ten dienste van de vrouwen willen gesteld zien, om haar het huiswerk gemakkelijker te maken. Ook tegen deze uitlating heeft Mevr. van Cal- car bedenking, omdat de mensch het best leert denken door arbeidendoor lijden en strijden, door moeite, te leurstelling, inspanning en gebruik van al zijn spieren en van allerlei materieel. Het gebruik van machines voor al het huiswerk zoude de beste oefening en ontwikkeling van vlijt, van handigheid, welwillendheid, over leg, voorzorg, oplettendheid wegne men. „Weet ge iets ellendiger" zoo vraagt Mevr. van Calcar dan een onbeholpen, onhandige vrouw," die niet van aanpakken weet, alles te veel moeite vindt en altijd verle gen staat voor ieder werk?" Heen, „de vrouw verheffen" mag niet an ders beteekenen dan haar natuur alzijdig recht doen, haar aard en karakter handhaven. Geen werk zal voor eene ver standige vrouw te gering zijn, omdat het doel er van ishelpen, steunen, orde en regel daarstellen. Elke arbeid, hoe onaanzienlijk ook op zich zelve, met trouw en oplettendheid veracht, zal tot de ontwikkeling van krachten en vermogens bijdragen. De ver standelijke opleiding der meisjes is tegenwoordig veel te eenzijdig schoolsch en maakt afkeerig en on geschikt voor den huiselijken arbeid en wat is het gevolg? Ongezondheid en onbekwaamheid voor de huis houding de oneenigheid en de ondergang van zoo menig gezin Mejuffrouw Drücker heeft ver klaard„ik verwacht niets van het individu (van den enkelen mensch) als zoodanig, alles van een betere staathuishoudkunde. Zeer smedig merkt Mevrouw van Calcar hierop aan, dat de betere staathuishoudkunde toch niet zich zelve schept, maar door een of meer individuen bedacht en toegepast moet worden. Maar nog kwamen wij niet tot het voornaamste punt van de gedach- tenwisseling der twee dames. Mej. Drücker heeft nl. in haar blad ook den godsdienst gesmaad op eene manier, die Mevr. van Calcar zeer ergerde. Zij schroomde niet te ver klaren, dat zij den godsdienst, zooals wij dien èn in zijne leer èn in zijne werken om ons heen zien, slechts „een struikelblok voor den mensche- lijken vooruitgang" acht „een tot verfijnd egoïsme leidend, twist aanbrengend haat zaaiend iets." Ja, zij spreekt dit alles uit als een in haar „gevestigde overtuiging." En zulk eene dame zal nu „de vrouw (zoeken te) verheffen op elk gebied"! Maar had dan de heer Dr. A. Pierson geen gelijk, toen hij in de Gids van Oct 1892 schreef, dat het blijkens de ervaring van hen, die zich met het onderwijs bezig houden, met de menschelijke hersenen tegenwoordig treurig is gesteld, dat het gemiddelde brein niet slechts weinig inspanning kan verdragen, en weinig geheugen heeft, maar bovenal weinig oordeel? In antwoord op die lastering van den godsdienst door Mej. Drücker, vraagt Mevr. van CalcarZegt gij dit van u zelve of hebben anderen u dat geleerd? Hebt gij dan nooit in een menschenleven de kracht, den steun, het licht, den troost, den vrede van den godsdienst ontdekt? Wie heeft u geleerd in den godsdienst niets anders te zien dan een koud stelsel door priesterlist saamgesteld om de menschen bang te maken en onder het juk te brengen Maar laat eens zien. Is die belemmering zelfs door den geheel ontaarden godsdienst wel zoo groot als gij meent? want hoeveel menschen denkt gij wel, dat er op de duizend nog onder die macht der kerken en kerkstelsels staan?" O zoo weinig present. De over groote meerderheid acht er zich zoo aan