$e (Huur Advertentien. Volkeren «Ier Aarde. DE LEUGEN. Lessen en Wenken. Plaatselijk lieuws. Middelharnis. Door de manslidmaten der Geref. kerk alhier is, met algemeene stemmen op één na tot Predikant beroe pen Ds. Weijénberg te Putten. Den Bommel, 4 Oct. De kerkeraad der Geref. kerk alhier mocht heden het verblijdend bericht ontvangen dat Ds. 't Hof, van den .Hoek (Zeeland) net beroep heeft aangenomen. Nieuwe Tonge, 4 Oct. Door de mans lidmaten der fNed. Herv. Gem. alhier zijn tot leden van het Kiescollegie be noemd A. Verolme, J. Houtaar en A. Nieuwland die hnnne benoeming hebben aaangenomen. Oude Tonge, 1 Oct. De in deze ge meente gehouden Collecte ten behoeve het bestuur der Algemeene Nederlansche ver- eeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem bracht f 12,14 op. Dirksland, Zondagmorgen werdt onzen beroepen pred. Ds. Callenbach naar aan leiding van Hand, 18 (middelste ge deelte) door Ds. Feijkes pred. te Dor drecht als herder en leeraar in de Ned. Herv, Kerk alhier bevestigden deed ZEw. des namiddags naar aanleiding van een gedeelte uit 2 Cor, 12 9 zijne in trede. Zoowel des voor- als des namid dags was er en groote schare in 't kerk gebouw aanwezig. Bij het uitgaan der kerk werdt den voor ons nieuwen leeraar Melissaut. De Zondag 2 Oct. jl. in de Hervormde Kerk gehouden oogstcol- lecte heeft opgebracht f 31,16. Herkingen, 5 October. Defairbankü Ziedaar 't onderwerp aller gesprekken in de laatste 2 a 3 weken, ieder was bezorgd over do arme gemeente of wel over de polder of ook wel over beide. Er zou echter licht opgaan. Immers de gemeen teraad zou vergaderen op Vrijdag 30 Sept. j.l, en danwanneer de vroede va deren maar niet toestemden in een proces, dan konden de burgers hun hoofd weer gerust nederleggen. gSiiB'g-eriijke Stand. Posterijen. Aan het postkantoor Middelharnis en de, daaronder ressorteerende, hulp kantoren werd gedurende de maand September 1892: Ingelegd f 1748,27 Terugbetaald f 2809,58. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het num mer 193. Correspondentie BASTIAANTJE VOGEL, Het is nog even stil op politiek terrein als op handelsgebied. Het eerste geeft niet zooveel nadeel, als met het laatste het geval is. Treurig ziet het er inderdaad uit voor vele duizenden, die van den handel moeten leven. In Hamburg b. v. zijn, j tengevolge der tijdsomstandigheden, reeds 6000 ^kantoorbedienden ontslagen, en on telbaar groot is het aantal werkeloozen in alle andere bedrijven of beroepen. Tengevolge der Cholera staat de handel grootendeels stil, en berekend men het veTies reeds op meer dan tweehonderd millioen. Over geheel de wereld worden klaagtoonen gehoord, en is het ongekend stil in zaken. Men is algemeen bevreesd nieuwe ondernemingen op touw te zetten, of aan bestaande uitbreiding te geven. Maar wij mogen niet alleen zien op de donkere wolken, die zioh schijnen zamen te pak ken, en een droevige winter voorspellen, dooh moeten ook letten op de zegeningen, welke de Heere, en dat zoo onverdiend, geeft. Of mag als zoodanig nietgowezen worden op de overvloedige oogst van dit jaar, waardoor de levensmiddelen zoo goedkoop verkrijgbaar zijn? Maar om bij ons overzicht te blijven, er is één land dat in deze stille tijd nog al besproken wordt, en dat ra Engeland. Het nieuw# ministerie heeft de eerste stap gezet op den weg, die leiden moet tot verbetering der Iersclie toestanden. Al de maatregelen van dwang, ingevoerd tengevolge de beruchte dwangwet, zjjn ingetrokken. Dit wordt door de Iersch-nationale partij toegejuicht, doch do kleino Parnellistische partij schijnt ons verzoenlijk te zullen blijven. De .conservatieven, die bij de stembus de ne derlaag