Wij leven in een tijd van vereen i- gingen, Congressen enz. Als padde stoelen reizen de vereenigingen uit den grond, en liet schijnt wel dat men alles aangrijpt wat maar moge lijk is, ten einde eene vereeniging te vormen. Dat hierbij wel hoogmoed in hot spel is. en iedereen gaarne een bestuurslid van eene vereeniging wil zijn, wie zal 't ontkennen? De Congressen v oeien om zoo te zeggen uit dat talloos heir van ver eenigingen voort, kosten veel geld, doch verschaften menigeen die een beetje „haantje de voorste" weet te zijn een aangenaam en kosteloos uitstapje. Vooral tegen het einde van den zomer is het, naar het schijnt, de meest gewensehte tijd om naar Con gressen te gaan. Zij worden dan ook om dezen tijd van het jaar, en dat in jaarlijksch toenemend getal ge houden. Er zijn natuurlijk congressen van allerlei aard, voor verschillende doel einden, doch hierin lom en zij tamelijk wel overeen, dat de vruchten inden regel bitter schaarsch zijn. Een congres, waarop nog al de aandacht gevestigd wordt, -s dat der Eng'ClSChè trade-unions, of werk liedenverenigingen. Jaarlijks breidt zich het getal afgevaardigden uit en klimt het aatal aldus vertegenwoor digde arbeiders. Ditmaal waren ver tegenwoordigers van meer dan 600,000 werkliedente Glasgow vereenigd. Er vielen besluiten in socialisti sche geest, terwijl tot nu toe steeds een meer bezadigde toon heerschte. Zoo werd het verlangen uitgesproken naar de invoering van een 8-uurs werkdag, doch er werd de bepaling bijgemaakt, dat vooraf een interna tionale overeenstemming daaromtrent getroffen moet worden, Nu, eer in alle landen dergelijke toestand inge voerd zal worden, kan er nog menig congres gehouden worden Tegelijk met het Clasgowsche congres eindigde dat der socialisten uit Elzas-Lotharingen, die in Straats burg bijeenkwamen. Meest werd daar gesproken over de middelen, om propaganda voor de socialistische beginselen te maken. Dat congres werd echter onmiddellijk door een ander gevolgdvan socialistische gemeenteraden in Frankrijk. Dit congres kwam te St. Ouen bijeen. De regeering had het wel verboden op grond eener wet van 1884, die aan communale vergade ringen het recht ontzegt, zich met politieke aangelegenheden bezig te houden maar de socialisten van St. Ouen hebben die wet handig ont doken door hun bijeenkomst niet meer congres der socialistische gemeente raden, maar „congres van socialis tische raadsleden" te noemen. Het programma bevat de volgende punten 1oprichting van gestichten Yoor oude werklieden, die niet meer kunnen werken, en voor onbemid delde weezen op staats- ofgemeen- tekosten; 2. afschaffing der accijnsen 3. hygiene der gemeenten4. af schaffing der monopoliënverande ring van de wetge- ing op de mijnen 5. zelfbestuur der gemeenten6. afschaffing van den borgtocht voor de syndicaten; 7. opstelling van een piog'- mma, waarmede alle ro- publikeinsche socialisten zich kunnen vereenigen; 8. benoeming van een comité, dat het congresjder socialisti sche gemeenteraden in 1893 zal organiseeren. Sedert langen tijd was de toestand tusschen FrankrijSi en lÊalië min of meer gespannen, voornamen- lijk sedert de oprichting van het Drievoudig verbond. Doch in de laatste dagen schijnt er in eens een verbetering in de verhouding te komen. Zie hier de aanleiding. In Genna is het derde eeuwfeest van de on dekking van Amerika ge vierd in