Gesar, Victor ea Man 1912 S1L vnuiiuin lineraalwaterfaliriek mrricTU, ATTENTIE!! Advextentien. §untdraad Bierbottelarij D. SCHELLEVIS le Sonmelsflijk. Agenten KRAMMEN, M. P. J. LEBBE, OPENBARE NEDERLANDSCH-AMERIKAANSCHE STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ. ROTTERDAM AMSTERDAM D. Harlogs .1 ih'z. A. R. HU mans. ÜDKBiMB, J. SNIJDER worden rondgeleid voor/I,00 dekgeld en f 9,00 veulengeld. Infor- matiën bij den eigenaar en den hengst- leider R. BRUGGEMAN. Levensverzekermg-Iaatscliappi j D 0 fi D RECHT' Gevestigd te Dordrecht. „QOBPBE&HT" A.-R. Kiesvereeniglng „VRIJHEID EN BESCHERMING", Woensdag 5 Maart d. a. half «even. *TV1E WATER u welij kskaarten N, HEIJNTJES Bz„ SOMMELSDIJK lORDBRABAKl &ERSTEBIER, Één gulden en Dertig Cents BEEREN VAN VARKENS. "VREESWIJK., Ui Afvaarten des Mroensdag s en Zaterdags. X De openbare vergadering gaat daarop over in eene zitting met gesloten deuren. De openbare vergadering heropend zijnde, stelt de Voorzitter naar aanleiding van een in gekomen brief van den Inspecteur voor het Middelb. Onderwijs namens Burgem. en Weth. voor, dat de Raad zal verklaren, dat er van ontslag van den heer Roorda, benoemd leeraar in de Natuurkunde enz., als niet in het bezit der volledige bevoegdheid, geen sprake kan zijn, en dat de Raad er dus niet toe wenscht over te gaan, dien lieer ontslag te verleenen en een ander in zijne plaats te benoemen. Aan de orde is, de behandeling van de door Bnrgem. en Weth. ontworpen verordeningen op de heffing en invordering eener belasting op de honden. De beraadslagingen over de verordening in het algemeen geopend zijnde, stelt de heer do Vos van Steenwijk op verschillende gronden voor, Burgem. en Weth. uit te noodigen, de thans aanhangige ontwerpen in te trekken, waartoe na beraadslaging tusschen de heeren de Vos, Franse, Boeije, Fokker en den Voorzitter, wordt besloten met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Röell, Ochtman en Boeije. De heer Boeije verklaarde, dat het voorstel van den heer de Vos, hoewel hij als lid van het Dagelijks Bestuur er tegen zou stemmen om verschillende redenen, zijn sympathie wegdroeg. De ontwerp-verordeningen worden daarop in getrokken. In handen van de Commissie voor de straf verordeningen wordt gesteld om praeadvies, een door den heer d i Clercq ingediend voorstel, betreffende het laten losloopen van honden. Bij de daarop volgende omvraag vraagt de heer Fokker, of de heer de Crane, behalve de in het verslag opgegeven reden, dat het voor hem in zijne betrekking, moeilijk aangaat zijn medeburgers voor den hoofdelijken omslag te taxeeren, nog niet eene andere reden heeft op gegeven. De Voorzitter antwoordt dat hij heeft gezegd, dat de heer do Crane heeft opgegeven, ontslag te nemen, omdat hij de vergaderingen meestal niet van den beginne af aan kan bijwonen, maar hoofdzakelijk, omdat hij het van bezwaar achtte, om zijne medeburgers in de hoofdelijken omslag te taxeeren. Hoewel enkele leden dit misschien niet hebben verstaan, weet de Voorzitter zeker, dit toch ook te hebben gezegd. Op eene daarop gevolgde vraag van denbeer van den Bout, antwoordt de Voorzitter