leden, laten zich van zeer ongunstige zijde kennen, nu zij alle pogingen aanwenden om het ministerie Gladstone den voet dwars te zetten, nog eer het met de home-rule plannen voor den dag komt. Men moet weten, dat in de laatste jaren de conservatieve en unionistische landeigenaars in Ierland hun pachters, die niet konden of wilden betalen, met rust hadden gelaten; en dat om der Tory-regeering alle onaangenaam heden zooveel mogelijk te besparen. Maar nu een liberaal ministerie is opgetreden, hoort men weder van uitzettingen van pachters en de daarmede gepaard gaande ergerlijke tooneelen. De Tories vervolgen daarm:de een tweevoudig doel; vooreerst kunnen zij dus misschien de pacht bekomen, en vervolgens brengen zij het kabinet-Gladstone in een slechten naam. Ook zou het hun niet onaangenaam zijn, wanneer dio uitzettingen tot rustverstoring aanleiding gaven, wat dan als bewijs kon dienen, dat de intrekking der dwangwet een verkeerde maatregel was ge weest. De heer Morley 'gaat intusschen de overbe volkte graafschappen Connemara en Donegal bezoeken. Hoogstwaarschijnlijk zal dezen winter in die graafschappen weder bittere nood heer- schen; en de minister wil nu door eigen aan schouwing zich vergewissen, welke maatregelen daartegen kunnen worden genomen. Het is reeds bepaald, dat vele openbare werken zullen worden uitgevoerd. Ook Schotlands wensclien zullen niet worden over het hoofd gezien. In Frankrijk heeft men wear jdapper feest gevierd, het jaarfeest der Fransche revolutie. Met de werkstaking te Carmaux ziet het er nog niet veel gunstiger uit. Zoodra de kamer weer bijeen is zullen socialisten en radioalen over deze werkstaking de regeering lastig val len. Intusschen zijn weder tweo Kamerleden te Carmaux aangekomen, om de werkstakers tot volhouden aan te moedigen. Zij hebben dan ook met algemeene stemmen besloten den strijd voort te zetten. De beer uit het Koorden Rusland, heeft weer eens zijn tanden laten zien, en dapper gebromd. En wie had hem boos gemaakt? wel, niemand anders dan de Sultan van Turkye. Een zeer krasse nota is te Konstantinopel ont vangen, over de vriendschappelijke verhouding tus3cken Turkye cn Bulgarije. Rusland kan niet dulden dat die verhouding zoo gunstig is, daar zij vreest dat er aog eens de erkenning van vorst Ferdinand uit zal volgen. En dat moet tot eiken prijs tegengehouden. Om de „zieke man" (Turkye) cbang te maken, wordt in bovenbedoelde nota ook weêr gedreigd met een opeisohen der DOgte betalen oorlogsschat ting, maar, nu de Turksche geldmiddelen in den laatsten tijd heel wat gunstiger zijn, heeft dat dreigement minder invloed. IN VERZOEKING. Voor de deur eener schoenmakers werk plaats in een der groote Fransche fabrieks steden verscheen eenige jaren geleden dikwijls een loterij collectant en noodigde een Christelijk gezinden schoenmakers knecht, die daar werkte, uit om toch ook eens zijn geluk in de loterij te beproeven. Deze ging echter stil en bedaard met zijn werk voort en gaf den vrager geen gehoor, hoe dikwijls de uitnoodigingen ook her haald werden. Toen de man op zekeren dag weer te vergeefs bij hem aanhield, vroeg hijj den knecht: „Maar zeg mij eens, waarom wilt gij dan volstrekt ook niet maar één enkel maal spelen?" „Nu," luidde het] antwoord, „als gij het dan vol strekt weten wilt, zal ik het u zeggen. Omdat er geschreven staat„Die rijk wil len worden, vallen in verzoeking en in den strik, en in vele dwaze en schade lijke begeerlijkheden, welke de menschen doen verzinken in verderf en ondergang." „Als gij zoo praat," hernam de colle ctant, „dan is er ook niets met u te be ginnen." Niet lang daarna hoorde onze vriend dat de collectant in de gevangenis