tegenwoordigheid van de koninklijke familie. Daartoe was een groot vlootvertoon georganiseerd, waaraan de oorlogschepen van ver schillende natiën deelnamen. Ook frankrijk was hierbij met eertige oorlogsbodens vertegenwoordigd, ter wijl de bevelhebber een eigenhandig schrijven van President Carnot over bracht voor den koning van Italië! Het wa' opmerkelijk hoe de Fran- schen gedurende de feesten gevleid werden, geen Fransch soldaat kon zich op straat vertoonen, of hij was liet voorwerp eener ovatie, 't Was alles lief wat er aan wasVoor hoe lang? De Duitschers zijn natuurlijk weer boos, en schelden in de bladen dat het een lust is. Het is wel eenigsints de schuld van Duitschland's regee ring zelf, die uit misplaatste zuinig heid slechts één oorlog chip zond, waar heel geen notitie van genomen werd Met dat al blijkt maar weer, dat er nog steeds een hevige naijver be staat tusschen Frankrijk en Duitsch- land. Er is overigens weinig nieuws op politiek gebied. De meeste parlemen ten zijn nog in diepen rust, en ver zamelen nieuwe krachten voor den parlementaire strijd. Deze zal vooral in S£i!1g'C!«lIB(9 zwaar worden, als Gladstone met zijn plannen voor Ierland voor den dag komt. Middelharnis 14 September. In deze gemeente is ook een Commissie benoemd tot voorbereiding om zoo noodig te kun nen optreden ingeval onze gemeente be zocht mocht worden door de gevreesde ziekte de Cholera. Gelukkig zijn wij tot op heden vrij. Ook de mazeleu zijn zoo goed als geweken. Den Bommel. Naar men uit goede bron verneemt, heeft de Stoomboot maatschappij „den Bommel," de voor malige Middelharnissche boot gekocht, om daarmede de nu in dienst zijnde boot te vervangen. Ooltgensplaat, 14 Sept. Als minste inschrijver voor de levering van steen kolen en petroleum aan de gemeente was H. van Gent Hz. alhier, aangenomen de steenkolen voor de som van 661/2 ct. per IIL. en de petroleum voor 6*/2 ct. per Liter. Oude Tonge, 10 Sept. Gisteren werd het schip bevaren door de Wed. F. R. de Haan wonende te Akkrum (Er.) be laden met turf komende van 01de Ouwen (Fr.) bestemd voor deze gemeente aan gevaren door een aakschip beladen met steenkolen, welk aakschip onmiddelijk zonk. Melissant, 14 Sept. De gemeenteraad stelde in zijne vergadering van 14 dezer eene verordening vast, waarbij is bepaald dat alleen uit die gemeenten stal- en straat- mest mag worden in- en doorgevoerd, waar zich sedert 30 dagen, voorafgaande aan den dag van afkondiging der veror dening, geene gevallen van cholera heb ben voorgedaan. Ouddorp, De Heer J. Haafkens, on derwijzer aan de Christelijke School alhier, heeft de benoeming tot Hoofd eener op- terichten School met den Bijbel te Hil versum aangenomen. de cholera woedde en zelfs niet toen reeds in Hamburg tal van dooden waren voor gekomen. En zeer terecht werd de Re- geering daarover door de Standaard en andere bladen gegispt. Intusschen blijkt dat thans de Regeering op haar post is en dat zij goede maat regelen heeft genomen ten einde, zoo die door God mochten worden gezegend, besmetting te weren. Nu weer wordt de volgende maatregel toegepast Van Zondagavond af worden te Ro- zendaal de namen en woonplaatsen van uit Antwerpen komende reizigers opge schreven, en wordt aan het gemeentebe stuur hunner woonplaats daarvan kennis gegeven. Bij iederen uit Antwerpen komenden trein staan drie ambtenaren gereed om de namen