met vrij groote zekerheid te kunnen mededeelen, dat de brug buiten de Zuidhavenpoort a. s. Maandag weder voor alle verkeer zal kunnen worden opengesteld. Daarna sluit hij de vergadering. Bruinisse, 4 Maart. Gedurende het jaar 1892 jwerden van hier uitgevoerd ongeveer 350000 Zeeuwsche oesters en 2250000 Fransehe oesters. Aangevoerd werden 300000 Zeeuwsche oesters en 3000000 Fransehe oesters. In deze gemeente werden in 1892 verbouwd 132 HA. tarwe opbrengst 5280 HL. 10 f) rogge 55 400 4 55 wintergerst 5) 220 24 55 zomergerst 55 1056 30 55 haver 55 1650 16 55 paardenboonen 55 288 29 n erwten 55 725 39 55 aardappelen 55 7800 105 55 suikerbieten 55 4707325 KG. 8 5) karweizaad 55 6 55 meekrap 55 1900 10 5? vlas 55 4800 26 55 ajuin 55 7800 HL. 20 5? mangelwortelen 55 50000 KG. 18 51 roode klaver 55 4000 24 55 lucerne 55 5000 19 55 kunstweiden St. Philipsland. Bij kon. besluit is o. a. toegekend de rang van brigadier- titulair, aan den rijksveldwachter J. Kunst alhier. liiirg-erlijke Ntaiid. Sommelsdijk, 23 Februari tot 2 Maart. Getrouwd: Marinus Van der Boom, jm. 23 j. van Middelharnis en Pleuntje Troost, jd. 20 j. Stad aan 't Haringvliet, 22 tot 28 Febr. Geboren: Neeltje, d. van Gerrit Smits en Mariena De Wachter; Jan Cornells, z. van Jan Visbeen en Hendrika Bakker; Jan Jeremias, z. van Simon Cornelis Kreeft en Deuntje De Keijzer. Ooltgensplaat, 23 Febr. tot 1 Maart. OndertrouwdArend Ruilof Paasse jm. 24 j. met Lena Vermaat, jd. 23 j.; Jacob Kol, 30 j. wedr. van Johanna Leenheer en Lena Johanna Van Houwelingen, jd. 29 j. j Geboren: Corstiaan, z. van Willen Wester man en Jaoomina Korteweg. Overleden: Levinus Vermaat, jm. 11 m. Oude Tonge, 1 Maart. Geboren: Daniël, z. van Teunis Van Noord en Lena Van der Vliet; Adriana, d. van Gerrit Soldaat en Cathalina De Korte. Overleden: Maatje Lena Van Zanten., jd. 1 m. Mcuwe Tonge. OndertrouwdCornelis Van Es, 34 j. met Adriaantje Slinger, 24 j.; Pieter Bezemer, 69 j., wedr. van Cornelia Munters met Trijntje Dijk- kers, 63 j., wed. van Laurens DroogerJacob Cornelis van der Made, 27 j. met Jannetje Lug- tenburg, 28 j. Geboren: Jacoba Margaretha, d. van Jacob van den Boogert en Margaretha Jacoba Noor loos. Rirksland. Geboren: Jozina Cornelia, d. van Izak Pape en Neelije Adriana JanseLeendert, z. van Jacob Kievit en Jannetje Visbeen. Overleden: Arendje Seis, 1 j., d. van Pau- lus Seis en Maria Kalle. Melissant, 16 tot 28 Februari. Geboren: Pieter Johannis, z. van J. van dei- Zanden en M. van Eeuwon. Overleden: Kaniertje Struijk, 11 m. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Mijnheer de Bed. Mag ik UEdl. een plaatsje verzoeken in Uw blad, voor het hierbij gaande af geluisterd gesprek. Voorloopig- dank Mijnheer de Redak- teur, voor de afgestane ruimte, en hoop, als ik weder iets hoor, het weder te mogen aanbieden. Kees: Hebt jij de Flakkeesche courant al gelezen Piet, van deze week, met het ingezonden stuk van A. E. L. Piet. Ik nog niet Kees. Kees. Hu, ik zal het je voorlezen. (Begin te lezen.) Piet. Hoovierduizend gulden haven en kadegeld, ik wist niet, dat ons dorp zoo rijk was, daar zou je de heele Tong voor koopen, tegen