wordt, zou Mr. Troelstra zich reeds hebben aangemeld, om de eerste keer de beste van die gelegenheid gebruik te maken. „Waar zulk een debat over loopen zal, laat zich voor wie de toestanden in Friesland kent wel denken, even zeer als het karakter van de predika tie," die een inleiding op zulk eendebat zijn zal. Nieuw is dit plan voor ons land zeker. Het gaat zelfs nog verder, dan wat men onlangs in Parijs aanving, waar geheele predikaties gewijd wer den aan de behandeling van een of ander onderdeel der sociale quaestie, dat dan van te voren gepubliceerd werd. Daarbij werd geen debat toege laten, maar het werd door de socialis ten geëischtmet het gevolg dat de sterke arm ten slotte een eind aan heel deze nieuwigheid maken moest." Revolutie in het Noorden. Met het oog op de bewegiug in het Noorden zijn alle verloven, ook van de manschappen, die op 1 Jan. met ver lofzouden vertrekken, voor onbepaal- den tijd uitgesteld. Woensdagavond hebben te Leeu warden weder eens volksopstootjes plaats gehad. Onder het zingen van de Vrijheidsliederentrok de, ook door nieuwsgierigen, telkens aangroei ende menigte, langs de voornaamste gedeelten der stad. De politie was er spoedig bij om den troep te verstrooien, doch stuitte voortdurend op tegenstand zoodat de agenten genoodzaakt waren scok en sabel te gebruiken. Men werd handgemeen, Avaarbj ook meer dan een politie-agent het moest ontgelden. Er werd met sfeenen naar hen gewor pen, Avaardoor sommigen werden ge- Avond ook een enkele helm geraakte defect. Omstreeks 11 uur was het rus tig geworden. Drie personen zijn gear resteerd, waaronder een bekende socialist. Een meedoende schippers vrouw werd nog al aan het hoofd ge kwetst. De hoofdwacht is betrokken door een detachement infanterie, onder bevel van den ln luit. A. B. Fcickens. De Commissaris der Koningin, de burgemeester, de procureur-generaal en de kolonel-garnizoens-kommandant Avaren eon groot gedeel.e van den avond op het stadhuis bijeen. Do daarop volgende nacht ging rus tig voorbij. Omstreeks 1 uur in den namiddag van Donderdag zijn aange komen uit Utrecht 120 man genietroe pen met 4 officieren, uit Zutphen 60 huzaren met 2 officieren. Er is veel volk op de been, zoodat de politie voortdurend moet aanmanen tot uit eengaan. De burgemeester heeft sa menscholingen van meer dan vijf personen verboden. Uit Franeker wordt gemeld Nadat Dinsdag na de komst der militairen uit Leeuwarden de avond vrij rustig was voorbijgegaan en de beweging zich enkel openbaarde in zingen langs de straat van troepen opgeschoten jongens, vrouwen en en kele mannen, werden de arbeiders gisterenochtend uitgenoodigd het werk te hervatten onder bescherming der infanterie. Eerst na herhaalde oproeping ver klaarden eenigen zich daartoe bereid, maar niet zoodra waren zij daarmee begonnen of enkele werkstakers wierpen hen met steenen. Daarop werd de opdringende menigte door een charge met gevelde bajonet te ruggedreven en kon het werk worden voortgezet. Behalve infanterie pa trouilleert thans ook het kader der dd. schutterij langs de straten. Heden- namiddag [wordt nog cavalerie ver wacht. Uit Finsterwold wordt aan de N. Gr. Gt. gemeld Den Tweeden Kersdag zag men vele arbeiders, vergezeld door hun vrouwen, naar 't hotel Hommes gaan, Avaar Travailleur, zijn eigenlijke naam is Luitjen, als spreker zou op treden. Er waren uitgebreide voorzorgs maatregel genomen. Tra\«>Uieilr had als onderwerp: Yrede op t^rde enz. Hij sprak over de maatregelen,door de burgemeesters in den omtrek genomen, en