om ons volk nog eene reeks van jaren in het bezit te laten van dezen moedigen voorstrijder, en of Hij hem de kracht wil vernieuwen en de wijsheid verfrisschen, om, gelijk wel eer, nog menig woord in het openbaar te spreken, tot nut voor land en volk, bovenal tot eer van zijn God. Eu zal er dan hier beneden voor hem niet veel tijd om te rusten overschieten, omdat ook hij gelijk een beroemde strijder van vóór drie ecuwen zeide, „de rust elders" verwacht, God geve hem van die blijvende rust reeds nu in rijke en zalige mate de voorsmaken te genietenHij ver- heldere steeds zijn vergezicht opdien weg, die hem zekerlijk naar den he mel voert, en Hij doe hem, als de laatste golfslag van dit bewegelijke aardsche leven over zijn hoofd is heengegaan, het onbewegelijk Ko ninkrijk in al zijn majesteit en heer lijkheid aanschouwen, om dan met allen die uit de groote verdrukking komen, te roemen Soli Deo gloria!" öc ssletiwe kieswet-oiit- werpesi. Bij elke nieuwe onderneming rijst vanzelf de vraag op, of zij al dan niet kans van slagen heeft. Dit geldt ook op wetgevend ge bied. En inzonderheid nu er zulk een belangrijk ontwerp aan de orde komt als de nieuwe kieswet, wordt deze vraag telkens gedaan. De totaal-indruk, die wij kregen van de beschouwingen die de groote bladen over Minister Tak's voor stellen ten beste gave is, dat het bij de behandeling wel eens gaan kon als bij de bespreking der mi litaire wetten onder het vorig Mi nisterie. Toen werd het werk van Minis ter Bergansius warm verdedigd door eenige liberalen, terwijl een groot deel van één der partijen, die had medegewerkt om den omkeer te weeg te brengen, waaruit het Ka- binet-Mackay voortkwamer zich vierkant tegenover stelde. Thans schijnt de voorgedragen kieswet nog heel wat meer bijval te vinden bij de antirevolutionaire partij dan bij een deel der liberalen. Yoor de oud-liberalen is deze forsche greep van den heer Tak, waardoor het aantal kiezers meer dan ver dubbeld zal worden, wat al te g-e- 7 O vaarlijk. Men spaart den Minister dan ook geen tcgenbsdenkingen. In tamelijk breede kringen wordt be toogd, dat het ontwerp zelfs op één of twee punten tegen de Grondwet ingaat. En het zou wel eens kunnen gebeuren, dat de oppositiestroom zoo bleef wassen, dat hij het geheele plan verzwolg. Dit zou jammer zijn. Want als deze kieswet valtdan valt er meer. En dezen val zullen de radicalen niet ongewroken laten. De stroom des tijds gaat nu eenmaal in de radicale richting. Wordt deze wet niet aangenomen, dat heeft men er later een te wachten, die nog veel radicaler doortrekt. Pe iotin^flag. Deze viel tot dusver in Februari of Maart, maar zal voortaan in Oc tober passeer en. Dit is een zaak van ondergeschikt belang. Maar niet van ondergeschikt belang is het, dat er toch eindelijk eens maatregelen die nen genomen te worden tegen al de baldadigheden, die er bij [het loten gemeenlijk plaats hebben. In menig stadje of dorp wordt de tijd van loten met schrik tegemoet gezien. De kroegen, ook die van bijzonder verdacht allooi, zjn dan voller dan ooit, en zelfs jongelieden, die daar anders nimmer komen, kan men er bij die gelegenheid vinden. Zich aan sterken drank te buiten gaan, arm in arm en slingerend, joelend, ja vloekend over den open baren weg foopen (niet zelden met bemorste en gescheurde kleederen) dat alles schijnt nu eenmaal onaf scheidelijk met het loten verbonden te zijn. En de dorpsbewoners mogen nog van geluk spreken, als zij al dat rumoer niet zien eindigen in vechtpartijen. Toch lijdt het geen twijfel of dat alles ware te voorkomen en te be teugelen, door de loting meer plaat selijk (en niet op centrale punten) uit te voeren, door een streng ver- I o bod om aan lotelingen (vooral aan hen, die reeds kennelijk iets gedronken hebben) sterken drank te verkoopen, en door een beter politietoezicht. Dit alles is noodig voor de rust der burgers. Maar ook