ontwassen, dat zij geen den minsten hinder van die banden meer voelt en zich geheel vrij beweegt buiten God. En vindt ge nu waarlijk, dat die duizen den zonder godsdienst er zooveel beter aan toe zijn dan de honderden met godsdienst? Zijn ze wijzer, beter, gelukkiger, meer bestand tegen de slagen van het lot, moediger tegen onvermijdelijke rampen en den dood? Meent gij, dat al die menschen, welke onze gevangenissen, kroegen, speelhuizen en bordeelen vullen, belemmerd zijn geweest door gods dienst? Was er een bevolking weer van godsdienst los dan de Commuue- mannen en de petroleuses? Waren die oproerlingen, welken de schoonste stad der wereld tot een bloedbad en vuurpoel maakten, niet genoeg ont daan van eiken zweem van godsdienst? Waren zij er beter aan toe, toen zij de kerken verontreinigden en de priesters fusileerden Mij dunkt, uit zulk een voorbeeld op reusachtige schaal moest men toch wel iets leer en. Zullen die ongelukkigen er bij gebaat zijn of eenige leerstukken worden afgeschaft ja al werden alle kerken afgebroken zoudt geden ken, dat het menschenleven er rijker, schooner, gelukkiger door zijn zou Gij bedriegt u. Wat dunkt u lezer van deze te rechtwijzing door een liberale schrijf ster En toch is Mevr. van Calcar niet in allen deele consequent. Doch hierover een volgend maal. Lessen en Wenken. VOLKJERLM DER AAR RL. Plaatselijk Nieuws Sommelsdijk, 29 Maart. De Burge meester brengt ter kennis van Ouders en Voogden, dat de toelating voor hunne kinderen op de O. L. S. alhier is be paald op 1 Mei a. s. Den Bommel. Binnen een paar we ken vertrekt van hier weer een huisgezin naar Amerika. Oude Tonge, 29 Maart. De oudste ingezetene dezer Gemeente Machtiida van Ginneken, Wed. Dingenouts over leed heden in den hoogen ouderdom van 98 jaren en 7 maanden. Nieuwe Touge, 29 Maart. Het aan tal Kiezers voor de tweede Kamer pro vinciale Staten en Gemeenteraad,' be draagt 100, zijnde 4 minder dan't vorig jaar. Herkingen. De vastgestelde kiezers lijst voor deze gemeente bevat 42 kiezers voor leden van de Tweele Kamer, der Staten Generaal en veer den Gemeen teraad, tegen 41 in het vorige jaar. Prijsraatlse l. I*. den Roer te Puttershoek. A. Padmos te Ouddorp 11. P. Lokker Wd. onder P. L. - J. v. G. en E J F te Stel lendam J K te Goedereede A P te Ouddorp A v B te Oud Beierland A K te Numansdorp J A te Charlois P d B te Puttershoek W K te Scherpenisse Hiirarerlijke Stand. Officieel Gedeelte. In 1882 was de man veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf, en na het ver strijken van zijn straftijd was hij naar Amerika gegaan. Yan daar was hij eerst onlangs naar Rome teruggekeerd. De politie had moeite or*- den man te beschermen tegen de menigte, die in den waan verkeerde, dat hij een aanslag had gepleegd op het leven des konings. De man verklaarde dat hij de koning alleen wilde beleedigen, wegens zijne onvriendelijkheid jegens den Paus ik niet, want het is een gedachtenis aan een begijn." Togen de som, waarvoor de goudsmid het gestolene kocht, is het thans in de rechtmatige handen terug gekomen. Uit een onderzoek is gebleken, dat de groote boschbrand bij de dorpen Ureterp en Bakkeveen moet worden toe geschreven aan opzet. Tegen twee jonge lingen, die verdacht worden de stichters te zijn, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Als onze geest Gods wezen peilen wil, dan is zij de mug, die in de kaars vliegt en de vleugelen verzengt. Die