over Tijdens (het Kamerlid), die zich als socialist had voorgedaan, maar nu in plaats van brood lood zond. Alle uitgangen van het hotel Hommes A\aren door huzaren afgezet. Bij 't verlaten dei' vergadering werden alle aanwezigen gelast hun vuurwapenen af te leggen en bij 't uitgaan gevi siteerd. Hier en daar hadden samen scholingen plaats, die, na [weigering om uiteen te gaan, met de blanke sabel uiteen werden gedreven. Een paar Averden licht gewond. Met de Kerstdagen hebben vele arbeiders gedaan gekregen en loopen nu rond. Op den Tweeden Kerstdag zijn te Beerta ook eenige ongereldheden voor gekomen. Eenige revolverschoten zijn daar gelost en wat klappen door hu zaren uitgedeeld. - In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn bij den burgemees ter te Noordbroek (Gr.), die ont slag heeft aangevraagd ten gevolge der woelingen, de glazen ingeslagen bij een ander ingezetene gebeurde hetzelfde. Den vorigen nacht moesten de straatlantarens het ontgelden. Te Sellingen zijn ook glasruiten inge slagen; de daders daarvan zijn be kend. Te Windschoten is een glasruit in geslagen bij den bakker A. Bosker. De dader, G. E., verwondde zich daar bij aan den pols; de nachtpolitie trof hem in dien toestand aan, liet hem door dr. Van Olm verbinden en bracht hem tot bekentenis. Hij is een socialist. Cholera. In Caïifornië heeft een meisje van 14 jaar het beroep geleerd van smid. Ze slaat er lustig op los en ver koopt de producten van haar arbeid ten behoeve van de oprichting eener smederijschool voor vrouwen. Wat is Europa, Avaar men gewoon lijk blij is als men kookscholen opricht, toch achterlijk bjj het land van Columbus! De dynamietaanslag te Dublin. Gedurende den mist, die in Londen heerschte, is een omnibus in Fulham tegen een hoop aarde gereden, met het gevolg, dat het zwAre rijtuig om- viel en tien personen belangrijke kwetsuren bekwamen. Drie liggen thans in het West-Londensche hos pitaal, een met gevaarlijk gekneusden rug, een met gebroken sleutelbeen en een ander met eenige gebroken ribben. 3* Smit sel ijls Hêeuuvs. Sommelsdijk, 4 Januari. Bj Konink- lijk besluit is bepaald dat aan gehuwde onderofficieren en minderen, die tot het deelnemen aan oefeningen of wel tot het verrichten van garnizoens- of van korps- diensten, in een garnizoen tjdelijk moe ten verbij ven, gedurende den tjd van hunne detacheering aldaar een bijslag op soldj zal worden toegekend, bedragende hoogstens: voor een gehuwd onderofficier f0,30 en voor een minder militair f 0,25 per dag. De Winter met al hare gevolgen is Aveer gekomen. De stoombooten Middel harnis Onderneming Vooruitgang en den Bommel hebben den dienst tijdelijk gestaakt en we ge voelen het weer, dat wj op een eiland zitten. Ook de Brielsche en Helvoetsche booten staakten. Gelukkig dat het „Haringvliet," die thans door een jsploeg is vervan gen, ons nog op Hellevoetsluis kan brengen, om dan in gevallen van nood, per as verder te kunnen, daar ook de postboot heden den dienst moest sta ken. Wat zoude een goede verbinding den Briel Maassluis nu goede diensten kunnen doen. Middelbarals. Tot deurwaarders der plaatselijke belasting alhier zijn be noemd, voor de 4 binnenw jken den agent \Tan politie P. Vermeulen en voor bet buitenwjk, de gem. veld- Avachter C. Revers. Dirksland. Voor de kinderen die al hier hun onderwjs op de Chr. School ontvangen, was het verleden Donderdag avond een ware feestavond. Niet alleen dat zj zich te goed konden doen, aan koekjes, en St. Nicolaas, dat met ruime handen werden