongen wordt. „Koning Eenoog" heet de held in het epos, die tijdelijk Atjeh in zijn machtige vuist bekneld houdt. Het gedwongen aftreden van den ge neraal is zelfs naar den schrijver uit brieven bleek door de sluwe kwaad willigen als een bewijs van Hollands kwade trouwe aan de lieden binnen de linie voorgehouden. „Hoe dwaas," schre ven zij, „vertrouwen te stellen in de Compagnie, die zoo met haar besten ge neraal handelt." (Boodschap.) Moet dit zoo doorgaan? Slag op slag hooren wij van geheele scharen van personen, die zich gereed maken naar Amerika over te steken. Het zijn voor een groot deel landbou wersmeest allen kloeke, arbeidzame veeltijds ook godvreezende protestanten, dié zich gedwongen gevoelen het vader land te verlaten en in Amerika lotsver betering te zoeken. Daar ginds ziet men ze gaarne komen wij - zien ze met smart gaan. Maar moet dit zoo doorgaan? Wordt het niet hoog tijd dat althans een bescheiden stap wordt gedaan om de landbouw te hulp te komen Een klein beschermend tarief op graan zou reeds veel verademing schenken, en boer en boerenarbeider de zoo hoog noodige hulp bieden. Laat men nu toch het dwize praatje van duur brood eens goed onder de oogen zien. Wat is beter dat het brood iets duurder wordt (wat volstrekt niet zeker is) en d.«,t men geld heeft om dat duur dere brood te betalen of dat het brood goedkoop is doch men geen geld heeft om het zich te verschaffen. Wij vreezen dat men zoolang de vrij handel zal handhaven, totdat onze ge heele landbouw weg is en er niets meer te beschermen valt. Oranjbblad VOLÜKREI DDR Uil»!:. Wij kunnen, gelukkig, beter tijding omtrent Kelë ;ië melden, dan in ons vorig overzicht. Wij schreven reeds over het nieuwe kiesstelsel, dat door de Kamer aangenomen is, en nu bij de Senaat in behandeling genomen werd. Algemeen is men nog al ingenomen met dit nieuwe kiesstelsel, naar het schijnt, ten minste de rust is bijna over al teruggekeerd. De voorstanders van algemeen stemrecht kunnen, natuurlijk, geen vrede hebben met die remschoen, die in het meervoudig stemrecht aange bracht is, doch zij zijn overtuigd dat deze laatste hinderpaal ook wel na ver loop van tijd vallen zal. Totdusver is, behoudens een enkele uitzondering, de rust in België niet we der gestoord. Alleen te Bernissaert heb ben een aantal werkstakers eenige bak kerswinkels geplunderd, zoodat de gen darmes hen weer moesten uiteendrijven. In de Borinage heerscht nog eenige gis ting vanwege de strenge straffen, die den oproerigen werkstakers is opgelegd. Zaterdag werd het vonnis uitgesproken. Wegens plundering van de aardewerk fabriek van Mougin te W ismuel werden 22 beschuldigden elk tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Wegens ver zet tegen de gendarmes, door hen met steenen te werpen, de socialistische leider Brener tot 5 jaar gevangenisstraf en 3 andere werkstakers tot 18 maanden. En wegens eenvoudig verzet tegen de gen darmes 6 werkstakers tot 4 en 5 maan den gevangenisstraf. Ten slotte kregen nog 7 personen een gevangenisstraf van 10 tot 13 maanden, omdat zij zich aan baldadigheden hadden schuldig gemaakt. De rechters waren zeer streng, strenger van de rechtbank in Brussel. Daar kwa men de meeste levenmakers er met boeten af, of een lichtere gevangenis straf. Men ziet het, in Belgie weet men er raad mee, oproermakers te vonnissen. Ter wille van de getuigen is het zeker beter zoo, dan wanneer men eerst na eenige maanden dergelijke zaken in be handeling neemt. In B3ngclan*l ziet het er minder gunstig uit, wat de werkstaking der dokwerkers in Hull betreft. Bijna waren de geschillen opgelost, naar het scheen, doch thans zijn alle onderhandelingen afgebroken, en gaat het hard tegen hard. Om