zat! Hij had namelijk verscheidene loten, die hij niet had kunnen verkoopen, voor zich genomen en behouden; en wijl hij het daarvooi verschuldigde, niet op tijd kon voldoen, had hij arrest gekregen, zoodat hem nu ruimschoots tijd overbleef om over de waarheid van het tegen hem aange- voerdè Godswoord na te denken. De be doelde knecht is tot heden hij is thans baas zijne grondstellingen tiouw geble ven en het heeft hem ook nooit berouwd, wijl hij integendeel heeft ondervonden, dat de Godzaligheid een groot gewin is met vergenoeging. EEN GETUIGENIS VAN MICHAEL ADRIAANSZ. DE RUITER. Het „huismiddel," heilzaam in alle aangelegenheden van ziel en lichaam, versterkend en vertroostend; het huismid del, dat onze vaderen dagelijks, bij het begin en bij het einde van den dag, ge bruikten; dat hen gezond en opgeruimd heild op den moeielijken weg des levens: het gebed, schijnt in onzen tijd niet genoeg op prijs te worden gesteld. Vroe ger schaamden zich zelf koningen en helden niet, hun zwaren arbeid met ge bed te beginnen en dit ook openlijk te belijden. Onder andere bekende Hollands groot st® Admiraal, onze De Ruiter, eens rond uit voor al zijne officieren: „De mensch is zichzelven niet altijd gelijk. Toen ik eens slag leveren zou, en het beslissende oogenblik gekomen was, voelde ik niy moedeloos, verward en verlegen. Ik was niet in staat de noodige bevelen te ge ven; ik was ontsteld en wist niet wat te doen. Ik ging alleen in mijne kajuit, wierp mij voor God op de knieën en smeekte, in een kort maar krachtig ge bed, om zijn bijstand, om den geest van wijsheid en moed. Nauwelijks had ik die gebed geëindigd, of mjjne onrust was verdwenen en ik had den moed en de bedaardheid van vroeger herkregen. Ik gaf mijne bevelen en overwon. NIET ONMOGELIJK. Zekere officier betuigde aan een zjjner vrieaden zjjn leedwezen over de onmo gelijkheid om in den krijgsdienst Chris telijk te leven, een zaak die reeds daar uit zonneklaar bleek, dat het onuitvoer baar was om, zonder te vloehenorde en tucht onder de soldaten te bewaren. „En toch ken ik een officier," hernam zijn vriend, „die nooit gevloekt heefc en wiens volk op zijn woord alleen deed wat hij gebood." „Nu/' sprak de ander verbaasd, „dien man zou ik wel eens willen zien en van hem een lesje nemen!" „Die man," ging zijn vriend voort, „was een Romeinsch hoofdman te Ka- pernaum; hij had zich de gewoonte eigen gemaakt om zijn bevelen met korte en vriendelijue woorden te geven. Kom! zeide hij tot dezen, en hij kwam. Ga zeide hij tot een ander, en hij ging. Doe dat! beval hij een derde, en hij deed het. En nu ben ik van oordeel, dat iets, wat onder de Heidensche sol daten van een Romeinsch leger uitvoer baar was, in onzen meer beschaafden tijd en onder Christelijke krijgslieden niet onmogelijk kan zijn.!" Aan Aristoteles, een heiden, werd ge vraagd Wat winnen de leugenaars met hun liegen?". Hij antwoordde „Dat men hen niet meer gelooft, als zij waarheid spreken." De Perzen, ook heidenen, had den zulk een afkeer van het liegen, dat zij hunne kinderen van hun vijfde tot hun twintigste jaar vlijtig in de waar heid oefenen. Drie dingen waren er, wel ke zij hun tot eene gewoonte trachtten te maken, en het derde en het gewichtigste was, „niet te liegen." Indien heidenen alzoo de leugen haatten,, hoeveel meer moeten Christenen daarvan afkeerig zijn, zij die Hem belijden, die de Waarheid zelve is, en die uit de Heilige Schrift weten, dat liegen het werk des duivels is. Een Turksch wijsgeer zegt „Ieder die met den boog zijner gedach ten en de pees zijner tong de pijl der leugen slingeit, stelt zich door zijne hui chelarij tot het mikpunt van de pijlen des verwijts