I P Bastiaan de Losbol. 's ORGELS worden tegen gerin e vergoeding der te maken kosten. Yoor on ver mogenden kosteloos. Hoe meer aanvragen wij zullen ontvangen hoe liever het ons zal wezen Voor Jong' en Oud. Gemengd Hieuwt Ingezonden Stukken. Plaatselijk üieuws. Posterijen. Burgerlijke Stand. fr ff' T-rT-1i ;ïv :;-v J Wolkeren der Warde. Gelijk wij reeds voor enkele dagen opmerkten, begiut de politieke toestand van DuitSChland meer en meer de aandacht te trekken. De liberalen schreeuwen nu reeds moord en brand, nu zij moeten vreezen, dat de rijkskanselier Von Caprivi, in den Rijks dag zal gaan steunen op het Centrum. De liberale bladen doen hun best Von Caprivi naar links te lokken, doch voe gen zij er bijals hij tegenover de linkerzijde gaat staan, ligt zijn dood vonnis geteekend! Dan zullen al wat liberaal is, zich vereenigen, om de ge hate clericalen en duisterlingen te be strijden. Wat aanleiding geett tot deze bewe ging is het kennelijk zoeken van het Centrum naar een samenwerking met de Conservatieven, dat zijn niet een soort zooals wij die in ons land kennen, doch komen meer overeen met de anti revolutionairen. Twintig jaar lang gingen laatstgenoemden steeds saam met de ge matigd-liberalen doch nu schijnt er zacht jes aan daarin verandering te komen. Als men nu bovendien weet dat de roomschen en anti-revolutionairen (zooals wij ze nu voor het gemak onzer lezers zuUen noemen) tezamen over 218 stem men in den Rijksdag beschikken tegen over de vereenigde liberalen die 174 stemmen tellen, dan blijkt daaruit lo dat de liberalen niets meer te zeggen hebben, indien de nieuwe partijgroepee- ring werkelijk tot stand komt; 2e dat hun boven door ons aangehaalde taal knapjes brutaal is; 3o dat Von Caprivi, zal hij iets tot stand willen brengen met deze Rjjksdag, wel rechts moet stuuren; 4o dat de keizer van Duitschland wel „zijn draai zal nemen" (zooals onlangs zeker kamerlid) ten einde de te wachten legerwetten er door te krijgen; en 5o dat het ons zeer leed zou doen, indien de anti-revolutionairen zich lieten inpal men, zij het ook onder belofte van een nieuwe schoolwet, om mee te doen aan een nog grootere geldverspilling ten be hoeve van het Duitsche leger. De moord op den Frausche agent aan de Kotto, in Congo-land gepleegd, deed de Fransc'ae bladen bittere taal uitslaan tegen België. Er zijn thans uit Afrika omtrent die zaak nadere berichten gekomen, die zeker niet zullen nalaten de Franschen tot andere gedachten te brengen. Uit Zuid-Amerika komt het oude nieuws: opstand of omwenteling. Thans is het Bolivia, dat aanspraak gaat maken op de eer van het voeren op een burgeroorlog. Wederom is het een generaal, die de macht uit handen wenscht te nemen van een andere generaal, 't Ts treurig. Wij kunnen den Heere niet genoeg danken, dat wij in een staat wonen, waar zulke dingen haast onmogelijk zijn als die roomsche landen te aanschouwen geven. Dit is een heerlijke vrucht van het Calvinisme. ii. BASTIAAN IN ZIJN JEUGD. In de eerste plaats tegen den Heer Jezus mijn zoon, Die mij van een gedrag als 't uwe genadiglijk heeft overgebracht tot het doen van Zijnen heiligen wil in liefde. Ten tweede ook tegen uwe ouders Bastiaan. Ge weet wel Betsie heeft onlangs de tien geboden moeten leeren voor de Catechezatie die heeft moeder haar zoo dikwijls overhoordt, en hebt gij niet telkens vernomen als ze aan 't vijf de gebod was, dat ze zeide Eert uwen vader en uwe moederopdat uwe dagen ver lengd worden in het land dat u den Heer uwen God geeft en gij hebt ze zei ven ook wel geleerd. Ja maar vader, niemand heeft de wet van God ooit volkomen onderhouden, en die alles doet, precies zooals de bijbel 't hem voorschrijft, wordt nog uitgelachen er bij. Weet je wat Hein van middag in de boot tegen me zei? Zijn vader