slechts iets te noemen uit de laatste dagen de stakers hebben een groot houtmagazjjn in brand gestoken en een aanval gedaan op een in lading liggend stoomschip. Bloedige botsingen met de politie waren daarvan het gevolg, zoodat van weerszijden vele personen gekwetst werden. Men vreest dat de werkstaking zich ook over andere havenplaatsen zal uitbreiden. Het Home-rule-ontwerp is met een meerderheid van 43 stemmen, bij 2e lezing aangenomen. Er moet evenwel nog heel wat gebeuren, eer Iei'lautl kan zeggen, zelfbestuur te hebben. Na deze 2e lezing volgt eerst de behandeling der artikelen, en de oppositie zal nog maals al het mogelijke doen om ver deeldheid onder de volgelingen van Gladstone te verwekken. Lukt dit niet, en bij de navolgenswaardige partij disci pline is er inderdaad weinig kans op, dan hoopt men nog dat het Hoogerhuis de wet zal verwerpen. Te Rome is men druk aan het feest vieren De Koning van Italië vierde Zaterdag jl. zijn zilveren feest, waarbij, zoo.ils men weet, de Keizer en Keizerin van Duitschland als gasten tegenwoordig waren. De ontvangst van het Keizerlijke echtpaar was schitterend, en ook van de zijde der bevolking zeer hartelijk. Natuurlijk eischtte de politiek ook een bezoek bij den Paus, doch omdat Keizer Wilhelm bij de zoogenaamde „roover- koning" gelogeerd is, kon hij vandaar niet rechtstreeks zich naar het vaticaan begeven doch dineerde eerst bij den Duitschen gezant, en ging toen met uit Duitschland meegebrachte rijtuigen naar den Paus. Zelfs de koetsen van den Koning van Italië schijnen dus in den ban gedaan te zijn Men zegt dat de visite het doel heeft, zoo moge[ijk eenige stemmen te winnen voor de zoo bestreden nieuwe legerwet! Gemeiiüfl Nieuws. y. 7 Opruiïng. D.e letterzetter C. Giezen te Wolvega, die beschuldigd wordt van ophitsing en opruiïng in een openbare vergadering, gehouden te Wolvega op den 5u Maart jl., zou deswege gisteren, 20 April, rooi de HeerenveenSche rechtbank terecht staan. De geïncrimineerde woorden zijn, volgens de dagvaarding, de volgende: „Het volk is wel genoeg aaneenge sloten, doch nog niet gewapend om verzet te plegen ik raad alle partjjgenooten aan, zich zooreel mqgelijk Van Houtens cacao (doelende op revolvers en andere vuurwapens) aah te schaffen, dit is goed koop in gebruik, niet gemakkelijk te verterenna voldoende aanschaffing daarvan zullen wij de speurhonden (doe lende op de marechaussee of andere ambtenaren der politie of justitie) doen vallen of zij zullen in hun hok moeten hlijven liggen, want die cacao werkt kort en krachtig; dan alleen is verzet door ons mogelijk; aanpakken, dat is het, dan kunnen wij er lustig op losbrandenik voor mij werk liever met een kleine guillotinebende, dan met een grooten troep, die niets uitvoert." Naar men verneemt, zullen er, met het oog op een eventueel verschijnen der cholera, langs de verschillende groote rivieren van ons land sanitaire stations in gereedheid worden gebracht. Te Rukfen (Noord-Brabant) kwamen reeds zes gevallen van pokken voor, te Etten twee, te Steenbergen een. Twee heeren hebben zich onder den naam Baedeker aangemeld in ver schillende Hiagsche hotels, en waren bereid om in de bekende Baedekers- reisgi Isen opgaven van die hotels te doen, natuurliik tegen vergoeding. Eén hotel houder liep er in, be"aalde vijftig gulden en vernam toen, dat hij opgelicht was. De „heeren" zijn thans te Botterdam, waar men hen wel zal aanhouden. Tot lid der Provinciale Staten van Friesland in het district Sueek (vacature Oppedijk) is gekozen de heer II. Polle- ma (anti-rev.) te Nijland, met 1665 van de 2653 stemmen. De heer W. Visser (lib.), te Heeg, had 898 stemmen. Een zonderlinge zeebewoner Door een ankerzetter