en verwoest het paleis en de zui lengang van zijn aanzien. De waarde en de macht van een heerscher, die de leugen mint, zullen geringer zijn dan de zwaarte van een rozenblad. Bedenk, dat gij den lijder reeds troost, als ge maar luistert mot geduld naar 't Terhaal van zijn rampen. Help u zei ven, al mede door te steunen op hoogere hulp. De liefde berekent geou kosten. Denk aan de kruik van Maria en niet 't minst aan het kruis van den Heer. Die deel neemt in des naasten lijden, neemt een deel af van dat lijden Erg onbarmhartig is 't, als gij iemand laat merken, dat het verhaal van zijn rampen u verveelt. Bij een groot aantal menschen wordt de mild heid minder, als 't bezit wordt vermeerderd. demengd ilieuw^. Zeker iemand heeft gezegd: „bouw scho len en ge kunt welhaast de gevangenissen af breken!" Men heeft dien raad opgevolgd, maar nog niet in zijn geheel, dat zou wel wat ge waagd zijn, want: volgens officieele, geloofwaar dige opgaven loopen er 2200 veroordeelden in Nederland rond, die bij gebrek aan plaats niet in de gevangenissen kunnen worden opgenomen. In de Zutph. Courant las men dezer da gen: Een familie to Zutphen had besloten een ple ziertocht per boot naar Amsterdam te onder namen. „Het geld was er voor disponibel", en reeds dagen te voren verheugde men zich in h«t vooruitzicht van het genot, dat men in de druk ke stad aan het IJ zou smaken. De gewichtige dag kwam. 's Avonds te voreu ging men tijdig slapen, want de Jhr. Coenen, zou dezen ochtend om 5 uur vertrekken. Men moest dus vroeg uit de veeren en het was nog donker toen de familie, welke uit vijf personen bestond, zich op weg begaf naar den IJsel. Ginds lag de loopplank van De Gruyter, wel ke de pleizierreizigers naar Amsterdam zou brengen. Men betrad de loopplankeen vijfmaal herhaalde doffe slag volgde, gegil en men zag niets meer. Door de duisternis mis leid was de geheele familie te water geraakt. Door spoedige hulp slaagde men er in do drenkelingen op het droge te brengen, die echter thans in plaats van naar Amsterdamnaar hrfis en naar bed gingen. Het pleizierreisje, waarop men zoo lang gewacht had en waarvan men zooveel verwacht had, was in het water gevallen. Te Capelle a/d IJsel is eergisteren door cho lera aangetast de gemeente-veldwachter C. J. Laman. Naar wij vernemen, moet deze persoon een lijder verpleegd hebben. Zijn toestand is redelijk. Te Zuylejj, is een nieuw geval van cholera asiatica voorgekomen bij een 30 jarige vrouw. Een man, als aan oholora notras lijdende aan gegeven, is overleden. Uit Weesp wordt gemeld van 28 dezer: Drie arbeiders van den spoorweg, na afloop hunner werkzaamheden zich naar huis begevend, werden door den van de riohting van Amster dam komenden sneltrein in de richting van het station "Weesp in den rug aangereden. Een van hen had de tegenwoordigheid van geest zich van den weg te worpen; de beide anderen werden echter aan stukken gereden. Doordat te Amsterdam een zandtrein in het ongereede was geraakt, en men daardoor den sneltrein, die anders Weesp op het daarvoor bestemde spoor naar Amsterdam passeert, op doodspoor liet wachten, totdat do van Amster dam komende sneltrein (die dus nu van de baan, bestemd voor den wachtenden trein uit tegen overgestelde riohting moest gebruik maken) aankwam, en men den ongelukkigen w larschijn- lijk hiervan geen kennis had gegeven, werden zij geheel onverwaohts overreden, in de mee ning, dat de achter hen komende trein zich op het gewone spopr naast hen zoude bevinden. In elk dek beide gezinnen aan den Nieu- wendijk, gemeente Goudswaard, alwaar j.l. Zon dag' eert geval van dholéra asiatica met doodelijk'en afloop voorkwam, is nog een geval