was eens in de herberg „de Bles" geweest, en daar waren ze over u aan de praat ge weest en had men gezegd als ik toch zoo fijn en benepen moest leven, dan was ik maar liever dood. Zoo voortpratende naderden zij de woning, waar moeder en Betsie nog al tijd verlangend zaten te wachten, op de tehuiskomst van vader en Bastiaan. Be ving en schrik beving beiden bij het binrfentreden. Wees maar bedaard vrouw sprak vader, terwijl hij met Bas de kamer binnentrad, 't had nog erger ge- kunt. Nog erger zuchtte ze, 't kan dunkt me al wel, van onder tot boven vol modder, en daarbij doornat. Och Heer riep ze uit, wat moeten wij toch onder vinden. Ja maar vrouw, Bastiaan had er het leven bij kuur en verliezen, en dat heeft hij gelukkig toch nog behouden. Bas tiaan, die doornat, en zwaar van den doek uit de kolk, als een vreemdeling in de kamer stond te kijken, zeide ten laatste, geeft maar gauw mijn andere kleêren moê, want ze hebben me in 't water gestooten, anders wordt ik er nog ziek bij. Ik vondt het beter hernam moeder, dat gij meteen maar naar bed ging, an ders Neen vrouw, viel vader haar in de rede, wij zijn nog niet uitgepraat met ons gesprek, dat wij onderweg heb ben gehad, geeft dus maar drooge klee- ren en wij zullen vervolgen. Dit geschiedde in de achterkeuken, waarna Bas eenige oogen blikken later in een ander pak de kamer weer binnen trad, vader had in die tijd Matth 16 21 opgezocht, waar hij las Zoo iemand achter Mij wil komendie verlochene zich- zeloenen neme zijn kruis op, en volge Mij Op vaders verzoek, had Bastiaan zich naast hem geplaatst bij de warme kachel. (Wordt vervolgd.) Men schrijft uit Scheven in gen aan de Boodschapper De sluiting van het badseizoen nadert met rasse schreden. De meeste badgasten hebben dan ook reeds weder hun huis goden opgezocht en, hadden we geen Seinpost en geen Sporttentoonstelling, dan was de badplaatsdrukte weer voor een jaar voorbij. Menigeen bij ons is blij als het weer zóóver is. Niet dat men zoo tegen een gezellige drukte is, o, neenMaar enkele karaktertrekken van deze drukte boeze men bij een Christen weerzin in. Een Christen, die Zondags te Scheveningen verkeert, kan niet nalaten zich te erge ren. Verleden week werd er in dit blad met verontwaardiging geschreven over de in Den Haag frauduleus binnengesmok kelde kermis op den verjaardag van on ze lieve Koningin. Wij stemden er hier volkomen mee in, maar velen dachten „Waarde redacteur! dan is het in den Haag nog heilig: wij hebben hier al een paar maanden kermis!" En dit zoo. Wie hier Zondags ging wandelen, werd getrakteerd op lo. kermis muziek van een draaimolen en een ellendig paarden spelletje, 2o. muziek van de Sporttentoon stelling, 3o. muziek van het Badhuis, 4o. muziek van de Seinpost en ten slotte mu ziek van de Walvisch. Verbeeldt u eens, en dAt op Zondag. Menigmaal heb ben we tot elkander gezegd: Het is net alsof we te midden van een heidenvolk leven. Het zal du3 niemand onzer lezers ver wonderen, als we niet in de rouw gaan, als de „badtijd" weer voorbij is. Te Kats (Noord-Beveland) is een geval van chole 'ne voorgekomen bij een reizend muzikant, die aan den Zeedijk lag te slapen Hij is op last van dr Hage te Kolijnsplaat overgebracht naar een ledigstaand soliuurte, waar hij nu wordt verpleegd Zijn toestand laat zich niet gunstig aanzien. Gisteren kwam te Schiedam een geval van cholera nostras voor met doodelijken afloop Te Wouw (N. B) is een geval van cholera nostras voorgekomen met doodelijken afloop. Op last van den geneeskundigen inspecteur zijn het beddegoed enz. verbrand en het huis ontsmet. Op den Krabbepolder te Rozenburg is een geval van cholera nostras voorgekomen met doo delijken afloop. Zaterdagnacht kwam te Kralingen een hevig geval van Aziatische cholera voor en wel aan de Noord. De man woont te Aineido en was werkzaam aan Sohielands Hoogen Zeedijk. De aangetaste is overleden. Zondagnacht en Maandagnamiddag zijn naar de barak op het exercitieveld te Rotterdam gebracht Arnoldus Jacobus Meijers, bakkers knecht, oud 55 jaar, óvononde aan de Coolvest n". 