argumenteerenmaar zij moeten dan ook erkennen, dat wij menschen volstrekt niet weten wat waarheid is; alsmede, dat de „vormen" van rechten en plichten slechts door de mode van den dag worden bepaald. Acht Mevr. v. Calear dit laatste soms al te gewaagd, zij zoeke dan weder te keeren tot „de verouderde geloofsvormen van onze voorvade ren," en tot „de op kerksynoden gesmede leerstukken," welke volgens hare meening „gerust kunnen ver roesten." Een ideeën-godsdienst laat zich niet aan anderen voorstellen of aanprijzen. Slechts de geloofsbe- vinding, die de door Gods Geest gewerkte vormen in acht neemt, geeft kracht voor het leven in de maatschappij. Te Utrecht is onlangs groote er gernis gegeven aan het christelijk publiek door het opvoeren van „Pas siespelen" (d. w. z. conjediestukken, waarin het lijden en sterven van Christus, den Zaligmaker van zonda ren wordt nagebootst.) Er was door vele ingezetenen een adres aan den Raad ingediend. Prof. Yaleton had in de Utrechtsche Courant gewaar schuwd, en Ds. Klaarhamer in de TJtr. Kerkbode; maar toch had de plaatselijke overheid dc opvoering niet beleteerst toen er volksoploopen door ontstonden, werd deze heilig- schennende tooneelarbeid te Utrecht gestaakt, 'en vertrok het (uit Duitsch land overgekomen) tooneelgezel- schap naar Rotterdam. Het valt gemakkelijk te gissen, waarmede de voorstanders van zulke „passiespelen" hun zaak pogen te verdedigen. Zie, zeggen zij, de comedie dient om door aanschouwelijke voor stellingen een levendigen indruk van gebeurde feiten te geven, en om met behulp van de kunst, evenals door schilder- en beeldhouwwerk den menschen wat te leeren. Van het roomsche standpunt ge zien, hebben zulke argumentem nog eenige waarde. In de middeleeuwen werden de passiespelen dan ook ge durig uitgevoerd door gemaskerde acteurs onder begunstiging van de geestelijkheid. Maar toch wordt er thans gelukkig ook van roomsche zijde ernstig tegen geprotesteerd, o. a. door Jan Holland in de Tijd. Deze merkt terecht op, dat het doek van een schilder of het hout of steen van den beeldhouwer, als er geen bijzondere gebreken aan kleven, neu trale stoffen zijn, die den vorm van hetgeen de kunstenaar wil voorstel len, op onschuldige, stille wijze weergeven, zonder neven- of tegen- gedachten op te wekken; maar dat dit met levende voorstellers geheel anders is, omdat deze door hun toon, gebaren, kortom door geheel hun voorkomen onder het voorgedragene iets bijmengen, waardoor in een schouwburg niet zelden de lach- en spotlust bij het publiek wordt opge wekt; iets, dat de ontwerper en rangschikker van de voorstellingen niet kan terzijde stellenen waar door in eik geval het heilige gemeen wordt gemaakt. Uit een gereformeerd oogpunt ge zien, beteekent het argument van „aanschouwelijk onderwijs" totaal niets, en wekken de passiespelen en kel ergernis. Immers, hier geldt, dat het Koninkrijk Gods niet met uiterlijk gelaat komt. Gods Geest heeft'zulke hulpmiddelen nietnoodig. Bovendien, en dat is reeds het hoofdbezwaar, wordt alle uitwendige afbeelding van God en Zijn eigenschappen, hetzij dan door levende of door doode figuren, rechtstreeks verboden. Maar wat dan te oordeelen over het neer trekken van de heiligste beelden in den kring der lachlustigenwat te zeggen van [het „nadoen" van het roerendste lijden, om der zonde wil noodzakelijk geworden; en zulks op een plaats, waarheen het bont ge kleurde publiek optrekt om eens een „verzetje" te hebben. Is het geen schande voor Nederland, dat zulke passiespelen nog een oogenblik heb ben kunnen plaats vinden