mensch bezit de hoogste wijsheid, die God de hoogste wijsheid noemt. Yelen zijn heengegaan. Een is geble ven. Yeel in de geschiedenis gaat langzaam. Maar God heeft den tijd, want God heeft de eewigheid. Er is er Eén, die alles 't beste weet. Maar velen zijn er, die 't nog beter wil len weten. f Als God ons eens vrij liet, om ons ei gen lot te besturen, we zouden spoedig zeggen: Heere! doe Gij het maar weer!" Het is in Lngelaml niet zulk een gemakkelijk baantje, lid van het Lagerhuis te zijn. Terwijl onze Kamerleden, na een hoogst onbeduidende zitting, weer vaean- tie genomen hebben, om van de qroote vermoeijenissen uit te rusten, is het Engelsche Lagerhuis dag aan dag bijeen, en houdt zelf nu en dan des nachts zit ting. Dit gebeurt als de oppositie stel selmatig tegenwerkt, dan besluit men, de zitting niet op te heffen voor de zaak die in behandeling is, afgedaan is. Zoo geschiedde het ook Vrijdag jl. toen de begrooting van oorlog aan de orde was. De vergadering duurde tot des morgens half zes, doch toen was dan ook de geheele b?grooting afgehandeld. En men moet niet meenen dat vele leden afwezig durven zijn, bij zulke zittingen. Daarom is de partij-discipline in Engeland te krachtig. Nu te meer geldt die, aan gezien de meerderheid voor de regeering klein is, en dus afwezigheid van eenige leden, door de tegenpartij, die trouw op haar post is, zou kunnen dienstbaar ge maakt worden, aan het bezorgen van eene nederlaag aan de regeering. De staatkunde in Ierland heeft het onderwerp eener interpelatie uitge maakt in de zitting van Maandag jl. Na heftige discussie is eene motie van afkeuring met flinke meerderheid ver worpen. Gladstone heeft besloten geen paasch- vacantie te houden, en meerdere dagen per week te vergaderen, dan nu het ge val is. De woordenvloed in het Lager huis maakt deze bepalingen niet- over bodig, zal er iets afgehandeld worden. Na Paschen zal het Home-rule-ontwerp wel spoedig volgen. De Fransehe regeering heeft weer eens een correspondent van een Duitsch blad over de grenzen gezet, om dat hij geschreven had, dat de onbeken de persoon uit het Panama-proces, die meer dan een half millioen ontvangen had, niemand anders was dan de zoon van den president der republiek, Carnot. In Italië bereidt men zich voor om de feesten bij gelegenheid van den zil veren bruiloft van het koningspaar zoo schitterend mogelijk te doen zijn. Nu keizer Wilhelm komt zal er, natuurlijk, een groote parade gehouden worden, waartoe een groote troepenmacht ver- eenigd wordt. Te Rome liepen geruchten van een aanslag op het leven des konings. Zie hier wat gebeurt is Toen de koning Zaterdagavond van het Quirinaal naar de villa Borghese reed, wierp een armoedig gekleed man een papieren zak in het rijtuig, die, ge lijk later blees, slechts met zand was gevuld. De man werd in hechtenis ge nomen en onderzocht, maar men vond bij hem niets dan verschillende schriftu ren, die geen bijzondere beteekenis had den. fmemeiigcl Nieuws Te Beetsterzwaag begaven |zich gisteren honderd werkeloozen [naar den Burgemeester. De jB urge meester beloofde zoo mogelijk hun werk te vcschaffen, in overleg met het burgerlijk armbestuur. Zaterdagavond is door visschers te Scheveningen aangebracht een visch van buitengewone grootte en voorkomen. Hij heeft een lengte van 2,5 M., een breed te van 0,5 M., een groote rugvin en twee vinnen ter zijde van het lichaam. In den kop bevindt zich een vrij