is Woensdag in zee voor Scheveningen een visch gevan gen, van een daar onbekende soort. Het dier is ongeveer 2 meter lang, heeft een kop als een koe, met een zeer grooten bek. De visc'u is in het midden rond, terwijl de staart uit vijf armen bestaat. Op -kosten jagen. Men schrijft aan de Amsterdammer De Schoolwet Mackay geeft ook aan de bijzondere scholen een rijksbij drage. De schoolbesturen moeten hun aanvrage daarvoor telken jare in de maand Januari inzenden aan de Gedepu teerde Staten hunner provincie. Is de termijn van inzending verstreken en de desbetreffende aanvrage niet ingekomen, dan krijgt men dat jaar geen subsidie. Nu kan de aanvrage op de post verloren geraken en alzoo de school geheel buiten haar schuld in financiëele ongelegenheid komen. Vandaar dat de Schoolraad den Minister van Binnenlandsche Zaken ver zocht Gedeputeerden aan te schrijven om bij ontvangst der aanvrage dit aan het Bestuur der school te melden. Zoo gebeurde dan ook. De Gedeputeerde Staten van Drente gaven deze eevoudige kennisgeving echter op een zegel, en lieten, geheel onnoodig, elke school f 0.75 betalen. Hadden al de Gedeputeerden zóó ge daan, dan kwam dit alleen de Christelijke scholen per jaar op een vierhonderd gulden te staan. De Gedeputeerden in de overige provinciën zonden evenwel een eenvou dige kaart, waarop in het geheel geen kosten vielen. Te Verviers, in België, zijn twee meisjes gestorven aan de gevolgen van het touwtjespringen, wijl de eene het niet voor de andere wilde „opgeven.". Het eene meisje had 380 boogjes ge maakt bij onderzoek is gebleken dat het hart verplaatst was. Het andere bracht het tot 200; zij stierf aan ont steking van het buikvlies. Regen! Te Havre waar in 60 dagen geen neerslag gevallen was, heeft het gisteren geregend. Een Zuidwes ten wind brengt .een geurige belofte voor den verdroogden grond. In Mans regende het bij storm en donder en ook te Bor deaux zijn vele regenbuien gevallen. Een hevige donderbui woedde te Albi doch zonder veel vocht op te leveren. Sinds 25 Februari viel er geen druppel en al het veevoeder is verschroeid. Een merkwaardig oud handschrift, de vier Evangeliën, in het Syrisch, is dezer dagen in het klooster op den Sinaï gevonden door twee Engelsche dames. Tot dusver warén alleen fragmenten van den Syrischen tekst bekendnu is die nagenoeg compleet. Prof. Harris, van Cambridge, is onmiddelijk naar de Sinaï vertrokken, tot nader onderzoek. Een werkman te Wieringerwaard, vader van een zeer groot gezin, kreeg een splinter iri: de hand, die daardoor min of meer opzwol. Om dit te verhel pen, gebruikte hij een, wel eens meer in z .vang zijnd raiddel, room met blauw sel, met het gevolg, dat hij binnen zeer korten tijd aan bloedvergiftiging over leed. H. M. de Koningin-Regentes zijn reeds Dinsdag door den tuinman Bloem- ink, te Twello, de eerste nieuwe aardap pelen van den kouden grond aangeboden. Tegen het einde der volgende week zullen van de werklieden der Rotterdam- sche Suikerraffinaderij wederom ruim 50 ontslagen warden. Ongeveer de helft van het werklieden-personeel dor fabriek zal alsdan zijn ontslag bekomen hebben. Aan de kmdijfabriek en suikerraffina derij Java te Rozondaal zijn thans al de werklieden bedankt. De fabriek is ge sloten. In de omstreken van Rotterdam worden nu de beste jammen verkocht voor f 0,50 per H.L. Verleden jaar om dezen tijd moest men f5,50 geven, en toen waren ze bijna alle slecht! Voor een viertal jaren, werd bij gelegenheid der Amersfoortsche kermis een meisje vermist. Dezer dagen vertoefde de vader te Laien en ontdekte zijn kind, thans een elfjarig meisje, bij een troep kermisreizigers. Door den burgemeester werd onmiddelijk beslag op het kind