in het belang der lotelingen. Ook om de zaak zelve. Het loten in betrekking tot den plicht om meê het land te helpen verde digen, is een veel te ernstige zaak, om niet vierkant in strijd te zijn met zooveel luidruchtigheid. Wolkeren «Ier Aarde. Laten wij ons wekelijks overzicht ditmaal met SÏMitseillasiel beginnen. Het is daar op dit oogenblik een en al beweging. De lang gewachte of liever, gevreesde, legerwet is eindelijk bekend geworden. Maar zeer tegen de bedoeling der regeering. Het wetsontwerp toch is ingediend bij den Bondsraad, en volgens gewoonte blijven de aldaar ingediende ontwerpen geheim totdat dien Raad eene beslissing genomen heeft. Hu heeft even wel een courant, de Kölnische Zeitung, het ontwerp publiek gemaakt, hoewel men niet weet, hoe dat blad er aan ge komen is. Een storm is er dan ook op gestoken tegen dat blad, en een streng onderzoek zal zeker wel niet uitblijven. Wee den schuldige, indien hij ontdekt wordt! Intusschen, de plannen der re geering zijn nu bekend, en zullen alles behalve in den smaak vallen. t'Is dan ook geen kleinigheid. Het leger zal in vredes tijd met een honderd duizend man ver meerderd worden, terwijl de kosten voor eens op 66 millioen en voor jaarlijks op 62 millioen geraamd worden! En dat bij do ontzaglijke sommen die reeds door leger en vloot verslonden worden. Het ware wel te wenschen, dat alle partijen zich tegen de plannen der regeering verklaarden, al kost het dan ook von Caprivi zijn kanselierschap. Zooveel is zeker, er zal nog menig hartig woordje gewisseld worden, eer de ontwerpen tot wet verheven zijn. In Mongaa'sfe verkeert het minis terie eveneens in moeijelijke omstandig heden. Er bestaat zelfs gevaar voor eene crisis. Keizer Frans Jozef moet ontevre den zijn over de houding van het minis terie, bij de debatten in de vertegen woordiging waar de Ilongaarscbe Chauvi nisten de Kroon en het leger aanvielen. Hierbij komt dat de regeering der ge meenteraad der Duitsckgezindo stad Rei- ehenberg ontbonden heeft, op grond dat bet recht van vereeniging en vergadering niet onpartijdig werd uitgeoefend, enz. Dit wordt haar zeer kwalijk genomen, en algemeen afgekeurd, daar geen een bepaald feit genoemd wordt. Overigens dient men te weten, dat de stad, die een volledig zelfbestuur beeft, zich onderscheidde door haar Dnitsche sympathieën. De raad organiseerde Sedan feesten zoo goed als de beste Duitse he stad vorst Bismarck werd er op zijn jongsten tocht met veel luister ontvangen en zoover gaat de geestdrift voor al wat Dnitsch is, dat de politieagenten de Prui sische helm op het hoofd dragen. Yoorts weten enkele bladen mede te deelen, dat de burgemeester van Reiehenberg op keizer Pranz Jozephs laatsten verjaardag naliet, de decoratie te dragen, die hem bij het keizerlijk bezoek des vorigen jaars was toegekend, maar wel de koren bloem droeg, die het symbool is van de sympathie voor Duitschland. Toen daarop aanmerking werd gemaakt, bracht een deel der burgerij den burgemeester een serenade In I'ViïSskrlllk betert het nog niet veel wat de werkstaking in Carmaux betreft. Wel heeft, zooals wij reeds me dedeelden, de Kamer de zaak aan een scheidsgericht opgedragen, doch de werk stakers schijnen zich daar weinig aan te zullen storen, en hebben met algemeene stemmen besloten de werkstaking door te zetten. ISelgië wil in 1895 weer eens eene tentoonstelling houden. Niet omdat ze zooveel nut stichten, die ijdelheidsker- missen, maar omdat zij een goede aflei ding zijn voor het volk, en nog eens tot wat pretjes aanleiding geven. Uit dat oogpunt kunnen gerust de elkander op volgende tentoonstellingen beschouwd worden. Daar komt bij dat het nog wat geld in 't laadje brengt, vooral daar waar de tentoonstelling gehouden wordt. Brussel en Antwerpen betwistten el kander dan ook lang op dat punt maar er is iets op gevonden. Zoowel te Brus sel als te Antwerpen zal een stuk