in één harer voornaamste steden, in een tijd, waarin meer dan ooit de gemengdheid onzer natie aan het licht treedtin een tijd, waarin zoo telkens herin nerd wordt aan het van ouds christelijk en sedert de 16e eeuw, p otestansch karakter onzer natie; in een tijd, waarin allerlei groote gevaren op stoffelijk en zedelijk ge bied onze natie bedreigen, en de bespotting van het heilige reeds aan zoovelen ergenis geeft. Er zijn toch uitersten, die ieder moet mijden. Het lijden van Christus, wie kan het ook nabootsen? Wie zou bij machte zijn om in eenigen vorm uit te drukken, wat er omging in de ziel van Hem, die zelf geen zonde gekend of gedaan heeft, en die noch tans de felste uitingen der zonde om zich heen moest aanschouwen en den toorn Gods daartegen in Zijne ziel moest dragen. Wij weten het, op modern stand punt is het anders. Daar kan men den Christus even goed ten tooneele voeren als elk ander menschhem slechts tot een voorbeeld stellende. Maar zoolang de moderne godsdienst' nog niet officieel tot Staats-„gods dienst" is gemaakt, en er nog hon derdduizenden in ons land wonen, die den Verlosser van zondaren in zijn Middelaarswerk eeren, is het zeker hoogst gewaagd om zulke on heilige manoeuvres als het opvoeren van passiespelen toe te latenen is het wel te betreuren, dat er slechts door een luidruchtig, oproerig protest in de Bisschopsstad een einde aan gemaakt kon worden. Verkiezingen. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk, 5 April. In deze ge meente doet zich een geval van mazelen voor. denken van te behouden, sneed zij het koord los, waarmede een oude linnen omslag, tot bewaring van den band, ron do* het boek was vastgemaakt. Dejom- slag viel in hire handen, en daarmede twee geel geworden papiertjes: elk van deze was een banknoot van 500 pond sterling. Op de keerzijde van de eene •tond, met de hand harer moeder ge schreven: „Wanneer gij in nood zijt, zij de Heilige Schrift uw toevlucht". Op de andere was geschreven door haars vaders hand: „De ooren van uwen he- melschen Vader zijn nooit gesloten." De verkoop werd terstond gestaakt en de vrouw droeg dankend en lovend haar Bijbel naar huis en met dezen de gevon den twaalf duizend gulden. AOLBERCA I»I:BK M1IUË. De president der Fransclie Repu bliek beleeft weêr moeijelijke dagen. Voor dc zooveelste maal sedert hij de regeering aanvaardde, zit hij zonder ministers. Het gekeele ministerie toch heeft ont slag genomen, daar het ter oorzake der begrooting, met de Senaat in botsing gekomen is. Eenige voorgestelde nieuwe belastingen werden verworpen, zoodat de uitgaven 40 millioen hooger waren dan de ontvangsten, wat de leden der Kamer zeer ontstemd heeft, 't Is anders in Frank rijk ook al als bij ons, steeds nieuwe belastingen, zonder dat oude heffingen afgeschaft worden. Zelf zoekt men steeds naar nieuwe voorwerpen die belast kun nen worden. Voorgesteld was: eene be lasting op de beursoperatiën, idem op piano's, op livreien, op rijwielen! De Senaat kon zich hier, zooals wij zeidden, niet meê vereenigen, doch vergat, andere bronnen aan te wijzen, waaruit de steeds stijgende uitgaven kunnen besteden wor den. Hoe het zij, president Carnot moet maar weêr zorgen dat hij eenige mannen vindt, die genegen zijn de erfenis hun- nor voorgangers te aanvaarden. Men heeft hem een Kamerontbinding aange raden, maar, na al hetgeen in den laat- sten tijd aan den dag gekomen is, kan men wel begrijpen, dat de president huivert om hiertoe over te gaan. De uitzetting van den Duitschen correspon dent uit Frankrijk heeft sommige Duit- scke bladen