op te nemen. Te Zwijndrecht heeft zich bij een kind van 11 jaar een geval van cholera asiatica voorgedaan met doodelijken af loop. Het lijk is onmiddellijk naar het lijkenhuis overgebracht. De woning is gedesinfecteerd, het lijf- en beddegoed verbrand terwijl door de zorg der politie woning en bewoners zooveel mogelijk geïsoleerd worden. Te Lage Zwaluwe heeft zich een ernstig geval van colera nostras voorge daan bij een schippersknecht, komende van Zwijndrecht. Ofschoon de lijder ge durende vier dagen vóór zijne komst te Lage Zwaluwe aan buikkrampen en di- arrhee had geleden, was hij evenwel rustig voortgegaan met het drinken van groote hoeveelheden ongekookt rivierwa ter. Ook te Wormerveer is gisteren een persoon overleden, volgens verklaring van den geneeskundigen inspecteur aan cholera nostras. Te Brandwijk (Gijbeland) heeft zich mede een geval van cholera nostras voor gedaan, echter met gunstig verloop. Zondag morgen is zekeie J. van S. op de Wijnhaven N.Z. ineengezakt. Naar de barak op het exercitieveld overgebracht, bleek het dat de man aan cholera asiatica lijdende was. Woensdag jl. week is te Rotter dam naar de barak op het exercitieveld gebracht een 5 '-jarige zeilmaker, Jan Hoogendoorn, tijdelijk kostganger in een pand aan de Roze3traat op Peijenoord. In den middag bezweek hij. De man was gehuwd, zijn vrouw woont te Werkendam. Op dit oogenblik worden in de barak nog verpleegd een vrouw uit de Rubroek- straat, een vrouw uit de Pottebakkers- steeg, de smidsjongen, die gisteren op de Wijnhaven in elkander is gezakt, en een kind uit de Entrepotstraat. De toestand van deze personen is bevredigend. Te Winschoten heeft zich een vrij ern stig geval van cholera notras voorgedaan. Een ongeveer 40-jarige vrouw werd eer gisteren ongesteld en is gisterenmorgen overleden. Een persoon uit Hamburg, die te Smil- de onder quarantaine gesteld werd, is als gezond vrijgelaten. Op ,1e werkplaatsen der >taatsspoorwe- gen te Tilburg zijn verschillende werk lieden ongesteld geworden en huiswaarts gebracht. Ook Dinsdagochtend werd we der een 21 jarige werkman plotseling on gesteld en dadelijk naar de ouderlijke wo ning vervoerd. De ziekte nam zóó hevig, toe, dat de jongeling gisterennacht overle den is. Door den dokter is cholerine gecon stateerd. De kleederen en het beddengoed zijn verbrand, de woning gedesinfecteerd, en verder zijn do noodige voorzorgsmaat regelen in de werkplaatsen genomen. Gisteren middag werd door de ge zondheidscommissie te Kralingen een on derzoek ingesteld naar de twee gevallen van cholera, die zich daar hebben voor gedaan. Er zullen daarna verdere maat regelen van voorzorg worden genomen. Te Amsterdam zijn, naar men verneemt, verscheidene gevallen van cho lera nostras voorgekomen, waaronder met doodelijk verloop. Het verlies, tot nu toe tengevolge der cholera door Hamburg geleden, wordt aan menschenlevens op 6000, zegge zes dui zend geschat, terwijl de schade, door den handel geleden, reeds op 200 millioen Mark wordt begroot, geheel afgezien nog van de verliezen, die aan particulieren, maatschappijen en instellingen door zulk een ramp, welke slechts met eene omwen teling te vergelijken is, wordt berokkend. In onderscheidene correspondentiën worden allertreurigste tafereelen opge hangen van den aanblik, welken de stad oplevert: stille straten, alle openbare plaatsen leêg, trams