51, en Maria Hartman, oud 29 jaar, onge huwd, wonende aan de Raamstraat n". 10. Eerst genoemde is lijdende aan cholera asiatica. Van laatstgenoemde, die onder gelijke verschijnselen derwaarts is gebracht, is dit nog niet gecon stateerd. Opnieuw is te Groningen voorgekomen een geval, waarvan de verschijnselen wijzen op cholera. Aan den Singelweg buiten de voorma lige Ebbingepoort is de schoenmaker K uipers door een verdacht ziektegeval aangetast De man is naar de barak voor cholera zieken vervoerd en het huis ontsmet Of hier een geval van cholera asiatica zich heeft voorgedaan, zal lat-r moeten bljjken Bij de landbouwers Yan der Burg en de wed. Tetteroo onder Vrijenban aan den Delfgauwschen Weg en M. van Adrichem aan den Rotfcerdamschen Weg, is mond zeer onder het vee uitgebroken. Door militairen worden die hoeven be waakt. Woensdagavond zijn 6 Rijksveld wachters uit den Haag ontboden voor de wacht van den nacht. Elk oogenblik werden toen 100 man in fanterie verwacht voor afzetting der ver dachte kringwelke manschappen voor de helft zouden worden ingekwartierd te Delfgauw en voor de andere helft op den Rotterdamschen Weg. Men deelt mede, dat dezer dagen te Delft een 12-jarige jongen een hevigen aanval kreeg van buikkramp, en dat toen bleek, dat de jongen niet minder dan 80 pruimen achter elkander had opgegeten. Ook te Bleskensgraaf is een geval van Aziatische cholera geconstateerd. In den nacht van 13 op 14 Sep tember omstreeks l uur, terwijl in de gemeente Houten bij Utrecht de kermis- gangers nog druk in de weer waren, ont stond brand op de hofstede Alenvelt, bij den landbouwer Van Kooten aldaar. Drie hooibergen en een korenberg werden een prooi der vlammenhet huis is behouden gebleven. De oorzaak is vooralsnog onbekend. De goederen waren verzekerd, doch naar gemeld wordt, niet hoog. Te Augeloo heeft een treurig ongeval plaats gehad. Mevr. A., uit Dordrecht, met haar echt genoot bij haar schoonbroeder gelogeerd, gingen beide heeren, die op jacht waren, tegemoet. Dooi de vroeg invallende schemering schijnt zij in een sloot te zijn gevallen, waarin nauwelijks twee voet water was Toen de heeren thuis kwa men en vernamen, dat mevr. A. onderweg was, keerden zij terug en vonden de ongelukkige voorover in de modder gestikt. In de voorname kringen te Constantinopel wordt thans veel gesproken over een stout waagstuk van de prinses Marie Bibesco. Deze dame is vóór eenige dagen den Bosphorus over- ge iwommen. Zij was nadrukkelijk gewaarschuwd door personen, die het gevaar van die onder neming kennen. Maar zij liet zich niet afschrik ken. Zij was vergezeld van haar schoonbroeder, graaf Starczensky; deze kwam vijf minuten later aan den aziatischoa kant van den Bos phorus dan do prinses. Me weet dat ook lord Byron den Bosphorus is overgezwommen, en dat dit toen aller ver bazing heeft gewekt. Bij den gemeente-veldwachter in het Friesche dorpje Terhorne vervoegde zich een vreemdeling, die mededeelde, dat hij van moord verdacht werd, waar om hij den vorigen nacht op bet politie bureau te Leeuwarden had doorgebracht. Na deze mededeéling ham de veldwachter den persoon in bewaring en bracht hem naar Akkrum, waar een provoost gevon den wordt. Bij onderzoek bleek, dat een zakmes de bezitting van den vreemde ling uitmaakte. Dit werd kern natuurlijk afgenomen. Toen de politie hem den volgende morgen voor den officier van justitie te Heerenveen wilde brengen vond zij in de cel het lijk van den vreemdeling. Met een tweede mes, dat