ten toonstelling gehouden worden, en beide plaatsen door een electrische spoor ver bonden worden. Men zal dan in 40 minuten van de eene plaats naar de an dere vliegen. Vliegen, dat i3 inderdaad het woord, men wil toch 125 mijlen per uur doen afleggen! ILesisesi ena Wenken. De gierigaard meent dat hij bezit, maar hij is bezeten. Die altijd op den glans van 't goud ziet, krijgt slechte oogen voor al het an dere. Die leeft voor het goud, krijgt een ziel van ijzer. Men spreekt van „zeven werken van barmhartigheid." Van de werken van onbarmhartigheid schijnt 't getal niet be kend. HET GEWETEN. Wat is het geweten? Het geweten is een schrijftafel, waarop een geheimzin nige hand elke onzer daden zonder ver- sohooning, opteekent, en waarop alles wat wij misdrij ven onverbiddelijk bij den rechteu naam wordt genoemd. Menigmaal gelukt het ons wel, dat schrift voor korter of langer tijd uit te wissehen of te bedekken, maar gedurig lichten de letters op die schrijftafel weder met een helderen glans, die pijn doet eg het zielsoog noopt te zien en te lezen. Door het dorsten naar goud verliest men het hongeren naar gerechtigheid. Gemei^d Jüleuws. Uit den staat van vermindering der grondbelasting voor het schattings district Brielle der herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, volgens het nu aanhan gige wetsvoorstel tot peraequatie der grondbelasting, blijkt, dat deze vermin dering voor dit eiland zal bedragen voor de gemeenten: Goedereede f 1847,68 Ouddorp 4538,61 Stellendam 5384,59 Middelharnis 5352,59 Dirksland 3758,51 Herkingen 898,31 Melissant 1398,42 Onwaard 2375,70 Roxenisse 344,60 Sommelsdijk 6403,SS Oude Tonge 3447,47 Den Bommel 3774,S3 Nieuwe Tonge 17S1,13 Ooltgensplaat „3156,70 Stad a/'t Haringvliet 1216,41 f45679,43 Van den Minister van Oorlog ont ving „de Standaard" onderstaand schrij ven Aan de Redactie van het dagblad „De Standaard", Amsterdam. Ik heb de eer U mijnen dank te betuigen yoor de mij bij uwen brief d.d. 20 September jl. toegezonden exemplaren van het dagblad „De Standaard" (No 6299) en van het weekblad „Maas- en Merwebode" (No 285), waarbij mijne aandacht werd gevestigd ><p de met blauw omlijnde artikelen nopens het in margine vermelde stuk. Bedoeld stuk is niet zooals blijkens hec in „de Standaard" opgenomen artikel werd ondersteld „van Hooger hand aan de korpscommandanten toegezonden." Voor de ontvangst van Uw aangehaald schiijven, was mij van dat stuk zelfs niets bekend. Vermits het door den toon, waarin het gesteld is en in sommige opzichten ook door den inhoud, ook op mij een onaan- genamen indruk maakte, heb ik een onderzoek doen inste'Ien, naar de herkomst van het stuk. Tevens heb ik bevolen, dat dit uit de millitaire gebouwen, waarin het was opgehangen, onverwijld moest worden verwijderd, en dat eventueel voorhanden exemplaren moesten worden vernietigd. Blijkens den uitslag van voren vermeld onderzoek waarbij niet is ontdekt wie de samensteller van meerbedoeld stuk is is het aan onderscheidene militaire autoriteiten toegezonden door of van wege J. J, Groen, boekdrukker te Leiden, bij wien exemplaren er van verkrijgbaar waren. Een exemplaar, gesloten in eene van vermelden boekdrukker afkomstige enve loppe waarop het adres van een der gar nizoenscommandanten is gesteld, gaat hiernevens. De Minister van Oorlog, SEYEEARDT. iH* Zooals men zich herinneren zal geldt dit schrijven, de waarschuwingen tegen de cholera, in verschillende kazernen aangepakt, die eindigden met de Godter gende woorden„en ais men dat alles doet en laat, kan men lachen met de cholera". Zie ons blad dato 30 Sept. 2e blad no. 359. Uit het zeer ver- eerend schrijven aan „deStandaard" blijkt dus dat niet van „hooger hand" deze woorden zijn gezegd, dat is eene heerlijke gedachte; maar, vraagt „het Volksblad", hoe we nu te rijmen hebben, het drukken en verzenden van zulke dingen, uit eene drukkerij die óók het land overstort met christelijke bladen dat vatten we nog niet. In een kroeg op de Linker Rot- tekade te Rotterdam werd een metselaar door „kameraden" op 15 borrels „ge- tracteerd" die de man achterelkaar uit dronk. Buiten gekomen, viel hij bewus teloos neer jen werd in zorgwekkenden toestand huiswaarts gebracht. - De oud-Minister vaii Financiën, Jhr. mr. Godinde Beaufort, is voor Amerongen de candidaat de a.