ge legd, dat door de inmiddels aangekomen moeder terstond werd heikend. Sedërt eenigen tijd loopt er ook te Amsterdam een jongen van een jaar of 16 rond, die op gelijke wijze oplichterij pleegt als in andere steden het geval is. De jongen schelt zoo hier en daar aan en komt dan met de boodschap, dat hij het pakje met het papier of de teeke- ningen komt brengen, die mijnheer be steld heeft: Gewoonlijk voegt hij er bij dat de quitantie in het pakje is, of an ders geeft hij er de quitantie bij. Het bedrag daarop varieert tusschen fl.80 of f2.50. De meid gaat met het pakje naar binnen en meestal krijgt de jongen zijne quitantie betaalt. Mijnheer weet echter bij zijne thuis komst niets van eene bestelling en het pakje bevat slechts waardelooze papieren. Al sedert eenige maanden haalt de jongen dit spelletje uit. Het dorp Lanze bij Lauenburg is tot op ééne schuur na geheel afgebrand. Al het vee is daarbij omgekomenmen vreest, dat ook menschenlevens verloren zijn gegaan. De influenza heerscht weer epide misch te Parijs; er is bijna geen gezin, waarin niet een of meer leden de ziekte hebben. De zitting van het hof van assises werd Dinsdag aanmerkelijk vertraagd, daar van de twaalf juryleden zeven de influenza haddon. De verschijnselen der ziekte zijn niet zoo ernstig als twee jaar geleden, maar dit neemt niet weg, dat een groot aantal zwakke en bejaarde personen aan de kwaal bezwijken. Het sterftecijfer rees tot 1436 per week. De politie te Rome heeft 150 be kende socialisten gevangen genomen, die verdacht werden, tijdens de feesten onlus ten te zullen verwekken. Te Monaco hebben twee Fransche dames zich van het leven beroofd. Zij hadden fr. 200,000 verloren aan de speelbank. Zie vervolg Tweede Blad. Sommelsdijk. Op den lsten Mei aan staande zal het 25 jaar geleden zijn dat den Heer J. Yis Cz. de betrekking van Organist bij de Ned. Herv. Kerk alhier aanvaardde. 26 April. Op de heden alhier gehou den veemarkt werden aangevoerd 175 stuks Hoornvee, 1 paard 16 biggen. De prijzen waren alsvolgt: 3 jarige Ossen f 125, - tot f 190, 2 „100,- „150,-. Kalfkoeien 120,190, Vare koeien 120,160, Hokkelingen *25,80, Handel langzaam, op het laatst der markt evenwel vlugger. Middelharnis, 24 April. Heden is van hier naar het krankzinnigengesticht te Delft overgebracht Jan Pas, die de laatste tijd vele bewoners in de gemeente schrik aanjaagde. 25 April. Heden avond omstreek 7 ure hoorde men in het dorp het geroep van brand. Aan Marientjes pad, in de onmiddelijke nabijheid van vele schuren en klampen stond een klampje veek van C. v. H. in brand. Gelukkig was men de vlam spoedig meester, daar in het tegenovergestelde geval de ramp niet te overzien ware geweest. Het di vidend der Stoomboot-Maatschap pij Overflakkee en Goedereede, alhier gevestigd, over het jaar 1892, is vast gesteld op f25 per aandeel van f260 nominaal, terwijl f3600 is gestort inde reservekas. Stad aan 't Haringvliet. De keurige zomerdagen lokten de zwaluwen reeds 3 April herwaarts, terwijl de ooievaar deze week ons een bezoek bracht. Ongeveer 3 weken vroeger dus als wel op andere jaren. De beesten loipen bij een landbouwer in deze gemeente reeds buiten. De natuur prijkt reeds in zijn schoon- sten tooi, jammer dat de regen, die zoo gewenscht is voor mensch en akker nog steeds op zich laat wachten. Verschillende zaden kunnen door de droogte niet ont wikkelen, terwijl aan drinkwater groot ge brek is. Vermeld ik U nog ten slotte dat door J. W. K. alhier een Egel of Stekelvarken is gevangen, en ik heb U het nieuws voor deze week weer gemeld. Den Bommel. Verleden week ver trokken uit deze gemeente een huisgezin en een vader zonder zijn gezin alsmede een landbouwerszoon naar Noord