hij voor de po litie verborgen had gehouden, had hij een einde aan zijn leven gemaakt. Uit dadelijk ingewonnen onderzoek is gebleken, dat de persoon Sjoerd Faber was, van beroep timmerman en woon achtig te Weidutn. Bij de justitie is tot nog toe niet3 bekend van een door hem gepleegden moord, waarvan hij, volgens eigen mededeeling verdacht werd. Te Weenen is een bediende van ien goud smid vermoord, waarna 54 gouden horloges en kettingen zijn gestolen. Dit is de derde moord van dien aard te Weenen in dit jaar, de daders van de vorigen zijn niet ontdekt. Te Miilhauiea had een jager het ongeluk vijf kindaren vau een boerenarbeider, die op zijn jachtveld speelden, met één schot hagel ta treffan. Twee dar kleinen bleven op da plaats dood Da herstelde slotkapel te Wi tt e n b e rg, aan welks deur Luthier zijn 95 beroemde stellingen hechtte, zal «op 31 Oct a s door Keizer Wil helm wordan ingewijd Een geschiedkundige optocht en andere feesten zullen plaats hebben Uit- en inwendig, tot zelfs de graf kelder van Luther en Melanchton, is de kerk geheel vernieuwd Een dezer avonden werd uit den Singel aan de Stadhouderskade te Amsterdam het lijk op gehaald van een 30-jarige naaister. Een voorbijganger vond omstreeks midder nacht een pakje en een parapluie aan den wal kant en aangezien hij eenig geborrel in het water meende te bespeuren, vermoedde hij een ongeluk en ging terstond de politie waarschuwen. Met behulp van een paar dreggen werd het lichaam van de, jonge vrouw opgehaald. Het loven was reeds 'ontvloden. Dr. Pijnappel, wiens hulp was ingeroepen, kon slechts den dood constateeren, doch tevens, dat de ongelukkigen eerlang moeder zou zijn geworden In den zak van haar japon werden twee portretten en haar adres gevonden De ongelukkige hrd kennis gekregen aan een Eu- gelschman, een musicus Met dozen mau heeft zij op den avond van haar dood een wandeling gedaan en toen waarschijnlijk de zekerheid vor- kregen, dat hij haar levensgeluk had verwoest, ornaat hij, als reeds gehuwd man, het haar aangedaan onrecht niet door een huwelijk kon herstellen Op het politiebureau ontboden, heeft de Engelschman daar snikkend bekend, dat hij het meisje ten val had gebracht De „Gaulois" meldt: Eeu diplomaat aan het hof van Rome verzekert, dat een of- en defensief verbond tusschen Fran krijk en Rusland zou geteekend wor den in het tijdsverloop van 20 tot 30 dezer. De teekening was alleen ver traagd door den Paus, die tegenover het bestaande drievoudig verbond een ander tusschen Frankrijk, Rusland en Tnrkije wilde stellen. Een te Leiden ter post bezorgde brief,, geadresseerd „aan het bureau van het Leidseke Dagblad te Leiden", heeft een uitstapje gemaakt naar Leeds en Londen. DE CHOLERA. TotJZondog toe .zijn te Hamburg door de ziekte 14.894 personen aangetast, van wio 6506 stierven. De toestand blijft in de laatste dagen d zelfde langzaam, zeer langzaam afnemend. Gisteren kwamen nogt241 nieuwe gevallen voor en 116 sterfgevallen. Prof. Koch hoeft verklaard van oordeel te zijn, dat het aantal ziektegevallen te Hamburg wei nig kans heeft spoedig te verminderenwel ge looft hij dat dé sterfte zal afnemen. Zoodra de bronnen gereed zijn zal de Ham- burgsche waterleiding drie dagen worden gesloten om geheel „ontsmet" te worden. Het is een opvallend verschijnsel, zegt een Hambui-gsch blad, dat door de cholera geen der brouwers, kuipers, knechten die het bier ver voeren of arbeiders in de Hamburger brouwe rijen werkzaam, is aangetast ge worden wel een bewijs dat het drinken van goed bier, mits het met mate geschied, hoegenaamd geen nadeeligen invloed heeft Een koopman die in een Duitsch blad sohrijft over den nood te Hamburg, meent dat een groot deel van Hamburg's handei naar Breinen, Liver pool en Triëst zal worden verplaatst