?ji Vrijdag 14 April 1893. Achtste Jaargang No. 388. Antirevolutionair msaerni!? isra Orgaan TN HOC SIGN O VINCES Advertentien. J. F. ULMER&CO. Werkmeid, E H, LANDBOUWERS! ,,'sHEEREÏÏ LOO'TE ERMELOO. DORDRECHT" Abonnementsprs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vowuitbetlaiiig f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Alle stukken voor «Ie Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te /.enden aan den Uitgever. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk, 12 April TotTegen- schatters der Personeele-Belasting voor den Dienst 1 <993/4 zijn benoemd de Heer Jan Fauel en Cornelia Korteweg Kz. beiden alhier. Middelharnis. De rechtbank te Rot terdam eischte o. m. voor L. v. d. S. alhier voor het ontvreemden van een horloge in een bewoond huis bij M. v. E. op 2 Maart jl. een half jaar gevange nisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Den Bommel, 5 April. Als tegeu- schatters voor de pers. belasting zijn benoemd de heeren J. van Paasse en F. J. Knoop. Oude Tonge, 12 April. De heer P. Maats gemeente geneesheer alhier is als zoodanig benoemd te Aarlanderveen. Herkingen, 12 April. In deze ge meente moet zich een geval hebben voorgedaan van vlekziekte onder de varkens met doodelijken afloop. Melissant, 12 April. Gisteren werd hier het treurige bericht ontvangen dat de milicien Adrianus Visbeen, in garni zoen te den Helder in het hospitaal aldaar is overleden. Voorwaar een harde slag voor zijne ouders en verdere familie. Goedereede. Deze week werd alhier aanbesteed het bouwen van een Post en Telegraafgebouw, waarvoor 8 biljetten zijn ingeleverd. Ouddorp. In 1892 werden in de maand Januari 145, Februari 123 eu Maar 113 berichten verzonden en ontvangen op het telefoonkantoor. In 1893: Januari 196, Februari 142 en Maart 113. Oud Beierland, Bij koninklijk besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen alhier de heer E. Hamstra, ontvanger derzelfde middelen te Geldermalsem. Burgerlijke Stand. Huddorp, 1 31 Maart. Gemeenteraad. Dude Tonge. b. Eeno missive van Ged. Staten waarbij goed gekeurd wordt teruggezonden het raadsbesluit van 26 Jan. li. tot verhooging der jaarwedden van de onderwijzeres. Mierkiiieuws. Boompjes 40, Siotterdam. Ut) GIDS Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. T. BOEK HOVEN. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordea ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. De Vlekziekte onder devarkens begint zich in deze Gemeente, al meer en meer uit te breiden. Het is reeds het vierde geval dat zich in dit jaar heeft voorge daan. 11 April. In het Hotel van de Wed. C. Spee had heden de uitgeschreven vergadering plaats ter bespreking tothet Oprichten eener Zuivelfabriek. Vele be langstellenden waren opgekomen. De vergadering werd bij afwezigheid van den Voorzitter der Afdeeling „Overflak- kee en Goedereede" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw geleid door den vice-voorzitter de Heer A. J. de Graaff, die in korte trekken de aanleiding tot deze vergadering mededeelde en gelegenheid gaf tot bespreking van het Onderwerp. Bijna algemeen was men van gevoelen, dat de Oprichting eener Zuivelfabriek alhier een dringende eisch des tijds is en werd, nadat nog verschillende zaken betreffende die Oprichting besproken waren, eene commissie benoemd, die verder de noodige inlichtingen zoude inwinnen, teneinde in eene latere spoedig te beleggen vergadering meer gedetail leerd de kosten en Inrichting eener dergelijke fabriek te kunnen mededeelen om alsdan over de al of niet mogelijkheid der Oprichting te beslissen. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat van af 8 April dagelijks van des voormiddags 9 tot des namiddags ten 4 ure, ter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteld blanco verzoekschriften, ter bekoming van Jacht- en Vischakten voor het aanstaande saisoen 1893/4, voorts dat de lijsten der personen, bevoegd tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad den 12 April zijn gesloten. Mag men de berichten in de bladen gelooven dan moeten er door 't geheele land enorme massa's aardappelen zijn ook hier zijn ze geweest; voor ditoogenblik evenwel zijn er niet meer dan bij een ge wonen oogst op andere jaren, voor 't meerendeel zijn ze gescheept tot zelfs naar Engeland en Amerika. A. van Wijk te Goedereede voor f 7797,49. D. v. d. Broek te Stellendam voor f 6450. F. Vlielander te Nieuw- Helvoet voor f 6390,49. G. Beukelman te Zwartewaal voor f 6300. K. van Bochove te Sommelsdijk voor f6125. 0. Tieleman to Melissant voor f 6030. C. P. Tieleman te Melissant voor 5858,58. J. de Ronde te Ouddorp voor 5780. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Er zullen ptgingen in het werk gesteld worden om het veer van Roon op Goid- schalxoord van rijkswege in stand te doen houden. Nu het er eenmaal toe komen zal, dat de veerdienst gestaakt wordt, doen zich in dezen omtrek vele stemmen hooren over het buitengewone ongerief, dat het verkeer daarvan zal ondervinden, te meer daar voor het onderhoud van den rijksweg KatendrechtNumansdorp door verschillende corporatiën wordt gegeven, en dus het rijk zedelijk verplicht is te zorgen, dat het verkeer over dezen weg in stand worde gehouden. Geboren: Martijntje, d. v. Cornelis 't Mannetje en Johanna van Dam; Jacob, z. v. Abram Hoeken Jannetje Westhoeve; Jannetje, d. v. Teunis van Dam en Liza- beth Verduijn Hendrik, z. v. Kommertje van der Linde; Lijntje, d. v. Kommer Tanis en Jozijntje MeijerJohannis z. v. Cornelis Hameeteman en Neeltje Grin- wisJan, z. v. Geertje de BlokJohanna, d. v. Jacob Klijn en Adriana Sinon Jan, z. v. Cornelis Rjjnbrand en Pietertje van HuizenKlaartje, d. v. Willem Bakelaar en Johanna Heerschap; Jan, z. v. Jan de Vogel en Lena de VogelEvert, z. v. Eeuwit Grinwis en Neeltje Verhage; Baaltje, d. v. Teunis Heerschap en Klaasje Verduin. Overleden Nikolaas Sperling zes maan den; Klazina de Vries 78 j. echtgenoote van Mozes Hoek. Gehuwd: Jacob Aleman jm. 24 j. en Arjaantje Pijl jd. 20 j.Dirk Verhage jm. 23 j. en Martijn tje Sandifort jd. 23 j. Arij Stok jm. 29 j. en Jacomijntje de Mooij jd. 23 j.Johannis Breen jm. 20 j. en Maatje Akkers hoek jd. 22 j.; Jan Bake laar jm. 21 j. en Adriana de Jong jd. 21 j. Openbare vergadering: ran den gemeenteraad op Woensdag 12 April. Voorziter de heer Jvan Schouwen, Burgemoes- ter. Present al de leden uitgezonderd het lid Dr. Aronds. Na opening der vergadering door den voorzitter worden de notulen der vorige gelezen en onver anderd goedgekeurd. Ie. Woidt door den voorzitter aan de orde gesteld de benoeming van een tijdelijke ge meente geneesheer alhier en wordt met algomeene stemmen daartoe benoemd de heer Dr. Prins Folckos te den Bommel. 2e. "Wordt overgegaan tot do publieke aanbe steding van het verbouwen van het Raadhuis naar het plan en de teekening van den heer Mosterdijk te Sommelsdijk. Bij opening der briefjes blijkt dat het minst is ingeschreven Voor hot timmerwerk door J. Hobbel voor ƒ1133. Voor het metselwerk door J.Kardux voor ƒ1785. Voor het smids werk door W. Abresoh v. 298,50. Voor hot rerfwerk door W. van Loreren v. 298. Zoodat het geheele werk is aangenomen voor eeno som van ƒ3514,50, terwijl de raming van den architect bedroeg f 3660,44. Na eenige discussie wordt met vier stemmen besloten het werk aan de minste inschrijvers te gunnen met aanwijzing tevens van den aannemer J. Kardux als hoofd en leider der zaken, terwijl twee leden zioli buiten ^stemming hielden. Na afdoening van enkele looponde zaken en niemand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. Melissant. Openbare vergadering van den Gemeenteraad op 6 April. Tegonwoor lig alle loden. Na lezing en goed keuring der notulen van do vorige vergadering worden medegedeeld de ingekomen stukken: a twee missives van Mej. A.J. T. Born, onder wijzeres en Mej. E. Rooij, onderwijzeres in do nuttige handwerken, houdende dankbetuiging voor do verhooging harer jaarwedden. C een dito, daarbij toezendende eene beschikking van den Min. van Binnenl. Zaken, met daarbij behoorenden