groote opening. De scheveningers heetten hem „springvisch" en beweren, dat hij thuis behoort in den Atlantischen Oceaan. Het merkwaardig specimen is op Zeerust te bezichtigen. Yan de ruim 1100 burgemeesters, die er in Nederland zijn, vervullen 43 tevens het ambt van secretaris. Slechts 88 burgemeesters zijn meester in de rechten 62 voeren het praedicaat van jonkheer, 48 dat van baron en 3 dat van graaf; 29 zijn versierd met den Ned. Leeuw, 13 met de Eikenkroon en 3 met de Millitaire Willemsorde. Op het eiland Tholen is nog zoo'n overvloed van aardappelen, dat ze voor f0.90 per HL. volop te koop zjjn. Zaterdag jl. werden te Middelburg aardappelen verkocht voor 5 en 6 cent per vijfkop (5 liter). Een dag of veertien geleden verzocht de gewezen Italiaansche premier, de heer Crispi, voor zijn zoon opsluiting in een verbeterhuis. Als reden gaf hij het los bandig leven, dat genoemde zoon leidde op. Uit hoogachting voor den vader vol deed de rechterlijke overheid aan het verzoek. Nu komt echter de werkelijke reden, die den heer Crispi tot dien stap dwong, aan den dag: Om aan geld te komen, verkocht de zoon eenige papieren van zijnen vader, waarbij zich belangrijke brieven van Garibaldi en Mazzine bevin den, en wat nog ernstiger is: men zegt, dat geheime brieven over staatszaken zich nu in handen van Crispi's politieke tegenstanders bevinden. De jonge Crispi is op het oogenblik ia het verbeterge sticht te Pisa, waar hij zijn vrijen tijd met lezen doorbrengt. Yan handenarbeid is hij vrij gesteld; overigens wordt hij op dezelfde wijze behandeld als de andere „onverbeterlij- ken". In het paleis Marignoli te Rome heeft nu weder een dynamiet-aanslag plaats gehad, waarvan de daders onbe kend bleven. Er werd niemand gewond en de materiëele schade is slechts gering. Men is te Rome zeer ongerust over de herhaalde ongestrafte aanslagen van dezen aard. Toen zekere Van der V., een 45- jarig werkman, te Arnhem bij een vriend in de Langstraat een bezoek wilde bren gen, terwijl hij in beschonken toestand verkeerde, viel hij van de trap en bleef bewusteloos liggen. De man had een hevige hersenschudding bekomen, waar om hij per brancard naar het stedeLjk ziekenhuis is overgebracht. Daar het be wustzijn nog niet is teruggekeerd, bestaat er vrees voor zijn leven. Nabij de Willemsbrug te Breda is uit het water het lijk opgehaald van een 23-jarig jonkman, G. genaamd en afkom stig uit Kapejle, die in een der carna valsnachten te water geraakt moest zijn. Het lijk in het carnavalspak is naar het ziekenhuis vervoerd. Te Breda is overleden Maria An toinette de Bourbon, dochter van den veel besproken Naundorf (Lodewijk XVII.) Zij was gehuwd met den te Breda wo nende Fransche rechtsgeleerde Deymonaz, die zich evenals vroeger de Graaf de la Barre, steeds met de quaestie der Bour bons heeft bezig gehouden. Ongeveer een half jaar geleden werd het zilveren kruis met corpus ont vreemd van het St. Jozefaltaar in de Kathedraal te Breda. De dief had het voetstuk in de kerk weggeworpen. Thans is het kruis met beeld weder in het bezit der kerk. Door de politie nl. was de dief stal overal bekend gemaakt. Een goudsmit te Tilburg gaf dezer dagen kennis aan de politie, dat bij hem een kruis was verkocht, hetwelk bleek het .gestolene te zijn. Do winkelier had den verkooper gevraagd waar het voetstuk was, waarop geantwoord werd: „Neen, dat verkoo» IQ deze Gemeente heeft zich een geval van besmettelijke