wegens de vrees voor cholera, die nog langen tijd reeders zal weerhouden schepen naar de door en door besmette havenstad te zenden Te Berlijn geen nieuwe gevallen Het drie jarig schipperskind, dat aan de cholera asiatica lijdt, blijkt Oder-water te hebben gedronken Te Spandau, Eberswalde, Krefeld enz nieuwe geval len aan boord van schepen of door Hamburgers ingevoerd Te Altona 10 gevallen en 3 sterfge vallen Te Weimar kwam ook een goval voor. Te Wandsbeck zijn een arbeider en een vrouw, die met hem woonde, gevangen genomen omdat zij te Hamburg afgebedelde kleederen daar ver kochten, wetende dat die kleedingstukken van oholeralijders waren Een moeder en haar k nderen die kleederen kochten, werden door cholera aangetast en de moeder en een kind stierven reeds aan de ziekte Uit Rusland blijven de geruchten beter: ook in de Kaukasus neemt de ziekte af, 477 gevallen en 204 sterfgevallen op den 13a. Te Petersburg op den 14n 59 ziekte en 8 sterfgevallen Uit Oostenrijk komen de berichten van cho leragevallen Te Podgorze bij Krakau kwamen 4 sterfgevallen aan cholera voor De quaestie: notras of asiatica wordt nog onderzocht Er zijn zoer strenge maatregelen genomen Gisteren werd ook melding gemrakt van de eerste gevallen in Spanje. In de prov Saragossa kwamen 7 gevallen en 3 sterfgevallen aan cholera voor Uit New-York wordt bericht, dat aan boord der „bohemia" 52 choleragevallen blijken te zijn voorgekomen, waarvan 11 met doodelijken afloop Er zijn nog 37 patiënten aan boord, terwijl 4 naar het hospita" 1 op Swinburne-oiland zijn gebracht Mijnheer de Redacteur Is het nemen van voorzorgsmaatregelen tegen dreigende gevaren God verzoeken? Ik aarzel geen oogenblik deze vraag met „neen" te beantwoorden. Ieder kan dan ook dagelijks ervaren, dat bij zelf en al zijne medemenschen zulke maatregelen nemen. Wil men voorbeelden? Welaan: Gij zij t bezweet, erg bezweet. Wat doet ge? Zorgvuldig wacht ge, zoo mo gelijk, u er voor te blijven stilstaan, voor al op plaatsen, waar het tocht. Waarom doet gij dat? Als voorzorgsmaatregel te gen het kouvatten! En noemt ge dit God verzoeken? In tegendeel, gij noemt het uw plicht zoo te handelen. Eene onweersbui ontlast zich boven uw hoofd. Neemt ge ook tegen dat gevaar niet uwe voorzorgsmaareglen? Gewis: ge ontwijkt het schuilen onder hooge bopmen; ge begeeft u in uwe woning en sluit zorgvuldig ramen en deuren. En al iveder is er geen sprake vandat gij het nemen van die voorzorgsmaatregelen God verzoeken zoudt noemen. Het zou mij niet moeilijk vallen, nog eene menigte andere voorbeelden aan te halen, waaruit blijken kan, dat iedereen het niet alleen geoorloofd acht, maar het zich zelf ten plicht rekent, zijne maat regelen te nemen tegen dreigende geva ren. En ziet nu een groot gevaat ons dreigt, nu de verschrikkelijke cho- leta ons naakt, nu zijn er helaaszoo ve len, die beweren durven, dat ieder, die tegen dien geduchten vijand voorzorgs maatregelen neemt, in strijd handelt met Gods wil, God verzoektMaar hoe komt men toch aan zoo 'n vooroordeel Want ja, een vooroordeel dat is het, een bedroe vend staaltje van wan- en bijgeloof. Ik herhaal: een vooroordeel is het anders niet; en wel een vooroordeel van zeer beden- kelijken aard, wijl het de allerverschrik kelijkste gevolgen na zich kan slepen. Zeer terecht zegt dan ook niemand minder dan dr A. Kuijper in de Stand aard van 12 Sept. jl., naar aanleiding van het feit, dat ook de soldaten in de artillerie kazerne te Amsterdam bekend gemaakt zijn, met de voorzorgsmaatre gelen tegen de dreigende cholera: Uitnemend Zoo actief mogelijk tegen zonde en ellende strijden, is onze roeping." Juist, zoo hoort het: strijden zoo ac tief, d. i. zoo werkzaam, zoo onverpoosd en krachtig mogelijk tegen de zonde niet alleen, maar ook tegen