zeer krassche artikelen doen schrijven, en is niet bevordelijk aan de goede .verstandhouding tusschen beide natiën. Vooral het feit, dat hij en zijn gezin bij zijn vertrek door een troep volks beleedigd werd, en met steenen gegooid, zonder dat de politie maatregelen genomen had, heeft veel kwaad bloed gezet.' Bismarck heeft zijn 78ste geboortefeest gevierd. Heton:brak niet aan betuigingen van symphatie uit alle oorden der wereld. De gezondheids toestand van den jubilaris is in den laatsten tijd uitnemend. In België sukkelt men nog steeds, om den juisten grondslag te vinden voor toekenning van het kiesrecht. Nu weer wil men het toekennen aan ieder die 2 jaar opdezelfde plaats gewoond heeft, en 25 jaar oud is. 't Is om zeeziek te wor den, zoolang als er nu reeds geloofd en geboden wordt door de verschillende par tijen, om tot eenstemmigheid te komen. De Koningin-Regentes van Spanje heeft, met het oog op den minder gun- stigen staat der financiën, aangeboden twee millioen op haar civiele lijst te laten vallen. De Minister President Sagasta heeft dit edelmoedig aanbod afgewezen, als zijnde deze bezuiniging' niet overeen te brengen met het prestige der monarchie. Onder het Ministerie Canovas heeft de Regentes dit óok al eens voorgesteld. H. M. heeft reeds vroeger afstand ge daan van haar pensioen als Koningin- weduwe. Uit HEuiU Amerika komt zoowat wekelijks een bericht omtrent revolutie of samenzwering, ook nu weêr. In Brazilië hebben de regeerings- troepen de handen vol, om een opstand te dempen, ja, volgens de laatste berich ten, leden zij zelfs een ernstige nederlaag. En uit de republiek Costa Bica meldt men Te San José, is den 27sten 11. eene samenzwering ontdekt, ten doel hebbende zich meester te maken van citadel en tuighuis, waar de samenzweerders zich dan zouden wapenen, om dan verder het geheele land in opstand te brengen. De Regeering liet de samenzweerders begaan tot op het laatste oogenblik, be trapte hen nagenoeg op heeterdaad en rekende hen toen in, waarna de staat van beleg werd afgekondigd. Zoo is er aan menige plaats onrust en spanning. Q-eheel Zuid Amerika is het land der omwentelingen. De Roomsche Kerk, die daar overheerschende is, schijnt op staatkundig gebied weinig invloed uit te oefenen. Te Utrecht zou jl. Woensdag een 22-jarige dienstbode in het huwelijk treden. Alles was reeds voor deze plechtig heid in gereedheid gebracht, alleen de bruidegom, die sedert kort bij- zijn aan staande schoonouders inwoonde en des morgens reeds vroegtijdig was uitgegaan, om een paar boodschappen te doen, ont brak nog op het appèl. De bruidegom was en bleef weg en hoeft sedert niets meer van zich doen hooren. Het gekste is echter nog, dat de politie thans in het zaakje is gemengd, daar later is gebleken dat tegelijk met den bruidegom ook een nieuw pak en andere kleedingstukken, den vader der bruid toebehoorende, zijn verdwenen. Bij de Katfcenburgergracht te Am sterdam is Donderdag een schoolknaap door een raugeerende trein overreden en gedood. In de vorige week werd de heer J. Delver, paardenhandelaar te Alkmaar, te Meppel door een paard tegen de buik getrapt; thans is hij aan de gevolgen overleden. Zekere Willemsen, te Nijmegen, die aan vallende ziekte leed, is aldaar in een beerput gestort, waaruit hij levenloos werd opgehaald. Hij laat een weduwe met zeven kinderen achter. Te Leeuwarden viel een schilder van een hooge ladder; hij bekwam een schedelbreuk en was onmiddelijk dood. Een makker, dien hij in zijn val mede- sleepte, jbekwam slechts een weinig be- teekenende hoofdwonde. - Als