vlekziekte onder de var kens voorgedaan, welks vleesch voor de Comsumtie is afgekeurd. Het Kohier van den H. O. en het het Kohier der belasting op de Honden is goedgekeurd van Heeren Ged. Staten terugontvangen, welke gedurende 5 maanden van af 10 Maart tot en met den 10 Augustus a. s. voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter lezing ligt. De haven, door de firma de Ruiter van Giesendum uitgebaggerd, werd j.l. Dinsdag goedgekeurd opgeleverd. Tot vóór één jaar was het oudje nog goed kras en had zij nog een goed ge heugen, alleen doofheid maakte haar den omgang moeielijk. Openbare Vergadering van den Ge meenteraad van Oude Tonge, op Maan dag, den 27 Maart 1893, des voormid dags te tien ure. Voorzitter: de Heer J. van Schouwen, Burgemeester. Present al de leden uit gezonderd het lid Dr. W. J. Arends. Na opening der vergadering door den voorzitter worden de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd. De ingekomene stukken bestonden uit de navolgende le. Missive van Gedeputeerde Staten waarbij aan den Rijksveearts F. J. Kruijt eene toelage uit de provin ciale fondsen wordt toegestaan ad. f150. 2e. Beschikking door de Gedeputeerde Staten op de ingediende bezwaar schriften tegen hunne aanslagen in den Hoofdelijken Omslag door R. J. Feijen, P. Altena en J. A. Habig. 3e. Missive van Ged. Staten daarbij toezendende de Staat van verreke ning in zake de Rijksbijdrage in de kosten van het lager onderwijs over 1891. 4e. Missive van Ged. Staten waarbij wordt kennis gegeven dat aan deze gemeente voor 1893 f2000 zal wor den verstrekt als Rijksbijdrage in de kosten van het Lager Onderwijs. Daarna wordt overgelegd het plan en teekening door den architect Mosterdijk ingediend voor de voorgenomen verbou wing van het raadhuis welk plan en bestek met algemeene stemmen wordt vastges1 eld. Als nu wordt bepaald dat de aanbe steding van dit werk zal plaats hebben op Woensdag, 12 April a.s. Als nu wordt gelezen het verslag van de Schoolcommissie omtrent den toestand van het Lager Onderwijs en van de be waarschool over 1892, hetwelk voorno tificatie wordt aangenomen. Thans wordt door de administrateur van den boedel van wijlen L. G. Dabbe rekening gedaan van zijn beheer over 1892, welke- rekening met algemeene stemmen wordt vastgesteld. Eindelijk wordt gelezen de rekening van de weegbrug over 1892, welke even eens met a^emeene stemmen wordt vast gesteld. Nog wordt bepaald dat sinds de ver bouwing van het raadhuis de Secretarie tijdelijk zal worden gehouden in het Burger Weeshuis. Na nog eenige mededeelingen en be sprekingen van huishoudelijken aard en geen der leden meer het woord verlangde wordt de vergadering door den voorzit ter gesloten. Reeds meermalen heeft den arbei der J. Essel blijk gegeven van zijn nog krachtig lichaamsgestel trots zijn hoogen leeftijdook nu heeft hij bij den Landbouwer L. Roodzant weder een omgang geploegd en wel met 3 paarden. De man telt nu 89 jaar. Dirksland. J. D. die zooals onze le zers zich wel zullen herrinneren met kerstnacht den Gemeente-Veldwachter A. Maasdam een messteek toebracht is door de rechtbank te Rotterdam veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Uit spraak over 8 dagen. De oplossing van Prijsraadsel No. 6 was het eiland Gotland, waarop de stad Wishy, welk eiland omringd wordt door de Oostzee. Het mooiste ingeleverde was dat van Keurig geschreven en voorzien van een kaartje van het