zonder passagiers en dan al die doffe, angstige blikken en die treurige gezichten van mensekeu, die elkaar ontwijken. Dat het slechtedrinkwater een der oor zaken van de epidemie is wordt thans al gemeen toegegeven, evenals te Parijs het Seine-water de schuld heeft en te St. Petersburg het slechte Newa-water. Van buitengewone kortheid zijn voor zeker de wetten, welke te St. Petersburg door de politie worden gemaakt met weerspannigen en ongehoorzamen. Eene bakkerij, welks eigenaar een geval, aan zijn knecht overkomen, had verheime lijkt, werd voor onbepaalden tijd gesloten, terwijl de kameraad van den knecht een zware geldboete kreeg. Ook is een hotel gesloten, dat in het toepassen van gezond heidsmaatregelen was te kort geschoten. Het gemiddeld dagelijksch ziekte- en sterftecijfer is in Rusland zeer hoog. Op 2 September waren de cijfers 3812 en 1791. Dinsdag kwamen te Hamburg in het geheel 938 gevallen voor, waarvan 317 doodelijk. Er hadden 498 begrafenissen plaats. Van "Woensdag tot Donderaag- voormiddag kwamen voor 655 ziektege vallen en 315 sterfgevallen aan cholera. Om in de behoefte aan drinkwater te voor zien werken op verschillende plaatsen acht stoommachiues, die gekpokt water le veren, niet uit de Elbe afkomsiig. Een plaatselijk hulpcomité tu eft zich gevormd, dat reeds voor 400,000 'Mark aan onder steuningen heeft uitgereikt, dus zelfwaar schijnlijk wel zeer spoedig ondersteuning zal behoeven. Een particuliere brief uit Hamburg, dd. 8 Sept., welwillend ten gebruike af gestaan aan het Centrumbeschrijft den toestand aldaar als allertreurigst. „Deoverheid zit met de handen in het haar en weet niet meei; wat te doen. Thans is vanwege de Senaat bekend gemaakt, dat de choleraberichten, door den geneeskundigen dienst verspreid, verkeerd zijn geweest en dat er veel meer dooden en ziektegevallen zijn voorgekomen dan men opgaf. Dit is uitgekomen door dien in de bladen er de aandacht op gevestigd werd, dat er veel meer men- schen begraven werden dan er dooden waren opgegeven. Opnieuw narekenende kwam men tot circa 5 a 6000 overledenen en 9000 aangetasten. Den geneeskun digen raad is thans de zorg voor do pu bliciteit ontnomen; daarvoor is nu een ander beambte aangewezen. Men had den rechten stand van zaken verzwegen,zoo het heette „in het belang van den handel." Uit handelsoogpunt heeft men de ver woesting der cholera veel minder voor gesteld dan de werkelijkheid te zien geeft. Maar thans gaan er openlijk stemmen op, die aandringen op aansluiting bij Prui sen, waar zulke schandelijkheden niet kunnen voorkomen. Hier is alles geld en kruideniers-politiekmen kent slechts één God en dat is God Mammonom het geld draait hier de gansche wereld. Reeds den 16n Augustus heerscht hiel de cholera, maar om den handel niet te benadeelen, werd zulks eerst den 23n officieel bekend gemaakt, nadat reeds de geheele stad met smetstof vervuld was. En steeds bleef men voortgaan de waar heid tot op de helft te verkleinen. Thans heerscht er een ellende, die onbeschrijfelijk is. Gisteren den 7n September, spraken de thans vertrouwbaarder ambtelijke be richten van 703 aangetasten en 333 overledenen. Alle ambtelijke bezigheden zijn in de war, alle handel en verkeer staat stil, overal worden nieuwe barak ken gebouwd, overal dooden en zieken vervoerd. Duizenden kinderen zijn plot seling van hunne ouders beroofd