voorgekomen. Een dezer lijders, "een kind, is Woensdag over leden de andere is herstellende. Billiton-Madtschappij. Naar het „Vader lands" verneemt, bedraagdt het dividend, door de Billiton-Maatschappij uit te keeren, over de exploitatie van Mei '91 tot Juli '92, f 531 per aandeel. De aandeelen dier Maatsohappij zijnf 1000 groot. Door de readerij „Arie Smit," der Stoom boot „Thor" werd een som geld geschonken, teneinde verdeeld te worden onder hen, die deel genomen hebben aan de verpleging van don machinist dier stoomboot. Opnieuw is iemand op klaarlichten dag te Amsterdam aangerand en beroofd. Eenige per sonen hebben gisteren omstreeks 2 uur in de Pijlsteeg iemand aangevallen en voor f 100 aan Hollandsch en Engelsch geld bestolen. Sinds de laatste opgaven zijn er te Maarsen weder drie gevallen van Aziatische cholera bijgekomen, zoodat het getal der aangetasten nu tot 11 geklommen is. In het geheel overleden tot nu toe 5 personen. Te Wadenooien kwamen twee gevallen van cholera voor, een met doodelijken afloop. Zaterdag heeft zich te Groningen een geval van aziatische cholera voorgedaan aan boord van een schip, liggende in het hoendiep aldaar In de gemeente Z w vag, onder Hoorn, is een geval van cholera notras voorgekomen bij eene vrouw van 60 jaar. De vrouw is herstel lende. J- In Nieuwendijk onder Zuid-Beierland zijn weder twee gevallen van cholera asiatica voorgekomen, nl, bij een vrouw, wonende onder Goudswaard, en bij een jengen, wonende onder uid Beierland. In de buurt Do Tinte onder de gemeente Oostvoorne zijn tÖt dusver drie choleragevallen met doodelijke afloop voorgekomen, terwijl er nog drie lijders in behandeling zijn. SoiMiuelsdyk. De loting voor de lichting der Nat. Mil. voor 1893 zal gesohieden voor Me.lisant, Donderdag 25 Oct. 's morg. 9 uur. Herkingen, „9 Sommelsdijk, 9'/» Middelharnis, 97» 10 107. 107, 107. ii H7. B 117a H7. nam. 12 Stad a/h Haring., Den Bommel, Ouddorp, Goedereede, Steil ndam, Ooltgensplaat, Oude Tonge, Nieuwe-Tonge, Dirksland, ;j| 4 October. De Raad dezer Gemeente heeft in zijne openbare vergadering van heden tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier benoemd de heer J. A. van der Slnijs te Oude Tonge. Met de raadsvergadering van Woens dag 28 Sept. heefc het raadslid P. van Alphen bedankt. 4 Oct. In plaats van den Heer W. van Putten op zijn verzoek eervol ontslagen is met volstrekte meerderheid van stem men tot le Candidaat gezworen van den polder het Oudeland onder deze gemeente benoemd den Heer M. Mijs. het 3de vers uit Ps, 134 toegezongen, het welk nog door ZEw, met een enkel woord beantwoord werd. Zondag 9 Oct. a.s. hoopt in de namid dag godsdienstoefening in de Hervormde Kerk op te treden de Zondag 11. te Dirks land bevestigde predikant ds. Callenbach, zullende alsdan eene collecte worden ge houden ten behoeve van de noodlijdende Kerken en personen. In deze gemeente doet zich een geval voor van Febris thyphoida. Het aantal lotelingen dat op 25 dezer aan de loting voor de nationale militie voor de lichting 1893 moet deelnemen bedraagt 13. Zes lotelingen hebben vrij stelling wegens broederdienst of omdat zij zijn eenige wettige zoon, En zoo is 't geschiedt dat een 3-tal burgers en vreemdelingen opgingen om de beraadslagingen over dit hoogst belang rijk onderwerp te volgen en nog nauw binnen de wanden van ons gemeentehuis reeds tot de ontdekking kwamen dat Burg. en Wetk. dit zaakje liever ouder 4 oogen klaar maakten. IJselijke teleur stelling. Omdat het evenwel het laatst zou behandeld worden, konden de heeren hooren wat er zoo al behandeld zou worden. Dit bestond uit voorlezing dor notulen, die werden goedgekeurd, ver volgens