woordig Kees. Ik geloof, dat hij het ook te bar aangepakt heeft! (lees verder.) Piet. Wacht eens! Wat is dat? ZEx. is dat geen fout? Kees. O neenkomt zelf maar eens in de stad, en al draagt je ringen in de ooren, ze zeggen dan toch allemaal Mijnheer, dus zulke hee ren, met zooveel kennis en geld, dan zeggen ze ZEx. (lees verder af.) Piet. Ik zeg, hij veel durf wagen, om zoo openlijk, te schrijven, en zijn naam er onder te zetten, als ze hem tegenschrijven zullen ze het wel laten. Kees. Nou zeg! ik begrijp niet, dat die man nog zoo kalm kon schrij ven, zou jij den ganschen winter willen werken voor niets? Piet. Zij hebben het hem toch niet gevraagd om dit te doen. Kees. Die man deed dit om in het zicht te komen; om als er iets te verdienen was het mede te nemen, daar ik wel geloof, hij het beter gebruiken kon, als die anderen huisjesmelkers. Piet. Maar hier komt geen huisjes- melkerij, maar verstand bij te pas. Kees. Ik wil daarmede zeggen, je moet geld hebben tegenwoordig, om verstand te bezitten, wij weten toch, dat er niemand in de ge meente gevonden zal worden, wie zoo goed met de bouwvakken op de hoogte is als hij, dus als ze het recht lieten bestaan, kwam het hem toe, en ben in mijn schik, hij nu laat zien, zich zoo gauw niet prijs te geven. Piet. Maar hoe moeten het nu die anderen maken. Kees. Die helpen elkander, gij hadt eens moeten zien, hoe dikwijls die eene hetzelfde kwam meten, en zeker geen raad met zichzelf wetende, bracht hij nog een ander bouwkundige mede, om nog eens met allen macht aan het meten te trekken en! wat het niet ge kost heeft, van behulp van met selaars. Den ander zal wel gehol pen worden, door vader, knecht, en ik zou haast Wimpje verge ten. Piet. Willeni zal het wel vergeten als zoodanig te fungeeren, ik ge loof hij genoeg op zijn kop gehad heeft, toen op den achterweg. Kees. Daar is die man niet vatbaar voor. Dit hebben wij veel te dik wijls gezien. Piet. "Wat zou de ouwe nu wel zeggen en denken? Kees. Odie man draait met alles tegenwoordig mee, om maar veel vrienden te krijgen tegen van den zomer. Piet. Nou Kees! het is nu tijd, wij zullen er in het vervolg nog eens over spreken, ik ben nieuwsgierig wat de Flakkeesche courant nu zal schrijven. Nu tot ziens. Oude Tonge, 1 Maart 1893. C. Mijnheer de Bed. Mag ik UEd. een plaats verzoeken in Uw veel gelezen blad, voor het onderstaande. Tot mijn verwondering, en van velen, Mijnheer de Redacteur, kwam ZEx. M. ons dorp weder bezoeken, niet met het uitge werkte plan, maar om nog eens, voor de zooveelste maal, te komen meten. Zoo kwamen bij mij de vragen op: Zou ZEx. geen vertrouwen gesteld heb ben in zijn confrater! Zij hebben eerst eens een kijkje wezen nemen, verder heeft ZEx. bijna allen weken gekeken en gemetentoen zijn ze weder met hun beiden gekomen, om een vollen dag te meten, alles met behulp van werklieden enz. Zou nu ZEx. vertrouwen stellen in onzen nieuwen gemeente opzichter, dat hij alles weder hetzelfde kwam meten, met behulp van de laatst genoemde, en metselaars Zou ZEx. soms zijn boekje verloren zijn, of denkt hij dat de meter verkort is, buiten het vorige jaar Zou ZEx. soms