Ifflli Vrijdag 23 September 1892. Zevende Jaargang No. 3*>8. Antirevolutionair WM 11 21M11LM11Ë11 153 Orgaan (Eerste blad. Dienstbode IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. Deza Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Voor Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SmiMEBj&BMJH. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 centen 3/2 maal Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Diënstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Onze antirevolutionaire pers. Wij wenschen nog even terug te komen op ons stukje van de vorige week betreffende het verdwijnen van de Oranjevaan. Of liever, wij wenschen de ver maning te herhalen, die er uit dit heengaan tot de consciëntie van de belijders des Heeren spreekt. Een vermaning om toch alle last en alle moeite, verbonden aan de gestadige en nauwkeurige voor lichting van het publiek, niet slechts op de schouders van enkelen te laten rusten, maar om zoowel door het opzenden van wetenswaardige be richten, als door het vermeerderen van het aantal abonnementen en ad vertentiën de uitgave op den duur mogelijk te maken. En zegge nu niemand, dat dit verzoek slechts een reclame voor de beurs van de uitgevers en hun me dewerkers behelst. Wie zoo oordeelt, verlaagt de pers tot enkel een winkelzaak of een han delsspeculatie. Natuurlijk, dit betwisten wij niet, zit er handelook geldelijke handel meê onder. Waarom niet? Wat kan er op deze wereld in stand gehouden worden in het zichtbare zonder han del Ook van de kerkelijke instituten, van de christelijke scholen, van de instellingen voor liefdadigheid is de handel niet uitgesloten. Maar in den handel als zoodanig zit toch immers ook geen kwaad. Dat kwaad komt er eerst bij, als de handelaars het recht en de billijk heid uit het oog verliezen. Doch dat zij, die van Maandag tot Zaterdag in de weer zijn om meê te werken tot het samenstellen van degelijke dag- en weekbladen, er ook gaarne hun dagelijksch brood mee verdienen, zal toch wel door geen weldenkend mensch voor een onge- rechtig verlangen worden gehouden. Hoe is echter de feitelijke toestand van verscheidene kleine weekbladen Zóó, dat de uitgevers er voor de helft of een derde nog niet van leven kunnen, ofschoon zij er dagelijks drukke beslommeringen mede hebben; terwijl de redactiën haar öf geheel öf bijna voor niemendal moeten ver richten. Gold de persarbeid nu slechts een gewone winkelzaak, dan zouden wij er over moeten zwijgenmaar - eg eiyï1 vree a «ïgèuWóM^uk- wordt zoo spoedig mogelijk gevraan er eene nette lijk en, - ji iers Onze antirevolutionaire pers heeft een roepingeen zedelijke, een gees telijke, en mitsdien een ernstige, hooge roeping. De tijden zijn voorbij, dat de men- schen in ons Vaderland enkel den Bijbel en de lessen van Vader Cats op hun schoorsteenmantels hebben liggen. Van alle kanten wordt er met groote en kleine bladen gepoogd om op de geesten in te werken. Door de steeds toenemende gemeen schapsmiddelen worden allerlei be richten als in een oogwenk over ons Vaderland verbreid, en wordt hier mede de stof opgehoopt, die de den kende geesten tot beschouwen en tot spreken aandrijft. Nu kunnen de christenen wel zeg gen wij laten ons met dat alles niet in, wij lezen geen bladen. Maar zij die zóó redeneeren, schijnen weinig besef van hun roeping te hebben. Neen, in deze wereld levende, be- hooren wij de voor onzen tijd gel dende vormen en gebruiken in acht te nemen, en er overeenkomstig onze beginselen, ons voordeel mede te doen. Zoo ook op porsgebied. Want, bedenk wel, tegenover een mkele, die zegt „ik lees geen cou ranten" staan er wel honderden en d izenden dien gemakkelijk verleid worden om ze wèl te lezen, of die er uit eigen beweging gretig naar grijpen. En wat lezen ze dan soms? Een breed relaas van allerlei bij eenkomsten, ongelukken en rechts gedingen, met een romantisch ver haal, dat de hartstochten prikkelt, en waarin vaak de spot gedreven wordt met allen waren godsdienst. Maar zou er dan tegen dit kwaad niet behooren gestreden te worden met al de volharding, die het omsl ipen van listige tegenstanders vordert Bovendien, is er geen dringende behoefte