curiosum brengt de Amersfoort- sche Ct. het feft in herinnering, dat Dinsdag juist 25 jaar geleden de zooge naamde Zweedsche lucifers te Amersfoort hun intreden deden. In een advertentie, voorkomend in genoemd blad van 27 Maart 1868 wordt de „nieuwigheid" voor 't eerst aanbevolen, vooral omdat, zoo luidt de ad vertentie „deze onschadelijke lucifers verkrijgbaar a 25 cent per pakje van 10 dozen, zonder zwavel en den minsten stank of dwalm te geven, buiten gewoon schoon branden en dezelve goed blijven in vochtige huizen." „Thans kan men hier de phosphor-luci- fers nauwelijks meer vinden, terwijl de prijs der zoogenaamde Zweedsche reeds tot 5 ct. per pakje gedaald is." Uit het Noorden zijn onderscheiden jongelingen naar Amerika vertrokken, die een dienstplichtig nummer had den getrokken. Anderen, die meenden vrij te wezen, zullen nu voor hen moeten uittrekken. In de gemeente Beest kon daardoor niemand vrij loten. Een aantal Duitschers hebben zich in den nacht van 31 Maart en 1 April een half uur verslapen. Te middernacht zijn nl. in het ge heele Duitsche rijk de openbare klokken gelijk gezet met den Midden-Europee- schen tijd. Overal in Duitschland is't nu 40 minuten later dan in ons land. Maandag kreeg een arbeider te Langenboom (gem. Escharen) bij zijn thuiskomst van zijn vrouw een bord soep. De smaak er van deed hem denken aan luciferskoppen, doch hij at de soep, daar op werd hij onwel, hij begon te braken en Vrijdag is hij overleden. De vrouw is als verdacht van hem te hebben vergiftigd, gearresteerd. De justitie stelt een onderzoek in. Men zegt, dat de echtelieden reeds lang in onmin met elkander leefden, zoodat heftige too- neelen vaak voorkwamen. Uit het Zuid-oosten van Drente zullen binnenkort een aantal jonge ar beiders naar de Rijnstreken vertrekken, waar hun onder goede betaling werk is aangeboden in steen- en pannenfabrie- ken. De noodige gelden zijn gedeponeerd, om hun bij vertrek van het noodige reisgeld te voorzien. Dinsdagavond wilde een troep van 30 Zigeuners bij de gemeente Dinxperloo over de grenzen komen. Daar zij van Bocholt kwamen en Dinsdagnacht daar ter stede twee brutale inbraken waren ge pleegd, waarbij voor 4000 mark was ont vreemd, had de politie bezwaar dit volkje de hollandsche grenzen over te laten. Tot des nachts 2 uur had zij werk de Zigeu ners te doen aftrekken. Een leerling der H. B. S. te Gronin- gen is Woensdagavond op zeer noodlottige wijze om het leven gekomen. Bezig zijnde in zijn kamer iets op te hangen, plaatste hij twee stoelen op elkaar. Bij het kantelen ervan viel de jongeling met een der slapen op den Kant van een ledikant, waarvan het ijzer in zijn hoofd drong. De ongelukkige word door de huisgenooten levenloos ge vonden. Passiespelen. Lessen en Wenken. Wees bezig. Want niets doen is nauwelijks begonnen of 't slaat over tot kwaad doen. Van al wat vermoeien kan, is niets doenliet meest vermoeiend. Die meer slaap neemt, dan noodig is, heefc minder leven, dan verkrijgbaar is. Een langslaper is in eigen dienst een dagdief. Om ruim te zijn in den arbeid, moet men gierig zijn op den tijd. De beste van alle „levensverzekeringen" is de matigheid. Wat de rede benevelt, pleegt moord op de deugd. Die geen vijand van den drank is, is geen vriend van het volk. De drank doet nog meer kwaad dan de ontucht; bovendien is de helft van wat de ontucht doet de schuld van den drank. Iedereen zegt, dat Noach de eerste beschonkene geweest is. Wanneer zal men weten, wie de laatste geweest is. Hang aan den magneet een gewicht anders vermindert zijn kracht. Werke