-r. voor de Staten van Utrecht. Een 13- jarig meisje is Zondag aan den Hoorn (Hof van Delft), waar schijnlijk door een windvlaag, te water geraakt en verdronken. Eene vrouw, die Zondagochtend de godsdienstoefening in de II. K. kerk aan den boschkant te 's Gra- venhage bijwoonde, is gedurende den dienst overleden. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde gisteren F. B. stucadoor, wegens poging tot moord, tot zes jaren gevangenisstrat. Thans is te Hilversum een terrein gekocht voor de oprichting van een oven voor lijkverbranding. Poging tot moord te Amsterdam. Op een bovenwoning in de Onkelboeren- steeg op den Kloveniersburgwal, woont sedert eenigen tijd de schoenmaker."Wil lem Meijer met zekere Roosje van Oosten, door de buren gewoonljk Bet genoemd. De man verkeerde voortdurend in staat van dronkenschap en de vrouw deed in dat opzicht volstrekt niet voor hem onder. Het gevolg hiervan was dat zij elk oogen blik, soms om de meest onbeduidende redenen, hoogloopende ruzie hadden. Zoo ook Woensdagmorgen. Reeds zeer vroeg hoorden de buren de hun reeds welbe kende stommen der twistenden, die dit maal ruzie hadden over een dubbeltje, dat Meijer, met het doel om er jenever voor te koopen, uit de portemonnaie van Bet had genomen. Ten slotte liep de twist zoo hoog, dat de vrouw een schoen makersmes van de tafel nam en dat Meijer in de borst stak. Met het bebloede mes liep zij de straat op en zei met de grootste kalmte tot een paar buurvrouwen „Kijk es, ik heb 'em een goeie por. gegeven." Een der buurvrouwen vroeg„Maar mensch, hoe kom je daarbij," waarop zij antwoordde: „Nou, het is zoo erg niet, kom maar kijken." De buurvrouw ging mee naar boven en zag daar Meijer op een stoel zitten. Toen hij zag, dat Bet het mes nog in de hand bed, zei hij: „Bet leg dat mes nou weg," waarop de vrouw antwoordde met nog een tweeden steek in de borst. De buren waarschuwden een agent van politie, die aanstonds een brancard liet halen, waarin de man, die, hoewel zwaar, toch niet levensgevaarlijk gewond is, naar het Binnen-Gasthuis werd ver voerd. j De vrouw, die, toen de agenten haar wilden aangrijpen, daartegen protesteerde met de woorden: „Blijf van me lijf, ik ben een fatsoenlijke vrouw," werd naar het politiebureau gebracht. Een metselaar te Tilburg, die van de hoogste verdieping van een klooster viel, is aan inwendige kneuzingen over leden. Te Smallïngerland is gearresteerd TL W., beschuldigd van een poging ge daan te hebben om zijn, vrouw, dochter en schoonmoeder te vergeven. De man was sedert eenige weken voortvluchtig. Onder Garijp probeerde de vrouw van een boer om een nieuw aangekochte dorschmachine in beweging te brengen. De rechterhand kwam daarbij in de ma chine, waardoor al haar vingers verbrij zeld werden. De hand is afgezet. Bij een vechtpartij te Wierden is een loteling bijna vermoord. Hij kreeg met een mes een zeer gevaarlijken steek in den buik. De dader is in hechtenis. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk, 26 October. Uitslag der loting voor de Nationale-Militie. Piet-er Volwerk 1. Halle van Heemst Eenige zoon 2. Krijn Kieviet 3. Pieter Dorst Eenige zoon 4. Jocob Troost Broederdienst 5. Johannes Born Eenige zoon 6. G. J. Bruinsel Broederdienst 7. Cornelis Coolbergen 8. C. van der Velde Broederdienst 9. K. J. Holleman 10. K. Vis van Heemst 11. Huibrecht Boetman 12. Pieter Kieviet Eenige zoon 13. Abram van der Veer 14. Jacob van der Baan 15. Jacobus de Korte Broederdienst 16. J. J. L. E. de Gast 17. Pieter Blok 18. C. van der Wende Broederdienst 19. Jacob de Graaff Eenige zoon 20. Bij Koninklijk besluit is aan C. Groenendijk, gewezen deurwaarder der Directe-BelasLngeu alhier een pensioen verleend van ƒ467 's jaars. Middelharnis, 27 Oct. Met gunstig gevolg slaagde heden voor acte gymnas tiek de Heer J. van der Waal onderwijzer aan de Clir. School alhier. Uitslag loting Nat.