men heeft er buitengewone vcrplegingshuizen voor moeten inrichten. Alles echter ge schiedt door particulieren, de overheid doet niets! „Op verschillende plaatsen in de stad staan stoommachines om het water te koken, wijl er geen ongekookt water meer mag gebruikt worden. Toch is het woord overdrijving in organen van den groothandel, als de Correspondent, sche ring en inslag, schoon met goede maat regelen de handel toch niet belemmerd wordt. Maar 't is een echte kruideniers winkel, hier in Hamburg. Men gelooft, dat er een revolutie zal uitbreken, zoodra de cholera wat verminderd zal zijn. In twee ziekenhuizen lagen gisteren, 7 Sep tember, samen 2400 zieken. Yan de aangetaste armen sterft 50 precent't is ijselijk, en men raakt er haast aan ge woon. Denkt men er echter goed over na, dan slaat men zich de handen voor het hoofd. De zaken moet ik nu alleen afdoende leerling heeft ook de cholera. Hij werd ongesteld op het kantoor en ik nam terstond de krachtigste maatregelen om te desinfecteeren. „Waarheen men het oog wendt, overal ellende en jammer. Geen oogenblik is men zijn leven meer zeker. Ik laat de zaken maar loopen, zooals zij gaan wil len, meer kan ik niet. K. ziek komt niet terug; de bediende ziek, de leerling ziek alleen kan ik nu niet veel meer uitvoeren. God geve, dat deze schrikke lijke dagen spoedig voor Hamburg voor bij zullen zijn. Alleen vrees ik, dat de bewoners dezer stad er toch niet beter door zullen worden. Het zijn geen kwade lui, de Hamburgers, maar hun voor naamste werk is eten en aan iets anders denken zij bijna niet. „Elders worden de Hamburgers thans alles behalve gul toegelaten en ik kan het begrijpen. De evengenoemde Corres pondent klaagt en schimpt over de on- menschen, die de Hamburgers liefst bui ten de deur houden, een echte humaniteitsroes. Men weet evenwel te goed, dat het niet de humaniteit is, die het blad zoo spreken doet, maar de zucht dm zaken te doen. Het tegenhouden van al wat uit Hamburg komt, is nadeelig voor den handel. Hier weegt eerst de geldzak, daarna een menschenleven! „Nu ik mijn brief sluit, het is thans 8 September, wordt gemeldt, dat er weder 655 zieken en 315 dooden zijn. In de ziekenhuizen liggen circa 700 lijken, die nog begraven moeten worden. In groote meubelwagens worden ze thans bij 60 tegelijk naar de begraafplaatsen vervoerd. Adieu. God spare u zooveel ellende Volkeren «Ier Aarde. PiaatseEsjk JWIeuws. 13 Sept. Heden ontving J. Vroegin- dewei drager van het Metalen Kruis wonende alhier de Somma van f 5, van de daarvoor gestelde Commissie. De landbouwer P. L. D. werd in deze week 1600 geboden voor het bun der Meekrap in de grond, wel een be wijs dat dit goede kwaliteit is en de prijzen hoog zijn. Tot Predikant bij de Geref. Kerk al hier, is benoemd ds. II. Kuik te Steen- wijk. Het schip van de Wed. de Haan is met veel moeite behouden. Gedeeltelijk werd de lading overgeno men door schipper B. Vogel alhier. Beide schepen waren verzekerd. 