uitgereikt, maar zj wer den, nadatde feestviering niet psalmgen- zang en gebed geopend was, verrast door eene vertooning van Bjbelsche platen, enz., die door hun hoofdonderwjzer den Heer v. Oversteeg werden uitgelegd. Na dat alles werden er Cadeaux ui (gereikt, aan de kinderen der Chr. Bewaarschool, en aan de meisjes die de handwerken leeren. Men mag zeggen dat dien avond recht aangenaam geweest is, zoo wel voor ouders als voor de kinderen, ieder keerde dien avond nadat de feestvie ring met dankzegging gesloten werd, voldaan huiswaarts. Wegens te laten ontvangst eerst heden geplaatst. Burgerlijke Stand. Sommelsdijk, 22—29 December. Middelharnis, 22—28 December. Stad a/h Haringvliet, 23— 27 Dec. Dirksland. P«sïei'ijen. RIJ KSPOSTSP A A RB ANK. Aan het oostkantoor Middelharnis en de, daarom.er essorteerende, hulp kantoren werd gedurende de maand December: Ingelegd f 2625.05 Te rugbetaald 396.97 Het laaffite door'dat kantoor uitge geven, boekje draagt het nummer 226. li erk nieuws. Ilai'hfbericliiciii. Vissclierij. Te Numansdorp, te Reeuwijk, te Sneek eu te Didam zijn jongelieden, die aan 't schaatsenrijden waren, verdronken. Te Groningen is van onder de puinhoopen van de afgebrande leerlooierij van den heer L. een levend hondje te voorschijn [gekomen, terwijl een lorren- sorieerster uit de afgebrande vleesch- houwer j van den heer G. gevonden heeft een bankbiljet van f 100, dat hoewel aan de randen verbrand, inwisselbaar was, benevens 24 zwarte rijksdaalders en een klontje gesmolten goud en zil ver. De burgemeester der gemeente Vier Polders onder den Briel, door een arbei der gewaarschuwd, dat er in de boeren- behuUinge van N. iets zeer vreeseljka moest gebeurd zijn, vond allereerst de vrouw van den landbouwer A, N., vreese- lijlc gewond en kermende. Zij bad in bare vlucht ook nog' een been gebroken. Daarna vond bij N. zelf met afgesneden nek, en eindelijk nog in eene bedstede een vierja rig kleindochtertje, eveneens vermoord. De vrouw heeft medegedeeld dat alle moorden gepleegd zijn door den zelfmoor denaar die, voor hij zijn gruwelijk werk begon, zij n vrouw kuste. N., een geacht ingezetene, leed zeer aan afgetrokkenheid. ïn een nevenvertrek sliep nog de doch ter des buize3, de moeder van het ver moorde kind, wier man op reis was naar Ouwerschie. Woensdag is ook de vrouw overleden. Woensdag zijn te Hamburg 4 nieuwe gevallen van cholera voorgeko men. De overheid heeft maatregelen ge nomen. De quarantaine in buitenland- sche havens op Hamburgsche goederen gelegd, wekt groote ongerustheid, daar zij den reeds zoo ongnnstigen toestand van den handel zeer hachelijk zou maken. Zaterdagavond om drie minuten over elven beeft te Dublin een dynamietaan slag plaats gehad op het hoofdbureau van politie in Damestreet, in welk ge bouw tevens is gevestigd bet kantoor van den staatssecretaris voor Ierland, John Morley, die juist in do hoofdstad van het groene Erin vertoefde. De dy- namietbom was nedergelegd vóór het venster van Morley's bureau. De slag was geweldig, de buizen in de straat schudden op hun grondvesten, de glazen rinkelden en overal in de stad dacht men een oogenblik, dat de dagen van 1882, de dagen van den dynamietaanslag in het Phoenix Park, waren teruggekeerd. Om kwart over elven des avonds komt gewoonlijk een groot aantal politie-die- naren in het gebouw bijeen, oin de noo- dige instructies te vragen, wat de dader juist sehijnt geweten te hebben, al zijn dan ook zijn helsche plannen ten deele mislukt, doordien de ontploffing te vroeg plaats