-Militie. Simon Bastiaan do Moei 1 Johannes Gijshertus Laanen Bd- 2 Adrianus Schuurman 3. Jan Faasse 4. Servaas van den Hoek 5. Jan Tijl 6. Willem Frederik Floor 7. Arij Berkhof Ez. 8. Johannes Verduin Bd. 9. Jan "Willem van Eek Bd. 10. Machiel Looij Bd. 11. Lieven Hartog 12. Pieter van der Sluis Bd. 13. Jacob de Leeuw 14. Marinus Prins Bd. 15. Gerrit Zoon 16- Jacob Aupperlee 17. Buth van Eek Bd. 18. Cornelis Langbroek 19. Arij Anthonie Driece 20. Jan Jordaan 21. Cornelis van Eek Ez. 22. Simon van Groningen 23. Laurus van der Baan Ez. 24. Jan Yroegindewei 25. Arend Langbroek 26. Arie Vroegindewei 27. Hendrik van der Boom Bd.. 2o. Jacob de Waert Bd. 29. Wouter Buth 30. Adrianus Keizer 31. Willem van der Put Bd. 32. Dirk Krijger Bd. 33. Hubertus Molenaar 34. Jacob van Dijk 35. Jan Smit Bd. 86. Leendert Born 37. Leendert van Eek Bd. 38. Izak Boetman 89. Goris Nieuwland Bd. 40. Cornelis Springvloed Bd 41. Joseph Mich. Ant. Lelieveld Ez. 42. Leendert van der Meide 43. Johannes Mart. Essenbagger 44. Anthonij Izaak Gazan 45. Hendrik Krijten berg Bd. 46. Teunis van Dongen Pd. 47. Den Bommel. Maandagavond onge veer 8 uur werd alhier het dorp in rep en roer gebracht door het geroep van brand bij den landbouwer B,, doch na onderzoek bleek dat het een stooischuurtje was van eenige arbeiders in den omtrek. Loting Nationale-Militie. Willem van der Sluijs 1. Dingeman Buth 2. Leendert Kieviet 3. Hendrik Kieviet 4. Gterrit Bakker 5. Johannes Vervloed 6. Cornelis van Schouwen 7. Leendert Breeman 8. Cornelis Willem Polie 9. Paulus van Kempen 10. Klaas van Dijk 11. Jan Vermans. 12. Ooltgensplaat. Het 5 jarig zoontje van J. van Dam alhier werd gisteren door den met lotelingen beladen wagen over de beentjes gereden. Een nabijzijnd jon geling braclit het knaapje in een benarden toestand bij zijne ouders. Ds. S. Meerburg van Vreeswijk heeft voor de toezegging van beroep naar hier bedankt. Nieuwe Tonge, 26 Oct. De afloop der lotelingen voor de Nationale Militie is als volgt: Marinus Muije 1. Izaak Daniël Gerritse, Broederdienst 2. Pieter Keijzer 3. Jacob Verweij 4. Cornelus Los 5, Marinus Mastenbroek, Broederdienst 6. Jacob van Passchen 7. Hendrik Cats 8. Cornelis van der Made 9. Marinus Huibrecht Dorst 10. Arie van Alphen, Broederdienst II. Jan Adrianus Schipper 12. Anthonie van Passchen 13. Jasper den Engelsman 14. Leendert Aart v. d. Vliet, Eenige zoon 15. Teunis Hameete 16. Jacob Prince Broederdienst 17. Paulus van den Broek 18. Pieter Tieleman 19. Jan Cornelis Kievit 20. Bal ten van Eesteren 21. Oude Tonge, 26 Oct. Schipper J. Arends bevarende het tjalkschid „Vrouw Adria- na" geladen met suikerbieten komende van Dirksland en bestemd naar Schooten in België is Zondag 23 dezer voor deze gemeente gestrand. Door de zorg van den Heer Burge meester worden de bieten in een ander schip overgeladen, en er bestaat kans dat het vaartuig na eeuige reparatie weer in gebruik kan worden gesteld. Voor de tijdelijke waarneming van het kantoor der Directe belastingen alhier is aangewezen de Surnumerair de Heer vau Elsinga te Rotterdam. Uitslag der Nationale Militie. Cornelis Koert 1. Daniël Lij te Luijendijk Tz. 2. Leendert van der Veer 3. Daniël Lij te Luijendijk Az. broederd. 4. Cornelis van Putten 5. Laurens Huizer. 6. Jozeph de Rechter eenige zoon 7 Petrus Winkels 8. Servaas Jacobus van den Ouden. 9. Cornelis de Haas van Dorsser 10. Korstiaan van Bruinisse II.

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 2