bedoelde eiland, ver dient deze alle lof voor de nette uitvoering. Het best geschreven en gesteld was van die met zijn schrijven, zijn leermeester, den Heer Kerkhoven, alle eer aan doet. En nu de gelukkige onder de overige was Dirksland. De prijzen zijn aan ons bureau be schikbaar voor de winners, en daar deze prijzen fraaie boekdeelen zijn, verzoeken wij aan hun die ze niet kunnen afhalen, toezending van 3 blauwe postzegels voor frankeerkosten, en we zenden dan on- middelijk de prijs hun toe. En nu vriendjes tot aanstaande najaar hoopen wij. De Uitgever. Goede oplossingen ontvingen we van: D. v. d. D. - J. O. v. G. - G. C. v. d. W. - H. G. - A. N. en J V. te Sommelsdijk. J. v. E. te Middelharnis. M. P. L. te Dirksland. Middelharnis, 16 22 Maart. Geboren: Keeltje, d. van Adrianus Langbroek en Jacoba Johanna Boeter; Hendrik, z. van Maehiel Dubbeld en Leentje Onder do Linde; Jaques, z. van Klaas Yan Bs en Jannetje Braber Johannes, z. van Gerrit Yan den Tol en Pieter- nella Kievit; Maria, d. van Gerrit Langbroek en Dana Oosters. Overleden: Simon Zeedijk, 80 jElizabeth Breeman, 60 j., wed. K. Buth. Wad aan 't Haring-vliet, 22 Maart. Ondertrouwd: Karal Driesse. jm. 24 j. en Jobje Yan der Mast, jd. 22 j. Getrouwd: Magohiel Hendrik v. Paasse, jm. 23 j. en Celia Jaeoba Van Dijke, jd- 20 j. Den Bommel, 22 Maart. Geboren: Teunis, z. van J' De Wachter en A. Lokker; Jakob, z. van K. Bakker en C. Van Dijk; Daniël Jaoohus, z. van G. Konings en E. Yan der Pijl; Marinus, z.van J. Yan der Meijde en M. Groeneweg. Dirksland. Geboren Iman, z. van Jacob Willem Braber en Leuntje Braber. Ondertrouwd: Dirk De Yos, jm. 25 j. en Cor nelia Yan Putten, jd. 27 j. Pesterijen. Lijst vau brieveu, geadresseerd aan onbekenden le helft Maart 1893. Van Dirksland W. Ardon, Kralingen. BEKENDMAKING. Dijkgraaf en Gezworens van den Polder St. Christoffel onder Sommelsdijk, maken aan Ingelanden bekenddat de rekeningen dier Polder over het a-fge- loopen jaar 1892, en de Staten van Begrooting voor den loopenden dienst 1893 van af heden gedurende veertien dagen van des morgens 1012 ure en des namiddags van 24 ure op den Doele te Sommelsdijk tervisie zijn ne- dergelegd. Sommelsdijk, 28 Maart 1893. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd. De SecretarisDe Dijkgraaf A. J. de Graaff. K. de Graaff. Marktberichten. OUDE TONGE 24 Maart. Granen. J. Tarwe 5.40 a6,25. Rogge f 4.25 a 4.30 N. Gerst f 0,06 a 6'/» p. K. Haver f 2,60 a 2,85 Erwten f 0.a 0,— brui ne boonen f Aardappelen f 0.70 a 1,00 boter f 0.60 per 5 ons Eieren 3,25 c p. 100 st. Ajuin 2,50per 60kilo. poters— et Koolzaad f 0,a 0, Nieuwe Tarwe f brielle,27 Maart. Boter 0,55 Eieren a f 3i50 per 100 stuks. Rotterdam, 27 Maart, binnenlandsche Granen. De aanvoer was heden iets ruimer dan in de vorige week, doch de kooplust we derom traag zijnde, jwas men verplicht enkele artikelen opnieuw lager af te ge ven, Tarwe. Per heet. 4,50, a f6,60, en per 100 kilo f6,7S a f8,10.-Witte- 20 ceat lager. Roode onveranderd7 per heet. f 5,00 tot f5,60 en per 100 kilo f a f7,25 Canada f5,25 a f5,00 per heet. Rogge me beste f 4,50 a f 5,25 mindere f Gerst, f 3,25 a f 4,15, per heet. en van f 5,50 per lOO kilo Zomer- f 3,25 a f 3,80 Chevalier f 4,25 a 5,40 Haver goed prijshoudend en verkocht van 2,00 tot f 3,75 paardeboonen f 5,40 tot f 6,10 bruine boonen f 4,50 tot f 6,75 Witte boonen f 0,a 0,

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 2