had. Een der beambten eau 28-jarig jonk man Synott genaamd viel als slachtoffer van den helschen toeleg. Hij bad 7 jaren dienst en was juist den vorigen dag uit bet ziekenhuis als hersteld ontslagen. Clancy, een der beambten van het in de nabijheid gelegen stadhnis, bad inet Synott op diens herstel een glaasje whis key gedronken, waarna de laatste zich op het politie-burcau ging aanmelden. Weinige oogenblikken later was het too- neel in de Damestreet verarderd. Het politiebureau was gedeeltelijk in een ruïne herschapen en aan den ingang lag het afgrijselijk verminkte lijk van den ongelukkigen detective. Een been was hem letterlijk van het lichaam af geslagen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en werd den ongelukkigen po litiebeambte een been geamputeerd, doch een kwartier later overleed hij zonder het bewustzijn te hebben herkregen. Aanvan kelijk dacht men, dat het kasteel van Du blin het doel was van den aanslag of het stadhuisde opgewondenheid onder de menigte was zeergroot. De verwoesting in het bureau van John Morley aangericht, was groot. Van den dader heefc de over heid tot heden nog geen spoor ondekt. Naar aanleiding van de onlusten in het Noorden schrijft men uit Leeuwarden aan de Amsterdammer: Het is te wenschen, dat het weder verandert. Het vriest te veel om op het veld te kunnen werken eu bij lange na niet genoeg om op het ijs wat te kunnen verdienen. Als het weer zoo blijft, zouden er rare dingen in onze groote landbouwdorpen kunnen geschie den. Tot nu toe vonden velen, hoewel voor gering loon toch nog eenige veld- werkzaamheid: particulieren en admini straties zagen althans in sommige dorpen nu toch eenigszins uit de oogen, om wat werk te verschaffen. De k wakkei" w in - ter verstopt echter ook deze bron tot leniging der grootste ellende. En de ellen de is groot op des landbouwdorpen. De arbeid hongert en de boer zit gekneld tussehen hooge pachten en ongekend lage prijzen, ja soms zelfs onverkoopbaarheid zijner landbouwproducten. Er zijn voor beelden, dat de verkoopprijs van het pro duct slechts den lialven huurprijs van den grond bedraagt. Bij behoorlijke bewerking van den grond dient men voor arbeiders loon, zaaizaad etc. minstens 100 proc. van de huur te rekenen; zoodat in genoemde gevallen ongeveer 25 proc. van het uitge geven bedrijskapitaal terecht komt. Arm Friesland! Men schrijft uit Zwartsluis In den nacht van het oude op het nieu we jaar is het hier tot een uitbarsting ge komen. Reeds eenige dagen te voren lie pen er geruchten van aanstaande woelin gen, waarvan de avond van den tweeden Kerstdag' het tooneel zon worden; ook Averden er handteekeningen verzameld op een adres om werk aan het gemeentebe stuur. De Kerstdagen gingen evenwel rustig voorbij, doch op den oudejaarsavond zou de uitgestelde „optocht" plaats heb ben. De politie was met drie marechaussees versterkt; reeds onder kerktijd werd een persoon in hechtenis genomen.'s Avonds te elf uur trok een troepje jongelui zin gende door het Buitenkwartier. De drukte op straat nam gaandeweg toe en reeds hoorde men eene glasruit rinkelen. Of hiermede het sein voor ernstiger demon stratie werd gegeven, weet men niet, maar wel, dat de zaak zulk een verontrustend aanzien kreeg, dat' 3e politie zich te weer moest stellen. In het gevecht greep zekere Atse Blei den rijksveldwachter De Ruiter aan, smeet hem op den grond en maakte hem de karabijn afhandig, die hij op een marechaussee aanlegde. Diens kameraad, dit ziende, legde op Blei aan en joeg dezen