behandeling der gem. begrooting die gewijzigd werd goedgekeurd, daarna werd mededeeling gedaan dat op een oproeping voor de betrekking van onder wijzeres op een jaawedde van f 5,50 zich ééne solicitante hadt aangemeld. De voorzitter kon deze niet aanbeve len omdat ze nog nooit voor de klasse hadt gewerkt, en nu wel voorkeur scheen te geven aan een onderwijzer of nog eens eene oproeping te doen voor eene grootere wedde. De heer Keijzer kan zich hiermede niet vereenigen er zijn evenveel sollicitanten als er plaatsen open zijn terwijl de wedde zijns inziens vol doende is en ze toch in ieder geval diploma heeft, zoodat er wanneer spreker zich de beraadslaging nog herinnerd over dit onderwerp indertijd gevoerd, hij geen reden vind op dat besluit terug te komen, ook de heeren Zeedijk en Lokker zijn die meening toegedaan, terwijl de voor zitter er zich best mede kan vereenigen, maar toch voorzichtigheidshalve in over weging geeft ze, vóór ze te benoemen eerst eens voor rekening der gem. te laten overkomenwelk voorstel met al gemeene stemmen wordt aangenomen. Vervolgens wordt 't oordeel van den raad gevraagd over 't verpachten van een per ceel gronds van den algem, armen aan C, Roebeling te Battenoord voor f 25 per gemet en per jaar, dat nadat er inlichtin gen waren gegeven over een en ander werd goedgekeurd. Ten slotte verhuring van een pand aan de gemeente-veldwachter, enz. enz. waarna de voorzitter 't publiek verzocht de zaal te verlaten en over te gaan tot een vergadering met gesloten deuren, zoo dat den sluier die over de fairbank hangt nog eenigzios dichter is toegehaald, "VVat er besproken of besloten is, is niet bekend, alleen dit weten we, en dat i8 voor't na jaar van 1892 meer dan voldoende dat er dit jaar geen fairbank komt. Ter vergadering ontbraken de heeren Kameraad en Munters. (•particuliere correspondentie) Naar men ons uit goede bron inededeeld is benoemd tot onderwijzeres aan de open bare school alhier mej. E. J, H, Licbtenau van Lopik prov. Utrecht. Zie hier boven. De suikerpeêncampagne heeft hier een aanvang genomen de knol is matig uitge groeid. Een fairbank zou nu te pas komen. (Zie hierboven. Oud-Beierland. De loting voor de lichting der Nat. Mil. voor 1893 zal alhier gehouden worden voor: Numansdorp, Zaterdag 22 Oct. 's morg. 10 uur. Zuid-Beierland, 107» Klaaswaal, 107» Goudswaard, 107» Piershil, 11 Nieuw-Beierland, H "Westmaas, 117» Mijnsheorenlaud, 11*/» Hoinenoord, nam. 12^ Oud-Beierland, 127» Sommelsdijk, 22—29 September. Geboren: Adriaantje, d. van Krijn IJsbrand Nelis cn Lena "Van der Velde Johannes, z. van Gerrit Troost en Ji oomijntje v. Prooijen. Ondertrouwd: Johannes PieterBroere, jm 20 j. en Cornelia Hoogzand jd. 20 j. Middelharnis 22 28 September. Geboren Jan, z vau L. Driece en H. Bree- man. Overleden: Jannetje Koster, 12 w.; Aaltje Schellevis, 2 m. Stad aan 't Haringvliet 20 21 Sept. Geboren: Wilhelmina, d van Cornelia Van Maastricht; Alida Jaeoba, d van Aren Jacques Braber en Jannetje Cornelia De "Wachter. Ben Bommel ,28 September. Geboren: Elizabeth, d van'H. Zweerus en T. Dekker. iQOverleden: Jacob Kievit, 2m z van J. Kie- vit en A. Van Kempen. Visscherij. Middelharnis, 6 Oct. alhier binnen gekomen. Volharding sch C. boone met 102 ton kab. Maria Corn. "W. v/d Hoek 85 Waakzaamh. J de Waard 55 ^.1)0 8 de Ruiter 55 Nijverheid J v/d Hoek 76 Opliv Zegen H v/d Hoek 39 HendnkaAdr J Koster 72 Noord Over A Jongejan 54 Marktberichten. OUDE TONGE, 30 Sept. Granen. J. Tarwe 6.50 a7,10. Rogge f4.90 a 5.2 5N.Gerst f O.OGV. a 0.07 p. K. Haver f 2,75a 3,40 Erwten f7.