loosheid leidt tot krachteloosheid. In het district Harlingen moet her stemming plaats hebben. Van de 2609 uitgebrachte stemmen vereenigde de an- tirev. candidaat 1281 op zich en de heer de Vries van Minnertsga 86. Op den candidaat der liberalen den heer Bouman werden uitgebracht 883, op den heer Treub radicaal 323 stemmen. Reeds nu zóu de heer Heemskerk verkozen, en dus de moeite en kosten van een herstemming voork >men zijn, indien de 86 a. r. kierzers, die hun stem op den heer de Vries uitbrachten de eenheid hadden helpen bewaren. Daar de volstrekte meerderheid 1296 was zou door de getrouwheid der 86 dissentieerenden ruim de meerderheid verkregen zijn. Moge het evenwel bij de herstemming blijken, dat ook deze 86 kiezers hun belang begrijpen met op den heer Heems kerk hunne stem uit te brengen. Bij de jl. week Dinsdag te Vlaardin- gen gehouden stemming voor een lid der Staten van Z.-Holland verkregen de h.h. Waldeck (lib.) 838, Schippers (a.-r.) 961, Schaïk (R.-K.) 642 stemmen. Er moet dus een herstemming plaats hebben tusschen de h.h. Schippers en Waldeck. DE HUISBIJBEL. Het volgende viel in Engeland voor. Eene arme familie verkeerde door allerlei rampen in grooten nood. De man stierf, en de treurende weduwe zag beslag leggen op hare geringe bezitting, die verkocht werd. Zij was tegenwoordig, toen liet eene stuk na het andere onder den ha mer werd gebracht. Eindelijk werd eene oude huisbijbel te koop aangeboden, die een oud erfstuk was. „Laat mij dien ten minste," bad de arme vrouw. Maar de man der wet stoorde zich niet aan haar roerend smeeken. Weenend greep zij naar het dierbare erfstuk, dat zooeven een der koopers opmerkzaam bekeken had. Om er ten minste een aan €*emeiïft«l Nieuws De heer J. A. Frangois, directeur der gemeentelijke gasfabriek en der hoog drukwaterleiding te Dordt, viel bij zijn inspectie van den watertoren in een der reservoirs en verdronk. De heer Frangois, een zeer geacht ingezetene, was een reeks van jaren voorzitter van de Ned. Ver- eeniging van Gasiabrikanten en redactie lid van het door die Vereeniging uitge geven orgaan. Te Rotterdam geboren, was hij nog ©aar 46 jaren oud. Toen Donderdag de landbouwer K. P., te Hilversum, den overweg over den spoorweg met zijn wagen wilde passeeren, klonk onverwacht het signaal dat de sluit boom zou vallen. Het paard waarschijnlijk geschrikt door het onverwachte geraas, kwam onder den boom door, die tusschen wagen en paard neerviel, zoodat P. zijn wagen noch voor- noch achteruit kon krij gen, terwijl de trein reeds naderde. Er schoot hem dus niets anders over dan de strengen door te snijden, waardoor hij het paard in veiligheid kon brengen de wa gen werd geheel verbrijzeld. Onder de gemeente Fijnaart is Zon dag voormiddag de boerenhofstede van den landbouwer De Wit afgebrand. Dein- boedel met 25 stuks vee is eene prooi der vlammen geworden. Men meldt uit Amsterdam Op den Arastel, ter hoogte der kalkovens, is gisteren middag, Paasch- Maandag, te ongeveer 5 uur een droe vig ongeluk gebeurd. Het zeiljacht Annie der roei- en zeilvereeniging De Amstel met 12 passagiers, heeren en dames, aan boord, werd door de stoomboot Vol harding Elf aangevaren en sloeg onmid dellijk om, zoodat de passagiers allen te water geraakten. Zoowel van den wal als door de bemanning der stoomboot, die on middellijk stopte, werd alles in het werk gesteld om de drenkelingen te redden. Acht hunner waren weldra behouden; vier personen echter, één heer en drie da mes, van wie eene een Engelsch meisje dat voor eenige dagen bij eene Amsterdamschc