aan meer kennis omtrent onze staatkundige toestanden Heb ben zij die geroepen worden om hun vertegenwoordigers bij de Regeering te kiezen geen opvoeding noodig? Eischen de openbare belangen geen openbare bespreking? Vordert de verspreiding van revolutionaire, on christelijke theorieën geen tegenwicht in bladen, die ons christelijk-historisch volkskarakter weer trachten op te scherpen Is dit thans niet te meer noodig nu de groote meerderheid onzes volks zijn onderricht ontving op scholen, waar het zout van het Evangelie van Christus niet mag gebruikt worden Zie, indien deze vragen [zonder aarzelen met ja moeten beantwoord worden, dan heeft ook onze pers een edele roeping, en mogen wij zonder schroom de medewerking van alle geestverwanten nadrukkelijk verzoe- ken. Ook voor ons blad. Zeker zijn aan dit orgaan, gelijk aan elk ander, particuliere belangen verbonden, van enkelenmaar ver daarboven uit reiken de algemeene belangen, die dit orgaan in zijne mate wenscht te dienen. Zij het dan terwille van die alge meene belangen, dat onze medebe lijders zich willen opmaken om ons een handje te helpen in den strijd. Veel behoeft dat niet te kosten. Onze weekbladen zijn voor ruim een halve cent per dag te lezen. En ook de prijzen onzer advertentiën zijn zeer laag gesteld. Wij hopen dan dat vele lezers, die nu met een ander „samen lezen," een exemplaar zullen bestellen voor hen afzonderlijk, en dat zij ook bij het publiceeren hunner famiclie- en handelsberichten onze advertentie kolommen zuil n gedenken. Alleen door de vereenigde krachten van velen is ons blad te maken tot hetgeen het moet wezen, n.l. een helder verstaanbaar getuige, die over alle voorname politieke quaestiën het door studie en onderzoek verkregen licht uitspreidt. Os. Rispen geridderd. Met veel belangstelling namen we kennis van het bericht, dat Ds. W. II. Gispen bij gelegenheid van het jongste koninginnefeest door H. M. de Koningin-Regentes (tegelijk met vele anderen (1) natuurlijk) is op genomen onder de Ridders der Orde van Oranje Nassau. Ds Gispen is een man van bui tengewone gaven, hetgeen genoeg bekend is onder hen, die wekelijks zijn brieven ,,aan een Vriend te Je ruzalem'' lezen. Deze stukken, han delende niet alleen over kerkelijke, maar ook vaak over maatschappe lijke enstaatkundigeaangelcgenheden, tintelen doorgaans van geest en leven. Wie daar eenmaal den smaak van kreeg, slaat ze nimmer over. Ook vooral als leeraar in de Gereformeerde kerken verwierf hij zich naam door zijn eenvoudige, genietbare wijze van voordragen. Verscheidene malen was hij voorzitter van de Synode der Chr. Geref. Kerk, en ook de eerste zitting van de Synode der vereenigde Geref. Kerken heeft hij geleid. Moge het Ds. G. gegund worden, nog menig jaar tot nut voor Kerk en Vaderland werkzaam te zijn. Ken «eer noodig-e zaak. Een groote stad biedt groote ge varen aanvooral voor wie eenzaam en verlaten staan te midden van ve lerlei verleiding. In Amsterdam zijn die gevaren zeer groot. Uit alle oorden van het land treft men er dienstboden, winkeldochters en meis jes in allerlei betrekking aan. Op het platte land, van waar zij gekomen zijn, heeft men er meestal geen flauw vermoeden van, welke gevaren voor al jonge en onervaren meisjes hier bedriegen. Wij, die door de middernachtzen ding er jets van weten op welke glibberige paden menig meisje wordt gebracht, hebben sedert lang gemeend, dat stelselmatig de listige pogingen van snoode verleiders moesten tegen gewerkt worden. Er zijn z. g. dames, die dienstboden vragen, maar feitelijk koppelaarsters zijn. Er komen rijke hoeren op visite en het overige laat zich raden. Aan alle hoeken der stad zijn ge legenheden door geen enkel uitwendig teeken vaak te onderschei den van een net gesloten huis waar heeren gelegenheid vinden om samen te komen met dikwijls niets kwaads vermoedende dienstmeisjes tot haren zedelijken ondergang. Herhaaldelijk zag de middernachtzending aan zulke huizen eenvoudige meisjes ontsteld ter.ugkeeren. Zij hadden geloof geslagen aan de voorgewende gene genheid der „heeren." Somtijds rneenen zij bij een familielid van hun beminde te komen. Gewoonlijk duurt het niet lang, een