Amerika om aldaar hun geluk te beproeven. Oude Tonge, 25 April. Bij de Ge meenteraadsverkiezing welke in Juli aan staande zal plaats hebben, zijn aan de beurt van aftreding de 'eeren Z. Vrees wijk, J. van Schouwen en H. de Haas van Dorsser. Doordien het raadhuis dezer gemeente zal word ra verbouwd, zullen de Raads vergaderingen en huwelijksvoltrekkingen voortaan plaats hebben in een der ka mers van het Doctersliuis waar ook de Burgemeester zal zitting houden. Nieuwe Tonge. Onzen vroegeren dorpsgenoot de Heer J. Van der Kreeke, thans aan le kweekschool te Middelburg, slaagde j.l. Zaterdag voor zijn examen als onderwijzer. Van de 6 geëxameneerden slaagden er slechts 3. Melissant. Het door den Gemeenteraad vastgestelde en door Ged. Staten goed gekeurde kohier van den hoofdelijken omslag voor f893, ten bedrage van f 2886,45 bevat 248 aangeslagenen, ver deeld in 27 klassen, de laagste aanslag bedraagt f 1,05, de hoogste j 173,25, ter wijl de eerste vier klassen, meest arbei ders, bevatten 152 aangeslagenen met een gezamelijken aanslag van ƒ247,75. Door de langdurige droogte begint het er voor den landbouwer slecht uit te zien. Het uitgezaaide lijnzaad kan voor het grootste gedeelte als mislukt worden beschouwd, de ajuin staat op de meeste akkers veel te dun en de uitgezaaide haver komt nog niet half, de suikerpeen in het geheel niet boven den grond. Ook aan drinkwater komt groot gebrek en vele menschen moeten zich reeds met put- of slootwater behelpen. Stellendam. Naar men verneemt, zal hier weder een nieuwe Stoombootdienst van en naar Rotterdam worden geopend met de Maasnymph IV. Goedereede. Gedurende Maart jl. be droeg het schoolverzuim alhier ruim 11%, en wel wegens ziekte 368, weer 37, veldarbeid 299, anderen arbeid 193 en overige redenen 135 van de 9200 school tijden. Roekaaukondiging. Al de werken van Charles Dickens. (Zie achterstaan de Advertentie) Nijmegen Gebr. COHEN. Deze uitgave aanbevelen, het is eigen lijk een overbodig werk. Het werk zelve doet dit reeds genoeg zaam. Niet alleen om de werkelijk keurige uitgave, maar bovenal om deszelfs inhoud. Dickens verdient gewaardeerd, en gekend te worden. Los en vastChristelijke Gedichten, verzameld door Anonymus. KollumT. SLA.GTER. Los en vast is de titel van een boekje met gedichten verzameld uit de gedichten van Tollens, Staring, Bilderdijk e. m. a., dat onzes inziens in een groote behoefte voorziet. Voor Chr. Jongel. Vereenigingen zij het bizonder aanbevolen. fierknieuws. Predikbeurten op Zondag 30 April. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. en s' avond dhr. Molhoek van Ierseke. Stad aan het Haringvliet, vm. an 'g avonds leegk. Den Bommel, vm. en nm. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. nin. en 's avonds leeskerk. Melissant, Yoorm. en 'g avonds leeskerk. Selleüdam vm. en 's avonds ds. Koopmans. Ouddorp, Voormiddag en avond leeskerk. De derde Zondag van iedere maand Bidstond voor Kerk en School. Zuidland vm. en nm. ds Z. H«ek. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voorm. en 's av. Ds. K. W. Róssing GEREFF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, Yoorm. 9 uur, Nam. 2 uur. Av. 6 uur Ds. A.Mackenzie. Wed. Herv. Herk. Beroepen: Te Denekamp, ds. Weiland, te Auterlitz. Te Engelum, dhr. Ilellema, oand. te Leiden. Te Schiedam, ds. van Wijngaarden, te Mijdrecht c. a. Te Kropswolde, ds. Busoh Keizer, te Ter Apel. Te Nieuwveen, dhr. Ilellema, cand te Leiden. Te Kedichem, dhr. Deeleman de Jager, cand. te Doetinchem. Te Tienhoven, ds. Boer- sma, te Heemse, bij Hardenberg. Te Sappemeer, ds. Kniphuisen, te Ouddorp. Bedankt: Voor Bergschenhoek, doords. Bart-

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 2