ellende, dat is in casu tegen de choleraWie zóó zijne roeping begrij pt, hij zal niet Gods water over Gods akker laten loopen en met de handen in den schoot de dingen afwach ten, die komen zullen. Hij kan niet wer keloos blijven tegenover het gevaar, waar mee de zoo zeer en zoo terecht gevrees de cholera ons al meer en meer bedreigt. Hij zal de hand aan de ploeg slaan en zijne voorzorgsmaatregelen nemen zoo veel en zoo goed, als in zijn vermogen is, overtuigd, dat zijn plicht het hem gebiedt, dat zijne roeping dit van hem eischt. Moge mijn geschrijf er toe bijdragen, om velen uit den dommel der werke loosheid wakker te schudden, opdat, wan neer (wat God verhoedede cholera ook ons eiland komt teisteren, wij allen kun nen getuigen: Wij hebben gestreden zoo actief mogelijk. De worm van het zelfver wijt knaagt in ons binnenste niet!" U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte in Uw blad, heb ik de eer te zijn van U, geachte Redactie, de dienstw. dienaar Opl., Sept '92. B. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd verzoeken mij svp eenige ruimte af te staan voor enkele woorden? Onze gemeenteraad besloot in hare vergade ring op 5 Sept op verzoek van eenige ingezetenen de kermis op Zaterdagavond 12 uur te doen sluiten Ik verheugde mij daarin, doch ziet eenige andoren (belanghebbenden) komen met een tegen adres, en het besluit wordt herroepen en vergunning gegeven om den Zondag Godsdag ook don beest uit te hangen. Hoe zal men zulke gemeenteraadsleden noe men? Immors een draaimolen? Maar is het niet treurig als men in die zelfde vergadering beraadslage over carbol, ba rakken, ontsmetting- en voorbehoedsmiddelen enz enz, maatregelen tot wering van een door God ons toegezonden tuchtroede, en tevens de gelegenheid geeft Zijn dag te misbruikeu De kermis moet toch het gemoed geen rust geven voor do oholera-wrees Odat niemand denke het is nog zoo na niet met de cholera, en zich in slaap susse Wij vinden hierin oorzaak om ernstig te waarschuwen tegen een valsche gerustheid Het zijn voor de geloovigen dagen van ernstig onderzoek Met nadruk vermaant de Heere: „Bereidt uw huis" Wij weten niet, of het: „want gij zult sterven" ook niet spoedig voor ons werkelijkheid zal worden Alleen vrede met God kan rust en kalmte geven bij hot naderen der pestilentie. En waar de ongeloovigen de gemoederen tot rust willen br engen door God zooveel mogelijk buiten dezo zaak te houden, en door den drank de geesten te verzetten, is hêt onze roepin°\ om te meer in onze omgeving Gods eisoh te'doen hooren: „bekeert u! Waarom zoudt gij sterven?" Die eisch der bekeering geldt voor ieder, maar niet het minst voor onze overheden. Hoeveel gruwelijks wordt door hen geduld, toegestaan of bevorderd! Ook in deze kermis zal het geischt worden van de hand onzer gemeenteraadsleden de zonde door zoovelen gedaan. U w dankzeggend geachte redaotie, Uw dienstw. dienaar Oude Tonge. K. Sommelsdijk, 22 September Naar min verneemt is door den Raad dezer gemeente in zijne openbare vergadering van 16 September besloten aan de Regoering vrijstelling ta verzoeken van het doen geven van onderwijs in do vrije- en ordeoefeningen aan de openbare lagere school alhier. JMiddelliarnls 17 Sept Heden kwam met zijn vaartuig uit Belgie terug schipper S de W, Welke op last van de heer burgemeester niet met zijn vaartuig in de binnen haven mocht komen, al vorens aan het'zas door den geneeshoor te zijn onderzocht, of zij vrij waren van de Cholera en hun vaartuig onder toezicht van den haven meester was ontsmet Wat die openbare muziekuitvoeringen te weeg brengen. Heden was het weer do aanleiding van groote wanordelijkheden in deze gemeente Zuiperijen en Vechtpartijen was weer, bij de uitvoering van heden avond, aan de orde tegen enkelen van de