tot een zuiverder|maat willen komen, om het in te zenden als een grootsch plan in de Opmerker of het Vade mecum der bouwvakken, onze Nederland- sche bouwkundige tijdschriften. Voor mijzelve, kwam ik tot geen besluit daarover, en nu vraag ik Mijnheer de Redacteur, al die kosten die nu gemaakt zijn voor behulp van al dat meten, (dat niet weinig beloopen kan) komt dit voor rekening van ons dorp, of voor ZEx. dan zal hij niet veel overhouden van zijn pro visie. Zoo 't voor rekening van 't dorp is, zou het weer niet edel zijn, om onzen gemeente opzichter werk laten te verrich ten voor de gemeenteof ZEx. moet dit voor niet doen, want de bepaling was, hij niets met het raadhuis te maken had. Evenals door ZEx. of het bestuur, in omloop gebrachte boekjes der werklieden. Er was toen over gesproken, dit gedaan werd, om het werk te verdeelen, en beter na te gaan, en nu is gebleken, dit niet zoo edel behandeld geweest is, dat in een vak zelfs, de een 1/10 en den ander 9/10 be schreven heeftis er soms naar gekeken, de een heeft het harder noodig dan den an der, neen; evenmin, zoo zij naar mijn gezien hebben, evenmin is dit 't geval hierboven, maar waa im? Het nagaan der boekjes, wegens de hooge beschrijving, heeft alleen plaats ge had, met nieuwjaar, toen zijn er eenige aanmerkingen gemaakt, maar waarom, dit niet vroeger. Onze nieuwe gemeente opzichter, zal nu wel zoo flink zijn, als het bovenstaande, voorvalt, het bestuur er opmerkzaam op te maken. Mijn dank Mijnbeer de Redacteur voor Uwe verleende plaatsruimte. Oude. Tonge, 7/3 '93. Hoogachtend, UEd. Dw. dienaar, A. E. L. P. S. Het bovenstaande stuk is aange boden aan de redactie van Onze Eilanden, maar de heeren believen dit niet. Waar om Kerknieuws. Predikbeurten ep Zondag IS Haart. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vra. en 's avonds leeskerk. Stad aan het Haringvliet leeskerk. Den Bommel vm. en nm. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. nm. en 's avonds leeskerk. Melissant, Yoorm. en 's avondB leeskerk. Sellendam vm. en 's avonds ds. Koopmans. Ouddorp, Voormiddag en avond leeskerk. Zuidland vm. en nm. ds. Z. Hick. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voorm. en 's av. Ds. K. W. Róssing GEREFF. GEM. ONDERST KRUIS. Dirksland, Yoorm. 9 uur, Nam. 2 uur. Av. 6 uur. ook "Woensdagav. 6 uur Ds.A. Makkonze. IVed. llerv. Herk. BeroepenTe Oudenhoorn, ds. van der Spek, te Giesen-Nieuwkerk o. a. Te Marssum (Fr.), ds. Bruining, te Benoden-Knijpe. Te] Oosterwierum, ds. van Wierde J.Rz., te Lutkewieruw en Rien. Te Eikerzee, ds.RijersH.C.IIzn., te Vroomshoop. Te Drogeham, ds. Heringa, te Sebaldeburen c. a. Te Lutten aan de Dedumsvaart, ds. Broekhui zen, te Doeveren en Genderen (N.