familie was komen logeeren, verdronken jammerlijk. Het treurig werk van het dreggen werd eerst door de Nieuwer-Am- stelsche politie ondernomen, later door die van Ouder-Amstel voortgezetna verloop van penige uren had men de lijken van den heer en twee der dames gevonden naar dat der vierde drenkelinge dregde men tot diep in den nacht nog te vergeefs. De Annie was in het nauw geraakt doordien stroomopwaarts de Volharding naderde en van de tegenovergestelde zijde een Goudsche boot het vaartuigje op de hielen zat. Niettegenstaande een ervaren zeiler aan het stuur stond, ge lukte het niet het gevaar te ontzeilen. Het zeiljacht werd door de stoomboot zoo goed als door midden gesneden. Onbe schrijfelijk was de ontzetting, die de vele wandelaars langs den oever en de opvarenden der stoomboot aangreep, die de ramp onder hunne oogen zagen ge schieden zonder haar te kunnen verhoe den. Aan de .spoedige hulp, van alle zijden geboden, is het voorzeker te dan ken, dat niet nog meer menschenlevens bij het droevig ongeffik verloren gingeni - Bij het uitgraven der haven te Katendrecht stieten de werklieden op een hard voorwerp. Terwijl zij voortwerkten, bleek het, dat een vaartuig van vrij groote afmetingen ouder den grond be dolven zat. Dit is nu geheel ontbloot. Het hout er van is nog zeer gaaf. Later heeft men nog een tweede vaar tuig gevonden. Als curiositeit zijn vermeld, dat door den nieuwbenoemden burgemeester van Breda de volgende briefkaart is ont vangen R28 Maart 1893. WelEd. Achtb. Heer Hopende U mijn schrijven niet ten kwade zult nemen, vernomen hebbende dat ei den 6en April feesten ter uwer eere worden gegeven, is bij deze mijn beleefd verzoek of U mij op een der partijen niet met de oud-Hollandsche poppenkast zoude willen zien spelen? Te Roosendaal werd een 10-jarige jongen door de stoomtram overreden. Het hoofd werd van den romp gescheiden. Gisteren namiddag, Paasch-Maan- dag had er met de tram die van Hille- gom te 2.35 uren te Leiden moest aan komen, een vreeselijk ongeluk plaats. De 20-jarige dochter van den Haariemschen schipper, te Leiden vroonachtig, sprong nabij Sassenheim uit de in volle vaart zijnde tram, met het noodlottig gevolg dat zij er onder raakte en drie wagens over haar gingen. Toen de tram stil stond bleek het dat beide beenen even onder de knie zoo goed als afgereden waren. Aangezien geen geneeskundige hulp bij de hand was en de dokter van Sassenheim niet te huis was, werd het publiek uit een der wagens verwijderd en de ongelukkige daarin gelegd en naar Leiden vervoerd, alwaar zij met de bran card van het station der Hollandsche spoor naar het academisch ziekenhuis werd gebracht. Het bleek aldaar dat zij door bloedverlies had opgehouden te le ven. De ongelukkige zag, op het balkon van de tram staande, haar zuster met dier vrijer, een sergeant, aangekomen, en deed toen den noodlottigen sprong, niettegenstaande zij aanvankelijk nog door een reiziger werd tegengehouden. Aan boord van een Engelsch stoom schip, te Ylissingen liggende, werd he den middag een stoker door een matroos met een mes gestoken. De dood volgde onmiddelijk. Een jongen van 16 jaar, die op het eiland Tien Gemeten paarden wegbracht, kreeg van een dier .dieren een slag te gen het hoofd. Men vreest voor zijn leven. Te Dinteloord is een 2-jarig [kind in een onbewaakt oogenblik voorover in een sloot gevallen en levenloos daaruit opgehaald. Onder tal van sollicitanten mogt onzen dorpsgenoot de Heer J. A. v. Dorsser het voorrecht hebben door de Deli.

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 2