een kogel door 't hoofd, zoodat hij morsdood neerviel. Zekere J. Lassche heeft nog een kogel in den arm gekregen, terwijl een der marechaussees zoodanig aan de hand is gewond, dat hij misschien ongeschikt voor den dienst is geworden; nog andere personen hebben verwondin gen bekomen en tal van glasruiten zijn ingeworpen, OPROER TE SAPPEMEER. Te Sappemeer, eene plaats met ruim 2000 fabrieks-arbeiders, die schier allen socialist zijn, is het gisteren middag tot eene ernstige botsing gekomen tussohen de marechaussees en de arbeiders. Toen heden ochtend een ongewapend huzaar met èen knecht van den logementhouder Struvee aan de strookartonfabriek van Scholten kwam om stroo te halen, werden zij door eenige arbeiders omsingeld, en is de huzaar door hen met het hoofd tegen een boom geslagen en mishandeld. Hij wist te ontkomen en rapporteerde het gebeurde. De maréehaussés Van Wijk en Puymbroek werdeu met den mishan delden bazaar Bergsma daarop naar de fabriek gezonden, ten einde de belhamels te arresteeren. Er werden er niet meer gezonden om aan de zaak een kalm aan zien te geven. Met een regen van steenen werden zij begroet, en ter zelfverdediging waren zij genoodza ikt onmiddel jk vuur te geven. Er werden 18 patronen verscho ten; 8 personen zijn gewond, van wie 2 levensgevaarlijk; 6 werden er naai' het zie kenhuis te Groningen vervoerd. De maréchaussees en de huzaar retireer den langzaam. De huzaren-luitenant S. van Oberveldt trok toen met zijne geheele macht (30 huzaren) naar de fabriek, vergezeld van den burgemeester, den heer Veuema, Uit een raam en van het dak werd met steenen naar de militaire macht geworpen, Vs»I3i.ei*eai «Ie»' Het jaar 1892 is alzoo voorbij, even spoedig voorbij gegaan als zijne voor gangers. En als wij nu eens de blik te rugwerpen, dan moet, bij veel wat reden tot bezorgdheid geeft, toch ook met dank aan God erkend v irden, dat wij in liet afgeloopen jaar bewaard bleven voor oorlog. Zelfs waren er veel minder ge ruchten van oorlogen, dan sedert vele jaren het geval was. De binni nlandscbe toestand liet van de meeste landen van Europa intusschen veel te wenschen over. Menige kwestie gaat van het eene jaar in het andere over, zonder tot eene oplossing te komen. Het nieuwe jaar begint in dit opzicht treurig. Zoo is er b.v. een werkstaking van 18000 mijnwerkers in Elzas en LothariDger; zoo is er hevige gisting in Spanje, en viel er reeds menige botsing voor tussehen socialisten en de politie, is er een opstjnd in Argentinië, zoo komen er be ichten van ontdekte schan dalen te Berljn, zoowel als te Rome. Doch waartoe meer genoemd? Is het niot voldoende om te doen zien dat de erfenis van 1892 alles behalve begeerljk is. Door te laten ontvangst der post wegens ijsgang moeten wij bekorten. Uilgever. Het mond- en klauwzeer is ld. Vrjdag bj den Landbouwer Jan Timmerman Cz. alhier uitgebroken. o o De 2de Kersdag sehjnt hier nog al rumoerig geweest te zjn. Ten minste de politie was genoodzaakt, zich met eenige jongens te bemoejen, waarvan een de Veldwachter Maasdam een steek met een mes toebrak. Dat het hoofd der politie een onderzoek ingesteld heeft laat zich begrijpen. Het is te wenschen dat zj hun welverdiende straf niet zullen ontgaan. Te laten ontvangst noopt ons plaatselijk nieuws Zuidland tot eon volgend nummer uittestellen. Overleden: Cornelis Joppe, 16 j. 4 m. van Goedereede, z. van Gerrit Joppe en Neeltje Zeedjk. Geboren: Mattheus, z. van K. J. Smit en E. van Broeke; Arendje, d. van L. Kat.testaart en A. Groen. Gehuwd J. Vosmaer, 54 j. en D. Vink, 30 j. Geboren: Cornelis, z. van Marinus Pie- ter Arendsman en Johanna Koppenaal; Neetje en Geertrui, dochters van Mat- thijs Cornelis van Biert en Appelonia Ottevanger; Johannes, z. van Dingeman Huizer en Lena Maria Koningswoud. Overleden: een levenloos aangegeven kind van Cornelia de Bruin. Ljst van brieven geadresseerd aan on bekenden over de 2e helft der maand Decbr. 