-Br.). Aangenomen: Naar Liohtenvoorde, ds. Buij- zing Damsté Pz. to Yries. Bedankt: Yoor Hasselt, door ds. Ten Haar, te Polsbroek o. a. Yoor Horsten, door ds. van Heuven, teMirdum. Voor Katwijk aan den Rijn, door ds. Boersm:t, te Heemse bij Hardenberg. Yoor Wittewierum, door diTimmei, teNieuw- poort. Yoor Oudc-Pokela, Sanxum en Brantgum, door ds. Cramer von Bnumgarten te Veendam. Yoor Zutphen en Schiedam, door ds. Vermeer, ta Moppel. Yoor Bladel, door ds. Heldring, te Hoenderloo. CJeref. Kerken. Beroepen: Te Velzen, ds. Beijer, te De Krim (gem. Gramsbergen). Te Veenwoudsterwal, ds. Goris Rzn., te Emmon. Te Koljjnsplaat, ds. Staal Pzn., te Goestcrou en Gelselaar (bij Borkulo). Te Maassluis BS, ds. Feringa, te Klundert. Te Schoondijke, ds. den Ilartogh, te Heorjansdam c.a. Aangenomen: Naar Hoorn, door ds. Zantinge, te Nieuwendam. Bedankt: Yoor Meliskerke, door ds. Zantinge, te Nieuwendam. M. 16 r It t S&ericliteii OUDE TG, GE 3 Maart. Granen. J. Tarwe 5.80 a6,75. Rogge f 4.80 a 5.20 K. Gerst f 0.06 a 0,07 p. K. Haver f2,70 a 3,00 Erwten f6.50 a 7,50 brui ne booncn f Aardappelen f 1.00 a 1,20 boter f 0.60 per 5 ons Eieren 0,035 c p. st. Ajuin 4,00per 60 kilo. poters 75 ct Koolzaad f 0,a 0, Kieuw e Tarwe f brielle, 6 Maarp Boter 0,60 Eieren a f 2,50 per 100 stuks. Rotte.dam, 6 Maart, binnenlandsche Granen. Tarwe, de beste soorten werden verkocht van tot 4,75, tot f6,75 (uitgezochte) nog daarbove, goede en mindere qualiteit van x 7,tot f7,25 per 100 kilo naar deugd van f 7,00 tot 8,50 Canada Tarwe f 5, 5,40 Rogge me beste f 4,50 a f 5,30 mindere f Gerst, f 3,50 a f 4,50, per heet. en van f 6,25 per 100 kilo Zomer- f 3,40 a f 4,oO Chevalier f 4,20 a 5,40 Haver goed prijshoudend en verkocht van 2,00 totf 3,75 paardeboonen f 5,50 tot f 6,20 bruine boon en f 5,25 tot f 7,75 Witte boonen f 6,50 8, blauwe erwten. Kooksoort f 6,t 7,50 niet kokende f 0,a f0, Kanariezaad. De beste qual. 15,00 a 18goede en mindere soort f a Zeeuwsche Ajuin, de aanvoer was heden o. a. HL., waarvanweinigmarktgoed. Rotterdam 6 MaartOp de veemarkt waren heden aangevoerd paarden, veulens, ezels, 364 vetta runderen magero dito, 76 vette- en kalveren nuchteren kalveren 116 schapen of lammeren 338 varkens biggen, bokken of geiten. Heden waren de prijzen als volgt: Runderen 1 qual. 64cts., 2de qual. 56 ets., 3de qual. 50 ets.kal veren lste qual. 110 ets. 2de qual. 87 ct. a 92 ct. schapen 1 qual. 55cts., 2de qual. '50 ets., 3de qual. alles per kilo, varkens le qual. 275, ac., 2e qual, 265 cs, 3 qual 256 c., licht soort 25 a 255., per 1/2 kilo «i c., koeien f kalikoeien f per kilo melkgraskalveren f Stieren f vaarzen f alles mager vee Verfeoopln^en. Ten overstaan van den Notaris J. C. van Bergeijk gevestigd te Middelharnis is op Maandag 6 Maart j.l. afgemijnd het huis, erf en schuur toebehoorende aan de Erven M. Groenendijk door Dirk Joppe Cz. op f1650. Visscherij. Middelharnis, alhier binnen gekomen Hendr.Adr soh. J. Koster met 100 sch. Yolharding C. Boone 100 Pionier L. de Valk 100 Middeldarnis. J. v. d. Hoek 100 Vertrouwen. C. v. d. Hoek i00 Adr.Lumina J. de Korte 100 "Waakzaamh. J de "Waard j00 Oph.v.Zeg. H. v. d. Hoek ,150 ONDERTROUWD: en A Igemeene kennisgeving. Middelharnis Klaaswaal 3 Maart 1893. Tot dekking beschikbaar de van den Landbouwer M. BUIJS te Me lissant. Gelijk het vorig jaar zal hij weder worden rondgeleid door „Jan". Dekgeld f 1,Veulengeld f 8, Dicht bezet met 4L prikkels a 5,50 per rol van 25 Kilo of 250 M. 14 cent per Kilo. per 100 85 cent bij te Herkingen. C. VAN DER VELDE landbouwer nabij Herkin