grootste belhamels uit de gemeen te die, ondanks alle waarschuwing van de politie, de halve nacht op straat door brachten met vloeken, razen en tieren, is proces verbaal opge maakt, wegens verstoren der nachtrust. De vischsloepen geoaamd de Toekomst en Lientje Cornelia van den heer K J Meijer alhier zijn gekocht door den heer P L Slis Heden kwamen alhier binnen de Vischsloepen. Toekomst sch. A d Groot met 39 ton. Onbestendigheid D v Eek 63 Adriana Lumina .1 d Korte 43 Een 4 jarig kind van B v Dongen viel heden in de kaai die vol water stond. Niet zoodra bemerkte dit de 13 jarige C van den Berg of hij sprong gekleed te water en mogt de voldoening smaken het ventje, dat reeds in zinkenden staat was, ta redden. Voorzeker een koene daad. 22 Sept Naar wij uit goeden bron vernemen zal M v Prooijen alhier tijdelijk belast worden met den dienst aan de weegbrug 21 Sept Een koe Jvan den landbouwer Gidion had heden avond het ongeluk in de volle kaai met water te vallen, het beest zou zeker zijn ver d.onken zoo niet onmiddelijk vele handen aan het werk waren gegaan, om het dier met touwen boven water te houden daar het zich had klem gezwom men tusschen de kaaimuur en een daar staande duxdalt Oude Tonge, 21 Sept Op de kermis had Zaterdag de persoon W d L het ongeluk uit den stoomdraaimolen te vallen, en viel vóórover met zijn hoofd op de Steenen waardoor hij zich zeer ernstig bezeerde Zijn toestand is zorgelijk Ooit gen* plaat 21 Sept Ds K F van Griet huizen te Monster heeft voor het beroep bij de Ned Herv Kerk alhier bedankt DsIT Kuik te Steenwijk heeft voor het beioep bij de Geref Kerk alhier bedankt 20 Sept Den Landbouwer K Buth alhier had het ongeluk bij het laden zijner koeien op de Bom melsche boot ten gevolge van het breken der brug met twee beesten in het water te vallen Onge lukken zijn gelukkig niet te betreuren Een nat pak, waar onmiddelijk in voorzien werd, was alles De weesvader Seip alhier werd heden morgen door een milddadige gever verrast met een Snoek van 26 pd Dlrksland. Tot leden van het Kiescolege der Herv. Kerk alhier zijn Maandag bij stemming herkozen, de Heeren G. L. Warnaer Andr. Struis en Math. Kastelein. Begunstigd door prachiig weer, hield jl. Maan dagavond het muziekgezelschap „Amicitia," als bewijs van de dankbaarheid voor de Sijmpliatie dezer dagen van de Dirkslandsche burgerij onder vonden, een optocht door het dorp. Aan de men schenmassa die zich op de straten bevond zou men gezegd hebben, dat dit. nog al in den smaak der burgerij viel. Het, bleek echter al spo. dig, dat men hier niet veel van dien aard doen kan, zonder dat de orde gestoord wordt, althans eenige lui maakten zulk een lawaai, trokken al schreeuwend een gedeelte van 'tdorp door, dat de muziek bijna overscheeuwd werd zeker tot groote ergernis van 't fatsoenlijk publiek, en tot groote hindernis van 't gezelschap. Wij hopen dat zich zulke tooneelen niet meer voor mogen doen. Melissant, 20 Sept. Door den Gemeen teraad is aan Burgemeester en Wethou ders een blanco crediet, ten einde zoo danige maatregelen te kunnen nemen als zij tot afwering of beteugeling der cho lera mochten noodig oordeelen. De vorige week ontvangen de drie in deze gemeente wonende oud-strijders G. de B., B. K. en H. L. ieder eene uit- keering van f 5 die hen, als zijnde allen behoeftig, zeer welkom was en met dan- baarheid werd aaanvaard. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden over de 2e helft der maand April 1892. Van Goedereede: Wed. J. van der Houten Kralingen. Van Ooltgensplaat. Wed. T. Tricke Scheveningen. Sommclsdijk, 8 15 Sept. GeborenCornelis, z. van J. Korteweg en W. Koster. Overleden: Adriaantje Groenendijk, 11 w.; Leendert Mijs, 14j. 3 m. sin g. i \r v n

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 2