tweede, een derde keer en zij zijn gevallen. Dan zinken zij langs dezen weg al dieper weg en verliezen na korten tijd alle gevoel van schaamte en eer. De toestanden in Amster 'am zijn vreeselijk. In dit opzicht misschien erger dan in eenige plaats van Ne derland. Rendez-vous huizen zijn hier legio. Zoo nu en dan zien wij achter de toonbank in een of anderen winkelmeisjes staan, aan een ren dez-vous in de middernachtzending meermalen ontmoet. En toch zijn dezulken veelal er de eerste maal gansch argeloos in- geloopen. Yerleiders van professie verzeke ren, dat een meisje altijd wel te verbóden is, als men het maar slim genoeg weet aan te leggen. En de ellendelingen schijnen wel haast de waarheid te spreken ten opzichte van haar, die zonder vrienden en onbe schermd in een groote stad dienen. Wij zien er althans bitter treurige voorbeelden van. Hoe weinige moeders weten het, op welken gladden en hellenden weg zich hare dochters bevinden, buiten hare zorgen in een groote stad Zij bemerken wel, dat er ach teruitgang is op te merken in het schrijven van brieven naar huis, dat de belangstelling in huiselijke omstandigheden verflauwt. Maar moe der schryft dat toe aan 't drukke stadsleven. Komt haar dochter eens over, dan ziet zij wel dat zij lang zoo eenvoudig niet meer is als vroe ger. Maar dat kan zeker niet anders, denkt moeder. Zij weet niet wat worm er knaagt in dat hart. Waarom die frissche blos is verdwenen, die oogen zoo onrustig rondblikken en er soms zoo'n vreemde gloed uit spreekt waarom die gulle lach nu zoo hol en gedwongen klinkt zij kent de vreeselijke oorzaak niét. 't Is verandering van lucht en van levens wijze, denkt moeder, 't Zal met den tijd wel beter worden. Neen, moeder. Het zal helaas niet beter worden. Gij zult uwe dochter n iet meer thuis zien. Zij is wel nog maar weinige maanden in de hoofd stad, maar zij is reeds het slachtoffer der vreeselijkste zonde. -Gij zult zel ve moeten overkomen om te ondervin den, dat het reeds te laat is. Met radelooze ouders hebben wij loopen zoeken van het eene verdachte huis naar het andere, tot wij eindelijk de verloren dochter vonden, ziek, el lendig, voor haar leven naar ziel en lichaam verwoest. Een frissche boerendeern was in de stad komen dienen. Tien maan den later liepen wij met haren va der te zoeken. Na zes uren vonden wij haar eindelijk, dronken, vuil en gansch verwaarloosd, met eene af schuwelijke ziekte onder de leden. De familiebetrekkingen van een ander meisje zochten haar met ons. Zij was voor acht maanden in de stad komen dienen bij een dame, die kamers aan officieren verhuurde. Zij was steeds dieper gevallen en nog ellendiger dan de voorgaande. Wij zullen geen voorbeelden meer noemen. Ieder gevoelt het: het is dringend noodig, dat alles gedaan wordt om meisjes te waarschuwen voor zij zich onwetend aan boozen invloed hebben blootgesteld. De middernachtzending heeft nu in overleg met den Vrouwenbond in Amsterdam een Informatiebureau geopend. Het doel van dit informatie bureau is inlichtingen te verschaffen tegen gevaren van verleiding tot onzedelijkheid. Alle ouders of voogden raden wij dus dringend aan, in 't belang van hunne dochters of beschermelingen, en nog ernstiger alle meisjes, die op zich zeiven staan, om zich tot dit bureau te wenden. Al het mogelijke zal gedaan worden om degelijke in lichtingen in te winnen en te waar schuwen tegen eiken dienst of elke betrekking, waar het voor een meis je gevaarlijk is te wezen. Het adres van het Bureau is Heeren- gracht Ho. 192 te Am sterdam. Wij houden ons ook zeer aanbe volen voor het ontvangen van me- dedeelingen, die voor dit doel voor ons van gewicht kunnen zijn. Moge er een ruim gebruik ge maakt worden van deze gewenschte gelegenheid en alzoo veel kwaad worden voorkomen. God breide deze pogingen uit en make ze tot een machtig middel tot bestrijding der booze en listige praktijken, der han delaars in vrouwen en meisjes. De inlichtingen zullen verstrekt UITGEVER: Geref. bel. Br. fr. of in persoon bij I ESSELINK te Sliedrecht. [1] 0 a Vier Hervormde predikanten [o a van Giffen, Kamp en Wijnmalen] .--V I

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 1