12 Sept. In de heden gehouden ge meenteraadsvergadering werd het besluit, tot sluiting der kermis op Zaterdernacht 12 uur, in de laatste vergadering ge nomen, op verzoek van II. van Dongen C. S. vernietigdmet 5 tegen 1 stem. Dirksland. Jl. Zondag nam Ds. van der Spek pred. bij de Vrjje Geref. gemeen te alhier, voor een groote schare naar- aanleiding van Hand. 20 32. afscheid van zijne gemeente waarin hij 6 jaar gearbeid had. Bij 't uitgaan der kerk werd den vertrekkenden en trouwen leer- aar het 7de vers van Ps. 147 toegezongen. Dinsdag had een 3-jarig jongetje van een schipper het ongeluk om buiten boord te vallen. Zijn broertje zulks bemerkende, sprong hem dadelijk na, en mocht het genoegen smaken hem uit een volle ha ven aan boord te brengen. Tevens besloot de Raad de verorde ning onmiddelijk te doen afkondigen. SMficiëel Gedeelie. OPRUIMING VAN MEST. Burgemeester en Wethouders vanSommelsdjjk, doen te weten: dat zij hij de op heden gehouden Bchouw hebben bevonden, dat enkele porsoneD hunne most óf uit varkenshokke i óf uit mestputten nog niot hebben vervoerd, dat het mogelijk is dat enkele omstandigheden onafhankelijk van hunnen wil dit tot heden hebben verhinderd en zij daarom besloten hebben do tormijn van opruiming nog enkele dagen te verlengen en die als nu onher roepelijk vast te stellen op Woensdag 21 September a. s. Zij noodigen de tot heden nalatig geblevenen in hun eigen belang uit te zorgen dut de mest in hunne mestputten cn varkenshokken nog aanwezig, dan is opgeruimd, daar zij anders verplicht zullen zijn volgens de wet op te treden, wat hun onaangenaam en den ingezetenen schadelijk zal zijn. Een ieder zij dus gewaarschuwd1 Sommelsdijk, 14 September 1892. -Burgemeester en Wethouders voornoemd. De SecretarisDe Burgemeester, C. JOPPE Gz. L. S. DE GRAAFF. lïjirsciiijke Staml. Sommelsdijk, 1 8 Sept. Geboren: Teuntje Jannetje, d. van M. De Gast en J. Muste. Overleden: Dingena Cornelia v. d. Doel, 1 j. 2 m.; Cornelia Groenendijk, lj.; Maatje Mas tenbroek, 3 j. 2 m. Itllddelharnis 1 7 September. Geboren: Arie Cornelis, z. van Aren Nieuw- land en P. JJ. van der Stelt; Dana, d. van L. Sala en A. Oosters; Paulus, z. van PieterRooij en D. Hartog; Laurens, z. van C. J.Kettingen K. Roodzant. Ondertrouwd: Pietor Dorsman, 30 j. eu Jan netje van der Put, 24 j. Overleden: Maria Elizabatli van Klink. 41 j. Mozes de Haas, 5 m.Jannetje Krijtenberg, 3 m. Stad aan 't Haringvliet 1 —4 Sept. Ondertrouwd: Hugo Donkersloot, jm. 25 j. roet Adriaantje Westdijk, jd. 22 j. Overleden: Adrianus Marinus v. Nierop, 26 j. 5 m. 11 d., z. van Cornelis Jacobus Van Nierop en Maria Cornelia Braber. Den Bommel, 7 September. Geboren: Antonie, z. van J. Sjouke on H. Both; Baaltje, d. van L. Geelhoed en D. M. Lodder. Ondertrouwd: J. Hobbel, 63 j., wedr. van A. van Dam met Kaatje van den Berg, 64 j., wed. van A. Kranenburg. «Sudc Tonge 7 September. Geboren: Dirk Willem, z. van A. J. van Nieu- wenhuijzen en C. Hagens. Willemina Catharina d. van J. Th. de Laat en C. P. Dingenouts. Ondertrouwd: Jan Yerwejj, wedr. van L. de Fouw, 35 j. met Cornelia Mookhoek. jd. 29 j. Overleden: Hester Vervloet, jd. 6 m. Nieuwe Tonge. Geboren: Stijntje, d. van Jan Breur en Dana Schelvis. Ondertrouwd: Arie de Visser, 22 j. van Oude Tonge mot Leentje Polder, 24 j. OverledenThomas van Sliedreeht, 3 m.Lau- rus van Eesteren, 3 m.; Maarten Zweerus, 8 m. Dirksland. Geboren: Maarten Jacobus, z. van Antonij Geertruides Penning en Adriana v. d. Vliet. Ondertrouwd: Gerrit Poortvliet, 19 j. en Cor nelia Lamport. GetrouwdJacob Van der Groef, 21 j. en Maria Slug. 25 j. OverledenAdrianus Jacobus, 1 m., z. van Pie- ter Geluk en Erkelina de Jager. l?l ar kt berichten OUDE TONGE, 9 Sept. Granen. J. Tarwe 6. a7,25. Rog-ge f 4.70 a 5.00 N. Gerst f 0,06Y2 a 0.07 p. K. Haver f$,60a 3,20 Erwten f-.