— a 8.50 brui- na boonen f Aardappelen f 1.60 a 1,30 boter f0.75 per 5 ons Eieren 0,05 o p. »t. Koolzaad f 8,00 a 8,20. Nieuwe Tarwe f jbrielle, S O it. Boter 0,70 Eieren f 4,75 per 100 stuks. Rotterdam, 3 Oct. binnenlandsche Granen. Tarwe, de beste soorten werden verkocht van tot 6,75, tot f 7, (ni: gezochte) nog daarbove, goede en mindere qualiteit van f 5,75. tot f5,— Per 100 kilo naar deugd van f 8,75 tot 7,25 Gannada Tarwe t'5,25 5,75 Rogge me best# f 4,25 f 5,51 mindere f Gerst, f 4,a f 5,per heet. en van f 8, por 100 kilo Zomer- 10 ets. lager, f 3,90 a f 4,75 Chevalier- ais voren, f 4,50 a 5,25 Haver goed prijshoudend en verkocht van 2,75 tot f 3,75 paardeboonen f 0,tot f 0, bruine boonen f 7,50 tot f 8,50 Witte boonen f 7,75 a 8,50. blauwe erwten. Kooksoort f 8,25 a f 8,75 niet kokende f 7,25 a f7,75 Kanariezaad. De beste qual. 11,50 a 13,50 goede en mindere s#ort f - a - Zeeuwsche Ajuin, de aanvoel was heden c.a. HL., waarvanweinigmarktgoed. Rotterdam 3 Oct. Op de veemarkt waroa heden aangevoerd paarden, veulens, ezels, 118 vette runderen mager# dito, 117 vette- en graskalveren 3 nuchteren kalveren 2298 schapen of lammeren 461 varkens biggen, bokken of geiten. Heden waren de prijzen als volgt: Runderen 1 qual. 72cts., 2de qual. 64 ets., 3do qual. 62 ets.; kal veren lstequal. 95 ets. 2de qual. 7ö5 ct. a 85 ets. schapen 1 qual. 55 ets., 2de qual. 50 ets., 3de qual. alles per kilo, varkens le qual. 25,5 ae., 2e qual, 24 c. c,, 3 qual 23 c., licht soort 23., a 24., per kilo a e., koeien f kalikoeien f kilo melkgraskalveren f pink Stieren f vaarzen f - alles mager »ee paar lierkitieuws. Predikbeurten op Zondag 9 Oot. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. en av. dhr van der Wal cand Stad aan het Haringvliet, vm. nm. en s'avonds leeskerk. Den bommel, vm. en av. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. nm. en 's avonds leeskerk. Melissant, Voorm. en 's avonds ds. den Boer Stellendam, vm. en 's avonds ds. Koopmans. Zuidland vm. en avond Leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Onddorp, Voormiddag en avond Ds K. "W. Rós sing. IVed. Herv. Kerk. Beroepen: Te Katwijk aan den Rijn, ds. ten Have, te Polsbroek c. a. Te Nieuw-Beierland, ds. "Willems te IJzendoorn. Te Moerkappelle dhr. van der Waal, cand. Te Heerenveen, ds. Knot- nerus, vro iger predikant te Batavia, thans te Hilversum woon .ichtig. Te Zuidorwoude en Uit- dam, dhr. Voorhoeve, cand. te Rotterdam. Te GasselternijYeen, ds. Verhoeff, te Denekamp. Te Walsum en West-Hem, ds. Ozinga, Te Wijkei. Te Wedde, dhr. Bleeker, cand. te Groningen. Te Kattendijke en te Cats, dhr. van der Waal, cand. te Ridderkerk. Te 's-Gravenpolder, dhr. Voorhoev", cand te Rotterdam. Te Ziiderveld en te Hagenstein, dhr. Iïeijer, cand te Utrecht. AangenomenNaar Workum, ds. Jacobsen, te Hoog-Blokland. Naar Uitwierden, Dr. Boon, te Oude Pekela. Bedankt: Voor Kropswolde, ds. Rutgers, te Jelsum. Voor Veldhoven, ds. de Jong van Ar- kel, te Berkenwoude. Voor Medemblik, ds. Bis schop Boele, te Twisk. Geref. Berken. Tweetal. Te Monster B: ds. Breukelaar, te Hasselt en W. Bosch, te Andijk. BeroepenTe Baambrugge, ds. Impeta, te Alfen ami don Rijn. Bedankt: Voor Amersfoort B, ds. Boonstra, te Schiedam. Plaatsgebrek noopt ons vele adverten- tiën tot een volgend nummer uittestellen. Heden overleed na een langdu rig doch geduldig lijden mijne ge liefde echtgenoote en der kinderen zorgvolle moeder, in den ouderdom van 72 jaren en 7 maanden. Mede namens kinderenbehuwd- en kleinkinderen A. KORTEWEG Lz. Ooltgensplaat3 October 1892. Met 1 November a.s. op een der beste standen binnen de Gemeente Sommelsdijk irni ïïrnnwïïijjj Te bevragen bij den Uitgever dezes onder letters Ci. SS.

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 2