staat tot vaststelling der Rijksbij dragen in do jaarweddon der onderwijzers over 1891. d. Een dito daarbij medodeelende dat bij voor schot over 1893 aan doze gemeente zal worden uitgekeerd f 900,— als Rijksbijdrage in de jaar wedden der onderwijzers. e. Een dito van de Maatschappij voor Ge- meente-Crediet daarbij mededeelende dat het dividend voor de aandeelen Serie B over 1892 is vastgesteld op f 58,— per aandeel van f 1000,— en dus voor deze gemeente voor een aandeel ad f500,— op f29, f. Prooes-Verbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger van heden, waaruit blijkt dat het saldo in kas bedroeg f 800,52'/i. De voorzitter deelt mede dat ook op. heden zijn opgenomen en in orde bevonden de boeken en kas van den boekhouder vaa het Algemeen Armbestuur en dat het saldo in kas bedroeg f74,63. Al deze stukken worden aange nomen voor kena isgeving. g. Een besluit van B. en W. uitmakende het Algemeen Armbestuur dezer gemeente tot het doen van eene af en overschrijving op de begrooting van dat bestuur over Ao. Po. wordt goedgekeurd. 2e. Wordt mededeeling gedaan van het door B. on W. opgemaakteversjag van den toestand van het lager onderwijs over 1892. Na voorlezing daarvan vraagt de voorzitter of een der leden daaromtrent nadere inlichtingen of het woord verlangt, waarop de Heer yan Es het woord gevraagd en verkregen hebbende te kennen geeft dat in het verslag' niet wordt vermeld hoeveel keer B. en W. in 1892 de School hebben bezocht, dat dit bezoek, is bij wel ingelicht slechts eenmaal door den voorzitter heeft plaats gehad, dat hij meent dat een herliaakl bezoeken der school, niet op vooraf bepaalde tijdstippen, maar onverwacht bevorderlijk zou zijn aan hetonderwijs; dat vooral bet herkalings onderwijs zeer veel te wenschen schijntover te laten en bet onderwij zend personeel dit meer tegenwerkt dan bevorderttevens vraagt hij of het aan B. eu W. bekend isdat onlangs de hulp der politie moest wor den ingeroepen om de orde in de school te handha ven en ook hoe het verleenen van consenten tot gra tis scb ooigaan van kinderen van het gehucht Kralin gen is geregeld, dewijl hij wel eens heeft hooren be weren dat te dien opzichte met het oog op de bijzon dere school te Dirksland zeer vrijgevend wordt ge handeld De voorzitter den Bpreker beantwoordende zegt dat hoewel door een herhaald schoolbezoek geen verbetering in den gang van het onderwijs zal worden verkregen, hij en zekjr ook de Wethouders met hem, gaarne bereidt zijn om de school meer malen per jaar te bezoeken, dat evenwel de sohool door hem moer dan eenmaal per jaar wordt bezoobtdat het hem onbekend i» dat hetjherlialings onderwijs door de onderwijzers wordt tegengewerkt en ook dat de hulp der politie is ingeroepen om de orde inde sohool tejhandliavon, doch dat hij; naar een en ander een onderzoek zal instellen, en (lat bij het verleenon van consenten tot gratis schoolgaan steeds denzelfden regel wordt gevolgd en er geen sprake van[is om door te groote vrijgevigheid het bijzonder onderwijs tegen te werken. 3e. Wordt aangeboden liet verslag van den be stand der gemeente over h t vorig jaar dat ter Secretarie ter lezing zal worden nedergelegd. 4e. Wordt na eenige diseussiën besloten om van wege de gemeente eeno bijdrage van 40 te ver leenen in de kasten van aanleg van een grintweg over den Wellestrijpsohen dijk tot aan bet Itorte- weegje van don polder de Oude Plaat. 5e. Wordt bet kohier van den boofdelijken om slag voor 1893 vastgesteld op f2886,45. De te behandelen zaken hiermede afgeloopon zijnde vraagt de voorzitter ofnooh een der leden het woord verlangt, waarop de Heer van Esvraagtof het reeds bij B.en W.eon punt van overweging heeft uitgemaak torn maatregelen te nemen tegen de cho lera, waarop de voorzitter antwoordt dat dit nog niet is gosohied en hij dit voor als nog o noodigachtom dat de wet op besmettelijke ziekten aan B.;en W. eene zoo uitgestrekte macht toe kentdatzij te allen tijde en zoodraditnoodig blijkt,do noodigemaatre gelen kunnen nemen. Nadatde HeerDriendijkLz. nog'bad gewezen op den onzuiveren toestand van de voorvaat en de scheidingsloot tusschen de school en de kerk en dezezaakaan de zorg van B.en W. had aanbevolen, wordt de vergadering gesloten. Predikbeurten op Zondag 14» April. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelliarnis, Vin. en s' avond leeskerk. Stad aan het Haringvliet, vm. en 's avonds lsesk. Den Bommel rm. en nm. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. nm. en 's avonds leeskerk. Melissant, "Voorm. en 's avonds leeskerk. Selleudam vm. en 's avonds ds. Koopmans. Ouddorp, Voormiddag en avönd leeskerk. De derde Zondag van iedere maand Bidstond voor Kerk en School. Zuidland vm. en nm. ds. Z. Heek. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voorm. en 's av. Ds. K. W. Rössing GEREFF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, Voorm. 9 uur, Nam. 2 uur. Av. 6 uur en Donderdagavond G'/sUur in de Zondagsschool te Sommelsdijk, Ds. A.Mackenzie. Jfed. Herv. Kerk. BeroepenTe Waarder, ds. Conradi, te De Lier. Te Casselternijveen, dhr. Montijn, oand. te Gro ningen. Te Kedichem, dhr. de Jage.i Meerenbroek, cand. te Deutiekem. Te Benschop, ds. Rinses, te Monnikendam. Bedankt: Voor Schoonhoven, door ds. Note- boom, te Geldermalsen. Voor Vinkeveen, door ds. Rinses, te Monnikendam. Voor Erickem, door ds. Crouvret, te Hall. Voor Dreischor, door ds. de Jough van Arkel, te Berkewoude. Voor Oolt gensplaat o. a., door ds. van den Bergen, te Varsseveld. Voor Hedel, door ds. Klomp, te Lun- teren. Voor Borselen, door ds van Dis, te Pier- schil, Voor Charlois, door ds. Hartwigsen, te Oud- Beierland. Cïeref. Kerken. Beroepen: Te Uelzen, (Graafschap Bentheiin, 2e maal), ds. Beijer, te De Krim. Te Leerdam IB, ds. Gooijer, te Nunspeet. Te Utrecht B, ds. Koter Jzn.. te Velp. Te Putten op de Veluwe B, ds. Draijer. te Suawoude. Te Bussem, A, ds. Bouman IIz., te Noorthuizen. Aangenomen: Naar Muskegon, Michigan, )N- Amerika), door ds. Beuker, te Leiden A. Bedankt: Noor Monster A, door ds. Oudkerk, te Zalk en Neecaten. Noor Hoogvliet c. a. A, door ds. Gezelle Meerburg, te Doesburg. Noor Oude-Wetering A, en 5, door ds. Buitenhuis, e Sleeuwijk. Aardappelen, Peen en Uiën, worden in commissie verzonden naar de Engelsche markten door Wordt gevraagd tegen Mei of vroeger een flinke tegen hoog loon. Adres: letter Q. aan W. BOEKHOVEN? Boekhandel, Sommelsdijk. Het Idiotengeslicht In het gezin van H. heerschte voorspoed en welvaart. De kloeke vader bekleedde met eere eene flinke betrekking; de zorgvolle moeder wist met overleg en spaarzaamheid de wagen wel recht te houden, al was voor het achttal kinderen schier dagelijks meer noodig. Maar, helaas, daar wordt de vader plotseling krank zinnig, akelig krankzinnig. Thuis blijven kon hij niet langerhij moest naar een krankzinnigengesticht, alwaar hij onlangs overleed.. Dat was voor de arme weduwe te veel. Die slag kon haar ondermijnd gestel niet meer verduren en weldra daalde ook zij ten grave. Daar stond het achttal weezen. Waar zouden ze heen? Het jongste kind is nog geen twee jaren oud. Niemand wil zich over het wicht ontfer men, omdat het te veel zorgen vereischt. Enkelen zijn in een weeshuis opgenomen. Maar voor een drietal meisjes, helaas alle drie idioot, roept men dringend onze hulp in. Wij hebben onze laatste plaats voor één dier ellendigen ingeruimd. Ach, hoe gaarne zouden wij ook de anderen e hulp komen Ds. J. C. van Schelven, Voorz., Dieren. F. Kortlang, I. Ezn., DirectErmeloo. Een ongehuwd timmerman-verpleger kan dadelijkeen verpleegster tegen 1 Mei a. s. geplaatst worden. Bijdragen enz. s. v. p. zende i aan de correspondenten of naar 's Heeren Loo. ter bevordering van het Vreemdelings- verkeer met plattegronden, vele allieeldingen, enz. pl. m. 100 bladz. met zeer groote oplaag. Ingenaaid 15 cents. In jirachtbandje 50 cent RECLAMES worden hierin opgenomen, waarvoor men circulaire ge lieve te vragen aan de drukkerij CORNS. MORKS Cz. -- Groenmark 60. Dordrecht.

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 5