— a -.brui ne boonen f Aardappelen f 1.50 a-, boter f0.70 per 5 ons Eieren 0,04 c. p. st. Koolzaad f 8,00 a 8,20. Nieuwe Tarwe f Brielle, 12 Sept. Boter 0,00 Eieren f 0,00 per 100 stuks. Rotterdam, 12 Sept, binnenlandseb Granen. Tarwe, de beste soorten werden verkocht van tot 7,50, tot f 7, (uitgezochte) nog daarbove, goede en mindere qualiteit van f 6,75. tot f6,2 Per 100 kilo naar deugd van f 8,75 tot 9,25 Cannada Tarwe f5,00 5,80 Rogge, me beste f 4,25 a f 5,75 mindere f Gerst, f 3,75 a f 4,75, per heet. en van f 8,— per 100 kilo Zomer- 10 ets. lager, f 6,75 a f 2,56 Chevalier- als voren, f 4,25 a 5,75 Haver goed prijshoudend en verkocht van 3, tot f 3,75 Paarde boonen f 0,tot f 0, Bruine boonen f 8,tot f 9,75 Witte boonen f 0,a 0, Blauwe erwten. Kooksoort f 8,50 a f 9,10 niet kokende f 0,a f0, Kanariezaad. De beste qual. 11,50 a 13,50 goede en mindere soort f a Zeeuwsche Ajuin. De aanvoer was heden c. a. - HL., waarvanweinigmarktgoed. Rotterdam 12 Sept. Op de veemarkt waren heden aangevoerd paarden, veulens; ezels, 156 vette runderen magere dito, 174 vette- en graskalveren 0 nuchteren kalveren 2124 schapen of lammeren 475 varkens biggen, bokken of geiten. Heden waren de prijzen als volgt: Runderen 1 qual. 76cts., 2de qual. 70 ets., 3de qual. 66 ets.; kal veren lstequal. 875 ets. 2de qual.75 ct. a 80ets. schapen 1 qual. 55 ets., 2de qual. 50 ets., 3de qual. alles per kilo, varkens le qual. 26,5 ac., 2e qual, 25 c. c2, 3 qual 24 c., licht soort 23., a 24;, per l/2 kilo a e., koeien f kalikoeien f kilo melkgraskalveren f pink stieren f vaarzen f alles mager *ee paar gierknleiiws. Predikbeurten op Zondag 18 Sept. GEREFORMEERDE KERKEN. Middolbai-nis, vm. en av. Ds. Wijdoogenvan Oud Beierland Stad aan het Haringvliet, vm. nm. en s'avonds leeskerk. Den bommel, vm. en av. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. nm. en 's avonds leeskerk. Melissant, Voorm. en 's avonds ds. den Boer Stellendam, vm. eu 's avonds ds. Koopmans. Zuidlandvm. en avond Leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voormiddag en avond Ds K. W. Rös- sing. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Delfzijl: Jurrema, te Windesheim: Begeman, te Holwerd, en Cannegieter, te Blija. Beroepen: Te Ernst (Veluwc),ds. van Krieken te Westwoud. Te Zuilen, ds. Bijtel, te Eibergon. Te Velthoven, ds. do Jong van Arkel, te Bcrkenwoudo. Tc Cubaart c. a., ds. Bartstra, te Krimpen aan de Lek. To Briello, ds. Osse- waarde, te Sluis. Te Veenendaal, ds. Dijkstra, to Hilversum. Te Zoelmond, ds. Berghege, te Beuningen. Te Ooster-Nijkerk, ds. Rijnenberg, te Ferwerd. Te Yecliel, ds. Welterink, te Wester voort. Te Uitwierde Dr. Boon, te OudePekela. Te Benschop, ds. Beijer, to Maartensdijk, bij Utrecht. Bedankt: Voor Over- en Nederasselt, ds. Ja- eobnen, te Hoogblokland. Voor Hoogezand, ds. Krol, te Beetsterzwaag. Voor Odoorn (joez.), ds. Onnoker, te Vierhuizen. Voor Schiermonnikoog, ds. Claassen te Fgn ond aan Zee. VoorMedenblik, ds. Zegers, te Aartswoud. Voor Kortgane, ds. Westerheek vauEerton Bz., te Serooskerke. Voor Purmerend, Dr Knappert, te Dokkum. Aangenoman: Naar Rotterdam, dB. Wildeboer, te Oudewater. Naar Loppersum, ds. Mulder, te Nuis en Niebert. Geref. Kerken. BeroepenTe Oosterend (Fr.), A. dhr. André,

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 2