1892. Van Dirksland L. v. d. Meide Bz., Rotterdam. Van OoltgensiUat: Van Nes, Bos coop. Predikbeurten op Zondag 8 Jan. GEREE'O !t Al EE It DE KERKEN. Middelharnis, v..i. en 's avonds ds. AVeijenberg. Stad aan het Haringvliet, via. nm. en s'avonds leeskerk. Den bommel vm. 9 nm 2 en av. 6 uur lees kerk. Ooltgensplaat, vm. nm. en 's avonds leeskerk Melissant, Voorm. en 's avonds leeskerk. ellen dam vm. en 's avonds ds. Koopmans Ouddorp, Voormiddag en avond leeskerk. Zuidland v n. ei nm. Ds. Mol van Zvvartewaal H. Avondmaal en Dankzegging. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voorm. en 's av. Ds. K. W. Róssing Meel. Ilerv. Kerk. Beroepen Te Wolsum en Westhem, ds. van Kempen, te Westbroek en Acht tienhoven. Te Brouwershaven, ds. van den Broek, te Zwartewaal. Te Brielle, ds. Postma, te Bierum. Te Schiedam, ds. vau Melle, te Njkerk. (Geld.) Te Uitgeest, ds. Claasen, te Egmond-Bin- nen c. a. Te Charlois en Katendrecht, ds. Doonveld, te Daarle (O.) Te Har derwijk, ds. van Toorenenbergen, te Ka- merik. AangenomenNaar Muiderberg, ds. Binneweg, te Tuil en 't Waal. BedanktVoor Wieringerwaard, ds. Granpré Molière, te Helder, Voor Op perdoes. E. Sjberda, te Hindeloopen. Voor Maastricht ds. Kamp Awzn., te Zutphen. Voor Wellige-Langerak (toez.), dhr. Roozeboom, cand. te Groningen. Voor Koedjk, Dr. Thoden van Velzen, te Gorredjk. Cteref. Kerken. Beroepen Te Scheveningen It, ds. Ba- vink, te Hazerswoude. Te Halfweg, ds. Robhert, te Lutten. Te Gude- en Nieuwe- Wetering, ds. Hania Pzn., te Oosterbie- rum. Te Montfoort, ds. Middelkoop, te Njkerk op de Vel uwe. BedanktVoor Maassluis B, ds, Femhout, te Dordrecht'.' OUDE TONDE,28 Dec. Granen. J. Tarwe 6.00 a6,65. Rogge f 5.00 a 5.40 N. Gerst f 0.07 a 0,075 p. K. Haver f3,00 a 3,30 Erwten f0.a 0.brui- re boonen f Aardappelen f 1.25 a 1,30 boter f0.70 per 5 ons Eieren 0,07 c p. st. Ajuin 2,80per 60kilo. potersct Koolzaad f 0,a 0, Nieuwe Tarwe f Rotterdam 2 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd paarden, veulens, ezels, 468 vetta runderen magere dito, 146 \ette- en kalveren 45 nuchteren kalveren 336 schapen of lammeren 352 varkens 84 biggen, bokken of geiten. Heden waren de prijzen als volgt: Runderen 1 qual. 74cts., 2de qual. 68 ets., 3de qual. 62 ets.; kal veren 1ste qual. 97 ets. 2de qual. 90 ct. a ct. schapen 1 qual. 55cts., 2de qual. 45 ets., 3de qual. alles per kilo, varkens le qual. 24,5 ac., 2e qual, 235 c2,3 qual 225 c., licht soort 22., a 23., per 1/2 kilo a c., koeien f kalikoeien f per kilo melkgraskalveren f Stieren f vaarzen f alles mager v-ee brielle, 2 Jar. Boter 0,55 Eieren a f 5 per 100 stuks. Ro.terdam,2 Jan. binnenlandsche Granen. Door de ingevaren vorst en'drardoor gestremde scheepvaart, was er heden geen aanvoer en dienten gevolge geen handel van eenige beteekenis. Te IJmuiden binnen gekomen: Pionier sch. L. de Valk met 2500 seh. Nijverheid J. v. d. Hoek 2400 Volharding C. Boone 2800 Noord Over A. Jongejan 2000 Onbestendigli. D. van Eek 1400 Vertrouwen C. v. d. Hoek 3000 Zeemanshoop W. Viskil 1700 Op li. v. Zegen H. v. d. Hoek 1900

Maas- en Scheldebode | 1893 | | pagina 2