gen maakt bekend:dat van af 1 Maart de hengsten een keurig mooi zwart Amerikaansch Voor den prijs van/150.Wïeuw. Ineens of bij gedeelten te voldoen. Adres W. BOEKHOVEN, Boekhandel te Sommelsdijk. De Directie van bovengenoemde Maat schappij geeft bij deze kennis, dat als agent voor Sommelsdijk, Middelharnis en Dirksland door haar is aangesteld de Heer geëmployeerde ter Gemeente-Secretarie te Sommelsdijk, bij wien- tarieven en inlichtingen gratis kunnen verkregen worden. De Directeuren, A. A. COLOMBIJN, S. L. BOERS, L. W. A. COLOMBIJN. DordrechtFebruari 1893. jGIDS ter bevordering van het Vreemdelings- verkeer met plattegronden, vele afbeeldingen, enz. pl. m. 100 bladz. met zeer groote oplaag. Ingenaaid 15 cents. In prachtbandje 50 cent RECLAMES worden hierin opgenomen, waarvoor men circulaire ge lieve te vragen aan de, drukkerij CORNS. MORKS Cz. Groenmark 60. Dordrecht. Ar "y,. -V - der in het Zondagsschoolgebouw op Spreker: De Weled. Heer P. ORANJE, Ondw.Mr. G. Groen v. Prinsterer. TOEGANG VRIJ. en van Vraagt Prijscourant van alle soorten Bieren, Limonades, Minerale-, Bron- en Medicinale Wateren, Bessen- en andere Wijnen, Gedistelleerd, Likeuren enz. Vanaf heden voorradig uit de Wilhelmina Bron enz. enz. gevraagd in alle steden des Rijks. Hooge provisie en bij gunstig re sultaat vast salaris. Offerten met opgaaf van refe rentiën en betrekking onder motto agentenaan HAASEN- STEIN VOGLER's annoncen Bureau Aatisfertlam. worden tegen sterk Concurreerende prijzen ten spoedigste ver vaardigd ter Snelpersdrukkerij van W. BOEKHOVEN, Sommelsdijk. levert steeds met toenemend succes: THAPPISTEM- EN gebotteld op halve en heele flesschen tegen concurreerende prijzen. Bestellingen worden ook aangenomen aan den kelder VOORSTRAAT no. 3, en aan huis bezorgd. Zoolang de voorraad nog strekt ontvangt een ieder die spoedig bestelt tegen toezending van f 1.30 per postwissel of in postzegels le een keurig met bloemen bewerkte roode of blauw satijnen HORLOGEHANGER, tevens Standaard; 2e een prachtig gehaakte SPRING- BAD („eene onschuldig dach gezellige bezigheid voor de kinderen"); 3e een flinke degelijke YERFDOOS met verschillende fijne waterverven; 4e eene mooie beweegbare prachtig gekleede pop; 5e een fijne doos met 3 geurige net ver pakte stukken toilet zeep; 6e een pratische nikkelen inktafvloeier7e een holderklinkende verguld koperen tafelbel; 8e een flinke penhou der; 9o een best potlood; 10e een deugdelijk radeermes; 11e een met verguld bewerkte maat- liniaal (alles met nikkel gemonteerd); 12e vijf en twintig postbriefkaarton en ten 13e bovendien nog voor elk die spoedig bestelt, ontvangt daar bij CADEAU eene groote verrassing. Men zende dus spoedig postwissel of postze gels ter waarde van aan de Wed. J. J. CONSEMULDER, Twijn- straat, te UTRECHT. Bij ondergeteekende bestaat gelegen heid tot bet toelating f 1,5®. NIEUWE TONGE, Battenoord.) Nadere inlichtingen bij de N. A. S. M., Afdeeling Passage, te RRTTERRAM, bij den Inspecteur v/h Noorden, den Heer J. E. KROES te Groningen, Zuiden, E. BOLSIUS Oisterwijk. en bij de Agenten.

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 3